PSeudo~SPionne Lcidse R.K. Districts Sport- centrale hield jaarvergadering Onsportief spel Schulte-Peters in Parijse Zesdaagse Nederland verslaat Noorwegen JUDO WOENSDAG 7 MAART 1Q51 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Sportdag in Alphenvolleybal vraagt de aandacht Onder voorzitterschap van de heer J. Duindam kwam de Leidse R.K. Districts Sportcentrale in jaarverga dering bijeen in het Gulden Vlies. De voorz. wees er in verband met de matige belangstelling op, dat de Katholieke Sportcentrale geen centrale is voor de bestuursleden al leen, maar voor alle bij deze cen trale aangesloten verenigingen, want de Districtssportcentrale is een on derdeel van de Dioc. Katholieke Sportbond, die weer een onderdeel is van de Ned. Katholieke Sportbond. Een overzicht gevend over het af gelopen jaar, zeide de voorz, dat er een districtsvorming voor tafeltennis tot stand kwam. De vorming van de handbal-organisatie is in wording, voor volleybal worden verschillende contacten gelegd. De gehouden Katholieke Sportdag is een behoorlijk succes geworden, want verschillende takken van sport zijn uitgedragen. De districtsvorming, wat de orga nisatie zelve betreft, ging ook voor uit, want door een te Alphen a. d. Rijn gehouden vergadering werd meer contact met de verenigingen in de Rijnstreek verkregen. Op deze vergadering werd tevens beslo ten de districtssportdag te Alphen te doen houden in Mei of Juni. De heer C. v. Lith gaf een uitvoe rig verslag van de voornaamste ge beurtenissen in het afgelopen jaar, Adriaenssens-Bruyland werden begunstigd De zesdaagse te Parijs is gewonnen door het Belgische koppel Adriaens- sensBruyland. Gisteravond om ongeveer tien uur werd het Nederlandse koppel Schul- tePeters door de wedstrijdleiding uit de strijd genomen. Onze landgenoten hadden gezon digd tegen ai*tikel 13 van' het regle ment, door de course van de Belgen BruylandAdriaenssens te begun stigen. Dit spelletje was reeds in de middaguren van deze laatste dag be gonnen. Elke poging van het koppel AdriaenssensBruyland om hun po sitie te verbeteren werd door de Ne derlanders toegelaten, en wanneer de andere deelnemers een aanval op de Belgen wilden inzetten werd hun dit door SchultePeters vrijwel on mogelijk gemaakt. Speciaal op het koppel LapebieTerruzzi had het Nederlandse tweetal het voorzien en tenslotte werd dit duel zo hoog op gevoerd, dat van normale strijd geen sprake meer kon zijn en beide kop pels uit de kopgroep naar de negen de en tiende plaats duikelden met respectievelijk 7 en 3 ronden achter stand op de leiders Het was „oorlog" op de baan en de sfeer werd ondra gelijk. Tenslotte maakte de wed strijdleiding. die al een paar maal een waarschuwing had uitgedeeld, een einde aan de vertoning door de Nederlanders uit de strijd te nemen. Bruyland en Adriaenssens hadden dankbaar van de situatie gebruik gemaakt en een uur voor het einde van de zesdaagse hadden zij een voorsprong van twee ronden op hun concurrenten. In de loop van de avond waren de ■Australiërs Strom en Arnold van het strijdtoneel verdwenen. Zij voelden zich beiden ziek en ga ven op. De eindstand luidt: 1. Adriaens sensBruyland (B.) 506 pnt. (in 145 uur afgelegd: 3713,500 km). Op een ronde: 2. BruneelDebeuckelaere (B-) 406 pnt. 3. Goussotvan Steen bergen (Fr.-B.) 506 pnt. Op twee ronden: 4. BouvardSurbatis (Fr.) 784 pnt. 5 SerèsR. Ie Nizerhy (Fr.) 650 pnt. 6. Prat—Mignat (Fr.) 212 pnt. Op drie ronden: 7. van Vliet Bucher (Ned.-Zwitserl.) 498 pnt. Op vijf ronden: 8. LapebieTerruzzi (Fr.-It.) 463 pnt. 9. RevnesJ. Ie Ni zerhy (Fr.) 188 pnt Op 9 ronden: 10. LogertoMonticelli Fr.) 181 pnt. Alle andere ploegen waren uit de strijd. waarna de penningmeesteresse, mej. N. van Oosten, het financieel verslag uitbracht over 1950. dat een batig saldo aangaf van 64. De voorz. deed vervolgens nog enige mededelingen over de in Al phen te houden sportdag. Er zijn be reids verschillende commissies van voorbereiding gevormd en tal van verenigingen hebben haar volle in stemming betuigd met de gevormde plannen. Op deze sportdag zal o.m. een grote demonstralie voor hand bal gegeven worden, omdat deze tak van sport meerdere belangstelling verdient. Wat de voetbal betreft, er worden pogingen aangewend om tot een dis trictswedstrijd te komen. Lukt dit niet, dan zullen waarschijnlijk Al- phense Boys en VEP tegen elkaar spelen. De voorz. deelde voorts nog mede, dat Docos doende is een tafeltennis- afdeling te vormen. Spr. hoopte, dat de plannen succes zullen hebben. De voorz. wees er hierna nog op, dat de Centrale er is de voorkomen de of bestaande moeilijkheden op te vangen en zo mogelijk ongedaan te maken. In Mei of Juni zal er een speciaal nummer van Sursum Corda verschij nen, gewijd aan de sport. Spr. wekte de afgevaardigden op tot medewer king door inzending van actuele fo to's of cliché's voor dit nummer. Naar aanleiding van diverse me dedelingen, merkte de heer K. Kai ser op, dat het bestuur van de Dis tricts Sportcentrale het zeer op prijs zou stellen, indien het van tour- nooien of uitvoeringen door vereni gingen te organiseren, een uitnodi ging tot bijwoning ontving, welke suggestie de voorz. gaarne onder schreef. De voorz. gaf vervolgens een korte beschouwing over de beoefening van de lichamelijke opvoeding in de Ka tholieke sport. Hierbij wees hij er speciaal op hoe lichaam en geest har monisch moeten samengaan om tot het beoogde doel te komen. In ver band hiermede wees spr. op de brief De contributieregeling en de ver antwoording „Districts-Sportdag *50" leverden weinig stof tot bespreking op. Aan de verenigingen, die een ga- rantiebedrae hebben gestort voor deze sportdag kon een bedrag van 13.70 worden gerestitueerd. Voor de Alphense Sportdag stelde de voorz. een garantiebedrag van ƒ35.voor. Bij de rondvraag kwam de volley- bal-sport ter sprake. Het blijkt, dat er in verschillende kringen veel be langstelling voor deze tak van sport bestaat. Maar er is nog steeds geen centraal punt van aanmelding. Daar om zij hier vermeld, dat degenen, die idee hebben deze sport te gaan beoefenen^zich nu reeds schriftelijk kunnen aanmelden bij de secretaris van de R.K. Leidse Districtssport- Centrale, de heer C. van Lith. Apo- thekersdijk 29 te Leiden. Nog diverse andere punten kwa men ter sprak, waarna de vergade ring door de voorz. onder dank ge sloten werd. VOETBAL HET ELFTAL VAN DE RODE DUIVELS. Het elftal van de Rode Duivels, dat 14 Maart a.s. te Rotterdam tegen de Zwaluwen uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Dirix (Union St. Gilloise) en van Brandt (Lierse S. K.). Miden: De Buck (Eendracht Aalst), van Potte"berghe (F. C. Buggre) en Delmulle (La Gantoise). Voor: De Bruyne (St. Niklaas), van Steenlant (St. Niklaas). Anricq (F.C Renaisien), Givard (A.S. Her stal) en Chaves (La Gantoise). Reserves: Carels (F.C. Brugge), Vanneste (Kortrijk) Fenaux (Kort- rija) en Vandierendonck (Oostende). BILJARTEN DE BELG VINGERHOEDT EUROPEES KAMPIOEN BANDSPEL De Belg René Vingerhoedt heeft te Barcelona het Europees kam pioenschap bandspel behaald. De eindstand luidt: pnt. gem. 1. Vingerhoedt (Belg.) 15 3.78 2. Domingo (Spanje) 13 3.94 3. Reicher (Oostenr.) 12 3.71 4 Romero (Spanje) 10 2.69 5. Alhinho (Port.) 8 2.80 6. Sweering (Ned.) 8 2.67 7. Boutiy (Frankr.) 4 2.20 8. Schwarzer (Oost.) 2 1.99 9. Nussberger (Zwits.) 0 1.99 TAFELTENIIS. Een goede ijshockeywedstrijd te Tilburg De eerste speeltijd van de ijs- hockeywedstrijd NederlandNoor wegen, welke Dinsdagavond te Til burg werd gespeeld, gaf een geheel gelijk opgaande strijd te zien met de Noren qua samenwerking en stickr techniek in de meerderheid. Het enthousiasme van de voor eigen publiek spelende Tilburgse voorhoede maakte de strijd zeer aan trekkelijk en het was van der Ven, die na 10 minuten de score opende. Noorwegen antwoordde hierop di rect en hun beste «/oorhoede, be staande uit Gulbrandsen, Rugel en Voigt ondernam een serie snelle aanvallen, waaruit Voigt scoorde Tegen het einde van de eerste pe riode wist de uitstekend spelende Nederlandse doelman van der Heiden enkele zeker schijnende doelpunten op fraaie wijze te voorkomen. Stand na de le periode: 11. In de 2e periode hebben de Neder landers de leiding genomen, dank zij het uitstekende spel van de Amster damse oorhoede, waarin vooral Feen- stra een grote rol speelde. Er werd iets vinniger gespeeld dan in de le speeltijd, doch de wedstrijd werd er niet door ontsierd. Nadat Aldolfsen de Noren de leiding had gegeven maakte Feenstra na een rush over de gehele lengte van de baan een waar lijk schitterende goal. Uit een pass van Hansen belandde de puck op de stick van Fischer, waarna hij buiten bereik van de wanhopig duikende van der Heiden in het Nederlandse doel sprong (23). Weer was het Feenstra, die de stand op gelijke voet bracht, waar na Loek een verre pass van Carrey oppikte, langs Pedersen gleed en on houdbaar scoorde. In deze periode groeide het besef, dat Nederland deze tegenstander, die bij de we reldkampioenschappen is ingedeeld in een hogere afdeling, wel de baas kon blijven. Na de 2e periode luidde de stand 43 voor Nederland. De laatste periode van deze wed strijd is wel de meest sensationele geweest. De Noren vielen verbeten aan en slaagden er in door Voigt de stand gelijk te maken. Kort hierop werden Carrey en'Voigt wegens on nodige ruwheid naar het strafbankje verwezen, waar even later ook Gul brandsen kwam te zitten. Ondanks deze numerieke minderheid kon Ru- gel zijn ploeg een voorsprong bezor gen door na een solorush te doelpun ten. Kort daarop faalden Loek en Feenstra, samen geheel vrij voor doelman Dahl, op onbegrijpelijke wijze en het was Cremers, die na een prachtige break de stand gelijk maakte (55). Toen was het de beurt aan de Am sterdammers; Feenstra, wel de beste speler van deze ontmoeting, gaf Loek tweemaal een fraaie kans, die snelle, schotvaardige Amster dammer ook niet miste. Al met al was het een wedstrijd, die de kleine 3000 toeschouwers ten zeerste heeft bevredigd en ook al ble ven de Noren beneden de verwach tingen, toch betekende deze ontmoe ting een waardig slot van het ijs- hockeyseizoen te Tilburg. De tussenstanden waren 11, 32, 32, eindstand 75. Leitaco-tournooi te Roelofarendsveen Record aantal inschrijvingen. Zondag a.s. wordt in de veiling hallen te Roelofarendsveen wederom het jaarlijkse Leitaco-tournooi ge speeld. Waarom dit tournooi steeds in Roelofarendsveen gespeeld wordt, heeft twee redenen. Op de allereer ste plaats beschikt Roelofarendsveen in zijn veilinghallen over een prach tige outillage voor het houden van een dergelijk tournooi en voorts is het bekend, dat Roelofarendsveen „tafeltennissport-minded is, waar door dan ook steeds een ongekende belangstelling aanwezig is en men vorig jaar o.a. ook meer dan 1000 toeschouwers telde. Dit jaar is er al reeds een record gebroken n.l. dat der inschrijvingen, hetwelk nu bijna 400 bedraagt. Maar ook is de ver wachting gewettigd, dat het aantal toeschouwers een nieuw record zal geven, want het is algemeen bekend, dat tafeltennis tot de populaire sporten begint te behoren, en men dus ook van buiten Roelofarends veen een groot getal supporters mag verwachten. Temeer daar voor het eerst de hoofdklasse in het tournooi is opgenomen, waarvoor o.a. reeds 6 prominente spelers hebben inge schreven n.l. Wout Heemskerk uit Roelofarendsveen (jeugdkampioen 1949). Jan Hoogendoorn uit 's-Gra- venhage (jeugdkampioen 1950), Jaap du Buy uit Amsterdam. Frank Klin kenberg thans Leiden en Limburgs kampioen, W. Stoop uit Amsterdam en Roel Willemstein, Wifra-Rotter- dam. De opening zal plaats hebben om 12 uur en te 8.30 uur komen de finales, welke tot plm, 10 uur zul len duren. Wij hopen Zaterdag nog uitvoeriger op dit tournooi terug te komen. OOK NOORDWIJK HEEFT KATH. VERENIGING. De grote zaal van het Juvenaat in Noord wijk -Binnen was tot in de uiterste hoeken gevuld met belang stellenden, toen de plaatselijke Kath. Tafeltennisvereniging van Noordwijk T. O. V. (Tot ons Vermaak) Maan dagavond j.i. voor de eerste maal voor het voetlicht trad met een klin kende propaganda demonstratie avond. Een 4-tal bekende spelers t. w. F. Klinkenberg (kampioen van Lim burg), Wout Heemskerk, Otto Ver kerk en J. v. d- Zwei hebben het pu bliek laten genieten van een serie uitstekende wedstrijden, en onge twijfeld weer velen laten zien, wat de tafeltennissport nu eigenlijk is en hoe zij beoefend kan worden. De avond werd opgeluisterd door het muziekgezelschap van de N. K. J. B., die tussen de wedstrijden door voor de vrolijke noot zcrg droegen. De zeereerw. heer Brinkman, de heer van de St. Jeroen parochie, alsmede vertegenwoordigers van de Ned. Ka tholieke Sportbond en de Leitaco woonden de wedstrijden bij. De uitslagen van de verschillende games waren: J. v. d Zwet (Treffers) —Zwetsloot (TOV) 214, 21—11; W. Heemskerk (Treffers)F. Klinken berg (M.T.T.C.) 21—9, 21—12: Dub bel: F. KlinkenbergO. VerkerkW. Heemsderkv. d. Zwet 1321; 2022 Enkel O. Verkerk (A.L.T.C.) J. v. d. Zwet (Treffers) 20—22: 21—11, 12—21 De wedstrijdleiding was in handen van de heer C. A. J. Godthelp (voor zitter Leitaco) die tot slot de aanwe zigen aanspoorde deze vereniging T.O-V. zoveel mogelijk te steunen. De heer J. v. d. Zalm (voorz.) sloot met een dankwoord. De tafeltennissport zal naar het zich laat aanzien ook, in Noordwijk een vaste plaats gaan innemen, de eerste 9tao is genomen de daad is nu aan T.O.V. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE WENEN. Voor de Swaythelingbeker (he ren) won Nederland met 50 van Nieuw Zeeland. Zuid Slavië eindig de als eerste in groep A. In de B-groep werd Hongarije win naar, Nederland eindigde op de zes de plaats met 2 pnt. voor Portugal en N.-Zeeland. In groep C won Ts.-Slowakije. Voor de Corbillon cup (dames) verloor de Ned.-ploeg met 30 van Roemenië. In de eindstrijd werden hier geplaatst Roemenië en Oosten rijk. In de strijd om de Corbillonbeker eindigde de Ned. damesploeg op de laatste plaats met 0 pnt. Treffers. In de Pancratiuszaal te R'veen was een behoorlijke be langstelling getuige van de zeer spannende wedstrijd tussen Treffers I en de di*ie sterkste Leidse spelers n.l. Otto Verkerk, Frank Klinken berg, student te Leiden en Limburgs kampioen en Jan Hoogendoorn uit 's-Gravenhage, jeugdkampioen 1950, die te elfder ure was opgesteld in- plaats van Hans Vervoort. Het is in derdaad een zeer spannende strijd geworden, waarbij de laatste par tijen de beslissing moesten brengen. Wout Heemskerk opende met een gelijkmatige overwinning in twee games met 2117 en 2118 van Ot to Verkerk. Jan v, d. Zwet bracht het in de eerste game tegen Klinken berg tot 2022, maar de tweede ga me werd door Klinkenberg met 21 13 overtuigd gewonnen. Nic. Heems kerk maakte tegen Jan Hoogendoorn een slechte beurt door met 1421 en 1321 te verliezen. Jan v d. Zwet deed het tegen Verkerk beter door deze met sterk aanvalsspel met 21 12 en 217 beslissend te kloppen. Wout Heemskerk wist na zeer span nende strijd met 2119 en 2220 zich de meerdere te tonen over Jan Hoogendoorn. In Frank Klinkenberg bezit Nic. Heemskerk nog steeds een van zijn zwaarste tegenstanders. Want alhoewel hij met 2119 de eerste game op zijn naam bracht en in de 2e game met 2016 de leiding had, wist Klinkenberg deze toch on der hoogspanning met 2224 in zijn voordeel te beëindigen. De 3de ga me had wederom een zeer spannend verloop, maar met 2022 bracht Klinkenberg ook dit puntje op zijn naam. De partij J. v. d. Zwet tegen Jan Hoogendoorn verliep ook zeer span nend. Hoogedoorn zegevierde met 23—21; 11—21 en 20—22. Nic. Heemskerk won ternauwer nood na een langdurige set in 3 ga mes met 21—18; 11—21 en 21—19 van Verkerk. Hierdoor was de stand gelijk 44 geworden. Wout Heems kerk wist echter een overtuigende zege te behalen op Klinkenberg en bracht met twee maal 2111 de stand op 51. Het dubbel W. en N. Heemskerk contra Jan Hoogendoorn en Fr. Klinkenberg werd met 921; 2119 en 2116 ook een zege voor Tref fers zodat deze uiteindelijk met 6 4 de overwinning behaalden op het trio KlinkenbergHoogendoorn Verkerk. Resumerende was het een prach tige voorbereiding op de komende promotiewedstrijden voor de hoofd klasse, waarvoor wij morgen het wedstrijdprogramma zullen publice ren. AANVANG NIEUWE LESSEN DONDERDAGAVOND 8 UUR SPORTSCHOOL KOOREMAN, Breestraat 145 (ingang steeg) Telef. 23728 WATERPOLO DE SLEUTELSTAD—ZWIP 7—5 De Sleutelstad kampioen In een meer dan spannende en al te fors gespeelde wedstrijd is het on ze stadsgenoten gelukt een verdien de overwinning te behalen. Reeds dadelijk na het begin was de Sleu telstad veel sterke en binnen de mi nuut waren het doelpunten van Dool en Hooijdonk, die de stand op 20 brachten. Zwip gaf zich echter niet gewonnen maar nadat enkele aan vallen waren afgeslagen, moest een Zwip-speler bij een verdedigingsfout het water verlaten en kon Dool zwaar gehinderd toch de stand op 30 brengen De spanning bleef er in nadat Zwip de achterstand had weten te verkleinen (31) moest nogmaals een Zwip-speler het water verlaten en kon na verwoede aan vallen van Zwip, Geve eindelijk de stand op 41 brengen. Nog voor de rust een goede aanval van Zwip en v. Rooyen werd kansloos gepasseerd (42). Bijna direct na het uitzwem- men een fraaie aanval van de Sleu telstad en v. Berkel scoorde 52. Direct diende Zwip van antwoord en even vlug werd het 53. De wed strijd kreeg een meer dan rommelig karakter en nadat Dool uit een straf- worp de stand op 63 had gebracht werd het door de gevaarlijke Zwip- midvoor 64 en zelfs 65. Toen' moest weer een Zwip-speler het wa ter verlaten en Dool maakte geen fout (75) De seconden werden ge teld en door deze overwinning is de Sleutelstad kampioen in haar afde ling met 7 gewonnen wedstrijden en 14 punten. ZWEMMEN EXAMEN VOOR HET DIPLOMA VAN ZWEMONDERWIJZER (ES) Medio April tot 1 Juni zullen er in overleg met het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen examens worden afgenomen voor het diploma Zwemonderwijs van de K.N.Z B. in verschillende ste den van ons land. Dit diploma geeft de bevoegdheid tot het geven van zwemonderwijs, zowel hoofdelijk als klassikaal. Zij, die zich aan het examen wen sen te onderwerpen dienen zich voor 28 Maart aan te melden bij het bu reau van de K.N.Z.B., Gerard Dou- straat 20, Utrecht. DAMMEN A.D.C. IN DE HOOFDKLASSE Onder grote belangstelling werd gisteren te Alphen a.d. Rijn de pro motiewedstrijd gespeeld tussen ADC 1 en SDV 1 uit Sassenheim. De eer ste ontmoeting in Sassenheim was in een 137 overwinning voor ADC geëindigd. Aangezien SDV toen niet volledig was, kon aan deze uitslag voor de returnwydstrijd geen volle dige waarde worden gehecht. De tweede wedstrijd leverde echter een nieuwe zege voor Alphen op, nl. 128. ADC was hierdoor hoofdklas ser geworden. Een lang gekoesterde wens was bij de ADC'ers in vervul ling gegaan. De Sassenheimers wai*en spoi-tieve veiTiezers en zowel de wedstrijd te Sassenheim als te Alphen getuigde van grote sportiviteit. De heer Roos bestuurslid van SDV feliciteerde ADC met het behaalde hoofdklasse schap en sprak de wens uit, dat ook in de hoofdklasse het volgend jaar met succes gespeeld zal worden. Voor ADC, dat het volgend jaar haar 25-jarig bestaan zal vieren, is dit een waardevolle bekroning. Wanneer ADC met dit tiental goed traint, zal ook in de komende strijd in de hoofdklasse, die zeer zwaar zal zijn, een behoorlijk i*esultaal verkregen kunnen worden. De bordenwedstrijden van ADC hadden het volgend resultaat: Promotie le klasse: F. Oosterman C. v. d Hoorn 11; A. Wolswijk L. v. Zwienen 02. Promotie 2e klasse: A. JesseVer- sticht 20; A de GrootBrunt 20 Jac. v. Ofwegen—A Blom 2—0; G. Wijfjes—M. v Triest 2—0; J. Gelder blomF. Blom 20. Borden wedstrijden: G. v. Berkel Wolswijk Jr 2—0; D. v. Oeveren— Brunt 2—0: P. v. Tol—Jac. de Leeuw SCHAKEN DRIE NEDERLANDSE SPELERS VOOR HET WEST-EUROPESE ZÓNE TOURNOOI. Het zóne tournooi voor West-Euro pa, waarvan de nummers 1 tot en met 5 worden geplaatst in het inter- zóne-tournooi voor het wereldkam pioenschap, zal van 27 April tot 19 Mei te Bad Pyrmont in Duitsland worden gehouden. Aangezien dr. M. Euwe reeds direct in het candidaten- tournooi is geplaatst konden drie Ne derlandse spelers worden aangewe zen qm in dit tournooi uit te komen. Het bestuur* van de K.N.S.B. heeft be sloten hiervoor aan te wijzen T. D. van Scheltinga (Amsterdam), L. Prins (Amsterdam) en H. Kramer Leeuwarden), N. Cortlever was voor uitzending in aanmerking gekomen, maar hij kan de invitatie niet aan vaarden. Naar bekend mogen Nederland, Duitsland en Zuidslavië met drie spelers uitkomen, Engeland met twee en Schotland. Ierland, België, Frank rijk, Luxemburg, Spanje, Portugal. Griekenland, Zwiüserland en Italië elk met één spelei*, in totaal nemen dus 21 spelei*s deel. „Bluswater" was... Jenever Toen de bejaarde benedenbe- woner van een huis in Enschede vocht van het plafond in zijn kamer zag druppelen, meende hij dat zijn bovenbuurman be zig was een brandje te blussen meldt een correspondent van het N. v. d. D. Hij haastte zich naar boven, maar kreeg op zijn kloppen geen gehoor. De politie werd gewaarschuwd en deze for ceerde de deur. Brand was er niet, wel een distilleertoestel. Waarmee ook de scheikundige samenstelling van het „bluswa ter" bepaald was. Er was nog drie liter over, voldoende om toestel en ingrediënten van de clandestiene stokerij in beslag te nemen en de bovenbuurman te arresteren. ^HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 11) .,Jc hebt haar zeker nooit verteld, dat je een blauwbaard bent, wel? Ja, ja, een mooi leventje. De ene vrouw na dc andere Eerst m'n zuster, straks dit onwetende slachtoffer, en wie weet hoeveel je er in die tussen tijd geëlimineerd hebt!" „Je raaskalt", zei Ricochet scham per, „de dood van je zuster heeft irrij evengoed aangepakt, vandaar dat ik mij hier terugtrok Een secretaresse heb ik niet eens, en vrouwen komen er hier niet over de vloer". „Haha! Gelogen, alles gelogen!" -chaterde de ander, „Je kunt de po litie misleiden, maar mij niet. Je acht zeker, dat ik zo uit de lucht ;on binnenvallen. Nee meneer, ik ben netjes door de voordeur binnen gelaten en als zo"n schat van een meid zich voorstelt als jouw secreta resse, wil ik wel eens weten of er niet meer vrouwen over de vloer komen". „Binnengelatendoor de voor deur?" herhaalde de kluizenaar met wijdopengesperde ogen. „Natuurlijk, daarvoor hoef je mij niet zo aan te kijken!'' Tussen hen in draaide, onrustig, de terrier. Waarom stonden die men sen zo hard te schreeuwen en waar om deed niemand de deur dicht? Wacht, hoorde hij daar iets in de hal „Als ik er dan een secretaresse op na houd", riep de romancier luid, „dan hoop ik, dat ze me óók helpt om jou er weer uit te gooien, bloed hond!" „Je hoeft niet om hulp te roepen, lafaard. Je schatje heeft !t nest al verlaten. Ze stond juist klaar om weg te gaan toen ik aanbelde, weet je, en ik geloof niet dat ze d"r man teltje weer uitgetrokken heeft om mij gezelscha te houden". „Daar zal ze wel stichtelijk voor bedankt hebben ook!" „Precies, ze heeft me je kam or ge wezen, maar van verdere toenade ring was ze niet gediend. Die De wreker zweeg plotseling, omdat een zwak gerucht uit de hal tot hem1 doordrong. „Ha, ze is er nog. Kom binnen meisje, we zitten met onge duld op je te wachten!" Hij sloop snel in de richting van de open deur. om de weergaloze spion ne daarachter te verrassen. Toen ging alles heel snel in zijn werk. Er suisde iets door de lucht, een schor re kreet verscheurde de stilte. Zijn lichaam smakte met een doffe bons tegen de vloei*, voor André hem in de rug kon bespringen. Nog eens suisde de knuppel door de hal, maar 't was niet meer nodig Bewusteloos lag de kwelgeest terneer naast de beide revolvers. „Sonjakreet de schrijver. „Pardon?" vroeg een bekende stem In de deuropening verscheen het onbewogen gezicht van zyn manusje van-alles, die zich verontschuldigde voor zijn verlate aanwezigheid VIII Ijsbloemen in Augustus „In een armzalige hut, temidden van ijs en sneeuw, verlaten door de oorspronkelijke bewoners omdat een onweerstaanbare Oostenwind snijdt over de vlakte en de enkele bomen geen beschutting meer bieden te gen de felle vorst, daarbij het nog flauw rose schijnsel, dat na elke stronïpeling naderbij komt doch net als de maan altijd even ver van ons vandaan schijnt te blijven, daar ver bergt zich een mensenkind voor de mensen, een verloren zoon voor zijn vader" Gestadig tikten de letters op het papier. Woorden rijen zich aaneen tot langerechte regels. Het vlotte vandaag weer iets be ter met de machine. Hij kon nu ten minste weer een beetje op dreef ko men, al was de inspiratie verre te zoeken. Dan maar geen goede inge vingen, het werk rr/oest af. Ditmaal kwam het er niet op aan of er diep te inzat. In dit hoofdstuk zou hij de historie van die knaap in de een zaamheid behandelen, dat kon hem als vrijgezel niet moeilijk vallen. Zat hij hier zelf niet in een uithoek, ver van de bewoonde wereld? Ver borg ook hij zelf zich niet voor de mensen? Zo moest ook een zoon zich voelen, die daar zijn vader ont vluchtte. Als 't een beetje meeliep, kon hij een gedeelte inhalen van de verlo ren dag. Dat zou hem geen tweede keer overkomen: een brief, een scho tel spaghetti en z'n zwager.... Wie weet, wat ze nog meer had uitge spookt in z'n huis. Waar ze gezeten kon hebben de hele dag, was hem trouwens nog een raadsel, 's Mox*- gens deed Pieter de kamers en liep hij vaak genoeg heen en weer, om elke mogelijke indringster op heter daad te kunnen betrappen. Zelf had hij tenslotte alle schuilhoeken onder zocht en onderste bovengekeerd en ook niets gevonden. Alleen in de eet kamer lag wat aarde onder het kleed Ha, daar was ze waarschijnlijk het raam ingeklommen. Maar. jan- doppie de spanjoletten zaten er op! Hoe kwam dat kreng toch altijd bin nen? Ja, d'r uit, dat was makkelijk ge noeg. De voordeur was wel op de knip, maar die kon iedereen los- schuxven. Ze had z'n zwager er in ge laten en was naar buiten gewandeld. Op klaarlichte dag, alsof ze van een visite vandaan kwam. Jawel, het zou haar vandaag niet glad zitten. Hij had het nachtslot op de deur laten zitten en over een sleutel zou zij toch niet kunnen beschikken. Of, zou daarmee het geheim opge lost zijn? Bezat zij sonvs een sleutel? Meer sleutels van zijn gehele huis? „Beide voeten branden als twee bloedende ijsklompen" Weer een bladzijde, zo, dat schoot op. 't Viel niet mee met die wai*mte, om als maar over een ijzige kou te fanta seren. Er moesten tenslotte steeds nieuwe feiten volgen en wat kon je nog meer vertellen van sneeuw dan dat ze wit, ongerept, oneindig ver en koud was? Wacht, hij had het: de aaneengevroren vlokken. Gejaagd hamerde hij voort op de toetsen. „De weg is langjhet pad onbegaan baar" Ja, het leven lijkt ook wel eens lang en onbegaanbaar heel goed. „Ik strompel stroef en stram voorovei-gebogen voorwaarts over 'n oneffen vlakte. Ver, heel ver voor mij uit zie ik een glimp van het vaagro- de schijnsel, waarheen ik m'n schre den i*icht". Zou het duidelijk genoeg zijn? De heren critici zouden hem wel eens lelijk op de hak kunnen ne men met dat vuur in de verte. „In de duistere diepte rondom mij ont waar ik slechts de spookachtige schimmen van beijzelde bomen, die hun naakte takken uitstrekken over 't slechts denkbeeldige pad." Nieuwe alinea: „Het pad van de vader, op zoek naar zijn zoon".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6