PSeudO'SPèonne Bron van deviezen en „goodwill" Manus Oly weer achter slot en grendel Sfaéie in de schaduw van Djenchis Khan MAANDAG 2 APRIL 1951 Ut LEIDSE COURAN'l TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De 3e Int. Tulpen-Rallye u. Velen, die „het gedoe" der autom obilisten in rallye's en bijzondere ritten ook maar van verre gadeslaan omdat zij niet of gelukkig niet bezitters van een wagen zijn,, zul len zich afvragen, of dit automobi lisme geen geldverspilling is. Een antwoord daarop gaf de heer P Nortier heel duidelijk door te zeggen dat deze Rallye de Neder landse schatkist naar schatting toch zeker anderhalve ton aan deviezen in het laadje brengt door het bezoek var talrijke en veelal niet onbe middelde buitenlanders. Maar daarnaast is er een nn-t pre cies in woorden uit te di ukken goodwill",4 welke de Tuloen Ral- leye de laatste jaren heeft gekweekt. Dc- artikelen, welke de Engelse cou ranten schenken aan de Tulpen Ral lye bewijst overduidelijk, de belang stelling voor dit evenement. En be halve aan de Rallye worden ook ar tikelen gewijd aan Nederland zelf. Zo zijn er tal van 'factoren, die medewerken om deze Ralley voor Nederland en voor Noordwijk be langrijk te maken. De route vanaf Chermont Ferrand één Van de 20 J deelnemende equipes is, het spreekt welhaast vanzelf, het grootste aantal Nederlandse, maar ae inschrijvingen uit het buitenland zijn zeer belangrijk en zo komen uit Engeland alleen reeds 78 teams Ver der nemen deel equipes uit Frank rijk, Denemarken, Zwitseiland, Duitsland, België, Zweden, Noor wegen, Finland, Italië, Spanje en de Verenigde Staten. Het percentage buitenlanders bedraagt meer dan 35. Dat de meeste inschrijvers Den Haag als startplaats hebben gekozen voor de rit, welke in totaal meer dan 3500 km lang is, moge begrijpelijk zijn, toch zijn er vele rallye-lief- hebbers, die in het buitenland star ten, waarbij Harrogate in Engeland zeer gezocht is en ook Brussel, Ko penhagen en Parijs tot de min of meer uitverkoren startplaatsen be horen. Verder vertrekken r nog teams uit Monte Carlo, Bern en Mi laan. Evenals het vorig jaar komen de 300 teams weer in één punt bij elkaar om langs een gemeenschap pelijke route verder te rijden. Dit centrale punt is dit keer in Auverg- ne bij Clermont Ferrand gelegen en de speciale routes, welke van Cler mont Ferrand tot aan de Nederland se grens zijn uitgezet, bedragen meer dan 1500 km. Bij wijze van proef was in 1950 een tweetal bijzondere etappes uit gezet, in de Vogezen en in het Ar dennen-landschap en deze projf is zo uitstekend geslaagd, dat de orga nisatoren besloten hebben dit aan tal speciale routes uit te breiden. Bij Clermont Ferrand worden de equi pes gestart voor de eerste speciale etappe, over het circuit Du Puy-de- Dóme. De lengte van dit circuit be draagt 115 km en de te volgen ro..te zal de deelnemers eerst aan de start worden bekend gemaakt. Z«j krijgen daar een zeer duidelijke route-be schrijving en verder is het gehele parcours van speciale „Tulpen-Ral- lye-Pijlen" voorzien, zodat misrijden practisch uitgesloten is. Alle deelne mers zullen dit parcours in het don ker rijden. Nadat de deelnemers vanuit Cler mont-Ferrand via Chalon sur Saöne e- Belfort in Cernay aankomen, worden ze gestart voor de tweede „bijzondere etappe", de route der 15 bergen, welke een lengte van 140 km heeft. In deze route kunnen de deel nemers getuigenis afleggen van hun bekwaamheid op automobielsport gebied en bovendien nog .genieten van de mooie uitzichten in de Voge zen, want deze route wordt door al le deelnemers overdag gereden. Aan het eindpunt van deze etappe te Gerardmer vindt tevens de start plaats voor de derde „oijzondere etappe", het parcours du Bonhomme. Over 105 km leidt deze „bijzondere etappe" naar St. Marie-aux-Mines. Zij wordt door alle deelnemers in de middag afgelegd. Gelijk in de an dere etappes is de te volgen route weer geheim. Van St. Marie-aux-Mines rijden de deelnemers aver Epinal naar Luxemburg, een tamelijk eenvoudi ge route, waar men weer even op adem kan komen om in het duister dè vierde en laatste „bijzondere etappe" in te gaan: Luxemburg-Cler vaux, 140 km, Deze route leidt over zeer bochtige wegen door het Luxem burgse heuvelland en wordt .oute der 1000 bochten genoemd Het bestuur van de RAC-west tracht elk jaar het reglement zoda nig te veranderen, geleerd door de ervaring natuurlijk, dat de kansen om een goede prestatie in de Tul pen-Rallye voor alle deelnemers, in dien zij ten minste over uitstekende rijcapaciteiten en uithoudingsvermo gen beschikken, zo gelijk .ogelijk te maken, belangrijk vergroot zijn. Men gaat van het standpunt uit, dat het sportief onjuist is om een .vagen van bijzondere klasse, welke b.v ir de Rallye Monte Carlo door de "a- briek wordt afgevaardigd i aak door een fabrieksrijder wordt be stuurd alleen om die reden meer mogelijkheden op een prijs te den dan de huis-tuin-en-keukea automobilist, die uit zuiver amateu ristische overwegingen inschrijft met zijn gewone standaard wagen. Het gevolg van deze o.i. juiste opvatting is, dat de eisen, b.v. aan de gemid delde snelheden gesteld, in sommige categorieën hoger liggen, waardoor de mogelijkheid, dat de equipe straf- punten oploopt, natuurlijk «tijgt De deelnemende wagens zijn dit keer niet alleen in vier klassen verdeeld volgens de cylinder-inhoud van ae motor, maar bij een verdere onder verdeling wordt rekening gehouden met het gewicht van de wagen opzichte van het aantal pk's, dat de motor ontwikkelt. Zo is men tot de verdeling gekomen van twee groe pen: Sportwagens en Standaardwa gens. In de groep sportwagens mag dan ook nog worden deelgenomen door diegenen, die aan hun normale seriewagen „getimmerd" hebben om deze hierdoor sneller, dan wel be trouwbaarder te maken. Als de deelnemers de laatste spe ciale route hebben afgelegd en te Clervaux in Luxemburg zijn aange komen, wordt via Eindhoven, Aoel- doorn en Hilversum, waar de contro les zijn gevestigd, naar Noord ,v ijk gereden, waar de eerste equipe om ongeveer half tien Donderdagmorgen 26 April wordt verwacht. Öp Vrij dag 27 April vindt op het circuit van Zandvoort de klassementsproef plaats, waarbij eerst de deelnemers, die strafpnuten hebben opgelooen starten en daarna de teams die zon der strafpunten de finish te N -ovd- wijk aan Zee hebben bereikt Ook dit jaar blijft de proef geheim tot op de dag zelf, hetgeen oefenen dus onmogelijk maakt. De meest bekende buitenlandse Rallye-rijders hebben ook dit jaar weer ingeschreven. Zo staan op de startlijst Ken Wharton, de winnaar van de beide, voorafgaande st« rritten de broeders Reece, de dames Cooke. Ainsworth, allen Engelse equipes, die in Den Haag vertrokken de Noorse Greta Molander, een „oude" bekende in internationale sterrittcn, die de coupe des dames van de laat ste Monte Carlo-rit heeft gewonnen en bij Tulpen-Rallye te Brussel start, terwij van de Nedei'landse qui pes oude rotten als Reichmann, Karei Ton. Knegtel, Lissauer, Krehel, Blansjaar, Barendregt, Paulen van der Wansem,' en vele andere erva ren rijders in diverse steden van Europa op Maandag 23 April zullen vertrekken. TURNEN. NEDERLANDS BONDSTEAM TEGEN BAZEL. Het Nederlands heren bondsteam turnen, dat Zaterdag 14 April te Ba zel tegen een ploeg uit die stad uit komt, is als volgt samengesteld: Boot (De Halter, Alkmaar), Folkers (De Halter, Alkmaar), Bosscha (Hercu- les-Hebe, Enschede), v. Galen (Her- cules-Hebe, Enschede), Groeneveld (Donar, Den Haag), Hoogers (Volt, Tilburg), Winands (WNKR, Boc- holtz), Fanchampf (ATSV (Amster dam). Reserve is Wietbaar (Heem stede). ATHLETIEK SLIJKHUIS WON TE GOUDA. De Zaterdagmiddag gehouden 17e provinciale park wegwedstrijd te Gouda, is een mooi succes gewor den door de uitstekende deelname in diverse klassen. De Leidenaar Slijkhuis won in de A-klasse en de Bataven bezetten in de C-, D- en E-klasse de beste plaats ir. het algemeen klassement, zodat zij in het bezit kwamen van de uitgeloof de wisselbeker. De voornaamste uitslagen zijn: A-klasse (3000 Meter): 1. Slijkhuis (Trekvogels) 8 min. 44.3 sec.; 2. van der Munnik (Parthenon (Dordrecht) 8.53.2; 3. de Louw (OSS 1920) 8.54.7. W. Bonte (Holland) bezette de 8e plaats in 8.17. B-klasse: 1. D. Vroege (Voorw.), 2. J. den Tonkelaar (Holland) 9.11, 3 J. Raaphorst (Trekv.). Vijfde was P Boekwijt (Holland). C-klasse: 1. H. C. Rietbergen (H.) 9.11.2, 2. B. Vreeswijk (Ach.), 3. J. Smit (SVV). D-klasse: 1. J. v. d. Scheur (AAV) 9.12.1, 2. C. J. v. Dorp (SVV), 3. J. v. d. Berg (Bataven) 9.21.1, 5. H. Noordermeer (Bat.). E.-klasse: 1. G. v. d. Dool (ASV). De ploeg van De Bataven legde be slag op de wisselbeker welke voor de C-, D- en E-klasse was uitgeloofd, met een totaal van 24 pnt. GYMNASTIEK Groen Wit. Het bestuur maakt bekend, dat de vacantie voor de he ren en de jongens er al weer opzit, dus de lessen Dinsdag weer begin nen in zaal Herensingel ingang Lust hoflaan; de jongens beginnen 8 uur, de heren 8 uur. Jongens, die wensen deel te nemen aan de te houden gymwedstrijden in Sassenheim op Zaterdagmiddag 26 Mei moeten zich opgeven en tevens 75 cent inleggeld betalen „DONAR" Op de algemene le denvergadering van de Leidse gym nastiek- en athletiekvereniging „Do- nar" werden de aftredende bestuurs leden herkozen Het bestuur ziet er als volgt uit: J. J Herwyers, voorzit ter; J. Stroebel. secretaris: G, van der Tuuk, penningmeester; Th. Roest, commissaris: H. de Boer, algemeen secundus. De Athletiek-commissie bestaat uit de heren: H. de Boer, wedstrijd-se cretaris, A. Sierag, G. Sira. De leiding van de gymnastiekafde- ling berust bij de heer W. P. Leenen, en van de athletiekafdeling bij de heer A. Kampman. Besloten werd om naast de gym nastiek- en athletiek tevens de nodi ge aandacht te schenker, aan Volley bal, waarvan de training reeds plaats vindt. AUTOMOBILISME. DE DRIE PROVINCIFNRIT 1951. Van de Drie Provinciënrit 1951,' welke werd georganiseerd door de RAC Noord en welke bestond uit een kaartleesrit over een nachttra ject van ongeveer 290 km en een dagtraject van ongeveer 300 km, lui den de voornaamste resultaten: 1. H. Bodde Bouman (Oegstgeest) en ir. J. Dekker (Schiebroek) met Peugeot 32 strafpnt.: 2. ir. J. S. de Roos (Den Haag) en H. D. Hielkema (Den Haag) met Chèvrolet 60 strafpnt. Clubteams: 1. RAC Noord c 570 strafp. Merkteams: 1. Hillman 1176 strafp. BILJARTEN DE JONG KAMPIOEN HOOFDKLASSE KLEIN 57/2 Na een spannend verloop is de eindstrijd voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein bil jart 57/2, gehouden te Apeldoorn, gistermiddag geëindigd me+ een over winning van de Hagenaar J. H. de Jong, die met 10 matchpunten en een gemiddelde van 21.09 de titel veroverde. De 20-jarige Nijmege- naar Wijnen werd mei eenzelfde aantal matchpunten en een gemid delde van 20.11 goede tweede. SCHERMEN. Te Brussel werden internationale sabel wedstrijden gehouden om de Challenge Maurice Maurien, waar aan Nederlandse sabreurs deelnamen. De belangrijkste uitslagen luiden: Demi-finales: Poule 1: 1. Mikla Kolenprijzen per I April verhoogd Per 1 April 1951 zijn voor kolen verhoogde prijzen van kracht gewor den. Voor de meest gebruikelijke huisbrandsoorten als anthrachiet, nootjes 3, le en 2e soort, eierkolen en gascokes bedragen de verhogingen onderscheidelijk 1.40, 1.25, 0.95 en 0.60 per H.L. De maximumprijzen voor levering van genoemde soorten in de grote steden bedragen thans resp. ƒ7.95, 7.45, 5.20 en 3.42 K- Bedoelde verhogingen zijn voor het overgrote deel een gevolg van zeer sterk gestegen invoerprijzen van de kolen. Ook de hoge zeevrachtprij- zen die met name drukken op de uit Amerika ingevoerde kolen spelen een belangrijke rol. Voor het kleinste deel zijn de verhogingen een gevolg van de gestegen productiekosten van de Nederlandse mijnen. De verhoging van de kolenprijzen heeft een verhoging van de gas- en electriciteitstarieven, tengevolge. De toegestane verhoging van de gasta- rieven bedraagt 1 ct. per M.3, die van de electriciteitstarieven 1 ct. ner kwh. Laatstgenoemde verhoging dient mede ter opvanging van de prijsstijging per 1 Januari jl. van de door de electriciteitscentrales ge stookte kolen. Zoals in publicaties over de jong ste loonsverhoging is vermeld, is bij het toekennen hiervan met de ver hoging van de kolenprijzen en de gas- en electriciteitstarieven reke ning gehouden. Evenals het vorig jaar zal een sys teem van seizoenprijzen worden in gevoerd, met dit verschil evenwel, dat anthraciet thans niet onder deze regeling zal vallen. Op de kolenprijzen welke per 1 April 1951 zijn ingegaan, zal bij aan koop in de maanden Mei en Juni een reductie worden verleend van 0.50 per eenheid (1 hl.) voor esskolen en 3/4 vetkolen o.m. nootjes en 2 en 3 voor eierbriketten. Voor cokes geldt gedurende deze maanden een reduc tie van ƒ0.35 per eenheid (2 hl.). Voor de maanden Juli en Augus tus bedragen de i-educties voor alle hier genoemde kolensoorten met in begrip van cokes 0.15 per eenheid. De winterprijzen, welke op 1 Sep tember a.s. van kracht worden, zul len daarentegen voor esskolen, 3/4 vetkolen en eierbr'iketten per een- (Hongaar in België woonachtig) 5 gew. part.: 2. E. L. Kuypers (Den Haag) 3 gew. part.; 3. A. van Uden (Den Haag) 3 gew. part. Poule 2: 1. Jassogne (België) 4 gew. part.: 2. Baillot (België) 4 gew. part.; 3. A. van Vliet (Leiden) 3 gew. part. Poule 3: 1. Yves (België) 4 gew. part.; 2. Ch. van Uden (Den Haag) 4 gew. part.; 3. Alexandre (België) 3 gew. part. De uitslag van de finale luidt: 1. Mikla. 7 gew. part., hij werd eerste na barrage m. Yves (België); 2. Yves 7 gew. part.; 3. Baillot 6 gew. part.; 4. E. L. Kuypers 5 gew. part.; 5. Jas- sogne 3 gew. part. 31 ont. tr.; 6. Ch. van Uden 3 gew. part. 33 ont. tr.; 7. A. van Uden 3 gew. part. 35 ont. tr.; 8. A. van Vliet 2 gew. part.; 9. Alexandre 0 gew. part. HIJ WAS BLIJ, DAT HET SPEL UIT WAS! Gistermorgen heeft de politie het net, dat om de beruchte inbreker Manus Oly was gespannen, dichtge trokken. Ineengedoken onder een keuken tafeltje op de tweede verdieping van het perceel Paardenstraat 11 te Am sterdam troffen de politiemannen Oly aan. „Ik ben blij, dat het spel uit is", waren de woorden, waarmede hij de politie begroette. Zonder enig verzet te bieden liet hij zich wegvoeren naar het hoofdbureau, waar hij thans is opgesloten; opnieuw in de cel na een vrijheid van zeven weken, waarin de gehele Nederlandse politie naar hem heeft gespeurd. Zeven weken geleden ontvluchtte Manus Oly uit de voormalige mare chausseekazerne te Wormerveer, waar hij door de rijkspolitie was ingeslo ten, verdacht van een hele serie in braken in de Beemster, Hattem, Apel doorn, Helmond en tal van andere plaatsen. De Amsterdamse onderwereld ver leende hem, aangetrokken door zijn brutaal optreden, kennelijk medewer king. Na verloop van tijd verbleekte echter de stralenkrans en bleken de vrienden van Manus, en niet te verge ten zijn vriendinnen, minder geneigd nog langer de kosten voor zijn levens onderhoud te dragen. Eén cent op zak. Zaterdag voor Pasen was Manus Oly gedwongen een nieuw schuil adres te zoeken. Hij begaf zich per taxi naar Zaandam maar kan ritprijs niet betalen .(Bij zijn arresta tie had hij juist één cent in zijn zak) heid 0.20 hoger worden dan de pre zen ingaande op April 1951, terwijl de prijzen voor cokes 0.15 per een heid hoger zullen worden. Zoals reeds werd opgemerkt zul len voor anthraciet geen seizoenre ducties worden verleend, doch even min hogere winterprijzen worden be rekend. In verband met het bovenstaande dient nog de nadruk te worden ge legd op het volgende. Het is voor een ongestoord verloop van de huisbrand voorziening noodzakelijk, dat de af levering zo geleidelijk mogelijk plaats heeft. Het verdient dan ook aanbeve ling, dat de bevolking zoveel moge lijk gedurende de zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het winterseizoen inslaat. Hierbij dient er evenwel rekening mede te worden gehouden, dat gedu rende de zomermaanden van de han del niet meer kolen kunnen worden verlangd dan waarover deze in die periode uic de binnenlandse produc tie en import de beschikking krijgt. Van de seizoenreducties zal dus slechts voor een evenredig deel van de totale gezinsbehoefte aan huis brand kunnen worden gebruik ge maakt. Het ministerie van economische za ken geeft werkgevers dringend in overweging bij het eventueel verle nen van voorschotten rekening te houden met de evenredige bevoorra ding. De taxichauffeur wendde zich tot de politie en er volgde een nauwkeurig onderzoek in de buurt van Zaandam, waar hij was afgezet. Nog een keer lukte het Manus door de gaten van het net te ontsnappen en hij keerde terug naar Amsterdam. Dank zij ech ter het voortreffelijke werk van de recherche der Zaanse politie kon men uit zijn bezoek aan Zaandam conclu sies trekken, die houvast boden. Men vond een vrouw met rood haar, die de vriendin van Manus bleek te zijn. Hoewel deze vrouw alles in het werk stelde de politie op een afstand te houden, wist deze, door haar onop vallend te volgen, toch het adres te vinden waar Manus moest zijn. Het was in de Paardenstraat. Pas toen men de absolute zekerheid had, waar hij moest zijn, werd een groots opgezette inval voorbereid. Vijftien rechercheurs en een tiental agenten werden in de vroege morgen van 1 April in, om en op het huis geposteerd en bij het aanbreken van de dag, klapte de val dicht. Na een vertwijfelde poging om nog via de daken te ontsnappen, moest Manus zich tenslotte gewonnen ge ven en zonder verder enige tegen werpingen te maken stapte hij Zon dagmorgen om zes uur een cel in het hoofdbureau binnen. Manus Oly, die 37 jaar oud is en vader van vijf kinderen, zal weldra terecht staan voor zijn laatste serie van bij elkaar een tiental inbraken of diefstallen van auto's of fietsen. Bovendien wachten hem nog 19 maanden gevangenisstraf, die hem voorwaardelijk waren kwijt geschol den toen hij aan het einde van 1950 de gevangenis te Hoorn verliet. Uit deze gevangenis was hij in 1948 ont snapt, maar toen was hij spoedig weer gevangen. Bier duurder 5 cent per glas Het bier wordt met onmiddellijke ingang duurder. Dit heeft het Cen traal Brouwerijkantoor in overleg met de Bedrijfshoreca bekend ge maakt. In volkszaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 cent verhoogd worden afhangende van de grootte van het glas). Betreffende deze verhoging van de prijzen per glas in de hotel-café restaurant-bedrijven zullen door de Bedrijfshoreca, na overleg met be langhebbenden, nog nadere adviezen worden gegeven. In slijterijen en winkels zal een fles zwaar bier van 45 centiliter van 36 cents tot 40 cents verhoogd worden. De brouwerijen zien zich genood zaakt tot onmiddellijke verhoging der bierprijzen om verschillende redenen. Sinds het einde van 1945 is de prijs van bier sleohts één keer (in Juli van het vorig jaar) in beperkte mate verhoogd. Nu de accijnsverlaging we derom voor geruime tijd is uitgesteld, wordt een prijsverhoging onvermijde lijk in verband met de sinds 1946 sterk gestegen prijzen voor grond en hulpstoffen, transport, alsmede de hogere lonen en sociale lasten. 1. Eén uur lang genoot Dokie Durf van de drie dingen waarnaar hij in zijn gevaarlijke avonturen zo sterk kon verlangen; zijn stoel, zijn pijp en een boek. Het boek handelde over geleedipotiige dieren in Centraal Azië en was geschreven door drie geleer den. Dokie hield eigenlijk niet van geleedpotige dieren, maar hij 'zat zó haaglijk, dat hij er niet toe kon ko men, naar een ander boek te grijpen. Langzaam werd zijn belangstelling gewekt door de boeiende beschrijving en wanneer Dokie niet was gestoord, zou hij misschien nog een groot ken ner der geóeedpotigen zijn geworden, Dokie zag bij de eerste oogopslag aan mevrouw Bonk dat er iets „los zat". „Er staat buiten een heel enge man te wachten, meneer Durf', zei Do- kie's hospita, een tikje verontwaar digd. „Hij komt natuurlijk voor u, voegde ze cr aan toe. Ze overhandig de Dokie een visitekaartje. Dokie wierp een blik op het kaartje. „Wilt u meneer Keri Ning Ta binnenlaten?'' vroeg hij toen. Mevrouw Bonk ging hoofdschuddende heen. „Wat weten die mannen toch griezelig veel", mompelde ze ongerust. y HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 32) „,André.... je behoeft je niet te verdedigen. Er zal niet gevochten worden. Ga naar de voordeur. Doe gewoon open!" „Sonja.... het is zo moeilijk, ik zo graag „Ik begrijp het, jongen. Maar heus het recht moet toch z'n loop hebben. Ga nu naar de voordeur. En doe open. Heus, het is niet zo erg wat nu komt. En ik ben toch bij je...." Zs sloeg haar armen om hem heen, uste hem heel innig, duwde hem dan langzaam in de kleine hal. De beroemde romanschrijver daal de tree voor tree de trap af. Het rood van de zachte, pluche loper herin nerde hem aan bloed. Beneden in de gang stond zijn vertrouwd factotum'. Angst op zijn gezicht. „Ik geloof, dat er mensen zijn..., aan de voordeur!" ,,'t Is goed, Pieter, ik zal open doen." Hij schoof de knippen terzijde en ontsloot het nachtslot. Over de ba lustrade van de trap hing Sonja, een revolver in haar hand. XXI KLAVERTJE VIER ..De mens lijdt het meest om het lijden dat hij vreest" het schoot de schrijver opeens te binnen, toen hij met de inspectuer de zitkamer binnentrad. Geen overrompeling, geen geweld, geen handboeien niets van dat al. Ze liepen nog los, allemaal. Er zwiarven slechts een paar agenten meer door het huis, waarvan enkele zich min of meer toevallig in de buurt van strategi sche punten hadden opgesteld. En nu zat hij tegenover de politie man, wiens bedreigingen hem door de telefoon zo angstaanjagend in de nren hadden geklonken, doodgemoe- dex-eerd op de divan. Op hetzelfde meubel, waax-onder eens zijn hond vandaan kwam, toen hij daar een SDione vexmoedde. Doch dit keer zouden de ingedrukte veren geen verrassingen veroox-zaken. Phylax toefde boven. Bij Sonja. En onder de divan zou zich geen spion verborgen houden. Pieter. zorgzaam als altijd, kwam direct met koffie, zorgde ook voor de dienders, die best trek hadden na ~o'n nachtwake buitenshuis. De goe de man dacht zelfs aan de sigaretten en* aan asbakjes; voor zijn meester, die nooit rookte, een ongekende luxe. Ik hoop, dat u mij dit optreden niet kwalijk neemt, meneer Rico chet",zei KÏaddai-d, nadat hij zich zorgvuldig in een gemakkelijke stoel geïnstalleerd had, ..maar ik mocht geen risico nemen. Iedereen hier in huis liep groot gevaar. Er zijn vrou wen in huis. Het lokaas ligt nog in de bibliotheek. De moordenaar loopt nog op vrijq voeten. En dan De bewoner van de afgelegen villa zag hem aan. Rustig en beheerst. „En ik wist niet wat u van plan was." Er vertrok geen soier op bet fijn- besneden gelaat. „Neeklonk het terug, „dat kon u ook niet we ten." ,Het zal misschien in uw eigen be lang zijn, menoer Ricochet, als we vanaf dit ogenblik open kaart spe len." Ondoorgrondelijk de grijze ogen. „Waar is uw secretaresse?" andere." „Als het voor u gemakkelijker ir. indien zij er bij is, kunnen We beter naar boven gaan." Geen antwoord. „Is zij op de hoogte?" „Zij weet alles, inspecteur." En uw huisknecht" De x'omancier rees overeind. „In vx-edesnaam. laat u Pieter niets mer ken! Niet dat er danves in huis zijn, niet dat ik een secretaresse- heb, niet wat er gebeurd is, en niet van .van m'n broer. De politieman dronk zwijgend zijn koffie uit. zette dan het kopje neer naast de nog brandschone asbak. „Tegen herr M u dus wél uw mond gehouden?" ..Ik heb tegen iedereen m'n mond gehouden inspecteur." „Hoe weet uw secretaresse dan al les?" „Datdat weet ik niet. inspec- teux\ Zij schijnt het zelf allemaal ontdekt te hebben. Zij sprak er over tegen mij. Ik stond versteld, elke keer als zij blijk gaf mèèr tc weten dan ik dorst vermoeden. Ze is zo ge haaid als, als een detective. Ze heeft daarstraks m'n leven gered, voordat ik besefte met een vijaand te doen te hebben, en ze kon er alleen kans toe zien omdat ze uit de enkele woorden, die er gewisseld werden, opmaakte wie er in het donker over hoop lagen." „Als ik zo'n secretaresse hacLk bromde de ander terwijl hij e«* sandwich uitzocht, „dan zou ik haar aan d'r haren naar 't stadhuis toe slepen en samen op een rustiger plekje gaan wonen." Hij nam nog een paar belegde bo terhammen vaxr de schaal, en stond op. „Ik ben nu wel heel benieuwd, wat ze te vertellen heeft." Ze stommelden de brede trap op. De bewoner, onrustig., twee treden tegelijk; de gezagsdrager, smullend van zijn hartige hapjes, traag, genie tend. In de slaapkamer vonden ze de vrouwen op het brede bed. Sonja, de echte, in de blauwe badjas lui ach terover liggend, met een allesbeto- verende verontschuldigende glim lach; daarnaast een andere Sonja, een valse, nu zonder de smerige re gencape in een erg eenvoudig, hier en daar versteld verkleurd en ver sleten mantelpakje met een bleek, akelig vertrokken gezichtje angstig er boven uit; tussen hen in op het donzen dek, trots als een pauw en vrolyk kwispelend, de terrier. „Goejemorge, dames groette de dienaar der wet, „ik geloof dat het hier beter uit te houden is dan bui ten" Op de tafel stond het enorme blad met de restanten van de nachtelijke maaltijd en op de stoel, die daar het dichtst bijstond, plofte dc politieman neer. De laatste sandwich die hij in de hand hield, verhuisde in gedeel ten naar zijn mond. ,,U zult ook wel moe zijn", geeuw de de brunette, links van hem, ter wijl ze met veel rwoeite probeerde overeind te komen. „Wilt asjeblieft zorgen dat ik de ze gevangenis kan verlaten?" sneed de stem van de blondine met de flet se ogen rechts. Het hoofd tegenover hen kauwde onverstoorbaar verder, schudde en knikte tegelijk, zodat ieder er het zijne in bevestigd of ontkend kon zien, en sprak tenslotte na al deze bewegingen de twee historische woorden, die nog bij zoveel slacht offers van zijn verhoorplicht in het oor gegrift staan: „Nou, vertel" Nou vertel! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7