£ióse HUTSPOT^ Burgemeester van Kinschot kreeg de mooiste Palmpaas Weth. A. J. Jongeleen sloeg de eerste paal voor 55 woningen Tweede Kamer-debat over Regeringsverklaring MAANDAG 19 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - RAGINA 3 Oude traditie in Leiden Bijna 50 kinderen hadden gehoor gegeven aan de oproep van het R.K. Comité voor Vacantie-bezigheden en kwamen gistermiddag om drie uur met hun versierde palmpaas naar het Stadhuisplein, waar zij onder het balcon beschutting zochten tegen de hevige stormwind. Zorgzame vaders en moeders waren meegekomen om toe te zien of de palmpaas van hun spruit geen onheil zou overkomen. Een kleine groep belangstellenden be wonderde ondertussen de meer of min fantastische bouwsels, die de jeugd met behulp van vader of oude re broer had geknutseld. Er waren aardige exemplaren bij. Grote gevaarten, die de kinderen maar nauwelijks konden torsen in de wind, volgehangen met lekkernijen als krentebollen, vijgen, rozijnen en ander snoepgoed, bont versierd met linten en vlaggetjes tussen de palm takjes. Bovenop de stok hadden de meesten het traditionele vogeltje ge stoken, zó lekker knappend bruin ge- baken, dat menig kind niet aan de verleiding kon weerstaan reeds voor dat de optocht begon er kop of staart van af te bijten. Verreweg de meeste palmpasen kwamen uit de Hartebrug-parochie. De kinderen hadden om twaalf urn- eerst hun exemplaren naar de ver schillende parochie-zalen gebracht voor de keuring. Om half drie kon den de palmpasen weer afgehaald worden. De kinderen werden daar bij getracteerd. In de Romanuszaal zagen we pater Spruyt kwistig snoe perijen uitdelen. Eenmaal bijeen op het Stadhuis plein werd de mooiste palmpaas uit gezocht voor de burgemeester. Bea Krekelaav, 3e Binnenvestgracht 6, was de gelukige vervaardigster er van (zie foto). Zij mocht voorop lo- (Foto: „De Leidse Courant"). pen in de optocht, die via Breestraat, Noordeinde en Witte Singel om kwart voor vier het woonhuis be reikte van burgemeester Jhr. mr. F. H- van Kinschot. De stoet nie'.d halt en nadat de heer en mevr. van Kin schot na ar buiten getreden waren, mocht Bea haar palmpaas aanbieden. De burgemeester bewonderde het mooie exemplaar en mevr. van Kin schot stopte Bea een geschenkje toe. Inmiddels bezichtigde de burgemees ter ook nog enige andere palmpasen en uitte zijn waardering aan de leid sters en leiders voor hun werk. om deze traditie in ere te herstellen. Hierna ging des stoet uiteen. Iedet-e groep ging terug naar de eigen paro chie, om een mooie palmpaas aan de pastoor aan te bieden. HOOFDBESTUUR V. V. D. Op de tweede dag van de algeme ne vergadering van de V.V.D., die in Utrecht werd gehouden, is mevr. S. A. Th. Goudswaard-Knipscheer uit Leiden tot lid van het hoofdbe stuur herkozen. R.K. Onderwijzers vergaderden De belangstelling voor een zeer za kelijke vergadering van de Vereni ging voor R.K. Onderwijzers „St. Augustinus", afa. Leiden en Omstre ken, in „In den Vergulden Turk" was Zaterdagmiddag niet zo heel erg groot. Het minder mooie weer was daar misschien aebet aan. Wegen ziekte van voorzitter Neef jes opende de heer N. B. M. Vree burg de bijeenkomst, er op wijzend, dat een blijvende belangstelling van de leden voor verschillende kwesties noodzakelijk is Ook al wordt er door het hoofdbestuur veel afgehandeld, blijft het toch nodig, dat de afdelin gen zich over bepaalde aangelegen heden, die in de komende vergade ringen behandeld zullen worden, uit te spreken. Medegedeeld werd, dat ook dit jaar v/eer, eind Meibegin Juni, een R.K. Onderwijsdag in Leiden zal worden gehouden De heer L. van Veldhoven bracht verslag uit van de O.I.Z-vergade- ring. waarna de kascommissie een verlate waardering uitsprak voor het vele werk, dat de penningmeesteres- se, mej. H. Doove, al sedert vele ja ren verzet. Ook de secrtaris werd in deze hulde betrokken. Hierna vingen de besprekingen aan over de agendas van de algemene vergadering op 27 Maart te Amster dam en de K.O.V.-vergadering op 28 Maart te Utrecht. Tot afgevaardigden naar de laatste vergadering werden aangewezen, in volgorde naar stem- men-aantal: L. van Veldhoven, Lei den, mej. H. Doove, Leiden, J. Pon- sioen, Oua-Ade, N. B. M. Vreeburg, Leiden, H. G. de Boer, Noordwij k, J. Raauhorst, Leiden, W. Zandvliet, Leiden, J. van Heteren, Leiden, mej. A Omzicht. Zoeterwoude, J van Ha meren, Leiden. Als plaatsvervangen de afgevaardigden werden aangewe zen. mej. A. Clarijs, Zoeterwoude, mej. J. Clarijs, Zoeterwoude en J. Meijs, Oegstgeest. Bij de rondvraag werd de moge lijkheid besproken om te komen tot stichting van een fonds voor kinde ren van onderwijzeres of onderwij zers zelf, die voor priester gaan stu deren. Men stond wel zeer sympha- thiek tegenover dit plan, maar voors hands zijn er nog veel voetangels en klemmen. Ook op deze bijeenkomst werd een kleine collecte gehouden ten bate van het Lekke Dak van de Kath. Sociale Jeugdzorg. „Eensgezindhe:d" gaat bouwen Diploma-zwemmen Overdekte Onder grote belangstelling van familieleden, zusterverenigingen en genodigden vond Zaterdagavond in de Overdekte het diploma-zwemmen plaats met als uitslag: Dames A: Ike van Heemskerk Düker; Resy Bogaars, Inge den Hee- ten, Rientje de Nie, Inneke de Wit, Marijke van Rhijn, Alie Leeuwis, Ilse Vodegen, Astrid v. d. Car, Annelies Diebén. Ludy Janssen, Marjan Pan- nekoek, Anire v. d. Geest. Cobie de Koning, E. OuwerkerkHeijmans, Wilhemina Heurs. Anneke van In- gen, Hilde Jansen, Elisabeth Lenobel, Maria Eikelboom, Betty Voortman, Jenny Hendriks, Greet van Eikel. J. van Dijkvan Brussel, Coentje de Jonchesre. Moliene Hanegraaff, Oeckey Listh Fientje Groot veld, Elly ^choon, Tinv Boersma Hanske de rombe, Lily Prins C Kerkvliet Kortekaas, Joke Vermey, Deny de 'Vachter, Maria Wilschut. Dames B. Irene Staverman. Henny Kooi, Gré van Klink, Mien Paridon. Laura Huizinga. Luke Kooy, Lydeke Mansholt, Sylvia Danse, Annelies Haasnoot Ficke Niekerk. N. v. d. GraafStouten, Maja v. d. Horst Petra Hanno. Mieke van Velsen, Iske Vrijenhoek. Heren A Piet Verwijs, Koos van Weizen, Diederik Wilbrennink Tom Struik, Herman Cryghton, Meerten Smit, Jan Kwikker, Hermanns Prins G. Wals, Wim Janse, Henny van Wijk Jaap Sanlet Kees v. d. Graaf Hans Nijsscr. Gerrit de Jong, N. P. H. Verv'oed Peter Susan, P. K. van Weel, Piet van Duin, Jan v. d. Meer, Harry van Riiveman, Willem Ober Harry Kam rr.a. Frits v. d. Markt, Mariet Ser'^ 'e. Hans Stenfoi't Croese. K ->-<s Devi'c Heren B Thomas Breitharth. G. "raals. Leendert Krol. Piet Krassen- Vwg, Robert Vedegel, Paul Tesse- ^ar, Rein Heriendoorn. P. J. Buijs. C. v. d. Eist, Joost Dec, Pater v. d. Horst. Hedenmiddag deed wethouder A. J. Jongeleen met een fikse dreun het heiblok neerdalen op de eerste van de ruim 600 palen, die geslagen moeten worden voor de bouw van de 55 woningen, w.o. 33 du.nux, in de Meerburgerpolder, welke zijn toegewezen aan de Woningbouwver eniging „Eensgezindheid". Met deze slag werd tegelijkertijd voor de W. B.V „Eensgezindheid", die reeds 429 woningen in exploitatie heeft, de eerste na-oorlogse bouwperiode ingeluid. Onder hen, die deze plechtigheid bijwoonden, bevonden zich de heren J. H. Schüller en J. van Iterson, le den van de Commissie van Open bare Werken, afgevaardigden van de Gem. Huisvestingscommissie, de heer H. Oostveen, voorzitter van de Federatie van Leidse Woningbouw verenigingen, enkele ambtenaren van de Dienst van Gemeentewerken en afgevaardigden van zusterver enigingen. Alvorens wethouder Jongeleen tot het heien van de eerste paal over ging, vond in de directiekeet een samenkomst plaats. Bij verhindering van de voorzitter van „Eensgezind heid", de heer B. de Klerk Wolters, heette de secretaris van deze ver eniging, de heer A. J. Schoneveld, allen hartelijk welkom, in aanslui ting waarop hij er zijn vreugde over uitsprak, dat thans ook de W.B.V. „Eensgezindheid" tot bouwen kan overgaan. Indien de weersomstan digheden geen spaak in het wiel ste ken, koestert het bestuur de ver wachting, dat de woningen, welke aan 88 gezinnen onderdag zullen bie den, aan het einde van dit jaar alle in gebruik zijn genomen. Bijzonder erkentelijk was spr. voor de mede werking van het Gemeentebestuur en in het bijzonder van wethouder Jongeleen en de Dienst van Gemeen tewerken, waardoor het straks mo gelijk zal zijn, dat ook een aanvang wordt gemaakt met de bouw van nog 114 woningen in de Meerburger polder, welke eveneens aan „Eens gezindheid" zijn toegewezen Hulde bracht spr. tenslotte aan de archi tect, de heer D. L. Landman Grote plannen. Wethouder Jongeleen ,die er van overtuigd was, dat het voor Eensge zindheid vandaag een grote dag was nu ook zij aan het bouten kan slaan, verzekerde, dat hij bij de autoritei ten in Den Haag al zijn invloed zal aanwenden om het plan van de 114 woningen spoedig doorgang te doen vinden. Zodra ook dit plan verwezen lijkt is, zullen 227 gezinnen in de Meerburgerpolder aan een woning zijn geholpen. Ofschoon ook spr. aan tal van beperkende bepalingen is ge bonden, is naar alle waarschijnlijk heid de volgende stap het bouwen van plm 300 woningen in Noord, welke toegewezen zullen worden aan de W.B.V. „De Goede Woning". Daarnaast staat nog een federatief- plan op stapel voor de bouw van 550 woningen in Zuid-West. Zo mogelijk zal dit plan, waarvan de tekeningen bereids zijn goedgekeurd, binnen 14 dagen aan de minister worden voor gelegd. Voorts deelde spr. mede, dat met het oog op de grote woningnood, bij de regering zal worden aange drongen om het bouwvolume voor Leiden te vergroten. Met grote nadruk verklaarde wet houder Jongeleen, dat hoewel Leiden slechts een toewijzing heeft voor 350 woningen, hij alles op alles zal zet ten om hierboven uit te gaan Ik heb liever, aldus spr., dat men mij ver wijt, dat ik te ver ben gegaan, dan dat ik dit jaar één woning tekort kom op het mij toegewezen bouw schema. De heer H. Oosteveen, die namens de Federatie de gelukwensen aan bood wees eveneens op de grote woningnood, waarvoor Leiden nog staat. Achtereenvolgens voerden nog het woord de architect, de heer D. L. Landman, en de heer M. "I. Noote- boom, voorzitter van de W. B. V. „Ons Doel", die o.a. nog mededeel de, dat binnenkort ook de eerste paal voor de door deze /ereniging te bouwen 112 woningen aan de Lammenschansweg in de grond zal TUINBOUW-CURSUS. Voor de Tuinbouwcursus in Aan leg en Onderhoud (Tekencursus) zijn geslaagd de heren J. J. v. d. Blom en J. v. d. Mey, beiden te Lei den, met zeer veel vrucht: J Buur man, Leiden, W. Zandvliet Oegst geest ;.P. Lagas, Oegstgeest; A Brui nes, Zoeterwoude; B. M. Keyser, Voorschoten en A. Wetselaar, Lei den met veel vrucht; P. J. Beyer, J. A. de Jong, beiden te Leiden, P. D. Duivenvoorde, Voorschoten, G. Verkerk en R. W. Bouthoorn beiden te Alphen a. d. Rijn; G. Vliem, Sas- senheim; W P. Ravensbergen, Kat wijk a. d. Rijn; G. M. Vromans, Zoe terwoude; A. v. d. Starren en G. C. v. d. Bergf beiden te Voorhout; J. Puyk te Noordwijkerhout, J E. He geman, Noordwijk en J. Timmerman, Leiderdorp, met vrucht.' Afgewezen werden vier candidaten. DELFTSE HOGE SCHOOL. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen civiel ingenieur de heer F. P. J. Berbee uit Leiden. In de vergadering der Tweede Ka 'mer is hedenmiddag een aanvang ge maakt met de beraadslaging over de in de vergadering van Zaterdag j.l. afgelegde regeringsverklaring. De voorzitter heeft vooraf medege deeld, dat de heer Homme bericht, dat hij de debatten niet zal bijwonen, daar hij dit wegens zijn kwaliteit van formateur onjuist te achten. De heer Burger (Arb.) betoogt, dat verzet tegen uit het Oosten dreigend geweld noodzakelijk is. De Sovjet- Unie dwingt tot het brengen van of fers, welke door het gehele Neder landse volk gedragen zullen moeten worden. Spr. meent, dat de crisis de heer Oud opgedrongen is door het VVD- beleid van voor de oorlog in Korea. De belastingverlagingspolitiek van de WD is niet erg gelukkig geweest, meent spr., de conservatieve aanval op het regeringsbeleid heeft geen ef fect kunnen hebben. De politiek van de heer Oud is op een jammerlijk en kostbaar fiasco uitgelopen. De heer Oud heeft geen kans gezien het roer tijdig om te gooien. De heer Burger betoogt verder, dat door toedoen van de heer Romme de kleine WD-fractie een onevenredige positie in de regeringsconstellatie heeft gekregen. Z.i. is de regerings crisis onnodig uitgelokt en heeft ze schade aan de democratie toege bracht. De heer Burger meent, dat de vraag rijst of minister van den Brink niet een minder progressieve koers ge wenst acht. Spr. verklaart, dat de P. v. d. A aan de grens is gekomen van het vol gen der K.V.P. als deze op hoop van zegen nieuwe ministers creëert. De heer Burger geeft verder te kennen, dat z.i. de A.R. wel ver afge dwaald is van de werkwijze van Kuyper, die een regering vooral be oordeelde naar het program. Wat Nieuw-Guinea betreft, drukt de regering zich zeer pessimistisch uit. Een weinig overtuigend geluid van de „sterke mannen" als men de heer Oud moet geloven. Spr. meent, dat er telkens aan her innerd moet worden, dat de commu- MR. DONKER VOORZITTER TWEEDE KAMERFRACTIE P v. d. A. De fractie van de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid heeft heden Mr L. A. Donker gekozen tot voorzitter met ingang van 1 Septem ber a.s. Tot aan die datum zal mr. Burger, de waarnemende fractie voorzitter, de leiding van de fractie voortzetten. nisten op twee fronten strijden, door dreiging van buiten en ondergraving van binnen. Het is niet direct het oordeel van de K.V.P., dat de sterkste schouders de* zwaarste lasten moeten dragen. De P. v. d. A. staat op hetzelfde stand punt. Spr. hoopt dat in deze de Ka mer het tempo van de minister van Financiën zal volgen. Het regeringsprogramma biedt een aantal goede mogelijkheden; op de juist uitvoering komt het aan. De arbeidsvrede komt z.i. in ge vaar als men niet terstond komt tot een nieuwe loonronde. De heer Burger meent, dat er tal van vragen openblijven. Het beleid zal moeten goed maken wat in de regeringsverklaring ontbreekt. De heer Schouten (A.R.) verklaart van oordeel te zijn, dat de beslissing, welke het vorige kabinet heeft geno men, juist was, maar niet op de door dat kabinet aangevoerde gronden. Toen wij onze stem uitbrachten ten gunste van de motie-Oud, aldus spr., had dat in geen enkel opzicht iets te maken met een zeker conservatisme of met een zekere vooruitstrevend heid. Deze stem werd uitsluitend be paald op grond van de houding ter zake van Nieuw-Guinea. Met de strekking van het adres der werkgeversorganisaties verklaart spr. in te stemmen. De pogingen van de heren Drees en van Schaik heeft spr. zo verstaan, dat eigenlijk het doel was te komen, via hun formatie, tot een terugkeer van hei. demissionaire kabinet. Tegen die doelstelling had hij groot be- nen we u mededelen, dat er nog steeds schot in zit. Zaterdagmiddag vergaderden de R.K. Onderwijzers. Tijdens de pauze werd gecollecteerd. Nu zoudt u natuurlijk graag willen weten hoeveel er opgehaald werd. Maar dat vertellen we nu eens niet. Het zij u voldoende, dat er veel pa pier bij was en dat de Kath. Sociale Jeugdzorg de onderwijzers en onder wijzeressen uitermate dankbaar is voor het mooie bedrag! En zo gaan we verder. Overal hoort men spre ken over het Lekke Dak en iedereen is vol sympathie voor dit plan. Als volgende week de steigers geplaatst worden, moesten de eerste duizend gulden eigenlijk binnen zijn. Dat kan! Bij de post van hedenmorgen vond Stadskok weer een tientje zon- H der afzender. Hartelijk dank. Zó moet avond verwacht worden in het Don i ke* öaa"! Hebt u al iets gedaan? De Maandag 19 Maart. Laat ons eerst de dames en meis jes van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" even waarschuwen anders zou den zij straks te vergeefs naar de les sen gaan. Gedurende twee weken worden de lessen echter stopgezet en beginnen pas weer op Dinsdag 3 April, Woensdag 4 April en Maandag 9 April. Dit geldt alleen voor de da mes en meisjes. En namens het be stuur alvast: Zalig Pasen! Het Lekke Dak btengt meer be roering dan u wellicht denkt. Want de R.K. Harmonie repeteert gewoon lijk in het gebouw Nieuwe Rijn 52. Maar vanwege de restauratie kan dat morgen niet. Daarom wijzen we de muzikanten er op, dat zij morgen- Boscohuis, Rapenburg. Alweer een diefstal-bericht. De po litie heeft twee Leidenaars aange houden, de 23-jarige J. G. v. V. en de 16-jarige H. de Z., die er de laatste tijd een winstgevende gewoonte van gemaakt hadden om hier en daar in de stad zinken regenpijpen te stelen. Bij huiszoeking werden nog 8 pijpen gevonden. De daders werden opge sloten aan de Zonneveldstraat. Het valt ons eerlijk gezegd alles mee, dat de stormschade, die gisteren in de stad werd aangericht, zo gering is. Alleen moest de Brandweer Zondag avond om half acht uitrukken, om dat boven een sigarenwinkel op de hoek Prinsessekade-Haarlemmerstr. een reclame-bord was losgerukt. De grote ladder werd uitgeschoven en onder grote belangstelling van het publiek maakten de brandweerlie den het zaakje weer in orde. Dat was alles. Wat het Lekke Dak betreft, kun- Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anna Bernardina dr. van O. Hettinga en J. J. van Gom- pel; Jacques,z. van D. Molenaar en L. Boom; Dirkje Christina Johanna, d. van C. van Vliet en M. Bos; Jan, z. van A. van der Meij en C. War- naar; Johanna Clazina, d. van N. W. Nederveld en P. N. Tan: Jacob, z. van A. P. Baak en J. Korsuize; Harry Johannes, z. van J Nijssen en J. Voornhout; Birgitta Maria d. van T. G. Crooijmans en H. J Martens; Jo hannes Gerardus Hubertus, z. van J. B. D. Rooij akkers en Q. M Mei man Koendert Arie, z van L. Blonk en M. de Kater; Johan Frederik, z. van J. F. van Druten en T. Vernet, Eiisabeth. a. van G. Eelink en J. Pret. Overleden N. G. Zancvliet, man, 63 <&ar. MARK' 'HTEN ROTTERDAM, 19 Maart. Vee. Aanvoer: '362 totaal, 723 vette koeien en ossen, 639 varkens. Prijzen: vette koeien f 2.48-2-68, 2.20—2.48 en 2.002.20 en varkens 1.80, 1.76 en 1.70 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer als vorige week handel levendig en prijzen iets ho ger; varkens aanvoer iets kleiner, handel willig prijzen hoger prima exemplaren boven notering. brievenbus van Nieuwe Rijn 52 is groot genoeg. En het gironummer is nog steeds 230414. Leidse Universiteit Geslaagd voor het prop. examen godgeleerdheid de heer J. Keuken, Enschede. Geslaagd voor het doctoraal exa men Klass. Lett. L. J. L. Plas Steen wijk. weersverwachting (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en West, maar tijdelijk verander lijk. Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en plaatse lijk enkele buien. Iets kouder. RIJP WETERING Gevaarlijk spelletje Het jongetje B., dat met enige vriendjes speelde bij een autobus, had zich aan de achterzijde daarvan genesteld. De niets vermoedende chauffeur stapte in en reed weg, voor dat de kleine man zich had los ge maakt. Zo kwam het, dat hij achter de bus werd meegesleept tot Oud-Ade. Van degenen, die het zagen gebeu ren, dacht niemand het kind nog le vend terug te zien. Maar wonder boven wonder leefde het. Met ern stige beenwonden werd het in het ziekenhuis opgenomen waar het in behandeling is genomen en het 't naar omstandigheden goed maakt. WARMOND Nat. Reserve. Maandag om 8 uur wordt er in hotel ;,De Zon" een propaganda-bij eenkomst gehouden, waarop de commandant van het district Zuid-Holland van de Nat. Reserve zal spreken over de N S. en de burg. over de reserve politie. Voorts zullen enige militaire films worden vertoond. Het geheel wordt opgeluisterd door de harm. St. Mat- VOORSCHOTEN 3jarig meisje verdronken Sinds Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur werd het 3-jarig meisje Fien Berger uit de. Hyacinthstraat 2 door haar moeder vermist. Het meisje was des middags met haar step op straat gaan spelen en keerde niet meer terug. Buren en kennissen gingen het meisje zoeken. De politie werd van de vermissing in kennis gesteld en al heel spoedig trokken een groot aan tal particulieren, militairen van het M. O. C. en politie, deze laatste zelfs met een speurhond, er op uit om een groot deel van het dorp af te zoeken, waarbij nog kwam, dat de invallende duisternis het zoeken be lemmerde. Circa 9 uur werd met de geluidswagen van de Rijksverkeers- politie uit s-Gravenhage het bericht van de vermissing omgeroepen in het hele dorp en tevens werd bericht naar Hilversum doorgegeven voor uitzending" v an een extra politiebe richt. Na deze alarmeringen boden zich spontaan vele ingezetenen aan om de omgeving af te zoeken. Zeker waren meer dan honderd mensen, met auto's zaklantaarns tot diep in de nacht in de weer om het kind te zoeken. Op aanwijzingen van een automobilist werd het landgoed Duvvenvoorde" met een groot aan tal burgers doorzocht. Zelfs de Hof weg kreeg een beurt, maar alle po gingen hadden geen resultaat. Zon dagochtend om circa 6.30 uur werd het meisje ii» een sloot achter Huize Bijdorp gevonden. De speurhond had in de tuin van Huize Bijdorp wel een spoor gevonden maar de vaFende regen maakte het hem onmogelijk de juiste plek aan te geven. De betrok ken familie woonde nog maar kort in Voorschoten. De vader van het meisje ligt in het ziekenhuis. Laatste Berichten Verhogina der broodprijzen Zoals bekend, werden de prijzen van het zogenaamde volkswittebrood en volksbruinbrood met drie cent per 800 gram verhoogd. De grondstoffen voor dit brood werden verhoogd van 24 gulden veertig cents tot zevenen twintig gulden zeventig cent per 100 kilogram. Naar het oordeel der bak kers dekt deze prijsverhoging de ver hoogde detailprijs. Anders ligt het met grondstoffen voor brood uit de zogenaamde „vrije sector", vervaar digd uit „W-bloem", van deze bloem lag de inkoopsprijs op vijfendertig gulden dertig cents per honderd kilo gram. De verhoging bedraagt zeven gulden. Aangezien de prijsvorming van dit brood reeds geruime tijd vrij is, kan het bedrijfsleven dus zonder meer tot verhoging van de detailprijs over gaan. Met dien verstande echter, dat de overheid een dergelijke verhoging redelijk moet achten. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat de bakkers van hun organi saties zeer binnenkort een advies omtrent de nieuwe prijs van „vrij wittebrood" zullen krijgen. In kringen van deskundigen is men van oordeel, dat dit advies een prijs verhoging van vier cent per brood van 800 gram zal behelzen. Men ver wacht geen adviezen omtrent verho ging van prijzen betreffende artike len ais luxe broodjes, koek en be schuit, doch aangenomen kan wor den, dat deze en dergelijke produc ten, afhankelijk van prijsverhoging van de grondstoffen, waaruit deze zijn samengesteld, op een zelfde ba sis als het wittebrood zullen stijgen. Op banket heeft de stijging van de meelprijzen minder invloed, al zal de verhoogde suikerprijs ook moeten meetellen. DRIE PRINSESJES NAAR SANKT ANTON De drie oudste prinsesjes zullen Woensdag 21 Maart per trein naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrek ken, om aldaar een korte Paasva- cantie door te brengen. Het ligt in de bedoeling van de Koningin om, na het vertrek van prins Bernhard Zaterdag naar Zuid-Amerika, even eens enkele dagen naar het Oosten rijkse wintersportoord te reizen. „Volkskr." Voor de tv-reede maal is Zaterdag het nieuwe Radioprogrammablad verschenen; het is per post aan de abonné's verzonden, maar werd in enige plaatsen, o.a. vrij druk in Am sterdam, ook op straat aan de man gebracht- In Doetinchem is een deur waarder aan de deur van de uitgeef ster geweest om de oplage in beslag te nemen, maar er waven geen exem plaren aanwezig. Overigens hebben de AVRO, de KRO. de NCRV en de VARA de stich ting „Het Radioprogrammablad" ge. dagvaard, op 27 Maart te verschij nen voor de enkelvoudige kamer van de Amsterdamse rechtbank. DE AANSLAG TE TEHERAN. De student die de aanslag pleegde op de president van de universiteit te Teheran, is gearresteerd. Hij zou op een keer betrapt zijn, toen hij bij een examen afgenomen door dr. Zan- goeneh, zat te spieken. Men onder zoekt, of da student in verbinding stond met de communistische Toe- denpartij of met de Islamietische fanactici. De aanslag gebeurde op de trappen van de universiteit. Dr. Zangoeneh is 46 jaar oud. Hij was minister van onderwijs :n het kabinet van gene raal Razmara, die kort geleden werd vermoord.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3