Vele internationale inzendingen op Utrechtse Voorjaarsbeurs Het koninginne-portret bij de troepen in Korea Wie is thuis de Baas? Nieuw stelsel van fiscale winstbepaling WOENSDAG 28 MAART 1951 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 |>IJNA 4.000 FABRIKANTEN zul len op de internationale Voorjaars beurs, die van 312 April te Utrecht zal worden gehouden, hun pro ducten exposeren. Ruim 60 van de exposanten is afkomstig uit het buitenland, zodat de sortering een uitgesproken internationaal karakte-r zal dragen. De netto-tentoonstellings-oppervlakte bedraagt ruim 50.000 m2. De stands hebben een gezamenlijke lengte van niet minder dan 12 km. Mede door een aanzienlijke uitbreiding van het Croeselaanterrein is de komende Voorjaarsbeurs de grootste jaarbeurs, ooit in Nederland gehouden. Artikelen uit 45 bedrijfstakken enboven is een tweetal hallen ge- vuld door firma's met draaibanken, copiëer-, fraisbanken. boormachines en gereedschappen. Het uitgesproken internationale karakter van deze groep, welke wellicht enig in de we reld is, maakt het mogelijk te Utrecht prijzen en kwaliteiten van een groot aantal machines uit tal van landen met elkaar te vergelijken. Op het Vredenburg worden arti kelen uit 22 branches getoond, wel ke voornamelijk consumptieartike len en lichte gebruiksgoederen om vatten. De voornaamste groepen zijn textiel, huishoudelijke artikelen, le vensmiddelen, electrotechnische ar tikelen, speelgoed en de medisch- pharmaceutische afdeling De machi nes en benodigdheden voor de in dustrie en de bouwnijverheid zijn ondergebracht op het Croeselaan terrein, waar producten uit 23 bran ches worden geëxposeerd. De belang rijkste hier tentoonstellende groe pen zijn: bouwmaterialen, machines, materieel voor bouwbedrijven en de wegenbouw, transportmiddelen, ge reedschappen, werktuigen, st'alpro- ducten en verbrandingsmotoren. Omvangrijke Benelux-textiel- afdeling- Vooraanstaande Nederlandse en Belgische textielfabrikanten zullen in de twee grote hallen op het Vre denburg in collectief verband een af deling inrichten, waarin een uitgele zen verzameling wollen, katoenen, linnen en rayonstoffen en artikelen zal worden tentoongesteld. De in richting geschiedt volgens het ont werp van do Fransman Jean Saint Martain uit Parijs. Medisch-nharmaceutische afde ling voor de eerste maal op de V oorjaarsbeurs De gehele begane grond van het tweede jaarbeursgebouw op het Vre denburg is gereserveerd voor de me- disch-pharmaceutische afdeling die hier een keurcollectie van genees kundige uitvoer-artikelen zal ten toonstellen. Tot de sortering behoren zowel geneesmiddelen als zieken- huismeubilair. sterilisatieanparaten, tandartsbenodiPdheden. Röntgenap paratuur en gehoorapparaten. Acht landen in het interna tionale paviljoen Collectieve inzendingen van Bel gië, Israël, Luxemburg, Oostenrijk, Polen, Zuid-Afrika, Zuid-Slavië en Zwitserland zullen beslag leggen op de onpervlakte van het internationale paviljoen op het Vredenburg en hier een uitgelezen collectie consumptie artikelen aanbieden Israël is voor de eerste maal op de Utrechtse jaar beurs aanwezig en neemt uitsluitend met textielproducten deel. De bouwnijverheid en zware industrie beheersen de techni sche afdeling Op het Croeselaanterrein wordt de aandacht gevraagd voor de groep bouwmaterialen, machines en mate rieel voor de bouwbedrijven en we genbouw, die ditmaal in zijn grootste omvang aan de jaarbeurs deelneemt. Ruim 11.000 m2 netto standopper vlakte wordt ingenomen door krach tige bouwmachines, transportwerk tuigen en wegenbouwinstallaties. Voorts is een viertal hallen gereser veerd voor fabrikanten van bouw materialen. Zware industrie goed vertegen woordigd De grootste hal op het Croeselaan terrein zal worden ingericht door de zware industrie, die hier o.m. moto ren, fittingen, g ietstukken, koelag- gregaten e.d. zal onderbrengen. Daar- dustrie en handel een steeds belang rijker plaats in. Op de Voorjaars beurs is een aanzienlijk deel van het terrein voor vervoermiddelen vrij gehouden, waar machtige kranen en lieren, liften en takels, bedrijfs auto's, transportwagens, rijwielen en rijwielonderdelen en allerlei soorten hef- en hijswerktuigen, afkomstig uit tal van landen, zullen worden gede monstreerd. 5 Buitenlandse collectieve technische inzendingen België, Luxemburg, Oostenrijk en Polen zullen op de technische afde ling van de Utrechtse jaarbeurs met een collectieve inzending technische artikelen, waaronder werktuigen, machines, electrotechnische artikelen, toestellen en machines voor techni sche doeleinden en staalproducten uitkomen. Daarenboven heeft de West-Duitse industrie een eigen pa viljoen opgericht met een opper vlakte van 1850 m2 netto, waarin een keurcollectie Duitse uitvoerartikelen op technisch gebied zal worden uit gestald. MIJNHARDJES: sterke bestrijders van allerlei pijnen Jan zorgde er voor Sergeant Jan Sonke uit Driebergen is bataljonsadministrateur bij het Ne derlands detachement Verenigde Na ties te Korea. Een lange naam voor een moeilijke baan. Want voor een normaal mens is de rompslomp van namen, adressen, legernummers en v/at er maar bij hoort, iets onge woons. Zo echter niet voor Jan. Ik herinner me Den Haag, waar tientallen mensen per dag honderden vragen stelden. Waar verlofpassen werden geschreven en mensen wer den ontvangen, weggestuurd of vast gehouden. „Waar is de fourier hier?" „Kan ik hier bellen naar Meppel?" „Hoe laat gaat er een trein naar "Zaltbommel en moet ik overstappen en krijg ik dat vergoed?" Jan Sonke wist alles. Hij was een wandelend spoorboekje, een dito adresboek en plattegrond. Hij schreef, typte, belde 24 uur per dag. Toen we op de „Zuiderkruis" zaten was hij blij. „Eindelijk eens tijd om de achter stand in te halen" zei hij. Maar hij verhuisde drie keer per dag met al de kisten en paperassen, omdat zijn „bureau" tegelijk vergaderzaal en rooksalon was. Toen kwam Korea. Jan wist inmid dels en ieders legernummer, zijn compagnie, zijn peloton en het adres van-de-man- in Nederland. Hij wist ook of de soldaat „soldaat, matroos of marinier of paratrooper was ge weest en of ie van 2-5 R.I. of van de AAT kwam". Hij wist nog veel meer. Hoeveel dagen we hier zijn, hoeveel actiedagen daar bij waren, hoeveel telegrammen we ontvangen en ver zonden hebben en hoe vaak we zo langzamerhand „gemoved" zijn. Dat laatste weet hij héél goed zelfs. Want als we gaan moven, pakt Jan behalve zijn schrijmachine, zijn kist jes met papieren en andere belang rijke onmisbare adnlinistratieve bu siness ook iets anders in: het portret van Hare Majesteit. Want dat hebben we steeds gehad, van Den Haag af. Telkens weer op nieuw hebben we ons erover ver baasd, hoe die grote statiefoto achter glas heel overkwam. Zo raar hebben we niet gereisd, zo slecht is geen weg geweest of de foto overleefde het. Maar Jan weet er meer van. Hij heeft bij al die keren koude nach ten gehad of is op de harde grond gaan liggen zonder dekens. Want in die dekens zat het portret gewikkeld, waardoor het voor beschadiging werd behoudEn vaak lag het portret ergens in een wagen in het convooi en wist men nie* precies waar. Dan zuchtte Jan weer eens en zei: „Wel, we zullen morgen wel zien Zeker vijftien keer is het zo ge gaan. Al die keren kwam het portret van Hare Majesteit heelhuids over. Toen kwam Hoengsong. We stonden weer op het punt te gaan „moven". De foto was reeds weer op de be kende manier in de beide dekens ver pakt en stond dit keer achter in een jeep. De aanval kwam, de hel barst te los. Handgranaten vlogen als ten nisballen over en weer. Geweren knalden, bajonetten flitsten in het schaarse licht. Hardnekkig boden de Nederlandse soldaten tegenstand maar ten langen leste moest men wij ken voor de overgrote macht van Chinezen. Jan Sonke trachtte nog het portret te redden. Maar de jeep brandde als een lier en bovendien lager er handgranaten in. Hij wilde het portret hebben, ofschoon hij licht gewond was. Maar het lukte niet, en Jan Sonke werd afgevoerd naar Pu- san zonder „zijn" foto. Een week la ter stond ie weer voor onze neus. „Ja, de administratie zal wel helemaal in de war zijn", zei ie „en daarom ben ik maar gauw teruggekomen". En toen ik naar Tokio ging', rende hij me na en vroeg: „Neem een nieuw portret mee als het kan. Liefst net zo een, achter glas. En.en.als het kanook graag een paar de kens". HET LICHTSPOOR ZAL WORDEN OPGEHEVEN. De uitgave van het weekblad voor de strijdkrachten Het Lichtspoor, zal op 1 April worden gestaakt. Of schoon nog pogingen zijn gedaan door reorganisatie de kosten, voor het Rijk aan dit weekblad verbon den, te verminderen, is het niet ge lukt deze tot een voor de regering aanvaardbaar bedrag te drukken, zodat besloten is de uitgave te sta ken. Prins Bernhard zal op 24 en 25 Mei een werkbezoek brengen aan de stad en provincie Groningen. De Prins zal besprekingen voeren met vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven en uit landbouwkringen. De heer E. H. Ebels, de Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, is belast met het samen stellen van een programma voor dit tweedaagse bezoek. Vroeg de politie De aanhouding van een veertien jarige Bussumse jongen wegens een kleine verkeersovertreding, heeft dezer dagen aan het licht gebracht, dat staten van inlichtingen bij het procesverbaal moeten worden inge vuld, die een wel zeer zonderling vragen- en antwoordenspel bevatten. Voor minderjarigen is er een spe ciale staat van inlichtingen. Of men op het Bussumse politiebureau per ongeluk de verkeerde staat had ge nomen, is niet geheel duidelijk ge worden. Men zou geneigd zijn dit te geloven, aangezien aan de knaap, die zonder licht had gefietst, zoveel vreemde dingen werden gevraagd, dat hij er tenslotte geen antwoord meer op kon geven. De naam, de voornamen en even tuele bijnamen, het adres, de ge boortedatum, het kerkgenootschap, dat begreep hij allemaal wel. Maar het begon voor hem moeilijk te worden, toen hem gevraagd werd, of hij wel eens sterke drank gebruikt! Of hij op school was en lezen en schrijven kon, of zijn ouders nog leefden, of zij misschien gescheiden waren van tafel en bed. Daar had hij nog nooit van gehoord en aarze lend vertelde hij, dat hij een „ge wone moeder" en een „gewone va der" had. Hoe het zat met die tafel en dat bed, daar kon hij waarlijk geen antwoord op geven. De onder vragende agent liet deze regel daar om maar blanco. Daarna kwamen nog andere vreemde vragen: Wie de baas thuis waren, of zijn ouders uit de ouder lijke macht waren ontzet; zodat de jongen tenslotte met hoogrode ko nen niets anders kon doen dan zijn schouders optrekken, en op al die gewichtige vragen antwoorden met .,Ik weet het echt niet, meneer". Thuis moesten moeder en vader hem inlichten over al die vreemde zaken, waarvan hij voor het eerst hoorde, toen hij kennis maakte met de politie. Rangeerder onder goederentrein Hedenmorgen om 7.45 uur is op het stationempalcement te Goes de 26-jarige rangeerder J. de Jonge uit Lewedorp onder een rijdende trein geraakt. Zijn beidé benen werden afgereden. De man, die op de tree plank stond, is waarschijnlijk door dat hij wat te ver naar buiten hing, in. aanraking gekomên met een wa terpomp, die tussen twee spoorbanen staat. Hü kreeg een klap en viel onder de trein, waarbij hij drie as sen over zich heen kreeg. Voor zijn leven werd gevreesd/ Hij is naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes ver voerd. JONGEN DOODGEREDEN. Een 8-jarige jongen, die gister avond in de Egelantierstraat te Am sterdam, op de verbindingsstang tus sen een vrachtwagen en de aanhan ger wilde klimmen toen de wagen reeds reed, vie] en geraakte met zijn hoofd onder ach ter wie1 en. Hij over leed vrijwel onmiddellijk. Vijf P.T.T.-ambte- naren geschorst Verduisterden zegels De rijksrecherche is op het spoor gekomen van kleine verduisteringen bij de afdeling verzending van de pakketpost van het Haagse postkan toor aan de Grote Markt- Vijf PTT- ambtenaren, die zich aan deze ver duisteringen hebben schuldig ge maakt, de 52-jarige J. van S., de 35- jarige A. F. B., de 56-jarige L. P. L., de 21-jarige W. J. N. en de 22-jarige L. van der 15. zijn hangende het on derzoek geschorst. Naar het ANP verneemt hebben de ge:chorste ambtenaren zich schuldig gemaakt aan verduistering van post zegels. De zaak kwam aan het licht bij de verzending van postzakken van twee grote Haagse zaken. Deze on dernemingen boden regelmatig pak ketten ter verzending aan, waarop zij om een en ander te bespoedigen, zelf reeds de verschuldigde frankeerzegels hadden gepiakt. In twijfelgevallen werd een hogere waarde aan postze gels opgeplakt De bewusts vijf amb tenaren haalden in dergelijke geval len de te veel gep akte postzegels van de pakketten en verkochten de postzegels ten eigen bate. Een jeep van de melkinrichting .St. Jan" te 's-Hertogenbosch is op de weg s-Hertogenbo:chEngelen bij de Baileybrug over de kop ges a- gen. Het wegdek was door sneeuwval soiegelglad. De naast die chauffeur zittende H. Geerts uit Empel, werk zaam bij de melkinrichting, werd uit de wagen ges'ingerd en kwam tegen .het ijzerwerk van de brug terecht. Het slachtoffer overleed vrijwel on middellijk. G was 41 jaar en laat een vrouw en vier kinderen achter. UIT HET RAAM. Een bewoner van de De la Reyweg, te Den Haag, de 53-jarige N. C. L. was Zaterdag in zijn woning op de eerste étage behulpzaaam bij het od- hangen van de vitragegardijnen. Hij was op een trapleer gek"ommen, ver loor zijn evenwicht en viel tegen het raam. Dit sloeg open en de man kwam bij zijn benedenbuurman in de tuin terecht. Met een hersenschud ding en een ribfractuur werd hij in het ziekenhuis Westeinde opgeno- OPGRAVINGEN TE RAVESTEIN. Sinds enige tijd wordt door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek een onderzoek ge daan op het terrein van het voorma lig Kasteel te Ravenstein In de meter breedte ontdekt, doch in het verloop van het onderzoek bleek dit het enige te zijn, dat van het Kasteel restte. In 1818 is n.l. het hele gebouw af- proefsleuf werd een muur van 2,30 gebroken en wel zo grondig, dat geen steen op de andere bleef staan. Toch heeft men nog een globale indruk kunnen krijgen van de afme tingen van het slot. Minister Lieftinck heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer een nota doen toekomen over de fisca le winstbepaling.. Uit deze nota blijkt, dat de verhoogde waarde van voorraden bij het vaststellen van de winst voor de belasting buiten be schouwing zal .blijven, wanneer deze voorraden, wat de omvang be treft,, op de eindbalans dezelfde zijn als bij het begin van het boekjaar. De prijsstijging van de goederen, waardoor in sommige takken van bedrijf grote fiscale winsten op de voorraden zijn ontstaan,, waarvoor ook hogere belastingen zouden moe ten worden betaald, zal op deze ma nier niet leiden tot financiële moei lijkheden. OVERGANG Minister Lieftinck zal voor de daarvoor in aanmerking komende takken van bedrijf de mogelijkheid openen af te wijken van het fiscale waarderingsstelsel van voorraden, waaraan nu deze bedrijven gebon den zijn, zolang niet bijzondere om standigheden een wijziging recht vaardigen. Tot nu toe hield de fiscus 'bij het vaststellen van de waarde van de voorraden rekening met de aanschaffings- en marktprijzen, zodat hij stijgende prijzen op de voorraden extra winsten ontstonden, waarvoor belasting moest worden betaald. De sterke prijsstijginggen van de laatste tijd hebben hier en daar gro te fiscale winsten doen ontstaan. De belastingheffing daarover dreigd bij vele ondernemingen ernstige financieringsmoeilijkheden te ver oorzaken. Daarom heeft de minister van financiën, volgens bovengenoemde nota, de overgang tot een ander waarderingsstelsel voor de voor raden mogelijk gemaakt. Het zal nu de ondernemers in de bedoelde takken van bedrijf vrij staan, al dan niet toepassing van het nieuwe stelsel te vragen. MERKWAARDIG HUWELIJK IN GROENLO In het oude stadje Groenlo in de Gelderse Achterhoek traden Dinsdagmorgen vier bruids paren in het huwelijk, die allen ver wanten van elkaar zijn. Het zijn v.l. n.r.: Mej. Groninger en de heer J. B. M. Asbreuk; Mej. Brus en de heer K. T. J. Groninger; Mej. B. Meekers en de heer W. J. Brus; Mej. G. T. Sieverink en de heer J. F. Meekers. Allen zullen binnenkort naar Cana da emigreren; het eerste paar ver trekt reeds volgende week. emissiekoers van 160 procent werd een prijs van 175 procent betaald. De Indonesische markt opende vrij onveranderd, maar toen H.V.A. we gens geringe vraag van 123 tot 126 avanceerde, werd de cultuurmarkt hierdoor min of meer meegenomen. De meeste rubberwaarden bleken 1 tot 3 punten hoger te zijn. Tabakken echter verdeeld, waarbij Deli Batavia 3 punten verloren en Deli Maat schappij 1 punt avanceerde. Ook aan delen Senembah waren een kleinig heid lager. Aandelen Algemene Ex ploratie stonden weer midden in de belangstelling. Onder vrij drukke handel trok de koers aan van 65 tot 68. Van de Indonesische credietinstel- lingen waren aandelen cultuurbank favoriet. Er werd 55 betaald (52- Bij de locale banken vielen aandelen Haagsche Commissiebank op met een koersstijging van 5 pet. tot 125. Deze aandelen zijn in korte tijd van 98 op geklommen tot 125. Oe scheepvaartmarkt was eveneens vrij gunstig gestemd, doch ook hier had de activiteit weinig te betekenen. Zowel de guldens- als de dollarbeleg gingen waren een fractie lager. De Amerikaanse sector was zo goed als onveranderd en ook het agiopercen- tage bleef met 9'4 pet. ongewijzigd. Prolongatie 2% pet. Gaat de ondernemer daartoe over, dan dient de nieuwe methode van waarderen uiteraard ook in het vervolg te worden toegepast. De in aanmerking komende takken van bedrijf zullen spoedig worden aangewezen. Het nieuwe stelsel kan clan toegepast worden over de boek jaren, welke op of na 1 Januari 1950 beginnen. De ondernemer zal ook vrij zijn in de keuze van de goede renvoorraden, die volgens het nieu we systeêm moeten worden gewaar deerd, maar ook deze keuze dient dan duurzaam te zijn. De bij de verkoop van een deel van de voorraden gemaakte extra winst wordt uiteraard wel in aan merking genomen bij dg vaststelling van de fiscale winst. BEURS - Q VERZICHT BETERE STEMMING. De markt had gisteren geen onvriendelijk voorkomen, doch de ac tiviteit viel tegen. Vooral nu de beurs noch Vrijdag, noch Maandag j.l. ge opend was, had men hier en daar wat meer handel verwacht. Uiteraard vormde de nieuwe loonronde geen baissefactor. Voor de beurs heeft deze maatregel een enigszins inflationis- tisch karakter. Anderzijds werd de betere stemming in verband ge bracht met het ontbreken van arbi trage-aanbod in Kon. Olie en Unile ver en met de verklaring van MacAr- thur, dat hij bereid is te onderhan delen met de Chinese generaals. Bijzonder drukke hoeken ontwik kelden zich nergens. De industrie sector opende iets hoger, waarna de koersen nog een kleinigheid aantrok ken. Kon. Olie en Unilevers verlieten de markt met vier punten winst. De overige industriëlen waren 1 a 2 punten hoger. Voorts bestond er zeer veel belangstelling voor certificaten c'Oranjeboom, waarvan de inschrij ving zeer sterk is overtekend. Bij een Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramo- foonmuziek 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gra mofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Muziek-etalage. 11.40 „Mode en make -up in de Oudheid", causerie.. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In t spionnetje. 12.38 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-al- lerlei. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianoconcert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding: „De brievenbus gaat open" de Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Prac- tische wenken'voor tennissei's. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Lichte mu ziek, 19.00 AVRO-allerlei. 19.05 „De Voorjaarsbeurs te Utrecht", causerie. 19.15 Metropole orkest. 19.40 Boek bespreking. 20 00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Kamerorkest, koor en solisten. 21.10 Discussie over sociale vraagstukken. 21.40 Amuse mentsmuziek. 21.55 AVRO-allerlei. 22.00 Gramofoonmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gramof oonmuziek HILVERSUM n. 298 M- 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Idem. NCRV: 10.00 Gramofoonmuzi. 10.15 Morgendienst 1"0.45 Gramofoonmuz. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 zer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Pianorectical NCRV: 14.00 Gramo foonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Alt, hobo en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Oost-Veluwsprogramma. 18.00 Volks melodieën. 18.30 C.W.V.-kwartier. 18.45 Gramofoonmuz. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Levensvra gen. 19.30 Regimentsmarsen en sig nalen. 19.40 Radiokrant. 20.00 nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 22.10 Gramofoonmuz. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gra mofoonmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5