Open Leidse tafelten nis kamp cnschappen De nood der kath. gymna stiekverenigingen belicht Sc ideëCe taak aan de technische Ceidetó MAANDAG 12 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GESLAAGDE SPORTDAG TE R'VEEN BMk -f" jM - m f Spelkiek uit de finale W. Stoop. (A'dam) tegen Joop du Buy. I^E VEILINGHALLEN te Roelofarendsveen bezaten gisteren een on gekende aantrekkingskracht, echter nu voor een ander doel dan waar voor zij anders altijd gebruikt worden. Deze dag was het de tafeltennis sport, die er hoogtij vierde, en het was niet de eerste maal, dat zij een dergelijk tournooi binnen haar muren mocht huisvesten. Al moeten wij er direct bij zeggen, nog nimmer van een zo grandioze opzet en omvang als deze keer. Want doordat men de inschrijvingen open had gesteld niet alleen voor Leiden en omgeving, maar ook voor de districten Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en 's Gravenhage, was het maximum van 400 deel nemers verkregen en dit is inderdaad wel het uiterste wat men op één dag kan verwerken. Wij mogen daarom wel onze lof uit spreken aan de wedstrijdleiding Hans Filbry c.s., daar men geen minuut van het gestelde tijdschema behoefde af te wijken, zodat te ruim 10 uur het tournooi gesloten kon worden. Als men bedenkt, dat in totaal 690 partijen gespeeld moesten wordën, dan begrijpt men, dat zeer veel van deze heren op deze dag gevergd is. Klokslag 12 uur sprak de voorz. van Leitaco, de heer C. A. J. Godt- help, het openings- en welkomst woord, waarna de heer Filbry enkele mededelingen betreffende het tour nooi hieraan toevoegde. Reeds vanaf de aanvang bleek, dat de belangstelling deze dag zeer groot zou zijn, want naast het grote getal medespelenden bleek dat uit de verre omstreken talrijke supporters gekomen waren om dit tournooi van nabij mede te maken, zodat bij de avondpartijen wel een duizend toe schouwers aanwezig waren. Op 26 tafels werd de strijd ingezet, het geen direct een levendige en door de verscheidenheid in sportcostumes een fleurige aanblik bood. Reeds de eerste ronde bracht ver rassende uitslagen. Zeer spannende partijen, waarvan vele in drie games, brachten al slachtoffers onder hen, die kans hadden tot de prijswinnaars te behoren, want ook het geluk bij de loting is een factor, die in een tournooi meespreekt. Toch is het ons gelukt in onze prognose van vorige week in de diverse klassen in vele gevallen de juiste namen te vermel den, alhoewel het verrassende ele ment, zoals wij ook vorige week schreven, zeer zeker in ruimte mate aanwezig was. De grootste verrassing bracht wel C. Russchen van Tempo uit Was senaar. Deze bijna 16-jarige speler, die aanvankelijk had ingéschreven bij de junioren, werd geplaatst bij de senioren, en had het zelfs aangedurfd ook in de 1ste klasse uit te komen. En hierin werd hij de verrassing van de dag. Want nadat hij in de halve finale Otto Verkerk aan zijn zegekar had gebonden, zag hij kans om in de finale door zijn sterke aanval ook de overwinning te behalen op Maurits, zodat hij in deze sterke bezetting als eerste eindigde. In de hoofdklasse plaatste Wout Heemskerk zich in de halve finale tegenover Stoop, maar door zwak spel in deze partij moest hij de over winning aan Stoop laten, alhoewel hij reeds meerdere malen van de Amsterdammer heeft gewonnen. De eindstrijd ging hier tussen j Jaap du Buy en Wim Stoop, waarin de laatste in de „best of five" met 4 gtames het kampioenschap op zijn naam bracht. In de 2e klasse was het Kenter van Smash die voor de verrassing zorg de en door zijn overwinning in de finale de favoriet W. v. d. Zwet van Treffers op de 2e plaats liet. Bij de dames-enkel 2e klasse was het mevr. KentieBrouwer, die na zeer spannende strijd de beste pa pieren verkreeg. In de 3e klasse was het mej. Jean ne Heemskerk van Treffers, die be slag legde op de le pr. terwijl mej. J. de Koning van VVV uit Leidschen- dam evenals vorig jaar wederom ge noegen moest nemen met de 2e plaats. Het onberekenbare dubbel bracht in de Overg.-hoofdklasse de over winning aan Stoopdu Buy, terwijl J. Hogendoorn—R. v. d. Spek kans zagen om van W. Heemskerk en Frank Klinkenberg te winnen, waar door zij een zeer verdienstelijke 2e plaats verkregen. In de hoogste klasse dubbel-dames behaalden Jeanne en Rina Heems kerk evenals vorig jaar de 1ste prijs, waarbij E. Filbry en A. de Burger genoegen moesten nemen met de 2e plaats. Het zou ons te ver voeren om alle prestaties uit dit zeer sterk 'bezette tournooi te vermelden, zodat wij ons beperkt hebben tot de voornaamste. Het geheel kunnen wij zeer geslaagd noemen. Aan het slot reikte de heer C. J. Vos, commissaris tournooi-wedstrij- den van het bondsbestuur afd. den Haag, met een toepasselijk woord de prijzen uit, en richtte een verdiend dankwoord aan allen, die tot het welslagen van het tournooi hadden meegewerkt, inzonder Treffers, die een groot aandeel hadden in de voor bereiding, en besloot met éenf tót wederziens in het volgende jaar. De prijswinnaars: Heren Enkel: Hoofdklasse: 1. W. Stoop, 2. "Joop du Buy (beide A'dam). Overgangsklasse: 1. Brandse (Heemstede), 2. Ten Brink. le klasse: 1. C. Russchen (Tempo),f 2. Maurits (DSS), 3. Mortier (Movac). 2e klasse: 1. Kenter (Smash), 2. W. v. d. Zwet (Treffers). 3e klasse: 1. P. v. d. Bosch (Eagle Star), 2. A. C. Hogendoorn (Wibö), 3. Hoekstra (DII). 4e klasse: 1. Schoenmakers, 2. de Lange (Jagers), 3. Wagenveldt (ALTC). Junioren: 1. Leurs, 2. M. de Jong (DOS). Dames Enkel: 2e klasse: 1. Mevr. Kentie-Brouwer. 2 Haket (Effect), 3. M. J. Muisters. 3e klasse: 1. Jeanne Heemskerk (Treffers). 2. J. de Koning (WV), 3 N. Wolters. 4e klasse: 1. Hofstra (Tempo), 2. Jongkindt (Aalsmeer), 3. v. 't Hoff. Junioren: 1. M. Schroder (Heemste de), 2 Tr. v. Rhijn (Swallows). Heren-dubbel: Overg. Hoofdklasse: 1. W. Stoops J du Buv, 2. J. HogendoornR. v. d. Spek (Wibo). le klasse: 1. NoordoverHoefnagel (Jagers), 2. FriedhoffBurghouwt. 2e klasse: 1. LeeuwendaalRuiter (Smash), 2. CastenmillerBijster- vaar. 3e klasse: 1. KleinFeitsma (DOS), 2 HosmanRijsdijk (Sleutels). 4e klasse: 1. P. BrohmKnijnen- burg (BAT), 2. BrooshooftElling. Junioren: 1. LeursTimmer, 2. HoogenboomS. v. Ruiten (Treffers). DameS-dubbel: 2e/3e klasse: 1. Jeanne Heemskerk —Rina Heemskerk (Treffers), 2. E. Filbry—Burger (ALTC). 4e klasse: 1. Overmeerv. d. Pluym, 2. Martha v. RuitenLeny v. Ruiten (Treffers), 3. Kattemanv. Rhijn (Swallows). A. L. T. C- De competitie-uit slagen van de „Algemene Leidse Ta feltennis Club" zijn: Heren 2e klasse: SBS 1ALTC n 6—4 Heden 3e klasse: DEGO II—ALTC III 1—9. Heren 4e klasse: ALTC V—BAT II 7—3. Het 3e ALTC herenteam heeft in de 3e klasse de 2e plaats weten te bereiken, waardoor het in aanmer king komt voor het spelen van pro- motiewedstrij den. Op Dinsdag 13 en 20 Maart a.s. zullen in het club'okaa] aan het Galgewater wedstrijden worden speeld tussen de 10 sterkste heren 2e klasse van de afd. Den Haag. Van ALTC-zijde nemen hieraan deel de heren O. Verkerk en P. Tiele. JAARVERGADERING GYMNASTIEK N K.S. HEERENVEEN KAMPIOEN IN AFD. A. EERSTE KLASSE K.N.V.B. Door een 62 overwinning op Leeuwarden heeft Heerenveen Zon dag het afdelingskampioenschap be haald als eerste club In dit seizoen. Enthousiaste supporters dragen de spelers, van wie er enkele omkranst zijn, op de schouders van het veld. Voorop (lopend) Abe Lenstra. Ach ter hem v.l.n.r.: Blauw; S. de Jong en aanvoerder Jonkman. LEACH WERELDKAMPIOEN. Angelica Rozeanu blijft dames kampioene. De Engelsman Johnny Leach heeft in de finale enkelspel voor het we reldkampioenschap tafeltennis de Tsjech Andreadis in vier sets versla gen. Leach werd hierdoor wereld kampioen. De Roemeense Angelica Rozeanu versloeg in het dames-enkel spel de Hongaarse Gisela Farkas, waaroord het Tsjechische meisje haar wereldtitel prolongeerde. In de halve finale van het heren enkelspel had Leach de Tsjech Tere- ba en Andreadis de Hongaar Sido uitgeschakeld. De titel van het heren-dubbelspel werd gewonnen door de Tsjechen Vana en Andreadis. Zij versloegen in de finale de Hongaren Koczian en Sido in drie sets. Het dames-dubbelspel werd een ze ge voor de Engelse dames Rosalind en Rowe, die de Roemeense favorie ten Rozeanu en Szasz, versloegen. De eindstrijd van het gemengd lubbel werd gewonnen door de com binatie Vana (Tsjecho-Slowakije) Rozeanu (Roemenië). Onder flinke belangstelling er. waren 40 verenigingen vertegenwoor digd werd gisteren te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de afd. gymnastiek van de Ned. Kath. Sportbond en op deze bijeen komst was het niet zozeer het zakelijk gedeelte van de agenda dat in het teken der belangstelling stond als wel hetgeen aan het einde der ver gadering over de financiële nood der gymnastiek verenigingen ter tafel werd gebracht. Daarnaast werd levendige aandacht besteed aan de inlei ding, welke prof. dr. W. R. Heere, hoogleraar aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, hield over de technische leider in de gymnastiek. Voor een verslag daarvan verwijzen we naar elders op deze pagina. Het verkeerde van neutraal georganiseerd zijn De voorzitter zeide in zijn ope ningswoord. dat een jaar van hard werken achter de rug is. Een woord van dank aan de verenigingen, welke hiertoe het hare hebben bijgedragen, achtte spr. hier op zijn plaats. Van besturen en technische leiders is even veel gevraagd doch met animo heeft men zich beijverd voor de be langen van de katholieke gymnas tiek en daarmede van de gymnastiek ;in het algemeen. 't Is wel waar, dat de gymnastiek oefeningen hetze fde karakter dragen a'.s in andere organisaties, doch het katholiek zijn zit niet zozeer in de technische uitvoering dan wel in het geen er omheen zit. De ouders moe ten v/eten aan welke verenigingen zij htm kinderen kunnen toevertrou wen. De omgang van de leden onder ling, de kleding en de houding in de turnzaal mceten beantwoorden aan voor katholieken te stellen eisen Een goed voorbeeld van de jeugdlei ders zal een aansporing zijn voor de leden om op hun beurt een voor- j bee d te zijn voor anderen. Na hierover uitvoerig uitgev/eid. te hebben, wees spr. o m. op het euvel der gemengde huwelijken, hetgeen voor een niet gering deel zijn oor zaak vindt in het neutraal georgani seerd zijn. Spr. zeide, dat het welis waar kan voorkomen, dat de een of ander in neutraal verband gaat spe len, omdat het gymnastiekpeil in de katholieke bond niet hoog genoeg zou zijn. Indien dit laatste inderdaad juist zou zijn, ware dit nog geen re den om over te gaan naar het neu trale kamip. Spr. constateerde met voldoening, dat de samenwerking tussen het bondsbestuur en de besturen der afdelingen en ,technicche commissie, niets te wensep overlaat. Na dit openingswoord werden, ver- schiLende huishoudelijke punten der agenda afgewerkt. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer P. J. Straub dat het ledental iets gedaald was ondanks de stijging van het aantal verenigin gen. In 194') waren er 107 verenigin gen aangesloten met 20678 leden, voor 1950 bedroeg dit 110 verenigin gen met 20620 leden. Het finantieel verslag over 1950 gaf een voordelig saldo aan van 246.15. HOOFDPUNT Miinhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cenc De voorz. deelde vervoFgens mede dat het ingevolge een schrijven van het Dep. van O., K. en W. verboden is buitenlandse gasten te ontvangen zonder toestemming van het betrok ken Departement. Verenigingen, die buitenlanders uitnodigen of uitnodi gingen tot bezoek ontvangen, dienen zich te voren met de bondssecretaris te verstaan. De voorz. deelde vervolgens mede, dat de normen voor toestellen en kle ding thans een jaar in werking zijn. Van nu af zal op straffe van boete, nauwlettend worden toegezien. De selectiedag zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam op 2e Pink sterdag (14 Mei). Tenslotte deelde de voorz. mede, dat het thans mogelijk is de leden en bloc te verzekeren tegen ongeval len tegen f 0.20 per persoon per jaar. Vóór 1 Mei moeten de verenigingen hierop antwoord geven. Een circulai. re hierover zal zo spoedig mogelijk worden rondgezonden. De bestuurrverkiezing had tot re- ltaat. dat de secretaris, de heer P. J. Straub zonder tegen-candidaat werd herkozen. Hierna hield prof. dr. Heere zijn inleiding, naar aanleiding waarvan ■en korte gedach+enwisselioe volgde. Het bestuur etelde vervol gen s_ voor de selectiewedstrijden in de krijgen vóór de Bondswedstrijden te. doen houden hetgeen aan de Bondswed strijden s1c,Hits ten poede zal komen. Daarbij z-\' natuurlijk dezelfde oefen- stnk gebruikt moeten worden. Naar aanleiding hiervan kwam uit de vergadering een voorstel naar vo ren om het bertuursbeleid in gebreke te stellen, aangezien de normen voor het toestelturnen van dames veran derd zouden worden. Dit voorstel erd met 355 stemmen verworpen. Het voorstel betreffonde de selec tiewedstrijden werd hierna aangeno men. Te houden wedstrijden. De nationale kampioenschappen 1951 zui'ien op 8 April in Enschede worden gehouden. De persoonlijke kampioenschappen op 3 Juni in Te- gelen. De nationale rhythmische wedstrij den zijn nog in voorbereiding. Het ligt voorts in de bedoeling in 1952 een nationaal optreden te doen plaats vinden van de afd. gymnastiek van de N. K. S. Dit zal vermoedelijk in Erabant plaats vinden De heer Dethmers (V.E-P.) vroeg of het niet mogelijk was dit nationaal sportevenement te doen plaats heb ben in 1953, zulks in overleg met de D.W.S. en D.O.S. SPELEN GELIJK. De te Amsterdam gespeelde voet balwedstrijd tussen D.W.S. en D.O.S. eindigde in een (0—0) gelijk spel. Tijdens een aanval der Amsterdam mers gelukt het Pindus, de doelman der Utrechtenaren, door een ver vaarlijke sprong de bal te bemachti gen en aldus het gevaar van een doelpunt te bezweren. Geheel links J. Klein (D.W.S.); tweede van rechts Koevoets en geheel rechts Bulder, beiden van D.W.S. Stichting 18531953, opgericht ter herdenking van het herstel der ker kelijke hiërarchie vóór honderd jaar. De voorz. zegde overweging toe. De contributie voor 1951 werd we derom vastgesteld als vorig jaar, 35 cent per lid boven 12 jaar. Bij de rondvraag kwamen tal van schriftelijk ingediende vragen naar voren. Een daarvan was van de Kring Haarlem, waarin gewezen werd op de finantiële nood van tal van ver enigingen in het bisdom. Uit een ingesteld onderzoek in de bij de Haarlemse Kring aangesloten verenigingen is gebleken dat slechts één van de vyftien zich kon bedrui pen. En waar Mgr. Huibers eens ge zegd heeft: „Sport is een jeugdwerk van de eerste rang", vroeg de Haar lemse afgevaardigde of het nu niet op de weg van het bondsbestuur lag bij Haarlem aan te kloppen, dit jeugdwerk ook te steunen. Temeer nog, wijl spr. bekend was, dat in een parochie voor het Verkennerswerk voor 48 jongens een bedrag van 17.000 was uitgegeven. Een ver zoek om 100 subsidie voor de gym nastiek werd echter afgewezen. Na deze mededelingen, zeide de voorz., die aanvankelijk wat gere serveerd stond ten aanzien van deze kwestie, deze aangelegenheid in de volgende bestuursvergadering ter sprake te zullen brengen. Nog een ander punt bracht Haar lem ter sprake, n.l. het ontbrekend contact tussen de geestelijk adviseur en de leden. Op de oefeningen is er geen gelegenheid tot contact, maar waar dan wel, indien een geeste'ijk adviseur zich verder niet met de vereniging bemoeit dan alleen op een vergadering, waar de meeste leden niet aanwezig zijn? Uit deze „brandende" vraagstuk ken bleek duidelijk welk een voor uitstrevende geest er onder de leiders in de kath. gymnastiek heerst en wanneer deze vraagstukken voldoen de tot oplossing worden gebracht, heeft deze jaarvergadering zeker haar vruchten afgeworpen. PROF. DR. W. HEERE OVER: Een kernachtig woord op de jaarvergadering van de D.H.G.B. Op de jaarvergadering van de Dioc. Haarlemse Gymnastiekbond heeft prof. dr. W. R. Heere uit Til burg gisteren een interessante inlei ding gehouden over het onderwerp „De ideële taak van de technische leiders in het huidige verenigings leven". Spr. begon met er op te wijzen, dat het duidelijk voelbaar is, dat we in een geestelijke crisis leven. Er is een sterk gevoel van onrust en vrees, van onbehagen over het huidige be stel, van verlangen naar een betere samenleving. Op de vraag hoe dit-zo gekomen is, antwoordde spr., dat een antwoord daarop moeilijk te geven is, want in de samenleving hangt al les aan alles. Er is interdependentie tussen godsdienst economie techniek sociaal leven en politiek. Het is een groot gevaar voor de mo derne tijd, dat we te sterk gespecia liseerd zijn, dat we daardoor met oogkleppen voor lopen, dat we ons eigen werk als het enig,*, of mins tens als het voornaamste zien. De gezichtvernauwing kweekt cul tuurbarbaren, want cultuur is een harmonisch geheel van alle mense lijke daden en gedragingen. Hyper trophic van één onderdeel moet ver keerd werken. Hypertrophic op geestelijk gebied is zeer gevaarlijk: alleen weten schap (intellectualisme): alleen schoonheid (aestheticisme. Nog ge vaarlijker als men alleen het stoffe lijke, het technische op de troon zet. Prof. Heere ging de oorzaak van de ze tendenz aan de hand van de his torie der laatste vijf eeuwen na, toen het humanisme hoogtij /ierde, die naar een naturalistische cultuurrich ting dreef. -*«1 De Reformatie, die kwam, was wel nodig, maar de veranderingen had men tot stand moeten brengen met en door God, niet door de mens I alleen. De zedelijke zuivering, wel ke men voorstond, was een gerecht vaardigd begin, maar men Kwam uit bij het aantasten van Geloofsleer en Openbaring. Dat was het dogmatisch verkeerde einde, want daarmede verdween de sacramentele gemeen schap, de bovennatuurlijke levens gemeenschap. Het subject leest de Bijbel en vormt zich zijn Geloof, het welk dikwijls eindigde met een ver- standsgeloof (nationalisme), met natuurlijke en wereldlijke opvattin gen, met scepticisme Godsdienst werd privaatzaak, als men het al niet zonder God wilde doen. Spr. wees er dan op hoe de wet van de stof (het materialisme) ging heersen, men leefde of er geen ziel, geen onsterfelijkheid meer was, of liever men erkende slechts één ziel van de schepping: de machine. Het technicisme werd oppermachtig: steeds meer vindingen, steeds groter fabrieken, steeds groter steden. De verstandige en slimme, die het toe val mee heeft, wordt rijk en mach tig; de ander daalt, wordt arm en zonder verweer en welke hoop liet men nog aan dè bezitloze? Dit had tot gevolg, dat de klassen strijd opkwam en daarmede het so ciale vraagstuk en de strijd tegen het individualisme, over de ontwikke ling waarvan slechts dit éne duide lijk naar voren kwam: verflauwing van de godsdienst, daarna afval. Daarop volgde de verheerlijking van de partij (fascisme) van het ras (nationaal-socialisme), van de staat (bolsjewisme). Daar is de misken ning van hogere waarden, de mis kenning ook van de persoonlijkheid. De goede mens voelde zijn verantwoording. Dat was de mens evenwel te erg, hij was zich bewust van de grote ver antwoording hem door God opge- J legd. Hij herkende de medemens als J het medeschepsel, kinderen van één Vader. Wij kunnen immers zelf de richting aangeven en wij zijn ver- plicht de goede richting te volgen, j Dat is gelukkig begrepen, reeds een 1 halve eeuw geleden en Rerum No varum ontstond. Spr. wees er vervolgens op, dat er nog mensen waren ,die gelovig wa ren, die alleen in de kerk nog voel den, dat er een gemeenschap was en dat er meer was dan alleen stoffe lijk gewin. De pioniers begonnen hun arbeid in patronaat en vakvereniging en standsorganisatie. Daar vond ook de sport een plaats, sport, die nodig was, niet als kijkspel maar als actieve beoefening. Er is immers meer dan de materie alleen, maar dan het technische allen. Er is de gods dienstige en morele ontplooiing, de intellectuele en aesthetische ontwik keling. Er was het tegengaan van de eenzijdige krachtsinspanning in de fabriek, het verlangen naar de bui tenlucht, de drang naar teamwork, naar samenleven en samenspelen, naar leiding geven en zich onder schikken, naar samenwerken Er is de zuivere vreugd om de gezonde krachtsinspanning, de vreugd om het spél. Maar daar was nog meer: 'het te gengaan van de verkeerde invloeden in fabriek en op straat, daar is de gezonde omgeving op moreel gebied, daar is de gezonde vulling van de vrije tijd, het tegengaan van de vo ze vermaaksindustrie. De arbeids tijd van 8 uur werd verkregen, doch het geschenk van de vrije tijd kan een noodlottig geschenk zijn, als die vrije tijd niet goed besteed wordt En in dit verband wees spr., erop hoe het komen op het sportterrein en in de gymnastiekzaal wellicht de eerste schrede kan zijn op weg naar de conferentie, naar de kerk Dan komt spr. tot de grote ver antwoording, die op elke christen rust. Wat deze wereld zal worden, is voor een groot deel ons werk en ieder heeft zijn taak, ook al is deze nog zo klein. En daarbij betrekt spr. ook de technische leiding in een gymnastiekvereniging, want als deze goed gedaan wordt kan er zo heel veel van uitgaan. Zeker, ook bij de gymnastiekleider is er trots op een perfecte uitvoering, op een goed ge slaagde demonstratie, op een schoon ineensluitend sportfestijn. Maar wij willen immers meer. Sport is doel in zioh, zeker: gezondheid opdoen, een lichaam harmonisch ontwikkelen, vreugde om het spel. Maar sport is ook een middel tot iets hogers. Men haalt er de jonge mensen mee van de straat, wellicht uit een verkeerd milieu, men werpt een dam op te gen grove ontspanning, tegen neer halend amusement, men schept een gezonde sfeer tegenover de zwoele van caberet en danszaal en bioscoop. Men leert hier wat orde en samen werking is. Leiden en volgen! Is dat niet zeer nodig in deze tijd van wan orde en ongebondenheid? Worden hier niet de kiemen gelegd voor het leven in gemeenschap, voor achting van de andere, waardering van zijn werk? Wordt hier niet geweerd het grove gezwets, het dubbelzinnig woord, het triviale gebaar? Is hier niet wellioht de eerste aanraking met het goede katholieke milieu, dat ge zond en zuiver, onbevangen en vro lijk, zo geheel anders is dan wat er soms in fabriek en op kantoor over wordt rondgestrooid? Zijn sportlo- kaal, athletiekveld en zwemzaal op deze wijze soms niet voorportaal van de kerk? Ziet aldus vervolgde sprals we zc onze taak zien, dan komt er diep^ te en hoogte in. Dan is 't geen tech niek meer, maar opvoeding; geen beroep maar roeping; geen brood winning maar apostolaat. Dan is de technische leider het voorbeeld, waarnaar de jeugd met vertrouwen opziet. Voorganger in alles, man van gezag, onkreukbaar rechtvaar dig, jong met de jongens cn toch wijs in zijn beleid. Dan staalt hij spieren, maar meer nog het moreel. Dan kweekt hij een gi ve uitvoering, maar nog meer een gave mens. Dat is verantwoording van de mens, de leider in de huidige tijd. De samenleving, waarin eens onze kin deren en kleinkinderen moeten le ven, wordt voorbereid. Laten zij ons nooit verwijten, dat wij te kort ge schoten zijn. Wat de toekomst verbergt, we we ten het nie', aldus besloot spr. We weten niet of het in Gods bestel ligt nog erger beproevingen over ons lós te laten, over onze christelijke West- Europese samenleving. Maar we we ten wel, dat we eens rekenschap moeten afleggen over ons aandeel er daarom wekte spr, allen op al Ir mogelijke te doèn om de taak, c' ons opgelegd is, goed te doen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5