Bestelwagen bij Zevenhuizen door sneltrein vermorzeld Vervolging in China heviger DONDERDAG 29 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GISTERMIDDAG om ongeveer twee uur heeft zich aan de onbewaakte overweg bij Zevenhuizen een ongeluk voorgedaan, dat aan drie per sonen uit Boskoop het leven heeft gekost. De bestelwagen van de han delaar in pluimveevoeder, de heer K. de Koning, werd gegrepen dooi de uit het Noorden komende sneltrein, die zojuist Gouda verlaten had. De heer De Koning was op slag dood, evenals twee van de drie mede inzittenden, de heer C. Alblas en een 7-jarig zoontje van de heer De Koning. Een enkele jaren ouder zoontje werd in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis „De Wijk" in Gouda vervoerd. van de bestelwagen niet. De wagen- voerder sloot toen de electrische stroom af en remde uit alle macht. De botsing was echter hevig en de auto werd letterlijk vermorzeld. De voorkant van de trein liep zware schade op en de treinbestuurder werd licht gewond. De stoffelijke resten van de slacht offers werden overgebracht naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda, terwijl de enige overlevende naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen hoopgevend. Nader vernemen wij. dat de wa genvoerder van de trein op het mo ment, dat hij een botsing onvermij delijk achtte na het in werking stellen van de remmen en het af sluiten van de electrische stroom de trein ingelopen is. Hieraan is het waarschijnlijk te danken, dat hij er het leven heeft afgebracht. Na het ongeluk werd de trein dienst over enkel spoor onderhou den. De passagiers van de sneltrein konden met een andere trein hun reis naar Den Haag vervolgen Tegen vijf uur werd het beschadigde trein stel naar Gouda teruggesleept, waar na de dienst over beide lijnen kon worden hervat. Drie personen uit Boskoop gedood De politie staat bij haar onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk voor een raadsel. Het zicht van de rijweg op de spoorbaan was zeer goed. De bestuurder van de snel trein verklaarde, dat hij bij het na deren van de overweg twijfelde, of de bestelauto vaart minderde. Hij gaf terstond waarschuwingssignalen, doch hierop reageerde de chauffeur Nederlandse missionaris gearresteerd Tientsin brandpunt van de strijd. Volgens berichten uit Honkong zouden op Goede Vrijdag in China overal aanplakbiljetten zijn aange bracht, waarop het vertrek van de buitenlandse missionarissen uit Chi na word geëist. In Tietsin werden twee missionarissen,, een Nederlan der en een Fransman, aangehouden en in het openbaar beschuldigd, om dat zij de aanplakbiljetten van de muur zouden hebben gerukt of al thans de leden van de Katholieke jeugdbeweging daartoe opdracht zouden hebben gegeven. Men kan het voor zeker houden, dat deze twee missionarissen werden gearres teerd en nu worden gevangengehou den door de communistische rege ring. Tientsin is sinds enige tijd het brandount van de strijd tussen de Katholieke kerk en de Chinese rege ring, vooral naar aanleiding van de weigering der Katholieken om mede te werken met de zogenaamde on afhankelijke Kerk van China. In China zijn op het ogenblik nog 7.000 buitenlandse missionarissen werkzaam. Totnogtot werden zij niet uit China verdreven, tenzij in indi viduele gevallen., waarbij iemand werd veroordeeld door een vaak on belangrijke kleinigheid, waarom de betrokken persoon dan uit China werd uitgewezen. De laatste tijd ech ter ziin er tekenenen die er op wij zen, dat het za' komen tot een collec tieve uitwijzing. De nrotestantse zen delingen van Amerika en Engeland hebben reeds voor een groot gedeel te China verlaten. Men schat het aantal, dat op het ogenblik uit China wegtrekt, op meer dan 2.000. De missionarissen zijn echter vastbe sloten te blijven zolang hun daartoe ook maar enige mogelijkheid gelaten wordt De aanplakbiljetten, zoals de ze op Goede Vrijdag in China werden aangebracht, duiden er echter wel op, dat het de wens van de commu nistische regering is„ dat de buiten landse missionarissen China verlaten als zij niet willen meewerken tot de vestiging van een schismatieke nati onale Kerk, wat zij ten alle tijden zullen blijven weigeren. Volkspolitie schiet op toeristen Zij mochten geen foto's maken De Westelijke commandanten in Berlijn zullen een scherp protest in dienen tegen „het alle perken te bui ten gaande gedrag" van de Oostduitse volkspolitie aan de sectorgrens, die gisteren het vuur opende op vier Amerikaanse legerbnssen, die met toeristen, onder wie zich vele vrou wen en kinderen bevonden, in de stad rondreden. De Amerikaanse autoriteiten heb ben beëdigde verklaringen afgeno men van het merendeel der 80 offi cieren, burgers, vrouwen en kinderen, die zich in de voertuigen bevonden tijdens de schietpartij. De getuigen verldaarden, dat de bussen terugkeerden uit de Sowjet- secor en het Potsdammerplein nader den, v/aar de Amerikaanse, Engelse en Russische sectoren samenkomen. De bussen hadden op verscheidene plaat sen stilgestaan om de inzittenden, zo als gebruikelijk, in de gelegenheid te stellen opnamen te maken van ab- jecten van niet-militaire aard. De bussen reden langzaam rondom de vluchtheuvel op het plein, waarop drie gewapende leden van de Volks politie stonden. Verscheidene passa giers schijnen opnamen van het drie tal te hebben gemaakt. De agenten trachtten eerst de eer ste en toen de tweede bus te laten stoppen. Toen de bussen doorreden trokken zjj hun pistoler en openden het vuur op de derde en de vierde, waarin iedereen zijn heil op de grond zocht. Hoewel verscheidene schoten de auto's raakten, werd niemand ge wond. De laatste bus kreeg de volle laag. De voorruit werd verbrijzeld. Een van de passagiers vond een ko gel en bewaazde die als souvenir. Een andere had een souvenir aan een kogelgat in zijn overjas. Naar schat ting werden er 15 18 schoten afge vuurd. Een half uur na het voorval stuurde het hoofdkwartier van de Volkspolitie 00 man verstedking naar het plein. RUIMERE BEVOEGDHEID VOOR COMMANDANT VELDLEGER. Naar het A.N.P. verneemt heeft de chef van de generale staf aan de mi nister van Oorlog in overweging ge geven om enige grotere zelfstandig heid toe te kenden aan de comman dant strijdkrachten te velde (C.S. V.). Dit betekent niet, dat de functie van commandant veldleger die vóór de oorlog bestond in de hui dige legerorganisatie zal terugkeren. Wel is te verwachten, dat de gene rale staf door deze voorgestelde ver andering enigermate zal inkrimpen. De legervoorlichtingsdienst kon op dit ogenblik nog geen commentaar leveren op deze verandering. VERANTWOORDE VOORBE REIDING VAN EMIGRANTEN OPRICHTING Na een voorbereidingstijd van ruim een jaar wordt thans de laatste hand gelegd aan de verwezenlijking van de plannen tot het organiseren van een doeltreffende en verant woorde voorbereiding van emigran ten. Er is thans besloten tot oprich ting van een stichting „practische emigranten-voorbereiding Deze zal onder meer over het gehele land spe ciale cursussen voor emigranten gaan verzorgen. Om het mondeling onderwijs over het gehele land te kunnen geven is in overleg met de Anof (de federatie van Katholiek, Protestanse en andere onderwijzers) het land in 30 rayons verdeeld. In elk rayon zal een rayon hoofd als centraal punt voor de leer krachten in zijn rayon optreden. Opgesteld is een voorlichtings methode, welke zou moeten bestaan uit: a. mondelinge lessen, zo moge lijk ondersteund door radiouitzen dingen. b. lesdictaten en syllabi, waarin de inhoud van mondelinge lessen is neergeslagen in woord en beeld. c. Boekjes die het geheel aan vullen en door rijke illustratie het voorstellingsvermogen ondersteunen, d Filmvertoningen over land en volk, eveneens ter ondersteuning van het voorstellingsvermogen. De opzet *s thans a s volgt: ele mentair Engels voor de emigranten, practische spreekvaardigheid Engels i voor emigranten, gecombineerd met kennis van land en volk van het emigratieland, Engels voor ambacht en techniek, Engels voor agrarische bedrijfstakken en Engels voor de huisvrouw. De mondelinge lessen, die bij deze opzet behoren, zullen in groepen van minimaal 6 en maximaal 30 per sonen worden gegeven. GEEN OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET? Een dag gratis kopen in de maand December is geen overtreding van de Loterij wet. Tot deze conclusie kwam de Schie- damse kantonrechter mr Cos in de zaak tegen de Vlaardingse winke lierster M. Z. In de tenlastelegging werd aangevoerd, dat de kopers geen overwegende invloed konden oefe nen op de kansbepaling als het aan tal mogelijkheden zich over een he le maand uitstrekte. Er was een ar rest van de Hoge Raad over het gra tis kopen gedurende een kansperiode van tien dagen, in dit geval zou er wel een overwegende invloed op de kansbepaling zijn. De Schiedair/se kantonrechter sloot zich aan bij het betoog van de raadsman van verdachte, dat van de 31 dagen in December er practisch slechts 12 over bleven. Er waren immers vijf Zondagen en 3 feestdagen, terwijl de marktdagen en de drukke dagen voor Kerstmis St. Nicolaas zeker niet door verdach te zouden zijn gekozen. Dit alles overwegende meende de kantonrech ter, dat er sprake was van beïnvloe ding van de kansbepaling, welke rederlijkerwijs kan worden verwacht van een normaal mens. Verdachte werd vrijgesproken. Nu beslissen als U geld wilt verdienen hoeft niet zomaar ge noegen te 'nemen met de nieuwe margarineprijs. U kunt toch immers óók gaan profileren van 0 procent korting op De Gruyter's margarine. Dat wordt nu, méér nog dan vroeger, een voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwaliteits - onzekerheid af, want De Gruyter heeft alleen de allerbeste volledig gevitaminiseerde margarine MET HET WAPEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkoöp bovendien SPREEUWEN VEROORZAAKTEN ONGELUK. Boven het Naardermeer vloog gis teravond een grote zwerm spreeu-r wen en vele automobilisten hadden hun wagens langs de kant van de Muiderstraatweg gezet om dit schouwspel gade te slaan. De motor rijder G. uit Amersfoort wiens aan dacht ook door de spreeuwenzwerm werd getrokken, lette niet op de ge parkeerde wagens met het gevolg dat hij op een van de auto's inreed Met een gebroken been en verwondingen aan zijn gezicht werd hij per zieken auto naar Amersfoort vervoerd. TRAMBESTUURDER UIT ROTTERDAM VRIJGESPROKEN. De Rotterdamse rechtbank sprak hedenmorgen de 53-jarige trambe stuurder J. A. S. uit Rotterdam vrij. Hij werd er van verdacht, als be stuurder van een tramwagen, op 25 Augustus 195G. toen de tram bij een halte langzaam reed en de passa giers bezig waren uit te stappen, plotseling stroom te hebben gegeven. Hierdoor schoot de wagen vooruit en een der uitstappende passagiers kwam te vallen. De volgende dag overleed deze aan buikvliesöntste- king. VIJF KOEIEN VERGIFTIGD. Bij de veehouder H. te Beest (N. H.) zijn vijf koeien gestorven door het eten van ondeugdelijk veevoer. H had met nog enige andere vee houders een partij krachtvoer ge kocht van een verzekeringsmaat schappij. Dit krachtvoer was bij een auto-ongeluk te water geraakt tege lijk met zakken kunstmest. De kunst mest is toen gedeeltelijk opgelost in het water en heeft het krachtvoer vergiftigd. 22 HORLOGES GESTOLEN TE~ DEN HAAG In de afgelopen nacht is een steen geworpen door de winkelruit V3n een horlogewinkel aan de Alber- dingk Thymstraat te Den Haag. Uit de etalage werden 22 horloges cntvreeir/d ter waarde van 850, Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari 1951 is gesneuveld, de oorspronkelijk als vermist op gegeven sergeant H. Pakker, af komstig uit Rotterdam Sergeant H. Pakker werd op 6 Januari 1925 geboren Hij was ongehuwd. Hij heeft gediend bij het garderegiment Grenadiers en Jagers. Uitvaart Pastoor J.N.A. Beenakker Te Haarlem had hedenmorgen de uitvaart plaats van de zeereerw. heer J. N. A. Beenakker, parioor van de SpaarrlekerK. Bij de Metten gisteravond was agens pastoor G. A. Jongejan uit Haarlem, geassisteerd door de kape laans H. de Goede en P. J. M. Mat- thijssen uit Voorburg Cantores wa ren de kapelaans van de Spaarnekerk de weleerw. heren J. J Tesselaar en J. Th. A- van Pol. Bij de Lauden hedenmorgen was agens deken J. J. A. Kuilman van Haarem, geassisteerd door pastoor E. Pronk uit Amsterdam en pastoor W. Hessing uit IJmuiden. De plech tige H. Mis van Zielerust werd even eens opgedragen door de deken van Haarlem, met dezelfde ass'stentie De plechtigheid werd bijgewoond door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibeis, door de vicaris-gene raal, mgr. Ammerlaan, door de offi- ciaal. mgr. C. G. van Trigt. door de emeritus-pastoor van de Spaarnekerk J. de Vlieger en door een groot aan tal andere geertelijken, onder wie kapelaan J. A. M. van Adrichem uit Leiden. De lijkrede werd gehouden door pastoor Hessing. die herinnerde aan de eerste plechtige H. Mis van^ de thans ontslapene in de Mon Père- kerk te Leiden Toen opende de Mis liturgie met de woorden: „O, diepte en rijkdom van Gods wijsheid en we tenschap, hoe onnaspeurlijk zijn Uw wegen!" Nu kunnen wij deze tekst herhalen. Er is ontzaglijk veel ge beden door de moeder van de over leden pastoor en de parochies Schoorl Voorburg en Haarlem om beterschap voor hem te verwerven Er werd een waar petitionnement naar de Hemel gestuurd, maar het wonder, waarop men hoopte, is niet gebeurd. De te- leurgestelden hield de predikant de tekst voor van de „Emmausgang": dat ook de Christus dit alles heeft moe ten lijden om zo Zijn heerlijkheid binnen te gaan. Pastoor Hessimg tekende de over ledene a's een waar bedienaar van het Kruis: als een man ook. die hield van het bruisende leven, van muziek, gedichten, van de natuur, maar bo venal van de mensen. Hii probeerde altijd ie+s van de menslievendheid en "barmhartigheid van Christus in zijn omgang met de mensen te leg gen. Met ziin laatste energie ha°ft hij zich onderworpen aan de Wil Gods. Spr. besloot met het lievelings gebed van pastoor Beenakker, een kleen,gedicht'" van Guido Gezril". De begrafenis had p'aats op het kerkhof ..St. Barbara". BUITENGEWOON NAVORDE- RINGSBFSLUIT OVERTREDEN. De Rotterdamse rechtbank veroor- dee'de hedenmorgen de 44-^ri<re handelaar in motorrijwielen W. M van G. uit Rotterdam tot een gevan genisstraf van 14 dagen. Hij zou in strijd met het buiten gewoon navorderingsbesluit 1945 zijn vermogensaanwas onjuist hebben op gegeven. Ook zijn aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over de jaren 1942 tot en met 1947 zouden niet kloppen. In totaal zou er ruim f 42.000— te weinig zijn opgegeven. Er was tegen hem een gevangenis straf van een maand geëist. NIEUWS UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Adeleida, .d. van H. Ouwehand en A. Schaap: Dirk zn van W. Kloos en A. H. Vooijs; Aal tje, d. van J. van Duijn en A. Kuijt; Cornelia dr van L. van der Plas en G. Harteveld; Bastiaan zn van J. Driese en A. Seinstra; Hendrik zn van H. Vooijs en J. Korndorter: Ve ronica Anna Maria. dr. van Jac. F. Meijer en M. Oudshoorn: Jacob zn van J. de Best en L. Plokker; Dirk je, d. van P. G. Volwater en D. Hou wer. Ondertrouwd: G. H. J van Schaik en J. F. Meijer; G. van der Plas en M. van Duijn; G. H. Cats en J. E. Nijgh; G. C. Hoek en M. van Duijn. Getrouwd: J. Brak en B C Date- ma; J. van Duijn en J. L. Ouwehand. H. Tlokker en C. de Jong; E. Scho- neveld en M. Plug. Overleden: A. van Duij ven voorde 65 jaar; W. L. Noordijk 56 j T. B. Kerkheijde 63 j. LISSR Kerkeveiling. Ten bate van de nieuw te bouwen kerk aan de Oran- jelaan werd een ze er druk bezochte kerkveiling gehouden. De bouwpastoor verwelkomde al le aanwezigen en bracht dank aan de organisatoren en de N.V. Hobako voor het beschikbaar stellen van de zaal, en aan de veilingmeesters. Ruim 500 nummers werden verkocht en de veiling bracht in totaal 10.000.— op. Jaarvergadering Nederlandse Gladiolenvereniging Dinsdagmiddag hield de Neder landse Gladiolen Vereniging in café- rest. Brinkman te Haarlem haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer Phi ippo. Na de stemming gaf de secr., de heer J. H. L. Vink. het verslag van de heffingiregeling 1950. waarin o. m. het volgende is vermeld: Van de zijde van de Nederlandse Gladiolus Vereniging v/as er nog wel enig risico aan verbonden om de regeling uit te voeren, want niemand kon garande ren dat de heffingsbedragen vlot zouden binnenkomen of dat ve'e kwekers geen moeilijkheden zouden veroorzaken. Kon er echter verleden jaar gezegd worden, dat er van moeilijkheden of tegenwerking geen sprake was, dit 'gunstig beeld was er ook in dit jaar. In 1950 stond er 1460 H.A. gladio- en uitgeplant; de voorlopige heffing bedroe? 10 cent per roe, zodat er 102.200-geïncasseerd moest wor den. Van dit bedrag is op het ogen blik slechts ca. f 1300.onbetaald en ook hiervan zal nog wel het groot ste deel binnenkomen, evenals er in de loop van dit jaar aan achtersta'-li- ge posten uit het vorige heffingsjaar nog een belangrijk bedrag ontvangen werd. De kosten, verbonden aan controle, adnr'nistratie, inning, enz., beliepen f 16.300een bedrag, dat gezien het grotere areaal, en de gestegen lonen en kosten zeer zeker laag ge noemd ma? worden. Overeenkomstig het doei van de heffing werd in de eerste plaats aan de Keuringsdienst 46 000.ter be schikking gesteld in overeenstem ming met de door deze Dienst inge diende rekening over 1950. Ter vol doening aan de tweede doelstelling: biidra?e in de kosten van Onpersoon lijke Rec'eme en Wetenschappelijk Onderzoek, werd 20 440aan het C. B. C. overgemaakt. Besloten werd, dat de heffing voor het komende jaar voorlopig bepaald werd op 7 cent per roe. rvt houdt geenszins in. dat ook voor 1952 met een dergelijke lage heffing volstaan za' kunnen worden. Deze heffing van 7 cent dekt niet alle uitgaven, maar kan nu toegepast worden door ge bruikmaking van een deel van de reserve. De heer H J. van dei- Laan bracht vervolgens liet financiële verslag uit over 1950 de inkomsten en uitgaven bedroegen 46.090 67. zodat er noch winst, noch verlies gemaakt is. De begroting voor 1951 werd geraamd op een bedva? van f 50.500.Na enige bespreking werd de begroting goedgekeurd. Dit betrof de Keurings dienst. Het winstsaldo van de vereniging De Gadioo"-'' bedroeg 1486.29; de begroting voor 1951 werd vastgesteld op f 7150.— J3jj de bestuursverkiezing werd de heer K. Vei'huys wederom met alge mene stemmen herkozen. De voor zitter deelde voorts mede. dat 18 December 1952 de veren tain? „De Gladiool". *0 iaren bestaat. Hii noem de de heer Ve'thuys, die 40 jaar lid is een grote kracht voor de vereni ging. Voorts v/erd in de vacature van de heer P. Hopman de heer W. Lan- geler gekozen en in de verificatie- commissie dr heer J. Heemskerk, we gens aftreden van de heer W. Phi lippe. Met algemene stemmen werd voorts besloten om ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum in 1952 een g.rote Tentoonstelling te organisei'en ter- wij.! een grote inzending zal worden gezonden op de show in Blackpool welke van 14 tot 16 Augustus 1951 gehouden zal worden. In de rondvraag werd gewezen op het gevaar van het toedienen van Panatrion daar enige jaren geleden, iemand die hiermede werkte er aan gestorven is. Geadviseerd werd om voorzichtig met Panatrion te werk te gaan Nadat de heer J. J. Boe dank had gebracht aan de keuringsdienst, werd door de voorzitter nog enige harte lijke woorden gesproken tot het scheidend bestuurslid, de heer P. Hopman. NOORDWUK DRIE K A B.-ERS NAAR ROME. Van de pl. afd. van de K.A.B. zul len drie leden deelnemen aan de Rome-reis, weke van 1019 Mei a.s. gehouden wordt. Na loting kwamen de volgende gelukkige winnaars uit de bus: 1. A. F. v. Bohemen, Voor straat 131; 2. C. A. Steenvoorden. Zandvoortsestr. 22; 3. G. M de Haas, van Leeuwenstr. 13. Als plaatsver vangers zijn door het lot aangewe zen: Jac. N de Groot. Offemweg 64, J. C. Caspers, IJmuiderstraat 43; N. Th. van Schie, v. Leeuwenstraat 20. SASSENHEIM Helle gatspolder. Op de gehouden j ingelandenvergadering werd, na de vaststellen van de notulen e.a., de I rekening over 1950 vastgesteld aan I inkomsten op f 2870.37. De omslag bedroeg over 1950 18.per H.A.: de grootte van de polder is 68.55.27 H.A. De begroting voor 1951 werd aan inkomsten en uitgaven vastgesteld op f 1392.82. De omslag werd voor 1951 met f 4.— per H.A. verlaagd en derhalve gebracht op 14.per H.A. Tot poldermeester werd na schrif telijke stemming herkozen de heer J. van Eeden, die aan de beurt van periodieke aftreding was. De voorzit ter, de heer J. Clemens, deelde ten slotte nog mede dat door het Bestuur heeft besloten over te gaan tot het ontwerpen van een keur of politie verordening van de polder. Kaagpclder. Door de ingelanden van de Kaagpolder werd de reke ning over 1950 vasgesteld aan inkom sten op 4011.72 en aan uitgaven op 1508.48. Over 1950 bedroegen de polderlasten /16.per H.A., welke omslag eveneens voor 1951 werd ge raamd. Besloten werd de windmo len in 1951 grondig te doen repare ren en voorlopig niet over te gaan tot stichting van een electrische be- malings inrichting. Voor 1951 werden de inkomsten en uitgaven berroot op f 3418.23 De omslagplichtige grootte van de ze polder is ongeveer 98 H.A Bij de rondvraag deelde de voorzit ter, de heer J. Clemens, nog enkele mededelingen in zake de overwo gen stichting van een electrische bemaling en de herstellingskosten van de bestaande windmolen, welke zo nodig door een deskundige wer den toegelicht. Berg en Daalpolder. De jaar lijkse ingelandenvergadering van de Berg en Daalpolder werd in hotel „Het Bruine Paard" gehouden. De rekening over 1950 werd vast gesteld aan inkomsten op 3055.51 en aan uitgaven op 3029.14, zodat het batig saldo bedraagt f 28.37. De omslag bedroeg over 1950 f 10.per H.A. omslagplichtige grootte rond 129 H.A. De commissie voor het nazien van de jaarstukken over 1950, be staan uit de heren J. Heemskerk, Th. G. Romeijn en W. van Noort, had alle stukken in orde bevonden. Voor het nazien van de rekening over 1951 werden benoemd de he- ren:Th. G. Romeijn,, W. van Noort en B. Warmerdam, terwijl tot plaats wezen de heren: G. Rutgrink, F.J. Damen en J. Heemskerk. De begroting werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 2376.71. De omslag werd voor 1951 geraamd op 10.— per H.A. welke gehand haafd zal kunnen worden, indien de onderhoudskosten van de machi nale bemalingsinrichting niet abnor maal hoog zullen zijn. Deze bedroe gen in 1950 zelfs ruirp 1200.—. Voor 1951 werd hiervoor 600. begroot. Na bespreking werd besloten de najaarsschouw te houden op 10 Oc tober, waarmede de ingelanden zeer zeker rekening dienen te hou den,, teneinde onaangenaamheden te voorkomen. De heer P. van den Berg zn, die op die dag zijn zilveren jubileum in dienst van de polder herdacht, werd door de voorzitter, de heer J. C. van Reisen,, namens het bestuur en inge landen gefeliciteerd. De jubilaris werd een cadeau aan geboden, waarna de heer v. d. Berg dank bracht voor deze aardige atten tie. VOORSCHOTEN Gedemobiliseerden gaan uit. Reeds enige malen heeft hel plaat- sejijk demobilisatie-comité de gele genheid gehad om namens ue bur- geri; aan de gedemobiiiseerden die m Indonesië hun dienstplicht heb ben vervuld, iets aan te bieden Dc laatste keer organiseerde zij op 6 Mei 1950 de autobustocht naac .•ü.i-Val- kenveen. Thans heeft ne' comité in oeze mede optredende namens de Band Neder land-Indonesië en de diverse thuisfronten vooi de groep geaemobiliseerden, die na 6 Mei 1950 zijn teruggekeerd een ander plan. Deze ex-militairen worden met hun vrouw of verloofde in de gele genheid gesteld om op li April a.s. c!e voetbalwedstrijd Nederland B- eittalSao Paolo (Brazilië', bij te wonen. De reis naar Amsterdam wordt gemaakt per autobus en na afloop van de wedstrijd hoopt het comité een gezellig samenzijn met enkele constanties te kunnen aan- oieden. Voor het verkrijgen van de benodigde plaatsen werd de nodige medewerking van de KNVB ver kregen. Voor de militairen, die vóór Mei 1U50 uit Indonesië zijn teruggekeerd, is de gelegenheid geopend om aan deze tocht deel te nemen, maar dan tegen kostprijs. Diploma uitreiking Avondteken- school. Gisteravond besloot de avondtekenschool weer een leerjaar en werd door de directeur, de heer Kok aan vijf leerlingen het diploma uitgereikt. In een lokaal van de oude openbare school aan de Schoolstraat, waarin de tekenschool is onderge bracht, waren de tekeningen van de leerlingen opgehangen of neergelegd en de ouders en belangstellenden, die aanwezig waren, kregen op die manier de gelegenheid om de pres taties van de leerlingen in ogen schouw te nemen. Thans wordt uit sluitend bouwkundig tekenonder wijs gegeven terwijl de leerlingen ook les krijgen in Ned. Taal en Re kenen. De cursus omvat 5 leerjaren en heeft thans 28 leerlingen waar van er 5 wercien gediplomeerd- De voorzitter van het schoolbe stuur, drs. H. Korthals, toonde zich verheugd over de belangstelling voor deze avond en constateerde met blijdschap dat dit jaar klaar blijkelijk een einde gekomen was aan de neergang van de laatste ja ren. Special de heer Turion en de ouders werden bedankt voor hun medewerking. N.K.J.B. Voor een zeer aan dachtig gehoor, bestaande uit de le den van de NKJB, sprak de heer A. W C. v Dongen over de erfelijk heidsleer. Aan de hand van voor beelden uit het planten- en dierrijk zette de heer Van Dongen de grondbeginselen van deze leer uit een. Een geanimeerd debat besloot de avond. WARMOND SOLISTENCONCOURS De uitslagen op het internationale instrumentale concours te Warmond luidden de laatste dag: Eerste afdeling: le pr. N. W. Hil- geman, Wassenaar; 2e pr. P. Nikker, Rotterdam; A. de Regt, Rotterdam: H. Apeldoorn, 's-Gravenhage; 3e pr. C. G. v. d Berg, Aarlande-rveen; A J. v. d. Lans, 's-Gravenhage; W. Kars, Pijnacker en W. E. Schelvis, Noord- wijk. Ere-afdeling: le pr. met lof Ch. Bergwerff, Vlaardingen; le pr. G. J. ter Wiel, Warmond; L. J. Ccesmans, 's-Gravenhage; S. Qualm, Vlaardin gen; 2e pr. F. Kerhoven, Wormer; 3e pr. C. Ount, Vlaardingen. Tweede afdeling: 2e pr. Th. J Herr, Aarlanderveen; 3 e pr. J. Kniinen- burg. Wassenaar; H v. d. Does, Was senaar. Eerste afdeling: 2e pr J. v. Ham, Assendelft; 2e pr. E. Dartee e.a. uit Pijnacker; J. Jongejans, Assendelft. Afdehng uitmuntendheid: le pr. met lof L. Bergwerff, Vlaardingen: le pr. Duo G. de Weerd en A. J. v- d. Lans, 's-Gravenhage: 2e pr. P. A Lebert, Prpendrecht; 3e pr. L. Al derliesten, Papendrecht. Ere-afdeling: le pr. met lof J. de I Vries, Delft; le pr. met lof G. de Weerdt, 's-Gravenbage; le pr. Chr Bergwerff, Vlaardingen en D. de Groot, Weesp. Afdeling Superieur: le pr. met bij zondere lof: mevr. C. de Goeijde Bruin, Rotterdam; le pr. F. M. v. d Klooster, Amsterdam; J. Verhoef. Valkenburg; J. H. Schiller, Rotter dam; A H. Schoone, Wormerveer: P. M. Stolkwijk, Amsterdam; 2e pr. H. Henri, Amsterdam. Tweede afdeling: 2e pr J. v. 't Veer, Assendelft; 3e pr. het quartet H. v. d. Does, Wassenaar. Afdeling uitmuntendheid: le jjr P. Vugt, Rotterdam en P. J. Eypc Amsterdam; 3e pr. B. Westerfeld, Oostzaan; A. Rep, Oostzaan, P. van Lochem, Delft en R. Sluiter, Amster dam. Ere-afdeling: le pr. met lof W de Reus, Rotterdam en Mevr. de Goeij de Bruin, Rotterdam; le pr. het quar tet J. de Vries, Deuft en A. de Wit, Maassluis. Afdeling Superieur: le pr. met lof A. Broekhuizen, Delft. ZOETERMEER Brand. Bij v. d. M. aan de Zeg- waartseweg ontstond een begin van brand aan de schoorsteen. De om lijsting en zolder was reeds door het vuur aangetast toen verder onheil door een handblusapparaat kon wor den voorkomen. De brandweer dri op het alarm was uitgerukt behoef de geen water te geven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2