PSeudo=SPionne i Actuele problemen in de voetbalwereldI Door Karei Lotsy belicht Tafeltennistournooi B.A.T. P. Brohm wint ook de revanchewedstrijden ®akie Zhvcf, in fftaiió ffiaal duikt op, WOENSDAG 28 MAART 1951 UK LEIDSK COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tijdens de receptie ter gelegen heid van het gouden jubileum der Utrechtse 2e klasser DOS heeft Bondsvoorzitter K. Lotsy een korte toespraak gehouden, waarin liy ver schillende actuele problemen be lichtte, aldus lezen we in „De Sportkroniek". Toen hij zich van Dordrecht per wagen naar Utrecht had begeven, zag hij allerwegen de voetbalvelden, zowel van eerste, tweede, derde en vierde klassers. Het had hem tijdens die rit getroffen, dat al die velden en sportgelegenheden door geestdrif tige voorgangers waren aangelegd. Dezen werden uitsluitend door liefde voor de sport bewogen. Naarmate het voetbalspel een ruimere plaats ging innemen, kwamen er volle tribunes en stadions. Hoewel er toen nooit aan gedacht werd, blijkt hierin thans een groot gevaar te schuilen. Het vraagstuk van de recettes wierp andere problemen op. Wij hebben de jeugd een goed onderdak willen geven. We wilden het Nederlandse volk wedstrijden laten zien, niets meer. Dit was de hoofdgedachte! De bondspreases stelde vast, dat er geen ..zakenlui" in de KNVB zitten. We moeten durven, om een belijdenis af te leggen, niet laf zijn. Het publiek en de pers moeten medewerking geven. Er is een „fluistercampagne", die de sport afbreuk doet. In een Utrechts dagblad had de bondsvoor zitter gelezen, dat er geen enkele KNVB-official een lezing hield „be neden de zestig gulden". De bron werd opgespoord, maar alles blijkt laster te zijn. In een ander blad zou Faas Wilkes zich denigrerend heb ben uitgelaten over bondsofficials. Wilkes, hierover gehoord, verklaarde dat hij zelfs niet geïnterviewd was! Dit alles waren, aldus de grimmig- sprekende president van de KNVB, symptomen, om stemming te ma ken. We moeten waakzaam zijn. Natuurlijk zijn er in de KNVB ook wel huichelaars, waar zijn die niet? Maar wij willen luisteren naar alle grieven. We willen eerlijk zijn! De profwereld is niet de ideale. In een kampioenswedstrijd van de Ra cing Club de France bracht men het tot 32 man publiek. En hoeveel elf tallen hebben de profclubs? We hebben het vaste besluit, te blijven vechten. We hebben de jeugd (zonder te zien naar de verschillen in stand of politieke overtuiging) naar de velden gebracht. We blijven trouw aan het vaandel. In de prof wereld verkoop je je spelers bij tien tallen. Wij kunnen wel tegen de stroom op. Moed hebben we nodig, geen angstpsychose! Strijden met open vizier. Er zijn en worden fou ten gemaakt, waar niet? Er is wel PRESTON NORTH END WON OPNIEUW Preston North End heeft zijn on weerstaanbare opmars naar de eerste divisie voortgezet met een 32 zege over Leicester City. De ploeg boek te hieimee haar veertiende overwin ning in successie en is nu in negen tien Leaguewedstrijden ongeslagen gebleven. Deze prachtige successen- reeks vormt een verbetering van het record, dat in 1891 door het ver maarde ..onoverwinneklijke" Pres ton-team gemaakt werd met dertien opeenvolgende overwinningen. Na zijn jongste succes heeft Pres ton tien punten voorsprong op num mer twee van de ranglijst. Cardiff City. De ploeg moet nog vijf wed strijden spelen, en als ze daar drie punten uit haalt is de promotie naar de eerste divisie een feit. Vier pun ten zijn voldoende om haar van het kampioenschap te verzekeren. Tegen Leicester leek het even, dat Preston gemakkelijk zou winnen, want in vijf minuten was de stand 30. Maar Leicester vocht hard te rug en de gasten moesten nog alle zeilen bijzetten om een kleine voor sprong tot het einde te behouden. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden voor de Engel se League luiden: Eerste divisie: Aston VillaWol verhampton Wanderers 10; Hud- dersfield TownWest Bromwich Al bion 12. Tweede divisie: Concentry City Grimsby Town 10. Leicester City Preston North End 23. eens gehuichel, maar in de prof- wereld oneindig veel meer. „Die verrèkte gokpools", riep de heer Lotsy uit, dat is modder, het moet „poels" met OE heten, wij zul len er tegen strijden. Het besluit van de pas afgetreden Minister van Justitie was het enig juiste: verbie den! De uitslag is niet het belang rijkste! De clubliefde en de ontspan ning zijn het. Dat U zorgen hebt, aldus richtte dhr. Lotsy zich tot de praeses van DOS, weet ik heel goed. Ik voel me zelf hieraan schuldig. Jaap van der Leek is van jullie weggegaan naar ons. DOS aanvaardde dit. DOS dacht niet aan haar eigen behoud. Het was sociaal zeer goed gezien. Een sociale daad van de eerste orde. De ama teurgedachte staat bij DOS voorop. Spreker hoopte, dat de aangeboden bondswimpel het symbool zou zijn „van een eerlijk samengaan tussen de Bond en DOS'De Bondspraeses besloot aldus: „DOS is een school voor het leven, een sieraad voor Utrecht, de trots van de KNVB". TC IS UIT MET DE SCHOOL- VOETBALWEDSTRIJDEN. Dit jaar geen tournooi. In verband met de zeer slechte toestand van de terreinen zijn alle school voetbalwedstrijden van .van daag en de komende dagen afgelast. Dit betekent dus, dat het Paastour- nooi dit jaar niet doorgaat. Op Woensdag 4 April zal te Gro ningen het interacademiaal voetbal- tournooi worden gehouden. Het programma luidt: 11.00: A AmsterdamGroningen I, B Delft Groningen n. 12.00: C Wageningen Leiden. D Utrecht-LeidenDelft- Combinatie, E Verl. AVerl. B, F Verl. CVerl. D, G Winn. AWinn. B. H. Winn. C—Winn. D, I Winn. E Winn. F, K Winn. GWinn. H. EXCELSIOR—SCHOTEN. De voor hedenavond vastgestelde voetbalwedstrijd ExcelsiorSchoten voor het Zilveren Molentournooi op het LFC-terrein gaat niet door. DE TRAINING VAN DE BELGISCHE SPELERS De volgende spelers zijn uitgeno digd voor de training te Brussel met het oog od de samenstelling van de A- en de B-ploeg, die op 15 April respectievelijk tegen Nederland en Li'xemburg zullen uitkomen: Doel: Carels (F. C. Brugge), Dae- nen (Tilleur), Meert (Anderlecht) en Seghers (La Gantoise). Achter: Diddens (Mechelen), H. Diricx (St. Gilloise). Matthys (An derlecht). van Brandt (Lierse). Vail lant (Anderlecht) en Vanneste (Kortrijk). Midden: Blaise (Standard), Carré (Luik). De Buck (Eendracht Aalst) Delmulle (La Gantoise). Mees (Ant werp F. C.), Valet (Anderlecht) Van der Auwera (Mechelen) en van Pot- telberehe (F. C. Bruege). Voor: Annicq (F. C. Renaix), Anoul (F. C. Luik). Freddy Chaves (La Gantoise), Henri Copoens (Beer schot), A. de Hert (B'rchem SDort). Dimanche (White Star). Givard (Herstal), Huvsrnans (Beerschot), T.amberechts (F. C. Mechelen). Ma- thonet (Standard). Mermans (Ander lecht), Revniers (F. C- Mechelen), Sermon (Anderlecht) en van Stee- lant (St. Nicolaas). ZWEMMEN. INTERNATIONALE WED STRIJDEN TE AMSTERDAM. In het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam organiseerde de zwem vereniging het IJ gisteravond inter nationale zwemwedstrijden, waar aan werd deelgenomen door de Engelse vereniging Cheltenham Swimmingclub. Op de persoonlijke nummers kwamen de Engelsen niet aan bod. De 100 meter vrije slag heren werd na spannende strijd met Aad Boxem gewonnen door Joris Tjebbes in 59,8 sec. Boxem verbeter de zyn persoonlijk record met 0.4 sec. cn kwam nu op 60 sec. rond. Ook de 100 meter schoolslag heren bracht een interessante strijd tussen Cor Wiering en Bob Bonte. Op de laatste baan bleek, dat Wiering meer uithoudingsvermogen heeft op de Butterfly en hij tikte 0,8 sec. eerder aan dan Bonte. Cheltenham, een van de sterkste waterpoloteams van Engeland, leed verder een 107 nederlaag tegen het IJ. Voor de rust lukte het de Engelsen niet zo best. Zij zijn ge wend in ondiepe baden te spelen en nu ook hun keeper Stanly Armitage gemakkelijk te passeren bleek, nam het IJ in de eerste helft een 51 voorsprong. Na de hervatting bleken de Engelsen beter ingespeeld te zijn en hun internationals Jack en Phil lip Jonas scoorden samen vijf doel punten. Michael Browning maakte het halve dozijn voor de Engelsen vol, maar het baatte hem niet, want ook de Amsterdammers scoorden na de rust nog vijfmaal. Het einde kwam dus met een 107 overwin ning voor het IJ. IJSHOCKEY NEDERLAND NIET NAAR OSLO Naar wij vernemen zullen naar alle waarschijnlijkheid Frankrijk, België en Nederland niet deelnemen aan de olympische winterspelen te Oslo (ingeval de FING wederom door het IOC erkend zou worden en tot deelneming aan de ol. spelen zou be sluiten) noch aan een eventueel Europees kampioenschap te Oslo, zulks met het oog op de hoge kosten Anderzijds wordt wel gedacht aan de organisatie van een kampioen schap van West-Europa, dat te Mi laan gehouden zou worden, twee maanden voor de a.s. Olympische winterspelen, en waaraan België, Frankrijk, Italië en Nederland zou den deelnemen. DE COMPETITIE OM DE W. E. BEKER In een persconferentie, gehouden onder leiding van de heer v. d. Driessche, voorzitter van de IJs- hockey-commissie van de Belgische Liga van wintersporten, zyn mede delingen gedaan over het verloop van de competitie om de West Europa beker. De kans is groot dat de be ker voor het ridderlijkste spel, de z.g. Coupe du fair-play, toegewezen zal worden aan de Amsterdamse Ijs vogels. In België is men hier zeer voor geporteerd. Nu reeds is de voorbereiding ter hand genomen voor de organisatie van deze competitie in het komend seizoen, en men houdt rekeningi met de deelneming van Duitse ploegen uit Essen, Crefeld en Dusseldorf. Anderzijds staat het niet vast, dat de Franse ploegen Billaneourt, Racing club de France en Chamonix zullen meedoen. Zij hebben in het afgelo pen seizoen lang met alle wedstrij den van het rooster kunnen spelen. SCHERMEN NEDERLANDSE SCHERMERS NAAR BRUSSEL. Op Zondag 1 April worden te Brus sel internationale sabelwedstrijden gehouden om de Challenge Maurice Maurien. De volgende Nederlandse sabreurs zullen aan deze wedstrijden deelnemen: A. van Uden, Ohr. van Uden, K Kardolus, E. Wolthuis, E. L. Kuypers (allen Den Haag), I- J. Sloos, P. Eradus. B. Eradus. Hane- ve'd, Verzijden en A. van Vliet (al len Leiden). DAMMEN Kampioenschap van Lisse. Voor de damkampioenschappen van Lisse, welke gespeeld worden in verschil lende klassen, heeft de strijd een aanvang genomen. In de eerste ronde hebben zich geen verrassende uitslagen voorge daan. De favorieten J. Algera en A. v. Rossen wisten beiden te zegevie ren. De uitslagen waren: Groep A: Jac. v. d. PoelW. Möhl- mann 20; J. G. SnelJoh. Lang broek 11; C. v. d. VoetJ. Algera 02; A. BalkenendeA. v. Rossen 0—2. Groep B: A. WijnhoutD. Ver- gunst 0—2; N. DekkerChr. Inthorn 20; G. BalkenendeG. v. d. Stelt 20; J. DuivenvoordeJ. v. Leeu wen 20. Groep C (voor beginners): L. v. d. HoornJ. Inthorn 2—0; C. Korsuize C. Gortzak uitgest.; H. v. d. Ham M. Corsuize uitgest. Vrijdagavond worden de wedstrij den voortgezet. Met harde smashes probeerde B. Goosen tegen de tweevoudige BAT- kampioen P. Brohm, in de halve finale van de revanche-wedstrijden der BAT-kampioenschappen '51, zich een plaats te veroveren in de finale. P. Brohm echter, na gedurende de voorgaande wedstrijden matig spel vertoond te hebben, verkeerde in een goede conditie en slaagde er in de harde slagen te retourneren en de situatie volkomen meester te blijven door zijn uitstekende verde diging, Brohm won op overtuigende wijze de eerste game 2113. In ,de tweede game veranderde B- Goosen van spel door zich terug te trekken in de verdediging met de bedoeling Brohm te laten aanvallen. Inderdaad trok Brohm ten aanval met het ge volg, dat hij een grote achterstand op liep, die ondanks het terugtrek ken van Brohm in de verdediging, juist niet meer in te halen bleek 19—21. De derde game kenmerkte zich, behalve door het ronddelen van netballen, door overwegend verdedigend spel. Op de helft van de beslissende derde game kreeg Goosen met een 105 voorsprong een inzinking, welke door zijn te genstander werd benut om de stand gelijk te maken om daarna het ini tiatief te nemen door met harde aanvallen Goosen „uit" zijn spel te brengen: 2118. De andere haive finale had even eens een buitengewoon spannend verloop. C. van der Wiel, finalist van de BAT-kampioenschappen '51, ontmoette felle en onverwachte te genstand van een in de eerste wed strijden matig spelende J. de Keu- ning. In de eerste game slaagde C. van der Wiel er in zijn tegenstan der voortdurend uit positie te spe len met het gevolg, dat de Keuning na wanhopige tegenstand te hebben geboden, op overtuigende wijze moest capituleren: 2115. 'in de tweede game paste J. de Keuning zich wonderlijk goed aan met het gevolg, dat hij niet alleen goed de strijd kon blijven volgen, maar zelfs met harde smashes en prima verdedigen er in slaagde vaak het initiatief over te nemen, zodat de zege in de tweede game volko men verdiend was: 1621. In de derde game leverden beide spelers een harde strijd om een plaats in de finale. Van der Wiel bleek door gro tere routine juist iets sterker te zijn en plaatste zich, na een 2119 zege in de derde game, evenals op de BAT-kampioenschappen '51 in de finale met P. Brohm, terwijl Goosen en de Keuning wederom om de overige ereplaatsen moesten spelen. Ondertussen hadden bij de dames T. van Haasteren en B. van Haaste ren door fraaie overwinningen op resp. E. Hees en P. Wijdeveld, zich in de finale geplaatst. Voordat de finales werden ge speeld werden de twee nieuwe aan winsten van BAT n.l. twee uitmun tende „Brohm" wedstrijdtafels of ficieel in gebruik genomen. In de korte toespraak, die de voorzitter van BAT, de heer Gottenbos, uit sprak ter gelegenheid van de inge bruikname van déze, zoals hij noem- de „meesterlijke tafels" wees hij op de wonderlijke groei der vereniging, hetwelk te danken is aan het harde werken van ver-schillende bestuurs leden, en wel in het bijzonder aan het zo gewaardeerde werk van de oprichters, de heren P. Brohm en C. van der Wiel. Het bestuur en de le den van BAT hebben daarom ge meend, aldus vervolgde de voorzit ter zijn toespraak, de twee nieuwe tafels de namen van de oprichters te moeten geven, als een blijk van waardering voor hun gedane werk. Nadat de heren P. Brohm en C. van der Wiel de tafels onder luid gejuich met een „begin service" in gebruik hadden genomen, vingen de eind strijden aan. In de finale der dames speelde T van Haasteren een zeer goede partij en slaagde er steeds in de sterke verdediging van B. van Haas teren te doorbreken: 2116. De tweede game had een spannend ver loop, doordat T. van Haasteren een 105 voorsprong verloren zag gaan, om daarna een 2018 achterstand door T. van Haasteren officieus da meskampioen '51 werd. Eindstand dames: 1 T. van Haas teren; 2. B. van Haasteren; 3. P. Wijdeveld; 4. E. Hees. Bij de heren ging de finale van de revanche-wedstrijden wederom tussen P. Brohm en C. van der Wiel en deze had een zeer spannend ver loop, alhoewel de BAT-kampioen Brohm op overtuigende wijze wist te winnen. Met harde aanvallen en tactisch spel trachtte Van der Wiel zijn tegenstander „stuk" te spelen, maar met een uitstekende verdedi ging en harde aanvallen wist Brohm ook de revanche-wedstrijden te win nen. „Trefkracht" (Lisse). Hoewel er voor het tweede team geen wedstrijd stond vastgesteld, is zij toch naar „Wilskracht" in Noordwijkerhout ge weest. De Lissenaren konden het niet tot een overwinning brengen, integen deel het werd een grote 82 neder laag; 2 sets werden door Th. Reeu- wijk, de grootste steun van het team, gewonnen. SCHAKEN Zesde partij afgebroken. De zesde partij van de tweekamp is na 41 zetten afgebroken en zal vandaag worden voortgezet. Bionstein, die wit had, opende met de koningspion het was voor het eersi in deze tweekamp, dat zulks geschiedde en Botwinnik koos de Sicikaanoe verdediging, welke als regel tot een scherpe en spannende strijd voert. De uitdager gebruikte daarna een voortzetting, die door de Russisahe schaakmeester grondig on derzocht is. Ze geeft wit, na de lan ge rochade, ge egenheid voor een aanval op de zwarte koning. Een in gewikkelde stelling ontstond, welke beide spe'ers voor tal van moeilijk heden plaatste. Na kundig manoeuvreren wist de wereldkampioen ernstige dreigingen te scheppen op Bronstems koningin- nevleugel. Maar Bronstein slaagde er in een afruil der koninginnen te bewerkstelligen en het evenwicht te herstelen. Evenals in alle vorige partijen was de strijd ook thans weer zo verbitterd, dat beide tegenstanders voor de zoveelste maal in tijdnood kwamen. Omstreeks de dertigste zet kregen ze hiermee te kampen, zodat de volgende zetten in bliksemtempo moesten worden gedaan terwijl toch de positie onverachtelijk was en rijp beraad vergde. Gebruik makend van een onnauwkeurigheid je van Botwin nik verwierf Bronstein bij de zeven endertigste zet het initiatief door vermetel een toren voor een raads heer te offeren. Twee zetten verder zag Botwinnik zich gedrongen een toren af te staan, eveneens voor een raadsheer. De partij werd afgebroken in een voor Bronstein gunstiger stel ling, dank zij de zwakte van zwarte pionnen op de kondngsvleugel. De 6e partij had het volgende ver loop: Wit: Bronstein. Zwart: Botwinnik. 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. d2-d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8-f6; 5. Pbl-c3. d7-d6; 6. Rcl-g5, e7-e6; 7. Ddl-d2, h7-h6; 8. Lg5xf6, g7xf6 9. 0-0-0, a7-a6; 10. f2-f4, Rc8-d7; 11. Kcl-bl, Rf8-e7; 12. Rfl-e2, Pc6xd4; 13. Dd2xd4, Dd8-a5; 14. Thl-fl, h6- h5; 15. Tfl-f3, Da5-c5; 16. Dd4-d2, Rd7-c6; 17. Tf3-e3, Dc 5-a5; 18. Re2- f3, 0-0-0; 19. Dd2-d3, Td8-d7; 20. h2- h4. Kc8-b4; 21. a2-a3, Re7-d8; 22. Kbl -a2, Da5-c5; 23. Te3-e2, a6-a5; 24. a3-a4. Rd8-b6; 25. b2-b3, Th8-c8; 26. Dd3-c4, Dc5xc4; 27. b3xc4, Tc8-h8; 28. Ka2-b3, Td7-d8: 29. Tdl-d3. Rb6- el; 30. Te2-d2. Kb8-c7: 31. Pc3-e2. Rgl-f2; 32. Td2-dl, Rf2-c5: 33. Pe2- g3, Td8-g8; 34. Pg3-e2, Th8-h7; 35. f4-f5. e6-e5; 36. Pe2-c3, Rc5-d4; 37. Td3xd4, e5xd4; 38. Tdlxd4, Th7-g7; 39. Pc3-e2. Te7-g2; 40. Rf3xg2, Tg8x g2: 41. Pe2-f4. Hier gaf Botwinnik zijn volgende ze*- af. Stand bij afbreken der partij: Wit: Bronstein: Kb3, Td4, Pf4, en pionnen oua4, c2, c4, e4, f5 en h4. Zwart: Botwinnik Kc7. T"2, Rc6 en pionnen op a5, b7, d6, f6, f7 en h5. Schaakclub „Lisse". De verdere uitslagen van de onderlinge wedstrij den zijn: J. BosJ. Th. v. Koppen 01, A. v. PijpenM. vè Beek 10, P. v. TolJ. v. Rijssel afgebr., J. G. SnelW. v. Beek 10, H. de Butter A. Verdoes 02, O. v. d. Tang G. Horsman afgebr., C. van 't Wout A. Krosschel 10. Wat lezer» schrijven Leiden, 27 Maart. Nu van ieder wordt gevraagd zui nig te zijn, is het goed te wijzen op een zeer „onzuinige" toestand van de laatste weken. Door grote activiteit van gemeentewerken en electr.bedrij ven is sedert kort in het verlengde van de Rodenburgerstraat bij de Burggravenlaan (vlak bij een pas in gebruik genomen Finse school) de aanleg gereed gekomen van enkele stukken straat? en daarlangs geplaatst 15 straatlantaarns. Interessant is. dat ieder avond en nacht in deze donkere hoek van de stad, waar n.b. niet één huis staat, toch 15 lantaarns branden en hun licht verspreiden over de nieuwe stenen en de weilanden. Zou hier door voorlopig deze lantaarns uit te schakelen, al niet wat bezuinigd kunnen worden? Een buurtbewoner. 56. Baal zou ongetwijfeld in het koele zeewater zijn beland, wanneer de politieboot niet juist op dat ogen blik langszij van de trawler was ge komen. Nu zagen de verbaasde poli tieagenten c'e gevreesde boevenko- ning als een duikbommenwerper naar beneden komen. Een van de agenten was zo handig, snel zijn handboeien op te houden. Boris kwam juist met zijn enorme polsen in de boeien te recht. „Knip'zelden de boeien. „U had wel haast", merkte een van de politiemannen op. ,,Kon u niet wach ten tot wij U kwamen halen?" „Waarom wi.len jullie mij kwaad doen,' vroeg Baal verbaasd, terwijl hij zijn zoetsappigste gezicht zette. „Sinds wanneer mag een rustig bur ger niet meer op zijn eigen schip va ren?" „Sinds deze rustige burger een voortdurende bedreiging vormt,voor alle andere schepen", antwoordde de bevelvoerende inspecteur van politie kalm. Even later was de politie aan booi'd van de trawler. „Waar zijn de vrienden van deze onmens?" vroeg een inspecteur verbaasd. „Zij wachten in het ruim op hun arrestatie", ant woordde Dokie met een gezicht als of wachten cp arrestatie iets heel ge woons was voor de leden van een mlsdadigersbende. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 28) XIX. KRAAIENMARS MET HINDERNISSEN De vracht van een volledig li chaam, compleet met alle ledematen, nodige en onnodige omhulsels, viel de beide nachtelijke tuinkruiers nog niet mee. Strompelend zeulden ze met het levende lijk door slijkerige plassen en opgewaaide bladeren, over verraderlijke boomwortels en afgerukte takken. Ricochet, die zich zelf het zwaarste deel had 'opgela den, stootte bij het zoeken naar een begaanbaar pad af en toe tegen een uitstekende steen, of voelde te laat een doornige twijg in zijn gezicht. Het water sopte weldra in hun schoe nen en nu en dan zogen hun voeten vast in de onzichtbare modder. „'t Is me een pretje!" zuchtte het ergens achter hem, „een honden- baan!" „M'n lieve kind", antwoordde haar voorganger, „je hebt hèt zelf ge wild." Een heerlijke, onschuldige meis- jeslacht klonk vrolijk op. „Dat denk je maar, jochie. Uit mezelf zou ik nooit zo'n idioot geweest zijn om in het holst van de nacht ergens in een vreemde omgeving met zo'n zware meid te zeulen, die domweg in de modder is blijven steken toen me neer de moordenaar haar vergat verder mee te nemen." „Alle mensen". x antwoordde hen, „wat kom je dan'anders doen hier? Mij bespionneren kun je overdag wel. Trouwens, je zou er ook zonder spionneren kunnen komen, als je de dingen die je weten wilt eenvoudig aan mij vroeg. Ik denk, dat ik je dan veel sneller in kan lichten." „O nee", spotte ze achter zijn rug, „jij weet lang niet zoveel als ik te weten wil komen." „Dus jij wilt dingen weten, die niet geweten worden...." „Ik zal je maar niet vertellen, wat ik van jou te weten wil komen, maar ik kan je wel verklappen dat je mi.i al meer verraden hebt dan je zélf weet. Ik geloof zelfs, dat ik nu héél zeker van mijn zaak ben!" ,',t Zal me een raar zaakje zijn, waar jij op uit bent." „Och, dat zeg je nu, maar als jij straks zelf ontdekt wat je al zo lang weet, zonder dat je wist het te we ten, dan ben je maar wat blij dat ik het ook weet." Hij hield in, probeerde óm te zien, wat hem door het vrachtje helaas niet lukte. „Dat moet je me nog eens vertellen. Ik schijn vannacht niet erg helder te zijn. Of heb jij soms wat gedronken, dat je zo vrolijk bent?" „Nee, ik drink net zo min als jij, en meer vertellen doe ik je ook niet. Toe, loop door, ik blijf hier niet eeuwig staan met zo'n paar lamme opgevulde nylonkousen onder m'n armen." Ze strompelden verder door slijk en bladeren, over boomwortels en takken. Ze sopten hun voeten verder in regenwater en moddermoerassen, stootten opnieuw gevoelige tenen te gen ongevoelige stenen en de eer ste drager benutte zijn „vooraan staande positie" ten volle, door zijn gezicht zoveel en zo vaak mogelijk door de doornen te schuren. Uitgeput bereikten zij na de zware tocht door het ondoordringbare oer woud de kampong. Een lichtstreep kierde door de ramen van een der benedenkamers, verder was de wo ning volledig in duister gehuld, „Veilig thuis", fluisterde No. 1. „Dat zal nog moeten blijken", re pliceerde No. 2. „Als Phylax nu maar niet gaat blaffen", aarzelde hij opeens, de sleutel van de achterdeur al in de hand. „Als 't goed is, zit hij in de keuken opgesloten. Ik zou niet prarg willen, dat Pieter merkte, dat er vrouwen in huis zijn. Hij weet, dat ik z'n broer ben gaan halen. We moeten zien ongemerkt naar boven te komen." „Dat kan", klonk het even zacht terug, „maar dan moeten we ons postpakketje met een touw omhoog hijsen." „Grote goedheid, Son ja.... Be doel je, dat jij wel meer een raam inklimt op de bovenverdieping?" „Ja, natuurlijk. De ramen boven hebben geen spanjoletten En hier beneden kon ik ze er nooit uitkrij gen, zie je. Pieter slaat ze zo vast. Ik heb er een keer vreselijk door in angst en in de verdrukking gezeten, toen je onverwacht in je zitkamer wilde eten. En ook een ezelin stoot zich geen twee kere aan één steen." „Maar hoe. ,,'t Is doodeenvoudig, kom maar mee. Je hebt een stevige kolenkist en een pracht van een utibouw door dat schuurtje, dat Pieter als bijkeu ken heeft ingericht. Over het dak daarvan kun je net een raam van de eerste verdieping bereiken, 't Zal alleen niet lukken om dat zware vrachtje van ons zo hoog te tillen. We moeten haar met een touw naar boven trekken." „Hoe wil je dat doen?" Laat mij eerst even naar binnen, dan haal ik die lasso op, die je in je werkkamer als jachttrophee aan de muur hebt hangen. Ik" zal hem uit het raam naar je toe slingeren, dan maak je haar vast, je klimt er ook in en dan knnnen we samen de piano omhoog hijsen." RoefWeg was ze. Nog aan de grond genageld stond de heer des huises te luisteren, hoe de brutale indringster behendig als een kat via de kolenkist tegen het schuurtje opklauterde. Tegen de lichter wordende wolkenhemel zag hij haar figuurtje boven de dakgoot uitsteken, even zwaaide ze heen en weer, hopla haar had ze haar benen i over de rand. Maar het raam. Ze hees zich^op aan het kozijn, met haar ellebogen* hangend aan de schuine stenen wurmde ze het venster open. Viel ze? Nee, ze greep zich weer vast, de benen bengelend in de lucht Een kiertje had ze al, nu de rest nog Ha, ze kreeg haar hoofd naar binnen zette haar schouders er onder.... Open. Ze liet zich gewoon naar bin nen buitelen, over haar hoofd heen! Welk raam was dat? Welke ka mer keek er ook alweer uit op het schuurtje? Van deze zijde had hij hij zijn bungalow nog nooit bekeken. Veel tijd om er over na te denken liet ze hem trouwens niet. Een mi nuut later verscheen ze alweer, er suisde iets door de lucht, een doffe klap, vlak naast hem. Verschrikt sprong hij opzij, 't Was de lasso, die ze uitgeworpen had, Gelukkig brak de maan een beetje door en kon hij het koord zien hangen. Stevig bond de publicist zijn ge vangene in de lus. Voor alle veilig heid nog een paar knopen extra, zo. daar ga je. 't Leek hem beter de uit stekende delen niet te kneuzen en haar wat rechter onder het raam te sleoen. Doch daarna haaste hij zich toch, om langs de weg van de mees te weerstand zijn eigen vesting te bestormen. Waarom' zal je het: een voudig doen, als het gecompliceerd ook mogelijk is?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6