eióse hutspot/# Ook in Leiden sterke daling van het aantal t.b.c.-gevallen Kath. Lagere Landbouwschool opent in Sept. haar poorten APAAiSON Vliegen op Atoomkracht Adeline WOENSDAG 28 MAART 1951 UE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Sanatoria zonder patiënten De verbluffend snelle vooruit gang. die de medische wetenschap in onze tijd in bepaalde sectoren van haar gebied weet te boeken, werpt vaak nieuwe problemen op met verrassende aspecten. De long- t.b.c, en haar bestrijding vormen daarvan een merkwaardig voor beeld. In het begin van onze eeuw was deze ziekte toenmaals gewoonlijk nog aangeduid met namen als tering vliegende longtering en dergelijke een geduchte belager van het leven onzer landgenoten, die jaarlijks vele diuzenden slachtoffers eiste. Dit was te erger, omdat vooral jonge mensen aan de t.b.c. ten offer vielen. Ruim acht pet. van alle sterfgevallen kwa men toen op rekening van de long- t.b.c Sedertdien is de totale sterfte tot minder dan de helft van de toen malige teruggedrongen en van dit gehalveerde cijfer wordt nu nog maar nauwelijks twee pet. door de longtuberculose veroorzaakt. Dit sterke terugdringen van de t.b.c.-sterfte was tot voor kort het resultaat van een geleidelijke ont wikkeling, die alleen door de oorlogs jaren van 191418 en van 194045 vrij ruw werd onderbroken. Wat Leiden betreft, in onze stad beliep de sterfte aan long-t.b.c, om streeks 1920 toen al een grote ver De oorlog liet ons als een trieste erfenis niet alleen een verhoogde t.b.c.-sterfte maar ook nog veel ster ker toegenomen aantal t b.c.-patiën- ten na en terzelfdertijd een ontstel lend tekort aan sanatoriumruimte, doordat heel wat vooroorlogse sana toria warden vernield of leeggeroofd. Voor de medische t.b.c.-behandehng waren de omstandigheden onmiddel lijk na de oorlog dus wel bijzonder ongunstig. Aanvankelijk bestonden er dan ook zeer lange wachtlijsten van t.b.c.-patiënten voor wie in de sanatoria eenvoudig geen plaats was. Het tekort aan plaatsruimte en de lengte van de wachtlijsten leidden er in sommige gevallen zelfs toe, dat men van een massale doorlichting der bevolking een eminent mid del om de t.b.c.-gevallen op te spo ren heeft afgezien. Het laatste jaar heeft zich vrij plotseling een opvallend duidelijke bekorting van de wachtlijsten voor de sanatoria ingezet, een bekorting die nog steeds verder gaat. Insi ders rekenen reeds met de waar schijnlijkheid dat de sanatoria eer lang een toenemend overschot aan „bedden" zullen hebben, d.w.z. dat onze sanatoria niet meer volledig bezet zullen blijven! Deze verrassends bekorting van de wachtlijsten danken wij niet betering sedert 1900 bereikt was, hoofdzaak aan de na-oorlogse bouw nog negen per tienduizend per c.q. het herstel van sanatoriumruim- jaar. In 1939 was dit cijfer allengs gedaald tot twee a drie ;de oor logsjaren gaven een scherpe stij ging te zien tot vijf a zes, maar se dertdien trad ook in onze woon plaats weer een zeer du'delijk da ling in tot 1 a 2 per tienduizend per jaar. Propaganda-avond van Levenskracht" Hoewel het zich met de kaartver koop aanvankelijk slecht liet aan zien, was de belangstelling gister avond voor de propaganda-feest- avond van „Herwonnen Levens kracht'' gelukkig toch zeer goed te noemen. De grote Stadsgehoorzaal was practisch geheel bezet, toen de voorzitter, de heer J. van Dinten het welkomstwoord sprak tot de af gevaardigden van het K.A.B.-be stuur, de K.A.V., Zonnevanck en Zonnegloren. De voorzitter wees er op, dat deze avond georganiseerd was uit dank voor de financiële steun, die de do nateurs in het afgelopen jaar aan „Herwonnen Levenskracht" hebben gegeven, en uit propagandistisch oogpunt, om de belangstelling voor dit werk van de t.b.c.-bestrijding nog te vergroten. Ir» dit verband deed spr. een beroep op de dames, om zich te scharen onder de 850 dona teurs en met hun steun bij te dragen in de hulp aan noodlijdende t.b.c.- patiënten. Vóór 1 Mei a.s. moet het aantal tot minstens 1000 gegroeid zijn! Ook zij, die reeds donateur zijn, kunnen nog iets doen. wanneer zij propaganda maken in hun omge ving voor ..Herwonnen Levens kracht" en aldus nieuwe donateurs werven. Hierna was het woord aan de to neelvereniging „Comedia Catholica", die onder regie van de heer G. Brus sel de driedelige klucht „Oh Bella Donna Lucia" opvoerde. Toen de vereniging dit stuk het vorig jaar voor de eerste keer op voerde. wijdden wij reeds een be schouwing aan de dolle geschiedenis van een rijke tante, die niet op tijd verschijnt en daarom door een stu- dent-in-dameskieren wordt vervan gen. We kunnen daarom thans kort zijn over dit vermakelijke spel, dat geen enkele andere pretentie heeft dan de mensen te laten lachen. Welnu, hierin zijn de spelers en speelsters gisteravond wel geslaagd. De zaal heeft gebulderd om de kol der, die op zo'., smakelijke wijze over het voetlicht kwam. Het zou ons te ver voeren alle na men te noemen. We maken slechts één uitzondering en wel voor de heer A. J van Tienen jr., die op geestige wijze de moeilijke rol van pseudo-tance vertolkte. Tijdens de pauze werd een collecte gehouden, die f 90,50 opbracht. Na afloop van de uitvoering sprak de heer Van Dinten hartelijke dank woorden tot de spelers en speelsters, onder aanbieding van bonbons en sigaretten. .Comedia Catholica" ver leende geheel belangeloos medewer king aan deze propaganda-avond. te, al is er ook in dit opzicht in ons land heel wat gepresteerd Neen, het verschijnsel vindt zijn oorzaak bo venal in de nieuwe therapie. Het zwaartepunt van de t.b.c - behandeling verplaatst zich name lijk van de sanatoria naar de long- chirurgische afdelingen van de zie kenhuizen. De patiënten gaan thans veelal niet meer of slechts voor korte tijd naar een sanatorium; zij worden meer en meer in de ziekenhuizen op-, genomen voor het ondergaan van een long-chirurgische behandeling, aanpassing en ter verhoging van de aanpasing en ter verhoging van de weerstand dikwijls voldoende voor uiteindelijk goed resultaat. Van uitermate groot gewicht wordt nu dus de vraag: beschikt ons land, en met name ook: beschikt Leiden over voldoende long-chirurgische ziekenhuisafdelingen Volgens de laatste officiële gege vens terzake zijn er in de Neder landse ziekenhuizen 2850 bedden ge- reserveerd voor t.b.c.-patiënten. In man 62 j. Leiden zijn er daarvan plm. 30. Maar dze cijfers hebben slechts ten dele betrekking op de longchirurgie; zij geven dus een geflatteerd beeld van de ogenblikkelijke mogelijkhe den, maar ongetwijfeld zal in deze voor een snelle aanpassing aan de gewijzigde eisen worden zorg ge dragen. De kansen dat de medische weten schap een volledige overwinning op deze eertijds zo gevreesde ziekte zal kunnen behalen zijn derhalve enorm gestegen. Mits... ook de leek niet verzuimt alles te doen wat binnen de grenzen van zijn vermogen ligt. De oude opwekking „Laat lucht en zonlicht toe in woon- en slaapver trek" heeft nog mets aan betekenis ingeboet en maatregelen als d< „doorlichting" van de gehele bevol king of van bepaalde bevolkings groepen blijven onverminderd ge boden. Burgerlijke Stand Geboren: Susanna Apollonia Maria, d. van W. van Deuzen en S. G. Pan nebakker; Neeltje, d. van A. H. W. van Ingen en N. Oudshoorn; Johan na Catharina, d. van W. de Jong en J. Mark; Jacob Marinus Martinus, z van J. Heruer en H. D. Blommert; Catharina Wilh^mina, d. van H. J. Hagemans en W. C. Ramaker; Ca tharina Maria, d. van G. P. C. de Winter en P. H. Devilee; Annie, d. van T Bakker en Y. de Wolf; Marian ne, d. van B. Bootsma en H. Hoppen brouwer; Elisabeth Maria, d. van A. L. Smeltink en E. P. Geerlings; The- resia Maria Catharina Beatrix, d. van A. C. Driessen en H. A. Devilee; Cornelis Gerardus Maria, z. van L. Duijndam en M. W. van Went; Cle mens Johannes Maria, z. van J. B. van Rooden en D. C. van den Bo- gaerd; Jozef Wilehlmus Julianus, z. van T. M. Stikvcort en M. M. T. ten Hoedt; Johanna Aletta, d. van N. H. Hemmes en A. M. M. Brouwer; Ro bert, z. van I. Coster en C. C. Bonte; Wilhelmus Antonius Johannes Ma ria, z. van J. W. Sips en A. H. C. van der Horst; Marie Jacoba, d. van A. Rijsbergen en J. Rijsbergen; Hen- rica Johanna Maria, d. van R. J. van Oosten en M. W. v. Griensveen; Wil- helmina Catharina. d. van W Kan bier en J. Jansen; Carl, z. van B. J. B. Groeneveld en A. E. Kabel; Pieter, z. van D. vai, den Oever en C. de Vreugd; Jacobus Gerardus Maria, z. van j. C. van Klink en M. Vogelaar; Johannes Elizabeth Agatha, z. van C. H. van der Meer en E. C. J. A. Mooijekind; Petronella Elizabeth Adriana, d. van W. P. Schrama en C. E. Slingerland. Overleden: J. W. de Groot wedn. 66 j.; J. J. Dubbeldeman man 63 j.; J. C. Hanselaar, vr. 54 j.; H. Sira man 52 j.; L. van Zijp wedn. 74 j.; A. P. M. Gaijkema wed. van Crispijn 82 j.; T. de Ruijssciier huisvr. van Wieg- mann 40 j.; A. D. M. Mansvelt huisvr. van v. d. Lelie 56 j.I. C. van der Reijden dochter 9 dg.; P. A. Berni Lerarenver. „St. Bonaventura" over salarissen en prijsstijgingen ^TONGERLN- Moties aan Reqerinq en KV.P Gisteren werd in „In den Vergul den Turk" te Leiden het huishoude lijk deel van de Algemene Vergade ring gehouden van de Kath. Leraren vereniging „St. Bonaventura". Na langdurige discussies werd be sloten twee moties ter kennis van de Regering te brengen. In de eerste motie zegt de vergadering onaange naam getroffen te zijn door het feit, dat de salari^commissie V.H.M.O. ondanks de vele kwesties, welke op behandeling wachten nog steeds niet opnieuw bijeengekomen is. De motie dringt aan op het onverwijld bijeenroepen van deze commissie. De tweede motie geeft uiting aan de verontrusting der leden over de snelle prijsstijgingen der laatste da gen en dringt aan op onverwijlde sa larisverhoging van minstens 5%, zon der maximumgrens, en op een over eenkomstige verhoging der pensioe nen. Een derde motie werd ter kennis van de K.V.P. gebracht. Hierin wordt gewezen op de grote prijsstijgingen. De vereniging verklaart, dat het ge zin hierdoor heel ernstig wordt ge troffen en dringt krachtig aan op een gezonde gezinspolitiek. Op dé algemene vergadering, die heden werd voortgezet, was ook prof. dr. Rutten, minister van O., K. en W., aanwezig, evenals prof. Wolt- jer, voorzitter van de Onderwijsraad, de inspecteurs M.O. v. d. Ent, Kok en van Buitenen, mej. Agnes Nolte, lid van de Tweede Kamer, weth. J. C. van Schaik en afgevaardigden van de zusters verenigingen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dr. M. de Haas, op de on voldoende materiële verzorging der leraren en vroeg zich af. of de lera ren thans lijden onder een geestelijke ontmoediging, gezien de geringen be langstelling voor verschillende acti viteiten van de vereniging, zoals de retraite. JOURNAAL PROF. GIELEN SPREEKT VOOR DE JONGEREN K.V.P. A.s. Zondagmiddag om kwart voor drie wordt in „In den Vergulden Turk" te Leiden een bijeenkomst be legd door de kringen Leiden en Haarlem van de Jongeren-organisatie in de K.V.P. Oud-minister, prof. dr. Jos. Gielen zal spreken over „Is de democratie in gevaar?" Deze bijeenkomst zal omlijst wor den door mej. Loes Mosseveld (pia no) en Joop Koevoets (declamatie). Alle jongeren hebben er vrij toegang. j wing in de meest uitgebreide zin, om dat het huidige systeem niet in staat is de goede opvoeding tot staatsbur- ^erschap te geven. In de middaguren zou een trip naar Noordwijk gemaakt worden. Leidenaars krijgen Roode Kruis- onderscheiding Het bestuur van de afdeling Lei den van het Nederlandse Roode Kruis zal vandaag aan de hieronder genoemde personen het Herinnerings kruis 19401945 uitreiken. Dit herinneringskruis werd aan de ze personen verleend door het hoofd bestuur van het Nederlandse Roode Kruis, als bewijs van erkentelijkheid voor het werk, in Roode Kruis-dienst dan wel in. de geest van het Roode Kruis verricht ten tijde van de be zetting, de bevrijdingstijd of gedu rende de eerste periode van herbouw van het Vaderland, hier en overzee. J H. Teeuwen, arts, C. de Koning, J. van Gent, C. R. van Velzen, H. v d. Weijden, J. J. van Kordelaar, B. Prins, W. Breedevelt, P. Philippo, S. H. Wijling, H. van Veen, M. J. Cambier, H. J. H. Montfrooy, J. v. Nieuwenhuizen, L. Philippo, J. v. d. Ochtend, C. P. Sjardijn, M. Prins, P. Cornet, D. Sloos, J. de Leeuw, J. Korswagen, J. Flaman, A. G. Lagen dijk, mej. L. C. Kruis, mej. M. C. Bruning. MGR P. GEISE KOMT NAAR LEIDEIN Gelukkig is de belangstelling dei- leraren voor het Dalton-systeem groeiend, evenals voor de tests, be doeld om de leerlingen minder de leraren te vërvreemden. De Rege ring moet hierbij echter steun ver lenen. Spr. wees er op, dat de schoolstrijd nog niet uitgestreden is en hoopte, dat de strijd, zij het dan met niet eensluidende middelen. - eensgezind zou zijn. Hierna hield mr. dr. Th. Keule mans, O.Carm., een inleiding over „Opvoeding tot Staatsburgerschap". KRING LEIDEN EN DUINSTREEK L.T.B. Vorige week kwamen de besturen van de Onderwijsvereniging van de L. T. B„ de Kring Leiden en de Kring Duinstreek in vergadering bijeen om verschillende beslissingen te nemen ten aanzien van de Katholieke Lagere Landbouwschool te Leiden. De vergadering werd gepresideerd door rector Jac. v. d. Hoogte, die aan beide besturen officieel bekend maak te, dat na vele en langdurige bespre kingen de schriftelijke beschikking werd ontvangen van de Minister van Landbouw, waarin deze goedkeuring verleende om een Katholieke Lagere Landbouwschool te openen. Daar de tijd nodig voor de voorbe reiding te kort is om in Mei de school te kunnen openen, werd besloten 1 September a.s. te beginnen met het nieuwe leerjaar. Men zag hierin geen onoverkomelijke bezwaren voor de leden van de L. T. B. en voor de le den van St. Deus Dedit, daar de grote vacantie bij opening in Mei een zeker oponthoud geeft in het leerjaar. De genoemde besturen, waarbij te genwoordig de rijkslandbouwconsu- lent ir. Scheepers en een afgevaar digde van „St. Deus Dedit" de heer Elfering, doen een beroep op alle be langhebbenden de nieuwe leerlingen voor een Lagere Landbouwschool niet te doen inschrijven bij een neu trale school, maar bij de eigen nu definitief verkregen Katholieke school, welke in September zal wor den geopend. De mogelijkheid tot aangifte van leerlingen zal nader worden aange kondigd per advertentie, terwijl nu reeds opgaven kunnen worden ge daan bij de plaatse.ijke secretarissen van de L. T. B. in de kringen „Duin streek" en „Leiden". Iri overleg met de rijks.'and'bouw- consulent werd na een onderhoud met drie sollicitanten voor de betrekking van hoofd ter school, de heer Th. W. Mullink te Oudewater benoemd. De school zal worden gevestigd aan de Hoge Rijndijk bij Meerburg (Kerk) waar reeds een perceel grond werd vrijgehouden teneinde daarop een nieuw schoolgebouw te kunnen bouwen. Vooralsnog zal moeten wor den begonnen in een z.g. hulpschool. Over de naam van de school werd geen beslissing genomen, daar de be sturen van de kringen Leiden en Duinstreek dit liefst in eigen gele deren wensten aan de orde te stellen. Met een woord van dank werd de vergadering door rector v. d. Hoogte gesloten, nadat de voorzitter van de Kring Leiden de heer G. P. van Leeu wen het bestuur van de Onderwijs vereniging hartelijk dankte voor haar vasthoudend beleid in deze kwestie welke weieens hopeloos leek. Woensdag 28 Maart We hadden U eigenlijk gisteren al iets naders moeten vertellen over de plechtige opening van de Gidsen- hut in de Caeciliastraat (Hartebrug- paroohie), waarover U Zaterdag het een en anaer hebt kunnen lezen. De dag ving aan met een H. Mis, waarna gezamenlijk ontbijt.. De laatste spij ker weid geslagen, de vlag uitgesto ken en alles netjes klaar gemaakt. Om half vier stonden gidsen en gas ten rond de vlaggenmast geschaard. Pastoor Lohuis wijdde het gebouw in en wenste daarna aalmoezenier Ho- genelst, leidsters en gidsen ge uk met dit prachtige chalet. De aalmoezenier dankte vervolgens alle medewerkers voor hun vele werk. De groepsleid ster spoorde de gidsen aan hun hut jes keurig te onderhouden. En ten slotte sprak ook de heer H. P. Jan sen, voorzitter van het Groepscomité. ;ten keken noig even rond en lieten zich daarna m de gym-zaal kopje thee goed smaken. De gid sen gaven enige nummertjes ten en ondertussen bleven belang stellenden toestromen, allemaal nieuwsgierig naar dit prachtige gid- senverblij-f. Qp tweede Paasdag was het ook druk op de Garen/markt 36, in het jeugdhuis van de St. Petrusparochie, waar de fotoclub „Fotosucces", ouders en andere gasten ontving, om eens te laten zien, hoe de jongens in deze club de werken aan hun hobby- Een prachtige hobby mogen we wel zeg gen. Enfin, dat zullen de bezoekers zelf wel ervaren hebben, toen zij de jongens daar bezig zagen. Zij hebben het hele proces kunnen volgen van foto maken, ontwikkelen, vergroten, afdrukken. De leider Harry Schïa- ma kan trots zijn op hetgeen hij nu reeds met zijn clubleden heeft kun nen bereiken! Een ernstig bericht komt uit de Mauritsstraat. Het aldaar wonend vierjarig meisje M. V. stak zonder op het verkeer te letten de straat over en weid door een wielrijder gegre pen. Zij werd tegen de straat ge smakt en brak het rechter onderbeen, waarvoor d- al op. Laten zij werkelijk het Lekke Dak in de steek? Kunnen zij het heus over hun hart verkrijgen om de jongens m de regen te laten zit ten en de leiders met de handen in het haar? Dat kan niet waar zijn! De katholieken van Leiden en om geving hebben reeds te vaak blijk ge geven van hun belangstelling en finantiële steun voor alleszins lof waardige instellingen, dat wij thans niet kunnen aannemen, dat zij de Kath. Sociale Jeugdzorg in moeilijk heden zullen laten zitten! De nood is hoog, U weet niet half hoe erg het is. En dagelijks stijgen de prijzen van bouwmaterialen. Er moet dus zo spoedig mogelijk geholpen worden. Wie direct helpt, helpt dubbel! Mo gen we daarom de komende dagen weer eens een flinke stoot verwach ten? Laat iedereen, die al ons ge schrijf gelezen heeft en telkens daar bij dacht: „Ik moet toch ook eens iets doen", inderdaad iets doen! Giro 230414 Laatste Berichten AUTOBUS REED IN RIVIERTJE Vanmorgen is een N.T.M.-bus ^Nederlandse Tramweg Maatschap pij) van de dienst DrachtenSneek in het riviertje de Drait gereden. De autobus kantelde gelukkig niet en doordat het dak nog boven water uitstak, konden de vijf passagiers en de chauffeur via het noodluik op het dak van de bus klimmen. Een boe renknecht bracht hen met een boot je naar de veilige wal. Het ongeluk gebeurde nabij Drachten, waar de weg een bocht neemt, vlak voor de brug over de Drait. Vermoedelijk door een defect aan de stuurinrich ting heeft de chauffeur de bocht niet kunnen nemen. NEDERLANDSE VRACHTBOOT LIJDT SCHIPBREUK Het Nederlandse vrachtschip „Mi nerva"', dat met een lading steen kool op weg was van Dieppe naar Middlesbrough, heeft bij de Franse kust in de buurt van Dieppe schip breuk geleden nadat het stuurloos geworden was. De kapitein S. Wijnholt, die ern stige brandwonden heeft opgelopen, en de vier overige leden van de be manning zijn met de reddingsboot van de „Minerva" bij Bruneval (on geveer 8 km van Dieppe) veilig ge land. als het eeh. koud is STADSKOK. VOLGEND JAAR STARTKLAAR (door onze Luchtvaart-medewerker) j practische vliegtuigmotor. De Amerikaanse commissie voor j atoomonderzoek heeft zojuist haar1 traditionele zwijgzaamheid verbro ken met een verklaring over die mo- E. H. D. haar naai' het; tor. Het eerste stadium van techni- Acad. Ziekenhuis moet brengen. j sche voorbereiding zou voltooid zijn. Bovendien is er gisteravond brand i Uiteraard is alles zo'n geheim van geweest in Leiden. Wel niet zo heel i de eerste orde, dat men zich kenne-1 ernstig, maar toch was de schade! lijk heeft uitgeput om zo weinig mo Voor de scheepvaart lag de zaak geheel verschillend; daar kwam de zwaarte van het afschermingsmate riaal er niet op aan; het laat zich dan ook aanzien, dat misschien nog in de atoomenergie voor het vervoeg j atoomeneJgie^za'wordefaSg^ een onderwerp van studie voor de j dreven. 0f h|t eerste atoomvüfg- "U(nd( t'.spra" tui8 dit i*" de lucht in gaat? ken in het Westen zyn gemaakt, op- j u/geloven het niet Wel ziin wii n'et,"naas' e'kaar" z?u WT er van orertuigd, dat enkele vtóg! ken b« dit moeilpke en uitermate j tuigJabrieken sreeds thansdeog_ kostbare onderzoek. Daarom hebben dracht hebben eekreeen om een toe de Engelsen zich voorai toegelegd j steil' bouw^ dat^past bij d1; 'zo v?oï de scheepvaart" "teTm^de I juiSt fekomen'eerste nntwer- scneepvaart, terwijl ae pen voor de atoommotor.-In 1752 zal Amerikanen vrijwel alle energie men zeker het eerste atoomvliegtuig EüSS °P de b0UW Van eenl startklaar hebben voor experimen tele vluchten. Daarna zal het nog twee of drie jaar duren alvorens men het in serie kan gaan bluwen. Morgenmiddag om zes uur wordt mgr. Paternus Geise O.F.M., apos tolisch prefect van Sukabumi (Dja- wa) op Schiphol verwacht. Mgr. komt naar Leiden om aan de Uni versiteit te promoveren. Hij zal zijn intrek nemen in het klooster van het Kath. Lyceum, Mariënpoelstr. 4. Mgr. Geise werd in 1932 priester gewijd. Daarna studeerde hij enige jaren Indologie aan de Leidse Uni versiteit en vertrok na zijn docto raal examen naar Indonesië, om werkzaam te zijn in de zielzorg en tevens om gegevens te verzamelen voor zijn proefschrift. Mgr. Geise, die in 1949 tot apostolisch prefect werd benoemd, bracht de oorlogsjaren inteiding^aan Phiep'op^het Puidige door gevangenkamp, onderwijssysteem en toonde zich een Voor het eerst na de bevrijding voorstander van onderwijsvernieu- komt hij thans naar Nederland terug. groot. Gisteravond om negen uur bemerkte een omwonende sterke rookontwikktlin uit het gebouw Lammermarkt 46 van de N.V. Leidse Breifabriek v.h. Poot en Co., in enige vertrekken waarvan het N.V. Algemeen Kantoormachinebedrijf gevestigd is. In de lokalen van dit laatste bedrijf ontstond brand, ver moedelijk door een defect in de electrische installatie. De man, die de rook zag, waarschuwde de Brand weer. Deze rukte direct uit met twee wagens en wist het vuur in de kiem te smoren. Niet echter alvo rens in het plafond een gat gebrand was en de machine-installatie door de hitte grote schade had opgelopen. De priesterstudenten uit Leiden worden morgenochtend (dus Don derdag) om half elf verwacht op het R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 4. En we delen nu alvast mede, dat op Maandag 23 April a.s. de jaarver gadering gehouden wordt van de Vereniging „Katholiek Leiden" in „Het Gulden Vlies". Er moet een nieuw dagelijks bestuur gekozen worden. De heer Molkenboer, pen ningmeester, kan zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stellen. De heren Zandbergen (voor zitter) en van Zonneveld (secreta ris zullen zich na de candidaatstel- lingen, die zij zeer op prijs stellen,- beraden of zij zich al of niet her kiesbaar stellen, aldus de cmculaire, die wij hedenmorgen ontvingen. Can- didaatstellingen door de aangesloten verenigingen dienen vóór 14 April a.s. ingediend te zijn bij het secre tariaat Dijkstraat 3. De candidaten behoeven geen organisatie te verte genwoordigen. De vangst voor 't Lekke Dak was vandaag niet zo groot. Slechts een be drag van f 3 50 werd in de brieven bus van het gebouw van de Kath. Sociale Jeugdzorg. Nieuwe Rijn 52, gevonden. Geven onze lezers het nu gelijk in dit eerste communiqué over de werkelijke stand van zaken los te laten. Toch heeft men ,ar :ets uit kunnen opmaken en dat was zicht baar bedoeld om de Amerikaa»Tse belastingbetalers gerust te stellen, dat zijn dollars altijd nog goed ge ïnvesteerd zijn in het atoorronder zoek. De militairen hebben zi'-.h daarna gehaast om nog iets aan de verklaring toe te voegen voor poli tiek gebruik. Zij vertelden zo, dat men het in Moskou goed zou verne men dat de wereld er geen idee van had, hoezeer men gevorderd was met dit moeizame procédé, waaraan de allerknapste ingenieurs werkzaam zijn, „Men zou verwon derd zijn", aldus werd het ongeveer uitgedrukt, „indien men wist hoe ver wij gekomen zijn". Het laat zich aanzien, dat het een en ander geen bluf is. Trouwens, in de laboratoria en tekenkamers is nu lang genoeg gewerkt, opdat er wat constructiefs voor de dag komen kan. De grote moeilijkheid bij het ont werp van een vliegtuigmotor met atoomenergie was steeds de afschex-- ming van de vlieger. Om de beman ning een afdoende bescherming te geven tegen de fatale invloeden van radioactieve straling was hei nood zakelijk, dat dikke platen tussen motor en kajuit werden aangebracht. Deze platen moesten van zodanig zwaar materiaal zijn, dat van de nuttige draaglast van het vliegtuig veel te weinig overbleef. Ja het bleef zelfs de vraag, of men het vliegtuig nog „van de grond" zou kunnen krij gen. Deskundigen, die niet deelnemen aan het ontwikkelingsproces van de ze motor en derhalve vrijheid van spreken genieten, menen, dat men thans nieuw materiaal heeft kunnen aanmaken, dat zo licht is, dat het ook als bruikbaar voor de lucht vaart moet worden geacht. De mo tor op zichzelf leverde de minste technische bezwaren op. Een journalist te Toulouse maakt melding van een abnormaal ver schijnsel. Hij beweert, dat op de tong van een driejarig meisje in Foix (Ariége) telkens weer letters ver schijnen van het alphabet; duidelijk afgetekende hoofdletters, die om de paar dagen wisselen. Het merkwaar dige geval is door verscheidene art sen en journalisten vastgesteld en er zouden foto's genomen zijn, die geen enkele twijfel laten aan de eenheid ervan. Het kind in kwestie heet Adeline Lopez-Martinez. Haar vader, Fran cisco, is houthakker. Hij oefent ziin werk uit op enkele kilometers af stand van Foix, waar hij. midden in het bos, een kleine hut bewoont met zijn vrouw en drie kinderen: Ade line 3 jaar, Francis 2 jaar en José die 4 maanden oud is. De buren zouden het verschijnsel ongeveer 2 jaar geleden voor net eerst hebben opgemerkt. De tong van het meisje zwelt en vertoont dan grote zwarte letters. Daarna ver dwijnt de zwelling en tekenen de letters zich duidelijk af. Zij veran deren gemiddeld om de twee dagen. Er verschijnen van een tot vier let ters tegelijk en steeds zijn het hoofd letters. De wisseling is echter niet altijd dezelfde. Integendeel: zij ver schijnen in de meest verscheidene combinaties. Adeline, die een vroegrijp kind is. spreekt vloeiend Frans, Spaans en Catalaans. Volgens de ouders zou het tweede kind dezelfde eigenaar digheid als haar zuster vertonen, maar minder frequent. Bij haar ver schijnen de letters slechts eenmaal per week. Artsen, die het geval onderzoch ten, merkten op dat de tong een kor relig uiterlijk heeft. De oorzaak van het verschijnsel hebben zij echter niet kunnen vaststellen. De moge lijkheid dat Adeline, zonder dat iemand het merkt, met een inkt- stempeltje speeyt, moet uitgesloten worden geacht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3