3)e CoiclóeSoti/Yci/nt Rode wijn met water Rust keerde weer in Barcelona Zij, die zonder portefeuille bleven Gromyko doet water in de wijn Rusland en Japan Seoel weer in handen der UNO-troepen Chinezen hadden stad ontruimd De aardbeving in W.-Europa Centrum lag in Eifelgebergte DONDERDAG 15 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12232 Directeur: C M. v. HAMEKSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 7J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1-72 p. mnd., f 5.15 p. kwart Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 HET OFFER WIER ministers zullen vandaag worden beëdigd, de overige zijn daarvan ontslagen, omdat zij nooit onts-agen zijn geweest. Een vijfde nieuwe minister, die van Saba naaï Nederland reist, zal later de eed af leggen. D*>ze in aantal beperkte eden ge ven krachtiger nog dan een opsom ming weer de samenstelling van het nieuwe kabinet: de kern is gebleven, maar verstevigd uitgebouwd. Prof. Romme, die onmiddellijk na onthe ven te zijn van de formateurs-functie, zijn journalistieke taak weer heeft opgenomen, schrijft cr zelf van: „Een schaap met vijf poten is het niet ge worden. Maar op vier poten lijkt het nogal stevig te staan zowei! door zijn personele samenstelling als door zijn verbinding met het Parlement." De formateur is dus nogal tevre den gestemd over het schaap, al is het dan geen anatomisch wonderdier ge worden. Dergelijke gedrochten is meestal geen lang leven beschoren. Van het nieuwe kabinet kan met recht en zonder beeldspraak worden gezegd, dat het stevig op poten staat. De kersverse ministers zijn allen persoon ijkheden "an flink formaat. De partijen, welke het kabinet steu nen, bestrijken een overgroot deel van bet Nederlandse volk, terwijl de Anti-Rev. zich in hun eenzame burcht terugtrokken, na zich met de hoofdlijnen van het te voeren bewind accoord te hebben verkaard. Indien men 's lands belang hoger stelt dan een benauwde opvatting van het partijbelang, kan ook de Kath. Volkspartij tevreden zijn. Zij heeft, laten we het maar ronduit zeggen, het gelag betaald. Het verdwijnen van zufke bekwame raadslieden als minister Van Schaik en minister Struycken en de wisseling aan „Unie zaken" is een offer, dat deze be windslieden persoonlijk en de KV.P. in haar geheel hebben moeten bren gen ter wil'e van de goede zaak. De K.V.P. heeft steeds en in alle toon aarden gepleit voor een zoruim mo gelijke bads- Zij was dus "de aange wezene, om, ter bereiking van haar doel, een veer te laten. Zij heeft het doel bereikt, zij heeft haar plicht gedaan en daarmede het waarachtig belang van het land gediend. Echter niet a'leen de K.V.P. heeft offers gebracht. Ook de andere rege ringspartijen hebben hun deel bijge dragen zij 't., dat deze bijdragen niet van persoonlijke doch van zakelijke aard zijn. Hun offers springen min der in 't oog dan een verdwijnen van „politieke vrienden". Vat men het bereiken van haar doel door de K V.P op als wezenlijk winst, dan kan het niet bereiken van door andere partijen gestelde doelen beschouwd worden als een wezenlijk offer. Het js geen geheim, dat de P. v. d. A. niet veel voelt voor een brede basis. Zij heeft er tóch in toegestemd. Het is ook vol doende bekend, dat de V.V.D. een tota'e ommezwaai in de regering nastreefde en. toen daar geen uit zicht op bestond, twee ministers-ze tels begeerde. Geen van beide mijl palen heeft zij kunnen bereiken De Christ.-Historischen komen in het nieuwe kabinet volledig aan hun trekken maar vóór deze partij haar ja-woord gaf, moest er innerlijk ge lijmd en geplakt worden. Een deel der fractie a'thans heeft zich schoor voetend gewonnen geeeven, terwijl de eehele tactiek der Christ. Histori- schen tot nu toe een tactiek van niet eebo^.en willen zijn een zwenking heeft ondergaan. Het is niet alleen de K.V.P., welke zien offers heeft getroost om een in het volk verankerd kabinet moge lijk te maken. Deze eer deelt zij met de andere samenwerkende partijen. Het gezamenlijk brengen f van offers verhoogt de saamhorigheid en deze saamhorigheid in technische zin brede basis geheten was een ver eiste in de gegeven omstandigheden een regering te vormen, welke het volk vertrouwen zal kunnen inboe zemen. Vijfhonderd arrestaties De overgrote meerderheid van de arbeiders van Barcelona ging giste ren weer aan het werk, nadat vak bondsleiders de stad haastig hadden doorkruist om hen op te wekken weer aan het werk te gaan. Vijfhonderd personen zijn tijdens de ongeregeld heden gearresteerd, zo verneemt Reu ter. De arbeidsters van de textielin dustrie staken door en in sommige steden in de provincie Barcelona zijn stakingen op kleine schaal uitgebro ken. De vakbondleiders van Barcelona trokken in 80 groepjes door de stad om arbeiders, die aarzelden, aan te sporen het werk te hervatten. In vele gevallen slaagde hun opzet. Sterke afdelingen van de politie, die de Vul- cano-fabrieken bewaakten, werden teruggetrokken, nadat duizenden ar beiders zich bereid verklaard hadden naar hun werk terug te keren. De politie handhaafde haar voorzorgen echter in de binnenstad en gewapen de burgerwachten en agenten pa trouilleerden in de industriewijken. Radio-Madrid en de Madrileense bladen hebben een redelijk volledig overzicht van de gebeurtenissen ge geven en op de telegrammen van buitenlandse correspondenten naar hun kranten werd geen censuur uit geoefend. Bijzonderheden over ministeriële taakverdeling Maar het Westen vertrouwt het mengsel niet ANDREI GROMYKO is gistermiddag op de agendaconferentie van de Grote Vier met een uit drie punten bestaande agenda te voorschijn gekomen, die zijn beide vorige ontwerpen moet vervangen en een aan zienlijke stap vooruit moet betekenen. Wat punt twee van dit nieuwe ontwerp betreft, heeft Gromyko de redactie van het Westen aanvaard. GROMYKO'S NIEUWE TEKST. Gromyko's nieuwe tekst luidt als volgt: 1. Besprekingen over nakoming van het accoord van Potsdam door de vier mogendheden wat betreft de demilitarisatie van Duitsland; 2. Problemen bij de stichting van een verenigd Duitsland en de voorbereiding van een vredesver drag met Duitsland. 3. Wegneming van de oorzaken van de tegenwoordige internationale spanningen in Europa en de mid delen ter verzekering van e'en werkelijke en duurzame verbete ring in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, met inbegrip van Waarom geen vredesverdrag De Sovjet-Unie heeft onlangs de onderhandelingen over het Japanse vredesverdrag afgebroken op grond van een politiek, die het Kremlin 25 jaar geleden heeft uitgestippeld, heeft John Foster Dulles gisteren bekend gemaakt. Dulles is Trumans bijzonde re afgezant, speciaal belast met de voorbereidingen voor het vredesver drag met Japan. Vijf en-twintig jaar geleden, zei Dulles, heeft Stalin gezegd, dat de weg naar de overwinning liep via een revolutie in het Oosten. De Ameri kaan voorspelde de mislukking van de Russische campagne om Azië in een bloedbad te dompelen en gaf uiting aan zijn teleursteling over de afwijzende houding van oe Sovjet unie tegenover het Japanse vredes verdrag. Hij zei: „Rusland is in Japan geen bezet tende macht, zoals in Duitsland en Oostenrijk, en het behoeft dus bij een eventueel verdrag geen enkele machtspositie op te geven. Verder heeft het door een formele oorlogs verklaring aan Japan, die slechts zes dagen aan de Japanse capitulatie voorafging, ongeveer voor een be drag van zeven milliard gulden aan industriële beleggingen geincasseerd en bovendien grote hoeveelheden wapenen buit gemaakt die later aan de Chinezen konden worden overge dragen." Er is dus geen enkele reden, waar om de Sovjet-Unie het Japanse vre desverdrag niet zou tekenen. Im mers zij heeft de buit al binnen en kan moeilijk verwachten nog meer voordelen te behalen. De commissies van de Amerikaanse Senaat voor de buitenlandse betrek kingen en voor de strijdkrachten ge ven in een rapport als haar mening te kennen, dat „zo snel mogelijkzes Amerikaanse divisies gezonden moe ten worden ter aanvulling van het leger van het Atlantisch Pact „ter voorkoming va.i agressie". „Nu de Sowjet-Unie over de atoom beschikt, zal het vermoedelijk slechts een kwestie van tijd zijn, wanneer het ogenblik zal aanbreken, dat haar voorraad groot genoeg is om het Westen bij verrassing een beslissende stoot toe te dienen", aldus het rap port. De commissies achten Ameri kaanse grondstrijdkrachten „van het eerste belang" om te voorkomen, dat West-Europa onder communistische de kwestie der bewapeningsver mindering dezer vier mogendhe den. De Westelijke delegatie hebben na de indiening van deze nieuwe agen da meegedeeld tijd nodig te hebben om vast te stellen, of dit voorstel geschikt is als basis voor jde uitein delijke besprekingen. WESTELIJKE DELEGATIES SCEPTISCH. Hoewel het er op lijkt, dat de nieuwe Russische agenda schot brengt in de onderhandelingen, is men bij de Westelijke delegaties sceptisch gestemd. Ernest Davies, de Britse plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, zou zijn twijfel reeds hebben geuit door te zeggen: Op de eerste gezicht lijkt het dat de wij zingingen in het Russische ontwerp niet overeenstemmen met de eisen voor een agenda, zoals die door de Westelijke mogendheden zijn gesteld. Men merkt bovendien op, dat de Russen nog steeds vasthouden aan hun standpunt, dat de kwestie van Duitslands demilitarisatie, zoals ver vat in het accoord van Potsdam, van allesbeheersend belang is. Het Wes ten heeft daarentegen de grootste be langstelling voor de oorzaken van de internationale spanning, reden, waarom men tot dusver in een kring heeft rondgedraaid. Het Westen im mers houdt vol, dat de internationa le spanning, veroorzaakt door de MINISTER PETERS. Het ligt in de bedoeling, dat de be noeming van ir. L. A. H. Peters tot Minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen zal ingaan gelijktij dig met zijn ontslag als Gouverneur van de Nederlandse Antillen. De heer Peters zal rond Pasen zijn Ministe riële functie kunnen gaan uitoefenen. Tot zolang zal het bewind over Mi- nuor worden waargenomen door dr. W. Drees. DE TAAK „ZONDER PORTEFEULLE". De Minister zonder portefeuille, te vens Vice-Minister-President, mr. F. G. C. J. M. Teulings, zal naast de uitoefening van zijn lidmaatschap van de Raad voor Economische Aan gelegenheden, waarin hij, gelijk in de andere uit de Raad van Ministers gevormde vaste colleges, als Vice- Minister-President zitting zal heb ben in het bijzonder nog tot taak hebben de zorg voor de burgerlijke verdediging en de Binnenlandse Vei ligheids Dienst, zulks in nauw over leg met de Minister van Binnenland se Zaken. LEDEN VAN HET NIEUWE KABI NET BIJEEN. Gistermiddag kwa men de leden van het nieuwe Kabi net voor de eerste maal bijeen in het Kabinet van de Minister President. Achterste rij v.l.n.r. H. H. Wemmers; Mr. A. M. Joekens; Mr. J H. van Maarseveen; Prof. A. H. M. Albregts; Mr. H. Mulderije; Mr. F. G. C. J. M. Teulings; Prof. Dr. F. J. Th. Rutten. Voorste rij v.l.n.r. Mr. D. U. Stik ker, Prof. J. R. M. van den Brink; Ir. C. Staf; Mr. Dr. J. in't Veld; Mr. Deze regeling is getroffen, opdat P. Lieftinck; Dr. W. Drees en de for- de nieuwe Minister van Binnenland- mateur Prof. C. P. M. Romme, die se Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, geen zitting in het nieuwe kabinet I voldoende gelegenheid zal kunnen heeft. De Ministers Peeters en Mans- vinden, zich ook aan de departemen- holt waren afwezig. I tale en parlementaire behandeling r\E VLAG VAN DE ZUID-KOREA ANSE REPUBLIEK wappert weer boven Seoel of wat er nog van over is. De vlag werd daar gister middag op het parlementsgebouw gehesen door een patrouille van de ROK (Republic of Korea)-divisie, die met vier andere patrouilles zon der tegenstand te ontmoeten in het centrum van de stad was doorge drongen. De laatste communistische troepen hadden de stad bij het aan breken van de dag verlaten, toen het achtste leger aan het gehele 240 km brede front onbelemmerd oprukte. De val van Seoel heeft overigens meer morele dan operationele waarde. De hoofdmacht der roden kon in goede orde terugtrekken op een nieuwe linie, die aan of pal ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ligt. SNELLE OPMARS. Weinige uren, nadat aan het front de eerste berichten waren binnen gesijpeld over de ontruiming van Seoel door de roden, staken de vijf Zuid-Koreaanse patrouilles in vis sersboten de Han over om de stad binnen te trekken. Het was 69 dagen nadat de UNO-troepen de stad ont ruimd hadden. Intussen trokken de Chinezen en Noord-Koreanen aan het centrale grote strijdmacht, die Rusland en front zo schielijk naar het Noorden zijn satellieten op de been brengen, heeft genoodzaakt tot de huidige ge allieerde politiek in West-Duitsland, terwijl Rusland aan die Duitse „her wapening" de voornaamste schuld voor de spanning geeft. terug, dat de patrouilles der verbon den troepen hen niet konden inha len. Heel- de dag trok het achtste leger voort door het verlaten nie mandsland, langs lege loopgraven, mangaten en bunkers. Met tanks ^E AARDBEVING, die gisteren ook in een groot deel van ons land is gevoeld, is door De Bilt geregistreerd als een „zware beving", waar van het centrum hoogst waarschijnlijk in de Eifel heeft gelegen. Vooral in het Zuiden van Limburg, maar ook in Utrecht en Den Haag waren de schokken te voelen. Het veld, waarin de schokken optraden, heeft zich uitgestrekt over Zuid-Nederland, België en een deel van West-Duits land. IN DE EIFEL VIELEN DE SCHOORSTENEN OM. De duur van de aardschokken va rieerde van tien seconden in Bonn tot vier seconden in Zuid-Lim burg. De beving was het hevigst in de omgeving van het centrum, in het dorpje Mechernich in het Eifelge bergte. Daar vielen de schoorstenen van de huizen en moesten verschei dene openbare gebouwen en scholen ontruimd worden wegens gevaar voor instorting. Ongeveer twintig perso nen moesten hun woningen verlaten. Vier mensen werden licht gewond. In België zijn enkele druivenkassen be schadigd en in de Duitse steden, waar nog ruïnes uit de laatste wereldoor log overeind stonden, vielen enkele muren om. In de Belgische steden Charleroi en in Luik was het natuurverschijnsel het gesprek van de dag tussen huis vrouwen, die de meubels hadden zien bewegen, dia de lampen hadden zien schommelen en die het vaatwerk in de keukens hadden horen rammelen. Uit Noord-Frankrijk komen tame lijk laconieke berichten over een „aardbeving van lichte intensiteit". Er is geen schade, en persoonlijke on gelukken kwamen zover tot op heden bekend is daar niet voor. In West-Duitsland heeft de helft van de bevolking niets gemerkt, omdat, zo als Reuter meldt, „de ramen toch al klapperden van de harde storm". Ook zij die de trillingen voelden, dachten eerst aan een passerende zware vrachtauto. Ook het K.N.M.I. in De Bilt had aanvankelijk moeite, enige medede lingen te doen over het karakter van de schokken. De seismografen sloe gen al sinds vannacht vrij behoor lijk uit door de zware golven van de Noordzee, die op de kust beuken. Het Geologisch Bureau voor het Ne derlandse Mijnengebied te Heerlen meldt, dat de seismograaf met grote uitslagen op de schok reageerde. Hoe sterk deze eigenlijk is geweest, kan echter pas berekend worden, zodra men precies weet, waar de haard ge legen is. Deskundigen vermoeden, dat een instorting van aardlagen op een diep te van 20 a 30 kilometer in het mid den-Rijndal een oud-vulkanisch gebied, waar de laatste jaren ver scheidene bevingen zijn voorgekomen de oorzaak is. De trillingen wer den ook in Zweden, Zwitserland en Denemarken geregistreerd. Sommi ge mensen in Duitsland dachten aan een atoom-explosie. uitgeruste voorhoeden konden in sommige sectoren ruim 16 km op rukken zonder op tegenstand te stuiten. De eerste Amerikaanse ca valeriedivisie bereikte een punt ten N.W. van het knooppunt Hongtson, nog geen 29 km van de 38ste breed- IS MAO ERNSTIG ZIEK? In officiële nationalistische Chinese kringen te Taipeh (Formosa) ver klaart men, dat de communistische leider Mao Tse Toeng ernstig ziek is en dat hij de hoge communistische functionarissen van Kanton naar Pe king geriepen zou hebben. In ge noemde kringen, die zich beroepen op het nationalistische persbureau, is men van oordeel, dat Mao's ziekte een toeneming van de macht van Li Li San zou betekenen. Li Li San is in Frankrijk opgevoed. Hij verbleef 17 jaar in Moskou. Deze gang van zaken zou weer een toeneming van de invloed van de Kom'inform ten gevolge hebben, zo meent men. Li Li San kwam naar China terug als politiek adviseur van Lin Piao. Thans is hij voorzitter van het een trale vakverbond. van de in voorbereiding zijnde om vangrijke Grondwetswijziging te wijden. Reeds in'het vorige Kabinet had mr. J. H. van Maarseveen als vice-voovzitter van de Staatscommis sie tot 1- .rziening der Grondwet met de op handen zijnde Grondwetswij ziging bemoeienis. Mr. J. R. H. van Schaik, die voor zitter is van de genoemde Commissie, heeft zich bereid verklaard dit voor zitterschap voort te zetten. Het ligt in de bedoeling, dat de beide ge noemde heren, mr. van Schaik en mr. van Maarseveen, als voorzitters van de Grondwetscommissie zullen fungeren. TWEEDE MINISTER „ZONDER PORTEFEUILLE". De Minister zonder portefeuille, prof. Albregts, zal in nauw overleg met de Minister van Economische Zaken in het bijzonder zijn belast met: a. de bevordering van de producti viteit in het gehele Nederlandse bedrijfsleven; b. de coördinatie van het beleid met betrekking tot de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, in nauw overleg mede met de Minister van Sociale Zaken; c de behartiging der middenstands aangelegenheden d de kartelpolitiek. Bij de uitvoering van de ander a. genoemde taak, die een uitgesproken interdepartementaal karakter draagt, zal prof. Albregts voortdurend nauw contact onderhouden met alle Mi nisteries, die in het algemeen of in bepaalde sectoren het productiviteits- vraagstuk raken, t.w. de Ministeries van Sociale Zaken. Economische Za ken, Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening, Wederopbouw en Volks huisvesting, Verkeer en Waterstaat, Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, en Financiën. VERVALLEN STAATS-SECRETARIAAT. De staatssecretarissen, mr. N. S. Blom (Buitenlandse Zaken), mr. J. Cals (O., K. en W.), H. Moorman (Oorlog en Marine), dr. P. Munten dam (Sociale Zaken-Volksgezond- heid) en mr. A. van Rhijn (Sociale Zaken-Arbeid) zullen terugkeren. De functie van staatssecretaris van Eco nomische Zaken, die nu wordt ver vuld door mr. W. van der Grinten, komt te vervallen. Vier van de vijf nieuwe ministers, n.l. de heren Staf, Mulderije, Wem mers en Albregts, zijn hedenmorgen door H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde in Den Haag beëdigd. Exodus van Joden uit Irak? Volgens een bericht van de „Daily Telegraph" verlaten Iraakse Joden in groten getale het land en wordt een dag-en-nacht luchtdienst onder houden tussen Bagdag en Lydda om aan de vraag naar vervoer te vol doen. De uittocht begon toen enige da gen geleden de regering van Irak de bankrekeningen van de J^den blok keerde en de Joodse winkels sloot. Verleden jaar reeds heeft een groot aantal minder welgestelde Joden Irak verlaten en men vermoedt, al dus de correspondent van de „Daily Telegraph", dat nog 70.000 Joden vóór eind Mei het land zullen verla ten. De vluchtelingen moeten al hun bezittingen achterlaten. DE BRAND IN KURKWARENFA- BRIEK TE BEEKBERGEN In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een grote brand uitgebroken in de N.V. Asbest- en Kurkwerk H. Geer- dink te Beekbergen (Gemeente Apeldoorn). De brand ontstond in een der magazijnen, waar kurk-iso- latieplaten opgeslagen wai^n Deze platen bevatten teer en zijn dan ook zeer brandbaar. KoAAtltje.... Veel mensen zingen onwillekeurig, bij het baden, van vreugde over die lichamelijke zuivering; zo zou de be rouwvolle zondaar van vreugde wil len zingen na een goede biecht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1