Een Leids student construeert de eerste Amphibie-Bromfiets EERSTE H. COMMUNIE? &ata aan Vliet (ttlDEIIHBS BIE IEDEREEN HEHl) JHR. MR. F. H. VAN KINSCHOT VIJF JAAR BURGEMEESTER VAN DE SLEUTELSTAD MERKWAARDIGE UITVINDING JVieuiatje aam de vaatei&pant Dit is het vaandel, dat mevr. Brom Fischer uit Utrecht ontwierp en uitvoerde voor de Vriendenkring van het Allerheiligste Sacrament des Altaars te Leiden. De voorstel ling geeft het moment weer, waar op de profeet Elias, nadat hij uit wanhoop de woestijn was ingegaan, onder een bremstruik lag en door een van God gezonden engel van eten en drinken werd voorzien. Over deze voorafbeelding van de H. Eucharistie uit het Oudé Testa ment (het boek Koningen, tweede afdeling, hoofdstuk 19) zal pater Gilbertus Lohuis O.F.M. tijdens het plechtig Lof, morgenmiddag oin drie uur in de dekenale kerk, de feestpredikatie houden en de zin hiervan toelichten, nadat deken Homulle het vaandel zal hebben ge wijd. Vanzelfsprekend, dat de Vriendenkring-leden in groten ge tale verwacht worden. (Foto: Hulskamp, Utrecht). Dan een Foto! Natuurlijk bij: HAARL STRAAT 248 - TEL. 21555 ZATERDAG 31 MAART 1951 UK LEIDSE COURANT OVER ENIGE WEKEN zal het vijf jaar ge.eden zijn, dat jhr. rar. F. H. van Kinschot werd benoemd tot burgemeester van Leiaen. We wisten, dat de burgemeester een ambtsperio de van vijf jaar te kort acht, om dit lustrum feestelijk te herdenken. Maar het ieek ons wel een gerede aanleiding, om even bij Leidens eer ste burger aan te k.oppen voor een praatje over verschillende proble men, die momenteel onze belang stel ing verdienen. Zij, die onze burgemeester in de afgelopen vijf jaar hebben leren ken nen, weten, dat hij een joviaal en gastvrij man is, steeds bereid om de pers vriendelijk te woord te staan. En zo zaten we dan in do deftige bur gemeesterskamer op het Stadhuis. Vóór ons een groot bureau, vol met paperassen. Daarachter onze gast- neer, gedachteloos spelend met zijn Dril. De geur van goede pijptabak hin-g als een mannelijk parfum om hem heen. „Vraag maar," moedigde lij aan. „Zoudt U ons willen vertellen, burgemeester, hoe U in een stad als Leaden de taak en plaats van een burgemeester ziet?" „Wel. als voorzitter van de Gemeenteraad en als voorzitter van het College van B. en W. vragen de bijzondere tijdsomstan digheden van de burgemeester bijzondere zorg. Het College bereidt alle zaken, die de Raad moeten passeren, vooi. Nu is er weliswaar een goede werkverdeling tussen burgemeester en wethouders, maar de laatsten kun nen geen zelfstandige beslissingen nemen. Dat doet het College en als voorzitter daarvan moet een burgemeester dus van al.es op de hoogte zijn." „U sprak over bijzondere tijdsomstandigheden, burgemeester." „Ja. en dan bedoel ik vooral de zorgelijke toestand, waarin de gemeente finan cieel verkeert. We moeten zeer voorzichtig zijn en kunnen pas finantiële besluiten nemen, nadat de urgentie zeer nauwgezet is overwogen. Voor zieningen, hoe wenselijk ook, moeten achterwege blijven, wanneer ze niet dringend noodzakelijk zijn. Het bepalen van wat noodzakelijk en wat slechts wenselijk genoemd moet worden, is een steeds weerkerend pro- b'eem. dat bijzonder veel hoofdbrekens kost. Gelukkig is aan de uitvoe ring van het spoorwegplan begonnen, voordat deze depressie kwam. An ders hadden we misschien nog langer moeten wachten. Nu kunnen we binnen enige jaren een belangrijke verbetering tegemoet zien aan beide zijden van de spoorbaan. De stad zal er door verfraaid worden." „Meent U, dat de Gemeente in staat zal zijn aan de dreigende werk loosheid het hoofd te bieden?" „De toeneming daarvan is nog niet verontrustend en we zullen er alle mogelijke aandacht aan besteden. Een commissie daartoe is reeds ingesteld Een belangrijke maatregel, niet af een om de werkloosheid op te vangen, maar ook om aan de steeds groeiende bevolking van Leiden werk te geven, is het bevorderen van ui'Jbreiddng der industrie. We doen wat we kunnen Zodra we serieuze pogingdaartoe ontdekken, wordt industrie-terrein in gereedheid ge bracht. En we zijn bezig met plannen voor industrie-hallen". „Als we nog even terug mogen komen op die tijdsomstandigheden, burgemeester, kunt U een vraagstuk noemen, waarvan de oplossing thans geremd wordt?" „Zeker! Ik denk op de eerste plaats aan de uitzet ting der gemeente-grenzen. De stad is als het ware uit haar kleren ge groeid en voldoende ruimte voor een harmonieuze ontwikkeling is niet meer aanwezig". „Denkt U in dit verband aan Oegstgeest?" Even laat het antwoord op zich wachten. De burgemeester bestudeert zijn vingertoppen en zegt dan: „De natuurlijke gang van zaken is nu een maal niet tegen te houden." Een diplomatiek antwoord, waaraan de goede verstaander genoeg heeft In gedachten gaan we snel het rijtje af van problemen, die thans om een oolossïh.g vragen. Daar hebben we er weer een. „Zijn er al concrete plannen om verschillende verkeersmoeilijkheden in de stad tot een op lossing te brengen?" „Op de eerste plaats moeten we er naar streven de trams uit de kom der gemeente te verwijderen. De Ereestraat en Haarlemmerstraat kun nen het huidige verkeer niet meer verwerken. De Verkeerscomimissie heeft deze kwestie bestudeerd en het ligt in het voornemen op de Bree- traat het één-richting-verkeer door te voeren, van het Noordeinde naar het Gangetje". „Financiën, werkloosheid, industrie, verkeersproblemen! Hoe kimt U nog tijd overhouden, burgemeester, om Uw representatieve plichten te ver vullen?" „Dat is inderdaad een pro bleem. De Universiteit in Leiden brengt vele congressen mee. Dat be- tekent: officiële ontvangsten op het Stadhuis. En dat kost tijd! Bovendien is de burgemeester volgens traditie 'id van het College van Curatoren, waardoor de band tussen stad en Universiteit wordt geaccentueerd. Universitaire problemen eisen dus ook mijn aandacht. Ik denk nu alleen maar aan een van de dringendste ?aken: de huisvesting van de studen ten. De mogelijkheid tot bouw van een studentenhuis zijn reeds vaak overwogen en iedere poging in die richting zal ik krachtig steunen." „Zijn er al definitieve plannen? Men hoort tegenwoordig vaak spreken over de bouw van een studentenflat, eventueel met een Mensa, waar de studenten goed en goedkoop kunnen eten." „Die p'annen zijn zeker de moeite waard om bezien te worden, maar als men nagaat hoeveel moeite het kost om het Gravensteen tot een juridisch centrum te ma ken een p an waarvan de verwezenlijking nog allerminst vaststaat is het duidelijk, dat er thans nog niets positiefs te zeggen valt." „U bent als burgemeester natuurlijk ook een vraagbaak voor velen?" „Ja. dat brengt mijn functie mee. En het is een interessante, maar veel tijd vragende bezigheid, vooral in deze tijd- Daarom moest ik er wel toe overgaan mij alleen te beperken tot die zaken, welke niet tot de werkzaamheden van andere leden van het Col'ege van B. en W. be heren. Op het gebied van de huisvesting vooral kan ik mij tijdens mijn spreekuur niet meer in"aten. Ook heb ik mij genoodzaakt gezien mij be perkingen op te leggen ten aanzien van het bijwonen van uitvoeringen e. d. door plaatselijke verenigingen en van het aanvaarden van het ere- voorzitterschap e.d. van comité's, enz. Dit werk heeft overigens wel zijn bekoring, want het brengt mij in aanraking met al e lagen van de be volking en in nauw contact met alles wat er onder de burgerij leeft Het is he"aas echter niet mogelijk altijd iedereen tevreden te stellen „Kunt U misschien al iets vertellen over de bescherming van de Bur gerbevolking. wanneer dit onverhoopt ooit nodig mocht zijn?" lik hoop van ganrer harte, dat het nooit voor zal komen. Maar maatrege'en moeten thans toch genomen worden. De voorbereidingen zijn al begon nen en de commandant van de Brandweer zal hierin een belangrijke taak vervullen als hoofd van - de organisatie Burgerbescherming. Wat de hancJhavimg betreft van de openbare orde, mag gezegd worden, dat deze gelukkig geen bijzondere moeilijkheden oplevert. Moge dit ook in de kennende tijden, wanneer van iedereen een grote mate van ze'fbeper- king en zelfbeheersing gevraagd wordt, zo blijven! Uit de Stadhuistoren galmen twaalf zware sagen, het sein om op te staan. Door het zeegroene glas-in-lood valt een streep zonlicht de kamer in en geeft aan alles een blijde glans. Een glans van opgewektheid, die ook afstraalt van des burgemeesters gezicht. Zo moet het ook ziin. Deze tijd vraagt voora' mensen, die ondanks drukkende zorgen rechtop blij ven staan en kunnen blijven g'imlachen Zoals burgemeester van Kin schot, die ons hartelijk de hand schudt. Vijf jaar burgemeester van Le:den. Wat zal er geschreven worden, als we nog eens viif jaar verder zijn? Weer over jralmende slagen uit de Stadhuistoren? Weer over de burgemeester, dié blijft glimlachen? Laat het ons hopen. Voor Leiden. En voor de burgemeester! WliEDE BLAD - PAGINA I burgemeesters jhr. mr. von Fisenne uit Warmond en Hoynck van Pa- pendrecht van Alkemade. Verschil lende burgemeester uit het Friese merendistrict, die uiteraard zeer veel belangstelling hebben voor de nieuw ste snufjes op het gebied van water sport, waren ook aanwezig. Een spe ciale uitnodiging was gezonden aan jhr. mr. F. H. van Kinschot in ver band met het Leidse Merenplan. De heer Savelkouls, die zo zeker van zijn zaak was, dat hij geen bad- costuum droeg, startte op het terrein van de betonfabriek Wernink en tufte via een speciaal aangelegd plankier de Rijn op. Het was een wonderlijk schouwspel, om het brom mertje door het water te zien prut telen. De drijvers deden hun plicht echter perfect. De Engelse ingenieurs waren verrukt over de constructie en spraken met bewondering over het feit, dat er zulke scherpe boch ten genomen konden worden. Het waren overigens niet alleen de Engelse ingenieurs, die enthousiast waren over de amphibie-bromfiets. Op de bijeenkomst, die na de demon stratie in „De Vink" werd gehouden, getuigden ook de diverse burgemees ters van hun geloof in de nieuwe uitvinding met betrekking tot de mo gelijkheden voor de watersport centra. Eerste races nog deze zomer. Er werd besloten, om zo spoedig mogelijk met de productie zowel in Nederland als in Engeland te begin nen. In de maand Augustus hoopt men verschillende races te kunnen organiseren. Men twijfelt er niet aan, of er zal veel belangstelling voor deze nieuwe tak van sport bestaan, die voor beoefenaars en toeschou wers attractief is. Wij zien intussen al reikhalzend uit naar de eerste grote race en zijn er van overtuigd, dat dg heer Savel kouls een van de weinigen is, die kan zeggen: „Ik heb mijn stud:® ver waarloosd, maar dat heeft me geen \vindeieren gelegd!" ZONDAG DEMONSTRATIES TE LEIDEN EN WARMOND Nadat de samenkomst van uitvin der en technici met de diverse ge meentelijke autoriteiten was geëin digd, werden in „De Vink" bespre kingen begonnen over de vraag, hoe de amnhibie-bromfiets zo spoedig mogelijk populair kon worden ge maakt. Een afgevaardigde van de midden standsbond wees er op, dat i"dien men de gemaakte plannen zou kun nen verwezenlijken de plaatse lijke middenstanders uit de water sportcentra hiervan ook de vruchten zouden plukken. Hij zegde toe, dat de middenstand derhalve geen mid del ongebruikt zou laten, om de ken nismaking met de amphibie-brom fiets te bevorderen. Spr. stelde voor, dat de midden stand in de verschillende plaatsen demonstraties zou organiseren zoals er deze middag een op de Rijn was gehouden. Het bleef natuurlijk altijd de vraag, of de mensen op deze ma nier voldoende kennis zouden nemen van de nieuwe uitvinding, maar het was in ieder geval te proberen. De heer Savelkouls, de uitvinder, voelde veel voor dit plan en stelde voor direct de proef op de som te nemen. Zouden de eerste proefne mingen slagen dan was hij gaarne bereid om onder auspiciën van de middenstandsbond een tournee door Nederland te maken. Er werd besloten om a.s. Zondag twee demonstraties te houden en op de helft van de volgende week we derom twee De demonstraties voor Zondag morgen dus werden vastgesteld te Leiden en Warmond. Om tien uur zal de heer Savelkouls zich te War mond op het water vertonen achter Hotel Meerrust, waar hij zal starten. Om half een zal hij de demonstratie, die ongeveer twintig minuten duurt, herhalen op het water aan de Oude Vest. De start brengt hier enige moeilijkheden mee. Men zal echter een plankier aanleggen, waarna de Leidenaars de amphibie-bromfiets kunnen zien tuffen on het water tus sen de bruggen bij de Beestenmarkt en de Schouwburg. De volgende demonstraties zul len plaats hebben te Oudewetering c-n Aalsmeer. Dag en uur zullen na der worden bekend gemaakt. De 22-jarige student H. J. M. Savel kouls, die er na vele proefnemingen in geslaagd is de amphibie-bromfiets te construeren. De amphibie-brommer is reeds op de niet het gemakkelijkste deel van een kant getrokken. De berijder gaat op demonstratie. eigen kracht de wal op. Dat is heus (Foto: „De Leidse Courant"). DB 22-JARIGE STUDENT H. J. M. tels, drijvers, tangen etc. Savelkouls, d"e enkele jaren i De weinige vrienden, die nog toe geleden zijn rustig geboortedorp in gang kregen tot zijn kamer, tracht- Limburg verliet om in Leiden het ten hem weer aan de studie te krij- meesterschap in de rechten te ver- gen. In rumoerige gedachtenwisselin- werven, staat op het punt in de gen poogden zij hem er van te over- sportwereld een internationale he- tuigen, dat een amphibie-bromfiets roemdheid te worden. Natuurlijk niet nooit rendabel zou zijn, opdat geen dan was de pret ook afgelopen en j verdween de berijder in de diepte, om even later proestend zijn voer tuig op het droge te slepen. Steeds bleek er een of andere verbetering nodig, maar reeds na veertien dagen wisten brommer en berijder hun» evenwicht op het water te behouden. Zakelijke belangstelling. Intussen had de uitvinder in zijn boothuis bezoek gekregen van de heer v. Amerongen uit Amsterdam, die verbonden is aan de N.V. Moto- renfabriek Jelman en tevens verte genwoordiger is voor Nederland van- de Grumble Company in Liverpool. De heer v. Amerongen had zakelijke belangstelling voor de uitvinding. Hü was van mening, dat de amphibie- bromfiets een belangrijke rol kon gaan spelen in de zomersport. Brom fietsen-races te water zouden een bijzondere attractie kunnen vormen voor onze watersportcentra. Derge lijke races wilde de heer v. Ameron gen tot de populaire sporten rekenen, omdat de aanschaffingskosten van amphibie-brommers aanmerkelijk la ger zouden zijn dan bv. van een zeil boot. Ook voor de deviezenpositie van ons land liggen er in de exploi tatie van deze uitvindinggrote mo gelijkheden. Demonstratie bij „De Vink". Het enthousiasme van de heer v. Amerongen voor de amphibie-brom mer werd volkomen gedeeld door de directies van de fabrieken, waarvoor hij werkt. Teneinde zich een oordeel te kunnen vórmen over de uitvinding van de heer Savelkouls, werd termiddag voor een besloten groep een demonstratie georganiseerd de Rijn nabij de spoorbrug aan de Rijndijk te Voorschoten. Behalve een aantal ingenieurs van de Grumble Compagny en de N.V. Motoren- fabriek Jelman merkten wij óp de enkel mens de behoefte gevoelt over een meer te tuffen! De heer Savelkouls liet zich door al die goede raadgevingen niet van zijn plan afbrengen. Hij werkte koorts achtig verder en had half Januari zijn uitvinding op papier gereed. in verband met zijn universitaire prestaties! Die ziin erg aan de ma gere kant, want Hein zoals de heer Savelkouls door zijn vrienden wordt genoemd is kort geleden op de meest erbarmelijke wijze voor zijn „kantjes" gesjeesd. Bij insiders heeft dit overigens geen verwonde ring gewekt. De heer Savelkouls heeft sinds een jaar geen studieboek meer gezien en zich gedurende de tijd, dat hij geacht werd bezig te zijn met het Romeinse recht geheel gewijd aan een zonderlinge hobby, namelijk de constructie van een am phibie-bromfiets. De heer Savelkouls kwam op het idee om een amphibie-bromfiets te vervaardigen kort nadat hij zich vo rig jaar een mobilette had aange schaft. Aanvankelijk werkte hij bij wijze van ontspanning aan zijn uit vinding, maar zodra hij bemerkte, dat zijn idee kans van slagen had, werd de amphibie-brommer een obsessie voor hem. Dag en nacht zat hij achter de tekentafel, terwijl de vloer bezaaid lag met allerlei sleu- ters door het water te klieven, maar Toen de zaken eenmaal zover ge komen waren, was het nog slechts een kwestie van de fiets in elkaar zetten. Met drie grete kisten vol on derdelen trok de heer Savelkouls naar Leimuiden, waar hij zijn intrek nam in het boothuis. Binnen een maand was de amphibie-brommer een feit en konden de experimenten beginnen. Iedere dag zagen de ver baasde Leimuidenaren een jongeman in badcostuum, die in de omgeving van het boothuis pogingen deed, om op zijn vreemdsoortig brommertje de Westeinder Plas in te tuffen. Soms gelukte het hem een twintigtal me

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5