JfC&de (tfaU PS eudö'SPionne Naargeestige Paasdagen te Parijs Een droeve Paasmorgen voor Tsjechische Katholieken Het verschijnsel van het Noorderlicht <£eaee£ VRIJDAG 23 MAART 1951 Ot. LKIDSK COURANT EERSTE BLAD - EAÜINA 2 Stakingen en intrekking van verloven OONDERDDUIZENDEN FRANSE ARBEIDERS hebben door hun sta king voor hogere lonen Parijs, het traditionele Paasvacantieoord voor vele buitenlandse toeristen, herschapen in een naargeestige stad. Het tot een minimum beperkte treinverkeer, het ontbreken van stads bussen, de grotendeels uitgevallen métrodienst, de lage gasdruk en een dreigende stroomafsluiting, bezorgen de Parijzenaars de somberste Paas dagen sedert de oorlog. dag om 9.40 uur en 23.30 uur uit Pa rijs naar Amsterdam moeten ver trekken, zullen rijden. De Neder landse Spoorwegen delen mede, dat zij in verband met de onoverzichte lijke toestand in Frankrijk, voor geen der toezeggingen van de Fransen kunnen instaan. Gestrande touristen Niet meer dan enkele duizenden baanwachters en ranggeerders, bij exploot tot burgerlijke dienst ver plicht, hebben gisteren hun werk verricht op de spoorbanen van Frankrijk. Het waren slechts enkele grote treinen als de „Blauwe Vogel" (Parijs-Nice) en de Hendaye-expres die zij met grote vertraging zagen passeren. Het stakingsparool door de niet-communistische vakbonden uitgegeven, is door de socialistische en de katholieke spoormannen met pijnlijke nauwkeurigheid opgevolgd. De leden van de communistische C GT stemden stilzwijgend toe. Dui zend Engelsen, gestart voor een Paas-weekend in Parijs, vonden in Calais een boottrein zonder stoom. De regering verontrust door de besmetting welke de nationale spoor staking in andere bedrijven veroor zaakt, heeft alle verloven van poli tiemannen en soldaten ingetrokken. Premier Queuille maakte dit besluit bekend, na een urenlange conferen tie met ministers en vakbondleiders. Vier duizend spoormannen zijn ge- requireerd voor de essentiële dien sten voornamelijk van voedsel- treinen. Twee duizend arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven te Parijs zijn gerequireerd. Er zijn overeenkomsten voor ho gere lonen getekend voor de arbei ders in de mijnen, de metaalindu strie, de verzekeringsbedrijven en de bandenindustrie De lonen- en prij zencommissie, die de regering van advies dient, is tot de slotsom gekomen, dat de kosten van de Franse burger met 12 Vi per cent zijn gestegen sinds de dag waar op het laatste minimumloon werd vastgesteld. TREIN A'DAM—PARIJS OPGEHOUDEN. De Pullmantrein, die vandaag om 12.36 uur uit Amsterdam naar Pa rijs vertrok, zou niet verder dan de Franse grens rijden De stakende Franse spoorwegen weigeren trein over te nemen. Wel hebben de Fransen toegezegd de treinen, die om 10.06 uur en 19.36 uur uit Am sterdam vertrekken, van de grens af verder naar Parijs door te rijden Gisteren is de Pullman-trein uit Amsterdam bij het Franse grens- plaatsje Feignies blijven staan. De treir. van 19.36 uur uit Amsterdam zou kunnen doorrijden tot Parijs. De Franse spoorwegen hebben eveneens laten weten, dat de treinen die Vrij- Gedrang voor het huwelijksbootje In Engeland is Pasen vanouds de tijd, dat veel paartjes in het h welijksbootje stappen. De vroege Pasen valt dit jaar on middellijk voor het einde van het belastingjaar 1950-51, met het gevolg, dat degenen, die nu voor Pasen trouwen, over het afgelopen jaar, al naar gelang het inkomen, ongeveer f 170 tot 310 minder aan inkomsten belasting zullen moeten betalen. Het gevolg is een golf van trouwpartijen, speciaal in Not tingham. Zaterdag zal daar tus sen 8 uur 's morgens en 5 uur 's middags iedere zes minuten een huwelijk worden gesloten. Drie trouwkamers - zullen tege lijkertijd in „bedrijf" zijn. Een ambtenaar zei: „We zullen tegen de klok moeten werken. Als de bruid te laat komt, gaat haar beurt voorbij en moet zij achter de rij aansluiten". Een ambte naar te Glasgow vertelde: „Ons werkschema is tot op de mi nuut geregeld. Wij hopen nu maar, dat geen enkele zenuw achtige bruidegom zijn ring vergeet en daardoor het gehele schema in de war gooit". SYMPTOMEN VAN BETERSCHAP. De toestand van het spoorwegver keer schijnt in Frankrijk iets te zul len verbeteren, omdat de niet-com munistische vakbonden, die de 48- urige staking hadden uitgeroepen, hun leden vandaag hebben bevolen weer aan het werk te gaan, op grond van een verklaring van de minister van transport, Antoine Pinay, dat de regering niet gekant is tegen alge mene loonsverhoging. De druk van het gas is te Parijs vrijwel normaal, nadat een aantal arbeiders is terug gekeerd naar de gasbedrijven, ten gevolge van „vorderings-besluit" der regering. ARRESTATIES TE SJANGHAI. Het blad „Honkong Standard", dat „betrouwbare kringen" aanhaalt, verklaart vandiaag, dat te Sjanghai twee Europeanen, beide voormalige journalisten, gearresteerd zijn. Zij worden er van beschuldigd Ameri kaanse spionnen te zijn. Radio-Peking meldde Woensdag, dat een „door de Amerikanen gelei de ondergrondse spionnage-organisa- tie" was ontdekt te Tientsin en dat 21 spionnen van verscheidene natio naliteiten waren gearresteerd. Het persbureau Nieuw China" ver klaarde, dat acht van hen Europeanen waren, één Japanner en twaalf Chi nezen- De Europeanen waren Witte Russen, Duitsers of statenlozen, al dus het persbureau. Joego-Slavië vraagt Amerika om grondstoffen Joego-Slavië heeft Amerika grond stoffen voor de industrie tot een waarde van 30 millioen dollars ge vraagd, zo deelde de Amerikaanse ambassadeur te "Be'grado, George Allen, mede. Hij zeide niet. of Joego- S'avië om een lening dan wel een schenking heeft gewaagd. Joego- Slavië wenst ruwe katoen, wol, leder en pharmactut'he artikelen te ko pen. Over een week zullen Engelse en Amerikaanse deskundigen te Londen bijeenkomen om te beraadslagen over de te volgen economische poli tiek ten aanzien van Joego-Slavië. „Laat ons Barabbas vrij" Fr. Plojhar, geëxcommuniceerd priester en minister van Gezondheid in Tsjechoslowakije, zal op Eerste Paasdag in zijn geboorteplaats Ceske Budejovice (Budweis) in Bohemen een plechtige H. Mis opdragen. Deze plechtigheid wordt door de commu nistische pers van de daken verkon digd. De kerkelijke ban, die over Plojhar werd afgeroepen door de aartsbisschop van Praag, Mgr. J. Be- ran, en daarna door de H Stoel, is geen bezwaar. De priester Antonin Stehlik, zelf geëxcommuniceerd, die onrechtmatig en zonder jurisdictie het kerkbestuur voert in Praag, heeft hem van zijn excommunicatie geab solveerd. De regering stelt aan het gelovige volk niet eens de keuze tussen Beran en Plojhar, want het is niet de bedoeling van de regering, dat het „weg met hem" over Plojhar zou worden uitgeroepen. De regering AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST. Een Amerikaans militair vliegtuig onderweg van de V.S. naar Engeland, wordt boven de Atlantische Oceaan vermist. Het moest vanochtend om half acht op het vliegveld Laken- heath m Engeland aankomen Het Ierse vliegveld Shannon heeft waar- schuwingssemen uitgezonden. Vol gens een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Amerikaanse uoht- macht in Engeland bevinden zich be halve de bemanning een Amerikaanse generaal van de luchtmacht met een staf van vier in het toestel. Er moe ten zich in totaal 52 personen aan boord bevinden. HET TESTAMENT VAN SHAW. Donderdag is te Londen het testa ment van George Bernhard Shaw ge. publiceerd, een ingewikkeld docu ment van veertien bladzijden, dat a'.leen een advocaat kan begrijpen, aldus wordt gemeld. Na aftrek van diverse lasten bedraagt de waarde van Shaws eigendommen ongeveer 12 millioen. Volgens het testament moet het leeuwendeel van Shaws fortuin wor den aangewend om zijn droom, een Engels alphabet van 40 letters te verwezenlijken. Wat dan overblijft, na aftrek van enige andere legaten, zal in drieën worden gedeeld. Een derde is bestemd voor het Britse museum, waar Shaw als jongeman studeerde, oen derde voor het Ierse Nationale Museum in Shaws geboor testad Dublin en een derde voor de Britse Koninklijke Academie voor Toneelkunst, die Engelse acteurs en actrices opleidt. wil de Kerk in Tsjechoslowakije los scheuren van Rome en in deze schismatieke kerk moet Plojhar een voorname rol gaan spelen Met de verbanning van Mgr Beran en de regeringsbenoeming van Antonin Stehlik is de weg voor Plojhar vrij. De communistische regering heeft hem een spectaculaire rol toebedacht in de vernietiging van de Katholieke Kerk. Enkele weken geleden ging het gerucht, dat Plojhar ook door de regering zou zijn gearresteerd. Mo gelijk heeft hij even geaarzeld voor de demonische voorstellen, die hem werden gedaan. Nu heeft hij zich waarschijnlijk tot alles bereid ver klaard. Hij heeft maar de weg te gaan, die hem wordt gewezen en die voor hem wordt klaargemaakt. Het spectaculaire begin van Ploj- hars nieuwe regeringsopdracht zal zijn een heiligschennende plechtig heid in zijn geboorteplaats. Om moei lijkheden te voorkomen heeft men deze week in Ceske Budejovice drie nieuwe kanunniken benoemd. Zij werden door de regering aangewe zen en geïnstalleerd door de proost van het kapittel Bosek in tegen woordigheid van Antonin Stehlik, priesters „uit alle delen van het land", dat wil dus zeggen „de en kele patriotten priesters van overal bij elkaar getrommeld", en verte genwoordigers van de regering. Ook deze nieuwe kanunniken hebben zo als te Olemouc (Olmutz) en Praag de plaats ingenomen van getrouwe priesters, die nu in de gevangenis verblijven. Hiermede is dus alles geregeld voor de plechtige bespot ting van de Katholieke godsdienst te Budejovice op Paasmorgen, die voor de ware gelovigen echter een Goede Vrijdag zal zijn, omdat het de vermoording wil zijn van het Chris tendom. Dit Christendom zal echter ook in Tsjechoslowakije eens weer herrijzen ondanks Plojhar en z(jn volgelingen. KONINGIN EN PRINS NAMEN DEEL AAN AVONDMAAL VIERING. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben op de och tend van Goede Vrijdag aangezeten aan het avondmaal in de dienst in de Nederlands Hervormde kerk te Soest, waarin ds E. Groeneveld voor ging. G. W. KAMPSCHÖER 60 JAAR. Zaterdag wordt de heer G. W. Kampschöer te Wassenaar, een be kend specialist op land- en tuin bouwgebied, zestig jaar. Niet alleen de boeren en tuinders uit het West- land, waar de heer Kampschöer van 1922 tot 1943 burgemeester van Mon ster was, hebben van zijn kunde ge profiteerd, zijn inzichten op land- en tuinbouwgebied zijn het gehele land ten goede gekomen. De heer Kamp schöer is van 1926 tot 1938 voor de toenmalige R.K. Staatspartij lid ge weest van de Tweede Kamer, waar hij zich deed kennen als tuinbouw- deskundige. Hij is voorzitter van de KNBTB en van de LTB, vice-voorzit- ter van het dagelijks bestuur van de KRO, voorts voorzitter van drie emi gratiestichtingen: van de L.T.B., de Centrale Katholieke Emigratiestich ting en van de Stichting Landbouw- emigratie. Bovendien heeft hij zit ting in de Sociaal Economische Raad. De nog zeer vitale heer Kamp schöer is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. BURGEMEESTER VAN KERKRADE OVERLEDEN Hedenmorgen is in het ziekenhuis te Kerkrade overleden de burge meester dezer gemeente, mr. A. P. J M. Lempers. Reeds sinds 1 Maart j.l was mr. Lempers buiten functie, daar hij op die dag opnieuw moest gaan rusten tengevolge van een hart aanval. Ook in het najaar van 1950 is hij reeds geruime tijd ziek geweest tengevolge van een hartaanval. POST VOOR OVERZEE. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld- Australië en Nieuw- Zeeland m.s. „Johan van Oldebarne- Velt" (24 Maart), Canada m.s. „Noor- idam" (23 Maart). PAASTREINEN OP TIJDELIJK GESLOTEN BAANVAKKEN. In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens het Paasweekend hebben de N.S. be halve een groot aantal extra treinen in het gehele land, ook op de tijde lijk wegens kolenschaarste voor rei zigerstreinen gesloten baanvakken Alkmaar-Bergen aan Zee en Amers foortZwolle (stopdienst) treinen ingelegd. Op het baanvak NijmegenRoer mond, waarop de treinenloop reeds enige tijd geleden weer in beperkte omvang is hervat, zullen tijdens het Paasweekend enkele treinen meer rijden. jarige architect D. W., tevens wet houder van Leeuwarden, door het Gerechthof in Leeuwarden veroor deeld tot 500 gulden boete. De Recht bank had hem veroordeeld tot 3000 gulden boete. Een woonwagenbewoner te Pur- merend is gisteren door een perso nenauto overreden. Hij was op slag dood. De man fietste achter een vrachtwagen in de richting van de Beemster en schoot plotseling links af. Hij werd door een. tegenligger ge grepen. Het postwisselverkeer met West- Duitsland en West-Berlijn wordt op 1 April hervat. Het verkeer is alleen opengesteld voor gewoqe postwissels. Ht maximum is vastgestelde op 110 mark en 100 gulden. De bloemenrallye voor fietsers wordt weer op Hemelvaartsdag te Noordwijkerhout gehouden Het is een oriëntatierit,, die langs mooie plekjes in de bollenstreek en de dui nen leidt. ue veertigjarige P. Muis te Hil versum is gisteren in een fabriekshal van de fa. Polak en Schwart door een ijzeren balk" getroffen. Hij was op slag Idood. Het driejarig zoontje Reindert van de veehouder Spriensma te Zwa- I gerveen is gistermiddag te water ge- I raakt en verdronken. Drie jaar ge lleden verloor het gezin een zoontje van dezelfde naam, eveneens door verdrinking. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDER OVERDAG Vanaivond en vannacht op vele plaatsen enige regen, morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien Aanvankelijk tijdelijk afnemen de, maar later weer krachtige of harde wind tussen Zuid-west en Noord-west. Kouder overdag. 24 Maart: Zon op 6.36 onder 18.58; maan op 20.48 en onder 6.43 uur; Pr°f- G. Riemer heeft giste ren zijn ambt van hoogleraar in de landbouwwerktuigkunde te Wagenin- gen aanvaard met een rede over de mechanisering van de landbouw. De 20-jarige J. S. uit Gouda sloeg gistermiddag op de Blaak te Rotterdam met het hoofd tegen het spoorwegviaduct toen de vrachtauto waarop hij zat hier onder door reed. Hij moest in zeer ernstige toestand, vermoedelijk met een schedelbasis- fractuur, in een ziekenhuis worden opgenomen. BUITENLAND. Te Rankin (Texas) is een 26-ja- rige vrouw overleden, die twee jaar, twee maanden en vier dagen bewus teloos is geweest. Zij liep een her- senkwestuur op bij een auto-ongeluk De regenmakers Joseph Vowels en Joseph Vittini, die door de Ameri kaanse stad Santa Barbara waren aangesteld om hun kunst te demon streren, bestegen enkele dagen gele den de 1200 meter hoge Mount Fi- guèro en zij bombardeerden de wol ken elk kwartier met zilver-jodide. Maandag zijn zij door 'n reddingsbri gade opgepikt. Hun „bombardemen ten" hadden zoveel succes, dat zij verscheidene dagen door hun eigen sneeuwstormen van de buitenwereld afgesloten zijn geweest. „De volgen de keer nemen we levensmiddelen en warme kleren mee", zeiden ze. BINNENLAND. Op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag is gisterochtend de 66-ja- rige voetganger P. E. v. d. L. door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later in het zieken huis is overleden Aan boord van het Griekse s.s. Grethe, dat in de Waalhaven te Rot terdam ligt, is gisternacht de 25-ja- rige havenarbeider C. de Jonge uit Numansdorp bekneld geraakt tus sen een zogenaamde bulldozer, waar mee hij kolen opschepte, en de tun- nelkast van het schip. De J. was vrij wel terstond dood. Wegens bet verbouwen zonder vergunning van de Gereformeerde Kerk te St. Jacobi Parochie is de 51- AFZENDER: DE ZON HET NOORDERLICHT de juiste naam is Poollicht, want het vertoont zich ook in de omgeving van de Zuidpool speelt zich meestal af in wat men tot voor kort de buitenste sferen van onze dampkring noem de. Dat wil dus zeggen op een hoogte van honderd kilometer boven het aardoppervlak. Uit waarnemin gen van de Noorse geleerde prof. Störmer is echter gebleken, dat het poollicht zich ook wel eens vertoont op verscheidene honderden kilome ters hoogte; een enkele keer is het zelfs op bijna duizend kilometer hoogte voorgekomen. Het bepalen van die noogte gaat betrekkelijk eenvoudig. Het berust op het principe dat waarnemers op verschillende punten 'n object onder verschillende hoeken zien. Wie zijn stelling van Pythogoras nog niet is vergeten kan nagaan hoe men ildus de hoogte van het betrokken object berekent. Bij het Noorderlicht ging dat in- tussen(totdat de moderne techniek te hulp kwam) nog vrij lastig: het licht verschijnsel heeft geen vaste gestalte maar verandert van minuut tot mi nuut. Pas toen men met cameras kon gaan werken en zéér gevoelige platen, want het licht is uiterst zwak en de waarnemers op hon derden kilometers afstand telefonisch met elkaar in verbinding konden staan, was men aan een nauwkeu rige bepaling van de plaats van dit hemelverschijnsel toe. Men fotogra feerde het precies gelijktijdig cp verschillende plaatsen. Damkring groter dan men dacht. Toen eenmaal was gebleken, dat Poollicht zich wel op zeven-, acht honderd kliometer hoogte kan voor doen, kon daaruit meteen worden af geleid, dat de damkring die onze olaneet omgeeft zich ook aanmerke lijk verder van de aarde af moet uit- strekken dan men voorheen aan nam. Ook buiten de honderd-kilo meterlij n is onze aarde omgeven door het bekende mengsel van zuur stof en stikstof dat wij hier „bene den" inademen, maar dat wil niet zeggen, dat een mens op die hoogten normaal zou kunnen ademhalen, want hoe verder men van de aarde af komt, hoe dunner de „luchtschil" wordt, die om de aardbol heen zit. En ergens houdt zij geheel op. MAAR DAT op duizend kilometer hoogte nog Noorderlicht kan voor komen, bewijst de aanwezigheid in die gebieden van luchtdeeltjes. Het Poollicht kon zich immers alleen voordoen, daar waar lucht is. Het ontstaat namelijk door de botsing tus sen potronen (electrisch geladen deel tjes) en luchtdeeltjes. En deze elec trisch geladen deeltjes (positief gela den atoomkernen van waterstof en negatief geladen electronen) komen van de zon. H-bom op de zon. De zon, centrum van ons planeten stelsel, is naarmate de jongste ont dekkingen op technisch-wetenschap- pelijk gebied meer gemeengoed wer den met allerlei aardse vindingen vergeleken om haar aanschouwe lijk voor te stellen. Men heeft de zon geschilderd als een enorm krachtig radiostation en ook, wat minder goedaardig, als een bijzonder groot soort waterstofatoombom. Inderdaad gebeurt op de zon, in het multi-mil- liardvoudige, hetzelfde dat zich af speelt in wat onze hedendaagse „kortsprekers", en H-bom noemen. Bij erupties op de zon worden grote hoeveelheden electrisch gela den deeltjes naar alle kanten het heelal in geslingerd en een uiteraard betrekkelijk zeer klein deel begeeft zich in de richting van de aarde. Die deeltjes gedragen zich als een elec- trische stroom, en zijn dus zoals elke electrische stroom omringd door een magnetisch veld. Maar ook de aarde zelf die één grote mag neet is heeft een magnetisch veld om zich heen en de botsing tussen deze twee magnetische velden ver oorzaakt wat wij „magnetische storm" noemen en die vaak oorzaak is van grote storingen in het radio- en telegrafisch verkeer op aarde en vreemde gedragingen in het aard magnetisme, waardoor kompasnaal den van vliegtuigen en schepen de zonderlingste capriolen kunnen ma ken. En wat is nu het verband tussen deze verschijnselen en het Poollicht? Jarenlange waarnemingen hebben aan het licht gebracht dat er een zeer nauw verband bestaat tussen de frequentie waarin het Poollicht optreedt en de periodieke storingen in het magnetisme. De grafische lij nen die de perioden van rust en van onrust aangeven lopen over een lange reeks van jaren vrijwel pa rallel. De samenhang tussen het Noor derlicht en het aardmagnetisme was ook al gebleken uit de lijnen waar mee men op onze planeet de gebie den kan omgeven waarin het licht het vaakst wordt waargenomen. Wat het Noorderlicht betreft komt dat natuurlijk om en bij de Noordpool het meest voor, maar de bedoelde lijnen lopen niet parallel met de geografische breedtegraden. Het zijn geen cirkels, maar ellipsen, die twee punten omsluiten de geografische en de magnetische Noordpool. U nadert een school, wegversmalling HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHJEDENIS door P. J. van Gelder 25) Maar dit keer kon de gedaante zich niet meer voorbereiden op de onver wachte overval. Het krachtige li chaam, dat zich als een wilde wer velwind op zijn slachtoffer stortte, slaagde volkomen, in de bedoelde verrassing. Is alle stilte voltrok zich de korte strijd. De aanvaller be- iv.ong z'n prooi gemakkelijk; weldra ag ze voorover uitgestrekt op de drassige natte bodem, terwijl hij met beide knieën in haar rug en de polsen achterwaarts omhoog ge trokken een onderzoek trachtte in te stellen naar haar identiteit. Een vrouw, maar welke? Pas op - de alarmschel", klonk I zacht met een half in het gras v: tikte stem. „Geen gevaar", gaf ander grimmig terug, „er is een r akking aan de draad!" Stilte. Beiden bleken te overwe gen wat zij konden doen, Geen van beiden kon zich zo zekerheid ver schaffen, wie zijn tegenstander was. Voor herkenning van gezichten vormde de ondoordringbare duister nis een te grote beletsel, De natte kleren maakten waarschijnlijk aan beide zijden deel uit van een min of meer geslaagde vermomming. Zij vermocht zich in de ijzersterke greep niet on? te draaien; hij dorst z(jn voordelige positie niet te ver laten om op een of andere wijze poolshoogte te nemen. Hij consta teerde slechts, dat de jongedame een puntmuts over het hoofd had, die tot haar vormloze regencape behoorde, „Je naam!" fluisterde hij, als gold het een bevel, „Sonja", hoorde hij zachtjes terug, De greep werd losser, maar polsen bleven nog bijeen. Het meeis- je verroerde zich niet, „Wat doe je hier?" „Ik zoek de moordenaar in de tuin", „Waarom?" „Om hem te betrappen - op heter daad". „Wat wil je dan doen?" „Uitleveren aan de politie". „Ha! En als die moordenaar nu eens op je rug zat?" „Dan zal hij mij moeten vermoor den om zichzelf te kunnen redden, Maar dat doet hij niet, want als ik één gil geef is hij de sigaar. Hij kan tuin niet uit. De politie heeft de zaak omsingeld. Ze wachten op mijn sein." „,Als dat sein niet komt. blijven ze eeuwig wachtenHet klonk dreigend en de greep om haar polsen verstrakte weer. „Het sein zal komen, ook al stak je nu een mes in mijn rug!" „Wat weet jij van mij?" „Alles „Noem op". „Je naam is Ricochet, je voor naam. „De greep liet plotseling los, de knieën gleden van de rug, die zicfh onmiddellijk kromde om de gedaante te laten oprijzen uit de weke modder. Hij stond al enkele ogenblikken overeind, gereed om haar nu anders beet te pakken zodra ze haar ge zichtje naar hem toe zou wenden. Doch de vluchtige ontmoeting in de duisternis dreigde uit te lopen op een drama. Plotseling flikkerde het lemet van een mes vlak voor zijn ogen, een ruk achteruit redde hem het leven. Toen slingerde zich een derde onherkenbare figuur tussen beiden in en ontbrandde een hevige strijd in zijn onmiddellijke nabij heid. De zware sluiers van de naqht verhinderde hem vriend of vijand te onderscheiden. Hij hoorde de onder drukte kreten, het krakend geluid van scheurende kleding, de doffe klappen van raak geplaatste stoten, het hijgen naar adem. En toch vol trok zich dit tweegevecht in een angstaanjagende stilte overstemd slechts door 't gerucht van de op nieuw opgestoken wind. Eindelijk viel het mes losge wrongen uit de verraderlijke hand die zich tegen hem ophief. Hij bukte greep het weg voor die andere daar nog gebruik van zou kunnen maken. Als er één een mes moest hebben, dan was hij het wel. Maar hoe kon hij hier helpen? Steunend worstelden de ondefini eerbare lichamen als grillige scha duwen in de zwarte nacht. Soms klitten de vage figuren aan elkaar tot één vormeloze hoop, dan weer scheurden zij in schokkende bewe gingen vaneen. Tot er ergens een enkel verward raakte of bleef han gen in de beruchte draad en de beide combattanten in een overmatige omstrengeling neertuimelden. Hoog spatte de modder op. Terwijl de strijd op de doorweek te bodem nog in alle felheid voort duurde, verscheen in de verte bij de villa de lichtschijn van een zaklan taarn. Instinctmatig bewoog de al leenstaande gestalte zich achteruit tot de beschutte schaduwen van bomen en struiken hem om'hulden en weer geheel onzichtbaar maakten. Wie kwam daar door de duisternis met zo'n opvallend zichthaar signaal? Hij schoof verder langs de liguster haag, in de richting van het huis, de beide strijders aan hun lot over latend. Straks zou hij wel zien.wat er van hen geworden was. Nu diende eerst de nieuwe vijand verkend. De onbekende kwam in zijn rich ting. Duidelijk zwierf de dansende lichtbundel heen en weer over het slijkerige tuinpad, dat hier dwars door de rozenaanleg naar de vijver voerde. Wat verschool zich achter die electrische batterij? Een man of een vrouw? De bewoner van het huis, gewekt door een waarschuwing van de alarmschei, of een eenzame agent, die ambtshalve een onderzoek instel de naar een mogelijk gerucht? Een rauwe kreet verscheurde on verwacht de nachtelijke stilte. Daar achter, op de juist verlaten plek waar de beide Worstelende lichamen hun niet te volgen strijd beslechten, scheen een ernstige wending te zijn ingetreden. Twijfelend stond de der de schim stil, het mss gereed in de iets opgeheven rechterhand. Doch de terugweg bleek thans afgesneden door de felle lichtbundel van de snel naderbij gekomen ontdekkingsrei ziger, die reeds van richting veran derde en duidelijk koers zette naar de kant, waar die melodramatisch klinkende menselijke roep vandaan kwam'. Moest hij deze vreemde nog trach ten af te houden van het schouwspel dat zich even verder in al zijn ge heimzinnige details zou openbaren aan het verraderlijke licht? Onhoor baar volgde hij de voortvliedende gedaante. Vóór hem ritselden de bla deren; een ogenblik msende hij op enige afstand iets te zien bewegen, toen hij terzijde blikkend in de weer schijn van de lantaarn op een witte berk een onnatuurlijke schaduw ontwaarde. Doch op het zelfde moment omhulden de nachte lijke sluiers weer het drochbeeld en drong hij verder voorwaarts op ach ter de raadselachtige verspieder.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2