Tijdelijk geen grote gezinnen naar Australië Zeer luisterrijke viering van het gouden jubelfeest WOENSDAG 4 APRIL 1951 DE LEIDSE COURAN 1 EERSTE BLAD PAGINA 2 Groot tekort aan woonruimte Zeer binnenkort zullen de regerin gen van Nederland en Australië de inhoud publiceren van het emigratie verdrag, dat 1 April in werking is getreden. Op het ogenblik worden de Nederlandse en Australische stand punten met betrekking tot enige be palingen in de overeenkomst nog te gen elkaar afgewogen- In elk geval staat het vast, dat Vrouw niet bij haar man „Trouw tot in de cel", dacht de vrouw van de koopman J. G. A. S„ toen ze zich Maandagavond meldde aan het politiebureau Noord met het verzoek opgesloten te mogen worden bij haar man, die wegens openbare dronkenschap in de cel was gestopt. Hoewel de vrouw ook niet hele maal nuchter was, vond de politie toch niet, dat ze in een dusdanige toe stand was om -het lot van haar echt genoot te mogen delen. Hevig protes terend verliet ze het politiebureau, om er even later weer binnen te wor den gebracht, nadat ze een ruit van het bureau had verbrijzeld. Of ze nu bij haar man in de cel mocht, vroeg de vrouw. „Nee", zei de brigadier onvermurwbaar. De vrouw werd op nieuw de straat opgestuurd, nadat een snijwond aan haar rechterhand verbonden was en er proces-vei'baal tegen haar was opgemaakt. Do legerleiding hoopt aldus de „Volkskrant" dat de militairen van do lichting 1950-11 als eerste Ne derlandse soldaten in October voor zes maanden In Duitsland kunnen gaan oefenen Eind September van dit jaar is deze lichting twaalf maan den onder dienst. Gisteren heeft een Nederlands mi litair verkenningsvliegtuig, van de basis Gilze-Pijcn, in de weiden te Boekhout (B.) een noodlanding moe ten maken. De bestuurder korporaal van Gielst, verklaarde dat hij ver dwaald was en dat hij gebrek had aan benzine. Het toestel, dat naar Ne derland zal worden vervoerd, wordt door het Belgische leger bewaakt. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad. jhr. mr L. H. K. C. van Asch van Wijck heeft conclusie genomen in een zaak, waaron de vraag of de bloed proef een deugdelijk en wettig be wijsmiddel kan worden geacht bij het vaststellen van alcoholische invloed op de autobestuurders, in het geding was. Hij achtte de bloedproef een vol komen wettig en deugdelijk bewijs middel. Het toepassen van de bloed proef is rechtens toelaatbaar; ver dachte heeft weliswaar geen verplich ting tot medewerking aan een onder zoek van hc-t lichaam, maar wel een verdichting tot het dulden van zulk een onderzoek. De Hoge Raad zal op 1 Mei uitspraak doen. TSJECHISCH MEISJE KWAM BEDROGEN UIT. Tot grote ontsteltenis van zijn jon ge vrouw, vervoegde zich verdeden jaar 4 dagen na het huwelijk van de 33-jarige Amsterdammer W. L. een vreemd meisje aan de deur, met wie L tijdens de oorlog verloofd en na de Duitse capitulatie zelfs onder trouwd was geweest. Zij bleek van Tsjechische afkomst te zijn en ver keerde in de vei'ondei-stelling, dat L. met haar in het huwelijk zou treden. Gisteren werd deze gechiedenis ter zitting van de Amsterdamse rechtbank besproken, want R. Z., een gehuwde collega van L., had het geheel overstuur zijnde meisje on derdak verleend in zijn eigen wo ning. Veertien dagen later ging het gedesillusionneerde meisje terug naar haar eigen land, maar werd bij de grens aangehouden, toen bleek, dat niet aan alle formaliteiten was vol daan. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat Z. verzuimd had bij de vreemdelingenpolitie opgave te doen van het onderdak verlenen. Te dier zake was Z. door de kantomechter tot 75 boeter veroordeeld. Mr. L. Feitsma, officier, die erken de, dat Z. uit menslievende overwe gingen aan deze vreemdelinge onder dak heeft verschaft, vroeg bevesti ging van het vonnis. Op 17 April uitspraak. MAJOOR TOT ACHT MAANDEN VEROORDEELD. Conform dc cis van de advocaat fiscaal bevestigde het Hoog Militair Gex-cchtshof het vonnis van dc krijgs- rfaad tc Djakarta, waarbij de majoor L. B. uit Dordrecht tot acht maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Hof gelastte de onmiddellijke ge vangeneming van majoor B. Majoor B. heeft als hoofd van de woïizijnsverzoi'ging te Bandoeng in Mei, Juni en Juli 1950 zich uit de aan hem toevertrouwde voorraden een aantal artikelen, o.a. 100 dozijn ten nisballen. 800 filmrolletjes, 300 fles sen drank) toegeëigend Hij betaalde deze artikelen en verkocht ze door ten eigen bate. Australië in de eerstvolgende maan den een zekere beperking zal op leggen aan het opnemen van grote families. De stroom van emigranten is tc groot in verband met de veel te ge ringe huisvestingsmogelijkheden. Dat houdt in, dat grote families, die uit Nederland wilen emigreren, waar schijnlijk nog enige maanden zullen moeten wachten totdat meer accom modatie gevonden is. Daarbij komt, dat in Australië in Mei de winter begint, die enige maanden duurt. Dan klemt het ge brek aan accomodatic nog meer. Van Australische zijde werd er de nadruk op gelegd, dat Australië geen onder scheid maakt tussen vrijgezellen en families. Deze zijn beide welkom. De huisvestingsmogelijkheden dwingen op dit ogenblik echter tot een beper king, die naar men hoopt, slechts van tijdelijke aard zal zijn. BEëDIGING MINISTER PETERS. De nieuwbenoemde minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters, is vandaag door H M. de Koningin ten paleize Soest- dijk beëedigö. TAM-TAM IN DEN HAAG Ter gelegenheid van het een-jarig bestaan van de drumband der Na tionale Reserve, wordt in Den Haag op 14 en 15 Juli een groot nationaal concours voor drumbands uitgeschre ven. Aan het defile kunnen ook de muziekcorpsen deelnemen waar de ingeschreven drumband eventueel een onderdeel van is. Aan het slot van een toespraak, hedenmiddag door minister Stikker voor de radio gehouden bij de twee de verjaardag van het Atlantisch Pact. wees de minister op het samen brengen en coördineren van de mid delen op scheepvaartgebied. „Hierbij heeft Nederland als tradi tioneel zeevarend volk een speciale en gewichtige taak", aldus minister Stikker. „De plannen voor een scheepvaartpool, waarin alle zeeva rende volken hun middelen zullen samenbrengen, zijn reeds in een ver gevorderd stadium." NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RITN GROTE BELANGSTELLING VOOR VERPACHTINGEN BIJ „AVIFAUNA". Voor heden gehouden inschrijving voor de verpachtingen van verkoop gelegenheden nabij het Vogelpark Avifauna bestaat buitengewoon gro te belangstelling. Niet minder dan 70 inschijvingen kwamen bij de burgemeester voor de verschillende stands binnen. Er zullen een twintigtal stands van steen gebouwd worden ter grootte van ongeveer 3 bij 4 M. op het ge meentelijke parkeerterrein, die zo dra deze gereed zijn door de gega digden betrokken kunnen worden. KATWIJKSE LOGGER BIJ ALPHENSE BRUG GESTRAND. Wat de Katwijkse logger K.W 28 „Verwachting" bij ruwe zee en hui zenhoge golven nog nimmer is ge beurd, overkwam dit schip Dinsdag middag, toen het, komende van Rot terdam, de Alphense brug passeer de in de richting Leiden en juist even voorbij dit middeleeuwse verkeers obstakel muurvast aan de grond liep. Blijkbaar heeft zich ongeveer een tiental meters bij de brug van daan een stevige 15 a. 20 meter dam gevormd waar de nog al diep liggen de logger niet over heen kon komen. Vanzelfsprekend ontstond er hier door zowel te land als in het water nog al enige verkeersvex-warring, maar dank zij de rivierpolitie en de gemeentepolitie werd alles zo goed en kwaad als mogelijk toch geregeld. Na bijna drie kwartier vergeefse pogingen te hebben gedaan om los te komen, kwam de tankboot Klaas de Boer van IJmiudcn te Katwijker tc hulp en met vereende krachten slaagde men er na een kwartier la ter in de logger van de bank te sle pen. waarna deze spoedig op eigen kracht kon verder varen. Jaarvergadering Middenstandsver. Onder grote belangstelling werd in een der benedenzalen van hotel Centraal Dinsdagavond onder lei ding van de heer J. P. Bos de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden. In de plaats van de schei dende voorz., de heer J P Bos, werd met ale. stemmen als zodanig gekozen de heer C. A. Bos. terwijl op voorstel van het bestuur de heer J. P. Bos tot erelid van de ver. werd benoemd. De aftredende bestuursle den de heren P, Houweling. J. Kanis en T. Raaphorst werden alle herko zen, terwijl in de ontstane vacature werd gekozen de heer C. Maarten- sen. Momenteel telt de vereniging 203 leden. Toneelavond „Kunst na Arbeid". De toneelver. „Kunst na arbeid", onderafd. van de K.A.B., voerde Dinsdagavond in de Sint Josephzaal met veel succes op het toneelstuk „Als de klok waarschuwt", vrolijk mysterie in 3 bedrijven van R. en H. C. Feenstra. Deze uitvoering werd gegeven ten bate van de eigen kas. Het stuk had een gegeven, waar afwisselend veel om gelachen is en gegriezeld. Medewerking verleenden dc dames G. Noordermeer, R. Goe- demondt, J. Zaad on A. van Egmond, alsmede de heren J. van Egmond, H. v. Gils, M. W. v. d. Linden, A. Hendriks en C. de Rijk. Er is heel aardig gewerkt. De heer J. van Eg mond, onder wiens regie is ingestu deerd, heeft eer van zijn werk. Voor de niet gemakkelijke toneelindeling was een gelukkige oplossing gevon den. Over het algemeen werd vlot gespeeld. De dames Zaad en Van Egmond maakten geen slechte entree, evenmin als de heer A. Hendriks die een niet gemakkelijke rol te ver vullen had. Mej. R. Goedemondt die we voor de tweede maal zagen op treden wordt een verdienstelijke speelster. De deken sprak na afloop enige woorden van waardering. ALKEMADE Aanbesteding. Gisteren werd de aanbesteding gehouden voor bestra- tings- en riolcringswerkzaamheden bij de nieuwe R.K. Kerk te Roelof- arendsveen. Er werd als volgt inge schreven: fa. Versluis, Bodegraven 27.230,H. J. Strijk, Rijpwetering 24.780,fa. v. Berkel, R'veen 29.650.fa. T. Bakker, R'dam 28.190,—, fa. Bunschoten en Zn., Noordwijk B. 29.267, fa. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 27.700,— en fa. Volkers, Sliedrecht 27.245,Het werk is aan de laagste inschrijver, H. J. Strijk uit Rijp wetering gegund. ALKEMADE Geboren: Alida C., d. van S. Kinkel en A. Horsman; Engelina M. A., d. van G. J. Schouten en C. M. v. d. Linden; Anthonius M„ z. van W. Kroeze en M. van Egmond; Leonarda A. J., d. van G. Th. J. v. d. Zwet en J M. van Amsterdam: Adrianus P. J., z. van C. J. Hogendoorn en C. M. van Berkel; Hendrik IJ. J., z. van B Ruiter en K. Visser; Josephus H„ z van L. C. v. d. Geest en C. E. Ter- steeg; Jacobus J. M., z. van Th. L. van Beek en A. C. Loos; Johannes S., z van A. van Leeuwen en J. v. d. Tempel. Ondertrouwd: C. Th. Broekhof en Th. C. S. van Amsterdam; G. C. Kui pers en A. M. Th. van Velzen. Gehuwd: P. Spaan en M. M. Semp; P. J. Boere en M. G. Strijk. BODEGRAVEN Geboren: Lidwina F. M., d. van W- VoordauwVeelenturf; Nicolaas, z. van J. DomburgZaal; Robert, z. van S. Kersbergende Jager. Ondertrouwd: W. Vermeulen 24 j. en W. Rademakeï 21 jaar, T. Hamoen. 26 jaar en I. Hensen, 22 jaar. Overleden: Arie Verwaag 1 jaar; Corne is v. a. Beek 76 jaar. DE KWAKEL Toneelver. „St Genesius". Zon dagavond gaf de R.K. Toneelver. St. Genesius een uitvoering in de zaal Leenders. Opgevoerd werd „Mensen in Nood", een spel uit het vissersle ven, door Will Brakenberg, Het ap plaus na elk bedrijf, bewees wel dat de opvoering in orde was. Een ge zellig samenzijn besloot de goed ge slaagde avond. Volgende week Zon dag wordt het zelfde stuk opgevoerd ten baten van het jeugdwerk. Laat de zaal even als de eerste keer ge heel gevuld zijn. Geboren: Henrieus Anthonius Martinus Antoinette z. van M. L Hendrikse en A. N. A. A. E. Robertz; Joseph Antonius z. van G. P. Snabel en G. W. M. Sessink; Catharina Ar- nolda Johanna d. van A. A. v. d. Neut en J. v. Egmond. Ondertrouwd: Cornelis Jozef An tonius Hazes en Theodora Versluijs; Nicolaas Johannes Blom- en Jacoba Catharina Vendrik. Gehuwd: J. Wijfjes en H. M. KÖnst. Overleden: Jacob Gijsbert Leest 2 jaar HAZERSWOUDE (H. R.) Paard op hol. Gistermorgen on- UIT DE OMGEVING NOORDWIJK R.K. SCHOOL TE NOORDWIJK/ZEE. Door de R.K. Onderwijsstichting te Noordwijk is sinds geruime tijd getracht van particulieren gronden aan te kopen voor het bouwen van een R.K. School te Noordwijk/Zee. Men is hierin niet kunnen slagen. Thans is door deze Stichting een ver zoek ingediend bij B. en W. voor het beschikbaar stellen van de benodig de gronden. Door B. en W. wordt thans voorgesteld 4600 M 2 grond be- -"^ikbaar te stellen op het Golfter rein, op een nog nader aan te wijzen gedeelte. Straatnamen. Door B. en W. wordt voorgesteld de straatnamen op het Calorama terrein in volgorde vanaf de Marcellusstr. de volgende namen de geven: I. De la Bassecour Caanstraat, burgemeester te Noord- wijk van 18561866, II. Marjolein- straat, III. Pirmpernelstraat. deze namen naar aanleiding van de krui denteelt te Noordwifk in vroegere jaren, IV. Leydtwech, dit is do oor spronkelijke naam van de St. Je- geveer 7.30 uur wilde J. Plateel .jr roensweg, V. Kersapoelstraat. VT. met paard en wagen kalveren gapn j M-ejdoornstraat, VII. Jasmiinitraat, halen, toen plotseling door onbeken- Het geven van namen van in Noord- de oorzaak het paard op hol sloeg.wjjk gediende heesters, maakt Juist kwam zijn vader per bromfiets aanrijden en werd omver gesmeten, waarbij hij een slag van het paard kreeg en ook nog door de wagen ge raakt. Met een bloeduitstorting in het oog en verschillende andere ver wondingen werd de man ter obser vatie in het Elisabeth Ziekenhuis op genomen. aantrekkelijk de plantsoen gedeelten te beplanten met heesters, waarnaar de straat is. Revue „De vlaggen uit". Zo zeker als telken jare de lente in het land komt, zo zeker is het ook, dat de Verenigde Noordwiiksp spelers eiken jare, met hun voorjaarsrevue op de proonen komen. Uit onden'in- Verkeersongeval Gistermiddag I din? wee, men rped, bii voortaat, gebeurde nabij Wertvaart aan ded8, er dan .pt, e()eds kom, Ter Hyndijk "n.^roke"s0"genva-..,w.a'|legenheid van het le L.nrtmm heb- nog betrekkelijk goeizüw Uit de pen wc]lcc „isteren. wagen bestuurd difor een 17-Jarigë avon(* Hotel Rova, voor he, eerst student en met als pasagiers nog 2 Korte I personen. Door het durkke verkeer bes,° bftie voordzet. Dat d- Korte l raakte de bestuurder de kluts kwijt, j f> Lanee met hun Beestige zet- reed tegen een tegenligger en sloeg ten taf™ domineerden behoeft eeen over de kop, waarna een lantaarn-j nj7 n ,n °r T'r°v 11 paal het moest ontgelden. De wagen u'tbundig succes oogstten. Voor kwam vervolgens op 1 meter afstand tJefifie,"ka zü" 1,1 van de Rijn tot stilstand. Twee per- j* *vw"* ",Q sonen raakten gewond en moesten ter plaatse worden verbonden door de E.H.B.O., terwijl de volkswagen totaal vernield was. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) IETS KOUDER In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en matige tot krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Elders wisselende bewolking met enkele buien, af gewisseld door vex-spreide opkla ringen en matige tot krachtige Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. 5 April: Zon op 08.08, onder 19.19; Maan op 05.44 en onder 18.30 uur. KOUDEKERK Geboren: Evert, z. v. Hendrik Duiker en Maggeltje de Vreede. Ondertrouwd: Johannes Schellin- gerhoudt, 34 j. en Antje Hendrika Cornelia de Bruin, 35 j. Gehuwd: Cornelis Hoogeveen, 27 j. en Frederika de Wit, 25 j. revue verwerkt, zodat men weike- lijk kan spreken van een zeer goede inhoud, waarvoor de reeisseur, de' heer Nard Augustinus, alle lof toe komt. Zowel de aankleding van to neel als de zang van het matrozen - koortje zijn een lust voor oog en oor. Heden- en morgenavond zal deze revue nogmaals opgevoerd worden. •'V WJ#v IT Kraak komt voetballen voor ouden van dagen. Naar ons thans offi cieel bekend werd, zal de grote voetbal-wedstrijd, welke reeds lang op het program staat der O.V. en welke gehouden zal worden ten bate voor een autotocht voor ouden van dagen uit deze gemeente, plaats vinden op Zaterdag 7 April a.s. Daar het voetbalterrein te Voorhout on geschikt is verklaart, zal de wedstrijd Stormvogels (met Kraak) tegen Noox-dwijk 1 plaats vinden op het sportterrein van de Sikkens Lak fabrieken bij de Leidsevaart. Naast Kraak als doelverdediger zullen we in het veld zien verschij nen de welbekende v. Onselen en meerdere bekende Stcrmvogelspe- lers. Aan deze wedstrijd, welke aan vangt te 4.30 uur zal nog een voor- wedstrijd voorafgaan, die om 2.30 u. begint. VOORSCHOTEN Wie is de eigenaar? Op het erf van een woning aan de Valkenburg- se weg zijn gevonden: een dames- hemd, een bedlaken, een ontbijtla- ken en een handweeftafelkleed. De ze artikelen behoren vermoedelijk tot een partij wasgoed. Alles is nog van heel goede kwaliteit. Het is niet uitgesloten, dat het van diefstal af komstig is. Geboren: Gijsbertus Johannes Jo- zeph, z. v. Cornelis Johannes van Dijk en Theodora Adriana Christina Spierenburg, Dina, d. v. Jacobus Dirk van Veen en Pietertje Haak. Geboren te Leiden: Jozef Wilhel mus Julianus, z. v. Theodorus Maria Sikvoort en Maria Margai'etha Theo dora ten Hoedt. Ondertrouwd: Leendert Ravens- bergen, oud 31 j. te Leiden en Annie Demmmenie, oud 27 j.; Jan Berend Meijer Wamelink, oud 44 j. te Har- denberg en Alida Helena Jacoba Stapelkamp, oud 36 j. Overleden: Maria Johanna van der Linden, echtg. v. Va nDiemen, oud 73 j.; Ingrid Sylvia Maux-een Harsveld, oud 7 maanden; Arie Herfst, oud 68 j. Boerenleenbank Zoeterwoucje IJOOG WAREN DE VERWACHTINGEN betreffende het gouden ju- belfeest van de Boerenleenbank gespannen; nog altijd werd gespro ken over het ongekend schone zii veren bestaansfeest, dus men ver wachtte van het gouden feest nog meer. Gisteren is dan het feest ge vierd en zonder overdrijving mogen wij getuigen: over dit heerlijk feest zal ook het nageslacht nog spreken. Dat was nu weer eens een opflik kering van het echte dorpsgemeensc hapsgevoel, een viering die in alle opzichten cultureel hoog en uiterst beschaafd gericht was. Receptie in een zee van bloemen De grote zaal van het parochie huis was in een bloementuin her schapen. De bloemist P. Bruines had de versiering verzorgd en deze was in volkomen harmonie met de mooie kap-arehitectuur aangebracht Zware sparregroen guirlandes hingen vanuit de kap naar de kolom men en onder de grote lichtkronen waren grote bloemenmanden aange bracht. goud-gele tulpen, overal, glanzend in het kunstlicht tot een gouden sfeer op dit jubileum. Tien tallen fraaie bloemstukken bedolven het grote podium en zo mocht het bestuur en de raad van toezicht re- cipieëren. Hier moeten wij eerst hulde bren gen aan de feestcommissie, die be scheiden de namen van de werkers zelfs in het feestprogramma ver zweeg, voor de goede verzorging van dit feest. Op deze receptie had de enige nog in leven zijnde mede-oprichter, de 87-jarige heer M. Th. Kompier een ereplaats tussen het bestuur gekre gen. De belangstelling was ailerwege en zeer groot. Deputaties van de boe renleenbanken van Leiden. Voorecho- ten, Hazerswoude, Alphen aan den Rijn, Stompwijk, Bodegraven en Ter Aar en zeer vele Zo<^te\vouders vu'!- den de zaal toen het jubilerende be stuur door de voorzitter, de heer A. M. Schinkel door de feestcommissie werd binnengeleid en in een spontaan openingswoord gehuldigd werd, waar in spr. vooral de nadruk legde op de steun voor het bedrijfsleven en de goedgewaarborgde geldbelegging. Na de felicitaties, waarbij spr. zich de tolk noemde van geheel Zoeter- woudc werd de vurige wens uitge sproken, dat dit belangrijk werk met dezelfde plichtsbetrachting tot heil van Zoeterwoude zal worden voort gezet. De heer Th. van Meurs kassier van de bank. sprak vooral over de durf van de oprichters, en van de wan toestanden in het credietwezen op het platteland, waarover een lanbouw- commissie van 1890 reeds klaagde. De commerciële banken zagen geen winst in het platte land, en men was op de particuliere credietverlening aangewezen. Hier heeft ware dorps- tijd, die nu gaat komen het bestuur dezelfde kracht door God zal ont- vanden om weer te helpen en weer te zijn een steunpunt voor de wel vaart van Zoeterwoude. De heer G. T. v. Leeuwen zeide, dat in hetzelfde artikel van het feest- boek, waarin spr. van „stoutheden" gewaagde ook grote waardering is uitgesproken voor de goede steun en leiding van Utrecht waaraan de bank veel te danken heeft. Na deze receptie, waarop o.a. ook deken Bont en wethouder Kraan aanwezig waren, bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. De feestavond. gemeenschap de oplossing gebracht; j dezelxde feestzaal, waarin de zo de gelden uit eigen plaats als spaar- schitterend geslaagde receptie had geiden belegd, brachten het bedrijfs- i plaats gehad, kwamen 's avonds de j kapitaal en kerngezond staat nu de eerste helft van de leden bijeen. j bank met eer grote reserve. Hiervoor j Voorafgegaan door het traditione- brer.gt spr. hulde aan de bestuurde- j le echtpaar i'homasvsë: en Pieternel j ren en biedt als geschenk een foto- en een bruiloftstoet, waarbij de schilderij van het huidige bestuur bruidsjonkers de geschenken voor om te laten prijken in het kantoor de bestuursleden en de bruidsmeis- j van de bamt. I jes de bloemen voor hun dames mee- i De heer G. P. van der Krogt Fzn., droegen, kwamen de leden van het sprak namens de R. K. Middenstands- j bestuur en van de raad van toezicht vereniging waardevolle woorden over mel hun dames vanuit de hall tinnen de credietverlening aan de midden stand, waaraan menige zakenman zijn behoud te danken hoeft- Burgemeesler Smeets sprak namens de gemeente, over de samenwerking waarbfj nu eens geen subsidie werd gevraagd, maar integendeel geldle ningen werden verleend en steeds op aangename wijze werd gehandeld. Spr. sprak over de energie van de oprichters en hoopte dat deze tot in lengte van dagen gegeven zou wor den aan de bestuurders. £>e directeur van de Boerenleenbank dankte allien, vooral de feestcommissie die dit heerlijk feest bereid hebben. Toespraak van de hoofddirecteur. Ten slotte sprak de heer Th. J. Vis ser, directeur van de Centrale Bank te Utrecht. Bij de aanbieding van zijn geluwensen gaf spr. blijk in Zoeter woude wel zeer goed bekend te zijn. Reeds in 1916 mocht spr. als jonge ling de controle van de boeken aan vangen en met grote waardering her innerde spr. aan het werk van wij len de heer C. H. de Boer, die gedu rende 20 jaar het kassierschap ver vulde. Zeer hartelijk Wenste de directeur de oude heer Kompier geluk de kroon van 50 jaar werk te mogen zien en sprak waarderend over werkers van de bank, die zijn overleden, mannen die tegen geroddel en aanvallen in begonnen zijn en voort werkten en zo groot hielpen maken niet alleen de Zoeterwoudse maar ook de Centrale Ban-K die nu boven aan staat in spaargelden met 1600 millioen gul den. Spr. gewaagt van het goede beleid ook in de crisisjax-en. Toen het Be stuur het zelf heeft aangedurfd stout toestanden in het credietwezen op het *e zÜn tegenover de hoofdbank en met eigen goed plaatselyk inzicht toch te geven of toe te staan wat de richtlijnen voor dien tijd verboden. Spr. hoopte, dat van de zware luide toegezongen in een welkomst- lied. Thomasvaêr en Pieternel begonnen met gelukwensen op de eerste plaats voor de Burgevaêr, dat die Boeren leenbank. die rijke, die gouden een grote lening zou geven, zo één van honderdduizend gulden voor de ge meentekas. om het Watertje heel mooi te maken, want zo'n „grachie" komt toch niet te pas. En dan maar mooie huizen bouwen zegt Pieter nel O wat brutaal hè voor een vrouw. Dan huldigen zij de directeur, van Leeuwen, naam reeds zo lang ge schreven, vijftig jaren al gebleven en Pieternel brengt lof en dank aan de echtgenote die man en vader aan de huiselijke haard zo vaak moest mis sen als de bank weer was vergaard. Thomasvaêr brengt de feestgave de fraaie fruitmand waarin ook een kist met echte Havanna's prijkt en Pieternel zet mevr. van Leeuwen in de bloemen, waarbij een „Lang zul len ze leven" door de zaal weer klonk. Zo i'ichtten zich de vele bruidspa ren één voor één tot de bestuursle den, al hun verdiensten lovend en prijzend. Eerst werd de oude heer Huib van der Krogt gehuldigd, nu dezer dagen op ruim tachtiger jaren afgetreden en opgevolgd door zijn zoon. Lief en leed, zegt het bruid je het scheiden doet altijd een beetje zeer, maar de voldoening zijn naam aan de Bank waardig zal verbonden blijven is toch weer een vreugde voor de oude dag. Vondel en zijn Muiderkring kwamen ook feliciteren. Als alle bestuursleden hun ge schenken gekregen hebben, sprak Thomasvaêr, hoe het gouden feest moet zijn. Voor dit gouden jubelfeest is het beste nog niet goed genoeg en zó is gegrepen naar de gouden eeuw en nu verschijnt ten tonele Joost van den Vondel die zich aankondigt met: Uit gouden eeuw, als glorietijd Der kunst en letteren gewijd kom ik: Joost*van den Vondel Uw jubeltij is mij bekend Dus wijd ik nu mijn dichttalent Op deze blijde stonde. In verzenmaat gaat de dichter voort te prijzen en te loven het wer ken van de Bank en de deugden die beoefend zijn. Dan roept Neerlands grootste dich ter: „Komt dichters looft en prijs om strijd Uw beste verzen dus gewijd Op deze schone deugden. En ze kozen Anna Roemer om te prijzen de spaarzaamheid, Pieter Cornelisz. Hooft de verantwoorde lijkheid, Constantijn Huigens, de eer lijkheid, Brederode de burgerzin, de hooggeleerde Professor Vossius de hulpvaardigheid en Maria Tessel- schade de liefdadigheid. Telkens draagt Vondel de leden van zijn Muiderkring op tot een schoon gedicht en krachtig woord met gloed en vuur. En als allen gesproken hebben spreekt Vondel zelf van die mannen uit het lang verleden, gevallen een maal moe gestreden die nu moeten worden herdacht en verzoekt allen op te staan. En dan klinkt uit heldere jongens kelen en zware mannenstemmmen: Requiem aeternam. Diep geroerd en ademloze stilte een innig „In memoriam". En Von del spi-ak het laatste woord: Zij gingen heen, God moge hen lonen Het was een prachtig tafereel waarbij ook de costumes Erato" en de grimé „Van der Pijl" eerste klas werk was. De rollen waren zeer goed bezet en vooral de Vondel-rol werd schitterend gespeeld door de heer M. Stet. Maria Tesselschade en Pieternel hebben een extra pluimpje verdiend. Toneelspel besloot het feest. Na dit inleidingsspel gaf het Zuid- Nederlandsch Toneelgroep „De Phoe nix" onder leiding van Pierre Balle- deux het blijspel in drie bedrijven „Rumoer ï'ond de Bruid". Dit is een echt detective-blijspel vol verrassingen en zeer goed ge speeld, uiterst rerzorgd, in één woord om heerlijk van te genieten vooral op een feestavond als deze. Op het einde van dc avond bracht de directeur hulde aan de feestcom missie en de voorzitter van de feest commissie ontlokte in zijn dank woord voor het Zoeterwoudse toneel en de leider een hartelijke ovatie, waarna ook een krachtig applaus opklonk. Vooral werd ook met applaus be krachtigd het dankwoord aan het bestuur voor het gulle onthaal op deze heerlijke fees*""~ri4

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2