Voorbarige danspartij rond de Vrijheidsboom hoest ARDTimroOP WOENSDAG 7 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ÏLoalcUaifü tuut klein toi qAoot XVI NA DE DOOD VAN PASTOOR VAN DER LEE IN 1741 werd Nicolaas de Jager zijn opvolger. Hij was Amsterdammer van geboorte. Een tijdlang was hij kapelaan in den Haag in de kerk in de Oude Molstraat. Na een pastoraat van een half jaar overleed hij in April 1742 te Noord- wijk, en kreeg Joannes van Burick tot opvolger. Hij was Nijmegenaar van geboorte en werd in 1734 pastoor te Zwaag. Vandaar kwam hij naar Noordwyk, waar hij op 14 September 1778 overleed. Pastoor van Burick was tevens deken of aartspriester van Kennemerland. In zijn dagen telde de statie Noord wijk 692 communicanten. Erg roos kleurig was het er voor de pastoor nu bepaald niet; de kerkekas betaal de hem 150 gulden per jaar aan tractement en was daarmae blijkbaar uitgeput; want een kapelaan kon men niet bekostigen. Na de dood van pastoor van Burick kreeg de statie een geboren Rus tot zijn opvolger aangewezen. Deze was Everhardus Gustaaf van Saanen, die in Riga op 10 Maart 1742 werd geboren. In 1766 kreeg hij van de Staten van Holland en Westfriesland de Nederlandse nationaliteit. Daarna was hij kapelaan in de statie het Kalf. Hij stierf te Noordwijk op 10 Mei 1802. In 1783 had Noordwijk 715 communicanten en in 1798. toen men het ge tal moest opgeven in verband met de pogingen, die gedaan werden om de oude parochiekerk weer terug te krijgen, was dat aantal gestegen tot 1128 zielen, waarvan er slechts 183 in Noordwijk aan Zee woonden. Een gehuil van instemming. Van Saanen was pastoor toen de Franse revolutie uitbrak en de Fran se troepen over de bevroren rivieren van ons land, in 1794 en in het begin van '95 ons land binnentrokken. In Leiden werd op 20 Januari voor het stadhuis de vrijheidsboom geplant en daags daarna brak ook in Noordwijk de revolutie door. In de gelagkamer van het „Hof van Holland" kwamen die voormiddag heel wat Noord wij- kers bij elkaar en de timmerman Jan Jansen las een brief voor van Daen- dels, de uitgeweken patriot, die nu met de Franse troepen weer in het land was terug gekomen. De brief eindigde met de leuzen van de re volutie, gelijkheid, vrijheid en broe derschap en eiste de onvervreembare rechten van het volk op. Er ging een gehuil van instemming op en de revolutie in Noordwijk was een feit. Onmiddellijk werden de af gevaardigden van het „Volk van Noordwijk" gekozen; het waren de boer Job van Velsen. de bloemkwe kers Cornelis en Abraham Steger- hoek, Simon de Vette, beurtschipper op Rotterdam, timmerman Jan Jan sen en een reder Ary Schoneveld van der Cloet. Twee van hen werden afgevaardigd naar de baljuw en de schout om een spoedvergadering te doen belegger en op die vergadering kwamen de gebroeders Stegerhoek, Jan Jansen en Schoneveld en eisten ontwapening van de burgervendels. Hun eis werd ingewilligd en 's mid dags om drie uur kwamen de schut ters met hun wapens naar het raad huis. Toen deelde Stegerhoek wapens uit aan enkele burgers e 1 hij liet afkon digen, dat de vertegenwoordigers van het volk voortaan in plaats van de burgerwacht zelf zouden zorgen voor de rust en orde in Noordwijk. In de avond werd de nationale vlag op de toren gehesen en eiste men van de dorpsregering, dat er een vrijheids boom zou worden opgericht; timmer man Jansen kreeg de opdracht voor de boom te zorgen. Een week later werd de dorpsre gering voor ontslagen verklaard en bij klokgelui opgeroepen, kwam het volk naar de oude kerk om daar een nieuw bestuur te kiezen. Gekozen werden Abraham van Royen, Jacob De Gasperi krijgt vertrouwens votum De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft Dinsdagavond met grote meerderheid premier De Gas- peri's coalitieregering haar vertrou wen gegeven door goedkeuring van het eerste wetsontwerp op de herbe wapening ten bedrage van twee hon derd milliard lire. De Gasperi had naar aanleiding van dit ontwerp de vertrouwens kwestie gesteld. Waarnemers zijn van mening, dat de regering-De Gasperi, als gevolg van de uitslag der stemming, nu al thans tot Mei a.s. aan het bewind zal blijven. In deze maand worden ge meenteraadsverkiezingen gehouden, die mogelijk tot een andere samen stelling van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden zullen leiden. Voordat de stemming plaats vond ste.de de minister van landsverde diging Pacciardi de communistische volksvertegenwoordigers de vraag: „Zult u weerstand bieden, indien de Sowjet-Unie uw land zou aanval len?'' Hierop ontstond een hevig ru moer op de banken der communisti sche afgevaardigden; daartussen kon het woord „neen" worden gehoord. „Dit antwoord kan zeer ernstige gevolgen voor de Italiaanse commu nistische partij hebben" antwoordde de minister. DRIE PLANTERS OP SUMATRA VERMOORD. Enige tijd geleden zijn drie Euro pese planters in de omgeving van Pe- matang Siantar op Sumatra ver moord. De planters hadden de lonen van veel ondernemingsarbeiders bij zich. De bandieten, die hiervan op de hoogte schijnen te zijn geweest, zijn met de volle buit verdwenen. MINISTER-PRESIDENT VAN PERZIë VERMOORD. De minister-president van Perzië, Ali Razmara, is Woensdag ver moord. Bij de Maschede Soltanen moskee te Teheran werden twee schoten op hem gelost, aan de gevol gen waarvan hij een uur later in het ziekenhuis overleed. Volgens de politie is de moorde naar een fanatiek lid van de Islamiti sche religieuze secte Fedaien. van Velsen, Abraham Stegerhoek, Si mon de Vette, Ary Schoneveld en Jacob Waasdorp; voorlopig voor de tijd van twee maanden. „Er zit een luchie aan!" Kort daarop kreeg Noordwijk in kwartiering van Franse troepen; de soldaten moesten bij de burgers wor den ondergebracht en dat ging niet bepaald van harte; het deed de vrouw van Cornelis Romijn tot de Vette, die haar buurman was, opmerken: „daar zit een luchie aan die rech ten van den mensch". Op Zondag 1 Februari stond de vrijheidsboom op het Lindenplein. versierd met de driekleur, de kleuren van de revo lutie en het volk van Noordwijk danste om de boom en 's avonds was het feest. Bij de revolutie was het ook gedaan met de bevoorreohte positie van de hervormde kerk. Allereerst werd de toren van de oude kerk eigendom van de burgerlijke gemeente. Vervol gens werd bij de nieuwe staatsrege ling van 1796 bepaald dat er in elke plaats een schikking getroffen dien de te worden over de oude kerkge bouwen. pastorieën en eigendommen, die sinds de reformatie in handen van de protestanten waren geko men. Pogingen om de oude kerk terug te krijgen. In elke gemeente moest een opga ve gemaakt worden van het aantal leden, dat de kerkgenootschappen er telden; de eigendommen zouden ge taxeerd worden en dan moest er een plan tot verdeling opgesteld worden. In Noordwijk bleken 1128 katholie ken te zijn. De hervormde gemeente telde er 857 leden en in Noordwijk aan Zee 549 zielen, terwijl de. re monstranten er nog 50 zielen groot waren. Volgens taxatie was de oude kerk 16000 gulden waard. Nu moest een schikking getroffen worden Met die van Noordwijk aan Zee meege teld, waren de protestanten met 278 mensen in de meerderheid. Er werd nu een plan opgesteld, waarbij zij de kerk in eigendom zouden krijgen en de katholieken jaarlijks de helft van de opbrengst van de graven in kerk en op het kerkhof zouden ontvan gen en daarenboven de helft van erf pachten en van de inkomsten van de kapel van Langeveld. Zij zouden ver volgens een bedrag van 8000 gulden krijgen om hun kerk te kunnen ver groten en te verbeteren. Maar de katholieken weigerden op dat voorstel in te gaan en wilden de kerk naasten. Nu kwam er van het departement een bevel wederom een telling te houden en wel ditmaal voor elke plaats afzonderlijk. De uit slag was, dat er in Noordwijk bin nen met Offem en de Kley 846 her vormden bleken te wonen en 8 in Langeveld; katholieken in Noordwijk- Binnen, Bronsgeest en de Kley 851 en 38 in Langeveld. Hieruit bleek, dat de katholieken in elk geval recht hadden op de kapel in Langeveld. De zaak bleef slepende en in 1801 kwam er een nieuwe bepaling, dat ieder kerkgenootschap in het bezit zou blij ven van hetgeen het in het begin van die eeuw in bezit had. Daarmee was de schijnbaar onoplosbare kwestie van de baan. Voorlopig ten minste. Want onder koning Lodewijk Napo leon begonnen nieuwe pogingen om tot naasting van de oude kerk en pas torie te komen. Daarover een volgen de keer. EEN MERKWAARDIGE OPERATIE Enige tijd geleden heeft in het Haarlemse Diaconessenhuis 'n merk waardige operatie plaats gehad. Daar werd namelijk iemand geopereerd van een zogenaamde „Dermoied cys te", die zich in de linkerborstholte bevond. Een dermoied cyste bevat vele „on derdelen" van een nieuwe mens, zo als schedel, hoofdhaar, neusslijmvlie- zen en nagels. Het opmerkelijke van het onderha vige geval is, dat de 32-jarige patiënt al jaren met deze dermoied cyste rondliep. Sinds zijn 21ste jaar was hij reeds onder behandeling van en kele dokters, omdat zich uit zijn borstholte onzuivere stoffen afscheid den. Aanvankelijk meende men met pleuritis en daarna met t.b.c. te doen te hebben, maar de in medio Decem ber door dr. H. Wamsteker verrichte chirurgische ingreep bracht het bo venstaande aan het licht. De patiënt maakt het thans zeer goed; de verdrukte linkerlong begint zich ten dele weer te herstellen. Hij hoopt binnen korte tijd terug te ke ren in de familiekring. Dr. Wamsteker deelde ons nog mee, dat hij t.z.t. over deze wel zeer bijzondere aangelegenheid in de vak bladen zal publiceren. BURGEMEESTER VAN WOERDEN NEEMT ONTSLAG. Bij K. B. is aan H. G. van Kempen, op zjjn verzoek, met ingang van 1 April 195.1, eervol ontsilag verleend als burgemeester der gemeente Woerden, met dankbetuiging voot de langdurige dienst door hem als bur gemeester bewezen. De 62-jarige nachtportier van het vliegveld Ypenburg, J. A. de Heus is gisteravond op de weg voor dit vlieg veld door een auto aangereden en gedood. De Heus, een gepensionneer- de Haagse politieman, kwam om streeks acht uur per fiets uit Den Haag, op weg naar zijn dienst. Om het vliegveld te bereiken moest hij de snelverkeersweg RotterdamDen Haag oversteken en daarbij werd hij aangereden door een uit Rotterdam komende personenauto, bestuurd door de heer P. Beets uit Amster dam. De Heus was op slag dood. De Haagse zenuwarts J B. v. d. W.. die voor de Parlementaire En quêtecommissie valse verklaringen aflegde, werd door de Rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 500 gulden subs. 60 dagen hechte nis en een voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De eis luidde een jaar, waarvan 8 maanden voor waardelijk. De kabinetscrisis De informateur prof. Romme heeft gisteren op Soestdijk aan H.M. de Koningin een tussentijds rapport uit gebracht. Tevoren had hij nog een kort onderhoud gehad met dr. Drees. Gistermiddag heeft de informa teur de fractie-voorzitters van de KVP, de P. v. d. A., de C.H.U. en de V.V.D. bij zich genodigd en hun ge vraagd naar de mogelijkheid van hun medewerking tot de bevordering van de totstandkoming van een Kabinet op de basis van het reeds eerder ook doof hen aanvaarde ontwerp-pro- gramma doch thans Gezien in het kader van een kabinetssame.nstelling als door de informateur mei betrek king tot het algemene politieke beeid en de zakelijke zetelverdeling op nieuw is uiigewerkt, In de loop van uiterlijk morgen in de vroege na middag hebben de fractie-voorzitters aan de informateur hun antwoord toegezegd. Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende Wl', X7*7r/B - iJM-Wtf/m-J-l-M NIEUWS UIT DE OMGEVING N.Z.H.V.M. GARAGE VAN NOORD WIJK NAAR VOORSCHOTEN Vermoedelijk met ingang van de zomerdienstregeling zal, de garage van de N.Z.H.V.M, te Noordwijk wor den ovei'geplaatst naar Voorschoten (Haagsche Schouw). Naar men zegt ligt het in de be doeling het hierbij betrokken perso neel eveneens over te plaatsen, het geen vanzelfsprekend de nodige huis vestingsmoeilijkheden met zich mee zal brengen. Met de vakbonden zal voor over plaatsing overleg worden gepleegd. KATWIJK Oranjever. Deze ver. hield gis teravond de jaarvergadering onder leiding van de voorz. dr. L. Hueting. De secr., de heer P. A. Schoneveld, gaf een uitvoering jaarverslag. De penn.. de heer Nic. J. Winters kori een batig saldo vermelden van 372.76. Dan werden dc te houden feestelijkheden voor 1951 onder de loupe genomen Na- bespreking hier van werd besloten op 30 April de kin deren op alle scholen te tracteren en de grote volksfeesten vast te stellen op Donderdag 30 Augustus, en wel des morgens kinderfeesten en-in de namiddag verschillende volksfeesten De voorz. sprak waarderende woor den aan het adres van. de heer J. van Elk die jaren lang secr. der vereni ging is geweest en meende nu voor het bestuurslidmaatschap te moeten bedanken. Onder applaus werd de heer v. Elk benoemd tot ere-ild. Ook de heer A. Wass'naar sprak woor den van lof aan de heer v. Elk. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat werd kerkozen de heer Th. M van Schie en gekozen de heren G. van Delft en A. van der Jagt. Tot le den der kascommissie voor 1951 wer den gekozen de heren A A. Vooys, Adr. Durieux en W. C. Verhart. Voor de variatie dan een mooie ver loting waarna sluiting Geboren: Bastiaan z. van L. M. Vooys en A. van der Plas. Maarten z. van L. C. van der Marei en A. van der Plas; Cornelis z. van C de Jong en J. van Duyn. Pieternella d. van A. van dsr Panne en D. Meijvogel; Jan z van A. Duindam en J. Schad- dee. Clasina d van H. de Best en A. Jonker; Aldert z. van W. Varke- visser en A. van Beelen; Johan z- A. van der Schee en M. J. Noord. Johan z van W. Kroon en J. van Egrr/ond; Elisabeth d. van A. Ouwe hand en W. Varkevisser. Bastiaan z. van Y. Vardoes en J. B. Dijkdrenth. Gerrit z. van M van Duyn en C. Remmerszwaal; Christine d. van J. van Nieuwenhuizen en E. M. C. van der Knaap. Maartie d. van J. van der Plas en C. de Vreugd: Petronella C. M. d van A. J. Molenkamp en J. A. Hessels. Ondertrouwd: R Varkevisser en C. J. Kuyt. A. de Gier en F. Noort. Getrouwd: A. Hoek en A. Kuyt. M. van den Oever en A van der Plas, Overleden: A. Mieremet 34 jaar echtg. van M. Durieux. M. van Dui venvoorde 73 jaar wed. van J. Zwa nenburg. EFTOSCHENDAM TUIN HENDRIKS AANLEIDING HEENGAAN VAN WETH. DE KONING. Het verwerpen van het voorstel van B. en W. tot aankoop van de tuin Hendriks heeft tengevolge ge had, dat wethouder L. C. de Koning zijn ontslag heeft genomen, omdat hij meent niet langer de verant woording te kunnen dragen voor de sanering en uitbreiding van de ge meente. Het voorstel werd met 8 stemmen (7 KVP enl VVD) tegen 7 (3 KVP, 2 CH, 1 AR en 1 P. v. d. A.) verworpen. Opvolger in de raad is de heer J. Th. Schrader. „Quo Vadis". De voetbalsuppor tersclub is gisteravond in vergade ring bijeen geweest, om na te gaan wat er aan de verhouding RKAVV Quo Vadis hapert. Volgens de voor zitters P. Nap neemt het bestuur van RKAW tegenover de supportersclub nog steeds een gereserveerde hou ding aan, wat onbegrijpelijk is, om dat Quo Vadis niet alleen moreel maar ook in belangrijke mate op fi nancieel gebied te hulp komt. In dien zij dit laatste niet zou doen, dan zou de uitgave van Ahoi gestaakt moeten worden. Besloten werd aan het bestuur van RKAW schriftelijk te vragen naar de reden van zijn af wijzende houding. Besloten werd verder in de zomer vriendschappe'ijke wedstrijden te organiseren tegen de clubs uit de omgeving Het bestuur werd uitge breid met 3 leden. Gekozen werden de heren A. v. d. Kleij. A. v. d. Helm, en J v. d. Meer. Eveneens werd be sloten, dat Quo Vadis zich in bezit zal stellen van een vaandel dat bij kerkelijke plechtigheden zal meege dragen worden. In de commissie tot herziening van het huishoudelijk re glement werden aangewezen de he- NOORnWIJK Geboren: Jozef M. H. z. van H. Th. v. Bourgondien en M. J. M Al- kemado: Johannes z van P W. Borst en P. Wijnands: Mayonne H. d. van H v. Duin en H. C- v. d. Zwan; So- nhia A. M. d van A. J Riemvis en S. A. M. Riinders; Marinus z. van A.-v. d. Wal en M. E. Gaasendam; Geertje A. d- van D K?ptein en H. v. -d Haak: Leonardus H. J. z. van N. P. A. v. Eeden en F. J. Beuk. Ondertrouwd: D. Reyneveld 27 j. en A Hoogstraier. 27 j. Getrouwd: G. J. v. Dijk 26 j. en J W. Verhoeven 25 j.; A. Geskus 62 j. en M. L. Venema 57 j.; E. J Slager 26 j. en G. W M. Toonen 28 jaar. Overleden: Hubertüs Verhoeven 83 jaar. NOORDWIJKERHOUT N. K J B. Pater Dijkzeul M.S.C. over het üna Sancta-werk. D.e NKJB van de St. Jozefparochie en de Vriendenkring van de St. Vic- torparochie hadden in hotel van der Geest een gezamelijk'.. bijeenkomst. Na een korte inleiding door kapelaan Naastepad nam pater Dijkzeul, die zelf actief deelneemt aan het Una Sanctawerk in Den Haag, het woord om een en ander te vertellen over het ontstaan en de groei van dit werk. De paters van de Congregatie van het H. Hart uit Tilburg zijn met dit werk in Rotterdam begonnen in de laatste oorlog door les geven aan personen, die onderricht in de ka tholieke geloofsleer verlangden. Thans zijn er Una Sancta-huizen in Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, i Arnhem en Hilversum Deze huizen i hebben gezamelijk 1900 leerlingen per jaar. Duidelijk zegent God dit werk, aldus pater Dijkzeul, 1000 per sonen zijn, na door de pater onder richt te zijn, gedoopt en 450 die van huis uit katholiek waren maar niets meer aan hun geloof deden, zijn te ruggekeerd tot de kerk De pater sprak vervolgens uitvoerig over zijn ervaringen bij dit bekeringswerk. De verschillende karakters van hen, die bij de paters aankloppen en de motieven, waarop zij tot deze stap komen, werden eveneens bezien. Aan het slot van zijn causerie wekte pater Dijkzeul alle aanwezi gen op, om door woord en voorbeeld mede te werken om hen, die buiten de katholieke kerk staan, tot het ware geloof-te brengen. De aalmoezenier ondersteunde de ze opwekking van de pater in zijn sluitingswoord en spoorde allen aan om dagelijks tenminste één Weesge groet te bidden voor het bekerings werk. Pater de Klerk promoveert Pa ter C. J. M. de Klerk CccR, hoopt op 14 Maart a.s. aan de Leidse Univer siteit te promoveren tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „Cultus en ri tueel van het orthodoxe Hindoeïsme in Suriname. jeugdspaarders nog steeds niet alle maal ingeleverd zijn. De districtsbestuurder Weeber hield een lezing over: „Werk voor allen" en behandelde allereerst de ontstane economische chaos in en na de oorlog, de moeilijkheden bij het wegvallen van de Oost, de han del met Duitsland en behandelde daarna de Marshal-hulp en de be steding daarvan, waardoor Neder land de weg naar herstel gevonden had. De kwestie Korea en de defen sie staken echter een spaak in het wiel. Ook de geest. adv. sprak nog een kort woord over de betekenis van de vastentijd. VOORHOUT GEMEENTE-ARCHITECT STIKKELBROECK GAAT HEEN De heer F. H. Stikkelbroeck, ge meente-architect, zal, na een 10-ja- rige ambtsbezigheid als zodanig, de gemeente gaan verlaten in verband met zijn benoeming in eenzelfde functie in Noordwijkerhout. De heer Stikkelbroeck trad op 1 Jan. 1941 in vaste dienst. In zijn tien jarige loopbaan werd in 1943 het ge meentehuis verbouwd. De verbete ring van de Mgr. Broerestraat en de bouw van 12 grootgezinswoningen aan dezelfde straat, waren o.m. ook enkele grote gebeurtenissen, waar aan de heer Stikkejbroeck heeft mo- fen medewerken, alsmede dc nieuwe estrating van de gehele Leidse- vaart. Verder was de heer Stikkel broeck 6V> jaar technisch leider van I het gemeentelijk v/at er bedrijf, i Wat zijn particuliere leven betreft, zal de voetbalvereniging „Foreholte" in hem een kracht missen. Hij was meerdere jaren oestuurslid dezer vereniging en genoot bekendheid als redacteur van het verenigingsblad „Hurry Up". Na de bevrijding werd de heer Stikkelbroeck benoemd tol comman dant der plaatselijke brandweer, ter wijl hij tijdens de bezetting hoofd van de Luchtbeschermingsdienst is geweest. Per 1 Mei a.s. zal de heer Stikkel broeck zijn nieuwe functie te Noord wijkerhout aanvaarden. Geboren; Leonardus J„ z. van L R. van Vliet en A. M. v. d. Geest; Johannes H., z. van J. J. v. d. Burg en A. H. M. v. Doorn; Franciscus H. M., z. van J. J. Weve en A. M Th. G. Conijn; Hans M., z. van P. J. IJs- selmuiden en H M. v. d. Voort; Wil- ltm z. van V. van Tol en A C. Ver- hart; Gerardus J J.. z. van Q. P. Koster en J. B. Boere; Catharina R., d. van J. W. Jansen en E. M. Jonker. Ondertrouwd: J Dudziak 31 j. en A. J. Mosseveld 22 j.; G. H. v. Ruiten 32 j. en M. A. v. d Hulst 28 j. Overleden: M. Jacobs wed. van S v. d Mei, 73 j. vqot>^'-.HOTRN Gecompliceerde aanrijding, Gisterochtend heeft ter hoogte van STOMPWIJK K.A.B. De voorz. deed énige mededelingen over de massa bij eenkomst in het Feyenoordstadion in verband met de herdenking van de encyclieken. Kostprijs met bus sen 1.75 per persoon. Ook de vrou wen van de leden mogen mee. De aandacht werd er op gevestigd, dat de qr^o^onl-.VsoV"? van de Het Haagsche Schouw weer een aan rijding plaats gehad, die tamelijk gecompliceerd was. Uit de richting Amsterdam kwam een autobus van de NZHVM, die de Valkenburgse weg op wilde rijden. Van die we<? kwam echter een vrachtauto, zoda de bus even moest stoppen, om de weg vrij te laten. Een achter de but rijdende auto stopte ook, maar een daarachter komende splinternieuwe wagen remde vermoedelijk te laai en vloog op de luxe wagen. De beide luxe auto's liepen vrij ernstige mo teriële schade op. Voor de bestuur dei- v^n de nieuwe wagen was dit wel heel erg, daar hij de wagen juist var de importeur naar de koper reed. Een mysterieus telefoontje. Mevr. de R. van de Leidseweg belde Zondagavond de politie op, dat zij een eigenaardig telefoontje had ge kregen. Een haar had gevraagd naar iemand, die bij haar op bezoek zou zijn. Het gesprek was echter zo vreemd geweest, dat zij meende de politie te moeten waarschuwen. La ter bleek, dat ongeveer te zelfder tijd ingebroken was bij de heer O. aan de Veurseweg, die niet thuis was. Vermoedelijk heeft men hier te doen gehad met een inbreker, die telefonisch controleerde of het huis, dat hij uitgezocht had, leeg was. Geboren: Willemina Aaltje, d. v. Hendrik Jan Amersfoort en Antje v. Wichen; Carla Agatha, d. v. Daniël Pieter IJperlaan en Neeltje Rijns- bdrgêr. Ondertrouwd: Josephus Franciscus van Os, 29 j. te Rotterdam en Antje Teske, 27 j.; Willem Snoeker, 23 j. te Leiden en Antje Verhaar 22 j.; Bou- dewijn de Jong, 61 j. en Sophia Eli zabeth Versteeg, 44 j. te Nieuwkoop. Gehuwd: Gerrit Ramp te Boskoop en Carolina Maria Scnipper. Overleden: Willemke ten Hoor 68 j,' Neeltje Varkevisser, 76 j., wed. v. Cornelis Kooij; Hendrik Cornelis Galjaard. 76 p., echtg. v. Jacoba Catharina Pater. ZOETERMEER Blciswijkseweg afgesloten. De Bleiswijkseweg is in verband met herstelwerkzaamheden gedurende ongeveer een maand voor alle ver keer gesloten. Doorgaand verkeer wordt via de Rijksweg dan wel via Benthuizen geleid. Aangehouden. Door de politie werd een minderjarige jongen aan gehouden. die de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn was ont vlucht. De knaap werd onder geleide naar de stichting teruggebracht. DID. Voor de onderlinge club wedstrijden van deze vereniging werden gespeeld: A. HertogG. v. d. Kraan 20; P. KreftD de Koo- ter 11; J. v. d. KraanW. Stout- jesdijk 0—2; A. HertogP Kreft 2 0; J. van Geffen—M. v. d. Burg 0—2. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALKEMADE Aanbesteding verbouw raadhuis. Dinsdagmorgen had de openbare aanbesteding plaats voor de verbouw van het raadhuis. Ingeschreven werd door de fa. J. Zoet, Oudewetering 38.993.fa. Nelissen, Haarlem 39.993.Overdevest te Rijnsater- woude ƒ41.520.fa. Dobbe te Roe- lofarendsveen 44.808.en H. J. Strijk te Rijpwetering 46.000. Spoedeisende raadsvergadering. Donderdagavond 8 Maart is de raad van Alkamade des avond te 8 uur in een spoedeisende raadsvergadering bijeen geroepen. Het onderwerp ter bespreking is „Verbouw raadhuis". BOSKOOP Voor het diploma Costuum- naaien van de R.K. Vereniging St. Anna, tot bevordering van industrie- en huishoudondefwijs, te Den Bosch, slaagden onderstaande leerlingen van de Modevakschool van de Zus ters Ursulinen te Boskoop: Alie Bontekoe, Rie Kroesmeijer, Clasien v. d. Pouw, Riet v. d. Poel, Beb Stolwijk. Sjaan Trouw, Ria van Tol en Frida Vuurens. Voor het diploma Linnennaaien waren de gelukkigen: Coba v. Heve lingen, Jeanne Jaarsveld, Clara Kla verveld, Trees van Leeuwen, Agaath van Leeuwen, Riet v. d. Laan, Ina Moerings, Riet Rijnbeek, Willy Steenkamer, Thea Straver en Riet de Wit. Scheepvaartverkeer. Gedurende de maand Februari passeerden 3096 vaartuigen de hefbrug over de Gouwe te Boskoop. Hiervoor moest de brug 1826 keer worden geopend. Bij gesloten brug konden 520 vaar tuigen passeren. Uit deze cijfers blijkt dat de scheepvaart toch nog een belangrijk deel van het vervoer voor zijn rekening neemt. Per dag passeerden ruim 100 vaartuigen. HAZERSWOUDE Onze plaatsgenoot de heer Ph. de Gelder Czn. is geslaagd voor het diploma typen. De heer C. Patijn ontving van de vereniging „Hollandse Molen" te Amsterdam, een certificaat als mo lenmaker, daar hij 50 jaar onafge broken in het molenmakersvak bij de Firma Dekker alhier werkzaam is geweest. Geboren: Maria, dr van A. Ver heul en C. N. Groeheijde; Johannes P. A. zn van L. A. Lourier en J. C, Kerkvliet; Pieternella Philippina dr van J. H. Buitenhuis en H Patijn; Helena, Anneke, dr van L. Plaisier en T. Hoogendoorn; Gerarda Maria Theodora, dr van M. Nahon en G. M. van den Berg; Joannes A. J. zn van C. J. Vreeburg en C. M. P. Scha- kenbos. Ondertrouwd: Jac. J. Groenewe- gen, 31 j. en Joanna M. H. Kaptein 26 j.; Adrianus J. de Boer 27 j. en Wilhelmina Th. v. Leeuwen 22 j; Arie Habermehl ?*3 j. en Hendrika van Driel 26 jaar. Overleden- Johanna van Eijk, 62 j., echtgenote van W. Vroegrijk; Jansje Hogenes, 70 j., echtgenote van P. Msel; Anna Blijleven, 81 j. wed van K. Slootweg; Teunis Jacobus de Kort, 76 j.; Theodora Maria van Wetten, 3 j. NOORDEN „Stille Omgang". Uit het verslag van de penn. bleek dat er nog 65.83 in kas was. De omgang zal gehouden worden op Zaterdag 10 Maart a.s. 's Avonds 11 uur Lof, direct daarna vertrek met autobussen naar Am sterdam. De reiskosten werden vast gesteld op 2,per persoon. De con tributie bleef gehandhaafd op f 0,50 per jaar. 99 deelnemers gaven zich op voor de bedevaart, 4 zouden de reis weer per fiets maken. Besloten werd nog om voor de overleden leden twee H.H. Missen meer te la zen dit jaar. TER AAR K.V.P. In de gehouden jaarver gadering stelde de voorz., de heer H. A. Volgering, bij zijn openings woord vast, dat de afd. een jaar van rust tegemoet gaat. omdat er on voorziene omstandigheden daargela ten geen verkiezingen zullen zijn. Toch hoopte spr. dat de belangstel ling voor de K.V.P. levendig zal blij ven. De heer J. Zwin, secr., toonde zich in zijn jaarverslag wel tevreden maar niet voldaan. Minder dan de helft der kath. kiezers in onze ge meente is lid van de K.V.P. terwijl hiervan 'n kleine 50 pet. aan de gros lijststemming deelnam. De penningm., de heer Fr. Sassen Lnz., had 'ontvangen 1471.85, uit gegeven ƒ793.16 en een batig saldo van 678.69. De contributie werd voor 1951 vastgesteld op f 1.25 per lid. Als afgevaardigden naar de Ka mercentrale Leiden en de Statenkies- kring Gouda werden aangewezen de heren Cor Hogervorst, J. Zwirs. en W. Touw, als hun plaatsvervangers de heren A. W. v. d. Hoorn, G. Ver sluis, en P. C. v. Rijn. Bij de rondvraag brachten ver schillende leden het jongerenpro- bleem naar voren. Het kringbestuur doet wel iets, maar tot nu toe zonder veel resultaat. Bij de aKmer-Centrale zal dit besproken worden. De heer M. Keijzer zou gaarne zien, dat de K.V.P.-fractie bij de regering aan drong op uitkering van toeslag aan kleine tuinders. De voorz. verwacht hiervan weinig, omdat de pogingen van de vakorganisaties in deze zo weinig succes gehad hebben. De heer Keijzer meent, dat de kath. frac tie meer bekendheid moet geven aan wat zij doet; dit kan dc belang stelling voor de K.V.P. alleen maar verhogen. De heer Cor Hogervorsi informeert naar het standpunt der kath. raadsfractie in zake de we: LangeraarKorteraar. Gezien c straffe bezuinigingen op kapitaalsui gaven, zal hiervan voorlopig nk komen, meent de voorz. Bij het corps vrijwillige brand weer zijn tot leden benoemd de he ren P. T. Esveldt en Joh. Rijnsfc- ger.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2