9S De invoerstop slechts van korte duur Ned. militairen uit Indonesië Van Geelkerken voor stampvolle zaal in cassatie Neveda boven alles! Ned. straaljager neergestort DONDERDAG 1 MAART 1951 Ut I.ElDSh COURAN 1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 West-Duitsland verzekert: Van Duitse zijde wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het stopzetten van de invoer slechts van korte duur zal zijn en dat in speciale gevallen uitzonderingen gemaakt kunnen worden. Voor welke uitzonderlijke in voer eventueel toch nog deviezen beschikbaar gesteld zouden kunnen wórden, is een vraag, waarop tot dusverre iedereen het antwoord schul dig moet blijven. Nieuwe regeling in de maak Ter geruststelling zowel van de buitenlandse leveranciers als van de binnenlandse markt meldt Bonn ten slotte nog, dat de bevoegde ministe ries en de Bank der Duitse Landen reeds druk in de weer zijn om ge meenschappelijk een nieuwe Duitse invoerregeling te treffen. Inmiddels zijn nadere bijzonder heden bekend geworden over het z.g. Niederbreisiger-Programm, een project, dat is uitgewerkt door eco nomische deskundigen der West- Duitse coalitiepartijen der reger Het programma wil de bestaande moeilijkheden op economisch gebied overwinnen door verhoging van de binnenlandse productie en gelijktij dige verhoging van de export De gedachte aan een methode van zelfbeperking naar Engels voor beeld (austerity) schijnt voor de Duitse mentaliteit niet in aanmer king te komen. Aan het principe der liberalisatie wordt vastgehouden, doch op de ba sis van volkomen wederkerigheid, wat evenwel niet uitsluit, aldus meldt het .Nieuws van de Dag" dat de Duitse liberalisatielljsten zul len worden „verfijnd". Welke producten en artikelen per slot van rekening van de Duitse lijs ten zullen verdwijnen, is nog niet De laatsten vertrekken Majoor Mocht ar Lubis, woordvoer der van het Indonesische ministerie van defensie, heeft aan Aneta mede gedeeld, dat volgens schema op 2 April de laatste Nederlandse soldaat Indonesig zal verlaten en er slechts een Nederlandse militaire missie van 2.000 zal blijven. Op 2 Maart zullen volgens schema 900 Nederlandse mi litairen en Ambonezen met tijdelijke K.L.-status met de „Roma" uit Priok vertrekken. Op 20 Maart vertrekken 850 man met de Cast el Bianco", op 26 Maart 500 met de „Dorsetshire", op 2 April 1 642 met de „New Aus tralia" en voorts 1.000 met de „Show- burn" uit Surabaja. Na 2 April zul len volgens schema 11.500 Ambone zen nog op afvloeiing wachten, aldus majoor Lubis. DOODSTRAF BLEEF GEHANDHAAFD. Het beroep van J. A Alssema uit Stadskanaal, die door het Bijzondere Gerechtshof te Groningen tot de doodstraf was veroordeeld, is giste ren door de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag verworpen. Alssema heeft in de periode 1943 1945 voor de Sicherheitspolizei en de Duitse grenspolitie gewerkt en daar bij medewerking verleend aan het opsporen en arresteren van onder duikers en illegale werkers. Enige door hem gearresteerden zijn om het leven gekomen. met zekerheid te zeggen. In ieder geval wordt er naar gestreefd aan de invasie van sinaasappelen, citroenen, ananas, alsmede van tal van dure buitenlandse delicatessen paal en perk te stellen. Een van de eerste maatregelen voor de regeling van de invoer is de instelling van een centraal bureau, dat al het te importeren vlees in koopt, met terzijdestelling van alle importeurs. Het bureau moet zorgen voor een stabiele aanvoer van vlees op de binnenlandse markt. Vóór er een uitvoervergunning voor vlees o r wordt afgegeven moet daarom eerst N.V. Sterovita Melkproducten te Am met dit bureau overleg worden ge- sterdam is een meerjarig melkleve pleegd. I ringscontract afgesloten. METAAL-DIEFSTALLEN WORDEN SNEL BERECHT. Vrijwel iedere dag weet de politie te Venlo de hand te leggen op me- taaldieven. Vooral lood en koper worden op de fabrieken gestolen, die bij opkopers gretig aftrek vinden. Het tweetal W. en B. ontvreemdde op de fabriek, waar zij werkzaam waren, 250 kg acculood. Zij werden onmiddellijk op transport gesteld naar het huis van bewaring te Roer mond. Hetzelfde lot ondergingen G. en O. die een partij gesmolten lood te koop aanboden. De Tegelse politie arresteerde C. uit Venlo, die 56 kg magnesium en 30 kg koper had ge stolen. Qm het euvel de kop in te drukken worden metaaldieven snel bericht. Aan de Venlonaren W. en B_. werd wegens looddiefstallen resp. 5 en 6 maanden gevangenisstraf opge legd. Zij werden terstond naar de cel overgebracht. SAMENWERKING TUSSEN C.M.C. EN STEROVITA. Tussen de Coöperatieve Melkcen- trale g.a. te 's-Gravenhage en de A. W. SUTHOFF f In de ouderdom van 67 jaar over leed de heer A. W. Sijthoff, direc teur van de firma Sijthoff's handels drukkerij en oud-directeur van de Haagsche Courant. De teraardebestelling heeft in alle, stilte op de Oude Begraafplaats te I Warmond plaats gevonden. HONDERD DAMES KNOPEN EEN TAPIJT. Honderd Bredase dames knopen samen een purper-paars tapijt van zeven bij negen meter, dat bestemd is voor de trouwzaal van het Bredase stadhuis. Het is de bedoeling het in 1952 aan te bieden. In dat jaar is het namelijk zeven eeuwen geleden, dat Breda stadsrechten verwierf. Uiteraard kunnen de honderd da mes niet gelijk aan het tapijt knopen. Er is een rooster opgemaakt en aan de hand daarvan wordt nu bij toer beurt gewerkt, De grondstoffen wor den verstrekt door de gemeente Breda. Er is geen wol in Neder land, die de Neveda kwa liteiten evenaart. Brei met prachtige, soepele, extra uitgesponnen (dus extra voordelige) Neveda hand- breiwol. Wasecht - kleurecht! UIT ONS LAND 1000 PAD VINDERS NAAR JAMBOREE IN OOSTENRIJK. Verwerping beroep gevraagd Alvorens zijn taak te beëindigen heeft de Bijzondere Raad van Cas satie nog in hoogste instantie recht te spreken over enkele belangrijke figuren uit de oorlogsjaren. Een van hen is Cornelis van Geelkerken, eens de plaatsvervanger van Mussert, een man met veel functies en een mach tige positie. Ongeveer een jaar geleden werd h(j door de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank tot i°- venslange gevangenisstraf veroor deeld, van welk vonnis de officier van Justitie in cassatie ging Gistermorgen stond Van G, het camenwerken met de vijand het is niet moeilijk om het dos sier van deze zaak te begrijpen, maar het is wel moeilijk om iets te begrij pen van de man, die hier staat", zo meende de verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen Moet deze man op grond van dit dossier alsnog ter dood wor den gebracht? De officier van Jus titie die cassatie aantekende meent van wel, aldus de raadsman, maar ik ben van mening dat de rechtbank terecht geen doodvonnis heeft ge wezen. De raadsman herinnerde er aan, dat Van Geelkerken reeds zes jaar gevangen zit in afwachting van een door hem onontkoombaar geacht doodvonnis. Er is in die jaren iets in hem veranderd. Ik ben er van overtuigd, dat uw Raad op grond Gistermorgen stond van u," ;rjm het dossier niet tot een dood_ ken voor het hoogste college in de vonnis 2ai kunnen komen", zo be- byzondere rechtspleging, besciiu! digd van ©en lange lij-7 mi: 'ri; v De proc.-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. In lange tyd is de belangstelling voor de zittingen van de Raad van Casastie niet zo groot geweest als gistermorgen. Reeds lang voer - i aanvangsuur was de zaal stampvol; buiten stond nog een lan?o rij be langstellenden. Om kwart over tien begon de on dervraging van Van Geelkerken, die I aldus „Trouw" nog veel van In de leeftijd van 93 jaar is gister zijn levendigheid en agressiviteit j avond te Alkmaar overleden de heeft overgehouden. Met kracht.ge emeritus pastoor J. H. M. Peeper- s'tm beantwoordde hij de vragen korn, oudste priester van het bisdom mr. Haga, de president, die te Haarlem, dagvaarding met hem doornam. Eer j oe overledene, die in Alkmaar is belangrijk punt hierin was de in- geboren, werd in 1883 door mgr. vloed, die Van Geelkerken door i Snickers tot priester gewijd. Achter- m ddel van de Nationale Jeugdstorm! eenvolgens was hij kapelaan -loot de raadsman. Prof. mr. G. E. Langemeijer, pro cureur-fiscaal, zeide in zijn conclu sie evenmin tot een doodvonnis te kunnen komen. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep en dus tot handhaving van de opgelegde levenslange gevangenisstraf., OUDSTE PRIESTER BISDOM HAARLEM OVERLEDEN reeft uitgeoefend cp de Nederlandse Jgd. Van Geelkerken wist zijn antwoo •- den en verklaringen goed te formu- eren een bewijs te meer, dat «j eens de intellectuele steunpilaar van de tcweging was. Aan het eind van het verhoor verklaarde hij 'wee prircipiële fouten gemaakt te heb ben De eerste fout was het aanhan gen \en een idee, die uitgelopen :s in e<"n totalitair systeem, dat gem raken ng hieii *ru-t de Christelijk* vaarden en de waarde van de en kele mens en de tweede fout was Haarlemmermeer, Middelburg, Rot terdam, Sassenheim en Zaandam, In 1901 werd hij pastoor te Schoorl en in 1908 te Limmen, waar hij 21 jaar de leiding van de parochie heeft gehad. Sinds 1930 was hij rustend en hield verblijf in huize „Augusti- nus" te Alkmaar. De plechtige uitvaart is bepaald op Zaterdag a.s. in de Sint Lauren- tiuskerk te Alkmaar, waarna het stoffelijk overschot op de R.K. Be graafplaats te Limmen ter aarde zal worden besteld. SËRGEANT VLIEGER OMGEKOMEN De klei werd ais met bakken over een boerderij uitgestort, toen gister middag om twee uur een Meteor straaljager neerstortte in het dorpje Boven-Leeuwen, Wamel, waarbij de Duizend Nederlandse padvinders zullen deelnemen aan de jamboree te Bad Ischel in Oostenrijk, die van 3 tot 13 Augustus wordt gehouden. D Het ligt in de bedoeling deze jam- I 21'Jarl-e sergeant-vlieger E- boree niet tot een grote demonstra- j Kraavu. uit Rotterdam, om het leven tie te maken: het zal de „jamboree kwam. der eenvoud" zijn. Het Nederlandse contingent zal bestaan uit vijfhonderd leden uer Ned. Padvinders Vereniging en vijf honderd leden van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging De districtscommissaris van Utrecht, hopman H. M. Roozendaal, zal de NPV-ers leiden en schipper Kave laars zal de leden der VKJB onder zijn hoede nemen. ONJUISTE HUURBEDRAGEN WORDEN VERREKEND. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft er op gewe zen, dat, indien een huurder, zonder het advies van de huuradviescom- Het toestel, afkomstig van het vliegveld Twente, dat had deelgeno men aan een luchtverdedigings-oe- fening, geraakte in een vrille en kwam terecht in de slotgracht van een oud kasteeltje. In zijn val raakte de Meteor het kasteeltje nog even en richtte daar wat schade aan. Hel volgende ogenblik boorde de straaljager zich in de vette klei, waar hij een trechter in sloeg van ongeveer acht meter diep, die on middellijk vol water stroomde. Grote klonten klei werd tegen de SCHAT IN HET PLAFOND. Dezer dagen zag een stucadoor bij werkzaamheden in een huis aan het missie af te wachten, bij voorbaat Bezuidenhout te Den Haag een kistje volstaat met betaling van een be- "it het plafond vallen. Een verbor- drag, dat hij naar zijn mening ver- |«en schat, was 's mans eerste gedach schuldigd is, een nadere vereke- ning zal plaats hebben te reke nen van 1 Januari af aan de hand van een alsnog door de commissie uit te brengen advies. Indien de huurder niet tot verre kening bereid is, kan de verhuurder een vordering tot ontruiming instel len op grond van wanbetaling. Ver rekening zal ook geschieden, als het I het"tculei voorlopig betaalde bedrag te hoog j was. te. Hij maakte het kistje ope'n telde 9000 alsmede een aantal gou den ringen en horloges. De stucadcor was een eerlijk man, en ging dade lijk naar de politie- Uit het onder zoek van de politie kwam vast te staan, dat het kistje toebehoorde aan de bovenburen in het bewuste huis. Deze p1 achten hun kostbaarheden te verstoppen onder een los plankje in Raadeledeo wensen zichzelf gelnkkis 1951 Verscheidene leden stelden in het voorlopig verslag het colle ge van B. en W van den Haag de vraag, of het, gezien de fi nanciële toestand van de ge meente juist was dit jaar voor het eerst over te g**an tot de ver zending van Kerst- en Nieuw jaarskaarten. Deze kaarten zijn op zo ruime schaal verspreid, dat ook de le den van de gemeenteraad deze kregen toegezonden, zodat zi; zichzelf als gemeentebestuur ee gelukkig Nieuwjaar toewensten! BLEEKAARDE IN ZAAN j GESPUID: 50 BOETE. I Vijftig gulden boete subs. 10 cla- j gen hechtenis, eiste mr. Pitlo, amb- tenaar van het O. M., Dinsdagmid- dag tegen de heer G. H., bedrijfslei der van de N.V. Lakfabriek en Ex portmaatschappij Jacob Vis Pzn. te Zaandijk. Hem was ten laste gelegd dat hij opdracht gegeven had afge werkte bleekaarde, die gebruikt wordt bij het raffinnageproces van olie, te spuien in de Zaan, waardoor deze dusdanig vervuild geraakte, dat vissers en de vishandel zich in hun broodwinning bedreigd voelden. Mr. Pitlo kon de directeur, de heer J. F., geen opzet hiervan ten laste leggen, zodat hij voor hem vrijspraak vroeg. De kantonrechter mr. Van Houten veroordeelde, de verdachte overeenkomstig de eis. vijf meter verder gelegen boerde rij geslingerd. Ruiten braken, muren werden ont zet, 't dak werd ontwricht en de ei genaar de heer Jeuken, die met zijn huishoudster in huis was, dacht dat er bommen omlaag gekomen waren. Ook de schuren en stallen liepen grote schade op. Acht perebom'en werden met wortel en al uit de grond gescheurd en kwamen een eind verder weer neer. rechtop. Het vee liep geen letsel op. Tien kippen werden gedood. Sergeant Kraayo moet onmiddel lijk dood ziin geweest. Een jaar geleden haalde hij zijn brevet en hii was sedert October ingedeeld bij het 323 eskader op 't vliegveld j Twente. De berging van het toestel zal ze ker een week in beslag nemen. Er moet eerst een damwand worden ge slagen, opdat het grachtwater kan worden weggepompt Dan zullen er nog ettelijke tonnen klei moeten worden verzet voordat de Meteor vrij zal komen te liggen. De kentekens van auto's De kentekens voor personenauto's vrachtauto's enz. zijn als volgt vast gesteld: N.D.: personenauto's ambulances, jeeps, enz. N.A.: vrachtauto's, autobussen, niet breder dan 2.20 m. N.B.; id. breder dan 2.20 m. A.A.: auto's van leden van het ko ninklijk huis C.D als tot dusverre: corps diplo matique. C.D.J.als tot dusverre: corps di plomatique justice (Internationaal Gerechts hpf). F.H.: fabrikanten, handelaren, im porteurs van er, in motorrijtuigen. G-N.: (geen Nederlandse) motor rijtuigen niet behorende tot het Ne derlandse wagenpark. K.L., K.N. t.m. K.T.: Koninklijke Landmacht K.M.: Koninklijke Marine N.E.: motorrijwielen met of zonder zijspanwagen. motorcarriers, invali- denwagens met geen groter gewicht dan 400 kg. Z.Z.: (zeer zwaar) motorrijtuigen die niet voldoen aan wettelijke ei sen, waarvan het rijden afhankelijk is gesteld van een ontheffing van de weg beheerder OEKBESPREKING De Laatste Latinist, door Evelyn Waugh, uit het Engels vertaald door Hans Bronk- horst, uitgegeven door De Tijd, Amsterdam. De laatste latinist is Scott-King, leraar m de klassieken aan een Engelse kostschool, die bijzondere verering heeft voor een onbeKend dichter Bellorius. Het land Neutraüë heeft plotseling behoefte zichzelf in het teken der belangstelling te plaat sen, reden waarom de 300ste sterfdag van Bellorius met grote luister ge vierd zal worden. Scott-King zal Engeland vertegenwoordigen, maar komt terecht in een sfeer van veel intriges, corruptie en dictatuur. De herdenking wordt een fiasco, maar Scott-King leert er uit, dat hij zijn leerlingen niet rijp mag maken voor een wereld, zoals hij in Neutralië heeft leren Kennen. Evelyn Waugh is als Engels katholiek schrijver stel lig niet zo bekend als b.v. Graham Greene. Misschien is hij niet sensa tioneel genoeg. Hij schrijft bedacht zaam, maar ironisch en soms zelfs sarcastisch, zonder af te dalen tot een zekere burgerlijkheid, die zijn wrrk onbe'angrijk maken zou. Hij heeft geen grote hoeveelheid feiten van node, evenmin als een bonte en tourage, die zijn personen gestalte moet geven. Hij schrijft als een moderne talentvolle schilder schil dert: in enkelt eenvoudige lijnen een sfeer, die onmiskenbaar is. Dit maakt zijn laatste latinist, hoewel klein van omvang, tot een groot boek. De schepen, die wij bouwden 18751950, uitgegeven door N.V. De Koninklijke Mij. „De Schelde", Vlissingen. Ter gelegenheid van haar vijf en zeventig jarig bestaan, heeft „De Schelde" te Vlislngen een gedenk boek gepubliceerd, waarin d.m.v. foto's met onderschrift een overzicht wordt gegeven van de werkzaam heden in de afgelopen 75 jaren door de Mij. verricht. De eerste serie foto's geeft enkele prenten uit de in Nederland zo rijke historie van de scheepsbouw. Vervolgens geeft het boekwerk de kleinere boot typen, door „De Schelde" vervaar digd: binnenvaartschepen, zeilsche pen en jachten, om geleidelijk over te gaan tot de meer imposantere werken en te eindigen bij de mach tige Oceaanstomers, die momenteel de Nederlandse vlag over ver-ver- wyderde zeeën dragen. Deze serie wordt regelmatig onderbroken door „montage-shots". Het werk, dat ge heel is uitgevoerd in kunstdruk papier, besluit met een overzicht van de nevenfabricapes van „De Schel de" w.o. machines, land vervoers middelen, bruggen en scheepsentou- rage. De Grote Kloof, roman van een berggids door F. Frison- Roche, vertaald door J. Ter- steeg, verschenen bij de Leidsche Uitgeversmaat schappij te Rijswijk. De grote kloof is niet alleen een gletsjerspleet in de Franse Alpen bij Cnamonix, het is evenzeer de on overbrugbare afstand tussen de stoere, ruige berggids Zian, die ken nismaakt met een leerlinge van zijn klimschool en haar tenslotte trouwt. Beiden komen uit een zo'n verschil lend milieu, dat er in dit huwelijk welhaast een kloof moest komen. Óp boeiende wijze geeft de schrijver dit weer, rond een werkelijk meester lijke beschrijving van het schone Alpenlandschap. In een meeslepen de spanning worden de zware en soms gevaarlijke bergtochten be schreven en vooral de lezer, die eens al dit schoons met eigen ogen aan schouwen mocht, wordt beslopen door een hevig heimwee. Hij hoort weer hoe de Arve ruisend van de bergen stroomt en weer ziet hij het onvergetelijke schouwspel voor zich van een zonsopgang achter de Mont Blanc. Is er een plaats in Europa waar men zich nietiger voelt dan aan de voet van de Mont Blanc? En waar men dieper onder de indruk komt van Gods majestueuse schepping? Dit alles vindt men terug in deze roman, die niet alleen een overigens ver dienstelijk liefdesverhaal is, maar vooral een loflied op de overstelpen de schoonheid <*an de Franse Alpen, waarvan een serie prachtige foto's iets tracht weer te geven. Stijlen in de Bpuwkunst, door J. J. Vriend, uitgegeven door de N.V. Uitg. mij. Kos mes, Amsterdam, in de nieuwe serie Weten Kunnen. De schrijver heeft zich wel voor een bijzonder zware opgave gestela, om de stijlen in de bouwkunst in de -oop der eeuwen te bespreken in een boekje, dat nauwelijks de omvang van een brochure te boven gaat. Niettemin heeft hij zich nauwkeurig van zijn taak gekweten. Hij beschrijft in eenvoudige en voor iedereen be grijpelijke termen de grondprin cipes. waarop de Griekse bouwkunst gebaseerd was en waarop in de vol gende perioden werd voortgebouwd- Zowel in zijn beschrijving van de Romeinse, als de Vroeg Christelijke, de Middeleeuwse bouwkunst, de Re naissance, de Barokstijl, de Lode- wijkstijlen, Rococo en Empire is hij consequent in het vasthouden van de hooldzaken. Teleurstellend is echter, dat de nieuwere tijd wel zeer pover behandeld wordt. Verder dan de Beurs van Berlage (1903) komt de schrijver niet, zich verontschuldi gend, dït de nieuwe stromingen zó verwarrend zijn, dat men ze onmoge lijk in "kort bestek kan weergeven. Desalniettemin is het werkje, mede om zijn vele afbeeldingen, voor de geïnteresseerde leek een prettige gids voor veel wat hem in de veel heid van stijlen in de bouwkunst verwarrend voorkomt. „Boekenland". Uitgave van kath. boekhandelaren. Een aantal katholieke boekhande laren, die kort geleden onder de ti tel „Boekenland" een gids voor le zend Nederland lieten verschijnen, hebben thans een tweede nummer uitgegeven, dat speciaal met het oog op de a.s. boekenweek woedt ver spreid. De katholieken, die in de boeken week traditioneel een boekwerk wil len aanschaffen, zullen goed doen dit tweede nummer van „Boeken land" te raadplegen. Op overzichteljj#e wijze wordt hierin opgesomd, wat de handelaar op het ogenblik kan aanbieden Bij ieder boek is een korte beschrijving, zodat men zich een vluchtig beeld van de inhoud kan vormen. De uitgave is gesplitst in de afde lingen: Catholica, romans, gedichten, toonkunst, wijsbegeerte, zielkunde, occultisme, cultuurgeschiedenis, ge schiedenis, huwelijk, opvoeding, ge zin, architectuur en jeugdlectuur De behoefte van deze tijd heeft het eveneens nodig gemaakt een over zicht te geven van de lectuur op ge bied van emigratie. Wie „Boekenland" eens rustig heeft doorgekeken, zal meer naar zijn smaak gevonden hebben dan zijn portemonnaie «oelaat te kopen Eenzaam in de Wereldstad, door Walter Macken, uit het Engels vertaald door Frans van Oldenburg Errnke, uitge geven door het Thijmfonds, Den Haag. Hoeveel landgenoten zullen het zelfde lot ondergaan hebben als de hoofdpersoon in deze Engelse roman, een jonge Ier, die zijn vaderland verlaat om in het grote Engeland een bestaan te vinden? Het is geen bij zondere jongeman; hij is er een uit duizenden anderen, die eveneens naar de wereldstad Londen getogen zijn, om daar eenzaam te strijden tegen hun dagelijkse fouten, botsend naar alle kanten in de maalstroom van de moderne maatschappij. Vele jongemannen zullen in dit boek zich zelf terugvinden, met him eigen zwakten en misstappen. Deze psycho logisch knappe roman heeft de I.R.A., de ondergrondse Ierse beweging, tot achtergrond, in de jaren toen Enge land aan de vooravond stond van de tweede wereldbrand. De tragedie van het ongelukkige Ierland in de strijd om onafhankelijkheid, geeft aan dit boek een sterke bewogenheid hoewel het van iedere sensatie ge speend is. En het gelukkige einde schenkt de door spanning aangegre pen lezer de voldoening, die men tenslotte van «*lk boek verwacht. „Onze Kamerplanten" door Gebr. Zomer en Keunings, Wa- Gebr. Zomer en Keuings, Wa- geningen. De zorg en moeite, die menige huisvrouw zich getroost voer de ver zorging van planten en bloemen, worden niet altijd met evenredige resultaten beloond Het uitblijven ;»n succes bij de verzorging van kamer planten moet meestal gezocht wor den in de ondeskundige behandeling: weinig of veel water; weinig of veel licht,, de aard van de pot en de tijd vbn grondverversing; dit allemaal zijn belangrijke factoren, waarmede de zorgzame kweekster van kamer planten ter dege rekening te houden heeft Om haar hierin te adviseren heeft de uitgeverij Gebr. Zomers en Keuning een verzorgd werkje uitgel geven, geschreven door C. Kromclijk, waarin naast algemene richtlijnen, voor ongeveer 200 kamerplanten en bloemen speciale adviezen gegeven worden. Voorzien van een alphah?- tisch register en verluchtigd met een 60-tal illustraties zal dit werkje voor menige huisvrouw een welkome gids zyn bij de verzorging van haar ka- Een vrouw vloog mee, door Trix Terwindt; uitg. „Kos mos", Amsterdam; prijs geb. 7.90. Het is voorzeker interessant een boek te lezen over de luchtvaart, om dat daarin zoveel te zien en te leren valt, dat men zijn kennis daarom trent steeds kan verrijken, zijn ken nis betreffende de luchtvaart als zo danig, zijn kennis ook omtrent aller lei wetenswaardigs, dat door de steeds verdere uitbreiding van de luchtvaart wordt openbaar ge maakt. Hoeveel temeer interessant zal het zijn van iemand uit het bedrijf van de luchtvaart te vernemen wat zij want hier is een vrouw aan het woord heeft beleefd in haar loop baan. En nog intessanter wordt het, wanneer die herinneringen zijn weer gegeven op een vlotte, aantrekkelijke wijze. Zo is het met dit boek van Trix j Terwindt, alg. chef-stewardess bij de j K.L.M., die haar ervaringen boek staafde, omdat zij de vliegerij ging I verlaten. We zien uit dit boek niet alleen hoe zijzelf een all-round air-hostess was, maar wij krijgen ook een aar dige kijk op de vraag, hoe de vrouw de luchtvaart beleefde en bekeek. En dan zijn het niet in de eerste plaats de grote prestatievluchten, welke wij hier beschreven vinden, doch de avontuurlijke belevenissen van een vrouw, die eerst geheel wars was van de vliegerij doel daarna in haar vak een pionierster werd. Trix Terwindt beleefde veel op haar talrijke vluchten als stewar dess op alle luchtlijnen der K.L.M., die als een reuzenweb de aarde om spannen. Zij vloag naar alle wind streken, kwam in alle werelddelen en leerde vele steden en mensen ken nen. In de cabine, zorgend voor het wel zijn van passagiers en bemanning, sprak zij met emigranten en staats lieden, met oude mensen die in verre landen hun kinderen gaan bezoeken en met pelgrimgangers naar Rome, zy bemoederde baby's, die met het gezin herenigd moesten worden. De oorlog maakte daaraan een abrupt einde. Trix Terwindt bleef niet bij de pakken neerzitten. Zij diende haar vaderland met moed en levensgevaar, werd parachute-springster. B ij het einde van de oorlog werd zij uit een gevangenkamp bevrijd en wijdde zij al haar krachten aan de wederop bouw van de K.L.M. Nu zegde zij de luchtvaart vaar wel om zich in Canada op een farm te vestigen. Vóór haar vertek heeft zij, dank zij 'n aangeboren schrijfta lent, dit boeiende boek geschreven over het leven van een vrouw, die meevloog, en we zijn er van over tuigd, dat ieder die het lezen zal, ook zal meegenieten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6