Inkopen doen in Australië RECHTZAKEN Aetherklanken VRIJDAG 23 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDF BLAD - PAGINA 1 Provinciehuis in de „Dierentuin" PLANNEN IN DE MAAK Ged. Staten van Zuid-Holland hebben in overleg met de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) en na de uit de Provin ciale Staten benoemde adviescom missie waarin zitting hebben de voorzitters der fracties te heb ben gehoord, aan vijf architecten gevraagd of zij in beginsel bereid zijn een uitnodiging tot het ver vaardigen van een ontwerp voor de herbouw van het provinciehuis te aanvaarden. Dit zijn de heren ir W. S. van de Erve, Den Haag, ir M. P. J. H. Klijnen, Den Haag, J. J. P. Oud, Rotterdam, ir F. J. J. Peutz, Heerlen en J. W. H. C. Pot Arasterdam. Zij hebben zich in principe daartoe bereid verklaard. Ged. St. hebben nadere inlichtin gen verschaft over de plannen, die ten aanzien van de herbouw van het provinciehuis bestaan. Dit is ge schied tijdens een persconferentie, waar de Commissaris der Koningin, rar L. A. Kesper eraan herinnerde, dat bij de brand van 3 Maart 1945 op het Korte Voorhout veel verwoest is, o.a. het voorgedeelte van de pro vinciale griffie, de ambtswoning van de Commissaris der Koningin en het pand no. 5, dat eigendom der provin cie was. Ook het gebouw van de Provinciale Waterstaat aan de Nieu we Uitleg ging toen verloren. Men heeft toen onderdak gevonden in het paleisje aan de Kneuterdijk en ver schillende andere panden. De bedoeling is, dat in het Provin ciehuis ook aan de Provinciale Wa terstaat huisvesting wordt verleend en voorts dient daarbij te komen een ambtswoning voor de Commissaris der Koningin. Het terrein waar voor heen deze gebouwen stonden is voor een en ander niet geschikt. Boven dien zou dit bestemd worden voor een groot paleis van Justitie. Mr E. J. M. H. Bolsius, lid van Gedeputeerde Staten, heeft nadere mededelingen gedaan omtrent de thans met het oog op de huisvesting van de verschillende provinciale diensten bestaande plannen. Op het ogenblik is de Provincie eigenaresse van een omstreeks drie hectaren omvattend gedeelte van het „Dierentuin" terrein langs de Benoordenhoutseweg en de Ko ningskade, waarop ook het-gebouw van de „Dierentuin"' staat. Dit ge bouw kan echter niet* worden afge broken voor er een equivalent voor een zodanig receptiegebouw aanwezig is. Men zou nu voor di rect gebruik een gebouw kunnen stichten met behoud van de „Turk se tent". Overleg met de Bond van Neder landse Architecten heeft geleid tot het bovenvermelde besluit van Ged. Staten om vijf architecten opdracht te geven tot het maken van een voorlopig ontwerp. De provincie is door deze opdracht op generlei wijze gebonden. Blijkt er geen keuze ge maakt te kunnen worden, dan blijft de provincie volkomen vrij. De com missie van advies, welke de ontwer pen zal beoordelen is op 8 Januari 1.1. geïnstalleerd en werkt nu aan een programma van eisen. Voorlopig is gedacht aan een ge bouw bestemd voor 500 ambtenaren. Daarin moet komen een representa tief gedeelte, kabinet van de Com missaris der Koningin, vergaderzaal voor Ged. Staten, een ambtswoning voor de Commissaris der Koningin en een Statenzaal, welke de provin- sie nog nooit heeft bezeten. Gehoopt wordt, dat het rijk de Statenzaal zal bekostigen, omdat het Rijk de plicht heeft huisvesting te verlenen aan de Statenleden. Ook de ambts woning zou moeten worden betaald door het Rijk. e Nadere gegevens ontbreken Niet verwacht kan worden, dat voor het eind van het jaar een voor dracht aan de Provinciale Staten kan worden voorgelegd. Wanneer het gebouw gereed zou kunnen zijn, valt op het ogenblik nog niet te zeg gen. Uiteraard kan thans ook nog niets gezegd worden over de kosten, welke de bouw zal vorderen. GEEN RIJVERBOD OP ZONDAG. Naar aanleiding van bepaalde ge ruchten als zou de regering ernstig overwegen tot wederinvoering van het Zondagsrijverbod voor auto's te komen, heeft het N. v. d. D. van de zijde van het departement van Ver keer en Waterstaat vernomen, dat dergelijke geruchten van A tot Z verzonnen zijn. Volgens het C.B.S. werd hier te lande in 1950 aan vlees geproduceerd 411,7 millioen kg. tegen 268,6 millioen in 1949 en 350,9 millioen kg. in 1948. De productie van varkensvlees en spek was het grootst, n.l. 246,9 mil lioen kg. gevolgd door 139 millioen kg. rund- en kalfsvlees, en 25,8 mil lioen kg. ander vlees. In 1938 waren deze cijfers resp. 213,5 millioen, 119,9 millioen en 17,5 millioen kg. In 1950 werd in totaal verbruikt 385,1 millioen kg. tegen 285,1 mil lioen kg. in 1949 en 334,7 millioen kg. in 1938. Het verbruik per hoofd der bevolking blijkt in 1950 slechts weinig lager te zijn geweest dan in 1938 n.l. 38,1 kg. Het aantal inwoners van ons land was, volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, op 1 Februari van dit jaar 10.212.684. In 1950 werden in ons land 83.116 huwelijken gesloten en werden 229.332 kinderen levend ge boren, waarvan 3.369 onwettig. Er overleden 75.534 mensen. AMBONNESE MILITAIREN EN HUN GEZINNEN IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. Met het troepen transportschip „Kota Inten" zijn een groot aantal Ambonnese militairen en hun gezinnen in Nederland aan gekomen, Gistermorgen begon de debarkatie, waarna zij voorlopig naar verschillende kampen worden gebracht, die voor hen zijn ingericht. Enige Ambonnese families wachten in een der hutten op hun debarkatie. DODE EN ZWAARGEWONDE BIJ ONGELUK MET MELKWAGEN. Donderdagmorgen is een melkaufo met aanhangwagen op de rijksweg AmersfoortZwolle tussen Hoef en Bijsteren tegen een boom gereden en totaal vernield. De chauffeur werd zwaar gewond, terwijl een mede-in zittende, de weduwe N. Kamphorst- Schuit uit Putten, werd gedood. Zij laat vier kinderen achter. In de gemeentelijke gasfabriek te Apeldoorn wordt op 28 Maart een buistelefooncentrale in werking ge steld, welke bediend kan worden door een blinde telefonist, die beide handen mist. Deze centrale is tot stand kunnen komen door samenwerking van de medische en de sociale dienst van het Ministerie van Oorlog, het Rijks arbeidsbureau en de Technische dienst van.de P.T.T., en dank zij de welwillende medewerking van het gemeentebestuur van Apeldoorn. Het systeem, dat voor deze installatie is ontwikkeld, is geheel afwijkend van de reeds bestaande installaties in En geland en in Amerika. MGR. DR. B. ERAS GEOPEREERD. Mgr. dr. B. Eras, rector van het Nederlands priestercollege te Rome, heeft in het Mar ia-paviljoen te Am sterdam met goed gevolg een operatie ondergaan. Zijn toestand is zeer ver beterd. Op 1 Juni a.s. hoopt hij zijn gouden priesterfeest te vieren. „HUIZE DOORN". Het museum van „Huize Doorn", dat deze winter gesloten geweest is, zal Zaterdag voor Pasen voor het publiek worden heropend. Het is 's Zondags niet geopend. BOERDERIJ IN BRAND. Vermoedelijk als gevolg van een defect aan de schöorsteenleiding is Donderdagmiddag brand uitgebroken in de boerderij van Chr. van Wanroij te Dinther in Noord-Brabant. In en kele minuten stond de gehele boer derij in volle vlam. De dienstbode met de kinderen had nauwelijks de tijd zich in veiligheid te stellen. De gehele stal brandde uit. Elf stuks stamboekvee gingen verloren, alsme de alle landbouwwerktuigen, hooi en stro. De schade, die zeer groot is, wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. RETRAITEHUIS NOORD WIJKERHOUT. De eerstvolgende retraites zijn: Dinsdag 1013 April: Gehuwde Da mes, 9.50; Zaterdag 1421 April: Zesdaagse retraite voor Heren 30.Zaterdag 2124 April: Jon gemannen ƒ9.50; Dinsdag 2427 April: Gehuwde en ongehuwde Da mes Middenstand ƒ15. DE IRAANSE OLIEVELDEN BRON VAN CONFLICT MFT EN GELAND. Het besluit van het Iraanse Parlement om de aanbeve ling van haar oliecommissie inzake de nationalisatie der industrie aan te nemen, heeft in Engeland grote bezorgdheid teweeg gebracht. De Britse Regering heeft door haar Am bassadeur in Teheran een scherpe nota doen overhandigen, waarin zij Iraanse oliemaatschappij, waarin zij grote belangen heeft, te steunen, aan de Iraanse regering kenbaar heeft gemaakt. Het grootste deel der Iraanse olie-industrie werd tot dus ver geëxploiteerd door de Anglo- Iraanse oliemaatschappij en de over eenkomst tussen haar en de Iraanse Regering duurt tot 1993. De foto toont een overzicht van de Anglo-Iraanse raffinaderij de grootste ter wereld bij Abadan in Ir am. Op de achtergrond het woonhui- zencomplex der maatschappij. Ook daar worden de /tomaten „doorgedraaid" (Van onze correspondent in Australië). „Thousand of cases ripe tomatoes may be dumped this week, because there is no sale for them", zo vertelt vanmorgen het ochtendblad. Ja, bij zo'n bericht denk je meteen terug aan Holland, waar een derge lijk bericht in onze kranten niet vreemd was. Men ziet hier weliswaar op de tui nen en bij de verkoophallen niet die .rood gekleurde bergen, rottende 'vruchten, omdat de tomaten-produc tie in Australië niet zo groot is als in Nederland, doch een dergelijk be richt treft je toch wel. Er is toch maar niets nieuws on der de zon, al schijnt deze dan ook op een heel ander plekje van dc aardbol! Nu geldt hier een andere prijs voor de tomaten dan in Holland, want er werd vandaag op de markt van 80 ct.1.20 per bak van 10 zg voor betaald, een prijs, die onze Hollandse kwekers nog niet zo slecht zullen vinden. Doch men heeft hier andere maatstaven voor lonen en prijzen. De aardappelen b.v. kosten in de winkel 30 ct. per kg, welke prijs volgens de organisaties te laag ;s. zodat de aardappel-teelt hier be perkt is. Laat ik u mogen vertellen in ruim een week geen aardappelen te heb ben gegeten, omdat die niet te ver krijgen zijn. Meen niet dat een dergelijk feit hier een opstand teweeg brengt, zo als in Holland in een dergelijk geval zou gebeuren. Wel, men eet brood met of zonder spaghetti en met veel vlees Waarover zou men zich in Austra lië druk maken? Het bier is weer best.... En in Sydney hebben we de Paas- show, men heeft overal horse-races en de radio geeft des avonds uitvoe rige reportages over de boks-mat- ches. Neen, dc emigrant leert het hier wel af zich over alles en nog wat druk te maken Of hier zoiets van een Keurings dienst op Waren bestaat, heb ik niet kunnen ontdekken, doch de slager draait het vlees, gehakt etc. voor de klanten rustig in een paar oude kranten. En toch is de Australiër m het algemeen een voorstander van hygiëne, vooral ook inzake zijn le vensmiddelen. De prijzen voor net vlees verschillen wel enigszins mot die in Nederland; gehakt 40 cent per pond, ander vlees variërend in soort en kwaliteit tot 1.20. Goedkoop is hier ook suiker, n.L 15 ct. per pond. Om nog enkele andere prijzen te noemen: zout 7 cent, pondsbus jam 1.10, roomboter 85 ct., biscuits 85 ct., alles per pond. Men kan zo in het algemeen wel zeggen, dat de prijzen van de meeste levensmidde len vrijwel gelijk zijn aan die in Hol land, ook wat de kwaliteit betreft. De „snoeperij-artikelen" zijn in veel soorten verkrijgbaar en voor enkele pennies (ongeveer 1520 ct) kun nen de kinderen hun hart ophalen Ook wat textiel betreft, geeft de Australische winkel niet veel ver schillen te zien met Holland; men kan volop en zeer behoorlijk linnen goed enz. kopen In de kleding-afdeling is het al niet veel anders; voor een behoorlijk herencostuum betaalt men zo vanaf f 100 tot aan het dubbele bedrag De dameskleding geeft uiteraard grote verschillen, zoals men die ook in Holland aantreft. Men kan een japon kopen van 1 pond f 8.50) doch ook van 10 pond. Hetzelfde geldt voor mantels, manteloakjes, enz. In het algemeen maken de vrouwen zich hier niet al te druk over de mode (een voortreffelijke eigenschap!) doch niettemin kan men smaakvolle kleding kopen, die veel al in Engeland wordt gemaakt. Laat men zich overigens niet ver gissen in de wolprijzen, want in dit land van de wol, zijn die heus niet laag. Men zal ook iets willen weten om trent meubilair, hetgeen lastiger is. Voor nog geen honderd pond f 800) kan men zich een drie kamer-instal latie aanschaffen, n.l. huiskamer, slaapkamer, keuken. Die prijs is ci viel en kan zo de Hollandse verge lijking doorstaan. Anderzijds ziet men echter in het betere genre prij zen,- die een emigrant met leedwezen aan zijn meubeltjes die hij in Hol land verkocht, doen terug denken. Ook wat kwaliteit en stijl betreft. Het moeilijke punt is in dit geval weer, dat men niet weet of men in Australië spoedig een woning zal krijgen en welke zorg aan opslag en transport wordt besteed Want, ook daaraan hapert het nogal eens. Wanneer dus de Nederlandse huis vrouw in Australië gaat „shoppen", kan ze best tevreden zijn over de ruil die ze deed. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, kan naar een goed Nederlandse huis vrouw me verzekerde van vijf pond per week behoorlijk rond ko men, en dan behoeft men zich geen zorgen te maken om „de eindjes aan elkaar te knopen" Want de lonen zijn hier berekend naar de uitgaven en degene die er bovenuit wil gaan, heeft door zijn „overtime" daar alle gelegenheid voor. Er is weliswaar ook hier een prijs stijging waar te nemen, die zich uit strekt op elk terrein. Maar daarover maakt de Australische huisvrouw zich geen zorg. BEURS- O VERZICHT GOED PRIJSHOUDENDE DQCH STILLE MARKT De beurs opende gisteren niet on vriendelijk, maar de affaire had zeer weinig te betekenen. Het aanbod in Kon. Olie was veel geringer dan Woensdag, maar de hogere openings prijs kon niet gehandhaafd worden. De koers liep achteruit van 302 tot 300, welke prijs geruime tijd gehand haafd bleef. Tegen slot echter werd 299% 'betaald. Woensdag is de om zet in het hoofdfonds vrij groot ge weest, nl 238.000 gulden nominaal, ook de omzet in de conversielening 1947 was met 1.359.000 vrij hoog. De stille markt van gisteren werd voornamelijk in verband gebracht met het komende lange weekend. De beurs blijft nl. tot Dinsdag gesloten. De beroepshandel voelt er niet veel voor nieuwe posities aan te gaan. Hier en daar vielen kleine dekkings aankopen te constateren, die tot ge ringe koersstijgingen leidden. Unile vers en A.K.U. bleven goed prijshou dend, Philips was op 250 twee pun ten hoger. Op de scheepvaartafdelingen kwam de vriendelijker stemming beter'tot haar recht. Globaal genomen zijn de geleden verliezen vrijwel ingehaald, doch Rotterdamse Lloyd kon zich volledig herstellen. De stockdividen den van aandelen Holl. Amerika lijn kwamen voor het eerst in notering. Zij werden geadviseerd op circa 90,hetgeen vrijwel in overeen stemming is met de koerswaarde der aandelen. De cultuurmarkt was zeer stil en Amsterdam Rubber werd gedurende het eerste halfuur niet verhandeld. De slotnoteringen weken voor de hoofdfondsen zo goed als niet af van Woensdag. Aandelen Senembah wa ren op 105 ruim een punt hoger. Bij de Indonesische credietstellingen was de stemming verdeeld. Aandelen Cultuurbank golden 53 (5lH) certi ficaten Handel Mij daarentegen wa ren 2M punt lager. De Nederlandse bankinstelingen sloten zo goed als onveranderd. De staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend en investeringscertifi caten konden tot 96 avanceren. Voor Amerikanen heerste er wat meer belangstelling, zodat het agio aan trok tot 9Yi procent. Ook de dollar leningen waren gevraagd en vrij vast. Prolongatie 2% procent. Onmatig, gejaagd? HAAGSE RECHTBANK. Te hoge lonen. Wegens het uit betalen van 9 tehoog loon moest een Leidse industrieel verschijnen voor de Haagse Economische Politie rechter. Het betreft hier een mid delgroot bedrijf, waar all-round ar beiders werken. Deze mensen, waar van er enkelen sinds de oprichting in 1920 in dienst van het bedrijf zijn, zijn zó vakkundig, dat dikwijls door andere bedrijven geprobeerd is ze weg te kopen. Men had zich reeds enkele malen tot de vakraad ge wend om toestemming tot salaris verhoging te krijgen, doch het ant woord liet op zich wachten. De offi cier wilde deze 9 niet te ernstig aanrekenen, zodat hij volstond met het requireren van S 100,boete. Zes maanden voor een postwis- j sel. Wegens toeëigening van een postwissel, die voor een naamgenoot was uitgeschreven, werd de groen- tenhandelaar J. W. uit Hillegom dooi de Haasge rechtbank conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, met bevel dat binnen zes dagen na de uitspraak de postwissel moet worden afgegeven aan het hoofdbestuur van de P.T.T. Bij de politie had verd. aanvankelijk een volledige bekentenis afgelegd, doch nadien was hij schuld gaan ontken nen. S|: Stopverbod voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. TWEE WEKEN VOORWAARDELIJK VOOR AMSTERDAMSE TRAMCONDUCTEUR. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde de 34-jarige Amsterdamse tramconducteur A. H. N. tot twee weken hechtenis voorwaardelijk en een boete van 40 gld., subsidiair 20 dagen. De dood van de 42-jarige we duwe Van Looy en het zwaar licha melijk letsel van haar 4-jarig zoontje Henk (wiens rechtervoet je verbrij zeld werd) was aldus het vonnis aan zijn schuld te wijten. Het tramongeluk geschiedde op Zondagmorgen 5 November j.l. op de halte Ruysdaelkade. De vrouw was met haar dochtertje van het achter balkon van een motorwagen van lijn drie gestapt en wilde juist Henk er af tillen toen de tram begon te rij den. Bij haar poging Henk nog te grijpen geraakte zij tussen de bei de wagens. De conducteur nad ter zitting verklaard, dat hij wel moeder en dochter had zien uitstappen, maar niet had kunnen constateren, dat het knaapje nog het balkon moest verla ten. Tegen N. was drie weken geëist. ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.15 Gramo- foonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. (9.309.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Clavecimbelrecital. 12.00 Gra mofoonmuziek. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen). 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Orgelspel. 15.00 Boekbe spreking. 15.15 Accordeonmuz. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Sport- praatje 16.45 Kamerorkest en solis ten. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.30 Volksmuz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", cause rie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Cabaret.. 21.15 Tiro- ler muziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Instrumentaal sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Plechtigheden van Paaszaterdag. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.05 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramo foonmuziek. 12.00 Angelus, paasklok- ken en Hallelujah. 12.07 Metropole orkest. (12.3012.33 Land- en tuin bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest en solist. 13.45 Gramo foonmuziek. 14.00 Pianoduo. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzen ding. 15.10 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.45 Omroeporkest en so list. 16.30 Liturgische muziek (met toelichting). 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 „Nederland industrialiseert", klankbeeld. 18.25 Orgelspel. 18.40 Gramofoonmuziek. 18.53 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie; Actualitei ten; Sport. 19.27 Politie'kapel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuz. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, Heren!" 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.53 „Eieren zoeken". 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram.muz. VERVOER VAN GEWONDEN OP KOREA. De Canadese strijdkrach ten, die deel uitmaken van de ver bonden legers op Korea zullen bin nenkort worden versterkt met 5000 man, wier opleiding thans te Fort Lewis in Washington voltooid wordt. Ziekendragers van het „Princess Pats" regiment dragen een gewon de kameraad naar de eerste hulp post.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5