2)e C«idóe0oii4cmt Atoombom voor West-Europese verdediging Verklaring van Eisenhower »Een onverwachte Chinese aanval onmogelijk« Gromyko onverzettelijker dan ooit Eén stap vooruit en twee achteruit ZENUWEN-OORLOG Russen regeren in Sinkiang KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 MAART 1951 42ste JAARGANG »- No. 12230 Eisenhower houdt atoombom in petto Directeur: C M. V. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 12e verjaardag der Paus-kroning Ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de kroning van Paus Pius XII werd gistermiddag op de pauselijke internuntiatuur te 's-Gra- venhage een receptie gehouden. Zeer velen kwamen aan mgr. Paolo Giob- be, de pauselijke internuntius, hun gelukwensen aanbieden, o.a. de grootmeesteres van H.M. de Konin gin, mevrouw F. W. baronesse van Tuyll van Serookerken, geb. jonk- vrouwe Boreel; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State; mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem; de demission - naire ministers van Schaik, Teulings, Rutten en van Maarseveen; de staats- EEN NIEUWE OFFICIëLE FOTO VAN Z.H. PAUS PIUS XII, genomen op Zijn 75ste geboortedag. Het was toen 12 jaar geleden, dat Z.H. tot Paus werd verkozen. secretarissen Cals en Blom; mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer; mr. L. A. Kesper, Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland; dr. H. N. Blom, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken; generaal mr. H. J. Kruis; de heer Clarence Hunter, hoofd van de ECA- missie in ons land; de oud-ministers Sassen en Wijers; leden der KVP- fracties in Eerste en Tweede Kamer; prof. mr. A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer; vele leden van het corps diplomatique, provinciaals der verscheidene kloosterorden. ^■ENER. EISENHOWER heeft, naar eerst nu bekend is gemaakt, op 1 Februari een vertrouwelijke verklaring afgelegd, waarin hij zei, dat de Verenigde Staten elke atoombom die zij bezitten zullen gebruiken op het ogenblik, dat het er naar uitziet, dat de Sovjet-Unie geheel West-Euro pa in handen zal krijgen. Letterlijk heeft hij gezegd: in dat geval zullen de Verenigde Staten van alle wapens gebruik maken, al betekent dat, dat zij elke atoombom moeten gebruiken die zij in voorraad hebben. Hij sprak voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen en de ge wapende strijdkrachten. Toen hij zijn verklaring over de atoombom had afgelegd, zei senator Fulbright, dat met het oog op wat Eisenhower zo juist had gezegd, de Verenigde Sta ten nimmer zouden moeten verkla ren, dat zij nooit als eersten van de atoombom gebruik zullen maken. Op dezelfde zitting van de com missie drong de Atlantische bevel hebber erop aan, dat er meer Ame- De Kerk in Tsjecho- Slowakije Volgens het officiële Tsjechoslo- waakse persbureau hebben zes katho lieke hoogwaardigheidsbekleders, bij wie vier bisschoppen, de eed van trouw aan de staat en het volksde- mocratisch regiem afgelegd in han den van vice-premier Fierlinger, hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke aangelegenheden. Deze eed van trouw wordt door de vorig jaar ingevoerde „kerkwetten" voor geschreven. Het is niet bekend of deze kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders de eed onder dwang of in volle gewe tensvrijheid hebben afgelegd en of zij beperkingen hebben gemaakt. Toen de kerkwetten werden inge voerd hebben de Tsjechoslo waakse bisschoppen onder leiding van de thans verbannen mgr Beran laten weten, dat zij deze eed niet zouden afleggen. Een Vaticaanse zegsman heeft over de kwestie verklaard, dat de omstan digheden waaronder de eed werd af gelegd, beslissend zouden zijn, of de zes geestelijken zich hierdoor heb ben geëxcommuniceerd. Mochten de geestelijken onder pressie hebben ge handeld, dan zouden zij, aldus de Va ticaanse zegsman, niet als geëxcom municeerd beschouwd worden. rikaanse troepen naar Europa zou den worden gezonden. Hij zei: Zolang wij weinig troepen in Euro pa hebben, zou ik mij zeer bezorgd maken over hun veiligheid als wij in moeilijkheden komen, lyiaar geef mij een klein leger, bijvoorbeeld van twaalf divisies, en er is geen Russisch leger ter wereld afgezien van een of andere catastrophe die ik niet kan voorzien dat onze strijdmacht zou kunnen vernietigen, voordat we iets aan konden doen. Een senator vroeg de generaal, wat hij daarmee precies bedoelde. Eisen hower gaf toen het volgende voor beeld. Men zou twaalf Amerikaanse divi sies op het schiereiland Bretagne kunnen onderbrengen waar zij door lucht- en zeestrijdkrachten kunnen worden gedekt, en de Russen zou den er niet bij kunnen komen al konden ze hun leven er mee verdie nen. Als de strijdkrachten daarentegen over een groot gebied verspreid zijn, kan de luchtmacht niet op een be paald punt worden geconcentreerd. Arrestaties in Praag De zuivering in Tsjechoslowakije duurt voort. Er zijn wederom drie hooggeplaatste functionarissen gear resteerd onder beschuldiging met Clemen tis te hebben samengewerkt in zijn poging de regering omver te werpen. De gearresteerden zijn allen generaals. Het zijn Joseph Padel, Reicin en Kopold. Padel heeft de arbeidersmilitia georganiseerd, toen de communisten in 1948 de macht overnamen. Hij was lid van het hoofdbestuur der communistische partij. Reicin was onderminister van defensie en generaal Kopold was lid van de generale staf. Hij is een schoonzoon van mevrouw Marie Sver- mova, die tegelijk met Clementis werd gearresteerd. De beide laatsten Geallieerden hebben en houden het initiatief Lt.-generaal Ridgway, de opperbevelhebber van het achtste lege? op Korea, is van mening, dat het offensief van de strijkrachten der Verenigde Na ties aan hef. midden-front aan de vijand de kans heeft ontnomen om een onverwachte tegenaanval te kunnen ontketenen. „Wij hebben het initiatief en wij hebben alle communistische pogingen om het ons te ontnemen verijdeld", zo zeide hij. Generaal Ridgway verklaarde, dat hij niets wist van enig voornemen om de oorlog aan de 38ste breedtegraad te beëindigen, maar als de oorlog daar zou eindigen, zou het een „geweldi ge overwinning voor de Verenigde Naties" betekenen. Het zou een on betaalbare nederlaag voor communistisch China zijn, als het er niet in zou slagen de troepen der Verenigde Naties in er aan toe. te drijven, voegde hij VERLIEZEN 1 OP 60. Generaal Ridgway schatte de com munistische verliezen op een zestig- voud van die van het verbonden le ger sinds het offensief een week ge leden begon. Hij vond, dat de Ko reaanse oorlog een „successtuk'' ge-, noemd zou kunnen worden als de Verenigde Naties er in zouden slagen de „Chinese miTioenenlegers met ons handjevol" te verslaan, maar hij zei- de, dat de Verenigde Naties niet de bedoeling hadden China te veroveren. Ridgway zeide, dat het verbonden leger „een massa lucht" uit de ge vulde ballon van de Chinese „mili- IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie zij Hoensong op 12 Fe bruari jl. is gesneuveld de adju dant-onderofficier-instructeur M. Schuringa, afkomstig uit Eind hoven. De adjudant-onderofficier-in structeur Martin Schuringa werd geboren 10 Juni 1916. Hij maakte deel uit van het corps beroeps onderofficieren der Koninklijke Landmacht. Hij diende verschei dene jaren in Indonesië. Overdag eerzaam huisvader 'sNachfs bandiet Het Assisenhof te Luik heeft giste ren een begin gemaakt met de be handeling van een zaak, welke voor die van „Jekyll en Hyde" niet be hoeft onder te doen. In de winter van 19481949 werd in de omgeving van Luik een groot aantal roofovervallen gepleegd op automobilisten. De auto's werden tot stoppen gedwongen, doordat een ge maskerd individu zijn eigen wagen dwars over de weg zette, om daarna onder bedreiging met een revolver de inzittenden te beroven. Dat de man voor niets terugdeinsde, bleek wel, toen hij op 13 Dec. ook schoot op de bestuurder van een auto, die weigerde te stoppen. De kogel door boorde de achterwand van de auto, maar bleef steken in de rug van de zitbank. In dezelfde periode werd te Luik een aantal zeer gedurfde inbraken gepleegd, o.a. in het bureau van de ingenieursvereniging en in een aan tal villa's. De nasporingen van de Belgische recherche bleven vruchte loos. Totdat de onbekende een inbraak pleegde in het huis van mevrouw De W. te Luik. Deze wist door een raam te ontkomen en slaagde er in, de rijkswacht te alarmeren. Nog dezelf de dag werd de man, na een kort ge vecht, gearresteerd. De verwondering van de politie mannen was groot, toen bleek, dat zij te doen hadden met de in Luikse kringen zeer bekende ingenieur A. G. Naar bij het onderzoek aan het licht kwam, leidde de 35-jarige G. een dubbel leven. Overdag was hij een goed huisvader, die grote belangstel ling had voor zijn kinderen. 's Avonds en 's nachts bedreef hij daden, welke slechts met die van een gangster te vergelijken zijn. Hij ver trok dan in een oude regenjas, de hoed djep in de ogen gedrukt en een automatisch pistool op zak naar de buitenwegen van Luik. Ook innerlijk was dan alles aan hem veranderd en niets in zijn gebaren en in zijn taal deed de slachtoffers van de overval len vermoeden, hier met een welop gevoed mens en zoon van een rijk in dustrieel te doen te- hebben. De arrestatie van G., die talrijke relaties in hooggeplaatste kringen had, verwekte zeer veel opschudding. Behalve van roofovervallen wordt de ingenieur beschuldigd van inbraken, valsheid in geschrifte en diefstal van auto's. In totaal zal hij .zich voor 34 vergrijpen te verantwoorden heb ben. taire instellingen' had doen ont snappen. De mate waarin haar mili taire reputatie geweld was aange daan zou het denken van millioenen in Azië en hun regeringen beïnvloe den. „Communistisch China, dat van plan was de troepen der Verenigde Naties in Korea te verpletteren, moet een nederlaag bekennen, als het niet slaagt", zeide hij. De generaal achtte het betekenisvol, dat aanzienlijke hoeveelheden wapens waren buitge maakt. Hoewel de vijand over een onuitputtelijke bron van mensen materiaal beschikte, moest het uiterst moeilijk voor hem zijn deze wapens te vervangen. De geallieerden zijn Maandag de 38ste breedtegraad iets meer dan een mijil dichter genaderd. Zij staan er. nu gemiddeld 38 k.m. van af. Zij zijn thans terug waar zij een maand geleden waren, n.l. op enige km. af stand van het belangrijke weg- en spoorwegcentrum Hongtsjon. Toen Hongtsjon de vorige maand door de verbondenen bedreigd werd deden de Chinezen een hevige tegen aanval, welke het Amerikaanse acht ste leger ongeveer de bloedigste liezen in de Koreaanse oorlog rokkende. Thans echter schijnen de Chinezen zich terug te trekken en Hongtsjon zonder strijd achter te laten. Er zijn echter aanwijzingen, dat de Noordelijken troepenconcentraties wil len opbouw.en. Piloten van de verbon- den strijdkrachten meden het druk ste verkeer in Zuidelijke richting in Noord-Korea sedert tien weken- Het is nog niet duidelijk, op welke linie de Noordelijken stand willen houden 'orden beschuldigd van hoogver raad. Bovendien wordt gemeld, dat Ar thur London, onderminister van bui tenlandse zaken, gevangen is gezet. ANDREI GROMYKO, de plaatsver vangende Sow jet-minister van Bui- tenlandse Zaken, heeft gisteren de Westelijke pogingen om tot een schikking te komen over een agenda voor de confentie van de Grote Vier kort en goed afgewezen en wijzigingen voorgesteld in zijn eigen ont werp. De Westelijke gedelegeerden hebben gezegd de voorstellen te zul len bestuderen. Volgens een Westelijke woordvoerder wa.- de zevende zitting „één stap voorwaarts en twee stappen achterwaarts". Hij zeide, dat Gromyko onverzettelijker op zijn standpunt bleef staan naarmate de middag vorderde en dat de Westelijke tevergeefs poogden hem van him goede trouw te overtuigen. Een Sowj et-zegsman verklaarde, dat de wijzigingen waren* aange bracht, om aan Westelijke bezwaren „halverwege" tegemoet te komen. Gromyko wilde de verwijzing naar een „bespoediging" van het Duitse vredesverdrag wel achterwege laten en eveneens afzien van het terug trekken der bezettingstropen uit Duitsland. Deze zegsman verstrekte zijn verklaring aan verslaggevers op straat buiten het rose paleis. Oorspronkelijk stelde de Sowjet- Unie voor: „Overweging van het spoedig sluiten van een vredesver drag met Duitsland en daaruit voort- NEDERLAND BOUWT STRAALJA GERS VOOR EUROPA'S VERDE DIGING. Moderne twee-motorige straaljagers van het type Gloster Meteor worden in groten getale in Nederland gebouwd als bijdrage in de verdediging van het Vrije Euro pa. Hierbij wordt tevens een goed voorbeeld gegeven van samenwer king tussen de West Europese lan den. De oorspronkelijke ontwerpen voor deze straaljagers komen uit En geland; de Rolls-Royce motoren wor den onder licente gebouwd in Bel gië; Canada levert het aluminium en Nederland maakt de rompen en bouwt de vliegtuigen af. Het gehele werk wordt mogelijk gemaakt door de Marshall-hulp. Bijna 3H millioen gulden zijn beschikbaar gesteld voor de aankoop van aluminium en tot het einde van 1950 een bedrag van ruim 75.000 gulden voor uitbreiding en modernisering van de Fokker-fa brieken. Een aantal Gloster Meteors staan klaar voor een proefvlucht bij de Fokkerfabrieken te Amsterdam. vloeiend het terugtrekken van de be zettingstroepen uit Duitsland. De nieuwe versie luidt volgens de zegs man aldus: „Herstel van de Duitse eenheid en sluiten van een vredes verdrag met Duitsland". Een Franse woordvoerder ver klaarde: Het schijnt dat de Russen op het tweede punt van him agenda toegeven om hun positie ten aan zien van de beide andere punten des te hardnekkiger te handhaven. Gro myko trok fel van leer tegen de her ziening van de Westelijke agenda die Zaterdag was voorgesteld. Hij vond het „laatste erger dan het eerste", omdat de Duitse bewaoening op één lijn werd gesteld met die van andere landen en Duitsland zelf op voet van gelijkheid met andere landen plaatste. r\E VER. NATIES hebben een nieuw offensief tegen Mao inge zet, een zenuwen-offensief. De ge neraals bestoken hem met allerlei bedreigingen, laten geheime plannen door journalisten over de hele we reld rondfluisteren en heffen juich kreten aan, dat de Chinezen prac- tisch reeds verslagen zijn. Als Mao dat allemaal hoort en nog niet zit te bibberen op z'n zetel te Peking, weldan is hij slimmer dan de ge neraals denken. MacArthur begon er mee *door te zeggen, dat het in Korea wel 0 eens op een remise-stelling zou kunnen uitlopen, een stand van zaken, waarbij niemand voordeel had en niemand gewonnen zou hebben. Dat moest in elk geval vermeden worden en daarom zou hij aandringen op het bombarderen van militaire bases in Mandsjoerije. Thans komt generaal Ridgway, de vechtjas van Korea, uit een ander vaatje tap pen. Hij zegt, dat het een geweldige overwinning van de Ver. Naties zal zijn, als zij opnieuw de 3.8e breedte graad hebben bezet, waarmede hij Mao te verstaan geeft ,dat de ver bonden legers al meer dan tevreden zullen zijn als Zuid-Korea bevrijd is (de ooi-spronkelijke opzet) en dat Mao niet bang behoeft te zijn, dat zij verder gaande aspiraties hebben. Mao hoeft dan ook geen nieuwe troe pen samen te trekken, hetgeen hem zelfs sterk wordt afgeraden, want een „onverhoedse aanval is toch on mogelijk". Bovendien worden de Chinezen „ingemaakt", want hun verliezen zijn niet minder dan 60 maal zo groot dan die van de geal lieerden. Wanneer dat alles nog niet helpt, heeft Amerika nog een „zeer geheim" plannetje achter de hand, dat men zorgvuldig heeft laten uit lekken en speciaal bestemd is voor Mao's oren. Zij zullen nl de natio nalistische troepen van Tsjang Kai Sjek, die op Formosa gelegerd zijn, op het Chinese vasteland los laten en dan zal Mao eens zien wat er ge beurd. De massa's ontevredenen on der de teleurgestelde Chinezen zullen zich dan gaarne aansluiten bij de sol daten van Tsjang en zoals de rode lawine indertijd onweerstaanbaar van het Noorden naar bet Zuiden rolde, zal een nationalistische tegen- lawine weer onweerstaanbaar van het Zuiden naar het Noorden rollen. Lake Success zwijgt in alle talen en houdt zich zo stil als een muisje; men luistert of men het gebibber van Mao soms vanuit Peking kan horen. Zelfs Attlee, die er anders gauw bij is om tot matiging aan te sporen, houdt zich stil; men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt. Maar wat zal er gebeuren, als de las nu eens niet bang wordt en zich niet laat vangen? Dan zal er op hem geschoten moeten worden, een mogelijkheid, waarmede de Russen reeds rekening schijnen te houden, gezien de berichten van vluchtelin gen uit Chma, die spreken van Rus sische agenten, die de baas spelen in Sinkiang en zelfs het opperbevel voeren over de Chinese legers. Intussen praat Gromyko te Parijs over ontwapening. IN SCHRENAKAR (KASJMIR) is een groep vluchtelingen aangekomen 1 uit de Chinese grensprovincie Sinkiang. Onder hen bevindt zich de voormalige secretaris-generaal van de provinciale regering. Deze verklaar de, dat de plaatselijke Chinese regeringsfunctionarissen practisch onder geschikt zijn geworden aan drie Russische kopstukken, namelijk de Rus sische consul-generaal in Sinkiang, de plaatselijke leider van de commu nistische partij en de consul-generaal te Ili. Bamino, de Russische consul 4o Sinkiang, is in feite de gouverneur-generaal van Sinkiang ge worden. In Sinkiang bevinden zich volgens rapporten van militaire inlichtingen diensten en van vluchtelingen onge veer 200.000 soldaten, waarvan 23.000 Russen. De gehele strijdmacht staat onder Russisch opperbevel. Van over de Russische grens zijn experts in Sinkiang aangekomen, die de open gevallen regeringsfuncties zullen overnemen. Onder hen bevinden zich doctoren, rechtsgeleerden en inge nieurs. De provincie is overwegend Mohammedaans en de inheemse moefti's zijn onder het gezag van en kele nieuwe geestelijke leiders uit Moskou gesteld. De Russische „overneming" heeft tot gevolg gehad, dat zich een anti communistische verzetsbeweging heeft gevormd. Radio Oeroensji heeft reeds enkele malen gemeld, dat re geringstroepen wapenopslagplaatsen van een anti-communistische verzets beweging ontdekt hebben. Het aantal guerilla's wordt op ongeveer 12.000 geschat.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1