De Tweede Kamer bespreekt Kabinet en Regeringsverklaring Wegblijven van de Anti-Rev. door velen betreurd Clfficiëie opening „JCeulienfief" Zeep duurder DINSDAG 20 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Een teleurgesteld man. De heer SCHOUTEN zeide, dat de formatie betekent een continueren van het beleid van het afgetreden ka binet. Dat ontmoet bij spr. zeer ern stige teleurstelling. Door het optre den van de heer Drees ontstaat z.i. een binding aan het verleden, waar door een beleid verwacht zou kun nen worden dat spr. niet wenste. Met leedwezen heeft hij verder ge zien, dat de heer Van Maarseveen weer is opgenomen in het kabinet. Aan de heer Romme heeft spr. ge zegd, te erkennen, dat ons land zich in een noodtoestand bevindt en dat hij daarom bereid was mede te wer ken aan de tot standkoming van het kabinet op brede basis. Maar wil men die medewerking, dan moet men ac cepteren dat er 'n paar Ait.-mensen in komen, die gerekend worden tot de politiek-perlementair ervaren mensen. Ik wil, aldus spr., dat mijn groep in dit opzicht als gelijk en gelijk waardig wordt bezien. Onbegrepen Oud. Hij verklaart verder niet bgrepen te hebben, dat de heer Oud en zijn vrienden hebben medegewerkt aan de tot standkoming van dit kabi net. Aangenomen moet worden, dat dit nu het sterke kabinet is, dat de heer Oud wenste. En dan zitten er tien ministers in uit het oude kabinet, dat de heer Oud zwak en vermoeil heeft genoemd. Namens zijn fractie verklaart hij zich bereid medewerking te verlenen aan een regering als het enigszins mogelijk is; het beleid zal principieel zakelijk beoordeeld worden. De heer STOKMAN <KVP( ver klaart, dat zijn fractievoorzitter, die is opgetreden als informateur en for mateur niet in debat kan treden. Spr. dankt de ministers, dat zij de leiding van 's lands zaken in moei lijk tijden op zich hebben willen ne men. In het bijzonder betuigt hij dr. Drees zijn waardering. Ingaande op de aanleiding tot het heengaan van het oude kabinet, zegt spr. te menen, dat over de politieke verantwoordelijkheid van de heer Oud het laatste woord nog niet is ge sproken. O.m. vraagt spr. waarom de héér Oud geen opdracht tot kabinets formatie heeft ontvangen. Spr. zegt de houding van de A.R. te betreuren. Hij mist deze groep ongaarne, juist omdat het, zoals de heer Schouten ook had aangegeven ook gaat om geestelijke waarden. Spr. beschouwt de nieuw opgetre den regering als een kabinet op ver sterkt brede basis. De versterking is bereikt ten koste van grote offers. De KVP heeft de grootste en zeker de meest spectaculaire offers moeten brengen. In dit verband spreekt hij zijn waardering uit jegens mr. v. Schaik, daaraan toevoegend, dat hij zich verheugt over de aankondiging van diens benoeming tot minister van staat en over het feit, dat hij zijn lei dinggevend werk in de Grondwets commissie zal voortzetten. Hij hoopt, dat mr. Struycken zijn capaciteiten in het belang van ons land zal willen aanwenden. Het kabinet is reeds met ingrijpen de voorstellen gekomen. Alvorens daarop in te gaan merkt hij op, dat de formateur verantwoordelijkheid draagt voor het kabinet. Voor het practisch te voeren be leid draagt de formateur generlei verantwoordelijkheid. Spr. verstaat het dan ook, dat de heer Romme af stand heeft gedaan van het vader schap van het kabinet. Spr. acht het juist, dat de regering thans het Nieuw-Guinea-vraagstuk laat rusten. Het lijkt hem gewenst te bevestigen, dat de regering de ver antwoordelijkheid ten aanzien van Nieuw-Guinea behoudt. Spr. vraagt nadere inlichtingen omtrent de belastingvoorstellen en merkt op, dat de fracties, waarop het kabinet steunt vrij zijn in de beoor deling van de concretisering van het program der regering. Hij informeert naar de omvang van de beperking van het bouwplan. Noodzakelijk acht spr. het, dat aan de jeugd wordt duidelijk gemaakt, dat het om haar eigen toekomst gaat als er offers worden gevraagd, om een toekomst in vrijheid, welvaart en vrede. De fractie der KVP zal haar steun verlenen aan dit kabinet in het ver trouwen, dat het onder Gods zegen het land veilig door de stormen van deze tijd zal brengen. Versierd met nieuwelingen. De heer WELTER (KNP) is van oordeel, dat in wezen het oude kabi net is teruggekomen, versierd met een paar nieuwelingen, die nog niets of nog minder van de zaak afweten dan degenen, die zij vervangen. De heer Staf is van de margarine overge gaan naar de kanonnen. Spr. zegt van mening te zijn, dat de KVP zich geneert voor het tête a tête met de Partij van de Arbeid. Hij betreurt het heengaan van mi nister Struycken, die part noch deel had aan het Indische drama. Spr. betuigt zijn instemming met de mededeling in de regeringsver klaring, dat een algemene verho- ging van de arbeidstijd niet in het voornemen ligt."Z.i. is het wat an ders als het vrijwillig gebeurt, maar dan zal het nodig zijn, dat de fiscus de extra verdiensten niet af neemt. Het volk behoeft naar zijn oordeel niet te aanvaarden een verlaging van het levenspeil, indien deze verlaging een gevolg is van de kosten der be wapening als die over de grens van het redelijke gaan. En z.i. wordt die grens overschreden. De rekening van die bewapening moet naar zijn me ning gepresenteerd worden aan Amerika. Spr. vraagt of de mededeling der regering in zake Nieuw Guinea uit sluit, dat onderhandelingen over een verdrag met Indonesië gevoerd zui len worden. Dit zou niet mogen ge schieden dan na overleg met en in stemming van de Kamer. Nog een treurende. De heer TILANUS (C-H.) zegt, dat hij persoonlijk liefst de ministers en de Kamer aan het werk zou laten gaan. Als hij zou zwijgen, zou hij ech ter beneden de parlementaire maat blijven. De regeringsverklaring noemt spr. een ernstig, evenwichtig stuk. Naar sprekers oordeel is er veel te veel geroezemoes rond de kabinets formatie geweest, zo.wel door rede voeringen van Kamerleden als door sommige artikelen. O.m. merkt hij op, dat de heer Schouten ernstige bezwaren tegen het kabinet had, maar hij zou toch wel twee portfeuilles hebben willen aan vaarden als deze kwamen aan poli- tiek-parlementair ervaren mensen. Overdrijft de heer Schouten de waarde van die voorwaarden niet? Spr. verklaart het zeer te waarde ren, dat de heer Drees weer zitting heeft willen nemen. Hij betreurt het, dat de A.R. de verantwoordelijkheid voor deelneming aan de regering niet hebben willen aanvaarden. Spr. wenst de nieuwe bewindslie den kracht en voortvarendheid toe om hun werk te doen, onder de zegen van de allerhoogste. Te ruim zes uur wordt de vergade ring geschorst tot 's avonds acht uur. AVONDVERGADERING. Te acht uur wordt de vergadering hervat. De heer GORTZAK (CPN) zegt van oordeel te zijn, dat het werke lijke program niet gepubliceerd is. Noch de volksvertegenwoordiging, noch het volk hebben in de rege ringsverklaring van Zaterdag van het volledige program kunnen kennis nemen. De Partij van de Arbeid eist on verwijlde loonsverhoging, maar waarom is die eis niet gesteld bij het overleg met de heer Romme? vraagt spr. Van inwilliging er van zou men deelneming afhankelijk hebben kun nen stellen. Oorlog is af te wenden als de ar- J^eurs - OVERZICHT GEEN REACTIE OP REGERINGS VERKLARING De beurs verkeert in een apathi sche stemming, hetgeen wel duide lijk blijkt uit het feit, dat er van enige reactie op de belangrijke re geringsverklaring van Zaterdag geen sprake was. Uiteraard werden de voornaamste punten hieruit wel besproken, doch algemeen was men van opinie, dat de beurs reeds lang genoeg rekening heeft gehouden met de verslechtering van ons betaalmid del, zodat noch de verhoogde defen sie-uitgaven, noch de vermeerdering der inkomsten- en vennootschaps belastingen veel indruk maakten. De houding van de S taatsfondsen - markt viel erg mee. Investerings certificaten waren weliswaar een fractie luier, maar over het alge meen bleven de noteringen hier goed op peil. Bij de industrie-aandelen openden Kon. Olie twee punten la ger, maar hierna volgde een herstel tot 308, slechts een fractie beneden de notering van Vrijdag. Unilevers bleven onveranderd. Aku's stegen ruim twee punten tot 185, Philips daarentegen zag zich twee punten ontgaan en gold circa 252. De scheepvaartafdeling wist zich uitstekend te handhaven en was hier en daar zelfs een kleinigheid hoger. Van de Credietinstellingen hebben de drie kleinere banken vrij wel tegelijkertijd het dividend over 1950 bekend gemaakt Slavenburg en Van Mierlo, die beide he.t divi dend met Yz procent verhoogd heb ben tot resp. 7 en VA procent, wa ren een kleinigheid hoger, de Neder- landsche Credietbank, die het divi dend op de aandelen b op 5 hand haaft, ditmaal echter geheel in con tanten, waren goed prijshoudend. Interessant was het koersverloop bij enkele kleinere Cultuuraandelen Aandelen Tjoeroeg stegen van 42 tot 55 a 60 procent, Insulinde Cul tuursyndicaat van 588 tot 62 pro cent, van beide aandelen deden di videndgeruchten de ronde. Op de Amerikaanse sector kwam er weinig verschil in de noteringen ten op zichte van Wallstreet. Het agioper- centage bleef op 9J4 onveranderd. Prolongatie 214 beiders samenwerken. Daartoe biedt h\j de Partij van de Arbeid de hand. Aan wie de schuld? De heer OUD (VVD) betoogt, dat de minister van Buitenlandse Zaken in het licht van zijn eigen verklaring een crisis niet voor zijn verantwoor ding had nrngen nemen. Hij geeft voorts te kennen, dat hij zeer getroffen is door de woorden, die de minister-president aan zijn adres heeft gericht, n.l. dat zijn optreden was beneden de waardigheid der Ka mer en van hem (mr. Oud) zelf. Het staat z.i. als een paal boven water, dat de minister-president gederail leerd is. Gevraagd is, of spr. dit kabinet be schouwt als een sterk kabinet. De vraag is of dit kabinet sterker is dan het vorige. Ten deze verwijst hij naar zijn rede van jl. Vrijdag, waarin hij zeide, dat er vijf winstpunten zijn. Spr. verklaart dat het regerings program een goede indruk heeft ge maakt, omdat het de werkelijkheid onder het oog ziet. Offers zullen door allen gebracht moeten worden en de sociale rechtvaardigheid zal betracht worden. Het is voor hem een teleurstelling, dat er niet een tweede geestverwant in het kabinet heeft zitting gekre gen. Hij is intussen van oordeel, dat zijn fractie als overwinnaar uit de crisis is te voorschijn gekomen. De heer Dree- heeft thans voor de tweede maal de leiding van een ka binet, dat hem kant en klaar wordt aangeboden. Dat lijkt hem geen ge zonde toestand Hij hoopt, dat deze methode van kabnetsformatie zich niet zal inburgeren. Dit kabinet is naar sprekers in zicht een parlementair kabinet. Hij verwerpt de stelling van gebonden heid. De fractie behoudt haar volle vrijheid jegens het kabinet. Zij zal het kabinet naar vermogen steu nen. De heer ZANDT (S.G.) merkt op, dat de verhoging van belastingen en de in uitzicht gestelde leningen de toekomst donker doen inzien. Ove rigens meent nij, dat de regerings verklaring uiterst vaag is. De heer HOSTRA (Arb.) zou het onaanvaardbaar achten als tegenover de verlaging der subsidies geen com pensaties in de loonsector stond. Hij dringt op snel overleg in deze aan. Het is gewenst, dat een prijsbe- heersingsapparaat gereed is. omdat prijsstijgingen plotseling kunnen op treden. De heer ANDRIESSEN (KVP) be spreekt nog enige sociale aspecten, opmerkend, dat de regeringsverkla ring ten deze vrij vaag is. Ten aanzien van de prijsverho gingen moet z.i. het geheel van maatregelen worden gekend. He laas is weer geen overleg met het georganiseerd bedrijfsleven ge pleegd, zegt >pr., die daaraan toe voegt, dat hij dit zeer betreurt. Hij dringt aan op intensief overleg en bekendmaking van een program van concrete maatregelen. Tegen middernacht komt de mi- nister-president de heer DREES aan het woord. Hij dankt allereerst dege nen, die steun aan het kabinet heb ben toegeztgd. De minister-president zal zijn rede hedenmiddag voortzetten. BEJAARDENZORG EN DE LOON- COMPENSATIES. De Katholieke Stichting Bejaar denzorg te Utrecht heeft heden het volgende telegram gezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer fractie der K.V.P., prof Romme. „Attenderen dringend op on- noudbare positie van het ovei'grote deel der bejaarden in en buiten inrichtingen. Het is onwaarachtig compensa- tie's te beperken tot Drees-bejaar den. Vragen u gelegenheid tot over leg." SPOEDVERGADERING VAKRAAD KATH. MIDDEN STANDSBOND In verband met de Regeringsver klaring en de daaruit voor het mid den- en kleinbedrijf voortvloeiende gevolgen heeft de Ned. Katholieke Middenstandsbond de uitgebreide Vakraad, waarin de besturen zitting hebben van de 41 ondernemersvak- bonoen, die bij deze Centrale zijn aangesloten, voor Woensdag a.s. in Utrecht in een spoedvergadering bij eengeroepen. ZUSTERS CLARISSEN NAAR HENGELO (GLD.). Het slotklooster van de zusters Clarissen-Urbanisten, dat sinds be gin 1946 tijdelijk te Hoog-Cruts in Zuid-Limburg gevestigd is geweest in het Franciscaner klooster is over geplaatst naar Hengelo (Gelder land), waar het buiten „De Kervel" tot een klooster is ingericht. Zondag 18 Maart zal de provinciaal van de Orde der Minderbroeders de nieuwe aanwinst inwijden. Het klooster te Hoog-Cruts zal binnenkort zijn eigenlijke bestem ming terugkrijgen. Het noviciaat voor de clerici der Franciscanen, dat sinds begin 1946 tijdelijk in het Lo- dewijk-klooster te Vlodrop was on dergebracht, zal weer te Hoog-Cruts worden gevestigd. Dr. HIRSCHFELD HALF MEI AAN HET WERK Dr, Hirschfeld, die enige maanden ernstig ziek is geweest, is van plan zijn werkzaamheden op 15 Mei te hervatten. Tevoren zal hij, voor volledig herstel, een zeereis naar Californië maken. Met de Nieuw Amsterdam komt hij dan naar Ne derland terug. WOONWAGEN DOOR DE WIND VERNIELD. In de nabijheid van het viaduct aan de Rijksweg Noord te Sittard werd een woonwagen door een wind stoot de lucht in getild. De wager. smakte op het wegdek neer en werd totaal vernield. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor maar voor de eigenaar betekende deze on fortuinlijke windstoot een schade post van 2000. Brand in huis met 4 gezinnen Een petroleumstel dat uit elkaar viel, heeft gisteren brand veroor zaakt in een pand aan de Scheve- ningseweg in Den Haag, dat door vier gezinnen wordt bewoond. De brandweer kon het vuur beperken tot de tweede etage, waar twee ka mers uitbrandden. De bewoner liep brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden gebracht De be woner van de eerste etage kon nog bijtijds zijn drie kleine kinderen redden, die op de tweede etage slie pen. SCHOENPRIJZEN STEGEN IN EEN JAAR MET GEMIDDELD 44 PCT. Blijkens het cijfermateriaal, dat door het Econom. Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzctverloop in detailhandel en ambacht in Januari j.L, kon in vele branches een be langrijke omzetteruggang worden waargenomen. Zeer sterk was deze omzetdaling in het banketbakkers bedrijf, het chocolateriebedrijf en alcoholvrije dranken, in parfume rieën. cosmetische en toiletartikelen en in glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke artikelen. In enkele branches werden in Jan uari j.l. opruimingsverkopen gehou den en deze leverden met name in de detailhandel in textiel, in schoei sel en in meubelen en aanverwante artikelen, bevredigende resultaten op. De verkoop werd nog gestimu leerd door de bij een deel van de Nederlandse bevolking bestaande vrees voor komende prijsverhogin gen van tal van artikelen. Vergelijkt men de omzet in Jan uari van het lopende jaar met die in de overeenkomstige maand van 1950, dan treedt' aan het licht, dat in vrij wel alle takken van detailhandel in Januari j.l. sprake is geweest van een stijging van de geldomzet. Hierbij dient evenwel te worden opgemerkt, dat de sedert Januari 1950 ingetre den prijsverhogingen mede hun in vloed hebben doen gelden, betwij feld moet worden of deze vergroting van de geldomzet gepaard is gegaan met een stijging van de hoeveel- hëidsomzet. De indexcijfers betreffende het omzetverloop in de detailhandel in tabaksfabrikaten wijzen uit. dat de Januari-omzet in 1951 18 pet. beneden het peil was van dat in de vooraan- de maand. In tal van schoenwinkels werden in Januari opruimingsverkopen geor ganiseerd en de indexcijfers voor deze branche brengen aan het licht, dat deze niet zonder succes zijn ge bleven. Hierbij dient wel te worden opge merkt, dat de vrees voor prijsstijging mede tot de gunstige omzetbeweging heeft bijgedragen. De geldomzet in Januari 1951 was in deze branche 53 pet. hoger dan die in de gelijknamige maand van 1950. Zulks komt voor een belangrijk deel op rekening van reeds doorgevoerde prijsverhogingen, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat de stijging van de parenomzet ten opzichte van Jan uari 1950 slechts 9 pet. bedroeg. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was gestegen van 12,35 in Januari 1950 tot niet minder dan 17.78 in Januari 1951, dus met 5,43. In de detailhandel in textiel steeg de omzet van December op Januari met 26 pet., hetgeen dient te worden toegeschreven aan de gehouden op ruimingsverkopen, alsmede aan de ook hier bastaande vrees voor ko ppende prijsverhogingen. BUSSUMSE WINKELIRS VORMEN BESTELPOOL. De Bussumse winkeliers zijn druk bezig met het organiseren van een gemeenschappelijke besteldienst. Dit zal dan geen eigen vervoersonder neming van de Bussumse Winkc- Üerscentrale worden, maar een „pool" van arbeidskracht en mate rieel. Wanneer elke winkelier zijn be stellingen bezorgt, dan levert dat onvermijdelijk lege uren voor het personeel en lege ruimten in de be stelwagens op. Wanneer de winke liers gezamenlijk gaan bezorgen kunnen zij hun mensen en wagens veel rationeler gebruiken. Bij grote drukte wordt het te bestrijken ge bied verdeeld in bestel-rayons. De winkelier met eigen besteldienst neemt dan voor zich en zijn collega's één rayon voor zijn rekening, de anderen bezorgen dan voor hem in de andere rayons. Binnenkort zal met deze toestel- pool als proef een bescheiden begin worden gemaakt. Hedenmiddag om half drie open de de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die vergezeld was van zijn echtgeno te, de nationale bloemententoonstel ling De Keukenhof te Lisse. In zijn openingswoord dankte de heer v. Waveren de Commissaris van de Koningin voor zijn aanwezigheid en noemde dit bewijs van medeleven een aanmoediging, omdat er uit blijkt, dat de overheid zich interes seert voor het werk van de Bollen streek. Het béstuur, zo vervolgde de heer v. Wa veren, heeft bij de verdere ontwikkling van De Keukenhof niet alleen de bedoeling in de bloeiperio de een blijvend middelpunt te heb ben, doch in de tien jaren van op bouw, welke De Keukenhof vergt, een waardige reclame te maken in het buitenland voor de Nederlandse tuinbouw en het bloembollenbedrijf in het bijzonder. Dat wij hierin reeds geslaagd zijn in het eerste jaar, is wel bewezen door de uitlatingen van vele bezoe kers en buitenlandse experts op het gebied van tentoonstellingen, die on omwonden him bewondering voor het peil, waarop onze tentoonstelling- staat, te kennen hebben gegeven. Zonder twijfei zal deze tentoonstel ling, die loutei en alleen gedragen wordt door de liefhebberij van de in zenders en het bestuur, een niet te onderschatten stimulans zyn voor de vergroting van de export. Ofschoon wij nog steeds werken met een stichtingskapitaal van hon derd gulden slaagden wij er in, deze tentoonstelling zonder enige subsidie renderend te maken. Ik meen te mo gen zeggen, dat de oorzaak daarvan gezocht moet worden in het feit, dat bestuursleden en inzenders al hun vrije tijd en energie aan hun Keu kenhof wijden. Het batig saldo van verleden jaar is aangewend om de aanleg belangrijk te verbeteren en te vergroten, en bovendien een wa renhuis van 2000 vierkante meter op te richten. Hierdoor hebben wij kun nen voldoen aan de noodzaak om op het tijdstip van de opening, wanneer er op het terrein nog te weinig bloe men zijn te zien, de bezoekers van onze Keukenhof iets interessants en schoons te bieden. Indien wij zo gelukkig zijn dit jaar dezelfde belangstelling van officiële personen en het publiek te verwer ven als in 1950, dan zullen wij op dit ingeslagen pad doorgaan en daar mede van jaar tot jaar, zonder onder breking, de roem van de Keukenhof tot ver over de grenzen vermeerde ren. Wat het verkeer in de bloembol lenstreek gedurende de topdagen be treft, zeide spr., kan ik u mededelen, dat dooi* intensief overleg tussen de burgemeesters en de majoor van de Rijkspolitie belangrijke verbeterin gen ten aanzien van verleden jaar zijn aangebracht en dat de meest mo derne methodes op verkeersgebied zullen worden toegapast. Ik mag u echter verklappen, dat niettegen staande dit overleg, er toch nog wel onoplosbare puzzles op de drukke da gen van het bloeiseizoen te verwer ken zullen zijn. De heer v. Waveren besloot zijn re de met een woord van dank aan de inzenders, die kosten noch moeiten hebben gespaard, en B. en W. en de raad van Lisse, die steeds op de bres staan voor de belangen van Keuken hof. Hierna voerde de Commissaris van de Koningin, mr. Kesper het woord, op welke redevoering wij morgen te rug willen komen. De fabrikanten van toiletzeep, huis houdzeep, zeeppoeder en zelfwer kende wasmiddelen hebben zich, al dus wordt medegedeeld, genoodzaakt gezien de prijzen van deze producten te verhogen. De stijging van de prijzen van oliën en vetten in de maand Februari heeft verder doorgewerkt en de hef fingen op deze grondstoffen zijn dientengevolge aanmerkelijk ver hoogd, aldus de Vereniging van Zeepfabrikanten. DR. J. C. KONINGSBERGER OVERLEDEN. Op 84-jarige leeftijd is gisteren te Scheveningen overleden de oud-mi nister van Koloniën, dr. J. C. Ko ningsberger. Dr. Koningsberger werd op 17 Januari 1867 in Hazerswoude geboren. In 1910 trad hij op als direc teur van 's Lands Plantentuin tot 1917 toen hij zitting nam als voorzitter van de pas opgerichte Volksraad. Toen in 1926 het ministerie-De Geer het eerste ministerie-Colijn ver ving, werd dr. K. daarin opgenomen als minister van Koloniën, welke functie hij tot het aftreden van dat kabinet in 1929 waarnam. Verblind door een felle bliksem flits reed de motorrijder E. C. te Blerick het echtpaar D. aan. De mo torrijder en de heer D. moesten in het ziekenhuis te Venlo worden op genomen, de eerste met een schedel- basisfractuur en de andere met een hersenschudding. Onder soortgelijke omstandighe den torpedeerde te Weert dr. V. de wielryder P. V., die ernstig gewond in het ziekenhuis te Weert moest worden opgenomen. „Alg. Dgbl." Eerste kievitsei gevonden De heer G. Klok te Lunteren heeft in de buurt van de Rudolf- stichting in de gemeente Bar- neveld een kievitsei gevonden. Hij heeft het aan de Koningin aangeboden in de veronderstel ling dat dit het eerste kievitsei van het jaar is. U KUNT HONGARIJE HELPEN! Nooit heeft de Stichting Hulpactie voor Hongarije tevergeefs een be roep gedaan op weldoend Nederland, omdat Nederland nu eenmaal met zulke hechte banden aan Hongarije verbonden is, dat haar leed als eigen leed gevoeld wordt. Kwamen niet ruim 34.000 kinder tjes van Hongarije naar Nederland, en zouden de 34.000 pleegouders en pleegzusjes en broertjes wel ooit die mooie tyd kunnen vergeten? Neen, uit voordurende correspon dentie be-nerken wij dat de band nimmer verloren ging, maar we heb ben eigen zorgen en we denken niet immer meer aan het lot van ande ren. Daarom deze korte oproep! Uit noodkreten welke ons berei ken, zowel uit het moederland als uit de dispora, blijkt hoe hoog de nood onder de arme Hongaren geste gen is, aan alles is behoefte en diep bedroefde moeders kunnen hare kin deren het allernoodzakelijkste niet geven. Zouden wij hier niet te hulp ko men? Zouden wij U, in naam van de martelaar Mindzenty nog eens om hulp mogen vragen? Wat het meest nodig is? Kleding en schoeisel en bedekking, daaraan is inderdaad gebrek.... maar ook verduurzaamde levensmiddelen zijn welkomen tenslotte het verzen den eist zware financiële offers, wie dus niets te missen heeft, ook hij kan wat doen door te helpen die zware kosten te dragen, Maria de moeder van Hongarije én St. Ste- fanus, haar grote patroon, zal zeker Uw voorspraak zijn. Het adres is Stichting hulpactie voor Hongarije, Zeeburgerdijk 236, Huize Zeeburg, Amsterdam. Bank relatie Nederl. Credietbank, Amster dam, Postgiro 14378. GRIFFIE-AMBTENAAR INDE ZELF BOETEN. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft Zater dag 1 jaar en 9 maanden gevangenis straf geëist tegen de 57-jarige griffie ambtenaar W. A. van H„ die het rijk en mensen, die schikkingen of boe ten moesten betalen, had benadeeld. Van H. had als griffie-ambtenaar bij het kantongerecht in Dordrecht on rechtmatig postwissels geïnd en de bedragen niet ingeschreven. De ver zenders werden dan gedwongen nog maals te betalen. Hij had zich ook vergrepen aan in beslag genomen gelden. ZWARE MISHANDELING. De politie heeft de 21-jarige A. B. en de twintigjarige A. van R. uit Den Haag aangehouden wegens zware mishandeling. Gisternacht bracht een 27-jarige expediteur zijn 17-jarige verloofde met de auto naar h^iis. Toen de jon gelui binnen nog wat zaten na te praten, hoorden zij gerammel aan de deur van de auto. Drie mannen ble ken aan de auto te knoeier, en er volgde een heftige woordenwisse ling. De expediteur nam een stuk bandijzer en wilde de mannen te lijf gaan. Maar zij waren hem voor en pakten het ijzer af. De verloofde mengde zich toen ook in de strijd, waarbij zij een harde klap met het ijzer op haar hoofd kreeg. Met een beschadigd schedeldak is zij naar het ziekenhuis gebracht. Twee van de drie mannen zijn aangehouden. HOOFDREDACTEUR VAN „DE WAARHEID" WEGENS SMAADSCHRIFT VEROORDEELD Op 12 Maart stond de hoofdredac teur F. Schoonenberg van het dag blad ,.De Waarheid" voor het Am sterdamse gerechthof in hoger be roep terecht wegens een hem ten laste gelegd smaadschrift jegens de heer E. Kupers, destijds voorz. van het N.V.V., en wegens een smaad schrift jegens dr. L. J. Beel. De procux*eur generaal, mr. J. Fa- bius, had toen inzake het eerste smaadschrift 500.boete geëist en een voorwaardelijke gevangenis straf van zes weken. Inzake het tweede smaadschrift eiste mr Fabius 500.subsidiair 1 maand hechte nis. Uitspraak doende veroordeelde het hof hedenochtend de verdachte wegens het smaadschrift Kupers tot een gevangenisstraf van 6 weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 300.subs. 30 dagen Wegens het smaadschrift dr. Beel, veroordeelde het hof S. tot een geldboete van 300.subs. 30 dagen. De 64-jarige sjouwer H. Biest uit Rotterdam is gisterochtend op de Stadionweg tijdens het laden van hout van een auto op straat gevallen. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is hij overleden. Palmpaaspuzzle Daar er een onjuistheid in de puzz- le-opgave geslopen is, zullen de op lossingen, die 101 horz. en/of 68 vert. foutief hebben toch als juist geaccep teerd worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6