QzQeidózQou/iCMt DE MAN, DIE GOD WAS Tsjoengtsjon ingenomen door geallieerden Algemene spoorwegstaking in Frankrijk Acheson in lente-stemming Amerika's stripmacht verdubbeld Geen nieuws te Parijs Perzische olie ligt Morrison wat zwaar Geen antwoord op Engelse nota Samenzwering tegen Franco? DONDERDAG 22 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12238 Directeur: C M. v. HAMEKSVELfl Hoofdredacteur: L. G. J. ftOOZEN Een nieuwe lente en een nieuwe staking KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 7J826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud- f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 VENALS ruim negentien eeuwen geleden zwelt en wast de zilve ren maan naar de volheid en vervul ling van Pasen. Stormen en vreugden zijn over de mensheid gegaan, keizerrijken en machtige heerschappijen verzonken bij de wenteling der tijden in het stof. Andere volkeren dan bij het be gin der jaartelling streven naar rijk dom en aanzien. De maan glimlacht met de weemoedige lach van Mona Lisa over deze nutteloze bedrijvig heid. De maan, deze zelfde maan, welke ons hedenavond beschijnt, zij was aanwezig, de onbewuste getuige, toen een in donkere mantels gehuld ge zelschap door de schaduwen van Je- ruzalems stegen liep. Een van die mannen was God, God die de aarde, waarop hij liep, had geschapen door de adem van zijn woord, die de maan en de sterren beval en voor wie Is raël de luisterrijke tempel had ge bouwd, welker marmeren torens en kantélen, overgoten van maanlicht praalden in parelglans boven de klo ven van de duistere stegen. De man, die God was, onderscheid de zich in niets van de anderen. Ook de straten van Jeruzalem vertoon den de gewone drukte rond Pasen, wanneer het gehele volk van Israël naar de houtdstad trok, om ieder voor zich het Paas-lam te offeren. Er was niemand die, zoals drie jaar terug, hem nawees en zei: „Ziedaar het Lam Gods, dat de zonden van de wereld wegneemt'Er was niemand, die zich herinnerde, hoe de grote pro feten van Israël hem eeuwen tevo ren gezien hadden als een geslacht lam. De man, die God was, ging door Jeruzalems benauwde stratenr Zijn laatste uren, die hij op deze aarde zou doorbrengen in menselijke ge stalte,waren gekomen. De andere dag zou het Uitverkoren Volk zijn bloed opeisen en zich vergrijpen aan Israëls Gezalfde, de Christus, koning Davids Zoon. v Voor het zo ver was, heeft God met de twaalf vrienden, die hem ogen schijnlijk trouw waren gebleven, zich aan tafel gezet voor een afscheids maal met dezelfde eenvoud waarme de hij eertijds verscheen in Abra hams tent. „Met groot verlangen heb Ik er naar verlangd, dit Paasmaal met u te eten' sprak hij, en gaf hun, en ons, een goddelijke spijs te eten. Hij offerde Zijn aanstaand lij den en dood op onder de gedaanten van brood en wijn. Hij droeg, schreef Augustinus, op dat ogenblik Zichzelf in zijn handen. Na deze eerste offerhandeling, die dagelijks wordt herhaald „te Zijner gedachtenis'aan het einde geko men van zijn aards verblijf heeft de man, die God was, een afscheids woord gesproken. De apostel Johan nes heeft daarvan een uitvoerig ver slag opgemaakt. Het is een getuige nis van de kameraadschappelijke sfeer, waarin hij met zijn vrienden leefde, dat zelfs deze laatste toe spraak aanvanKelijk door de aposte len telkens met vragen werd onder broken. Aan die bescheiden dis ont hulde Christus nog eens nadrukke lijk, wie hij was: „Daar gij nu Mij hebt gekend, zult gij ook de Vader kennen; van dit ogenblik af kent gij Hem en hebt gij Hem gezien". Men zou veronderstellen, dat de apostelen, bevangen van schrik door de aanwezigheid van de Schepper, zich plat ter aarde hadden gewor pen, maar Filippüs vroeg kalm: „Heei, laat ons de Vader zien; dan zijn we tevreden!" Er klinkt enig verwijt op uit het antwoord: „Zo lange tijd ben Ik bij u en kent ge Mij nog niet, Filippus?" En dan volgen de woorden, nog eens nadrukkelijk herhalend: „Wie Mij gezien heeft, heeft de Vader gezien". Reeds eerder had Christus in het openbaar het majestueuse woord ge sproken: „Voor Abraham werd, ben Ik", daarmede zich volkomen vereen- zelvend met de Stem, die tot Mozes had gesproken uit het brandend braambos:„lk ben die ben". Weinige uren voor Hij, naar zijn menselijke natuur in doodsnood wringend aan het kruis, de profeti sche woorden van koning David op de gezwollen lippen zou nemen: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Ge Mij verlaten'thans, voor het laatst in die vertrouwde, armelijke vriendenkring, bevestigde hij nie mand anders dan God te zijn, de tweede Openbaring van de geheim volle Drievuldigheid. Er gebeurde geen wonder van aan grijpende grootsheid. De apostelen moeten enigszins onder de indruk zijn geweest. Johannes verhaalt ten minste niet, dat de toespraak nog door opmerkingen werd onderbro ken. Toen stonden allen op en gin gen de straten door, de brug van de beek over naar de tuin van Gethse- mane. Door de straten van Jeruza lem wandelde God. Er was niemand, die Hem groette. Er was niemand, die Hem troostte. Hoog aan de hemel zeilde de Paas- maan tussen zilver-gekranste wol kenflardenM. STAKINGSGOLF OVER PARIJS De staking bij het Parijse trans portwezen heeft het verkeer in de Franse hoofdstad danig ontwricht. Passagiers voor de „Washington" en de „Ile de France", die net zon der boottrein moesten stellen, wach ten bij de ..Opera" op gehuurde bus sen, welke hen naar Le Havre moe ten brengen. Laatste bolwerk der Chinezen in Zuid Korea |7EN AMERIKAANSE tankcolonne is gisteren het vroegere Chinese bol werk Tsjoengtsjon binnengedrongen en ontmoette bij haar intocht slechts juichende Koreanen. De Chinezen hebben zich kennelijk tën Noorden van de 38ste breedtegraad teruggetrokken Tsjoengtsjon ligt 14 km. ten Zuiden van de parallel. Het was in deze staa, dat de Chinezen in Januari en Februari hun beide offensieven tegen Wonjoe voorbereidden. geconfiskeerd. De zusters moesten voor een volksgerecht verschijnen. Welk oordeel over hen is uitgespro ken is nog niet bekend. Volgens onafhankelijke dagbladen in Hongkong zuu er over de provin cie Kwartoen een „golf van terreur" gaan. De „Sing Tao Jih Pao" spreekt; van „massa-executies", waarbij dui zenden personen werden terechtge steld. De „Koeng Shoeng Yat Pao" zegt uitdrukkelijk, dat minstens 1000 anti-communistische, politieke ge vangenen te Kanton werden ver moord. Communisten trachten er munt uit te slaan r\E FRANSE niet-communistische vakverenigingsorganisatie „Force Ouvrière" heeft een algehele spoorwegstaking van 48 uur verordend op Donderdag en Vrijdag. Dit is de eerste officiële stakingsorder van een vakvereniging na het begin van de stakingen bij het Parijse stadsverkeer op vorige week Vrijdag. Volgens Reuter wordt verwacht, dat de sterkste vakbond de communistische C.G.T. zich achter "het besluit der „Force Ouvrière" zal plaatsen en zal trachten, de 48-uursstaking uit te breiden tot een algemene staking in geheel Frankrijk. De tankcolonne, die Tsjoentsjon binnendrong, werd gevolgd door dui zenden infanteristen. In de stad bevonden zich nog slechts 5000 ourgers. De stad was vroeger zeer dicht bevolkt Slechts eenmaal werd door een sluipschut- op de verbonden troepen ge vuurd, doch er werd niemand ge raakt. Zowel ten Zuiden van de stad als in de stad zelf gaven zich enkele Chinezen aan de verbonden legers over. Aan de Oostkust staan de Zuid-Ko- reaanse troepen ongeveer aan de 38e breedtegraad. Tijdens hun opmars naar het Noorden hebben zij zeer weinig tegenstand ontmoet. Alleen in het Westen in het gebied ten Noorden van Seoel biedt de vijand verbitterd verzet. Hij heeft er alle ge allieerde aanvallen kunnen afslaan. VIJF CANADESE ZUSTERS IN KANTON GEARRESTEERD. In Kanton zijn vijf Canadese zus ters gearresteerd. Het zijn waar schijnlijk de zusters van het wees huis, dat enkele dagen geleden door communistische regering werd In Brazilië heerst een langdurige droogte. Gisteren zijn ongeveer dui zend hongerige vluchtelingen uit de staat Ceara het stadhuis van Campos Salles binnengedrongen, waar zij voedsel, werk en geld eisten De bur gemeester was gedwongen hun eisen in te willigen. In Baturite, een ande re Braziliaanse stad, is de toestand al even erg. MIJNWERKERSSTAKINGEN VOORKOMEN? De niet-communètische vakbonden hebben Woensdagavond een overeen komst voor hoger loon met de rege- ringskolenraad getekend, waardoor vermoedelijk mijnwerkersstakingen voorkomen zullen worden. Door deze overeenkomst wordt het kabinet gemachtigd twaalf mil liard francs voor de verhogingen uit te trekken in plaats van de reeds goedgekeurde acht milliard. De Franse minister-president, Henri Queuille, heeft Woensdag zes minis ters, die sleutelposities in zijn kabi net bezetten, te Parijs bijeengeroe pen, om de middelen te bespreken een algemene staking te verhinderen. Het waren de vice-premiers Guy Mollet (socialist), Georges Bidault (M.R.P.) en René Pleven (radicaal gezind). Voorts de minister van fi nanciën, Petsche, de minister van bevoorrading, Jean-Marie Louvel, en Jde minister van transport, Antoine Pinay. Op deze ministerconferentie zijn de volgende beslissingen genomen. 1) Het nieuwe minimumloon zal Vrijdag bepaald worden, na overleg met de commissie voor herziening van lonen 2) De spoorwegmaatschappij zal tot individuele vorderingen over gaan, ten einde de voedselvoorzie ning en het belangrijkste vervoer te verzekeren. Een weigering aan de vorderingsbevelen gehoor te geven zal tot tucht- en strafmaatregelen aanleiding geven. 3) Het plan voor wegverkeer ter vervanging van het spoorverkeer zal onmiddellijk worden uitgevoerd. Chinezen zijn het initiatief kwijt /BISTEREN, op de eerste lentedag, heeft minister Acheson een onge- woon optimistisch geluid laten horen over de huidige toestand der vrije wereld: „Geen reden tot somberheid, maar wel reden tot kalmte", zei hij, „men moet zich door de dikwijls lastige internationale kwesties in Azië en Europa niet laten ontmoedigen". Op Korea waar Zuid-Koreaanse patrouilles de 38ste breedtegraad bereikten is de toestand weliswaar nog niet „doorzichtig", maar toch veel beter. Er is volgens de minister thans „geen nieuwe politieke beslis sing nodig om het verenigde opper bevel nieuwe instructies te geven voor het overtrekken van de 38ste breedtegraad''. In Tokio verklaarde de directeur- generaal van de Britse militaire op leiding, Sir Richard Gale, dat de Chi nezen het initiatief hebben verloren en naar zijn mening niet meer kun nen terugwinnen. SINDS KOREA BEGON ten daarmee hebben geleverd kar. men begrijpen, wanneer men w«*et, Premier Attlee is Woensdag in een Londens ziekenhuis opgenomen voor algemene medische controle. Sinds het begin van de Koreaanse veldtocht toen er in de Verenigde Staten werd besloten tot gedeeltelij ke mobilisatie, is de getalssterkte van de Amerikaanse strijdkrachten ver dubbeld. Toen waren er nog geen an darhalf millioen man onder de wa penen en nu zijn het ei 2.900.000. Hec is de bedeoling dat dit aantal wordt uitgebreid tot drie en een half miï- lioen. Ongeveer 250.000 man bevinden zich in Korea In Europa zijn er op het ogenblik 127 000 man gelegerd: 97.000 bij de Landstrijdkrachten, 20.000 bij de luchtmacht en de rest bij de vloot. George Marshall, de Amerikaanse minister van defensie, heeft presi dent Truman het volgende telegram gezonden. Op 21 Maart 1951 zal de sterkte van onze strijdkrachten precies het dubbele zijn van de sterkte op 25 Juni 1950 Deze verdubbeling is be reikt in minder dan negen maanden na de communistische aanval op de Koreaanse republ'ek. Welke prestatie de Verenigde Sta- Een reddingsboot van de R.A.F. heeft Woensdag de lijken gevonden van de piloot en de navigator van de RAF-Mosquito die Dinsdag in de Noordzee ter hoogte van de Engel se Oostkust is neergestort. dat in de tweede werelaoorlog pas ru'm 21 maanden na de val van Frankrijk, toen de opbouw van het Amerikaan.' ie?ei begon en drie maanden na de val van Pearl Har bour de tegenwoordige sterk.e van 2.9P0.000 ma" werd bereikt Onze generaals, zo zei hij, heb ben uit de Koreaanse campagne les sen geleerd, die wij hadden verwaar loosd. Sinds de laatste wereldoorlog hadden de geallieerde troepen de kneepjes van de tactische gevechten op kleinere schaal vergeten en de in fanteristen waren geheel ingeste.d geraakt op massale steun van artille rie en luchtmacht De infanterist had afgeleerd waakzaam te zijn en op zichzelf te vertrouwen, en een „vak man" te zijn in tiet bedienen van zijn wapens. Lagere officieren wisten geen verantwoordelijkheid meer te aan vaarden, en hadden vergeten, dat zij hun hoofd koel moeten houden, wan neer zij omsingeld zijn. De geallieerde troepen zo besluit Sir Richard, hebben al deze lessen geleerd, zij het ook ten koste van een zeer hoge prijs. FINSE KABINET AFGETREDEN. De Finse premier Kekkonen heeft gisteren bij president Paasikivi het ontslag van zijn regering ingediend, doch er. op verzoek van de president, in toegestemd, dat dit ontslag eerst na Pasen van kracht wordt. De vijftiende zitting van de plaats vervangers der ministers van buiten landse zaken der vier grote mogend heden te Parijs heeft gisteren 3 y2 uur geduurd. Gromyko sprak twee uur en twintig minuten Donderdagmiddag om vier uur wordt de volgende zit ting gehouden. Van de zijde van een der drie Wes telijke mogendheden wordt verno men, dat geen vooruitgang is ge boekt. Willem Mengelberg overleden Dr. Willem Mengelberg is in de afgelopen nacht in zijn villa te Schuls in Zwitserland aan long-ont steking overleden. Hij zou 28 Maart tachtig jaar geworden zijn. Dr. Willem Mengelberg was sinds Zondag tengevolge van zijn ziekte buiten bewustzijn. Hij overleea in de afgelopen nacht om half vier zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het stoffelijk overschot zal naast dat van zijn echtgenote te Luzern worden begraven Willem Mengelberg werd 2b Maart 1871 te Utrecht geboren als zoon van de bekende beeldhouwer en bouw kundige Wilhelm Mengelberg. Van jongs af aan werd hij voor de muziek opgeleid. Na zijn studie werd hij al spoedig benoemd tot stedelijk mu ziekdirecteur te Luzern en leider van de stedelijke muziekschool aldaar. Toen in 1895 ter vervanging van Wil lem Kes een nieuwe dirigent bij het Concertgebouworkest te Amsterdam moest worden aangewezen viel de keus op de jonge Mengelberg. Meer dan 40 jaar heeft hij zijn krachten aan dit orkest gegeven, dal onder zijn leiding tot grote bloei kwam en waarbij hij zich zelf een wereldnaam verwierf. In 1933 benoemde de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst hem tot bijzonder hoogleraar te Utrecht. In 1945 werd hem het recht tot dirigeren in Nederland ontzegd. JJEIDE HUIZEN van het Engelse parlement hebben gisteren gespro ken over het Perzische nationalisatiebesluit ten aanzien van de Anglo-Iraanse Petroleum Maatschappij. In het Lagerhuis heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, op de vraag om een verzekering, dat hij niet zou toestaan, dat „een waar devolle onderneming van internationale betekenis door een emotionele ommezwaai in Teheran in rook opgaat" geantwoord: „Mijn eigen ge voelens omtrent dit geval zijn vrijwel dezelfde. Ik neem de zaak inder daad zeer ernstig op." EEN WEEK RUST. Morrison zei, dat de regering nog geen antwoord had ontvangen op de Engelse nota van 14 Maart, die in hield dat nationalisatie van de maat schappij onwettig zou zijn en die winstdeling op vijftig-procentsbasis aanbood. Engelands politiek, aldus Morrison, is gericht „op het bevorderen van de onafhankelijkheid, de stabiliteit en de voorspoed van Perzië." „Ongeluk kigerwijze moedigen de Perzen ons thans niet sterk aan", voegde hij er aan toe. De Sjah van Perzië en de nieuwe premier Hoessein Ala hebben giste ren in hun traditionele nieuwjaars boodschappen via de radio een be roep op het volk gedaan, om kalm en eensgezind te blijven. Ook koningin Soraya sprak sprak een kort woord. Ter gelegenheid van het Perzisch Nieuwjaar zijn regeringsbureau's en winkels vijf dagen gesloten. Het enige teken, dat in Teheran de staat van beleg is afgekondigd was, dat elke politie-agent begeleid werd door een soldaat. De gebruikelijke saluut schoten bleven uit. Men hoopt nu op een week rust. VERKLARING VAN EDWIN JOHNSON. De democratische senator Edwin Johnson heeft Woensdag in de Ame rikaanse Senaat er op aangedrongen, dat de V.S. zich zouden concentreren op de verdediging van het Midden- Oosten, met zijn olievoorraden, in plaats van Europa, omdat „een derde wereldoorlog in dat gebied zou kun nen beginnen". „De huidige politieke moeilijk heden in Perzië werpen wellicht de schaduw van dingen, die komen, NED. KUSTVAARDER IN BRAND OPVARENDEN GERED In de nacht v Dinsdag op Woensdag is de bemanning v. d. 10 mijl ten Wes ten van Dungeness, verbrande Ne derlandse motorcoaster „Bonaire", bestaande uit acht koppen, met het Noorse tankschip „K. J. Knudsen" in Rotterdam aangekomen Allen waren ongedeerd. De „Bonaire" ech ter werd zwaar beschadigd Links: de geredde bemanning van de „Bonaire" uitgezonderd de kapitein voor de enig overgeble ven sloep, die aan boord van het Noorse schip was gehesen. Rechts: Dikke rookwolken stijgen op uit de brandende .Bonaire" die hulpeloos, door de bemanning ver laten, op zee ronddrijft. Deze foto werd onder uiterst moeilijke omstan digheden genomen vanaf de Noorse tanker. STRIJD OM DE OLIE CARTO-471171 vooruit". Johnson verklaarde, clat de geweldige Perzische olievoorraden aan de Sowjet-Unie onthouden moe ten worden en aan de V.S. en hun bondgenoten ter beschikking moeten komen. „Wie de toegang tot het zwarte goud van de Perzische Golf verkrijgt en behoudt, zal de derde wereldoorlog winnen", aldus John son. Naar de „Daily Express" meldt, zou men Woensdag te Barcelona een complot ontdekt hebben om Franco uit de weg te ruimen. In een bericht van .de Spaanse grens" wordt ge zegd, dat 50 000 politieagenten en soldaten door de straten patrouille ren. Er- zouden 4800 personen zijn gearresteerd. De theaters en biosco pen zouden zijn gesloten en open bare bijeenkomsten verboden.. VLIEGTUIG VERONGELUKT IN COLUMBIA. Een Columbiaanse Dakota DC3 een transportvliegtuig met dertig personen aan boord, is in Columbia verongelukt. Alle inzittenden zijn »m het leven gekomen. Ko-iiMie... Hoe meer critiek iemand op ande ren heeft, des te meer raakt hij et- van overtuigd, dat hij zelf geen zon den heeft, en omgekeerd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1