3)e C<2id6e(SoH/tcmt QefeCiciteeul, Schaman Wat is de bedoeling der Chinezen Zij trekken vrijwillig terug Weer geen vorderingen te Parijs De stakings-golf te Parijs Plan-Schuman geparafeerd In Alba nië is het niet pluis Ned. kustvaarder in brand Directeur: C M. v. HAMLKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 20 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12236 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. pf 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes 1 1.50 DE VERBONDEN TROEPEN NADEREN THANS TSJOENGTSJON, het voornaamste Noordelijke bevoorradingscentrum, ongeveer 12 kilometer ten Zuiden van de grens. Volgens w aarnemers zullen de Noordelijken zich op een verdedigingslinie ongeveer vijf kilometer ten Noorden van de breedtegraad te rug moeten trekken, als zij deze plaats opgeven. De nieuwe linie zou moeten liggen op een plaats, waar het dal tussen de heuvels zich vernauwt De Noordelijken, aldus deze waarnemers, zouden op vlak terrein niet stand k unnen houden met het oog op dé grote vuurkracht der verbonden tro epen. De geallieerden vragen zich af, wat de bedoeling van de Chinezen is, want het is duidelijk, dat zij vrijwil lig terugtrekken. Volgen het hoofdkwartier kunnen er twee redenen voor zijn: 1. De Chinezen willen het achtste Amerikaanse leger naar het Noor den lokken, zodat zijn aanvoer- wegen te lang worden en het ge makkelijker in de pan kan wor den gehakt. 2. Zij trekken terug ten Noorden van de 38ste parallel en hopen dat er bij de regeringen van de landen van de Uno tweedracht ontstaat over de vraag of de rode legers al of niet ten Noorden van de 38ste breedtegraad moeten worden achtervolgd. Duitslands bezet- tingskosten Recht der bezetters betwist De Westduitse minister van Finan ciën Schaeffer heeft gisteravond de Westelijke geallieerden het recht be twist van West-Duitsland een bijdra ge voor de verdediging te vorderen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat de Duitsers zich niet aan de betaling van hun aandeel wensten te onttrekken, maar dat hij zich af vroeg, of de geallieerden op grond van het bezettingsstatuut het recht hadden dergelijke betalingen te ge lasten. Schaeffer zei, dat de situatie door de loop der gebeurtenissen gewijzigd was en dat het geld, dat de geallieer den vragen niet langer alleen voor de bezetting gebruikt werd, maar ook voor de defensie. Van nu af aan, zo zei hij, behoorde over de „bezettingskosten" tussen de geallieerden en de Duitsers vrij on derhandeld te worden en moesten die kosten niet meer in de vorm van een gedwongen heffing gevorderd worden. Schaeffer noemde de post van 6.600.000.000 mark voor bezettings kosten in het komende begrotings jaar een onmogelijke last voor de Duitse belastingbetaler. Hij stelde be zuinigingen voor en in dit verband noemde hij o.m. demobilisatie van het legertje huispersoneel, lakeien, koks, bar- en kindermeisjes, dat thans in dienst der geallieerden is. Ook kabinetscrisis te Djakarta? Natsirs aftreden verwacht Het Indonesische parlement zou Dinsdagochtend in openbare voltal lige vergadering de regeringsverkla ring over een motie-Hadikusumo, waarin ontbinding van de daerah- raden werd gevraagd, bespreken. Tengevolge van het wegblijven van de P.N.I. (nationalistische partij), de P.S.I.I. (verenigde Islamietische par tij en kleine linkse groeperingen waren slechts 99 parlementsleden aanwezig, zodat het quorum niet be reikt werd en de zitting niet kon doorgaan. De wegblijvende leden schreven in een brief aan de voor zitter van het parlement, dat zij na aanneming van de motie-Hadikusu mo de besprekingen hierover als ge ëindigd beschouwen en verdere be sprekingen schadelijk zijn voor het prestige van het parlement. Na deze mislukte bijeenkomst deelde de P.I.R (Partij Indonesia Raya), waarvan de vertegenwoordi gers de presentielijst wel tekenden, mede, dat zij haar ministers (Wong- sonegoro, justitie, en Johannes, open bare werken) verzocht had, zich uit het kabinet terug te trekken. De partij kan zich met langer verant woordelijk stellen voor het beleid van het kabinet. De P.I.R. voert aan dat het beleid van de minister van binnenlandse zaken niet het ver trouwen van het parlement heeft en overeenkomstig de motie-Hadikusu mo gewijzigd dient te worden. Het kabinet is daarop in spoedzit ting bijeengekomen. Naar vernomen wordt, heeft minister Wongsonegoro daarbij verklaard, dat hij en zijn ambtsgenoot Johannes zullen aftre den. Verwacht wordt, dat minister president Natsir binnen 24 uur zijn mandaat ter beschikking stelt. „TANTE POS" GAAT MET HAAR TIJD MEE. De Posterijen in Ber lijn hebben bij wijze van proef voor het post- en telegraafbedrijf een „scooter" in gebruik genomen. Deze moderne voertuigjes worden in Ber lijn gebouwd en kosten ongeveer 2000 D/Mark. Strijd der Kerk in Tsjecho-Slowakije De Heilige Congregatie der Riten heeft over alle leden van de Tsjecho- slowaakse regering en anderen, die hebben meegewerkt aan de verban ning van mgr. Beran en andere ver grijpen tegen de vrijheid der Kerk, en over alle priesters, die een kerke lijke functie van de Tsjechoslo- waakse regering aanvaarden, een speciale excommunicatie uitgespro ken, die slecht door de Paus kan worden opgeheven. In dit verband is de officiële me dedeling te Praag wel merkwaardig, dat de aartsbisschoppelijke kansela rij de Tsjechoslo waakse minister van gezondheid, dr. Josef Plojhar toe stemming heeft gegeven weer de Mis te lezen. Plojhar behoort ongetwijfeld tot de priesters, die onder de excommu nicatie vallen, terwijl de aartsbis schoppelijke kanselarij, die in han den is van onbevoegden, geen enkel recht kan hebben om deze excom municatie op te heffen. Togliatti zwaait de vredespalm Onmogelijke voorwaarden De Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti heeft gisteren aan de Italiaanse regering een „wapen stilstand" aangeboden. In zijn eer ste politieke verklaring na zijn te rugkeer uit Moskou verklaarde hij: „De communistische partij is bereid haar oppositie stop te zetten, wan neer de regering zich uit het Atlan tisch Pact terugtrekt en haar bui tenlandse politiek drastisch wijzigt." De Italiaanse communisten staan (naar Togliatti zeide), „volledig ter beschikking voor de verdediging van de grenzen. Rusland echter bedreigt Italië niet en zal dat ook nooit doen". Overigens verklaarde de commu nistenleider ,dat zijn partij strijdt voor de doorvoering van he. socia lisme en wijzigingen in de economi sche structuur slechts wil bereiken langs de wegen, die in de republi keinse grondwet zijn vastgelegd. Intussen vond de politie op de gro te Ansaldo-scheepswerf te Genua een nieuwe grote geheime wapen bergplaats. t^der^geaiiieerden Afbreken der besprekingen wordt overwogen Sinds gisteren doet een deel van de Parijse taxichauffeurs en het per soneel van de forensentreinen mee aan de staking van de Métro en de bussen. Alleen de taxichauffeurs, die met een eigen wagen rijden onge veer een vijfde blijven aan het werk. De Franse regering tracht de vervoersmoeilijkheden zo goed mo gelijk het hoofd te bieden door le gerauto's te laten rijden: daarvan zijn er nu vijfhonderd in dienst, naast 250 particuliere bussen De sneltrein ParijsLe Havre is gisterochtend niet vertrokken. Op enige grote lijnen ondervinden de treinen aanzienlijke vertraging. Premier Queuille heeft gisteravond het kabinet bijeengeroepen om de ernstige toestand, die het gevolg is van de in Parijs snel om zich heen grijpende stakingsgolf te bespreken. JN EEN STEMMING van „verder praten is onmogelijk wanneer Gro- myko geen andere houding tegenover onze compromis-voorstellen aanneemt" begonnen de Westelijke vertegenwoordigers gisteren de derde I week van hun overleg met de Russische delegatie. Maar ook nadat op deze dertiende zitting vier en een halfuur was volgepraat, moest een Franse woordvoerder in de deur van het „Paleise Rose" verklaren: „Er zijn geen vorderingen gemaakt". Er werden geen nieuwe voorstel len gedaan en zelfs een klein compro- misje werd niet bereikt. Gromyko lanceerde een nieuwe, lange aanval op de (wat hij noemde) „schendingen van de overeenkomst van Potsdam". De Amerikaanse delegatie had een zware Zondag achter de rug. Dr. Jes- sup stond verscheidene malen in con tact met Washington, waarna de ge heel delegatie bijeenkwam om de si tuatie opnieuw onder ogen te zien. Vóór de Amerikanen gistermorgen met hun Britse en Franse collega's bijeenkwamen, hadden zij een tweede afzonderlijke bijeenkomst. Een Westelijke woordvoerder wil- Nog een lange weg voor de boeg LIET PLAN-SCHUMAN is gister ochtend eindelijk te Parijs gepara- feerd door de vertegenwoordige rs van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux Daarmede is een einde gekomen aan een periode van moeizame onderhandelingen, die ne gen maanden hebben geduurd. Nu begint er een nieuwe periode van moeilijkheden, want het plan heeft nog een lange weg af te leggen voordat het zijn beslag kan krijgen en zal werken. De kabinetten van de zes landen moeten nu het ontwerp, dat gisteren door hun technische deskundigen is geparafeerd, goedkeuren. Daarna zal het plan door de zes parlementen moeten worden bekrachtigd. Er bestaat nog steeds veel opposi tie tegen het plan De onderhande laars verwachten, dat het nog maan den, misschien zelfs een jaar, zal du ren, voordat het plan gereed zal zijn. De oorspronkelijke opzet er van is reeds veel verwaterd, doordat er, om bezwaren uit de weg te ruimen, door de meeste deelnemers concessies moesten worden gedaan. Na de parafering wees Jean Mon- net, de Franse afgevaardigde, op de drie voorname punten, die de veran dering karakteriseren welke het plan-Schuman West-Europa brengt: 1. Het boven-nationale karakter van de pool van steenkool en staal. 2. De instelling van een markt van 150 millioen verbruikers van de sa menvoeging van de beschikbare voorraden staal en steenkool. de niet positief antwoorden op de vraag of de Westelijke Drie van plan zijn de besprekingen af te breken. Aarzelend zei hij: „Wij zullen zien of Gromyko nieuwe instructies uit Mos kou heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat Rusland werkelijk een viermo- gendheden-conferentie wenst te ar rangeren. Wij zullen hem het vuur na aan de schenen leggen. Wanneer Gro myko geen werkelijke verandering in zijn houding toont en niet van plan schijnt, de verschillende malen om gewerkte agenda van het Westen te aanvaarden, zullen maatregelen ge nomen worden om de besprekingen te beëindigen". Russische politie gearriveerd Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de Sowj et-Unie haar missie in Albanië bijna verdubbeld" om de Sowjet- controle over de communistische marionettenregering te verscher pen". Volgens deze correspondent is de Sowj et-missie, „die oorspronkelijk ongeveer 3.000 man telde met meer dan 2.000 versterkt, die over zee uit Roemenië zijn gekomen." Terwijl de missie voorheen voor namelijk uit Sowj et-Russische advi seurs voor het Albaanse leger, inge nieurs en industriële deskundigen bestond, die de supervisie hebben over de productie van Albaans chroomerts en andere mineralen, be staan de versterkingen hoofdzakelijk uit veiligheidspolitie, aldus dit blad. Gehele eenheden zouden voor het eerst aan land zijn gegaan. Begin van dit jaar zou deze actie begonnen zijn. Verder zijn er enige recente aanwij zingen, dat de onrust in het Albaan se leger toeneemt, zo meldt deze correspondent. „Dit leger, dat drie divisies, ongeveer 50.000 man, telt, is het enige instrument, waarmee de huidige regering omver geworpen zou kunnen worden." 3. Het opheffen van de beperken de werking van de kartels en van de buitensporige concentraties van economische macht. UITBREIDING CEMENTINDU- STRIE IN ONS LAND NIEUWE FABRIEK IN AANBOUW. In ver band met de uitbreiding van de ce- mentindustie in ons land wordt naast de bestaande fabriek van de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) te Maastricht een nieuwe gebouwd van de zelfde onderneming. Deze nieuwe fabriek, welke men in het najaar in gebruik hoopt te ne men, zal 25.000 ton cement per jaar kunnen voortbrengen, waarmede de totale productie de half millioen ton overschrijdt. Het voor de cement- industrie ten dele te ontgraven ge bied in het Maasdal is toereikend tot het begin der volgende eeuw. De foto geeft een beeld van de af gravingswerkzaamheden aan de St. Pietersberg te Maastrioht. Rechts de nieuwe in aanbcuw zijnde fabriek van de E.N.C.I. Bemanning gered Op de Nederlandse kustvaarder Bonaire is gistermiddag brand uitge broken. De bemanning heeft het schip verlaten en is aan boord geno men van het Noorse stoomschip K. J. Knudsen. De machinekamer en de hutten stonden toen al in lichter laaie. De Bonaire, die 500 ton meet, was ledig onderweg van Londen naar Bayonne. De brand ontstond ter hoogte van Start Point voor de kust van Zuid-Devon. Kort daarna waren er reeds vijf schepen onderweg naar het brandende vaartuig, namelijk de sleepboot Portland Bill van L. Smit en Co., de Britse vrachtvaarder El len M., een Engelse kustvaarder, een Deense kustvaarder en de Engelse sleepboot Hurmoil. Later op de avond werd gemeld dat de K. J. Knudsen op acht mijl van Start Point alle schepelingen van de Bonaire aan boord had geno men. Voorzover bekend heeft nie mand enig letsel opgelopen. De Knud sen heeft koers gezet naar Pernis. De Franse trawler Tarana is er in ge slaagd de Bonaire op sleeptouw te nemen. De Bonaire werd vorig jaar te Foxhol gebouwd en is eigendom van J. Westers te Groningen. Twee sleepboten zijn onderweg om het brandende schip van de Tarana over te nemen. Het Nederlandse vrachtschip Prins Willem II deelde gisteravond mee dat het op weg is naar de plaats van de ramp en de Britse admiraliteit had de Dalrymple, die op thuisreis was van de Middellandse zee, op dracht gegeven naar de Bonaire te stevenen. De kapitein van het brandende schip, heeft aan boord van de K. J. Knudsen een telefoongesprek met de reder gevoerd. Hij vermoedde dat er in de machinekamer is gerookt De brand moet daarom volgens de reder ontstaan zijn door het breken van het „dagtingglaasje", een onderdeel van de oliestookinrichting, dat met gasolie was gevuld. De immigratie in Palestina Nahoem Goldman, voorzitter van het Joodse wereldcongres heeft Maandagmiddag op een persconfe rentie te Brussel verklaard, dat de ontwikkeling van Israël in versneld tempo voortgang vindt. Sedert Mei 1948 zijn 600.000 nieuwe immigran ten aangekomen, waardoor de be volking van de nieuwe staat in twee en een half jaar is verdubbeld. Thans bedraagt het aantal immigranten 20 a 25.000 personen per maand, van wie de meesten uit de Mohamme daanse landen en West-Europa ko- Deze massale immigratie heeft ge weldige uitgaven gevergd vanwege de regering, die hierdoor voor ern stige financiële moeilijkheden is ko men te staan. Desondanks is een drie jarenplan opgemaakt dat voorziet in de immigratie van 600.000 personen, wat een uitgave van anderhalf mil liard dollar zal vereisen. De uitga ven zullen gedekt worden door een inzameling bij alle Joodse gemeen schappen ter wereld, een lening en financiële hulp van de Verenigde Staten. DE PARAAF ERONDER ^A VEEL UITSTEL, waardoor de wereld tenslotte haar interesse verloor, is gistermiddag ten langen leste te Parijs het Schuman-plan ge parafeerd. Vertegenwoordigers van de zes deelnemende landen (Frank rijk, West-Duitsland, de drie Bene lux-partners en Italië) zetten hun paraaf onder een voorlopige over eenkomst om hun nationae staal- en steenkolen industrieën in een super- nationale pool in te brengen. Waar mede een uiterst belangrijke stap is gezet op de lange weg van de één wording van West-Europa, een 0 stap. welke onafzienbare ge volgen kan hebben voor het scheppen van betere toestanden en verhoudingen in dit verscheurd en gehavend werelddeel. Op drie voorname punten brengt het Schuman-p.an een principiële verandering voor West-Europa. Op de eerste plaats worden de tot dus ver nationale staal- en kolen-in dustrieën van de deelnemende landen ondergebracht in één grote belangen. gemeènschap. welke boven de natio nale eigenbelangen uitgaat. Politiek gezien, wordt daardoor een rijke bron van internationale bedreigingen en vertroebelingen dicht gestopt. Het zijn niet meer de afzonderlijke sou- vereine staten, die hun staal- en ko- lenindustrieën uitbuiten om po'itiek voordeel te behalen, maar de geza menlijke West-Europese gemeenschap zal in de toekomst deze be'angrijke oorlogsindustrieën stuwen in de rich ting van de vrede en van het geza menlijke welzijn. Frankrijks angst voor een hernieuwde Duitse agressie zal allengs afnemen naarmate de zekerheid groeit, dat de Duitse wa pensmidse geen wapens smeedt voor een aanval op de buurlanden. En een toenadering tussen Frankrijk en Duitsland is een der eerste voorwaar den voor een krachtig herstel van West-Europa. Op de tweede plaats is de uitscha keling van de concurrentie op econo misch gebied een factor van uitzon derlijk grote betekenis, waarbij op de derde plaats de opheffing van de beperkende bepalingen der tot nu toe bestaande kartes en van de buiten sporige concentraties van economi sche macht in één hand zich aansluit. Eén gemeenschappelijke macht voor het gehele gebied der zes lan den ligt in het verschiet, waarbinnen alle producenten een gelijke en vrije toegang tot de afzetmarkten zullen verkrijgen en alle verbruikers tot de voorziening. Noch douanerechten, noch contingenten zullen langer een belemmering voor het vrije ver keer van steenkool en staal binnen hel gebied van de zes deelnemende landen. Men zou kunnen zeggen, dat de West-Europese staal- en kolen-in dustrie is gedemocratiseerd. De z.g. Hoge Autoriteit, het uitvoerend or gaan van de „pool", is verantwoor ding verschuldigd aan een gemeen schappelijke vergadering als collec tieve uiting der parlementen en al dus van de volken der deelnemende landen. De rechtszekerheid zal wor den gegarandeerd door het Hof van Justitie. Elke overheersing zal worden ver meden en de onmisbare schakel tus sen de werkzaamheid en de super- nationale autoriteit en de algemene politiek der nationale regeringen zal door een ministerraad worden ver zekerd. Hiermede is opnieuw een bres ge- s'agen in de souvereiniteit der afzon derlijke landen. In de olaats van de scheidsmuren, welke Europa tot nu toe hebben verdeeld en daardoor verarmd, zul'en nu gemeenschapoe- hjke re<?els worden ongesteld, welke door allen worden aanvaard en voor allen zul'en gelden tot het gemeen- ^har»i>eliik welziin van de zes aan d;t plan deelnemende 'a^den. Zo komt de E'Tooese éé*1-wording uit de sfeer van d-° schone theorie in Ji° van de werkeMikheid. Fr is no*» veel toekomstmuziek bij. het zii toe,Togoven. Maar het be*in is nu pern.?"1'* ]-)^ Wp? tot vor°diee verwerkelükin? zal ongetwijfeld 'an* 7"n en no* ve'e onverwachte moeilvkhed^n oT,1eve'*en doch hij i'Pt voor ons. geopend <^oor de oara- "orin*s form?1;4Pi+t v/elke gisteren te Parijs is gescb'ed. HONGERDOOD rv NOORD- BRAZILIë. Gemiddeld komen twintig kinderen per dag van honger om in de stad Patos in het binnenland van de Noord-Braziliaanse staat Ceara. In de staten Ceara en Parahyba is reeds rtieer dan zes maanden geen regen gevallen, zodat hongersnood is ont staan Men vreest voor epidemieën. Reeds hebben zich twee gevallen van builenpest voorgedaan, waarvan één met dodelijke afloop. Duizenden vluchtelingen begeven zich met ach terlating van ha^e en goed naar de grote steden. Boeren dreigen met plundering. Ondanks de noodmaat regelen vreest men de toestand niet te kunnen verbeteren als do droogte aanhoudt. Ko-Ueitie.. Zoals een zakenman aan het eind van de dag zijn kasboek te voorschijn haalt om de kas op te maken, zo zou ieder mens aan het einde van de dag zijn geweten moeten onderzoeken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1