Het lonen-en-prijzen-debat in de Tweede Kamer 100.000 De KV.P. zal de motie-Nederhorst niet steunen Winsten en marges voor industrie en handel Opbrengst nieuwe belastingen Slaol ie 10 cent per liter omhoog goed gevallen WOENSDAG 4 APRIL 1951 UE LElOSE EUUKAN'l TWEEDE BLAD PAGINA 2 „Miijn politieke vrienden en ik ma' ken ons ernstig ongerust over de jongste ontwikkeling in ons econo misch leven. Verschijnselen als het conflict van de regering met de vak verenigingen, het verlies van zestig millioen aan deviezen in de laatste maand, de ware koopmanie, die is losgebroken en de prijsstijgingen waarvan het einde nog niet is tg zien, vormen de oorzaken van deze onge rustheid", aldus verklaarde de heer NEDERHORST (P. v d. A.) gister middag in zijn toelichting op een twaalftal mondelinge vragen die hij aan de ministers van Economische Zaken, van Landbouw en van Sociale Zaken heeft gesteld. Spreker prees de snelheid waarme de de regering de laatste 5 pet. loons verhoging had doorgevoerd en de snelheid waarmede de aanvullende belastingmaatregelen in de vorm van wetsvoorste.ien aan de Kamer wa ren toegezonden. Tooh heerst alge meen een wantrouwen, ook buiten kringen van de socia'isten. over de ontwikkeling die zich voltrekt. Op het terrein van de prijsvorming hebben speculaties van millioenenaf- meting plaats gehad alleen door ge brek aan regeringskracht op dit punt. Een consumptiebeperking tot vijf procent ovex de gehele linie is door de regering toegepast als een beper king alleen voor de ioontrekkenden, dee^s omdat het offer van de onder nemers in de vorm van belastingen eerst gevoe'.d gaat worden over onge veer een jaar. De tussenliggende pe riode bezorg; de ondernemers een voordeel boven de loontrekkers. Van verlaging van winstmarges is nog geen sprake, integendeel. Laat de regering oog hebben voor de stijgen de onrust, die de goede naoorlogse samenwerking tussen regering en vakverenigingen dreigt te verstoren. Concreet vraagt spreker een nadere correctie op de laatste loonronde en onmiddellijke heropening van over leg hierover met de Stichting van de Arbeid. Prijsbeheersing moet ech ter noodzakelijk hiermede gepaard gaan. Algehe'e prijscontrole vraagt spreker niet doch slechts prijebeheer- sing in de z.g. gevoelige sector, d.w.z. levensmiddelen, schoeisel en kleding en ook binnen dit gebied kan diffe- spreker niet doch slechts prijsbeheer sing optreden. De minister president de heer DREES antwoordde de intemellant, dat de regering in de korte tijd van haar bewind reeds diepingrijpende maatregelen heeft moeten nemen en deze met de nodige snelheid en voortvarendheid heeft moeten nemen Er zijn echter nog een groot aantal maatregelen op komst, vooral oo ge bied van de belastingwet°eving. Over bodige investeringen zul'en inder daad worden vermeden, doch niet aï'e investeringen kunnen in het aleemeen belang worden beperkt. Men dient rekening te houden met de toene mende behoefte aan werkgelegenheid in ons land. De Minister van Economische Za ken, prof. VAN DEN BRINK, ging voorts uitvoerig in op de beschou wingen van de heer Nederhorst. De regering heeft een benauwende verantwoordelijkheid en zij is zich hiervan zeer goed bewust. Zij weet dat zij impopulaire maatregelen moet nemen. Het zou echter onjuist zijn terug te keren tot het stelsel van economische controlemaatregelen die noodzakelijk waren onmiddellijk na de oorlog toen er een schaarste aan goederen heerste. De situatie van heden is geheel anders. Nederland worstelt thans met eco nomische problemen, die tot op zekere hoogte gelijk zijn aan de pro blemen in andere Europese landen, met name in Engeland. De interna tionale verwevenheid van onze eco nomie is thans zo sterk dat ongeveer dertig procent van onze gehele eco nomische omzet voor het buitenland is bestemd of daarvan afhankelijk is. In het buitenland is men nergens tot een systeem van integrale prijsbe heersing overgegaan en de resultaten hiervan zouden ook verre van be vredigend zijn. Integendeel vele pro ducten zouden dan duurder moeten I worden dan ze op dit ogenblik zijn. Thans is echter dringend nodig dat stabilisatie van lonen en prijzen plaats vindt. Anders is een inflatoire werking niet tegen te gaan. Uitvoerig heeft de minister over leg gevoerd met vertegenwoordigers van industrie en handel. De bespre kingen met de industrie hebben tot algemene overeenstemming geleid, zodat spreker redelijkerwijze kan en mag verwachten dat hier geen door berekening van de laatste loonronde zal geschieden. Richtlijnen zullen worden gegeven voor prijsregeling, waardoor de winstmarges in geen geval groter zullen mogen worden dan voor de laatste prijsstijgingen. Het overleg met de sector detail handel is niet in algehele overeen stemming geëindigd. Voor deze sec tor zal een pr ij zenbeschikking wor den afgekondigd. (De volledige mededeling van de Minister is afzonderlijk in dit num mer opgenomen) De Minister van Landbouw, de heer MANSHOLT, verklaart dat de verontrustende berichten inzake de suikerhandel niet juist zijn. De 25.000 ton suiker waarover gesproken is zijn niet blijven hangen maar worden doorgeleverd aan net publiek. In het vervolg zullen subsidieverminderin gen zo geruisloos mogelijk moeten geschieden opdat alle mogelijkheid van speculaties wordt weggenomen. De heer NEDERHORST verklaart vervolgens dat hij door het ant woord van de ministers slechts zeer ten dele is bevredigd. Hij dient een motie in waarin aan de regering wordt gevraagd ten spoedigste over te gaan tot het invoeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing, voor afgegaan door onmiddellijke af kondiging van een prijsstop voor levensmiddelen Voorts wordt ge vraagd de instelling van een ambtelijk apparaat voor te berei den om bovengenoemde maat regelen te controleren en ten slotte om maatregelen te nemen opdat naast een financiële inves teringscontrole een physieke con trole plaatsvindt. De heer ANDRIESSEN (KVP) vindt de interpellatie prematuur aangezien het gehele complex van maatregelen nog niet is te overzien. Speciaal vraagt hij aan de regering om een grotere progressie in de kin derbijslag aan te brengen. Indien de regering deze toezegging niet kan doen zal hij door een desbetreffende motie aan de Kamer een uitspraak vragen. De heer STAPELKAMP (A.R.) zou eveneens gaarne een nadere correc tie op de jongste loonronde zien toegepasut. De heer KORTHALS (V.VJD.) be tuigt algemene instemming met de rede van de minister-president en de minister van Economische Zaken. Deze laatste vraagt hij in het bijzon der hoe het gesteld is met ons con currentievermogen in het buitenland. De heer SUURHOFF (P. v. d. A.) verklaart dat de voortzetting van de huidige loonpolitiek alleen maar mogelijk is als de bonafide vakver enigingen medewerken. Hij acht dit echter twijf°la"htig. De heer GORTZAK 'C.P.N.) zegt dat de noodzaak van consumotie- beperkine voortvloeit uit de bewape ningswedloop die ons werd voorge schreven door Amerika Hiervan wordt het werkende volk de dupe. De kleine nrd-'cnstand. Nadat nog verschillende sprekers speciale aandacht van de regering hadden gevraagd voor de moeilijke positie van de kleine middenstand antwoordde minister VAN DEN BRINK in tweede termijn dat hij tot zijn leedwezen zich met de motie van de heer Nederhorst niet kan vereni gen. De positie van de kleine mid denstand heeft de aandacht van de regering en de minister zegt toe om met de organisaties op dit gebied spoedig nader overleg te plegen. Onze concurrentiepositie in het buitenland is volgens de minister op dit ogenblik niet onbevredigend, of schoon hij niet zou durven voorspel len dat dit zo zal blijven. Veel hangt hier af van de internationale ont wikkeling. Tevoren had de heer JANSSEN (K.V.P.) mede namens zijn fractie verklaard de motie-Nederhorst niet te kunnen steunen. De debatten zullen heden om 11 uur worden voortgezet. De minister van Economische Zaken zal hierbij niet aanwezig zijn aangezien hü van daag naar Parijs vertrekt. De minis- I ter-president zal hem bij de debatten 1 vervangen. AMENDEMENT OP BEGROTING. De heer Ritmeester (WD) en der- i tien andere Tweede Kamerleden heb ben een amendement op de rijksbe groting 1950 ingediend om de post voor de nationale spaarraad ter be vordering van het sparen van /90.000 tc verminderen met een gul den. De ondertekenaars zijn: drie A.R., vier C.-H. en zeven VVD'ctf DE 56ste JAARBEURS TE UTRECHT Van 312 April heeft de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht haar poorten weer voor het publiek geopend. Voor de 56ste maal zal het grote gebouwencomplex op het Vree burg en de Croeselaan weer in het middelpunt van de belangstelling van de zakenwereld staan. Deze luchtfoto geeft een beeld in vogelvlucht van het Hoofdgebouw aan het Vreeburg. A.N.P.-Luchtfoto. HOOFDPUNT Mijnhard r's Hoi BEPERKING TOT HET PEIL VAN 1950 Minister Van den Brink heeft in de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer mededeling gedaan van richtlijnen voor de prijs politiek. De groot- en kleinhandel worden bij algemene beschikking gebonden aan de volgende voorschriften: 1. De werkelijk betaalde of ver schuldigde inkoopsprijs zal in de ver koopsprijs mogen worden doorbere kend met dien verstande, dat wan neer men eenzelfde goed ten verkoop aanwezig neeft. dat in gebruikelijke hoeveelheid bij een leverancier, die het goed regelmatig verhandelt, te gen hogere prijs is gekocht, deze laat ste prijs in rekening mag worden ge bracht Voor zover voor bepaa'de artikelen marktnoteringen bestaan, zullen spe ciale beschikkingen worden vastge steld, \yaarbij voor de desbetreffende goederen zal worden toegestaan de vervangingswaarde op deze noterin gen te baseren. 2. De aldus vastgestelde inkoops prijs mag worden verhoogd met als bruto winstmarge het bedrag voor kosten en winst, dat in het tijdvak van 1 Juni 194931 Mei 1950 bij nor male verkoop van eenzelfde of nage noeg eenzelfde goed door de betrok ken handelaar laatstelijk in rekening is .gebracht, vermeerderd .met 3% daarover en met het bedrag, waar mede de verschuldigde omzetbelas ting sedert dien is gestegen. Voor zover bij nader onderzoek en na met het betrokken bedrijfsleven gepleegd overleg blijkt, dat in een afzonder ijke bedrijfstak de marges volgens de algemene beschikking te laag of te ho^g moeten worden geacht zal een speciale marge-regeling wor den opgesteld. INDUSTRIE-PRIJZEN. Voor de groot- en kleinindustrie wordt als algemene richtlijn vastge steld, dat zij hun laatstelijk in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 gel dende prijzen slechts mogen verho gen met: 1. de stijging der loonkos ten, die het gevolg is van de in Sep tember 1950 toegepaste loonrohdc. 2. De sedert het tijdstip van hun laatste verkoop in genoemde tijdspe riode plaats geha<? hebbende prijsstij ging van grondstoffen en belangrijke hulpstoffen waarbij toepassing van de vervangingswaarde over de nor male voorraden wordt aanvaard Onder belangrijke hulpstoffen wor den verstaan kolen, olie. gas en elec- triciteit. In bijzondere gevallen kun nen in overleg met het Departement van Economist-he Zaken voor de pro ductie en afzet gewichtige materialen hieraan worden toegevoegd. De sedert dc genoemde periode plaats gehad hebbende stijging der verpakkingskosten zal dus in het algemeen niet voor doorberekening in aanmerking komen. min. gld. 1. Verhoging, met ingang van 1951 van het tarief van de vennootschapsbelasting van 40 pet. tot 45 pet. met een tot 50 pet. oplopend tarief voor hogere winsten 60 2 Verhoging, met ingang van 1951, van het tarief van dc inkomstenbelasting voor wat betreft de bedrijfswinst, uitgaande boven 8000.met 5 pet. oplopende tot 7 V pet. voor winst boven 100.000 20 3 Beperking, voor wat betreft toekomstige investeringen van de vervroegde afschrijving, welke op een jaarwinst mag worden toegepast, tot 10 pet. van de aanschaffings- kosten van het bedrijfsmiddel 10 4. Beperking van de kinderaftrek voor de inkomstenbelas ting en de vermogensbelasting, gepaard gaande met het vervallen van het bijzondere tarief voor inwonende kin deren met ingang van 1952 15 5. Verhoging, met ingang van 1951, van de vermogensbe lasting tot 0,6 pet., oplopende tot 0,7 pet. voor vermogens van meer dun f 1.100.000 15 6. Verhoging van het successierecht, 12 7. Wijziging in de omzetbelasting, 75 8. verhoging van de motorrijtuigenbelasting (vrachtauto's enz. 30 pet., motorrijwielen 40 pct„ personenautomobielen 10120 pet. van de bestaande belasting) 18 9 Verhoging van de gedistilleerd-accijns 20 Totaal245 Binnenkort zal een wijziging in het ontwerp van wet houdende voorzieningen inzake de financiële verhouding van het rijk en de gemeenten worden ingediend, om de opbrengst van dc nieuwe fis cale maatregelen geheel aan het rijk ten goede te doen komen. LICHTING 1951-1 OPGEKOMEN I Dezer dagen zullen in vele plaatsen de dienstplichtigen van de lichting 1951-1 opkomen voor hun eerste oefening. Vóór alles worden de recruten in de kleren gestoken. ken de jongens een paar geschikte „kistjes" uit de grote stapel. Foto onder: De fourier is behulp zaam met het passen van de kleren. De subcommissie organisatie voed selvoorzieningssector van de door de sociaal-economische raad ingestelde organisatie-commissie heeft in over weging genomen de wenselijkheid van instelling van: a. een of meer productschappen voor de ondernemingen, werkzaam op het gebied van het huidige hoofd bedrijfschap voor akkerbouwproduc ten. b. een productschap margarine, vetten en oliën en een productschap voor visserijproducten. NED.-ISRAëLISCHE VISSERIJ. De oprichting van een Nederlands- Israëlische visserij-maatschappij be vindt zich in een vergevorderd sta dium van voorbereiding aldus het N. v. d. D. De zetel dezer maatschap pij, welke uit Nederlandse havens ten behoeve van Israël de visserij gaat uitoefenen, zal in Israël geves tigd worden. STAKING BIJ ALBERT HEIJN. Uit protest tegen het feit, dat de directie van de N.V. Albert Heijn heeft geweigerd te voldoen, aan de door het personeel gestelde eis, de dezer dagen opgeheven personeels- kern te herstellen, hebben 170 meis jes en 140 jongens en mannen gister middag het werk neergelegd. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp aangenomen tot indeling van de eilanden Vlieland cn Terschelling bij Friesla.nd. De detailprijs van slaolie zal tot tien cent per literfles stijgen als ge volg van de verhoging der grondstof- fenprijzen. Reeds anderhalf jaar lang verleent de Regering geen subsidie meer op slaolie. Aan sommige fabrikanten en leve ranciers van margarine is gebleken, dat zij met een prijs van 52 cent per half pond niet uitkwamen. Enkelen hebben hun prijzen met een of twee cent verhoogd. Zij kunnen dit doen zolang zij zich strikt houden aan de in Maart gegeven voorschriften. De prijs van 52 cent is dus als een rich tinggevende prijs te beschouwen. De prijsverhogingen van zeep cn wasmiddelen, die samenvielen met de prijsverhogingen van brood, marga rine en andere gesubsideerde artike len, zijn eveneens een gevolg van de stijgingen op de wereldmarkt. Zolang de verhogingen op die grond als re delijk moeten worden beschouwd, hebben de fabrikanten voor prijswij zigingen geen toestemming nodig. De Prijsbeheersing houdt alleen het oog op onredelijke verhogingen. Voor zeep en wasmiddelen werd reeds lan ge tijd geen subsidie ggeven. Toen het A.N.P. Maandagmorgen mededeelde, dat de 100.000 op No. 1078 was gevallen, heerste in Vlis- singen een zekere opwinding. Het was al spoedig bekend, dat de prijs was gevallen in deze stad. Het lot was in gedeelten verkocht en dc prijs is terecht gekomen bij een aantal mensen, die het over het algemeen zeer goed kunnen gebruiken. Vast staat, dat een kwart lot was ver kocht aan een combinatie, bestaande uit gérant, chef-kok en twee kellners van het hotel „Het Wooldnuis". Het overige deel van het lot was iu twintigjes geplaatst. In een gezin dacht de gelukkige vader ogenblik kelijk aan zijn ziek kind. In Vlissin- gen had hij geen baat voor haar kun nen vinden en nu. zo zeide hij, heb ik eindelijk de middelen om met haar naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden te gaan. BETONPLAAT VIEL OP SPELEND KIND. Bij de Coöp. Productie- en Ver- bruiksvereniging „Werkmanskracht" u.a. te Krommenie is Maandagmiddag vier uur een spelend klein meisje door een vallende betonnen plaat ge dood. Werklieden waren bezig met het aanbrengen van betonnen platen met voetstukken, die gebruikt worden om het schuiven van kolen tegen te gaan. Een der platen is uit de takel gevallen en trof twee spelende kin deren van de familie D. de Heer, die tegenover de kolenopslagplaats in de Julianastraat woont. Het vierjarig jongetje kwam er goed onder van daan, maar het bijna driejarig meis je Marianne bleek dodelijk te zijn getroffen. „Tel." Brandweer had de benzine vergeten Dc brandweer, die met een splin- ternieuwe motorspuit ijlings naar een boerderijbrand in Beek en Donk was gereden kon niet optreden aldus meldt het Alg. Dgbl Twee boerde rijen werden in de as gelegd; negen tien mensen zijn dakloos geworden. De brand ontstond in de boerderij van de landbouwer v. d. Boogaard. In korte tijd stond de kapitale boer derij in lichter laaie. Het gezin v. d. Boogaard kon zich met grote moeite in veiligheid brengen. Tien koeien, een kalf cn een varken kwamen in de vlammen om. De boerderij brand de geheel af. Van dc naast gelegen boerderij van de landbouwer Rooijackers vatte het rieten dak ook vlam. Dc boer, dio juist met zijn vrouw van een begra fenis terugkeerde, zag zijn bedrijf in vlammen opgaan. Van de inboedel kon een gedeelte worden gered. In deze boerderij gin gen een paard, enige varkens cn een kalf verloren. Een derde woning, welke ook vlam had gevat, kon behouden blijven. 3EURS- O VERZICHT Veel verandering heeft de Am sterdamse effectenbeurs gisteren niet gebracht, de nieuwe 3L- pet. staatslening van 200 millioen gulden, ter financiering van de buitengewo ne militaire uitgaven, kwam geens zins als een verrassing. Gezien dc koers van de 3 pet. staatleningen houdt de beurs reeds lange tijd reke ning met een rentevoet van 3!i pet. Bovendien verwacht men dat voor al de institutionele beleggers zullen inschrijven en dat de belangstelling van particuliere zijde gering zal zijn. De beleggingsafdeling was vandaag dan ook zo goed als onveranderd. De markt kwam in grote trekken overeen met Maandag, al was dc aarzeling wat duidelijker merkbaar. Olies wisten zich op 301 te handha ven, mede dank zij het uitblijven van buitenlands aanbod. Opmerke lijk was het verlies van AKU. Hoe wel de berichten omtrent de grond- stoffenschaarstc reeds eergisteren bekend waren, bleek er gisteren flink aanbod tc zijn losgekomen, waar door de koers*van 179 inzakte tot 173!.-. Unilever cn Philips sloten, evenals de meeste andere industrie soorten amper prijshoudend Claims Van Gelder noteerden f 4.tot 75.—. De Cultuurmarkt lag voor het overgrote deel sterk verwaarloosd, met kleine nadelige verschillen voor de hoofdfondsen. Ook de Scheepvaartmarkt was niet gunstig gedisponeerd. Het overgrote deel der hier verhandelde fondsen was een fractie lager en aandelen KNSM moesten opnieuw bijna twee punten prijsgeven. Van de Credietinstellingen wer den de locale banken op iets lagere prijzen geadviseerd; de Indonesische credietinstellingen daarentegen wa ren goed prijshoudend De Amerikaanse sector verbeterde het agio tot ruim 11 procent. Van een opleving der activiteit was ech ter geen sprake.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5