BEURS - O VERZICHT Suikervoorziening voor het huishouden blijft hormaal Onze schapen leveren per jaar 800 ton crossbred De Zomerse plannen vande K.L.M. Twee kinderen dagen door zwierven zeven Amsterdam Loosduinse tuinder trouwde nicht van rijkste man ter wereld WOENSDAG 7 MAART r^51 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Fabrieken mogen niet meer afleveren Het bedrijfschap voor suiker heeft aan de vijf grote suikerfabrieken in ons land opdracht gegeven de aflevering van suiker stop te zetten. Ont heffingen zullen worden verleend voor normale leveranties, die nodig zijn om de suikervoorziening voor het huishouden op peil te houden. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat er op een gegeven ogenblik geen suiker meer te koop is. Met speciale toestemming van het bedrijfschap mogen de fabrikanten aan enkele industrieën, die voor de export wer ken, suiker afleveren iDit officiële verbod is uitgevaar digd omdat er bij de handel de nei ging bestaat tot grote voorraadvor- ming. Algemeen verwacht men dat de Regering binnenkort de subsidie op suiker zal verminderen of ophef fen, waardoor de prijs van dit arti kel zal stijgen. Teneinde dan een ho gere prijs te kunnen maken, zou de tussenhandel thans tot het vormen van voorraden willen overgaan, zo luidt de officiële lezing. Van de zijde van de vakgroep groothandel in levensmiddelen wordt het bovenstaande, officiële bericht zeer tendentieus genoemd. Bij het pub iek zou hierdoor een verkeerde indruk kunnen worden gewekt. Bij de vakgroep is men van mening, dat de voorraden bij de grossiers juist niet groot zijn. Temeer, omdat in de laatste tijd de aflevering van suiker min of meer gebrekkig is geweest. Men verwacht, dat vele grossiers in moeilijkheden zullen komen. Vooral degenen die in de nabijheid van een suikerfabriek wonen en die als het ware hun voorraad per da* aanvul len, zullen de nadelen van de nieuwe maatregel ondervinden. Overigens was men van mening, dat geval voor geval zat' worden be keken en dat ook voor de aflevering aan grossiers ontheffing kan worden verleend. Geen stormloop. De meeste krnide«iers wi^n Maandagochtend al, wat er aan de hand was en de verstandi^en onder hen hebben toen me'een hun maar regelen genomen. Zij kennen immers het klappen van de zweep en heb ben genoeg ervaring met de distri butie opgedaan. Zo remden zij de verkoop af, be dienden hun vaste klanten normaal, stuurden de hamsteraars die winkel- in, winkel-uit liepen om kilo's suiker in te slaan, de' deur uit met de bood schap: De bak is leeg, en hielden een paar baaltjes in reserve om het even te kunnen uitzingen. Van een stormloop op de kruide nierswinkels is geen sprake geweest Het publiek ram het nogal ka^m op, in de verwachting dat het wel zou meevallen. Geruchten. Niet alleen hebben in de laagste dagen geruchten gelopen over het duurder worden van suiker, doch ook over andere levensmiddelen als mar garine en „regeringesbrood". Ze hou den verband met de opvatting dat verkleining of opheffing van de sub sidies van het Rijk op levensmidde len te verwachten is. Met de meeste nadruk wordt er van officiële zijde op gewezen, dat niemand op het ogenblik kan zeggen, wat gebeuren gaat Velen gaan bij hun redeneringen van het standpunt uit. dat de grondstoffenpryzen op de wereldmarkt zodanig gestegen zijn, dat de bedragen voor subsidies niet toereikend zullen zijn. Een beslissing op deze punten ligt eohter geheel bij de nog te vormen regering. DE 500 METERSTROOK LANGS NEDERLANDS-BELGISCHE GRENS Zoals bekend is, bestaat er een al gemeen verbod tot het aanwezig zijn in een strook van 500 meter breedte langs de Nederlands-Belgische en de Nederlands-Duitse grens. Dit verbod zal voor zover het de 500 m strook langs de Nederlands-Belgische grens betreft, behoudens uitzonderingen, met ingang van 15 Maart 1951 wor den opgeheven gedurende de tijd tussen zonsopgang en een half uur na zonsondergang. De bestaande verblyfsontzeggin- gen aan bepaalde personen blijven echter van kracht. Alleen het goede blijft en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld- reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpel vrij. HOLLAND ALS WOLLAND Distributie textiel niet uitgesloten Er zijn plus minus 182.000 wol le verende schapen in ons land. Per stuk leveren zij een vacht van gemiddeld 4.5 kg, zodat de Nederlandse wol- prodnetie neerkomt op ruim 8000 ton per jaar. De schapenhouders willen ziob graag van tijd tot tijd op de hoogte stellen van de prijzen van hun pro duct. Dat is niet gemakkelijk, want niet al een zijn er in wol vele soor ten maar bovendien spelen allerlei omstandigheden daarbij een rol. Op de wereldmarkt bestaat een Engelse benummermg van de soor ten, die loopt van 36 tot 100. No. 38 is de grofste en 100 de fijnste woL Ons land komt met vijf soorten aan de markt: III II. I 0 en 00. De soor ten I. 0 en 00 komen ongeveer over een met de Engelse nummers 50 tot II en ni zijn grover. Slechts en kele soorten van de wereldmarkt komen dus in aanmerking met de on ze te worden vergeleken. Wat wij nroauceren is z.g. crossbred-wo?, de fijnere soorten worden merino-wol- len genoemd. Wil men vergélüker» dan kan men onze soorten stellen naast die uit Nieuw-Zeeland en naa^* enige soorten uit Zuid-Amerika De noteringen h^hen betrekkin* op gewassen wol. Bii het wassen gaat ca 40 pot. verloren, zodat de orijzen voor ruwe wol moeten wor den herleid tot 60 pet rendement. Ten slotte moet alles dan nog in gul dens worden omgerekend. Daarbij komt, dat de landen van het Zuideiik halfrond aan de me^kt komen met hun wol wann°er het hot winter is. Over het algemeen is de hoeveelheid wol, die wii produceren, wel te verkopen: v/ii znn echter af ban kdiik van de priizen van een half iaar eerdTr. In Juni 19*0 was de woloriis ongeveer twee maal zo beo* als een iaar daarvoor en sin^ien is de priis reeelmati* blven stiipew Aldus ir J. A. Haverbals in e»n re. de or de verpad°ving van bet To-voi^ Schapenstamboek voor Noo^d-Vol- 'and d'e te Alkmaar werd p°houd°". De heer Haverbals stond vervel- *ens st'l bii de vraag, hoe be* in d° komende zomer zal ziin. n"r,rsn valt nog weinig te zeg*en. Overal o*-> de wereld wordt geconfereerd over NIEUW UNIFORM VOOR DE AM STERDAMSE P.T.T.-MANNEN. Met ingang van Maandag zijn de nieuwe uniformen voor het bestel lend personeel der P.T.T. in Amster dam in gebruik genomen. De uni formjas heeft een open halskraag met revers. Op de schouders zijn pauletten aangebracht en de zak en zijn afgezet met knoopjes. Het uniform is vervaardigd van zwart, zgn marine-laken. Men verwacht dat binnen twee jaar het bestellend personeel der P.T.T. in het gehele land met deze uniformen zal zijn uitgerust. Een Amsterdamse P.T.T.-man in -ijn nieuwe uniform. BEZUINIGING BIJ FINANCIëN Leidinggevende belastingautoritei ten hebben tijdens n een dezer dagen gehouden conferentie mei chefs-de- bureaux uit diverse oorden van ons land mededeling gedaan dat nog dit jaar circa 1000 man personeel ressorterende onder de landelijke be lastingdienst van het Ministerie van Financiën zullen moeten afvloeien. Arbeidscontractanten, die niet aan de gestelde eisen voldoen en pen sioengerechtigde oudere ambtenaren zullen hiervoor in aanmerking ko men. GEREPATRIEERDEN BLIJVEN NOG EN PENSION Van de 200.000 sinds 1945 uit In donesië gerepatrieerden zijn er nog bijna 4000 gezinnen (ongeveer 18.000 mensen) verdeeld over 52 woonoor den en 500 hotels. En nu komen er nog 3000 Ambonnese gezinnen. Van daar dat de dienst Maatschappelijke zorg genoodzaakt is geweest aan te dringen op verlenging van het ver blijf van de gerepatrieerden in pen sions na 1 Mei; 75 pet van de pen sionhouders is daartoe bereid geble ken. INGEWIKKELDE ZAAK. De schilderijen, die op de kunst veiling van Van Marle» De Sille en Baan te Rotterdam in beslag zijn ge nomen, zijn van het hoofdbureau van politie naar het gerechtsgebouw overgebracht De justitie heeft het plan ze aan een expertise te laten onderwerpen. Intussen stelt de politie een onder zoek in naar de herkomst van de schilderijen, hetgeen een ingewikel- de zaak schijnt te zyn. Er wordt een naam genoemd van een familielid van de overleden kunsthandelaar, uit wiens nalatenschap een deel van de ter veiling gebrachte schilderijen afkomstig heette te zijn. Het familie lid behoort niet tot de erven. Inmiddels hebben de erven van de kunsthandelaar bericht, dat geen enkel schilderij uit de nalatenschap in Nederland is geveild. distributie van allerlei goederen Tot welk resultaat dit zal voeren ten aan zien van de wol is nog onbekend. De waag of het zal komen tot distribu tie van textiel is echter gewettigd. Zekerheid bestaat echter allerminst dus valt ook niets te zeggen over het hoe en wanneer van deze even- rueel te treffen maatregelen. Gelukkig bezit de Nederlandse schapenhouderij in de Nederlandre Wolfederatie een hechte organisatie, die 80 pet. van de Nederlandse wol inneemt Deze zal in hoge mate e^ toe kunnen bijdragen dat de Dryzen redelijk en stabiel blijven, zo besloot ir Havei'hals. Het „lolligste poot" isde toekomst Dr. A. Plesman, de directeur van de K.L.M. heeft in een gezellig praat je voor de pers de zomerplannen van de K.L.M. uiteengezet. In de lucht vaart is het zo aldus dr. Plesman: „je staat met één been in de moeilij ke werkelijkheid en met je andere been in de toekomst. Dat is je lollig ste poot maarde gevaarlijkste. Wat weten wij van de toekomst? En we moeten voor de toekomst wer ken Goed, je maakt plannen. Maar de benzine- en olieprijzen rennen omhoog. Je bestelt vliegtuigen Maar in Amerika wordt een nieuw pro duct vervaardigd waaruit vliegtui gen kunnen worden geconstrueerd het gitanium. Nu kost het nog vijftig dollar per pond. (Dus voor ons: wel ruiken, niet proeven) maar optimis ten voorspellen, dat het straks twee kwartjes per pond gaat kosten en dan kunnen we praten. Je wil snel ler. Maar er wordt zo hier en daar geknutseld aan atoommotoren en wat weten wij van heel d'ie nieuwe ontwikkel;ne? Bij blijven valt niet meePlannen voor de nieuwe zomerdienst, die 15 April ingaat: GOEDKOPE NACHTTARIEVEN: Zij zullen gelden op nachtvluchten van en naar Kopenhagen. Stockholm. Londen, Parijs. Brussel, Bazel, Zu rich en Amsterdam Tarief: ongeveer een kWart lager dan nu. De vliegtui gen vliegen tussen 22 en 7 uur UITBREIDING: het Nabije Oosten wordt intensiever in het luchtnet op genomen. O.a. wordt Beiroet een nieuwe plaats voor de K L.M.; de tweemaal per week gevlogen dienst AmsterdamRomeAthene wordt één keer per week doorgetrokken naar Damascus, een keer naar Bei roet. Het luchtnet op Duitsland wordt steeds uitgebreid, als zesde stad wordt Stuttgart nu in het net opge nomen. In Eurona worden de fre quenties groter: 29 keer per week Parijs en Brussel, 39 keer Londen, zes keer Dublin, etc GROTE LIJNEN: New York zes Twee kinderen, de 12-jarige Dina t Groen en haar 10-jarig broertje Wilhelmus, die verleden week uit de ouderlijke woning te Amsterdam zijn weggelopen, hebben een week lang door de stad gezworven en zijn eerst gistermorgen door een kennis van hun vader, die hen op de Dam zag, herkend. De kennis waarschuwde de vader, die daarop zijn kinderen in de omgeving van de Dam terugvond. Men vraagt zich af, hoe het moge lijk is. dat twee jonge kinderen ook al hadden zy f25 op zak, die zy uit de ouderlijke woning hadden mee genomen een week door Amster dam hebben kunnen zwerven, zon der de aandacht te trekken. Het verhaal, d?.t zij aan de chef m de kinderoolitie, hoofdinspecteur Smit, gedaan hebben, verklaart intus sen veel. Het meisje en de jongen, die reeds meermalen van huis zijn weggelopen soms voor een halye dan weer voor een hele dag zijn verleden week „op stap" gegaan. Overdag bleven zij in de drukke buurten, tegen het vallen van de avond verborgen zij zich. De eerste nacht hebben zij geslapen in een park in Amsterdam-Noord waar zoals zij vertelden twee schuren ston den. In een daarvan vonden zij „nachtlogies". De andere nacht heb ben zij gebivakk°er'q in het Wert- heimplantsoen. Bij het sportterrein in dit park hadden zij een grote kist gevonden, waarin tijdens het zomer seizoen sportartikelen geborgen worden, doch die nu leeg was. Die kist is gedurende zes nachten hun slaapverblijf geweest. Op de vraag of zij het niet koud hadden gehad, kwam prompt het antwoord: „Ja, de eerste nacht wel een beetje, maar overigens ging het wel". Van de meegenomen f 25 hebben zij eten gekocht tiiden" hun se zwerftochten door de stad. Vaak zochten zij de grote winkels en wa renhuizen op waar zij zich vermaak ten enzich ook allerlei klungel dingetjes: speelgoed e.d. toeëigen^en. die zü bii hun aanhouding nog in hun bezit hadden. Op een dag hebben zij Vrouw onder trein Omstreeks halfnegen Maandag avond boog de 27-jarige mej. D. H uit Brouwershaven zich op het twee de peiTon van het Centraal Station te Utrecht zo ver voorover, dat zij haar evenwicht verloor en op de rails viel. Op dat moment reed juist de trein 's-HertogenboschAmsterdam het station binnen Het meisje kwam onder de trein terecht, met het ge volg, dat haar beide voeten boven de enkel werden afgereden. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. SJEFKE DEMMERS WEER VEILIG ACHTER SLOT Sjefke Demmers, de „laatste der Mohicanen" uit de Brabantse onder wereld der jaren twintig, zit weer achter slot en grendel. Veertien da gen geleden was hij met twee andere gevangenen uitgebroken uit het huis van bewaring aan de Levantkade te Amsterdam. Een van hen meldde zich de volgende morgen alweer en Maandag meldde de tweede zich vrijwillig bij de politie te Nieuwer- kerk aan de Ussel. En gisteren is Sjefke, die van zijn 62 jare»' er 26 in de cel heeft doorgebracht, weer in handen van de politie gevallen. In Utrecht is hij gearresteerd en op transport gesteld naar Amsterdam ook nog een fietsje gehuurd. Dit heb ben zij, na een beetje te hebben rond getoerd, in een zijstraatje van de Kalverstraat onbeheerd achtergela ten, waar de politie van het bureau Singel het heeft gevonden. Het werd de verhuurder, die aangifte had ge daan, terugbezorgd. Bij de aanhouding van de kinde ren bleek van de meégeromen 25 niets meer over te zijn. De vader had, nadat de kinderen meer dan een dag waren weggeble ven, aangifte bij de kinderpolitie ge daan, doch daar kende men het ge zin en de gezinsomstandigheden Men wist, dat de kinderen al meer op stap zijn geweest. De kinderen zijn nu ter beschik king gesteld van de psychiater onder wiens bijzonder toezicht de Voogdij raad reeds verleden jaar de kinderen heeft gesteld. Deze instantie had zich namelijk met de kinderen te be moeien, omdat zij wegens brandstich ting in aanraking waren gekomen met de politie. Vader en moeder wa ren toen met dr'e andere kinderen naar een tentenkamp in Noord-Hol land getrokken en hadden Dina en Wilhelmus in een kamer van de wo ning in Amsterdam opgesloten waar zij van tijd tot tijd werden gevoed. De kinderen wisten echter uit te bre ken en stichtten brand in de woning. Zo werd de kinderoolitie in de zaak gemoeid. De Voogdiira^d hee** toen geen aanleiding gevonden verder te gaan dan het onder bijzonder toezicht van een psychiater stellen der beide delinquentjes. OMROEPSTERS OP DE STATIONS Dc Dienst van Vervoer van de Nederlandse Spoorwegen heeft op dracht gekregen proeven te nemen met vrouwelijke stationsomroepers. Wanneer deze proeven slagen, be staat de mogelijkheid, dat in het ver volg vrouwenstemmen de berichten ter kennis van het publiek zullen brengen. De Spoorwegen hebben het inita- tief hiertoe genomen, omdat de klacht vrij algemeen is dat de spreektechniek van de mannelijke omroepers dikwijls te wensen over laat. Waarschijnlijk zal op het Amster damse Centraal-Station als eerste in den lande de stem van een vrouwe lijke (proef-) omroeper klinken. Zonderlinge reclame In een advertentie had een banket, bakker aan ue Oostzeedijk te Rotter dam vier kamers en een keuken te gen redelyke prijs te koop aangebo den en zo gaat dat nu eenmaal te genwoordig de gegadigden ble ven niet uit. De kaarten lagen echter anders dan men had verwacht, want toen de adspirant-kopers zioh gisteravond vervoegden bij het opgegeven adres, bleek de adverteerder een door hem geëtaleerd paasei op het oog te heb ben, dat inderdaad vier kamers en een keuken bevatte en inderdaad te- ge een naar omstandigheden redelijke prijs van eigenaar kon worden ver wisseld. De gegadigden waardeerden dit soort reclame echter maar matig en staken hun gevoelens niet onder stoelen of banken. De politie over reedde de banketbakker tenslotte het ei in zijn etalage te bedekken en goed zichtbaar aan te plakken, dat de aan geboden appartementen reeds waren verkocht. Teleurgesterde kopers wer den met zachte drang naar elders ge dirigeerd tot negen maal per week. Rio de Ja neiro en Buenos Aires, drie keer, Montevideo twee keer per week. PERSONEEL: Thans even 11.000 man, wie 3000 in het buitenland en 1000 vliegend. Ongeveer de helft van het vliegend personeel is Nederlands, zijn best (de Rijksluchtvaartschool draait op volle toeren) maar het is zeer de vraag, wat de K.L.M. krijgt en wat de Luchtmacht neemt. De aanmeldingen voor opleidingen BINNENLANDS NET: Zeer vage plannen. We moeten versoberen. „Als ik een gaatje zag Maar ik zie het niet". GAROEDA INDONESIAN AIR WAYS: loopt lekker. Van uitschake ling der belangen van de K.L.M. in Indonesië is geen sprake. LUCHTBUSSEN: Dat kan in Ame rika gemakkelijker dan hier. In Europa is het pasagiersaanbod te ge ring om zulke dingen er in te druk ken. (Vliegen moest goedkoper wor den, zucht dr. Plesman, maar ik zie nu eenmaal geen kans voor in deze tijd). We hebben eigenlijk al een luchübus: het emigrantenver- voer naar Australië, waar de 61 pas sagiers op kleine stoelen zitten. DE VLOOT: Voor 1951 geheel voor de nieuwe dienstregeling in gebruik. Uitbreiding volgt; in 1952 komen er een aantal DC 6B-toestellen, in be gin 1953 enige superconnies (die overigens al in 1950 besteld zijn want de luchtvaart kent thans ook lange levertüden). Het aantal steden dat in het net van de K.L.M. is op genomen bedraagt thans 73, in 56 landen. De A. N. W. B. heeft nu 475 bor den-met-een-telefoontje geplaatst bij telefoonadressen langs de door de Wegenwacht bereden routes. De hou ders van deze toestellen hebben zich bereid verklaard het gebruik van hun toestel toe te staan aan gestran de weggebruikers. Deze telefoonpos ten zyn bedoeld als aanvulling op de service van de Wegenwacht, speciaal op de uren dat de gel'e rijders niet op de weg zyn. Ook in de nacht kan men van deze posten gebruik maken. Een jong tuinier uit Loosduinen, die in de crisisjaren rondom '30 naar Frankrijk ging om daar fortuin te zoeken, is door zijn huwelijk ver want geraakt aan de rijkste man ter wereld. In een plaatsje in het departement de l'Aisne, waar hij bij een landge noot een betrekking had gevonaen, leerde hij de dochter van de daar gevestigde lompenhandeiaar kennen Na het huwelijk verklapte zijn vrouw hem dat haar vader, een Ar meniërs met naam Gulbenk Gulben- kian, de broer was van een man die net grootste tortuin van aile miilion- nairs moet bezitten. Door enorme speculaties op de oliemarkt, waaraan hij de bijnaam van „oiie-Talley- rand" in de kringen der magnaten had te danken, had deze Gmbenkian zich een vermogen verworven dat, naar de huidige waarde geschat, één billioen doller bediep. Sinds deze op zijn minst verras sende mededeling zijn er veertien jaar verlopen. In welk tijdsbestek on ze landgenoot, de heer Van der Wees, herhaaldelijk van emplooi en woon plaats gewisseld is en zich thans met zijn gezin in het plaatsje Monigny- en-Gohelle in de Noord-Franse mijn streek bevindt. Daar heeft de Brus selse correspondent van het „Alg. Dagblad' hem eens opgezocht, maar in plaats van in een landhuis, waar bedienden in livrei toegesneld kwa men om de gasten uit de glanzende wagens te helpen, trof hij hem in een weliswaar zindelijke, maar toch wat duistere épicerie. Een tikje verfranst naar kledij, doen bedaard en degelijk volgens aard en oorsprong, hielp hij in de winkel zijn kleine, donkere vrouw met de boodschappentassen van de m ij nwerkersgezinnen te vullen, sui ker, koffie, bloem, sla, aardappelen, en niet te vergeten „le litre de rouge", want zonder de wijn, hoe schraal ook, zou het maal geen maal zyn. „U is aan het goede adres", lachte hy toen wij ons oekend maakten en plagend wijzend naar zyn vrouw, voegde hij er An toe: „daar staat de nicht van de rijkste man ter wereld." De vrouw protesteerde lachend. „Ik zeg geen woord hoor, ga maar met ze naar de keuken". Voor gaanae merkte onze gastheer op, dat het vreemden natuuriyk eni ge moeite kost om in zyn bescneiden omgeving geloof te hechten aan het verhaal van de fantastisch rijke oom, maar het was toch wel degelijk de waarheid. Overigens troffen wy het, dat zyn schoonmoeder net over was en wy uit haar mond wel de bevesti ging zouden horen. Geamuseerd toen zy begreep waar het over ging, vertelde de vrouw, dat haar man zijn vaderiana ten ty- de van d_ Turkse gruwelen ont vlucht was en na een kon verblyf in Engeland in het plaatsje Saint Go- bain op een glasfabriek was gaan werken. Na twee jaar sprak hy vlot genoeg rrans om voor zienzelf te be ginnen; hij bad toen een lompenhan del opgezet De vrouw werkte in het restaurant van haar vader, waar hy geregeld kwam, en in 1910 is zy mei hem in het huwelyk getreden. Om redenen, die zij nooit goed heeft be grepen, had hy alle relaties met zijn familie verbroken. Hij had haar verteld vyf broers te heoben, van wie een het in Perzië tot minister had gebracht, en een ander, de oudste, door de exploi tatie van olievelden, een buitenge woon machtig en rijk man was ge worden. Eens was er, blykbaar door die rijke broer, naar hen ge ïnformeerd geworden. Haar man had ex echte, niets mee te maken willen hebb«-.n en kort voor zyn dood nog zo wei zyn vrouw als zyn dochter op hei hart gedrukt nooit met zyn broer in verbinding te tre den. Toen zij eens in Parys was, had zy toch haar nieuwsgierigheid niet kun nen bedwingen en in Armeense krin gen naar dat mysterieuze familielid gevraagd, De broer, voluit Calouste Sankis Gubenkian, bleek in een ho tel in Lissabon te wonen, maar had eveneens een huis op de Avenue d'Iéna te Parys, waar o.m. een be roemde collectie oude meesters uit het Hermitage in Leningrad, die hy in 1928 van de Russen had gekocht wordt bewaard. „U hoort het", zei onze gastheer, terwyl hy naar 's lands goede wys een fles droge witte wijn ontkurkte, ,,'t klopt allemaal, doch wij zullen wel doograan met witte bonen en suiker te verkopen. Vader wilde het immers niet hebben, niet,waar, moe der?" „Neen", stemde de oude vrouw in, bedaard en sterk, „vader wilde het niet hebben". VIER DODEN DOOR KOLENDAMP Vier Indonesische schepelingen zijn om het leven gekomen in een hut van het motorschip „Tarakan", dat voor reparatie ligt in het Stenen Dok van de N.D.S.M bij Tuindorp Oost- zaan. De mannen zyn gestikt dooi de kolendamp uit een emmer met cokes, die zij wegens de koude in hun verblijf op het achterschip had den gezet. De toestand var twee an dere Indonesiërs, die in dezelfde hut verbleven, is zorgwekkend. Zy zijn opgenomen in het Binnengasthuis. ARBEIDER GEDOOD DOOR ZWARE DRIJFSTANG. De 52-jarige arbeider G. Spruyt uit Rotterdam is gisterochtend in een werkplaats van de Rotterdamse Droogdok Maatschapij door een zwa re drijfstang getroffen en gedood. Tijdens het transport in de werk plaats met een kraan is de stang uit de strop geschoten. VAN TRAP GEVALLEN Maandag is een 84-jarige weduwe, die in de Valeriusstraat te Amster dam woonde, van een keldertrap ge vallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Op dezelfde dag overleed in het binnengasthuis te Amsterdam een 80-jarige vrouw, die op 20 Fe bruari in haar woning in de 2e Van der Heiststraat eveneens van de trap was gevallen. VRIENDELIJKE STEMMING. De jongste berichten uit Indone sië, waarin weer melding gemaakt wordt van moordaanslagen en de on gunstige productiecijfers van de Rubbercultuur Maatschappij Amster dam, die tengevolge van de staking haar productie in de eerste twee maanden van 1951 ten opzichte van vorig jaar met niet minder dan de helft zag achteruitlopen, maakten geen aangename indruk ter beurze. De Indonesische sector opende dan ook volgens verwachting min of meer gedrukt, met verliezen van circa twee punten. Evenals Maandag bestond er enige belangstelling voor HVA, die naarmate het beursuur vorderde, toenam. Men dacht hierbij voornamelijk aan interesse van bui tenlandse (waarschijnlijk Franse) zyde. Na 115 geopend te zijn trok de koers onder vry drukke handel aan tot 120 Vi (Maandag slotnotering 1161/4). Deze zeer vaste stemming voor het voornaamste cultuurfonds stimuleerde weliswaar niet de han del in de andere soorten, maar vorm de wel een rem voor een verdere afbrokkeling en reduceerde de aan vankelijke verliezen zo goed als ge heel. Zowel Amsterdam Rubber als Deli Maatschappy sloten goed prijs houdend. Algemene Exploratie, waar in Maandag voor niet minder dan ruim 71.000 gulden is omgezet, steeg van 67 tot 69, maar liep daarna weer achteruit tot 67j^. In de O iehoek vreest men nog steeds, dat het be kende arbitrage aanbod een dezer dagen weer los zal barsten. In af wachting daarvan opende Konink- lyke twee punten lager, maar toen het aanbod uitbleef, avanceerde de koers tot 313 VS. dus ruimschoots prijshoudend. Per saldo waren vry- wel alle internationale Industrie papieren niet ongunstig gedispo neerd en boekten een fractionele winst. Claims Thomassen en Dryver waren willig, niet minder dan 700 werd betaald, tegen Maandag 650 en een theoretische waarde van circa 630. De Scheepvaartafdeling was zeer stil en nauwelyks prijshoudend. De guldensbeleggingen hier en daar een tikje luier, dollarobligaties daaren tegen fractioneel beter. Voor Ameri kanen mag de belangstelling nog niet overweldigend genoemd worden. Maandag zijn slechts 895 stuks ver handeld. Gisteren liep het agio ach teruit tot circa 11 pet. Prolongatie 2 1/4 pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5