BEURS - Q VERZICHT Met de regen kwam de lente DINSDAG 13 MAART 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ONZE INVOER IN JANUARI met circa f 90 millioen gestegen Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor' de Sta tistiek had de invoer in Januari 1951 een waarde van J 789, 6 millioen (v.m. f 699,0 millioen) en een ge wicht van 2,01 millioen ton (v.m 2,30 millioen ton), terwijl voor een waarde van 523,9 millioen (v.m. 537,4 millioen) met een gewicht van 1,16 millioen ton (v.m 1,21 mil lioen ton) werd uitgevoerd. Enkele vergelijkende cijfers van onze in- en uitvoer (zonder pakket- post en diamant) in Januari 1938 en 19481951 vindt men in onderstaand staatje. (in mill, gld.) dekkings- percen- invoer uitvoer tage Jan. 1938 119 82 69 Jan. 1948 378 140 37 Jan. 1949 464 318 69 Jan. 1950 581 396 68 Jan. 1951 790 524 66 Bij een vergelijking met de cijfers over Januari 1949 en 1950 dient on der meer rekening te worden gehou den met de devaluatie van onze gul den, welke in September 1949 heeft plaatsgevonden, alsmede met de prijsstijging in 1950 ten gevolge van de verscherping van de internatio nale toestand. Berekend is, dat de prijzen van onze invoerproducten SUIKER EN TABAK VAST Het afgelopen weekeind heeft geen nieuws van betekenis opgeleverd en ook over de kabinetscrisis zijn geen concrete aanduidingen ontvan gen. De beurs was dus vrijwel op zich zelf aangewezen en bouwde meren deels voort op de ongeanimeerde stemming van j.l. Vrijdag, toen de politieke verwikkelingen in Perzië een flauw slot veroorzaakten. Weder om ontstond door de drang naar afgifte van de arbitrage een druk op Kon. Olie en Unilevers. Eerstge noemde werd verhandeld tussen 308en 309(min. 3) en laatst genoemde tussen 234 1/4 en 235 1/4 (min. 2). Hierin kwam de gehele middag vrijwel geen verandering. Toch was de markt beter gedispo neerd dan op de laatste beursdag van de vorige week, want cultuur fondsen zorgden voor een verrassing door een opmerkelijk vriendelijker houding. De stoot hiertoe ging uit van H.V.A., die tot 120 opliepen, ingevolge enige gunstige beschou wingen en mede door het bericht omtrent de heropening van de thee fabriek op Sumatra, die de grootste ter wereld genoemd wordt. Later zakte de belangstelling weer iets af, maar enige animo bleef toch bestaan, ook voor Sumatra tabakken, die aar dig in de running waren. Men sprak over een te verwachten dividend van de Deli Mij. welk fonds drie pro cent verbeterde. Ook Senamba lag vaster, evenals Deli Batavia. Rub berfondsen ontmoetten behoorlek vraag maar niet zo geprononceerd hoger als suiker en tabakken. De overige hoeken hadden een zeer kalm aanzien en boden weinig bijzonders. In de scheepvaarthoek was de stemming verdeeld en lagen aandelen Holland Amerika lijn twee procent lager, in verband met het voorgestelde stockdividend. In de aandelen Billiton 2 kwam ditmaal geen wijziging. De koers bleef op 233 gehandhaafd. Het blijkt, dat de maatschappij voor de walvisvaart een gunstig seizoen achter de rug heeft. Het jaarverslag wordt dan ook t.z.t. met belangstelling tege moet gezien. Gisteren was de koers onveranderd op 114 3/4. Aandelen Algemene Explotatie werden gedaan van 62)4 tot 64. In de hoek dei- internationale fondsen bleef Philips goed gehandhaafd: In A.K.U. ging vrjjwel niets om. In overeenstem ming met de cultuurfondsen waren ook de Indonesische credietiiistellin- gen aan de vaste kant. Op de staats- fondsenmarkt heerste een kalme stemming en was de conversielening op 97 iets beter gedisponeerd. Prolongatie 2 1/4 pet. „NEDERLANDSE TRACTATIE" IN DE VERENIGDE STATEN. Ten gevolge van een koudegolf in het Zuiden van de Verenigde Staten zijn de prijzen van de kool zeer sterk ge stegen, waardoor er in Amerika thans grote vraag is naar Nederland se kool, welke veel lager in prijs is en van prima kwaliteit. Een New Yorkse groentenhande- laar sluit met een groothandelaar een overeenkomst betreffende de le vering van een partij Nederlandse kool welke zojuist is aangekomen. van Januari tot December 1950 met 18% zijn gestegen terwijl de prijzen van onze uitvoerproducten daaren tegen met slechts 2 zijn toege nomen. Uit de in de aanhef genoemde cij fers kan worden afgeleid, dat het dekkingspercentage over December 1950 (77 vergeleken met Januari 1951 (66%) vrij belangrijk achteruit is gelopen. Wanneer men echter het dekkingspercentage van December 1949 vergelijkt met dat van Januari 1950 dan blijkt dat dit een vrijwel gelijke teruggang vertoont nl. van 80 op 68%, zodat hier van een nor maal verschijnsel kan worden ge sproken. De belangrijke stijging van de in voerwaarde van 580,5 millioen in Januari 1950 tot 789,6 millioen in Januari 1951 moet naast de hier boven gesignaleerde prijsstijging voornamelijk worden toegeschreven aan de vermeerderde aanvoer van grondstoffen, waarvan onder meer kunnen worden genoemd: oliehou dende zaden, tabak, hout, wol, ka toen en garens De sty ging van de uitvoerwaarde met f 128,1 millioen vergeleken bij Januari 1950 is in hoofdzaak het ge volg van de toegenomen exporten van vlees, minerale oliën, textiel, tin en ijzer en staalproducten. De uit voer van groente en groenteconser- ven liep daarentegen van f 13,6 mil lioen in December 1950 f 15,6 mil lioen in Januari 1950) terug tot 5,6 millioen, hetgeen voornamelijk het gevolg is van de verminderde export van groente. De export van zuivel producten en eieren onderging geen noemenswaardige verandering t.o.v Januari 1950. Bezuiniaing bij strafgestichten Naar wij vernemen zouden drasti sche bezuinigingen op het personeel van Rijkswerkinrichtingen en straf gestichten in het voornemen liggen, een en ander o.a. als gevolg van een verminderde bezetting van de ge stichten. Er blijkt op het ogenblik een overschot aan ambtenaren te zijn Zo zullen met ingang van 1 Mei a.s. zeven ambtenaren van de Rijks werkinrichting te Norg (het vroegere Veenhuizen I) die op arbeidscontract werken, worden ontslagen. Bij de afdeling landbouw van deze inrichting heeft men zich genood zaakt gezien van de twintig boerde rijen achttien te verpachten, zoals ook reeds vroeger werd gedaan Het personeel, dat bij deze dienst werkte, heeft aanzegging gekregen naar an der werk om te zien, evenals ver scheidene ambtenaren, die op ar beidscontract werken. Voorts zou het in de bedoeling lig gen ambtenaren met 35 dienstjaren bij de Rijkswerkinrichtingen met pensioen te zenden en het straf- gesticht Blankenbosch (het vroegere Veenhuizen H) te sluiten De reste rende gestraften zouden naar de Rijkswerkinrichting te Marum in Groningen worden overgebracht. De piekuren In een persgesprek met het ANP heeft de president-directeur van het Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (Pegus), ir. A. J. Mijnlieff, o.m. medegedeeld, dat men, ondanks het gaandeweg tot stand komen van koppelingen der grote' electriciteitsbedrijxen er de volgende winter in het Westen ten aanzien van de piekuren nog niet helemaal is. Hij zeide echter te ho pen, dat dit in 1952-1953 wel het ge val zal zijn, al leven wij in een pe riode vol onzekerheden. POLITIE WACHTTE DE DAMES THUIS De Amsteradmse recherche heeft twee vrouwen gearresteerd wegens diefstal van gouden sieraden. Bij een juwelier in de Kalverstraat en een juwelier in de Reguliersbree- straat hadden zij een gouden ring in reparatie gegeven. Zaterdag kwamen zij eerst bij de juwelier in de Kalver straat om de ring te halen. Toen zij weg waren miste de man een gouden collier ter waarde van 635 gulden. Ook de juwelier in de Reguliersbree- straat kreeg een beurt en daar na men zij terloops een doublé armband en een stel gouden oorringen mee. De juwelier uit de Kalverstraat had echter onmiddellijk de politie gewaarschuwd die de dames nog van vroeger kende en toen zij thuis kwa men, stond de politie al gereed om haar te arreesteren. Het gestolene hadden zij by zich. DE BAKKER BRENGT HET LOT THUIS Gedachtig het spreekwoord „Alle goede dingen in drieën" zal weder om de grote nationale loterij van het oud-Hollandse ganzenbordspel „Wie wint de pot?" gehouden worden Deze lotery-actie, die gedurende de maand April zal worden gevoerd door de Nederlandse bakkers en ban ketbakkers onder het motto „de bak ker brengt u het lot thuis", wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid''. De baten daarvan zullen ten goede ko men aan deze vereniging, alsmede aan de gezamenlijke militaire fond sen. De trekking zal geschieden door middel van het ganzenbordspel onder leiding van Carel Briels in het Gof- fertstadion te Nijmegen op de natio nale feestdag, Zaterdag 5 Mei a.s. Weer viel een straaljager Ongeluk liep goed ai Gistermiddag om kwart over vier heeft een straaljager van de vlieg basis Leeuwarden een noodlanding moeten maken op een moerassig stuk weiland ten Zuiden van Hardegarijp, ongeveer 10 km. Oostelijk van Leeu warden. Het toestel werd grotendeels vernield; de piloot liep een hoofd wonde op. Het vliegtuig heeft waarschijnlijk motorpech gehad, waardoor de piloot gedwongen was een noodlanding te maken. Hij wierp zijn reserve ben zinetank uit en slaagde er in. het toestel op een weiland aan de weg TietjerkBergum aan de grond te zetten, juist onder het hoogspan ningsnet van Leeuwarden naar Gro ningen. De buiklanding was niet feil loos, de cockpit werd van de romp gerukt en het toestel brak in tweeën. Het mag een wonder heten, dat de piloot met een hoofdwonde vrij kwam; hij had evenwel veel bloed verloren en is naar een hospitaal te Leeuwarden overgebracht. Schijngevecht op de Veluwe Oefening „Crescendo" Van vandaag af tot en met Vrijdag 16 Maart wordt op de Veluwe onder het wakend oog van generaal-majoor A. T C. Opsomer, commandant strijd krachten te velde, de oefening „Cres cendo" gehouden. Een oefen ng die de training za! afsluiten van de lich ting 1949 II (ruim 6000 man), de eerste bijdrage van Nederland aan de West-Europe^e verdediging. Zoals minister s'Jacob vorige week heeft bekend gemaakt, zal deze bij drage in 1955 230.000 man bedragen. De uit de lichting 1949 II gevormde 44ste regiment gevechtsgroep, m oorlogsencadrering 6200 man omvat tend, zal gedurende drie dagen en nachten opereren tegen een voor dit doel geformeerde tegenpartij Er zul len dus twee legers zijn, het „blauwe" van oostland en het „rode" van westland. De denkbeeldige grens tussen deze twee landen loopt van het IJsselmeer via Hulshorst, Ermelo, Staverden, Nieuw-Millingen, Kootwijk en Otter- loo naar Oosterbeek en verder langs de rivieren naar het Zuiden. UITREIKING DE DE JONG VAN BEEK EN DONKPRIJS. Tijdens een bijzondere vergadering van de afdeling Letterkunde der Koninklij ke Nederlandse Academie voor We tenschappen in het Trippenhuis te Amsterdam, werd aan Mej. J. K. Oudendijk de De Jong van Beek en Donkprijs worden uitgereikt voor haar boek over Maarten Harpertz. Tromp. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen, Prof. Mr. B. A. v. Gronin gen overhandigt Mej. Oudendijk de De Jong van Beek van Donkprijs. Acht van de tien mannen en vroiuven boven de veertig zijn vatbaai voor Rheumatische pij nen Dat koon omdat als die eerste jeugo achter de rug is. de bloedzui verende organen allengs trage? gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om rege'matig Kruschen te ne men De zes minerale zouten van Kruschen heoben een natuurlijke aan sporende we. king op die bloedzuive rende organen Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiver heden in he» bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen Rheumatische pijnen maken chagatijnig want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg Wo'-di lievei weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoon te. (Ingez. Med.) „LICHTSPOOR" ALS DAGBLAD TE VELDE. Maandagavond is „Het Lichtspoor" voor het eerst verschenen als dag blad te velde. Tijdens de militaire oefening „Crescendo'' zal dit week blad voor de Nederlandse St. - krachten uitkomen met een dageLjX- se editie voor de militairen, die op de Veluwe aan deze oefening deel nemen. Hei verschijnt daar in een oplage van 6500 exemplaren, welke gratis onder de troepen worden ver spreid. Twee redacteuren, Jan Goderie en Carel Niermeier zorgen van de Velu we af voor de dagelijkse berichtge ving. Hun artikelen gaan per tele foon en per speciale koerier naar de drukkerij in Den Haag, vanwaar de oplage door een stafkoerier van de Commandant Strijdkrachten te Vel de nog dezelfde avond naar de troe pen op de Veluwe worden gebracht. Het nieuwe tijdelijke dagblad publi ceert onder meer dagelijks een weer bericht van het KNMI in De Bilt, dat speciaal betrekking heeft op het gebied van de Veluwe, waar de ma noeuvres zich afspelen. Ook het laat ste binnen- en buitenlandse nieuws is in dit eerste Nederlandse dagblad te velde opgenomen. WERKTIJDEN PERSONEEL IN BANKETBAKKERIJEN. Arbeiders in banketbakkerijen van achttien jaar en ouder, zullen in de week van 9 tot en met 24 Maart, op 1 en 2 Mei en op 10, il en 12 Mei van dit jaar ten hoogste elf uur per dag werk mogen verrichten. De werktijd op die dagen zal echter in zijn geheel gelegen moeten zijn tussen 7 en 20 uur In de week van 19 tot en met 24 Maart mag de arbeidsduur niet meer dan zestig uur bedragen en in de weken, waarin de andere genoem de data vallen mag de arbeidsduur per week met zoveel uren worden vermeerdrd als op die dagen langer oan normaal wordt gewerkt Boven dien mag op 30 April en 5 Mei van dit jaar door alle arbeiders tussen 6 en 7 uur worden gewerkt. KORT VARKENSPRIJS GAAT WELLICHT OMHOOG. De basisprijs van bacon varkens, die thans f 2.06 bedraagt, zal worden herzien wanneer de te verwachten verlaging van de subsidies op vee voeder doorgaat, aldus een mede deling van de Stichting voor de Landbouw na een conferentie met minister Mansholt. Een krachtig streven van de- overheid is te ver wachten om de veevoedernormen voor mestvarkens, die tot 1 Septem ber gelden, tot eind 1951 op het hui dige peil te handhaven. R.ïLe$ uit Ko>iea En een brief uit het verre Nederland De eerste luitenant W. Dussel schrijft d.d. 23 Februari uit Korea: „Onze commandant, onze dominee en nog vijftien gesneuveld, tientallen gewond, vele auto's en nog veel meer persoonlijke uitrusting en eigen dommen zijn wij kwijt geraakt in de dagen van Hoengsong en Mon-Zan. De meesten hebben alleen nog dat wat zij aan hebben en dat is vuil, kapot en nu, vandaag, nat, want het is gaan regenen, het eerste teken van de naderende lente Bij het vallen van de eerste druppels hebben we elkaar aangekeken zonder iets te zeggen. Maar onze ogen zeiden genoeg: wèg sneeuw, wèg bittere kou, wèg kei-harde grond, waarin we met houwelen onze „fox- holes"' moesten hakken. Grote sterke kerels kijken je aan als je hun een paar velletjes postpa pier geeft en een goedkope ballpoint pen. En in hun gescheurde vuile kle ren en met ruwe en vuile handen schrijven ze naar de ouders van de gesneuvelde vrienden en dan een briefje naar huis: „Ales O-K. maakt je maar niet ongerust." De brieven zijn naar huis gegaan met de trucks die naar voren gingen, want we wa ren weer nodig. Weer naar voren, weer in de „fox-holes" weer dagen van onafgebroken, ja zelfs versterk te waakzaamheid. Nu zijn onze wakkere jongens weer op rust, sedert gisteren. Bijna twaalf uren lang hebben zij op veel al open trucks in een stromende re gen gezeten alvorens zij op de plaats van bestemming aankwamen. Op rust in een stel gebouwen zon der een raam of deur, zonder een kachel, we hebben de twintig, die we emdelyk kregen, natuurlijk ver loren, zonder schoon of droog goed, kaal en berooid. Maar de humor laat ons nog niet in de steek, want nog maken ze grappen over onze „voor raad" trucks, over onze „enorme hoe veelheid bagage". Over het feit, dat ze op de order „we gaan moven" slechts behoeven op te staan en te zeggen „Klaar voor vertrek, serge ant", DE REGEN IS GEKOMEN De regen is gekomen en we zijn er zeker van, dat Pluvius in dit land van grote tegenstellingen een nieu we grote moeilijkheid zal vormen. Eén dag regen veroorzaakte een wa tersnood op de smalle, gevaarlijke bergwegen, één dag regen verander de valleien m meren, wegen in mod- dermassa's waarin elke truck zich grommend en sputterend en glijdend een weg moet zoeken. Ja, onze trucks, want.... we zijn weer „gemoved". Eindelijk, eindelijk hopen we wat rust te zullen vinden, enige mijlen achter de lijn. De zon scheen. De zon, die warm te gaf, waarin je je weer even kon koesteren. Een vuur, waaromheen je kon zitten, een paar oude borden of de schaal van de een of andere vrucht, waaruit je kon eten. Een paar brieven van thuis, gebracht door een facteur, die er een dag en een nacht mee ondsrweg is geweest. Wat kar mens riik zijn, rijk met de zin, riik met wat droog stro, rijker dan rijk met een paar brieven En er is weer gezongen met hele koren tegelijk, dat het schalde tegen de bergen. Waarom ze zingen. En dan zegt u: ..Wat zeggen j'ullie zingen? Zin een jullie nu? Met die j gesneuvelde kameraden, met al die gewonden?" Het antwoord is: Ja. Wij zingen. Wij moeten wel zin?en om er door heen te komen, om onszelf voort te duwen door de ernte moeilijkheden van deze da^en. Vraag de soldaten waarom zij zingen, waarom zij vro lijk kunnen zijn en zij zulien ant woorden: omdat wii leven. Zo is het. Zij juichen en lachen weer. zij ver tellen weer grappen en steken de draak met alles, ook al schreit het hart om hen, die wij verloren. R. eladinqhtxeiiieA Vraag: De berekening van de kin- I derbijslag" voor de loonbelasting is mij niet duidelijk. Hoe moet gehandeld worden als bijv. 24 Januari 1951 een kind is ge boren? Hoe indien een kind op die datum 16 jaar geworden is? Antwoord: Zoals bekend heeft de kinderbijslagregeling met ingang van 1 Januari 1951 een ingrijpende wijziging ondergaan. Thans is het aantal kinderen bij het begin van het kwartaal beslissend voor het recht op kinderbijslag. Aanspraak op de bijslag bestaat voor die kinderen die de leeftijd van 16 jaar nog niet bereikt hebben Voor een kind, geboren 24 Jan. 1951, gaat dus de bijslag in op 1 April 1951. Wordt een kind in de loop van het kwartaal 16 jaar, dan kan voor het daarop volgende kwartaal geen kinderbijslag meer genoten worden. Wanneer kinderen van *16 jaar tot en met 20 jaar óf schoolgaand zijn óf door ziekte of gebreken blijvend buiten staat zijn een derde te verdie nen van hetgeen gezonde kinderen 1 verdienen kunnen, vallen ze ook nog i onder de by slagregeling. Voor de berekening van de loon belasting moet de aanspraakop de kinderbijslag bij het loon gevoegd worden. De werkgever dient nu bij het begin van elk kwartaal te onder zoeken voor welk aantal kinderen zijn werknemers aanspraak .hebben op kinderbijslag. De geboorte van kinderen in de loop van het afgelo pen kwartaal kan hem blijken uit de, naar aanleiding daarvan inge diende nieuwe werknemersverkla ring. Afgezien hiervan, zal de werkge ver voor het vaststellen van de aan spraken doorgaans het voorlopige kindertal aanhouden, dat op de kinderby slaglij st over het vorige kwartaal vermeld staat. Indien later blijken mocht dat de werkgever bij de berekening van de aanspraak niet is uitgegaan van het juiste aantal kinderen en hem dit redelijkerwijs niet aangerekend kan worden, zal hij blijkens medede ling van de minister te dezer za ke niet bemoeilijkt worden. F. D. MR. ITRSONE OVER ZT.ïN OPNEMING IN HET NEDER LANDSE KABINET. Naar aanleiding van berichten uit Den Haag, dat zijn naam zou zijn genoemd voor het ambt van minister van Uniezaken in het nieuwe Neder landse kabinet, heeft mr. Ursone des gevraagd aan Aneta medegedeeld: „Ik weet van niets, noch officieel noch onofficieel ken ik deze berich ten". Volgens zijn plan zou de heer Ur sone, die enige weken in Indonesië vertoeft, begin volgende week naar Nederland vertrekken. PREMIèRE VAN: ALS DE KINDEREN MAAR EENS GROOT ZIJN. In het kader van de viering der sociale encyclieken zal op Zondag 22 April des namiddags te half drie te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voor een aantal genodigden de première plaats vin den van het in opdracht van de Cul- tuurdienst van de K. A. B. door Kees Spierings geschreven toneelstuk „Als de kinderen maar eens groot zijn." De opvoering geschiedt door het gezelschap van de Rederijkerskamer „Joost van de Vondel", onderafdeling van de K. A. B., afd. Utrecht. HOGE BOETES GEëlST TEGEN „WAARHEID"-REDACTEUR. Mr. J. Fabius, de advocaat-gene raal bij het Amsterdamse Gerechts hof eiste gisterochtend wegens smaad schrift ƒ500 boete en zes weken voorwaaredlijk tegen de heer A. D. S Schoonenberg, hoofdredacteur van het communistische dagblad „De Waarheid". In een artikel in dit blad was de heer E. Kupers, de vroegere voorzitter van het N.V.V., er van be schuldigd, dat hij de karthotheek van het N.V.V., en gelden dezer vak centrale toebehorende, zou hebben uitgeleverd aan de leider van het Arbeidsfront Woudenberg. In eerste instantie is de heer Schoonenberg door de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank tot 150 boete of 15 dagen veroordeeld. In een tweede artikel een insi nuerend artikel in „De Waarheid", waarin de vraag gesteld werd of dr. L. J. M. Beel zich niet had laten chanteren, omdat hy in de bezet tingstijd goede betrekkingen met Mussert zou hebben onderhouden eiste de advocaat-generaal 500 of een maand hechtenis. Voor dit feit had de Amsterdamse rechtbank de heer Schoonenberg indertijd vrij gesproken. „HAAGSCHE POST" TE KOOP. De eigenaars van het weekblad „De Haagse Post", de erven Van Os, die in Engeland wonen voeren on derhandelingen over de verkoop van het blad, dat na de oorlog zijn vroe gere betekenis niet heeft herwon nen. Slagen de onderhandelingen niet dan, zo wordt gevreesd, zal „De Haagsche Post" na 1 April niet meer verschynen. (Volkskr.). In verband met de aankomst van de eerste groepen zieke en gewonde militairen van het Ned. detachement Ver. Naties in Nederland wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat in de toekomst meermalen kleine groepen zieke en gewonde militairen per vliegtuig naar Nederland zullen worden overgebracht. Dit vliegtuigvervoer geschiedt dank zij de welwillende medewerking van de Britse regering, die in de militai re ziekentransportvliegtuigen der „Royal Air Force", welke zieke en gewonde manschappen der strijd krachten van de Ver. Naties in Ko rea naar Engeland vervoeren tevens plaatsen beschikbaar heeft gesteld voor het overbrengen van Ned. mili tairen, die op medisch advies naar het vaderland moeten terugkeren. Zy worden per Brits vliegtuig van To kio naar een vliegveld bij Londen vervoerd, waar zij over het alge meen 48 uur in een Engels hospi taal m observatie worden gehouden. Het overbrengen van de zieken en gewonden van Engeland naar Neder land geschiedt met een Nederlands militair vliegtuig, waarna de patiën ten terstond naar een Nederlands militair hospitaal worden vervoerd. De familieleden van de betrokken militairen ontvangen enige dagen vóór aankomst van het vliegtuig in Nederland officieel bericht. Zichzelf met een klomp geslagen Aan h-et einde van de vorige week weri Almelo opgeschrikt door een „roofoverval" op de 42-jarige vrouw H. H., die in een der buitenwijken van de stad woont. De „buit" van de indringers bteek slechts 33.50. Achteraf blijkt echter, dat de vrouw- de gehele „overval" in scène heeft gezet en dat er van een overval en roof geen sprake is geweest. Na een langdurig verhoor bekende de vrouw de overval ir scène te hebben gezet- Zij had al lang het voornemen hier toe gehad. De vrouw, die met waan denkbeelden was behept, had enige uitgaven gedaan en daarbij het geld van haar zoon gebruikt. Zij leefde in angst dat deze dat zou ontdekken en kwam toen op de gedachte van een z.g. roofoverval. Zij opende een dres soirlade en gooide papieren en bank biljetten in het rond. Daarop bond zy zichzelf vast aan de tafelpoot met een ketting en een touw en sloeg zich vervolgens met een klomp op het hoofd. De vrouw is onder doktersbehan deling gesteld INBRAAK GEFUNGEERD VOOR ASSURANTIEPENNINGEN. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 42-jarige A. van de K., mede-directeur van een groothandel in textiel te Bussum, wien ten laste was gelegd het medeplegen van een poging tot oplichting en het doen van een valse aangifte van diefstal bij de politie. Het betrof hier een geënsceneerde diefstal van textielgoederen uit het pand van de firma te Bussum, die gepleegd was door de 37-jarige Am sterdamse binnenhuisarchitect C. de B. Deze had de goederen weggehaald op verzoek van de mededirecteur Van de K. De binnenhuisarchitect was door de rechtbank vrijgesproken en de mededirecteur was alleen veroor deeld tot vier maanden wegens hel doen van een valse aangifte. De offi cier tekende legen deze uitspraken beroep aan. Het gerechtshof veroor deelde thans de mede-directeur tot een jaar met aftrek en de architect tot negen maanden met aftrek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5