Brood, margarine en vetten duurder PSeudO'SPionne De plannen der Regering Ruim 500 afgevaardigden van „Dit is leven" in Alphen bijeen MAANDAG 19 MAART 1951 Ut LEIDSfc. GUURANi EERSTE BLAD PAGINA 2 Verhogingen kunnen direct ingaan IN AANSLUITING op de regeringsverklaring van Zaterdag, waarin is 1 gemeld, dat de regering heeft beslote waarborgen en mogelijke specu- verminderen, deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mee, dat de vermindering van subsidies hogere prijzen bete kent voor de grondstoffen voor brood, margarine en bak- en braadvet. Om een ongestooorde voorziening te waaarborgen en mogelijke specu latie met ongeoorloofde winsten te voorkomen, is het noodzakelijk, dat deze wijzigingen in de prijzen der grondstoffen onmiddellijk geschie den. Als gevolg hiervan kunnen de prij zen van volkswitbrood en bruinbrood ten hoogste worden verhoogd met drie cent per .brood van 800 gram, van margarine met 15 cent per half- pondspakje en van bak- en braadvet met 17 cent per half pond. Meer verhogingen mogelijk. Door de duurdere grondstoffen kunnen eveneens prijsverhogingen optreden voor een aantal artikelen voor menselijke consumptie, waarin granen, meel, bloem en/of vetten zijn verwerkt. Voor die artikelen, waarvan de prijzen niet aan maximumprijsvoor schriften zijn gebonden, zal de re gering nauwlettend toezien op de prijsontwikkeling en zij zal maximum prijzen instellen, indien de prijswij zigingen daartoe aanleiding geven. Loonconsequenties. De Stichting van de Arbeid zal morgen (Dinsdag) vergaderen met de interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen, ten einde na tc gaan in welke mate compen satie voor de prijsverhoging zal kun nen worden geboden. Gerechtigd, niet verplicht. In aansluiting aan bovenstaand of- ficeel communiqué, wordt vernomen, dat de detaillisten vandaag (Maan dag) gerechtigd niet verplicht zijn de hogere prijzen direct in toe passing te brengen. Het bestuur van de bakkerij stich ting vergadert vandaag om te bespre ken, welke broodprijzen, in verband met een prijswijziging zullen wor den vastgesteld. Het resultaat zal wel parallel lopen met de beslissing van de Amterdamse bakkerij, waar bij de prijzen van het regeringsbrood te Amsterdam met ingang van heden met 3 cent per 800 gram zijn ver hoogd. De prijs van het z.g. kleinbrood kadetjes etc. is met een halve cent per stuk gestegen. De prijs van het witbrood, dat bij de cliënten wordt thuisbezorgd, wordt in het algemeen niet met 3, maar met 4 cent verhoogd. Ook veevoeder verhoogd in prijs Begin April zullen de prijzen, waarvoor de regering de verschil lende grondstoffen voor de meng voederindustrie beschikbaar zal stel len, als volgt worden verhoogd: voor mais met 8.65 per 100 kg., voor ha ver met 7.15, voor voedergerst met ƒ7.65. De prijzen voor dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde verhoogd. Voor tarwe-afval- len (grintzemelen en gries) zal de prijsstijging van 5.50 per 100 kg. waarschijnlijk pas in de tweede week van April ingaan. Voor veekoeken zullen de prijzen tot het einde van dit stalseizoen on gewijzigd blijven. De prijsverhoging van veekoeken zal dus pas na afloop van de huidige staltijd ingaan. De overheid heeft thans reeds de prijsstijgingen, welke binnenkort zullen ingaan, bekend gemaakt, op dat de mengvoederindustrie weet waar zij aan toe is. De regering zal echter, blijkens haar verklaring van Zaterdag jl., waken tegen onnodige en dus ook tegen te vroege prijststij gingen. De veehouders kunnen van hun le verancier in ieder geval voor de eer ste helft van de thans geldige bon nen (van de serie M en N) aflevering tegen de oude prijzen verlangen. Dit geldt eveneens voor het volledige te goed van vroegere bonnen. Voor rundveevoer zal hij ook de tweede helft van de huidige toewijzing te gen de oude prijzen kunnen kopen, omdat de pry/en van de veekoeken voorlopig nog niet zullen stijgen. De bijzonderheden van de andere vee voedergrondstoffen zullen binnen kort worden bekend gemaakt. Voorts zij nog gemeld, dat de prijs verhogingen geen betrekking hebben op de prijzen van binnenlandse gra nen, doch uitsluitend gelden voor die grondstoffen voor de veevoeder-in dustrie welke worden geimporteerd en van regeringswege tegen vaste prijzen aan de mengvoeder industrie beschikbaar worden gesteld. Kolen en Benzine stijgen mee Binnenkort waarschijnlijk tegen 1 April zullen ook de prijzen van huisbrand- en industriekolen omhoog gaan. Over eventuele verhoging van de benzineprijzen worden thans nog onderhandelingen gevoerd, over de uitslag waarvan nog niets met ze kerheid te melden valt. De herziening van de kolenprij- zen, die ook een gevolg is van de grotere invoer van kolen uit het bui tenland, stond reeds enige tijd op het programma Zij heeft op zich laten wachten tengevolge van de goede werking van het kolen-egalisatie fonds, dat via een hogere prijs van de Nederlandse kolen drukkend kon werken op de invoer. Van dit fonds werd echter door de grotere invoer gedurende de afgelopen winter ech ter meer gevergd dan voorzien was. Over de omvang van de prijsverh ging is nog niets positiefs bekend, al schreef een der Haagse bladen over een verhoging van 75 cent per mud anthraciet. Ontevredenheid bij vakcentrale De Raad van Vakcentralen deelt ons mede: Onmiddellijk na het bekend wor den van de regeringsverklaring en van de daarin aangekondigde prijs verhoging van enkele direct nood zakelijke levensmiddelen zijn de be sturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. bijeengekomen. Ondanks de uitdrukkelijke toezeg ging der regering en in weerwil van de herhaalde telegrafische verzoeken van de Raad van Vakcentralen heeft de regering thans zonder overleg met de Stichting van den Arbeid tot zeer ingrijpende prijsverhogingen be sloten. Begrip hebbende voor de ernstige situatie hadden de vakcentralen mo gen verwachten, dat de regering in zake de thans door haar getroffen maatregelen overleg met het georga niseerde bedrijfsleven zou hebben ge pleegd. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zullen de thans ontstane situatie ob jectief onder het oog zien. Te dien einde zullen Maandag de besturen van elk der drie vakcentralen ver gaderen. Maandagavond komen de drie besturen in gecombineerde ver gadering bijeen. Intussen hebben zij reeds tele grammen verzonden: aan de minis ter-president. en aan de Stichting van de Arbeid. Spaarpotje voor arbeiders in bedrijven met hoge winsten? Omtrent de plannen der regering weet het dagblad „Trouw" nog het volgende mede te delen: In regeringskringen hoopt men. dat in October één brigade parate Nederlandse troepen zal zijn ge vormd. Het ligt in de bedoeling deze troepen in Duitsland te legeren. RECHTSTREEKSE INVLOED OP PARTICULIERE INVESTERINGEN Wanneer de regering mededeelt, dat in bepaalde gevallen zo nodig rechtstreeks invloed kan worden uitgeoefend op de particuliere inves teringen, dan schijnt men o.a. te denken aan toepasing van de bedrijfs vergunningswet. Bepaalde investe ringen zouden om nationaal-econo- mische redenen niet verantwoord kunnen zijn. Door middel van de bedrijfs vergunningen wet zou men deze investeringen kunnen voorko men De overheid zou hiertoe echter bij hoge uitzondering willen over- LONEN EN PRIJZEN Wat de verhouding tussen lonen en prijzen betreft, stelt de regering overleg in het vooruitzicht met de Stichting van de Arbeid. De prijs verhoging, die ontstaat ten gevolge van de afschaffing van de subsidies, zal de druk op het arbeidersbudget volgens de berekening van de rege ring met 2.8 pet. verhogen. Sinds de laatste loonronde is er een achter uitgang te constateren in de verhou ding tussen lonen en prijzen. Met de Stichting van de Arbeid zal de regering thans de gehele si tuatie opnieuw bezien. Er is nog geen vaste gedragslijn bepaald. In ieder geval zal het niet mogelijk zijn de prijsstijgingen volledig te compense ren, omdat dan de totale betalings balans niet sluitend kan worden ge maakt. In het regeringsprogram, dat mr. Steenberghe opstelde, werd com pensatie in het vooruitzicht gesteld voor de prijsstijgingen die na 1 Fe bruari 1951 zouden plaats vinden. In het regeringsprogram van prof. Rom- me wordt geen datum genoemd, zo dat dus thans inderdaad de prijsstij gingen sinds het vorige jaar Sep tember in haar geheel moeten wor den bekeken. DE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING De datum van de inwerkingtreding van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering zal in overleg met de Stichting van de Arbeid worden vastgesteld. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de arbeiders hier door wel meer sociale zekerheid verkrijgen, doch dat in de huidige conjunctuur hieraan geen overwe gende betekenis kan worden toege kend. PENSIOENEN Het lag in de bedoeling van het vorige kabinet om aan het gepen sionneerde overheidspersoneel een nieuwe toeslag te geven Minister Teulings had een wetsontwerp ge reed. Afgewacht moet worden of het nieuwe kabinet zich hiermee kan verenigen. In regeringskringen be staat op het ogenblik geneigdheid om ook aan de minister draagkrachti ge gepensionneerden buiten de over heidssector een toeslag te verlenen Hierbij doen zich echter grote moei lijkheden voor. Het vraagstuk van de kinderbij slag aan kleine zelfstandigen zal ook door het nieuwe kabinet worden doorbehandeld. De regering zal naar het blad verneemt onderzoeken of het mo gelijk is, dat in bepaalde bedrijven waar hoge winsten worden gemaakt, een loonsverhoging kan worden toe gestaan, die niet wordt uitgekeerd doch voor de arbeiders wordt gere serveerd als spaargeld. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD De Subcommissie Organisatie Voed selvoorzieningssector van de door de Sociaal-Economische Raad ingestel de Organisatie-Commissie maakt be kend, dat zij de instelling van een productschap voor zuivel en van een productschap voor pluimvee en eie ren in overweging genomen heeft. Organisaties van belanghebbenden, die uitgenodigd wensen te worden te gelegener tijd van hun mening te doen blijken, gelieven hiervan me dedeling te doen aan het secreta riaat der Subcommissie, Emmapark 1, 's-Gravenhage. „NOORD ZUIDHOLLANDSE VERVOERMAATSCHAPPIJ VERHOOGT PENSIOENFONDS. De directie van de N.V. Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij heeft besloten het pensioenfonds van de N.V., dat 25 jaar bestaat, te ver hogen met 1.000.000, waardoor het ekort, dat ontstaan is tengevolge van de recente loonronden kan worden gedekt. Tevens kan nu het weduwen- pensioen, dat tot nog toe ten hoogste 31 pet. bedroeg, worden verhoogd tot 40 pet. PROTEST TEGEN VOORGENOMEN VERHOGING BELASTING OP MOTORRIJTUIGEN. In reactie op de regeringsverkla ring, waarin onder meer verhoging van belasting op motorvoertuigen wordt aangekondigd heeft de BBN een schrijven gericht tot de minister president en tot de leden van de Tweede Kamer. Dit schrijven luidt: „De bond voor bedrijfsautoveerkeer in Nederland, kennis genomen heb bende van het voornemen der rege ring de motorijtuigenbelasting te ver hogen, protesteert met klem tegen uitvoering van dit voornemen en zulks met name ten aanzen van de motorrijtuigen ten dienste van het beroepsvervoer De BBN is van oordeel, dat iedere verzwaring van de reeds op het be roepsvervoer drukkende lasten, on aanvaardbaar -s". De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, heeft ir. A. W. v. d. Plassche, directeur van de tuinbouw en reeds pdv. directeur- generaal van de landbouw van het ministerie, belast met de leiding van de directie van de landbouw, nu ir. C. Staf het ministerschap voor Oor log en Marine heef* aanvaard. MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 22-jarige kantoorbediende Klaas Honig uit Koog aan de Zaan. die-Zaterdagmiddag een motorrijwiel gehaald had uit Badhoevedorp. is daarmede des avonds verongelukt. Hij reed op 2 fietsers, die ongedeerd bleven, in ter hoogte van de Boten- makersstraat in Zaandam en kwam daarbij zo ongelukkig ten val. dat hij Zondagmorgen overleed in het gemeentelijk ziekenhuis, waar hij was opgenomen met een zware her senschudding ROUWDIENST VAN TOKIO DOOR DE K.R.O. Op Dinsdag 20 Maart a.s. van 19.15 19.23 uur zal de K.R.O. uitzenden een opname van de kerkelijke plech tigheid ter nagedachtenis aan de vallen Nederlandse soldaten in Korea gehouden in de kapel van het Army Main Hospital te Tokio op 6 Maart j.l. De plechtigheid werd geleid door aalmoezenier Van de Vrande en een Amerikaanse dominé. Reeds geruime tijd wordt in Oost- kapelle gewerkt aan het slopen dér ruïne van het rusthuis' voor ouden van dagen „Irma", dat in 1949 door brand geheel werd verwoest. Bij deze werkzaamheden hebben werklieden in de kelder een kist gevonden met honderd kg. springstof, die daar se dert de bezettingsjaren heeft gestaan. De oudjes zijn dus bij de brand wel aan een groot gevaar ontsnapt. De buitengewone kamer van de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank, die veertien dagen geleden het proces behandelde tegen de 66-jarige Nederlandse schrijfster mevrouw J. van Ammers-Kueller, heeft vanmor gen, uitspraak doende, het ten laste gelegde niet bewezen verklaard en SEDERT EEN PAAR JAAR groeit er in Nederland een sterke jonge renbeweging, waarvan de eerste manifestatie naar buiten het vo rig jaar plaats vond in een massale bijeenkomst in de Jaarbeurshallen van de Domstad. Sedert dien heeft „Dit is leven", waarvan o.a. pater P. Wesseling C.s.s.R., pater Jelsma en de heren M. Rietveld, Hans Ve- lu en Wim Hering de bezielende krachten zijn, weerklank gevonden in de harten van duizenden jongens en meisjes in Nederland. katholiek te zijn. Dan past ons de oprechte lach, de hartelijke blijd schap en eefi waar optimisme, zodat anderen zich afvragen, wat is toch het geheim bij deze mensen van die wonderlijke levenshouding. Die vraag moeten wij bij anderen wak ker roepen door ons steeds meer te verdiepen in de leer van Hem, Die de liefde zelf was: Christus Sprekers uit alle delen van het land. Wim Hering wees er hierna op, dat het doel van de beweging is het geloof weer tot een levende realiteit te brengen. Deze kerngedachte is wereldomvattend. Ze houdt niet op bij het onderhouden van een serie geboden in het besef van een levend Christen te zijn. Overgave en aan vaarding eisen bewustzijn. Het christendom moet ons bevrijden van de kwellende vraag „Waarvoor le ven wij?" Hierna spraken nog Theo Bodewes uit Groningen, die de geloofssituatie in het Noorden schetste; Irma Bor- graaf uit Goes, die dit van Zeeland deed; Henk Lambermont; De Bosch sprak over Brabant; Wim van Luyn, Deventer nam de Achterhoek onder de loupe; Mien van As uit Venlo, verklaarde het verschil tussen de ka tholieken van het Zuiden en hen, die in het Noorden met andersdenken den in conversatie komen over gods dienst-problemen; Huub Lambregts, Den Haag schilderde de verhoudin gen in de grote steden en Leo Groe- newegen vertegenwoordigde tot slot de jongeren in militaire dienst Trees Blom sprak over de bewust wording van ons geloof door een nauw contact tussen God en het in dividu ,in de Sacramenten. Hans Velu zeide, dat er 700.000 ka tholieke jongeren zijn, waarvan er slechts 200.000 verenigd zijn in enige organisatie van het katholieke aard. De rest geniet geen andere geeste lijke leiding dan via preek en huis bezoek. Nadat hij een korte schets had gegeven van de verschijnings vorm der beweging, die spr. een vorm van apostolaat noemde, spoor de hij aan hieraan deel te nemen. Samenvatting van pater Wesseling. Vervolgens gaf pater P. Wesseling C.s.s.R. een korte samenvatting van de jongeren-meningen over „Wat is leven". Spr. bracht daarop hier en daai enkele correcties van en waar schuwde tegen generaliseren. Zonder geloof kan de mens niet leven. Wij zijn, na 2000 jaar, bezig te ontdek ken wat de Kerk voor ons betekent. Dit leidt tot geloofsvernieuwing in zichzelf en bij anderen. D? jeugdor ganisaties werken hard. Dat zij geen invloed hebbdh op alle jongeren ligt bij de jeugd, constateerde pater Wes seling, die veel goeds zei van de ka- jotters over de concrete, definitieve vormgeving van de nieuwe beweging worden nog besprekingen gevoerd. Het is nodig dat de gehele jeugd zich gebonden weet door de Kerk, zonder nochtans zich t«- verbinden aan deze beweging. Dat een hernieuwing van het geloofsleven noodzakelijk is, trachtte spr. duidelijk te maken aan de hand van statistieken van roctor Kraakman in Pinkstervuur betref fende de afname van priesterroepin gen, welke afname het gevolg is van het teruggaan van het geloofsleven. Na een tijd van zoeken en aftasten begint thans een vaste lijn zichtbaar te worden langs welke „Dit is leven" haar weg zal moeten banen, langs de wegen van geleidelijkheid, met de middelen, die men ter beschikking heeft. Dit is leven komt uit de jeugd zelf en is nieuw. Het beoogt geen binding aan één persuon. Nadat pater Wesse ling nog dank had gebracht aan allen die tot nu toe hun medewerking aan de beweging hadden verleend, in het bijzonder aan notaris Duijnstee, Den Haag, besloot spr. met de verklaring: Wij gaan recht toe, recht aan op het Christendom, levend met Christus' Kerk in eenvoud en nederigheid. Met het Magnificat, door allen ge zongen werd deze massale bijeen komst, waarin stevig gewerkt is aan de vormgeving en het leggen van de fundamenten voor „Dit is leven ge- slot i n Eerste stappen naar definitieve vormgeving Na geruime tijd van intensief ex perimenteren, aftasten en bezinnen heeft de beweging „Dit is leven" op Palmzodag in het grote Avifauna paviljoen min of meer een eerste steen gelegd in haar eerste nationa le ontmoeting. Behalve een 500 afgevaardigden uit vrijwel alle delen van het land, waren bij deze belangrijke gebeur tenis, tegenwoordig de grondleggers der beweging, mr. Diepenbrock. lan delijk hoofd van de K.A.; dr. v. d. Meulen C.s.s.R., dr. H. M M Fort man, mr. dr. C. Ch. v. Haren, voor zitter Centrum Staatkundige vor ming K.V.P., Th. Koersen, lid van de Tweedé Kamer, burgemeester Meissen van Wateringen, deken L. H. M. Nieuwenhuizen van Alphen a. d. Rijn, aalmoezenier Groenendijk en vele andere geestelijke en we reldlijke autoriteiten. Meningen van jongeren. De eerste spr. was Hans Dalderup, die een beeld gaf van de wereld, zo als de jongeren die zien. Dit was wel een heel somber beeld, dat, naar het gevoelen van velen, wat pessimis tisch was geschilderd. Het generali serend karakter van deze verkla ringen werd dan ook min of meer overdreven bevonden. Scherp he kelde sp„ dat in de maatschap pij het saldo op de bankrekening dikwijls de waardemeter is voor de beoordeling van de mens. Zucht naar sensatie en overdreven streven naar records beheersen de mens. Maar dit alles verschaft geen bevrediging. Wij komen weer alleen te staan en steeds komt dan de vraag naar vo ren: „Waarvoor leven wij9". Door weinig te waarderen praktijken voe len velen zich herleid tot een num mer en dan korrtt de overtuiging: „Dit is geen leven meer." Jane Grevelink zeide in haar toe spraak: .Wat wij verlangen en ver wachten" waardoor de omstandighe den de jongeren verontrusten. De jeugd wil niet cynisch noch harte loos zijn. Wij verwachten en verlan gen, dat Christus weer wordt inge haald in het leven. Moge God ons daartoe de kracht geven, die wij no dig hebben, zo besloot zij, nadat zij had aangegeven, dat dit het doel is waarvoor de jongeren heden bijeen kwamen. Toespraak van mr. Jan Derks. Hierna voerde mr. Jan Derks het woord, die na een zeer geestige in leiding de vinger legde op vele won- deplekken Ontstellend groot noem de spreker de verontrustende cijfers betreffende de geloofsafval Breedvoerig behandelde spr. het maatschappelijk leven om tenslotte te komen tot de noodzakelijke maat schappelijke hervorming. De kerk leert waarachtige liefde jegens el kander. De dode letter maakt slaven, die onder het leven gebukt gaan en die tenslotte, de uitweg niet meer ziende, het trachten te ontvluchten. Maar het leven is niet te ontvluch ten dus gooit men de leer der kerk waaraan men zich gebonden voelt, overboord De positieve instelling op het geloof leidt naar het leven. De liefde is voorwaarde om de in houd van de leer in praktijk te bren gen. Dezelfde liefde, die het leven leefbaar maakt. Ziet men het. zoals de kerk leert, dan is het heerlijk om de verdachte vrijgesproken. Tot deze beslissing was de rechtbank gekomen door de overweging, dat onder uitoefening van beroep als schrijfster moet worden verstaan het schrijven van boeken e.d. tegen beta ling. De rechtbank was van mening, dat niet bewezen was, dat verdachte enige betaling heeft genoten als vrucht van de uitgave van de roman „Dorstig paradijs'concludeerde dus, dat beroepsuitoefening in een perio de, waarin zij door de centrale ere rad voor de kunst was uitgesloten, niet bewezen kon worden verklaard en sprak haar daarvan vrij. Tegen haar was veertien dagen ge leden een geldboete van f 1000 subs, vier maanden gevangenisstraf geëist. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 21) De aarzeling en de vreemde klem toon op het „secretaresse" ontgingen de schrijver niet. Hij deed evenwel alsof hij, hiervan niets bemerkt had opende de bibliotheekdeur en liet de trouwe volgeling van de heilige Hermandad binnen in zijn werkka mer. waar het witte vlindertje met de mooie bruine krullen vol ijver achter de machine zat te typen. „Dank u" klonk het kort. En de toegang sloot zich hermetisch voor zijn nieuwsgierige neus. Terwijl boven in zijn bibilotheek de agenten zijn boekenkasten naplo zen op ongerechtigheden, die achter op de planken verborgen konden zijn, ijsbeer de romancier zelf ongeduldig in de brede benedengang waar een borstbeeld van Multatuli spottend op hem neerzag. Son ja geen spionnemaar zij. zijzijDat betekende, dat er ïn zijn huis een strijd werd uitgestre den tussen twee partijen, waarvan de ene hem belagen wilde en de andere hem beschermde. Dat betekende, dat zijn vijanden samenspanden om hem' in de gevangenis te helpen voor een moord die hij niet begaan had, en ook dat zijn beschermers van deze plannen volledig op de hoogte waren en ze systematisch trachtten te ver ijdelen. Het onderhoud in zijn werkkamer zou wel gunstiger aflopen dan de woordenwisseling in zijn boekerij. De echte Sonja, zijn echte Sonja wist voldoende van de zaak af om een gunstige getuigenis af te kunnen leggen. Zij zou hem redden uit de ge vaarlijke greep van zijn onbekende vijanden. Er bleef alleen de vraag hoeveel goed op de hoogte is?" 'die andere die verraderlijke in dringster van zijn geheim ver moedde. Hoeveel kwaad zij hem nog kon berokkenen. Welke troeven zij uiteindelijk bezat. Want die brief die zij in haar handen hield, kon on mogelijk als bewijsstuk dienen in het proces, dat men trachtte tegen de onschuldige geadresseerde te ont ketenen. En wie pleegde de misdaad? Wie was de moordenaar in de tuin? Dat onmogelijke schepsel met haar wa terige ogen en haar hatelijk gezicht? Nee, mooi was zij niet. Gelukkig, dat de rollen zo verdeeld waren. Verbeeld je, dat zijn Sonja tot de andere partij behoord had cn henf er in had laten tippelen. Het zou haar werkelijk niet veel moeite ge kost hebben! Dankbaar zag hij op naar boven. Zijn Sonja kon hij vertrouwen. Op haar kon hij bouwen als een rots. Nog net op tijd had zij hem weten te redden van de bezwarende vondst achter de boeken. Om hem te red den had zij die knuppel weggebracht verbrand, op gevaar af gegrepen te worden door de wachters bij het hek en zelf een vreselijke verden king op zich te laden. Hoe kwam zij in en uit? Ze kon onmogelijk de straatweg langs. Kwam ze achter door de tuin? Dan moest ze of over een muur heen- klimmen "met glas en prikkeldraad, of door een haag naar zijn onmiddel lijke buren. Maar dan kon ze nog niet verder, wan daar liep een bre de gracht om de tuin, die een verde re escapade toch onmogelijk maakte En bovendien bezaten de buren aan beide zijden een gevaarlijke waak hond, die elke vreemdeling m*et woe dend geblaf te lijf ging. Reusachtige dieren, beter gedresseerd dan Phylax die niets liever deed dan lui in de schaduw liggen en die nog nooit een kik gegeven had. Boven sloeg een deur. De heer des huizes staakte zijn gedrentel, wacht te af tot het gezelschap langs de plu che loper naar beneden kwam. Het vreemde meisje met de onna tuurlijk grote ogen kneep de lippen vol gramschap op elkaar. Boos na tuurlijk vanwege die vergeefse aan klacht. Woedend, omdat zij waar schijnlijk wel begreep, dat hij of iemand anders haar bedoeling doorzien had. „En? Nog iets gevouden, inspec teur?" Kladdard nam hem vah hoofd tot voeten op. „Waarom hebt u niet di rect gezegd, dat uw secretaresse zo „Dat Een onaangenaam schelle lach kwam uit de vertrokken mond van de verraadster. „Gelooft u maar geen sprookjes, inspecteur. Dat eigenwijze wicht met d'r mooie pakkie is net zo min secretaresse van meneer als ik. Ze zal u wel wat op de mouw gespeld hebben". „Houdt u uw mond erbuiten'' be val de politieman met stemverhef fing, en dan rustiger tegen de eerst- aangesprokene: „Ik hoop u morgen ochtend even op het bureau te zien verschijnen. Tot ziens, meneer Ri cochet". De schrijver drukte de hem aan geboden hand, verwaardigde de spionne met geen blik en liet het gezelschap conform de etiquette uit. D<? deur sloeg dicht. Snel wendde hij zich om, stormde de trap op naar zijn schone beschermster met een juichkreet in zijn hart. „Sonja!" De werkkamerbleek verlaten. In zijn schrijfmachine stak nog slechts het velletje, dat zijn „secretaresse" zo ijverig had zitten typen. Maar het meisje zelf scheen spoorloos te zijn verdwenen. XV De zonnebloem en de wesp Verbeelde hij het zich, of tartte dat blaadje hem opzettelijk tot lezen? Behelsde dat papier een verklaring voor haar vreemd gedrag en kon het hem de oplossing brengen van haar mysterieuse verschijningen? Hij bukte zich over zijn machine, las de eerste losstaande regel boven aan: „De Zonnebloem en de Vlin der". Teleurstelling welde op in zijn hart. Ze had dus een onschuldig ver haaltje zitten tikken. Een herinne ring van wat hij destijds geschreven had. Een zwakke poging tot imitatie van een beroemde roman. ,,Da zon nebloem en de Vlinder". Hij moest opeens terugdenken aan die warme Maandagmiddag in de tuin. Toen stonden ze ook te kijken naar een zonnebloem en een vlinder, daar bij de perzik. En het pakte haar zo, dat ze haar armen om zijn hals sloeg en hem kuste. Meende zij het toen, of behoorde het in haar spel? Hield zij werkelijk van hem, of probeerde ze slechts hem in haar m'acht te krijgen? Hij begon hoe langer hoe meer te gelo ven, dat het meisje hem met-er-daad genegen was. Haar hele houding, die warmte in haar stem, haar opoffe rende poging hem te redden van verdenking Stel je voor dat Son ja, zijn Sonja, van hem hield! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2