S)e &2idóe(Soii4a/nt TE VROEG GEVRAAGD Engeland moet nog zuiniger worden Prins Bernhard in Argentinië Wil Gromyko de conferentie rekken? Nog geen instructies uit Moskou Stakingskoorts in Frankrijk KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 42ste JAARGANG WOENSDAG 4 APRIL 1951 No. 12248 Zuinigheid met vlijt bouwt tankjes als kastelen Directeur: G. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd.. f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5-90. - Advert.: 15 ct. p. mm. releloontjes f 130 IJET is gewenst, dat de P. v. d. A., alvorens bij monde van de vra genstellende heer Nederhorst, felle critiek op de Nederlandse regering gaat uitoefenen inzake de loon- en prijspolitiek, te voren overleg pleegt met de totaal socialistische regering in Engeland. Door een ongelukkige samenloop stortte de heer Nederhorst zijn ont- stemmings-lawine over onze rege ring uit, juist op hetzelfde tijdstip, dat de Engelse minister van finan ciën, Gaitskell, verklaarde, dat het le ven in Engeland er in de komende jaren hard en onprettig zal uitzien. De prijzen zullen blijven stijgen en de lonen zullen niet omhoog mogen gaan. De socialistische minister kon digde nieuwe inkrimpingen aan, en dat in een land als Engeland, dat zijn buikriem reeds heeft dichtgesnoerd. De Nederlanders leven in een para dijs van overvloed vergeleken bi| de Engelsen, die over het honger-regiem wel mopperen, maar niettemin tot zware offers bereid zijn, om de lands verdediging mogelijk te maken. Maar de P. v. d. A., opgezet door het N.V.V., dat op zijn beurt handelt uit vrees voor de communistische agitatie, meende propagandistisch met haar interpellatie een goede beurt te maken. Zij kon daarbij geen dag of uur wachten. Het nieuwe kabinet is 14 dagen in functie en iedere dag rollen er nieuwe maatregelen als even zo vele onaangename verras singen uit de bus. Het zou van meer verantwoordelijkheidszin hebben ge tuigd, indien met de interpellatie ge wacht was tot de regering het gehele samenstel van haar maatregelen ter voorkoming van een staatsbankroet had genomen.. Het blijkt immers uit de nieuwe belasting-verzwaringen de winst-marge bepalingen, dat deze regering en hoe was het ©ok an ders te verwachten? geenszins er naar streeft de financiële moeilijkhe den af te wentelen op de minst draagkrachtigen. De jongste loonron- de mag in industrie en handel niet worden doorberekend, ook niet door de middenstand, van wie dikwijls al in benauwde omstandigheden ge raakt opnieuw een offer zal wor den gevraagd. „Wij zullen zien, dat alle groepen beurtelings verontwaar digd worden" zei minister Drees. Hij verheugde zich niet over deze verontwaardiging, maar als iedereen in het land verontwaardigd is want er komen nog meer maatrege len kan men er staat op maken, dat ook iedereen zware offers heeft te brengen. Door de minister-presi dent is er daarbij op gewezen, dat de prijzen voor iedereen gestegen ziin, - doch alleen de loontrekkenden een te gemoetkoming hebben ontvangen, terwijl minister Van den Brink cij fers gaf, waaruit bleek, dat de lo nen vrijwel gelijkelijk gestegen zijn met de prijzen. Het zijn echter vooral de grote gezinnen, die door de sub sidie-vermindering op de eerste le vensbehoeften, in de hoek zitten waar de zwaarste slagen vallen. Met een verbetering van de kindertoe slag zouden zij gebaat zijn en deze verbetering zou hun eerlijk toeko men. Ook andere groepen, als de gepensionneerden en kleine zelf standigen dienen een extraatje te ont vangen, willen zij niet tot armoede vervallen. Of het een verrassing voor de P. v. d. A. is, zouden we niet weten, doch het is opmerkelijk, dat op de vragen van de heer Nederhorst tot enige mi nisters gesteld, het eerst werd inge gaan door de minister-president dr. Drees. Daarmede is beklemtoond, dat de genomen en te nemen maatrege len niet de uitvindingen zijn van die of gene minister, doch maatregelen van de gehele regering. Dit kabinet, waarin de P. v. d. A. zo goed verte genwoordigd is, staat achter het pro gramma, waarvan het tevoren wist, dat deszelfs uitvoering door het ge hele volk als drukkend zou worden gevoeld. Het staat het parlement vrij op de voorstellen critiek uit te oefe nen, ze desnoods af te wijzen. Maar de haast, welke de P. v. d. A. heeft getoond met haar interpellatie een interpellatie, die zeker té vroegwordt gehouden doet denken aan een propaganda-stunt, waarvan het re sultaat gelijk nul is, maar die als een vrijbrief moet worden getoond aan zulke „kiezers" die dergelijke me thodes niet door hebben. PRINS BERNHARD BEZOEKT EEN „ESTANCIA". Tijdens zijn bezoek aan Uragay heeft Z.K.H. Prins Bern- hard o.a. een bezoek gebracht aan een „Estancia''. een Zuid Ameri kaanse boerderij. Bij zijn aankomst aan de Estancia „San Pedro de Ta- mote", ongeveer 160 Km van Monte video, werd de Prins ingehaald door als „Gauchos" geklede bewoners van de Estancia, die Nederlandse en Urugayse vlaggen droegen. Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met enige bewoners van de „Estan cia". Om de bewapeningskosten te voldoen j^E ENGELSEN hebben een ernstige, waarschuwing ontvangen, dat zij nog meer lasten te dragen zullen krijgen, teneinde te voorkomen, dat het bewapeningsprogramma het na-oorlogse economische herstel een halt zal toeroepen. Het economisch rapport der regering voor 1951, dat gis teren werd gepubliceerd, paart een bescheiden optimisme aan het vol gende ernstige beeld: Engeland kan in de onmiddellijke toekomst een daling der nationale productie verwachten, verder een verslechtering van zijn betalingsbalans, een vermindering in het aanbod van enkele con sumptiegoederen en een aanhoudende stijging in prijzen De grootste moeilijkheid van het ogenblik vormt echter het tekort aan grondstoffen. De oorzaak van deze ontwikkeling moet gezocht worden in de grootscheepse herbewapening van de Westelijke mogendheden. In het rapport wordt er nogmaals de nadruk op gelegd, dat Engelands po tentiële militaire kracht afhangt van zijn economische gezondheid. „Wij moeten inderdaad onze levensstan daard tot beneden het huidige niveau verlagen", zo wordt ir hec rapport verklaard. Waar dit noodzakelijk zou zijn, zal de regering gebruik maken van haar controle-maatregeien en van haai be voegdheid om arbeidskrachten naar andere takken van bedrijf te dirige ren, zulks omdat de bewapenmgs- productie meer dan een half milhoen extra-werkkrachten in 1953'54 zal eisen. In de afgelopen drie jaar is de pro- Primaat van Polen naar het Vaticaan Mgr. Stefan Wyszinki, aartsbis schop van Warschau en primaat van Polen, is naar Rome vertrokken. Mgr. Wyszinki zal door de Paus in audiëntie worden ontvangen. De pri maat wordt vergezeld door mgr Klepoz, bisschop van Lodz, en door een tweede kerkelijke functionaris. Dit is het eerste bezoek van m'gr Wyszinski aan het Vaticaan sedert hij in 1949 aarstbisschop van War schau werd. Het is niet bekend waarom de ommunistische Poolse regering, die et contact tussen de Poolse Hiërar- hie en het Vaticaan zoveel mogelijk elemmert, voor de Rome-reis van mgr. Wyszinki uitzondering heeft ge maakt en een visum heeft verstrekt. BESCHULDIGD VAN BELEDIGING VAN DE PAUS. Laura Diaz, de communistische afgevaardigde in het Italiaanse Parlement, heeft te Chie- ti terechtgestaan, wegens belediging van de Paus. Zij werd tot een voor waardelijke gevangeninsstraf van acht maanden veroordeeld. Tijdens een redevoering zou zij hebben ge zegd, dat „de handen van de Paus besmeurd waren met het bloed van de kinderen in Griekenland en Pa lestina". Laura Diaz, wier parlementaire onschendbaarheid in verband met het proces moest worden opgeheven, ar riveert aan het Gerechtsgebouw te Chieti. ductiviteit in het land met ca. 7 pet. g'-stegen en zelfs, rekening houdend met het huidige tekort aan grond stoffen wordt voor 1951 een verdere stijging met 4 pet. verwacht. Het rap- post zegt, dat de regering als gevolg van de reeds bestaande volledige te werkstelling en het hoge niveau der productie gedwongen zal zijn arbeids krachten in andere takken van indus trie te werk te stellen ten einde haar bewapeningsprogramma te kun nen uitvoeren. De regering gelooft met dat gedurende de periode- van herbewapening Engeiand em over- :hot op zijn betalingsbalans zal kun nen handhaven. Het rapport besluit met de woorden, dat de Engelsen invloed van het bewapemngspro- gramma zullen gaan voüen ir. een geringer aanbod van textiel, huishou delijke artikelen en metalen produc ten. Macarthur reed over de parallel In groten getale trokken Ameri kaanse troepen gisteren aan het Westelijk front in Korea over de 38ste breedtegraad, enkele uren nadat de- neraa. MacArthur zich aan de andere zijde van het front 25 kilometer diep in vijandelijk gebied waagde om voor uitgeschoven stellingen van de Zuid- Koreanen aan het Oostfront te in specteren. Geconcentreerd artillerie vuur barstte gisteravond los op de Chinese stellingen, nadat het verbon den leger overdag langs het gehele front was opgerukt. Voor het vertrek" uit Tokio voor zijn 15de frontbezoek maakte Mac Arthur bekend, dat een half müiioen communisten, georganiseerd in. 63 .di visies, zich in Noord-Korea samen trokken, maar bij zijn terug-komst was hij een en al vertrouwen. Hij had een rit met een jeep in Noord-Korea en een Vliegtocht achter de rug en zeide, dat ae verbonden strategie on gewijzigd blijft. De verbonden strijd krachten behouden het initiatief en die tactische situatie langs het gehele front blijft gunstig, aldus de géneraal. Hij voegde er aan toe, dat de bevel hebbers te velcle de communistische zwakte ter zee en in de lucht, als mede hun gebrek aan artillerie en zware wapens, op schitterende wijze uitbuiten en liet doorschemeren, dat het verbonden leger zijn aanval zal voortzetten. TE VER GEGAAN De Zuid-Koreanen, die gisteren over de Imdjin waren getrokken, zijn op de Zuidelijke oever teruggesla gen. Prins Bernhard is gisteren per Vliegtuig uit Montevideo in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires aange komen. Vertegenwoordigers van de regering van Argentinië en de Neder landse kolonie hebben hem hartelijk welkom geheten. Het officiële bezoek van Prins Bernhard aan Argentinië zal een week duren. Vandaag wordt hij ontvangen door president Péron en zijn echtgenote Eva Perón. Dinsdagavond om zeven uur plaat selijke tijd heeft de prins een radio rede tot het Argentijnse volk gehou den. waarin hij zei te hopen ,dat de goodwillmissie de banden van vriend, schap, die al vele decennia be staan, nog intiemer zal maken. Prins Bernhard bracht alle Argentijnen de groeten" van het Nederlandse volk over. DE BESPREKINGEN IN URUGUAY. Prins Bernhard heeft te Buenos Aires bij een interview met de A- N. P.-verslaggever verteld over de be sprekingen die hij in Uruguay gevoerd heeft. Hij zei, dat de president van dit land de wens had uitgesproken, dat er een proefemigratie van Neder landse landbouwers zal komen, te beginnen met 25 gezinnen, in de na bijheid van Pun te del Este, op 150 km van Montevideo. Gedacht wordt aan deze emigran ten in zekere vorm voorschotten te verlenen, die in de loop van een rui me periode terugbetaald zouden kun nen worden. Men hoopt, dat er een Nederlands- Uruguayse bank tot stand komt ter vereenvoudiging van het handelsver keer. Voorts is aan de prins een indus trieel project voorgelegd aangaande export uit Nederland van machines voor de industrie in Uruguay. Het plan is aan de betrokken instantie te Den Haag ter bestudering doorgezon den. Atoombommen in Siberië Onthulling van de Figaro" Alle atoombommen van de Sovjet- Unie liggen volgens het Par ij se blad „Le Figaro" op één plaats opgeslagen namelijk in Siberië, 240 kilometer ten Zuidoosten van Tomsk bij het Koesnetzk-bekken. Met de feitelijke productie der bommen zou enkele maanden geleden begonnen zijn. De bommen liggen in een opslagplaats 45 meter onder de grond. Naast deze opslagplaats is een ter rein voor atoombomproeven van bij na zesduizend vierkante kilometer. „Dit gehele gebied wordt door ruim tweeduizend verkenningsvliegtuigen op 55 nieuwe vliegvelden gestation- neerd, beschermd", zo schrijft de „Figaro" In Washington heeft afgevaardigde Carl Vinson, voorzitter van de con grescommissie voor de strijdkrachten verklaard, dat „Rusland binnenkort een voorraad atoombommen zal heb ben, groot genoeg om op elk ge wenst ogenblik een verschrikkelijke luchtaanval te beginnen op onze ste den en huizen." rvE 22e BIJEENKOMST van de plaatsvervangers te Parijs is een der kortste vergaderingen geweest sinds de conferentie begon. Zij duurde nog geen twee uur. Op een vraag van de Engelse afgevaardigde, Ernes Da- vies, of Gromyko reeds instructies uit Moskou ontvangen had om een weloverwogen antwoord te kunnen geven op de nieuwe Westelijke ont- werp-agenda, verklaarde de laatste, dat hij niets aan zijn opmerkingen en bezwaren van Maandag had toe te voegen. Een Britse woordvoerder meende hieruit te kunnen opmaken, dat Gromyko nog geen nadere in structies van zijn regering ontvangen had. De Russische afgevaardigde ver wierp echter een voorstel van Da- vies om de bijeenkomst in dit sta dium te verdagen. Hij vroeg de Wes telijke plaatsvervangers hun stand punt mee te delen inzake twee Rus sische voorstellen om zowel het Noord-Atlantisch Pact en het in richten van Amerikaanse bases in het buitenland als het Italiaanse vre desverdrag met de voorzieningen voor Triëst als afzonderlijke punten op de agenda voor de vier-ministers conferenties te plaatsen. Davies sprak er zijn verwondering over uit, dat de Sowj et-Unie nu, na vier weken besprekingen, het punt over het Noord-Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases overzee van essentiële betekenis achtte. De Franse afgevaardigde Parodi vroeg zich af, of het de oedoeling van de So wj et-delegatie is, de conferentie te rekken en de „propagandastrijd" te vernieuwen door het te berde brengen van geheel nieuwe onder werpen. „Als dit inderdaad de bedoe ling is, kunnen de Russen hun zin krijgen. De Westelijke plaatsvervan- BOM WAS EEN BLIKJE De Italiaanse president Einaudi wilde gisteren per trein op reis. Na tuurlijk wordt in zo'n geval eerst de rails geïnspecteerd en laat nu een politiman bij Villa Literno (tussen Rome en Napels) een bom vinden. De hele politiemacht werd gealar meerd en de lijn werd nog grondiger nagezocht. Maar er werd niets meer gevonden. Achteraf is gebleken, dat de „bom" een blikje was, waarin zich wat kruit en papier bevond, maar overigens ongevaarlijk. OOSTENRIJK IN FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN Oostenrijk ziet zich gesteld voor de noodzakelijkheid over te gaan tot drastische beperking van zijn invoer, verhoging van de belastingen en be perking van de binnenlandse crediet- verstrekkingen zo wordt vernomen in kringen, die in nauw contact staan met de O-E.E.S. Deze maatregelen worden thans door de Oostenrijkse regering over wogen met het doel de betalingsba lans met de landen van de Europese Betalingsunie, die thans een tekort aanwijst van 30 millioen dollars, weer sluitend te maken. De Oostenrijkse delegatie bij de O.E.E.S. heeft een speciaal crediet van 15 millioen dollars gevraagd op grond van het feit, dat niet alleen het begincrediet van Oostenrijk bij de E.B.U. ten bedrage van 80 mil lioen dollars, dat toereikend had moeten zijn tot einde Juni a.s., ein de Maart jl. reeds was uitgeput, doch dat er bovendien een betalingste kort was van 30 m'illioen dollars. COMMUNISTEN VAN HELGO LAND GEHAALD De W'estduitse waterpolitie heeft de 15 jonge communisten, die Zater dag naar Helgoland waren overge stoken. van het eiland gehaald. De communisten hadden zich in een schuilkelder verschanst en de politie gebruikte zuurstofbranders om zich toegang te verschaffen. De landing der communistische jongeren was bedoeld als protest tegen het ge bruik van het eiland als oefenterrein voor bombardementen door de Brit se luchtmacht. De demonstanten zijn gearresteerd. w zullen uiteen zetten, dat het Noord-Atantisch Pact noodzakelijk was, omdat de veiligheid van het Westen op het spel stond", aldus Parodi. De plaatsvervangers zullen yan- middag weer bijeenkomen. Paasnachtviering in Hongarije Naar wij eerst thans vernemen, hebben de zo zwaar beproefde en vervolgde Katholieken van Honga rije in het gehele land de Paasnacht liturgie (de vroegere Paaszaterdag plechtigheden) met grote luister volgens de nieuwe richtlijnen van de H. Stoel gevierd. In volkomen overeenstemming met de belangrijk heid van deze wijze van viering en met de opleving van het godsdien stige leven in Hongarije was ook de overgrote belangstelling der gelovi gen voor de Paasnachtviering. Mede door het feit, dat ook zeer vele niet- Katholieken de plechtigheden bij woonden, waren overal de kerken te klein om alle belangstellenden te be vatten. Het Paasfeest in Hongarije is ove rigens een hoogtepunt geworden van kerkelijk leven. Het aantal uitgereik te H. Communies was zeer hoog. Overal in het land werd als voorbe reiding op het Hoogfeest van Pasen tridua gehouden, die door de gelovi gen met grote toewijding werden ge volgd. De staking bij de Métro en de bus sen in Parijs is nog maar net echter de rug of er begint alweer een nieu we: gisteravond hebben ongeveer 30.000 arbeiders in de Franse arsena len besloten een etmaal te staken. De staking is vannacht om twaalf uur begonnen. Volgens de regering is dit slechts een „zuiver symbolische" staking. De stakers eisen een bonus van zesdui zend francs en een verhoging van het uurloon met 20 francs, met terugwer kende kracht tot 1 December 1950. Hun lonen zouden dan op het niveau komen te liggen van die van de me taalarbeiders. De socialistische vakbond Force ouvrière heeft besloten zich niet bij de staking aan te sluiten, daar er tus sen het ministerie van marine en de arbeiders nog wordt onderhandeld over loonsverhoging. In Marseille staakt het personeel van de havendiensten, waardoor de scheepvaart stil ligt. Ook deze sta king duurt een etmaal. STRAALJAGER VERONGELUKT Naar wij vernemen is Dinsdagmid dag de Hawker P 1081 in'Zuid-Enge- land in de omgeving van Lewes ver ongelukt. De piloot Trevor Wade is daarbij om het leven gekomen. Het vliegtuig, een straaljager met terug wijkende vleugels en bestemd voor hoge snelheden, was een experimen teel toestel. Het was gistermiddag vaii het vliegveld Farnborough op gestegen voor een normale vlucht. De gestolen kroningsteen Scotland Yard heeft thans een dossier over de historische kronings steen van Scone aan de officier van justitie voor geheel Engeland over handigd. Men verwacht, dat deze met hoge functionarissen overleg zal plegen alvorens hij zal besluiten of een vervolging kan worden ingesteld tegen de Schotse nationalisten, die de steen op Eerste Kerstdag uit de I abdij van Westminster verwijderden en haar naar Schotland brachten. De politie zou de gehele geschiede- I nis van de diefstal hebben gerecon- strueerd en hem toeschrijven aan „zes samenzweerders" Drie duizend studenten van de Universiteit van Glasgow hebben gedreigd met een „mars naar Lon den", indien ér arrestaties worden verricht. Schotse nationalisten vervaardigen zilveren medailles voor degenen, die de steen hebben weggenomen. Van de zijde van de politie, die het zoeken naar de steen voortzet, is ontkend, dat er reeds arrestaties zijn verricht. EUROPA'S EERSTE ATOOM- SCHOOL GEOPEND. In Harwell, Barkshire, in Engeland is de eerste „atoomschool" in Europa geopend. In deze school van de Stichting voor het Onderzoek van Atoomenergie worden zij, die werkzaam zijn op medisch gebied en in verschillende industrieën onderwezen, hoe zij moe ten omgaan met radio-actieve mate rialen. De eerste cursus zal zes we ken duren. Dr. J. E. Johnston, die aan de Stichting verbonden is en leider is van de school, demonstreert aan een aantal leerlingen een eenvoudig te bedienen apparaat in verband met de behandeling van radio-actieve materialen. Allen dragen beschermende labo ratorium jassen. KoAAettje... Er bestaat een schuldgevoel, <iat verwant is aan hoogmoed. Vele men sen voelen zich schuldig, omdat zij niet aan hun eigen verwachtingen beantwoorden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1