,/Uamjaamwde 1951 BEURS - Q VERZICHT Paus Pius XII 75 jaar De eerste legeroefening met scherp Ford-fabrieken te Amsterdam opleidingscentrum DONDERDAG 1 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Morgen viert paus Pius XII zijn 75ste verjaardag. Eugenio Pacelli werd op 2 Maart 1876 geboren uit een oude Romeinse familie, die reeds generaties lang in burgerlijke dienst van het Vati- caan was. Hij was de tweede zoon van Filippe Pacelli en Virginia Gra- 2iosi. Zijn grootvader was onder secretaris van de dienst buitenlandse zaken van het Vaticaan en zijn broer verwierf bekendheid als pauselijk afgevaardigde bij de onderhandelin gen met Mussolini over de Kerke lijke Staat. Na het lyceum te hebben door lopen, ging Eugenio op 18-jarige leeftijd naar het groot—seminarie. Reeds tijdens het eerste studiejaar bleek hij aan tuberculose te lijden. Dit was een zware slag voor de jonge priesterstudent, die meende, dat hij hierdoor zijn ideaal niet zou kunnen ver wezenlij ken De Italiaanse lucht is echter ge zond en voor de studie was een op lossing te vinden. Eugenio ging naar huis, maar zette zijn filosofische studie voort aan de Staatsuniversi teit en zijn theologische aan het Pauselijk Attenaeum Appolinaris. Eind Maart werd Eugenio priester gewijd. Na zijn wijding studeerde hij verder en promoveerde eerst tot doctor in de theologie en daarna In het kerkelijk en burgerlijk recht. In 1901 kwam de jonge priester op het pauselijk staatssecretariaat, waar hij achtereenvolgens de functies van „apprendista" letterlijk leerjongen en „Minutant" ontwerper van concepten etc. vervulde. Op ad vies van mgr. Gasparri gaf hij een professoraat aan de juridische facul teit van de Apollinaris op en sloeg het aanbod af, om aan de universi teit van Washington Romeins recht te komen doceren. Langzamerhand klem hij op tot hogere functies. In 1904 geheim ka merheer van de paus; 1905 huispre laat van de paus; 1911 ondersecreta ris buitengewone kerkelijke aange legenheden, waarvan hij in 1914 secretaris werd; 1912 redactie-secre taris van de commissie tot codificatie van kerkelijk recht. In 1911 vertegenwoordigde mgr. Pacelli de Heilige Stoel bij de kro ning van koning George van Enge land. Zes jaar later werd hij be noemd tot nuntius te Muenchen. Zijn voornaamste taak was de vredes pogingen van de paus in Duitsland te bevorderen. Keizer Wilhe'm stond hier niet afwijzend tegenover, maar de rijkskanselier wilde anders. Tij dens de grote woelingen in Muen chen na de eerste wereldoorlog was mgr. Pacelli een toonbeeld, van rust. Toen zijn personeel de straat niet meer durfde betreden, ging hij zelf zijn post wegbrengen. In 1920 werd mgr. Pacelli nuntius te Berlijn. Hier ijverde hij voor een concordaat met Duitsland, dat in 1929 tot stand kwam. Intussen reisde hij door Duitsland en bracht zelfs een bezoek aan Nederland, waar hij in het missiehuis van Steijl, aan 81 missionarissen het missiekruis uit reikte. Mgr. Pacelli was zeer gezien in Duitsland en men was teleurgesteld, toen hij in 1927 naar Rome werd ge roepen. In December van dat jaar werd hij tot kardinaal verheven. Nauwelijks twee jaar later werd kar dinaal Pacelli tot staatssecretaris be noemd en twee jaar daarna tot aarts priester van St. Pieter. Kardinaal Pacelli reisde veel. In '34 bezocht hij als pauselijk afge vaardigde het Eucharistisch Congres in Argentinië. Daarna volgden rei zen naar Lourdes, Lisieux en de Ver. Staten, waar hij vier ere-doctoraten verwierf en een onderhoud had met president Roosevelt een dag nadat deze herkozen was als president. In begin Maart '39 stierf paus Pius XI en kort nadien werd kardi naal Pace'li tot paus gekozen. Nog m de eerste helft van dit jaar zal met de bouw van een nieuw sta-' tionsgebouw voor de Gelderse hoofd stad worden begonnen. Ir Q. den Hollander deed gisteren deze voor Arnhem zo verheugende mededeling tijdens een inspectietocht naar Arn hem en Zutphen. Hij was vergezeld van een groot aantal bouwkundigen en technische ambtenaren, die veel belangstelling toonden voor de tekeningen van het nieuwe Arnhemse station Het zal een station worden met twee gezich ten. want behalve het in moderne stijl ontworpen frontaanzicht, komt er aan de achterzijde als het ware een tweede station. Dit zal toegang geven aan de reizigers, die via de Amsterdamseweg de perrons willen bereiken. Deze perrons zullen wor den verlengd, en het aantal zal van twee op drie worden gebracht. On derling zullen zij door een tunnel met elkaar worden verbonden. Er komen twee gecombineerde in- en uitgangen, welke zullen uitkomen op een bus- en trolleystation, dat door de gemeente zal worden aange legd. Een fietsenstalling waar plaats is voor 2000 rijwielen, wordt even eens in het gebouw opgenomen. Nederland heeft, tot 1 April, 10 OOO man gevechtsklare troepen Voor de eerste maal in de historie van de Koninklijke Landmacht heb ben infanterie- en artilleriesoldaten gezamenlijk met scherpe munitie geoefend. De mannen van de lichting 1949 II zagen op de Oldenbroekse schiethei de brisantgranaten op vijf honderd meter voor zich uiteen plof fen, voelden het gedreun in de grond en ondervonden thans in practijk, wat het betekent, wanneer artilleri esteun wordt aangevraagd cm een vijandelijke stelling zo te Deuken, dat de infanteristen er met grote kans op succes tegen kunnen oprukken. Deze oefening „unito" voltooi de de opleiding van de lichting 1949 II en dat betekent, dat ons land thans voor het eerst sinds de bevrijding over een eenheid beschikt, vol doende opgeleid en bewapend om eventueel dienst te kunnen doen op een Europees gevechtstoneel. VOLKOMEN VERTROUWEN. De commandant van de strijd krachten te velde generaal-majoor A. T. C. Opsomer zei gistermiddag na afloop van de oefening nadruk kelijk dat lichting 1949 n een een heid is geworden, waarin hij zowel in moreel als materieel opzicht vol komen vertrouwen heeft. Deze eer ste gevechtsklare troepen, bij elkaar nog geen tienduizend man, zullen 13, 14 en 15 Maart als gevechtsgroep een slotoefening op de Veluwe rond de Harskampterreinen houden, voor dat zij 1 April a.s. met groot verlof gaan Na 1 April beschikt Nederland over geen enkel paraat legeronder deel totdat de lichting 1950 II geheel is opgeleid. De oefening „Unito" op de Olden broekse hei is als het ware in zessen gesplitst. De afgelopen week kwam telkenmale een ander bataljon in actie en het zesde en laatste bataljon rukte gistermiddag onder de ogen van generaal-majoor Opsomer en talrijke andere leger-autoriteiten op naar het door granaten beschoten gebied. Om veiligheidsredenen kon de werkelijkheid nog niet geheel nage bootst worden. Granaten vielen. In reële gevechtsomstandigheden rukt de infanterie bij een inleidend artilleriebeschieting ongeveer op tot honderd meter van de plek, waar de Consul" en „Zephir Six" de nieuwe Ford-sprookjes In October 1950 bracht de Ford Motor Company Ltd te Dagenham, Engeland, op de Earls Court Show te Lpnden twee nieuwe mode len, nl. de „Consul'' en de „Zephyr Six." Ook te Brussel werd in het midden van Januari van dit jaar de „Consul" op de jaarlijkse auto-show in het Palace Centen aire tentoongesteld. De verschijning van deze twee nieuwe Ford-automobielen werd de grootste sensatie van de Earls Court Show genoemd- De „Consul" met zijn vier-eylin- der 47 p k. 1,5 liter kopkfeppenmotor, biedt gemakkelijk plaats aan vier tot vijf passagiers en heeft een wielba sis van 2.54 meter terwijl de „Zephyr Six" een zes-cylinder 68 p.k. 2,2 liter kopk'eppenmotor heeft met een wiel basis van 2.64 meter. Beide modellen hebben onafhan kelijk geveerde voorwielophanging met ingebouwde, dubbel werfcende hydraulische telescoop schokdem pers. hydraulische remmen en een chassisloos „all steel" carrosserie. Door de juiste opstelling van de zitplaatsen tussen de voor- en achter as, is een bijzonder rijcomfort voor de inzittenden gewaarborgd. De uiterlijke vormen en de fraaie inte rieurs zijn volkomen op elkander af gestemd. Nu de „Consul" als eerste van de twee nieuwe modellen langzamer hand in Engeland in productie is ge nomen, werd het nodig geoordeeld dat ook andere Fordfabrieken ove de gehele wereld, welke product? van Dagenham op hun program he1 ben staan, met de fabricage-methc den van dit nieuwe model vertrouw moesten worden gemaakt. Het wr voor de Fordfabriek te Amsterdar dan ook een grote eer. dat zij wer> uitgekozen a's „Opleidings-Centrum' voor de technici uit de gehele Ford- wereld-onganisatie. En zo zien wij dan op het ogenblik aan de speciazd voor deze nieuwe modellen omge bouwde productie-lijnen voorzien van door T. L. buizen ver iohte werk- „pitsEngelsen, Ieren, Denen, Bel- ten, Finnen, Zweden, Canadezen. uid-Afrikanen. Brits Indiërs, Nieuw Zeelanders, Australiërs, Spanjolen, Fransen en Amerikanen zich bekwa men in de productie-methoden van de „Consul". Men kan echter niet zeggen, dat er een Babylonische spraakverwarring heerst, want de lijftaai in de Ford-organisatie is En- granaten vallen; thans op de Olden broekse hei hield men een onveilige strook van vijf honderd meter aan, terwijl bovendien de 12 stukken 9- veld niet achter de oprukkende troe pen, doch in de flank er van stonden opgesteld om risico zoveel mogelijk te vermijden. Om drie minuten voor drie begon het artillerie-bombarde ment. Vier minuten lang vielen honder den brisantgranaten met grote scherfwerking neer op een strook van ongeveer vier honderd meter breedte en na deze steun der kanon nen werd verondersteld, dat de (niet aanwezige) „vijandwel zo zeer „in de grond gedrukt was", dat de on geveer zevenhonderd infanteristen langzaam op konden rukken, met geweren en stenguns van de heup af vurende (ook met scherp) om even tuele weerstand biedende tegenstan ders nog meer te intimideren. Vliegtuigsteun aangevraagd. Het artillerievuur werd vervol gens meer naar voren verlegd en toen even later de denkbeeldige vijand de kans gerbuikte een tegenaanval met tanks te doen werd vliegtuigsteun aange vraagd. Vier meteors kwamen uit Noor delijke richting en in twee duik vluchten „vernietigden" deze straaljagers de tanks, enkele wrakke en roestige Duitse ge vaarten. In tegenstelling tot infanterie en artillerie gebruikten de vliegtuigen geen scherpe munitie. In totaal werden deze middag on geveer vierhonderd granaten ver schoten, waarbij wij aantekenen, dat elke granaat ongeveer 50 kost. De afgelopen week zijn 2.400 granaten verschoten, wat betekent, dat de oefening „Unito" alleen al W3t mu nitie betreft om en bij 120.000. zou hebben gekost, wanneer Neder land deze munitievoorraden niet van geallieerde zijde op bepaalde voor waarden" ontvangen had. Zo is het te begrijpen, dat in ons vooroorlogse leven dergelijke oefe ningen op financiële gronden niet mogelijk waren. „Unito" is een begin geweest, want de bedoeling is voortaan de opleiding van elke lichting op deze wijze te voltooien daarnaast zullen ook de troepen, welke dit jaar voor herha lingsoefeningen onder de wapenen Nu de Lente weer in aantocht is, hebben de grote mode-ontwerpers van Parijs hun schat van nieuwe modellen aan de wereld geopen baard. Uit de grote collectie tonen wij vijf modellen: Links boven: een bruidstoilet van Madeleine Vramant; negen wijde plooien van witte, geborduurde or gandie, welke over elkaar vallen vormen de rok, terwijl ook het cape- je op de zelfde manier en van de zelfde stof is vervaardigd. Later kan deze japon, zonder veranderd te worden, dienst doen als zomer- avondjapon. komen, telkenmale een dergelijke reële samenwerking met de artille rie medemaken. Tenslotte wijzén wij er op, dat bij deze oefening alleen Engelse wapens gebruikt zijn. Hoewel het, zoals bekend, de bedoeling is de bewapening van ons gehe le leger op Amerikaanse leest te 1 schoeien, is de aanvoer nog te klein geweest om ook maar een regiment te voorzien. Generaal Opsomer hoopte echter, dat de aanvoer van materiaal thans zo- danig#is, dat deze zomer tijdens de herhalingsoefeningen reeds bepaalde onderdelen met Ame rikaanse wapenen zullen kunnen manoeuvreren. IN VEILINGHAL MOBILISATIE-MATERIAAL Het gebouwencomplex van de Ccöp. Tuinbouwveiling der Zuid- Hollandse Eilanden te Rotterdam :"s door het bestuur van de coöperatie aan het Rijk verkocht. Naar wij ver nemen zal het complex door de Kon. Landmacht worden gebruikt voor de opslag van mobilisatie-materiaal en de legering van enkele compagnieën. f Rechts boven: Schiaparelli maakte het mantelpakje links, van donker grijs flanel met ongewoon grote i borstzakken. De sluiting van het jas je geschiedt door grote hoornen knopen. Rechts een zandkleurige swagger; langs de zomen in banen gestikt, evenals de zomen en zak j ken van de jurk. Deze laatste heeft over de gehele lengte een klein ster- I motiefje. j Links onder: een avondjapon van rode taft, ontworpen door Castillo, en „Amerikaanse Roos" genaamd; de rok is van onderen sterk geplooid ais een „harlekijnskraag". Op de linkerschouder is een diamanten clip bevestigd, welke is ontworpen VLIEGTUIGBOM ALS BLINDE PASSAGIER Een vliegtuigbom van 250 kg. is gisteren met een vrachtauto van. het ene eind van Den Haag naar het an dere eind vervoerd, zonder dat de bestuurder zich van zijn gevaarlijke lading bewust was. De bom was vol komen intact. Het projectiel werd gevonden aan de Maartendijkslaan, waar arbeiders bezig waren met het verplaatsen van gestort zand, dat per vrachtauto van het Staten plein werd aangevoerd. Men neemt aan dat de bom aanvan kelijk in de grond van het Staten- n'ein heeft gezeten, door een geluk kige greep van een grijper met zand en al in een vrachtauto is gedepo neerd en dwars door Den Haag naar de Maartendijkslaan is vervoerd. Toen het oorlogstuig daar werd ge vonden werd het werk ogenblikke- 1 lijk gestaakt. De politie sloot het ver keer langs de gevaarlijke plek af en de hulpveiligheidsdienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken 1 heeft de bom gedemonteerd. door de beroemde, Perzische juwe lier Fringhian. Midden onder: een middagmantel van zachte, witte wollen stof, gedra gen over een eenvoudig zwart pak je. De ontwerpen van deze mantel, Jaques Griffshows, werd geïnspireerd door het model van de jassen, wel ke door de „dandy's" in de 90er ja ren werden gedragen. Kleine stalen knoopjes vormen de diagonale sluiting. Een strooien hoedje, met een band van zwart fluweel naar het model van de Derby-hoed, bekroont het ge heel. Rechts onder een zeer gedistin geerde avondjurk van Pierre Bal- main, waarbij een bruin tulen sluier met grote noppen wordt gedragen. rel technici bestuderen de onafhan kelijke voorwielophanging van de nieuwe „Consul". De nieuwe „Consul" op de proefbaan van de Nederlandse Ford Automi biel Fabriek te Amsterdam. j GOED PRIJSHOUDEND. Bij de opening van de effecten beurs heerste er een lome stemming en had de affaire haast niets ie bete kenen, Zoals bekend werd gister middag een grote executieveiling in effecten gehouden He' tijdstip van de aanvang dezer veiling was met 15 minuten vervroegd, zodat om kwart voor twee de meeste beursbe zoekers zich niet op de efectenbeurs bevonden maar in het nabijgelegen lokaal van de veiling. Al spoedig bleek de belangsteling zo groot te zijn, dat de hier gemaakte prijzen vrijwel overeenkwamen met de offi ciële beursnoteringen en voor som mige fondsen zelfs iets hoger waren. Dit bleef n:et zonder inv:ced op de effectenbeur, met name de Indone sische sector. Zoals bekend bestond het overgrote deel der kavelingen uit Indonesische fondsen De Cultuur waarden, die met uitzondenng van Amsterdam Rubber iets lager waren geopend, herstelden zich dan ork te gen slot volkomen, Certificaten Deli Mij. bleven echter hierbij achter. Amsterdam Ruober maakte een winst van bijna drie punten en HVA vas twee punten hoger De Indone- ische credietins telling en di- even- ens lager waren geopend, herstel en zich goed. In de hoek, waar de aandelen Ex- jratie verhandeld worden, ging dat teren vrij druk toe,. De kooplust as niet onaanzienlijk en dit fonds eeg van 56 tot 61. De Industriemartkt had een wei- ig belangwekkend verloop Het be- icht. dat West Duitsland voorlopig alle invoer heeft stopgezet, maakte geen prettige indruk. In Olies heerste weer het traditionel aanbod, hetgeen ditmaal een koersverlies van ruim twee punten veroorzaakte. Unilever en Philips waren circa een punt la ger, Aku's onveranderd. De Scheepvaartmarkt opende wat lager, doch hierna trad geen verdere reactie in, integendeel, er volgde een goed herstel tot iets boven het niveau van Dinsdr.g. De beleggingsmarkt sloot prijshoudend. De Amerikaanse sector was over net algemeen een kleinigheid lager, hetgeen ook in het agiopercentage tot uitdrukking kwam. Dit liep achteruit tot 19': pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5