S)e ftjidoeSoii/fca/nt DEKEN- en STOFFENWEVERS Gromyko's eeuwige bezwaren Het Westen dient een nieuw voorstel in Grote Chinese troepenconcentraties Uruguay het goudland Dreigende toon tegen Belgrado Stille Oceaan Pact in wording Directeur: C RL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. «OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 3 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12247 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., 1 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1-50 MAAR GROMYKO HEEFTWEER BEZWAREN De Fransman Alexandre Parodi heeft gisteren namens het Westen op de conferentie van de plaatsvervangers van de „Grote Vier" te Parijs een nieuw ontwerp-agenda ingediend, welke naar men hoopt Gromyko kan bevredigen. De Rus gaf gisteren slechts een „voorlopig" antwoord, geladen met bezwaren, en stak daarna van wal met een propaganda-re- devoering, die er niet toe bijdroeg de toestand te verbeteren. DE NIEUWE TEKST De tekst van de nieuwe ontwerp agenda, die Parodi te Parijs indien de, luidt: 1. „Onderzoek van de oorzaken en gevolgen van de heersende inter nationale spanningen in Europa en de middelen om een werkelijke en duurzame verbeterin? in de betrek kingen tussen de Sowjet-Ume de V.S., het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk te verzekeren, met inbe grip van de volgende kwesties aan gaande: Het bestaande peil van be wapening en strijdkrachten en maat regelen voor de internationale con trole en vermindering van bewape ning en strijdkrachten met inbegrip van die der Sowjet-Unie, de V.S., het Verenigd Koninkrijk en Frank rijk; Demilitarisatie van Duitsland; Nakomen van de huidige verplich tingen op grond van verdragen en overeenkomsten; Wegnemen van de vrees voor oorlog en voor agressie. 2. Voltooiing van het verdrag tot herstel van een onafhankelijk en de mocratisch Oostenrijk, 3. Problemen betreffende het her stel van de Duitse eenheid en het voorbereiden van een vredesver drag." De nieuwe ontwerp-agenda tracht de jongste Russische voorstellen te combineren met de vorige agenda van de Westerse mogendheden. Gromyko bracht de volgende be zwaren tegen de ontwerp-agenda te berde: 1. Het invoegen van het woord „gevolgen" (van de huidige internationale spanningen) in het begin was niet op zijn plaats omdat het tweeledig opgevat kon worden. 2. Door het veranderen van de volg orde van de oorzaken van de inter nationale spanning was het essen tiële vraagstuk van de Duitse demi litarisatie „enigszins op de achter grond geschoven". 3. De formule ring van de passage over het bewa- peningspeil en de vermindering van de strijdmachten vormde een nieuw voorstel. Dit „draaide de kwestie juist om". 4. Het invoegen van het woord „met inbegrip van" wat ver mindering van de strijdmachten be treft was „ongewenst", omdat de be slissende factor voor het opheffen van de spanningen Re vermindering van de bewapening door de vier gro te mogendheden was. Gromyko stelde ook de vraag waarom het Italiaanse vredesver drag met de voorzieningen voor Triest niet op de ontwerp-agenda voorkwam. HLi merkte eveneens op, dat de tekst geen verwijzing bevatte naar het Russische voorstel om het Atlantisch pact te bespreken en de inrichting! van Amerikaanse bases van IJsland tot het Midden-Oosten. MORRISON GEEFT DE MOED NIET OP. Intussen heeft de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Morrison in zijn eerste grote rede te Dudley in Worcestershire volgens politieke waarnemers het volle gewicht zijn persoonlijke invloed achter een verzoenende toenadering tot Sowjet-Unie gesteld. Dit thema be heerste zijn rede, die hij uitsprak nadat hij drie weken geleden Ernest Bevin opvolgde. De Amerikaanse troepenzendingen naar Europa De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken tegen het den van meer dan vier divisies naar Europa zonder medewerking van het Congres. Hetzelfde amendement was twee uur eerder verworpen met 46 tegen 44 stemmen. In een motie om deze stemming te herzien besloot de Se naat met 49 tegen43 stemmen het amendement weer op te nemen en het opnieuw voor de Kamer te bren gen. De toestand is nu zó, dat de Se naat de plannen van president Tru man om nog vier Amerikaanse divi sies naar Europa te zenden heeft goedgekeurd maar bepaald heeft, dat verdere troepenzendingenen de goed keuring van het Congres behoeven. Deze bepaling werd in Washington beschouwd als een ernstige tegenslag voor de regering, die gekant was tegen elke beperking van de presi dent om troepen voor het buitenland te bestemmen. Hij zeide, dat de bestaande kans van onderhandelingen met de Sowjet Unie over de Duitse kwestie en an oere oorzaken van de spanning in de wereld niet verloren mocht gaan, Deze uitlating wordt zó opgevat, dat hij persoonlijk bereid zou zü" -an voren af aan te beginnen in de be trekkingen met de Sowjet-Unie. rlij legde bijzondere nadruk op zijn wens om tot overeenstemming te ko men, menen waarnemers. Hij gaf duidelijk uiting aan zijn goede wil jegens Moskou en Peking. COMMUNISTISCHE INVASIE VAN HELGOLAND. In een voormalige schuilkelder op het eiland Helgoland bevinden zich dertien communisten, die zich heb ben verschanst. Zij worden belegerd door Duitse politie, die zuurstofbran ders heeft besteld, om zich daarmede een weg door de verschansingen te banen. Men meent, dat zich negen jongemannen en vier meisjes in de schuilkelder bevinden. Het hoofdbe stuur van de (communistische) „Vrije Duitse Jeugd" heeft een telegram aan de Britse Hoge Commissaris voor West-Duitsland gezonden, waarin de onverwijlde teruggave van Helgoland aan de Duitsers wordt geëist. PRESIDENT AURIOL UIT WASHINGTON VERTROKKEN. President Auriol van Frankrijk heeft Maandag zijn bezoek van zes dagen aan Washington besloten is per trein naar New York vertrok ken. Hij werd uitgeleide gedaan door Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. EEN HALF MILUOEN WORDT GEGROEPEERD IN EEN COMMUNIQUé VAN GENERAAL MACARTHUR wordt gezegd, dat de communisten in Korea minstens 63 divisies ruim een half millioen man aan het groeperen zijn. Dit is het grootste aantal in de gehele Koreaanse campagne, aldus het communiqué. Aan de andere kant duurt de systematische opmars van de verbonden troepen Voort. Het communiqué maakt nog steeds geen melding van de 38e breedtegraad, ofschoon die de laatste dagen een aantal malen is overschreden. Geallieerde infanteriepatrouilles, gesteund door tanks, hebben gisteren e. vandaag verscheidene malen ver kenningen uitgevoerd ten Noorden van de 38ste breedtegraad, maar vol gens de correspondent van Ass. Press hadden deze acties geen bijzondere betekenis en maakten zjj deel uit van de normale verkenningen. Een patrouille aan het Westelijk centrale front ontmoette drie kilometer ten Noorden van de parallel koppig ver zet en heeft zich bijgevolg terugge trokken, doch niet dan na even aan de overkant van de grens een bord te hebben geplaatst met welkomst woorden voor andere geallieerde pa trouilles. De vijandelijke verdedigingswer ken bij de breedtegraad bestaan uit een netwerk van loopgraven, bun kers en mangaten. In de buurt van Tsjoentsjon, aan het centrale front, zijn Amerikaanse tanks en infante- ri opgerukt tot aan de heuvels even ten Zuiden van de grens, waar de Noordelijken sterke eenheden had den geconcentreerd. De vijand verliet echter zijn stel lingen aan de voet van de heuvels vrijwel zonder tegenstand te bieden en de Amerikanen konden die posi ties zelf innemen. Bij de opmars ten Noorden van Tsjoentsjon stootte men slechts hier en daar op mortiervuur. De militaire transporten op de Noord-Koreaanse wigen zijn nog steeds in volle gang De Chinezen gebruiken zelfs kamelen. Piloten na-, men 2.300 voertuigen waar. Eisenhower neemt bevel op zich Generaal Eisenhower heeft giste ren bekend gemaakt dat hij in de nacht van Zondag op Maandag, een minuut over twaalf, het bevel op zich heeft genomen van de troe pen die hem in zijn kwaliteit van op perbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten ter beschikking zijn gesteld. DE PRINS KEEK DOOR DE TRALIES Prins Bernhard heeft door de tra lies van de kluizen heen het goud kunnen zien van een der thans rijk ste landen ter wereld, waarvan de munt voor onze begrippen ongekende sterkte bezit: Uruguay. In massieve blokken lag het goud daar opgestapeld, bij duizenden kilo grammen en voor honderden mil- iioenen waarde, in de onderaardse gewelven van de „Bando de la Repu- blica" in Montevideo. Uruguay heeft geen gebrek aan goud. Elke dag nog stroomt deze gele macht zijn grenzen binnen, uit alle delen der wereld. Veel zogenaamd „vluchtgoud" is er bij, want Uruguay wordt veelal be schouwd als een der veiligste lan den. zowel strategisch als politiek. De dollar is hier zelfs geen begeer de munt meer, want met de Uru- guayse peso komt men minstens even ver. Bij de huidige koers van de peso betaalt een Nederlander in een goed hotel in Uruguay voor een één-per soonskamer met pension niet minder dan 65 a ƒ70 per dag. Een pakje Amerikaanse sigaretten kost hier bij na een rijksdaalder, een behoorlijke lunch 12.50. De Amerikaanse toe rist zoekt tegenwoordig dan ook eer der Argentinië op, het land waarvan de munt bij de dag zakt. De president van het directorium, dr. Alberto Zubiria, leidde zijn hoge gast zelf rond door de voornaamste bankinstelling van het land, die is opgetrokken van mateiaal. dat in het land zelf wordt gevonden. Hij bood de prins een album aan, waarin speci mina waren geplakt van alle bank biljetten, die Uruguay kent. VERZORGING VAN KOREAANSE WEESJES. Duizend weeskinde ren, die tijdens de gevechten om Seoel geëvacueerd werden, zijn over gebracht naar het eiland Tsjejoe, waar zij in een speciaal daartoe in gericht weeshuis onder de zorgen van de Verenigde Naties Kunnen be komen van de verschrikkingen en hei leed ,dat de oorlog over hen bracht. Een groep kleuters in het te huis, waar zij liefdevol verpleegd worden. heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriekVestestraat 1 E DE EERSTE MOOIE LENTEDAG (Houtsnede van Ludwig Richter) Volgens de diplomatieke corres pondent van de „New York Times" James Reston, zullen de Verenigde Staten de raad van plaatsvervangers van het Noord-Atlantisch Pact aan bevelen het hoofdkwartier van het Noord-Atlantisch Pact te splitsen en het militaire gedeelte bij Parijs en de politieke en economische afdeling te Londen te vestigen. Oorspronkelijk wilde het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken het gehele hoofdkwartier in Parijs vestigen, waar Eisenhower reeds zijn persoonlijk hoofdkwartier had, doch Eisenhower wilde het po litieke en economisch^ gedeelte in Londen hebben, aldus Reston, die er aan toevoegt: „Mogelijk wil Eisen hower hiermee het Franse en het Engelse volk bewijzen, dat zij beiden een integrerende rol spelen in de lei ding en de ontwikkeling van de in ternationale samenwerking". De staking te Parijs Voorwaardelijk opgeheven De arbeiders van de ondergrondse spoorweg en autobusdiensten te Pa rijs, die sinds achttien dagen staken, hebben Maandagavond met grote meerderheid van stemmen besloten het werd op een niet nader genoem de datum te hervatten. Hun werk willigheid is evenwel afhankelijk van een verzekering der betrokken bedrijfsleidingen, dat geen vergel dingsmaatregelen tegen de stakers zullen worden genomen. Incident met Hongaarse zaakgelastigde Het ministerie.' i bui- DE RODE LIJN rie over een afstand van enkele jaren overziet, bespeurt men duidelijk een doorlopende lijn. Door de vele en verwarrende gebeurtenissen, welke ons dagelijks onder het oog worden gebracht, is het wel eens moeilijk om die lijn te blijven volgen in het nieuws van alle dag, maar niettemin is die lijn er. Zelfs is zij vrij eenvou dig en zeer logisch. Die lijn begint bij de leer van de wereldrevolutie, het ideaal van Mos kou, dat wel eens op de achtergrond is geraakt (bijv. tijdens de oorlog) maar nooit is opgegeven. Rusland probeert dat ideaal te verwe- 0 zenlijken, door de landen, wel ke er successievelijk voor in aanmerking komen, te ondermijnen. De uitbreiding van de revolutie woe. kert voort van binnen uit en Moskou helpt een handje mee. Dat uithol lingsproces van binnenuit heeft kans op succes in die landen, waar onte vredenheid heerst en ontevredenheid zal er heersen waar gebrek is. Van daar dat de Amerikanen zeer goed hebben ingezien, dat na de oorlog economische hulp de beste remedie was tegen bet opdringende commu nisme. Even vanze'fsprekend was het, dat Moskou op alle mogelijke manie ren probeerde die economische hulp te saboteren. De meest grootscheepse sabotage wordt gevoerd door de drei ging met agressie. O neen, niet in woorden, integendeel: de woorden van Moskou zijn vol „vredes offensieven" maar met daden, voornamelijk door het kunstmatig en systematisch kwe ken van argwaan en achterdocht. Daarmee dwingt het Oosten het Wes ten zich te wanenen en zich in de schulden te steken. Ook deze bedoe ling van Moskou wordt in Amerika doorzien en het gevolg is, dat Ame rika financieel bijspringt om de de fensie van het Westen te helpen op bouwen. Nu en dan polst Moskou eens de pa raafheid en de vastbeslotenheid van Washington en de eensgezindheid van het Westen. Het heeft dit gedaan in Korea wat een zeer gevaarlijk experiment is gebleken, dat nog steeds niet ten einde is; het doet dit eveneens 00 minder gevaar ijk ter tenlandse zaken heeft Maandag be- j rein aan de conferentietafel van Pa- kend gemaakt, dat de Hongaarse i rijs. Gromyko probeert daar met taaie zaakgelastigde te Belgrado, Istvanvasthoudendheid een Viermogendhe- Hrabek Zaterdag j.l. „op misdadige j den conferentie te forceren, welke tot manier" is aangevallen door een 1 doel zal moeten hebben, de defensie aantal „leden van de Joegoslavische I kracht van het Westen te verzwak - geheime politie". ken. Daartoe moet de Russische visie In het communiqué wordt gezegd, op de bestaande spanning, dat nl. de dat de Hongaarse eerste plaatsver- 1 bewapening van Duitsland (een hóek- vangende minister van buitenlandsesteen van de West-Eui-ooese defen- zaken, Berei, een protestnota aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Boedapast heeft gestuurd, wordt gewaarschuwd voor de ern stigste gevolgen" ingeval de Hon gaarse eisen voor de „volledigste ge noegdoening" niet worden ingewil ligd. Met voorbereiding deze week begonnen VOLGENS BERICHTEN IN DE AMERIKAANSE PERS zouden ambte naren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze week beginnen aan een plan voor een verdedigingsverdrag voor het Stille- Oceaangebied, op te stellen naar analogie van het Noord-Atlantische Pact. Het pact zou de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland. de Philippijnen en mogelijk andere landen van het gebied van de Stille Oceaan omvatten. nemen van de Philippijnen in het voorgestelde Stille Oceaan Pact zal laten varen. Men verwacht dat het Britse kabinet nog deze week over dit vraagstuk een beslissing zal ne men. Deze berichten citeren ambtena ren, die gezegd zouden hebben, dat Amerikaanse strijdkrachten in Ja pan zouden blijven tot Japan herbe wapend is, hetgeen verscheidene ja ren zou duren. Deze troepen zouden geen bezettingstroepen zijn, maar ^veiligheidstroepen tegen de com munistische dreiging in Azië", aldus deze ambtenaren, die er aan toege voegd zouden hebben, dat op den duur Japan lid zou worden van het verdedigingspact. Van welingelichte zijde werd Maandagavond te Londen vernomen, dat Engeland vermoedelijk zijn aan vankelijke bezwaren tegen het op-1 naar Bandoeng aangevallen. Enige honderden gewapenden heb ben Zaterdagavond een aanval op Garoet (West-Java) gedaan. De avond tevoren hadden ongeveer 500 gewapenden Tjirandjang bij Tjiang- djoer aan de grote weg van Djakarta sie) de werkelijke oorzaak is, wor den doorgedreven. Amerika blijkt nog steeds de hardste tegenstander, maai' misschien is er wat te bereiken met de andere twee. Misschien lukt het. deze wat tos te weken van Amerika. Bovendien is er nog een andere kant aan deze kwestie" Want. wan neer het Westen zich eens bereid toonde, te luisteren naar de vredes- voorspiegelingen van Moskou. en meende de vrede in het Westen te kunnen kopen met een vermindering van bewapening, dan zou Rusland de handen vrii hebben in het Verre Oos ten. Ook dit gevaar is reeds gesig- naleerd en met voortvarendheid schijnt nu de kwestie van het Stille Oceaanpact te worden aangevat, een pendant in het Oosten van het Noord- At'antische Pact in het Westen. In dit Stille Oceaanoact zal ook Japan een rol moeten vervullen. Zo loopt de rode lijn door heel het weretoffebe'men van deze spannende tijd; een rode lijn, welke voortdurend op gevaar wijst en welke men niet uit het oog zal mogen verliezen. Ka'ih.ePMe... Het valt gemakkelijk in te zien, dat zij, die met volhardende ijver de plichten van gebed en boete vervul len, meer bijdragen tot de groei van de Kerk en tot heil der mensheid, dan degenen die de akker van de Meester bewerken. (Pius XI).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1