S)e CoidóeGoti/fcci/itt In Parijs gaat het tóch vlugger ZELFBEHEERSING GEVRAAGD Mgr. Beran uit aartsbisdom weggevoerd Tweede week der Parijse conferentie Prof. Romme op Soestdijk Langzaam maar gestadig voorwaarts Kunstmatig maanlicht 's nachts KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12229 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht J2, TeL 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd.» f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 \7 AND A AG is de crisis 47 dagen oud en morgen is prof. Romme twee weken aan het informeren, deduceren, induceren en combineren. De vrees kwam op toen hij naar Soestdijk toog dat het was om te abdiceren. Met opzet was echter de vorm gekozen van een uitnodiging door H M. de Koningin, om duidelijk te maken, dat prof. Romme er op 't ogenblik nog niet aan denkt zijn in formatieve opdracht terug te geven. Indien aan deze opdracht grenzen waren gesteld, zou hij er vermoede lijk wel toe gekomen zijn en ook nu moet hij aanvechtingen hebben, hoofd en handen in de schoot te leg gen. Het is onbegrijpelijk, waarom de Anti-Rev. heren zo lang getalmd hebben, uitsluitsel te geven. De na men van mr. Meynen en prof. De Gaay Fortman zijn gedurende deze crisis reeds meermalen genoemd, zo dat zij en hun achtergrond voldoende voorbereiding hebben gehad om hun standpunt bij de verschillende mo gelijkheden te bepalen. Thans zijn er met het weifelen tussen ja en neen weer enige dagen zoek geraakt. Op het enige, zuiver politieke, winstpunt wees „De Linie". Het blad oordeelt, dat de Anti-Rev. Partij „de fout van haar leven" heeft gemaakt, voorna melijk omdat zij vast zit aan haar aanvaarding van het program- Romme, inclusief de Nieuw-Guinea- formule. De Anti-Rev. komen nu met de communisten in de oppo sitie. Hun goedkeuring van het pro- gram-Romme is daarbij wel een groot blok aan het been. In zoverre prof. Romme met zijn allerbreedste basis beoogde een aller breedste zelfbeheersing bij de par tijen, heeft hij ten dien opzichte nog onverwacht een doelpunt gemaakt. Intussen gaat de informateur geslagen, maar niet verslagen voort met de samenstelling van een nieuw kabinet, dat, als zijn plan ge lukt, niet zoveel zal verschillen van het demissionnaire Alleen zullen de „kleurloze" ministerszetels vervangen worden door gekleurde en zal er enige verschuiving plaats hebben. De Christ. Hist. mr. Mulderije zou aan „Justitie" komen, de Christ. Hist. ir. Staf aan Verkeer en Waterstaat. Ir. Staf heeft in een vroeger stadium voor deze eer bedankt, maar er schijnt dermate aandrang op hem te zijn uitgeoefendDe informateur zit nu nog met twee portefeuilles in handen, die hij graag aan gegadigden kwijt wil. Omtrent Uniezaken enz. weet „Trouw" mede te delen, dat de informateur er van heeft afgezien mr. Ursone die nog in Indonesië vertoeft te polsen en uitkijkt naar een andere K.V.P.-er. De grootste moeilijkheid groot in verhouding tot het kleine gedoe rond deze kabi netscrisis levert de benoeming van de halve V.V.D.-er op. Het mag wel een vrijzinnige, maar geen democra tische vrijheidsheld zijn en zelfs voor zulk een vrijzinnige wordt „Oorlog" te belangrijk gevonden. De zware departementen Buitenlandse Zaken en Oorlog zouden dan beide practisch toevallen aan mr. Oud. Deze politieke winst wordt, in 't bij zonder van P. v. d. A. zijde, aan de vrijzinnigheid niet licht gegund. Het zou natuurlijk te betreuren zijn als de ondeugd werd beloond. Een regeringscrisis van bijkans zeven weken is het beste bewijs, dat mr Oud met zijn politiek zetje een ge vaarlijk en onverantwoordelijke spel heeft gespeeld. Gaat de veronderstel ling over tot gestelde en keert het afgetreden kabinet in grote lijnen te- rug, dan zal deze terugkeer de V.V.D tot bezinning stemmen en tot zelfbe heersing de deugd van de zelfbe heersing, welke in de partijen bij het nemen van - de noodmaatregelen zo dringend gewenst is. Een halve V.V.D.-er aan Oorlog zou kunnen be tekenen, dat op die manier van de ondeugd een deugd werd gemaakt. Het zou zowel aan de VV.D. als aan de P. v. d. A. zelfbeheersing opleg gen, een deugd welke de Anti-Rev. noodgedwongen eveneens zullen moe ten ten toon spreiden. ANTON KARAS IN ONS LAND. De man van het Harry Lime thema, Anton Karas speelde tijdens een re ceptie op de Oostendijkse legatie in Den Haag onder grote belangstelling op zijn cither. Zittend links van Karas, de Ster van de Weense IJsrevue Eva Pavlik, de vroegere kampioene schoonrijden van Europa. RODE STROMAN OP ZIJN PLAATS GEZET Verbanning bedreigt ook andere bisschoppen J^GR. JOSEF BERAN, AARTSBISSCHOP VAN PRAAG, is op last van communistische Tsjechoslowaakse autoriteiten naar een geheime verblijfplaats buiten zijn aartsbisdom gebracht/Hij zal daar onder be waking staan. De aartsbisschop zal tevens een boete moeten betalen. Radio-Praag heeft meegedeeld, dat deze maatregelen zijn genomen omdat mgr Beran „zich voortdurend heeft verzet tegen de kerkwetten en omdat hij het strafrecht heeft overtreden". De „kerkwetten" zijn de in 1949 afgekondigde maatregelen, waarmee de Tsjecholowaakse com munisten de katholieke Kerk onder loezicht van de staat willen bren gen. Mgr. Beran's functie zal worden overgenomen door dr Stehlik, een pro-communistisch priester, die vorige week met drie andere „progres sieve" priesters in het kapittel van van de Sint Vituskathedraal van Praag is geplaatst. Dit betekent, dat een communistische stroman het oppergezag over de katholieke Kerk in Tsjechoslowakije in handen is gegeven. WAARSCHIJNLIJK GEEN „PROCES" JV In Praag verwacht men thans niet meer, dat tegen Mgr. Beran een openbaar „proces" zal worden ge voerd zoals tegen kardinaal Minds- zenty in Boedapest. Reeds geruime tijd hebben berichten de ronde ge daan, dat een dergelijk „proces" te gen Mgr. Beran in voorbereiding was. Het feit, dat Mgr. Beran een niet nader omschreven boete moet betalen, bewijst, dat de communis ten een strafrechtelijke vervolging tegen Mgr. Beran hebben ingesteld. Mgr. Beran. die thans 63 jaar is, was vanaf Juni 1949 door de com munisten in zijn residentie in Praag opgesloten. De administratieve lei ding van het aartsbisdom heeft se dert die tijd berust bij een commu nistisch ambtenaar, die zich in het bezit had gesteld van het aartsbis schoppelijk zegel. De verbanning van Mgr. Beran is een logisch gevolg van de politiek der Tsjecholowaakse communisten om de katholieke Kerk in het door hen beheerste land met gebruik van zo weinig mogelijk geweld langza merhand te vervangen door een communistische staatskerk Zij pro beren een „kerk in de Kerk" te stich ten door de priesters te vervangen door „progressieve" priesters, gees telijken, die hun diensten ter be schikking van de communisten stel len, Reeds zijn de meeste Tsjechoslo waakse bisschoppen niet meer in staat hun ambt uit te oefenen. In groep samenzweerders". Queuille geslaagd Nieuw kabinet met oude koppen Henri Queuille, premier van de veertiende na-oorlogse regering van Frankrijk, heeft een kabinet gevormd dat vrij wé. overeenstemt met het af getreden kabinet-Pleven. Queuille heeft de MRP-leider Georges Bidault als een de vice-premiers opgenomen en zijn partijgenoot, Paul Giacobbi, die belast was met de fel omstreden kies wet wijziging, laten vallen. Queuille zelf zai! tevens minister van Binneniandse Zaken zijn welke portefeuille hij ook in het kabinet- Pleven bezat. De premier, (die reeds in 26 Fran se regeringen zitting heeft gehad) had, alvorens zich aan de vuurproef te onderwerpen zich er van gewist, dat zowel over het program als over de portefuilles een accoord te berei ken zou zijn. In zijn rede voor de Assemblée be pleitte Queuii'le vervroegde verkie zingen, te houden nog vóór de zomer. Hij stelde een fonds ten behoeve van het evenwicht dpr prijzen voor Queuille laat de kiesrechtskwestie niet rusten. Hij wenst de evenredige zetelverdeling te vervangen door een meerderheidssysteem Wel zwijgt hij over de zogenaamde tweede ronde voor het geval in een district geen meerderheid gehaald wordt. Indonesië weet geen raad met de vrijheid „Reizend door verschillende ge bieden van Indonesië kreeg ik de in druk, dat de binnenlandse vraagstuk ken van ons land zich concentreren om het feit, dat het bestuur nog niet goed georganiseerd is", aldus deelde Sutan Sjahrir bij zijn terugkeer uit Borneo en Celebes aan Aneta mede. „Het volk beseft de verkregen vrij heid nog niet voldoende, hetgeen on tevredenheid en verwarring tot ge volg heeft. Over het algemeen is in geheel Indonesië ontevredenheid te merken en van hoog tot laag weet het volk eigenlijk niet wat gedaan moet worden sinds de vrijheid werd be merkt. Men placht te zeggen, dat de veiligheid het voornaamste is, doch hetgeen op het gebied van de veilig heid gedaan is heeft „vrees" gewekt. Het zelfvertrouwen is gezakt", aldus Sjahrir, die zeide, dat .aan de geest van het volk bepaalde richtlijnen moeten worden gegeven, dat men moet beseffen, dat men thans een maatschappij opbouwt, waarin ieder plichten heeft. „Men moet het volk er van kunnen overtuigen, dat het beter is in vrijheid te leven dan niet in vrijheid en dat de vrijheid geen vrees, ellende, verwarring en onveiligheid veroorzaakt". Praag wordt gevreesd, dat ook zij spoedig uit hun bisdommen zullen worden verbannen. Het wordt in Praag veelbeteke nend geacht, dat Mgr. Beran is ver bannen tijdens een grootscheepse zuivering in het gehele land, waar door honderden regeringsfunctiona rissen wegens „samenzwering tegen de staat" in de gevangenis zijn be land. Mgr. Beran's naam is nog niet genoemd in verband met deze „sa menzweringen" zodat aangenomen wordt, dat de communistische rege ring Mgr. Beran door een „admini stratieve maatregel" uit de weg heeft geruimd. De zuiveringsgolf is thans ook naar het leger overgeslagen. Officieel is meegedeeld dat generaal Reicin, plaatsvervangend minister van de fensie, is gearresteerd „wegens het deelnemen aan een complot, dat tot doel had het tegenwoordige bewind omver te werpen." Generaal Reicin heeft tijdens de tweede wereldoorlog gevochten in het leger van de Tsjechen in Rus land. Hij kon zich verheugen in de speciale gunsten van Moskou. Vóór dat hij een jaar geleden tot plaats vervangend minister van defensie werd benoemd, was hij chef van de militaire inlichtingendienst. In een resolutie, die door de com munisten in het Tsjechoslowaakse leger werd opgesteld, wordt de ge neraal aangeduid als „lid van een Gromyko geeft zich niet gauw gewonnen De Parijse conferentie der plaatsvervangers is ook Zaterdag niet klaar gekomen. Vandaag gaat zij haar tweede week in, vermoedelijk de kritieke week Zaterdag hebben de Westelijke Drie twee concessies ge daan: zij hebben erin toegestemd, dat de kwestie-Triëst op de agenda geplaatst wordt, en bovendien hebben zij voorgesteld om het huidige peil der bewapening - ook de bewapening van Duitsland te bespre ken. Gromyko heeft deze nieuwe voorstellen nog niet aanvaard; hij zou zich Zondag met Moskou in verbinding stellen. Het voorstel, dat de Westelijke Drie Zaterdag aan Gromyko hebben voorgelegd, komt neer op een wijzi ging van het eerste, door hen voor gestelde agendapunt, in zake een bespreking van de oorzaken der hui dige spanning. Deze nieuwe redactie luidt: „Bestudering van de oorzaken der internationale spanningen in Euro pa en van de middelen ter verzeke ring van een werkelijke en duurza me verbetering in de betrekkingen Nu niet praten over Triëst Advies van Tito Maarschalk Tito heeft zich Zondag uitgesproken tegen een thans aan snijden van het vraagstuk-Triëst. In een toespraak tot het tweede congres van Joego-Slavische oor logsveteranen zeide hij o.a.: „Men moet de Sowj et-Unie niet toestaan thans het vraagstuk-Triëst aan de or de te stellen; dat kan slechts nade lige gevolgen hebben. Het is in het belang van de volken van Joego slavië en Italië dit probleem thans niet aan te snijden. De Sowj et-Unie heeft het opge worpen tijdens de besprekingen der der Grote Vier, zoals maatregelen tot het uitschakelen van huidige ver dragsverplichtingen en de bestude ring van het huidige peil der bewa pening en vraagstukken betreffende Duitsland in dit verband." De Rus Gromyko behield zich zijn antwoord voor, maar wel gaf hij reeds te kennen, dat het nieuwe Westelijke voorstel niet aan de Rus sische wens, dat Duitslands bewape ning en herbewapening uitdrukke lijk worden genoemd, tegemoet kwam. Men verwacht, dat Gromyko van daag met een tegenvoorstel zal ko men. plaatsvervangers te Parijs, doch uit sluitend om druk op Joego-Slavië uit te oefenen. Het Kremlin wil een tweede „Koreaanse oorlog" aan de Joego-Slavische grenzen ontketenen; maar het Italiaanse volk weet dat het beter in vriendschap met ons kan leven. Indien wij en de Italianen dit vraagstuk tezamen onder handen namen, zou het in één dag op zoda nige wijze zijn opgelost, dat zowel Joego-Slavië als Italië voldaan zou den zijn. Het vraagstuk-Triëst is geen groot probleem, doch slechts een klein. Het moet niet in de huidige gespannen internationale toestand worden behandeld. Het wordt opge lost wanneer de tijd er voor rijp is". DE „TJERK HIDDES" OVERGE DRAGEN. Dezer dagen heeft de overdracht plaats gehad van de Ne derlandse torpedoboot „Tjerk Hid- des" aan de regering van de repu bliek Indonesië. Onder de tonen van het „Wilhel mus" gespeeld door het fanfare corps van de A.L.R.I. werd het rood-wit-blauw op de achtersteven gestreken. OOK NEDERLANDSE JONGENS. GAAN VOOR DE PAUS ZINGEN. Zoals bekend zullen eind dezer maand 10.000 knapen uit 30 landen in Rome voor de Paus gaan zingen. Van Nederlandse zijde wordt hier aan deelgenomen door het Matrozen- koor uit Den Haag. Onder leiding van de heer Theo van Elferen ver trekken Eerste Paasdag ongeveer 10 jongens met de nachttrein naar Pa rijs. Na een dag oponthoud aldaar zullen zij de reis naar Rome voort zetten. De minister-president en de minis ter van buitenlandse zaken van Ita lië, de Gasperi en graaf Sforza, zijn Zondag per trein uit Rome naar Lon den vertrokken, waar zij, op uitnodi ging van de Britse regering, bespre kingen Pulleen voeren. „Wij gaan naar Londen om openhartig van ge dachten te wisselen over alle pro- b'emen, die ons ter harte gaan, en daar niets ons nader aan het hart ligt dan het lot van Triëst. zullen wij eveneens over Triëst spreken", ver klaarde de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Sforza vóór zijn vertrek Radio-rede van de Paus „De Kerk heeft nooit de sociale re volutie gepredikt, maar zij heeft steeds en waar mogelijk gepoogd te bewerkstelligen, dat er meer reke ning zou worden gehouden met de mens dan met de technische vooruit gang, opdat allen, die zich naar hun beste vermogen inspannen, christe lijk en menswaardig zouden kunnen leven", zo verklaarde ZH. de Paus in een radiorede tot Spaanse arbei ders, die te Madrid en elders zijn bijeengekomen om de twaalfde ver jaring van de Pauskroning van Paus Pius XII te vieren. Voorts kwam de Paus op voor een billijke verdeling van de stoffelijke goederen, een rechtvaardig loon voor de werkenden en meer samenwer king tussen de arbeiders en de werk gevers. Klassenstrijd kon nooit een sociaal doel zijn. H.M. dc Koningin heeft prof. mr. C. P. M. Romme verzocht, haar gis teravond te bezoeken teneinde haar in te lichten over het verdere verloop en de stand van zaken van zijn on derzoek naar de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet. De informateur heeft Zaterdag ir. Staf en mr. Mulderije ontvangen. Verder heeft hij weer besprekingen gevoerd met vice-admiraal Moorman, de staatssecretaris van oorlog en marine. IN EEN COMMUNIQUé VAN GENERAAL MAC ARTHUR wordt ver klaard, dat de verbonden troepen Zondag het initiatief behie'den en op het centrale front „betekenisvolle winsten maakten. Krachtig aanvallende troepen van het Britse Gemenebest, Amerikaan se, Griekse en Zuid-Koreaanse troepen, verschoven de linie meer dan drie km naar het Noorden in het Westelijk deel van de centrale sector en in de sector van het bruggenhoofd over de Han, aldus het commu niqué. WONDERLIJKE KRIJGSTACTIEK. Op het Amerikaanse hoofdkwar tier weet men niet, wat men van de tactiek van de Chinezen moet den ken. In sommige gevallen verlaten zij zonder één schot te lossen goede stellingen en in andere houden zij in zwakke posities stand tot zij gedood worden. EEN HALF SCHIP KEERT TERUG. I „Janko", dat in de golf van Biskaye I naar Engeland gebracht. Het achterste deel van het 9720 tijdens een zware storm in tweeën Sleepboten brengen het scheeps- ton metende Panamese tankschip brak, werd door een zee-sleepboot I deel de haven van Falmouth binnen. I zwaard is. De Amerikanen geloven, dat zij sinds het oversteken van de Han, enige dagen geleden, een gehele Chinese divisie hebben gedood, ge vangen genomen of gewond. Het front van de verbonden troe pen is nu rechtgetrokken op minder dan 40 km. van de 38ste breedte graad. De opmars duurt voort. Na het invallen van de duisternis ma ken de verbondenen met behulp van zoeklichten een kunstmatig maan licht" om nachtelijke aanvallen van de Chinezen te voorkomen. De Chi nezen staan als uitstekende nacht- vechters bekend. RUSSEN BEHEERSEN MANDSJOERIJE De Sowj et-Unie beheerst Mand- sjoerije thans volledig. Russische „raad-gevers" hebben in feite het be stuur in handen, aldus luidt een me dedeling van de militaire inlichtin gendienst der Chinese nationalisti sche. regering. TYPHUS IN KOREA. Twintigduizend Chinezen en Noord-Koreanen zijn volgens het hoofdkwartier van géneraal Mac- Arthur in de laatste maanden aan de typhus bezweken. De regering te Peking zou het overwegen de hulp I van het Internationale Rode Kruis j in te roepen bij het bestrijden van de ziektè. fcueftie,., De meeste mensen van tegenwoor dig voelen zich in hart en geest be zwaard, omdat him geweten be-

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1