S)e ftzidóeSoti/fca/nt wêmêêêBMÈ Chinees offensief in de maak? Executies aan de lopende band In Praag „verdwijnt" men Nieuwe voorstellen van Gromyko ZATERDAG 31 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12245 Directeur: C M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MELPr OB B/SSCHOP i Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 23826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.4» p. w., f 1.72 p. mnd- t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 Tegenstand aan de parallel wordt groter Volgens berichten, afkomstig vaii de geheime diensten der -verbonde nen, zijn de communisten bezig zes tot negen nieuwe legerkorpsen, ter sterkte van 150.000 tot 225.000 man te verplaatsen in de richting van de Westelijke en centrale frontsectoren. Het zesde Chinese legerkorps, dat in de afgelopen drie maanden in de vuurlinie is geweest, is geleidelijk aan vervangen. In dit verband hecht men waarde aan de hevige luchtgevechten, die Vrijdag boven de bruggen over de Jaloe zijn geleverd en waarbij de communisten voor de eerste maal een groot aantal vliegtuigen hebben ingezet, teneinde te pogen de bruggen voor de Amerikaanse luchtaan vallen te vrijwaren. Over deze bruggen kunnen de Chinezen op grote schaal uit Mandsjoerije afkomstige reserve-troepen naar het Koreaanse front zenden. In het communiqué van het acht ste leger wordt vandaag gezegd, dat het verwachte Chinese tegenoffen sief in Korea zich nog niet heeft ver wezenlijkt. De corr.'munisten tonen wel „grotere gevoeligheid", nu pa trouilles van de Verenigde Naties Noord-Koreaans grondgebied begon nen te bedreigen, voegt het commu niqué er aan toe. Enige patrouilles van de V.N. wa ren gedwongen terug te trekken, toen zij sterkere tegenstand ont moetten, zo ging het communiqué voort. De strijdkrachten van de Verenig de Naties, die nieuwe communisti sche aanvallen te wachten staan, wa ren gereed om hun onlangs verover de gebied standvastig te verdedigen, aldus het communiqu). In overeenstemming met de ver wachting dat een communistische te genaanval o handen is, is het zonder meer verwerpen van MacArthurs aanbod tot het openen van wapen stilstandsbesprekingen door de rege ring te Peking. Waarnemers te To kio zijn van mening, dat ofschoon de 38ste breedtegraad in militair op zicht van weinig betekenis is, de Chi nezen er uit propagandistisch oog punt het grootst mogelijke belang aan hechten, dat Noord-Korea niet door de verbondenen wordt bezet. De staking te Parijs Geen overeenstemming Op een middernachtelijke bijeen komst tussen de Franse minister van vervoer en openbare werken Pinay, de leidende leden van de raad van bestuur van de bus en Metro en het sakingscomité is men er niet in ge slaagd een einde te maken aan de Parijse vervoersstaking. Uit een communiqué van het mi nisterie van vervoer en openbare werken blijkt, dat het ministerie en de werkgevers met de stakers van mening verschilden over de betaling van het loon van de dagen, waarop is gestaakt. Leiders van de vakbonden zeiden later, dat zij de vraag of al dan niet de staking zal worden voortgezet, „in de handen van hun kameraden laten". De Franse regering heeft besloten tot prijsverhoging voor gas, electrici- teit en steenkool, met ingang van 1 April. Electriciteit wordt tien pro cent duurder, gas en huisbrand vijf procent. Voor industriekool wordt een prijs verhoging van tien a vijftien pro cent verwacht, naar gelang van de kwaliteit. Voorts besloot het kabinet tot aan vulling van de begroting der uitga ven met 48 milliard francs voor ver hoging van de ambtenarensalarissen. LUXEMBURGS BIJDRAGE De regering van Luxemburg heeft de V.N. medegedeeld, dat zij een of ficier, vier onderofficieren en negen-1 en-dertig soldaten naar Korea heeft i AMERIKAANSE BUS IN BERLIJN gezonden, die m het Belgische batal- BESCH0TEN - Op de .Potzdamer jon zullen worden opgenomen. plat2„ te Berlijn, waar de Britse, I Amerikaanse en Russische sectoren DE VERLIEZEN DER VERBONDEN I samenkomen, is een Amerikaanse le- TROEPEN OP KOREA i ger-autobus, die met drie andere bussen een rondrit door de stad Volgens een vandaag door het se- maakte, door de Oostduise „Volkspo- cretariaat van de V. N. gepubliceerd litie" beschoten. Op de bus, waarin niet-officieel rapport bedragen de zich vele Amerikaanse militairen, verliezen der verbonden troepen op vrouwen en kinderen bevonden, Korea in totaal 228 941, waarvan werden ruim 15 schoten gelost; er werd echter niemand gewond. Een lid van de Amerikaanse Mi litaire Politie wijst de plaats aan, waar twee kogels de bus doorboor den. MAARTSE BUIEN Voor Nederland zijn de cijfers respectievelijk 28, 82 en 2, in to taal 112. Kasjmir-resolutie aangenomen Vertegenwoordiger der V.N als middelaar De Veiligheidsraad heeft te Lake Succsss het Brits-Amerikaanse voor stel ten aanzien van Kasjmir met 80 stemmen bij 2 onthoudingen (de Sowjet-Unie en Joegoslavië) aanvaard. De resolutie stelt de benoeming van een vertegenwoordiger der V.N. voor, die moet pogen het geschil tus sen India en Pakistan te regelen. India, dat reeds heeft verklaard zich niet te kunnen verenigen met de clausules van de resolutie, in het bijzonder met die, betreffende de ar bitrage, bracht zijn stem volgens bruik niet uit. Chinese oppositie in bloed verdronken QPENBARE terechtstellingen zijn aan de orde van de dag in de grote Chinese steden, sinds het begin van een massale communistische zuivering, die over het gehele land woedt. Elke dag komen de kranten met lange lijsten met de namen van de „verraders", die het slachtoffer zijn geworden van de zuiveringswoe de en hun lev^n hebben moeten laten op het rode altaar. De woede van duizenden Chinezen sche officieren en ambtenaren. Daar- jegens hun nieuwe regering trad aan na volgden journalisten, boeren, het licht kort nadat China was be- grondbezitters, onderwijzers, studen- <?onnen zich te mengen in de Korea- ten en handelaren. En natuurlijk oorlog. De toestand werd in korte lieden, die zich openlijk, met de wa- tijd zo ernstig, dat Pang Tsjen, de penen, hadden verzet tegen het burgemeester van Peking, voorstel- nieuwe regiem. len indiende die regels behelsden De zuivering is niet uitsluitend ge- voor de bestraffing van contra-revo- richt tegen Chinezen. In hun ijver lutionnairen. Een paar daeen later om alle „reactionnairen" uit te hadden zijn voorstellen kracht van roeien, zijn de communisten een wet verkregen en de nieuwe wet gaf campagne begonnen tegen de vreem de autoriteiten de beschikking over delingen. Talloze Amerikaanse, Bel leven en dood van haar onderdanen gische en Franse geestelijken zijn dag gemaakt. Voor de wet werd aangenomen daarvan al het slachtoffer geworden, Plaatstaal is in West-Duitsland we- hield Pang Tsjen een rede, waarin evenals Duitse en Wit-Russische gens het ontbreken van voldoende hij zei, dat de regering nu lang ge- vluchtelingen. walscapaoiteit zeer schaars, noeg lankmoedig was geweest en dat het ogenblik was aangebroken om op te treden. Hij noemde een reeks gevallen op van sabotage, aanslagen op commu nisten en gewapende opstanden in verscheidene provincies. Daarmee gaf hij overigens toe, dat het in China verre van rustig is. De eersten die het leven moesten laten waren vroegere nationalisti- in deze dagen met een schuin oog naar de lucht, waaruit de Maart se buien in onuitputtelijke hoeveel heden komen aanstormen; wij tikken tegen het weerglas, spellen het weer bericht van het K.N.M.I. en zuchten maar eens. Zou het ooit lente wor den? In de internationale politieke at mosfeer is het al niet veel beter. Hoe lang duurt het nu al, dat de plaats vervangers van de ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier te Pa rijs bij elkaar zitten? Al bijna vier weken en wat zijn zij opgeschoten? Gromyko zorgt voor de Maartse buien en de andere drie zetten hun kragen op en wachten af. Dat gedul dige volhouden schijnt deze 0 week succes te hebben gehad, toen Gromyko eindelijk met :n concessie kwam aandragen. Aan vankelijk wist men niet precies, wat men aan deze concessie had en was men bang, dat Gromyko's voorstel dezelfde baby zou blijken te zijn met een nieuw mutsje op. Maar bij nadere bestudering is men toch tot de con clusie gekomen, dat Gromyko's voor stel van j.l. Woensdag wel degelijk een behoorlijke concessie inhoudt. Zoals men weet, stellen de drie Westelijke mogendheden voor, dat de Grote Vier op hun a.s. bijeen komst zullen discussiëren over oorza ken van de huidige spanning in de wereld en de middelen om daarin een wezenlijke en duurzame verbe tering te brengen. Een vage, maar zeer bruikbare formule. „Veel te vaag" zeide van het begin af Gromy ko. De Vier moeten praten over con- VOLKSWAGENSPRODUCTIE STOP Gisteren heeft de fabriek van Volkswagens wegens gebrek aan plaatstaal moeten sluiten. De fabriek die op de Lüneburger Heide ligt, heeft achttienduizend arbeiders in dienst en kan slechts heropenen, wanneer er weer voldoende mate riaal zal zijn, waarvoor de directie alles in het werk stelt. De laatste tijd werden er vierhonderd auto's per VERVROEGDE ALGEMENE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK? De Franse premier Henri Queuille heeft op de Vrijdag gehouden bijeen komst van het Franse kabinet voor gesteld, de algemene verkiezingen in Frankrijk, die in November a.s. zou- Mannen, die uitgingen en niet terugkeerden •yHOMAS SVOBODA, Tsjechisch employé van het Amerikaanse pers bureau Associated Press te Praag, wordt sinds een week vermist. De Tsjecho-Slowaakse regering zegt nog geen spool van hem te hebben ge vonden. Verleden week Vrijdag kreeg Svoboda bezoek van een vreemde, met wie hij zijn huis verliet. In de straat werden zij gevolgd door twee mannen. Drie en een half uur later werd Svoboda's huis doorzocht door zes lieden in burgerkleding, die geen uitleg van hun handelwijze gaven. Belediging van de Paus Het Italiaanse communistische par lementslid, mevr. Laura Diaz heeft gisteren te Chieti terecht gestaan we gens belediging van de Paus, een overtreding, waarop in Italië een maximumstraf staat van vijf jaar ge vangenis. Zij wordt er van beschul digd in een openbare bijeenkomst te hebben gezegd, dat „al het wijwater van de wereld zijn handen niet kun nen schoonwassen, omdat hij geen vinger heeft uitgestoken om de oor log in Griekenland en Palestina te beëindigen, zoals hij ook niets heeft gedaan om de tweede wereldoorlog te voorkomen." De beklaagde, die de dochter is van een rijke advocaat in Livorno, verde digde zich door te zeggen, dat zij haar redevoering voor de vuist weg had gehouden en zich de juiste woorden niet kon herinneren. Zij ontkende gesproken te hebben van „bebloede handen". Er waren zeventien getui gen a charge en zeventien a déchar ge verschenen. Mevrouw Diaz werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. crete punten en wel over de demilita risering van Duitsland en de bewa peningsvermindering van de Grote Vier. De dreigende herbewapening van Duitsland vonden de Russen zelfs 'n voornaam punt, dat dit afzonder lijk moest worden besproken. De grote concessie van Gromyko is nu, dat hij bereid is, de agenda voor de Viermogendhedenconferentie zó te formuleren, dat de Duitse bewape ning geen afzonderlijk punt van be spreking behoeft te zijn, maar bespro ken kan worden in verband met an dere oorzaken van spanning, zoals bijv. het bewapeningspeil van ande re landen, o.a. van Rusland. grijpelijk, dat ernstige staatslie den weken lang zitten te zeuren over v/at hij meent „flauwe pietluttighe den". Maar een klein voorbeeldje op een geheel ander terrein zal veel verduidelijken. Neem bijv. eens een fabrieksdirecteur, die tijdens onder handelingen met stakersleiders voor stelt, alleen maar te praten over de looneisen en bij overeenstemming daarover verlangt, dat de stakers on middellijk aan het werk gaan. Pien tere onderhandelaars zullen daar niet intrappen ;zij willen ook spreken over het uitblijven van vergeldingsmaatre gelen, zoals ontslag van raddraaiers, uitbetaling van achterstallig loon enz. en zij zullen eisen, dai over al deze punten eerst overeenstemming wordt bereikt, alvorens het werk wordt her vat. Uit dit voorbeeldje blijkt het nut van verbinding van diverse pun ten op een conferentie. In het Parijse geval is de Sovjet- Unie degene, die de besprekingen wil beperken tot dat deel, waarover zij graag wat zeggen wil; maar de an deren willen hun hart ook wel eens graag luchten over onderwerpen, welke hun dwars zitten. Bovendien is de herbewapening van Duitsland een overigens fictieve grief van de Russen en het zou wel heel zonder ling zijn als degenen, tegen wie deze grief gericht is, er in zouden berus ten, dat uitsluitend over één grief en wel juist deze grief gesproken werd. Wie daarin berust, geeft implicite toe, dat er alle reden is om daar eens flink over te gaan praten, terwijl het integendeel de overtuiging van het Westen is, dat de kwestie van de Duitse herbewapening slechts een zeer or.Jergeschikt punt uitmaakt, dat niet los te zien is van de grote dreiging der Russische agressiviteit. Intussen ziet men in de genoemde concessie van Gromyko het bewijs, dat het Moskou veel waard is, dat de Viermogendhedenconferentie tot stand komt. Naar het motief van het Kremlin laat zich slechts gissen. het niet-officiële bericht, De ambtenaren eisen echter in totaal waarin dit wordt medegedeeld, Uit Londen wordt gemeld, dat de Tsjecho-Slowaakse ambassadeur daar, Bytrichky, die zes weken geleden den moeten worden gehouden, reeds naar Praag werd geroepen, nog steeds op tien Juni a.s. te doen plaats vin- niet is teruggekeerd. Zijn echtgenote 60 milliard francs meer. Verder werd besloten tot instel ling van een prijsstabilisatiefonds door het opleggen van nieuwe belas tingen. wordt nog gezegd, dat de ministers overeen zijn gekomen eerst de parle- is sedert zijn vertrek zonder nieuws gebleven. De ambassadeur werd te ruggeroepen tezamen met de miltai- attaché kolonel Tanger en de twee mentaire fracties hunner partijen te diplomaten zouden slechts enkele zullen raadplegen, alvorens een be- dagen uit Londen wegblijven, slissing te nemen. Bytrichky is van Slowaakse origi- PRINS BERNARD IN MONTEVI DEO. Een tweetal beelden van het bezoek van Z.K.H. Prins Bernard aan Montevideo: Het bezoek van de Prins aan Uru- gay wordt gekenmerkt door grote hartelijkheid en eenvoud: overal wordt Prins Bernhard door de be volking met enthousiasme begroet. Hier zien we de Prins tijdens een wandeling door de belangrijkste winkelstraat van Montevideo, de Avendia van de 18e Juli. Geen sta- tietocht, doch wel een bewijs van de ongedwongen Urugayse hartelijk heid. (Foto links). Gedurende het verblijf in Monte video heeft de Prins o.a. een korte rede gehouden voor het filmjournaal van het wereldnieuws. Z.K.H. tijdens zijn rede. (Foto rechts). ne, zoals het merendeel van de „ver raders", die bij de laatste zuivering zijn gearresteerd, en hij is indertijd benoemd door Wladimir Clementis, ,de voormalige minister van buiten landse zaken, die zich als „organisa tor van de samenzwering" reeds in gevangenschap bevindt. Radio Vaticaari deelt mede, dat mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, zich in het kasteel Romzital, zestig kilometer buiten de Tsjecho- Slowaakse hoofdstad bevindt, waar hij huisarrest heeft. Het zou hem zijn toegestaan zich te bewegen binnen de grenzen van het landgoed, dat aan hemzelf behoorde, maar kort gele den door de staat werd overgeno men. De handel op Duitsland In Westduitse handelskringen Wordt vernomen, dat waarschijnlijk $e volgende maand het embargo op de import vervalt. 1 Vrijwel de gehele vrije invoer uit de „Marshall"-landen ia eind Fe bruari stopgezet in verband met de precaire deviezenpositie. De maatregel heeft een lichte ver betering gebracht in de Westduitse handelsbalans. Gezegd wordt, dat opheffing van het embargo noodza kelijk is. daar sommige landen o.a. Zweden, Denemarken en Oostenrijk gedreigd hebben met vergeldings maatregelen. Verwacht wordt, dat de import vergunningen beperkt zullen wor den tot ongeveer 120 millioen dollar per maand. Hierdoor zou de gelibe raliseerde invoer sterk beperkt wor den, ma'ar evenwicht bereikt worden met de maandelijkse inkomsten uit de export. VERHOGING SOCIALE UITKERINGEN? Onder voorzitterschap van mr. A. A. van Rhyn, staatssecretaris van So ciale Zaken, is gisteren een langduri ge bespreking gehouden tussen de in terdepartementale commissie voor lo nen en prijzen en de „Stichting van de Arbeid" over eventueele verho ging van de sociale uitkeringen, zo als door de ziekteverzekeringen, kin derbijslagen, invalidenrenten, ouder dom- en weduwenpensioenen, in verband met de gestegen prijzen. Verwacht wordt aldus het N. v. d. - dat verhoging van de uitkerin gen over alle linies met 5 pet. zal worden voorgesteld aan de minister raad die vermoedelijk Maandag a.s. hierover zal beslissen. streven eer koerswijziging willen zien ten goede, zoals rren reeds spe culeert op een koerswijziging ten aanzien van China. Zoals men zich herinnert, heeft Malik, de Russische vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties te Lake Success, gezegd, dat Peking onge twijfeld vrede wil sluiten. Uit dit ge zegde dat achteraf van weinig waarde bleek te zijn werd afgeleid, dat Moskou zich van Mao's politiek zou willen distanciëren. Deze ziens wijze werd nog versterkt door het bericht, dat de Russische minister van buitenlandse zaken Visjinsky plotseling longontsteking had gekre gen en vervangen is door de inmid dels uit China teruggekeerde Molo- tof. Wij zullen al deze speculaties maar laten voor wat zij zijn: gissingen, waarvan gezegd kan worden, dat de wens de vader van de gedachte is. Wanneer de Russen werkelijk van koers zouden willen veranderen, zou den wij de eersten zijn, om dat van harte toe te juichen. Maar voorlopig houden wij ons aan de nuchtere fei ten en deze geven allerminst houvast voor optimistische speculaties. Die nuchtere feiten zijn, dat Mao MacArthurs wapenstilstandsvoorstel- len heeft verworpen en dat Gromy ko's concessie slechts één zwaluw is, welke nog geen lente maakt. NOG NIET VEEL VERDER TE PARIJS DE WESTELIJKE vertegenwoordigers op de agendaconferentie van de „Grote Vier" te Parijs hebben van Gromyko geen toelichting gekre gen over zijn nieuwe derde agendapunt, maar de Rus diende wel twee nieuwe punten in. Eerst vroeg hij of het Westen erop stond de vredes verdragen van de Balkan op te nemen. De Amerikaan Jessup ant woordde, dat dit punt naar voren gebracht was omdat de Sovjet-Unie van geen wijken wilde weten met haar voorstel om de kwestie-Triëst van het Italiaanse vredesverdrag te bespreken Gromyko betoogde daarop, dat de houding van de Westelijke vertegenwoordigers hem dwong twee nieuwe agendapunten in te dienen. Hij was bereid de Balkanverdra gen te bespreken, maar dan moes ten ook het Italiaanse vredesverdrag en de viermogendhedenovereenkom- sten over Duitsland en Oostenrijk ter sprake komen. De eerste met in begrip der mensenrechten, de mili taire zaken en de regeling van ge schillen en de laatste met inbegrip van denazificering, democratisering en oorlogsmisdaamers. Bovendien wenste hii bespreflng van het At lantisch Pact en het vestigen van Amerikaanse militaire bases in En geland, Noorwegen, IJsland, andere Europese landen en het Nabije Oos ten. Een Westelijke woordvoerder merkte op: „Wij begonnen met op te merken, dat de twee ontwerpen na vele wijzigingen nu veel gemeen hadden. Wij drongen aan op het houden van een besloten zitting om zonder propaganda te kunnen voort varen, maar de Russen verzetten zich daartegen". Ko-ï'iettie... Het geheim van het geluk is het geconcentreerd zijn op één middel punt. De ziel, die naar God luistert, wordt doof voor de influisteringen van de zinnen en vindt alles in God.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1