k L Zilveren priesterfeest in de St. Leonardus-parochie unstleven in Leiöen Het 40-jarig priesterfeest van pastoor F. A. M. Hermans MAANDAG 2 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Een parochie-avond, getuigend van prettige eensgezindheid De parochianen van de St. Leo- nardusparochie kwamen gisteren in feestvreugde bijeen ter viering van het zilveren parochiefeest van pater L. Retel. De plechtige Hoogmis werd opge^ dragen door de jubilaris, daarbij ge assisteerd door de pastoor der Leo- nardusparochie, pater M. v. d. Schoot, als ceremoniarius en de pa ters Engering en v. d. Voort als dia ken en sub-diaken. Het mannen- en jongenskoor o.l.v. de directeur-organist E. Niekerk, voerde de 3-stemmige Missa Ponti- ficalis uit van Perosi. De feestpredi katie werd gehouden door pastoor M. v. d. Schoot. „Christus is priester en de priester een andere Christus". Om deze tekst weefde pastoor v. d. Schoot de grootse gedachte van het H. Priesterschap. Een priester is een tweede Christus in jubel, maar ook in lijden. Geen lichamelijk lij den, noch een oorlog behoren tot de grootst denkbare rampen. Dt groot ste ramp zou plaats vinden, wanneer ei geen bisschoppen meer zouden zijn, die nieuwe uitverkorenen door de handoplegging tot priester zouden wijden. En deze ramp zal de mens heid, krachtens de belofte van Chris tus, nooit treffen. Met een persoonlijk woord aan de jubilaris, waarin deze wérd gepre zen om zijn activiteiten als priester in de afgelopen 25 jaren en waarin hem werd toegewenst, zo God het belieft, nog vele jaren in Gods wijn gaard te mogen werken, besloot pas toor v. d. Schoot zijn predikatie. Des middags van 1 uur tot 2.30 uur vond in de pastorie van de Haagweg een druk bezochte receptie plaats. De parochiële jeugdverenigingen, zoals de verkenners, welpen en gid sen, hadden hun felicitaties in een klein sketchje verwerkt, terwijl an deren hun gelukwensen van kleine geschenken vergezeld lieten gaan. DE FEESTAVOND. Tot besluit van de feestdagen had des avonds in de grote Stads Gehoor zaal een parochie-feestavond plaats, die was georganiseerd bij gelegenheid van het zilveren priesterjubilé van pater L. Retèl en de Eerste Plechti ge H. Mis van pater G. v. d. Voort. Bijna de gehele parochie was hier samengekomen, om, na de kerkelijke viering, de festiviteiten ook buiten kerkelijk te vieren, Onder de aanwe zigen merkten wij op de pastoor en Een voetbalveld voor de korfballers Op advies van de Sportstichting te Leiden zal het voetbalveld aan de Zoeterwoudse Singel, eigendom van de gemeente, binnen enige maanden worden veranderd in drie korfbal- velden. Hiervoor zal het nodig zijn de sloot langs de Cronesteinkade te dempen. Men overweegt ook het bouwen van een stenen kleedtent. Dit besluit is genomen om tege moet te komen aan het nijpende te kort aan speeltuinen voor de korfbal clubs. Er wordt weliswaar een voet balveld, waaraan eveneens een te kort is, opgeofferd, maar door de aanleg van sportvelden aan de Haar lemmervaart wordt dit verlies ge compenseerd. paters van de Leonardusparochie, pa ter drs. B. de Goede, pater Booms, pater van Egmond. pater Smitz, oud pastoor van de Hartebrug, pater Evers en de paters van Heusden en Knibbeler, Montfortanen van de Haagse Schouw. Terwijl het „Aan U o Koning der Eeuwen" gezongen werd, betraden de feestelingen, begeleid door familie leden de zaal. Hierna werd met de afwerking van het programma begon nen, waarover hieronder een nadere beschouwing volgt. Na het deel sanatorium op de pries ter sprak de heer Aalders namens de Kath. Actie een welkomstwoord tot de feestelingen en de parochianen. Dit feest moet in de geest van dank baarheid gevierd worden voor het goede dat de priester voor de parochie doet. Pater Retèl werd in het bijzonder dank gebracht voor het vele dat hij voor de Haagweg-paro- chie heeft gedaan. Dag en nacht staat hij k'aar om hulp te bieden. Nadat het koor zich had laten ho ren, kreeg pastoor M. v. d. Schoot de gelegenheid een kort woord te spre ken. Het was voor de pastoor en de pater.-, eer. grote vreugde, dat deze avond gevierd kon worden, waardoor de ware parochiegeest in eensgezind heid tot uiting komt. Door deze avond is een ideaal bereikt. Dank werd gebracht voor oUo me dewerking, O. K. O. en de Kath. Ac tie hebben eer van hun werk. Deze actie moet worden voortgezet in eens gezindheid er. liefde want eendacht maakt macht. Aa^ het einde van deze uitstekend geslaagde avond sprak allereerst pa ter Retèl een dankwoord. Velen had den hem in ae loop van de avond ge vraagd: „hoe voelt ge U nu wel" Eerlijk gezegd, doodmoe. Doch boven de lichamelijke vermoeidheid steeg uit de dankbaarheid. Dankbaarheid jegens O. L. Heer. dat spr. dit 25-ja- Priesterfeest heeft mogen vieren. Dankbaar voor al net goede, wat Hij in deze 25 jaar geschonken heeft. Dankbaar jegens de pastoor, die hem deze dag heeft bereid. Na allen dank te hebben gebracht, die op eni gerlei wijze aan de feestviering had den medegewerkt, besloot spr. het dankwoord door aller gebed te vra gen, opdat hij, hierdoor gesteund, zijn priesterlijke taak kan blijven voort zetten en kan blijven arbeiden voor het geluk van de gelovigen er. hun gezinnen. Hierna sprak ook pater v. d. Voort 'n kort dankwoord en noemde de af gelopen dagen voor hem en zijn fa milie, de schoonste dagen van zijn leven. Ook hij bracht dank aan K.A. ei» allen die aan deze avond hadden medegewerkt. Een extra gebed vroeg hij van allen, opdat hij een priester moge worden naar Gods hart. Met een kort woord besloot de pas- !.ocr deze feestavond. Twee gedenkramen raadzaal onthuld in Hierop sloot aan een vertolking van het lied „Dien God ons zond" van Herman Strategier door het zangkoor „Hét Zonnelied", onder de beproef de leiding van Bram Martijn. Niette genstaande de aansporing van de di rigent zong het koor wat bescheiden, misschien enigszins schuchter voor de moderne tonaliteit. De warme wellui dendheid van Perosi slaagde, beter. Vier delen van de Missa Fontificalis werden gemaakt. Vooral de Sanctus en Benedictus slaagden wonder goed. De stemgroepenzongen welluidend en beschaafd, en het ensemble klop te. Het toneel, dat al gereed gemaakt was voor de uit te voeren toneelspelen was geheel met gordijnen behangen, wat het geluid wel wat dempte. De „Ghesellen van de Spelewei", voerden twee spelen uit. Eerst een interessant stukje over het afscheid van Jeanne d'Arc van het ouderlijk huis genaamd:.,Het meisje van Dom- remy". De regisseur Anton Sweers speelde de ivdI van de vader en wist een begrijpende bezielde vader te geven. Hij had zich een mooie kop van !n oud Franse boer gemaakt. De eigen lijke hoofdpersoon, Jeanne, speelde gezond kernachtig en sober het jon ge meisje, dat met zich zelf, met haar gevoelens, haar belangen wor stelt en ten slotte, zich uitschake lend, zich geeft om te doen wat de stem van Sainte Cathérine haar op Gods bevel gelast. Heel mooi en raak is dit korte spel van Jac Corrie, waarvan Joop Biekman de vertaling gaf. Jammer, dat niet vermeld is, wie deze rol speelde. Dat was toch wel de moeite waard geweest. De kleinere rollen van moeder, broer en pastoor vulden behoorlijk het spel van de twee hoofdpersonen .aan. Het koor vermeidde zich in de kunst, van a cappella zingen in „Exultate Deo" van Scallatti. Hier was Martijn in z'n element en 't koor reageerde keurig. Na dit staal van mooi zingen kregen wij een deeltje „Schöpfung". Vader Haydn wist wel wat mooi is,'en wat niet gemakkelijk is bovendien. Maar 't koor sloeg zich dapper door de moeilijke fuga. Het Terzett door mej. Staats sopraan, de heer de Haas tenor en de heer Op dam bas, voldeed gunstig. De tekst vertolking was in orde (iets waarin 't koor nog vordering kan maken) en de stemmen waren samen kleurend. De opstelling zou men anders mogen wensen, maar vermoedelijk ontbrak de ruimte. Als overgang tot een Brabantse klucht, werd wat lichter toon door 't koor aangeslagen. Gezongen werd Rosen in Tirol" van Zeiler Ook dit slaagde. Martijn kan over zijn mede werkers tevreden zijn. Hieronder valt ook de jonge pianist Piet van Remundt, die zo toegewijd diverse begeleidingen verzorgde. Last not least de allerguitigste klucht „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de Hemel kwam", naar 't boek van Pe ter Crar.saerts, door G. Pierik be werkt. De rol van Peerke was in handen van Anton Sweers, en hij deed 't kostelijk. Zijn stem moge dan voor de gehoorzaal wat licht zijn, zijn mimiek was expressief en gees tig. Geen wonder dat bij al dit boer tig gedoe (al is dat strikt genomen wel eens wat cru), de lach opklonk en 't applaus daverde. De kleinere rollen mochten er wezen. Een sim pel décor, dat toch de illusie kon wekken, 't Was een moöie en gezel- Pastoor van der Schoot verstaat de jj e avoncj kunst van heerlijk en onbezorgd feest I T ktiRTMANN te laten vieren.- Zo heeft de parochie j van St. Leonardos op waardige maar j ook op prettige wijze haar twee feest- vierend priesters geëard. Dank zij de castoor was het aan ieder gegeven I SlSn w,™ i traThedenmorgen een storing op in gehoorzaal vol. Na het binnenkomen ruLoi van de feestelingen met familie werd net landelijke electriciteitsnet. Direct door de heer S. van Egmond, me;. werd het Leidse net op de Leidse Doove en twee jonge parochiaantjes Centrale overgeschakeld zodat stad het déclamatorium „De Priester" ge- omgeving toch van stroom voor zegd. Jammer dat het programma de zien konden worden. De mogelijk- naam van de auteur niet vermeldde. Leid is niet uitgesloten, dat in de De diepzinnige betekenis van het I loop van de namiddag, wanneer gedicht vond bij de twee volwassenen althans de storing niet tijdig wordt een juiste wedergave, terwijl van de j opgeheven, er enige stagnatie zal kinderstemmen veel charme uitging, ontstaan in de stroomlevering, Door totnutoe onbekende oorzaak Tijdens de eeuwfeestviering van j A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschap- j pij te Leiden, op 2 Jan.1.1., hebben j commissarissen en directie' aan het j jeidse Gemeentebestuur de ontwerpen aangeboden van twee gedenkramen,, die aangebracht zouden worden ip de Leidsche raadszaal. Inmiddels zijn de twee glas-in-lood-ramen gereed gekomen, zodat Zaterdagmiddag de. officiële onthulling kon plaats vin den. Deze ceremonie werd verricht door mevr. I. R. van LooyGroen, .echt genote van de directeur, nadat bur- emeester jnr. mi*. F. H van Kin schot herinnerd had aan de noodlot tige brand in Februari 1929, die het historische stadhuis vernielde. Door architect Blaauw is aan Leiden ech ter een nieuw monumentaal stadhuis geschonken, hetgeen nu verfraaid is met deze gedenkramen, die getuigen van een goede burger-gedachte. De burgemeester bracht hiervoor har telijk dank aan commissarisen en di rectie van de N.V., hopend dat de ra men vele lange jaren de raadszaal mogen sieren en dat op dit geschenk van toepassing zouden zijn de woor den van Goethe: „Geef ons meer Licht". De president-commissaris, mr C. Seret, onderstreepte, dat dit ge schenk ten doel had de dank uit te drukken voor de gedurende een eeuw genoten huisvesting in Leiden en de goede verstandhouding te be zegelen tussen stad en Sijthoff. Nadat ook de directeur, de heer S. van Looy, het woord gevoerd had, vond de onthulling plaats. De gordijnen schoven vaneen en de aanwezige ommissarissen met familieleden, di- ectie en personeel van de N.V. raadsleden en andere belangstellen den bezichtigden de glazen, die wer den ontworpen en uitgevoerd door de glazenier Chr. Moor. Zoals bekend stelt het ene raam de brand van het stadhuis voor en de ander het ijspaleis, waarin het trotse bouwwerk na de blussing ver- S anderd was. Beide voorstellingen zijn omgeven met symbolische en histori- Ische figuren uit Leidens leven en historie. Nieuw Vriendenkring-vaandel door deken A. Homulle qewijd Het prachtige vaandel van de hart. De H. Eucharistie sterkt ons in Vriendenkring van het Allerheiligst de strijd van het leven, herstelt ons Sacrament, waarvan wij Zaterdag von de zonde en brengt de warmte, een foto publiceerden, is gistermid- dag tijdens het Lof in de dekenale kerk gewijd door deken Homulle, die werd geassisteerd door kapelaan J. van Adrichem, de geestelijke adviseur van de Vriendenkring, en pater Brandenburg, Norbertijn. De bekende redenaar pater Gil- bertus Lohuis o.f.m. hield de feest- predicatie naar aanleiding van de tekst uit het boek Koningen I afd. 2: 195 „Sta op en eet". Spr. had deze tekst gekozen, om dat de voorstelling op het vaandel het ogenblik weergeeft, waarop de profeet Elias, nadat hij terneergesla gen en vermoeid de woestijn was in getrokken, door een engel met eten en drinken werd gesterkt. De mensen, die God willen dienen, zullen altijd vervolgd worden, zo zeide pater Lohuis. Elias heeft dat. ondervonden in de tijd van het Oude Testament en wij ondervinden dat in onze tijd. Als de moeilijkheden ten top stijgen, is God echter nabij, Het voedsel, dat de engel bij Elias bracht is een symbool van het god delijk voedsel, waardoor wij gesterkt worden bij het ontvangen der H. Communie. In dit verband ging pater Lohuis de betekenis na van het streven van de Vriendenkring: Bevordering van veelvuldig communiceren; verdie ping van de innerlijke verering van de H Eucharistie en trouwe deelna me aan de Eucharistische processies. Het volk, zo zeide hij, dat gij -weet te winnen, zal, evenals Elias, de kracht ontvangen om de godsberg Horeb, die voor ons een symbool is van het hemels vaderland, te berei ken. Ook tot ons klinken de woorden: „Sta op en eet". Als wij 's morgens dat offertje brengen van hooguit een uur, dan komen wij op de fabrieken en kantoren met Christus in ons die het geloof doet uitstralen. Pater Lohuis besloot zijn rede met een citaat van Fulton Sheen: Als het stil is, hoor ik soms een kreet. Dan ga ik uit en vind een man in doodstrijd aan een kruis. Ik tracht de nagels uit zijn voeten te trek' ken, maar hij zegt: Laat die nagels in mijn voeten. En als ik dan tegen hem zeg: Heer ik kan Uw doodskreet niet verdragen, antwoordt Hij: dan uit en zeg tegen de mensen: Daar hangt voor U een man aan het kruis. Na het Lof had er in de pastorie een korte vergadering plaats, tijdens welke de heer J. Pollmann een woord van dank richtte tot deken Homulle, kap. v. Adrichem, de g. a„ pater Lo huis en allen, die hadden medege werkt tot het verkrijgen en in ge bruik nemen van het vaandel. De deken feliciteerde het bestuur met het nieuwe bezit, dat hij een waar kunstwerk noemde De derde en laatste spr. was de heer L. Schrij vers, oud-voorz. van de Vrienden kring, die naast een felicitatie, in het kort samenvatte, wat de H. Eucha ristie voor het persoonlijk leven van de mens betekent. VAN KAPELAAN TOT RECTOR Rector J. Suyker van het St. Cu- nera-gesticht aan de Hogewoerd is benoemd tot kapelaan te Schevenin- gen. Rector Suyker was van Decem ber 1949 af aan het gesticht verbon den. In zijn plaats is tot rector benoemd de weleerw. heer L. van Vugt, die sinds April 1948 kapelaan is aan de dekenale kerk. Kapelaan Van Vugt is geestelijk adviseur van de bonden van de tabaksbewerkers, sigarenwin keliers en textielarbeiders en direc teur van het mannelijk jeugdwerk in i de dekenale parochie. ROTTERDAMS ACCORDEON ORKEST „EXCELSIOR". Wanneer er geen jazz gespeeld wordt zo zeide ons een der be stuursleden van DVV, dan komen de jongelui niet. Zo gebeurde 't, dat de Gehoorzaal maar matig bezet was, een teleurstelling voor de gastvrouw de Leidse Vereniging „Door Vriend schap Verenigd". Na een welkomst woord door de voorzitter van Leiden en een wederwoord vna de voorzitter van de bond van Accordeonisten, begon het orkest onder leiding van Philip van Loon het programma met twee werken van Grieg, en wij zijn verstomd over wat er technisch en muzikaal is bereikt. Philip van Loon is een begaafde energieke dirigent, van, wie suggestie en bezieling uit gaat. Wij hebben respect voor zijn invloed en zijn discipline en wat het orkest betreft, roemen wij de grote toewijding van de leden, hun volg zaamheid en kennis van het instru ment. Eerst dan „Letzer Frühling" dan „Herzwunden" van Grieg, twee transcripties, die wat klank be treft, soms heel goed de sfeer bena deren. De juiste klank ontwikkeling te geven is wel eens moeilijk, vooral in het forte; want wanneer de ge luidsproductie groot wordt is het niet gemakkelijk de muzikale afwerking binnen de perken van 't fraaie te houden. Wij denken in dit verband aan de Ouverture „Egmont" van Beethoven, waarvan de aanhef te leurstelde, maar later de dramatische sfeer muzikaal zeer voldoende be reikt werd. Intussen trad het accor deonduo Coen van OrsouwJoke v. Maanen op, .in een Polka van Van Orsouw en in een praphrase van Verdi's Rigoletto. Wij kregen zeer virtuoos spel te horen. De vingers vliegen over de toetsen of knoppen. De geluidstoevoer is beheersd. Coen van Orsouw weet vaardigheid aan opvatting te paren. Joke van Maanen wat jonger in jaren, zoekt 't in techniek. Na de pauze speelde hij een Concerto waarin een en ander aan Bach deed denken zij speelde een paraphrase van Wilhelm Teil en samen gaven zij een compositie van Joke van Maanen ten beste, een Polka, die daverend applaus ver wekte. De derde solist op deze avond was de Duitse accordeonist Rudolf Würthner, die met orkestbegeleiding „Konzertino G dur" van Curt Mahr vertolkte. Zijn vaardigheid op 't in strument (een heel mooi instrument) is tot in de perfectie verzorgd, bo vendien is hij een ras-musicus, die met mooie toonvorming en verdiepte voordracht het werk brengt, 't Lang zame deel trof ons door de mooie cantilene. Boeiend was zijn weder gave van „Caro mio ben", terwijl de variaties, die hij schreef op een Russisch volkslied, karakteristiek zijn. De effecten, die hij bereikt zijn van goed muzikaal gehalte. Niet minder boeide van Ketelbey „In einem Klostergarten'' door 't orkest, gedragen en beschaafd gespeeld. In de „Suite de Ballet" van Popy was ZILVEREN JUBILEUM VAN H. ZUNDERMAN Jr. GEVIERD Veel waardering en grote belang stelling zijn de heer H. Zunderman jr. Zaterdagmiddag, tijdens de re ceptie i« het Snouck Hurgronje-huis aan het Rapenburg, ten deel geval len, ter gelegenheid van het feit, dat hij die dag vóór 25 jaar zijn intrede deed bij de N.V. „Het Motorhuis", bij welke N.V. hij thans zowel bij de boekhouding als administratie een zeer gewaardeerde kracht is. Het feit, dat de heer Zunderman zich buiten zijn dagelijkse arbeid ook steeds heeft geïnteresseerd voor tal van taken van sociaal werk en di verse veren igingsaangelegenheden, zal hier wel niet vreemd aan zijn geweest, Alvorens de druk bezochte recep tie een aanvang nam, is de heer Zunderman, in wiens tegenwoordig heid zich ook zijn echtgenote en dochtertje bevpnden, in bijzijn van het nagenoeg voltallig personeel, hartelijk gehuldigd. De directeur, de heer J. G. Boon schetste de levens loop van de jubilaris, die zich van kwitantie-loper bij „Het Motorhuis" heeft weten op te werken tot zijn huidige, verantwoordelijke functie. Namens de directie bood spr. een enveloppe met inhoud aan; voor mevr. Zunderman waren er bloemen. Nadat de heer D. Matze de geluk wensen van het personeel had aan geboden, deed dit de heer M. de Bruyn, in zijn kwaliteit als voorzit ter van de Jubileumcommissie, na mens welke commissie de heer Zun derman een salon- en een huiska merlamp, benevens een bedrag on der couvert, werden aangeboden. Een fraaie fruitmand voor mevr. Zun derman werd nog aan deze geschen ken toegevoegd. De heer J. Bosman voerde namens het kantoorpersoneel Maandag 2 April. Het beroep op de Leidse bevolking, om de verschillende verenigingen van Kinderuitzending te steunen, is niet tevergeefs geweest! Zaterdag werd de aangekondigde collecte gehouden door een zeer bevredigend aantal collectanten (trices). Het Leidse Poli- tiemuziekgezelschap droeg een muzi kaal steentje bij tot het succes van ƒ2276.68, waarbij ƒ298.29 van Oegst- geest inbegrepen is. Mogen we er even aan herinneren, dat de afscheidsavond van het Kath. Thuisfront St. Petrusparochie, Dins dagavond a.s. in „In den Vergulden Turk" niet om acht uur, maar om half acht reeds begint? En de heer J C. den Edel heeft er 38 jaar opzitten. Hij nam Zaterdag middag afscheid als P.T.T.-besteller le klas en werd daarom 's morgens in de directiekamer ontvangen in aan wezigheid van vele personeelsleden. De heer Habermehl, directeur, dank te de heer den Edel voor de vele goede diensten aan de P.T.T. bewe zen. De heer J Evers bood de schei dende collega namens het jubileum fonds een gratificatie aan. De Sint Vincentiusvereniging (Ma- ria-conferentie) belsat zich sinds enige jaren met de zorg voor kleer tjes voor eerste communicantjes uit arme gezinnen. Dit jaar zijn er weer heel veel aanvragen en dat terwijl de kas helaas een kale bodem laat zien. Wat moet dat nu? Er is kleding en schoeisel nodig. De heren N. Creyghton, Hooigracht 46. tel. 20114, J. Vlasveld, Doezastraat 20, tel. 21300 en J. Sommeling, Louise de Coll.- laan 34, Oegstgeest, tel. 23200e weten er geen raad meer op. U misschien wel? Ach toe, geef deze heren dan even een seintje. Zij wachten er met smart op! Nieuws over het Lekke Dak is er vandaag weer in overvloed! om te beginnen heeft de R.K. Harmonie, tij dens de repetitie van gisteren, het prachtige bedrag van 26.66 bijeen gebracht en aan Stadskok afgedra gen. Nu moet u weten, dat de Harmo nie steeds in het gebouw Nieuwe Rijn 52 heeft gerepeteerd, totdat het dak ging lekken. Nu hebben de muzikan ten voorlopig onderdak gevonden in het Don Boscöhuis, Rapenburg. Bo vendien kwam er vanmorgen een brief van een onzer abonné's uit Spanje. Maar het is heus waar! De 'heer Herman A. Timmerman, Mon- real 30, Zaragoza (Spanje) zond een bedrag en schreef: „Ik weet niet pre cies hoeveel het abonnementsgeld be draagt. Wat ik nu te veel stuur is be stemd voor het Lekke Dak!" Kijk, als zelfs de Spanjaarden ons gaan helpen, dan moet het wel goed gaan. De 7.20 zijn zeer welkom. Hartelijk dank, heer Timmerman. Nu dit ge beurd is, geloven wij dat geen enkele katholieke Leidenaar nog langer kan wachten zijn bijdrage te geven, als zelfs buitenlanders dit al doen! Komt. u vandaag nog langs Nieuwe Rijn 52? Stop het dan even in de bus. Of doe het per giro 230414, t.n.v. de Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Helena Petronella, dr. van J. F. Mechelse en H. P. Bontje; Lucretia, dr. van J. F. Mechelse en H. P. Bontje; Wilhelmina dr. van P. Dubbeldeman en J. Montagne; In- grid Patricia, dr van T. A. van Wa- veren en C. J. de Winter; Annetje, dr. van J. Plug en A. Guijt; Yvonne Jean, dr. van J. G. Kapaan en E. Brouwer; Johanna Jacoba, dr. van J. N. van Luijk en G. Keinemans; Marinus Cornelis, zn van J. H. Ruij- tenbeek en B. J. van den Berg. Overleden: J. E. Wassenaar, wed. van Cebol 86 jr; M. C. Mank. doch ter 6 dag'en; J, M. Smit, wed. van Beenakker, 86 jr; A, Borché, wedn. 67 jr. t orkest uitmuntend op dreef, een j, w00rd solostem in de „Valse lente' trok de Onder de vele receptiegangers, die aandacht. Het slot werd gevormd - - - door een vlot gespeelde „Final Ga- lopp". De toehoorders waren zeer aandachtig. Met voldoening kan „Ex celsior'' op dit concert terugzien. Er werden woorden van waardering ge sproken. Mejuffrouw Joke van Maa nen werd onder bloemen bedolven. Het applaus voor de solisten, die hun instrumenten voortreffelijk hanteren, was bijna eindeloos. Niet minder gold dit voor de wakkere dirigent die de samenklank zo kundig weet te lei den en voor het orkest, dat zo toege wijd zijn intenties inwilligt. Diverse toegiften als gevolg van 't applaus. J. Kortmann. hierna hun gelukwensen aanboden, merkten wij o.m. op de wethouders J. C. van Schaik, D. v. d. Kwaak en A. J. Jongeleen, de laatste tevens in zijn kwaliteit als voorzitter van de afdeling Leiden van de P.v.d.A., tal van raadsleden, de heer J. H. de Jong, directeur van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, ver tegenwoordigers van de Raad van Arbeid, en tal van zakenrelaties en vrienden. Tot onze spijt moet veel stads nieuws, ook het congres van Euro pese Federalisten, tot morgen blijven overstaan. ZOETER WOUDE-LEIDERDORP Het feestelijk klokkengelui was de roep voor de feestvierende paro chianen van Meerburg tot bijwoning van de plechtige H. Mis van dank baarheid welke door de jubilerende pastoor werd opgedragen aan het rijk versierde hoofdaltaar. De pas toor werd geassisteerd door de wel eerw. heer Crombag als presbyter- assistent, de oud-kapelaans Rohde als diaken en Loerakker als sub-dia ken en de weleerw. heer v. Dijk als cermoniarius. Cantores waren prof. G. van der Foei van Hageveld en kapelaan Wesseling. In het priester koor was aanwezig rector de Groot van het klooster „De Goede Herder" De feestpredikatie werd gehouden door de oud-kapelaan A. Vulsma, die als tekst had gekozen „Zoals de Va der Mij gezonden heeft, zo zend Ik U" uit het Evangelie van de dag. Bij de verheven taak van het pries terschap is het duidelijk dat een 40- jarig priesterjubileum van de pas toor niet alleen een feest is voor de priester zelf, maar vooral ook voor de parochie, omdat het priester schap niet gegeven is voor eigen persoon, maar voor de gemeenschap. Het moet een feest zijn van hulde en dank aan God voor de gave van het priesterschap en daarom moeten wij op de allereerste plaats God dankbaar zijn, door veel en vooral op deze dag veel te bidden voor de Pastoor en voor de priesters, opdat ook zij na andere gepredikt te heb- ben hun keuwig doel zullen mogen j bereiken. Onze oud-kapelaan, zo goed nïet de gezinnen bekend, besloot zijn predikatie met het vragen van een vurig gebed voor nieuwe roepingen. Hij noemde het gezin het eerste se minarie, waaraan de ouders aan de uitverkiezing tot het priesterschap moeten medewerken. Het zangkoor onder leiding van de heer v. d. Velden zong op verdien stelijke wijze de Missa Trinitatis van Cuijpers voor 4 stemmig koor. Onder de uitreiking van de H. Communie werd gezongen „Domine non sum dignus" van Stef. Nees en na de H. Mis „Haec Dies'' van Giezen. Gistermiddag voor de aanvang van de receptie werd namens het feest comité door de heer Kuilenberg aan de jubilaris de goede wensen en het parochiegeschenk, een bedrag in couvert, aangeboden. Dit bedrag groot 2500.was niet. toereikend voor het gewenste cadeau, doch was bedoeld als een begin voor een te vormen bankenfonds. De jubilaris dankte voor de goede wensen en voor het door allen bij een gebrachte parochiegeschenk, pastoor sprak daarbij de wens uit, dat het binnen afzienbare tijd moge lijk zou zijn, dat de nieuwe kerk banken gemaakt en geplaatst kun nen worden. Na deze plechtigheid volgde een zeer druk bezochte receptie. Een plechtig lof met „Te Deum Laudanvus" was het besluit van deze feestdag. Als korte nabeschouwing van dit mooie Priesterfeest zouden wij wil len toevoegen, een woord van dank en hulde aan hen, die hieraan hun zorgen hebben gegeven en in 't bij zonder aan de koster voor zijn prachtige versiering van de kerk, waarbij niet minder dan 750 witte seringen en 2500 narcissen zijn ver werkt. Moge het door samenwerking en overleg mogelijk zijn te blijven voort werken aan het gemaakte goede be gin van het bankenfonds met bijko mende werken. OEGSTGEEST Uit de zakenwereld. De heer B. A. Streng, die tot duver een krui- deniersbedrijf had aan de Hoge Mors- weg, heeft het kruisdeniersbedrijf van de heer Th. van Beek aan de Deutz- straat 2 overgenomen. De heer Streng is geen onbekende in de nieuwe zaak, want vroeger werkte hij er 6 jaar als bediende. Ook de klanten van de Ho ge Morsweg hoopt hij op dezelfde wijze als voorheen te moge blijven bedienen (zie verder advertentie). Laatste Berichten VOORTZETTING MARSHALL HULP. President Truman heeft bekend gemaakt, dat hij het Congres zal ver zoeken de Marshall-hulp niet met April 1952 te laten eindigen, .doch deze in stand te houden. AGENT NA MISHANDELING OVERLEDEN. In een filiaal van Jamin aan het Stieljesplein te Rotterdam werden Zaterdagavond de winkelmeisjes en enige klanten lastig gevallen door de 23-jarige machinist E. M. F., die onder invloed van sterke drank ver keerde. De hulp van een agent werd toen ingeroepen en weldra kreeg deze assistentie van twee collega's, onder wie de 51-jarige hoofdagent K. van der Sluis, wonende aan het Olmen- daal. Men moest geweld gebruiken om de machinist uit de winkel te krij gen en ook op weg naar het politie bureau aan de Nassaukade moesten dt agenten al hun krachten inspan nen om de dronkeman, die een drei gende houding aannam, over te brengen. Een agent trapte hij in net gezicht en hoofdagent van-der Sluis kreeg enkele trappen in dc maagstreek. Op het nolitiebureau gekomen voel de Van der Sluis zich onwel worden. Even later zakte hij in elkaar en overleed vrijwel direct daarop. Het stoffelijk overschot van de man, die reeds 22 jaar in politiedienst was, is naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. De machinist is opge- MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 April. Vee.Aan voer 1523 totaal, w. v. 876 vette koeien en ossen en 647 varkens. Prijzen: vette koeien 2.552-85, 2.302.50 en 2.002.30, varkens 1.85, 1.80 en 1.75 per kg. levend gewicht. Vecte koeien aanvoer ruim aanbod, handel kalm, prijzen le kwal. onveranderd, 2e en 3e kwal. iets la ger; varkens: aanvoer gewoon, han del tamelijk, prijzen iets lager vooral lichtere soorten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3