L A. v. Dijk over de gemeente-politiek en het fractie-beleid Agpjgeióse hutspot#? Veldheim en BouwEust opnieuw het onderwerp van discussie Verkeerde critiek op de partij unstleven in Leiöen DONDERDAG 1 MAART 1951 Ut KIOSK OURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Jaarvergadering K.V.P., afd. Leiden De belangstelling der katholieke Leidenaars voor de politiek, die de kath. gemeenteraadsfractie in het afgelopen jaar heeft gevoerd, kon niet bepaald groot genoemd worden, toen gisteravond in „De Doelen" jaar vergadering werd gehouden door de Kath. Volkspartij, afd. Leiden, en de fractievoorzitter, de heer A. v. Dijk, een inleiding hield over genoemde politiek. Weliswaar was het aantal aanwezigen groter dan op andere K.V.P.-vergaderingen, maar het had nog veel beter kunnen en moeten zijn. Bij de aanvang behandelde de voorzitter, de heer St. Menken, eerst enige organisatorische en politieke aangelegenheden De plaatselijke sa menwerking tussen de drie besturen van Jongeren-K.V.P., senioren en Propagandaclub was zeer goed te noemen. Binnenkort zullen gezamen lijke bestuursvergaderingen worden gehouden, om een inwendige ge zondheid te bereiken, die voor de verdere ontwikkeling van dit samen werken nodig is. De Jongeren-goep heeft getoond iets te willen en te kunnen. Zij moet thans nauwer bij het werk betrokken worden, even als „Dr. Schaepman". Uit de drie groepen zal getracht worden een werkgroep te vormen, die zich door studie op verschillende zaken bezint en bij diverse werkzaamheden op treedt. Spr. prees het Vormingsinstituut te Baarn, dat al verschillende goede resultaten heeft afgeworpen, en be val de partij-uitgaven „De Opmars" en het Kath. Maandblad voor Staat kundige Vorming in de belangstelling aan. Binnenkort zal een propaganda- actie voor beide op touw gezet worden. Sprekend over de critiek, die men op de K.V.P. heeft, wees de voorzit ter op twee hoofdpunten hiervan: In de K.V.P. zou de K.A.B. het maar voor het zeggen hebben en door ge knoei van de K.V.P. zouden wij In donesië thans kwijt zijn. Critiek, die niet met de feiten overeenstemt en waarvan de eerste grotendeels terug te brengen is tot partij-jalouzie De K.V.P. gaat slechts te werk volgens de Pauselijke encyclieken, die aan geven hoe in sociale rechtvaardig heid de maatschappij moet worden opgebouwd. Ten aanzien van Indo nesië, moet men het hele samenstel van krachten zien, dat reeds lang voor de oorlog werkte, waaraan men toen, ondanks vele waarschuwingen van missionarissen en zendelingen practisch geen aandacht heeft be steed. Waarom is er zo wenig offerzin om te komen tot betere samenwerking tussen de standen? Deze offerzin zal ncdig zijn om het gemeenschappelijk belang, waarvoor de K.V.P. zich ge- p'aatst ziet, goed te kunnen dienen. Wij vragen, aldus de voorzitter, naast opbouwende critiek, een offer bereidheid van alle personen. En zij, die slechts critiek kunnen leveren, zouden beter doen om eens voor cnze staatkundige leiders te bidden, om kracht voor hen te vragen in deze moeilijke tijd! Jaarverslagen. De heer J. M. H. Horickx, secreta ris, bracht het jaarverslag uit. De af deling telt thans 984 leden, waar onder 283 vrouwen. De heer A. Speel, penningmeester, meldde 2714,07 aan inkomsten en een batig saldo van 13,77, waarbij moet worden op gemerkt, dat ruim f 1200,— aan con tributies pas in Jan. 1951 werd opge haald en dus niet in dit overzicht verwerkt is. In de kascommissie wer den de heren Walter, Nicolaï en v. d. Berg benoemd. In de vacature .Wilmer werd mr. F. J. A. van Dieren tot bestuurslid gekozen. Wat lezers schrijven OVER-COMPLEET AAN KATTEN. „In verband met het in elk voor jaar voorkomend verschijnsel van een massale geboorte van katjes verdient het aanbeveling om zoveel mogelijk te trachten het vormen van nesten te voorkomen en in de tweede plaats, a's er eenmaal jonge katten zijn, waarvoor een goed tehuis kan wor den gevonden, ze liefst dadelijk na ue geboorte te doen inslapen. Men kan dat doen, door de hulp in te roe pen van een dierenarts of bij een plaatselijk dierenasyl, dan wel door de diertjes onmiddellijk na de ge boorte in lauw water onder te hou den. Men late uiteraard de kinderen daarvan onwetend." Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Leiden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (D( de heren H. J. M. van Beek (Leioschen- Openbare werken. Hierna was het woord aan de heer Van Dijk, die in het kort de belang rijkste zaken, welke het vorig jaar gemeenteraad passeerden, behan delde. Sprekend over Openbare Werken toonde spr. zich tevreden met de 520 woningen, die in 1950 gereed kwa men. Hij prees het kath. commissie lid, dat steeds aandacht besteedde aan de woning voor het grote gezin en wees op de noodzaak van speel- en sportterreinen. Ten aanzien van de Mare, waar over veel sensatie is ontstaan, was de meerderheid van de kath. fractie vóór demping, alhoewel dit geen prin cipiële kwestie is en ieder lid er over denken mag zoals hij wil. Ook de restauratie van de Stadsgehoorzaal was geen principezaak. De fractie was verdeeld ten aanzien van de wijze waarop restauratie moest plaatsvinden. Persoonlijk was spr. voorstander geweest van nieuwbouw. Het voorstel van B. en W. inzake het Warmonder merenplan werd aange nomen, alhoewel spr. daartegen be zwaren had, omdat er paal en perk gesteld moet worden aan het vernie tigen van cultuurgronden. Onderwijs. In de sector Onderwijs gebeurden er geen daverende dingen. Het was een zaak van bijzondere zorg er op te letten, dat de vergoeding tot in standhouding van de bijzondere scholen geen aanleiding tot klachten heeft. Ook aan de culturele zaken moet de kath. fractie aandacht schen ken. Thans is er een commissie in gesteld. Wat betreft de nieuwbouw van scholen, moeten we op onze hoede zijn. We zullen vooruit moeten zien en reeds bij de stadsplanning onze plannen klaar hebben. Spr. was er een voorstander van om schoolgeld als een aparte belastingpost te be schouwen en, aangezien de K.V.P. gezinspartij is, voor te stellen school geld te heffen naar draagkracht vol gens de belastingen, zonder dat er in gelijkwaardige gemeenten ver schillen in het bedrag zijn, afhanke lijk van het tekort op de begroting! Vooral in de middengroepen kan het schoolgeld in vele gevallen een on dragelijke last zijn. Sociale Zaken en Financiën. Bij Sociale Zaken noemde spr. de bouw van een nieuw Consultatie bureau aan de Wassenaarseweg en de thans functionerende School- tandverzorging. Het stemt tot vreug de, dat B. en W. aan het particulier initiatief inzake de gezondheidszorg ruim baan geeft, door belangrijke subsidies aan de Kruisverenigingen. Wat de Financiën betreft, wees de heer Van Dijk op het tekort van 1 1/4 millioen op de begroting, waar door het onmogelijk werd verschil lende overigens zeer belangrijke pro jecten in behandeling te nemen. Het geheel resumerend wilde spr. toegeven, dat in de kath, fractie niet alles steeds con amore is gegaan. Maar over het algemeen was er steeds een prettige samenwerking. Men behandelde de kwesties eerlijk en zakelijk, zonder dat er in princi piële aangelegenheden verschil van mening was. Nooit heeft bij een der leden bet groepsbelang geprevaleerd boven het algemeen belang! Een zeer uitvoerige gedachte-wis seling volgde, tijdens welke bijna alle punten weer werden aangesne den, zonder dat er nochtans nieuwe perspectieven naar voren kwamen. Met hartelijke dankwoorden voor de zeer duidelijke uiteenzetting en de prettige wijze van behandelen door de heer Van Dijk, besloot de voorzit ter de vergadering. Donderdag 1 Maart. Het was gisteren alweer feest in de stad. Want de heer J. de l'Ecluse, monteur bij de N.Z.H.V.M., vierde zijn zilveren feest. Ten huize van de jubilaris, Zuidsingel 16, verscheen een deputatie, bestaande uit de he ren H. J. Kapteyn en C. Wassink, resp. chef en opzichter van de Tech nische Dienst, die de gelukwensen dam), G. W. The (Leiden), (K) N. H.van de directie overbracht, natuur- van Vendeloo (Den Helder) en (F) Ujk enveloppe. Bovendien met H N. Koning (Roermond); doctoraal j «m oorkonde van de Ned My. van examen Sterrekunde met Natuur ,V,V\ en ^d. Leiden, met kunde de heer A. D. Fokker (Lei-bijbehorende zilveren dvaagjennmg. den); doctoraal examen Wiskunde! de loop van de dag kwamen nog met mechanica de heer H. J. Schutte vele collega s en vertegenwoordigers van het Jubileumfonds hun felicita- de Vet' biochemie ~de heer~T.~Kralt I aanbieden in de met vele bloem- (Delft); doctoraal examen Scheikun- j (Rijnsburg); candidaatsexamen Psy chologie de heer J. C. Oudshoorn (Voorburg). COLLEGIUM S. L. C. SAMENGESTELD. Het Collegium van het Leidsche Studentencorps is voor het komende jaar als volgt samengesteld: J. J. C. Alberdingh Thijm, praeses; A. F. de Savornin Lohmann. ab-actis: H. Hool- fcoom quaestor: A. A. de Mol stukken gesierde woning. Morgen gaat in Lido de film „Een avontuur in Napels" draaien. Deze geestige, Italiaanse film handelt over de moeilijkheden, die een jong echt paar door oorlogsomstandigheden on dervindt. In verband met dit bij zondere onderwerp laat „Rio Films N.V.", die deze film uitbrengt, aan ieder paartje, dat dezer dagen te Lei den in ondertrouw is gegaan, een bouquet bloemen bezorgen en twee vrij kaartjes voor de film. Wat wij een Otterloo, assessor I; J. A. M. van aardige attentie vinden. Nispen tot Sevenasr, assessor II- De Leidse Amateur Fotografenver- ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST VOOR K. EN O. Flipse heeft onze deze winter vaak tot dankbaarheid verplicht om het vele mooie dat hij aan ons gegeven heeft. Dit laatste concert van de se rie Symphonie concerten van K. en O. was voor de pauze niet bijzonder gelukkig. Noch in Beethovens's „Ouverture Egmont", welke te ro buust en ongeïnspireerd tot ons kwam, noch in het 2e pianoconcert van Brahms, 't Was alsof 't orkest te vermoeid was; een symptoom, waar over men zich niet kan verbazen, wanneer men nagaat hoe ontzaglijk veel werk dit ensemble en z'n diri gent in de laatste tijd hebben ver zet. De Zwitserse pianist Paul Baum- garten was de solist in het concert in Bes van Joh. Brahms. Prof. Dr. Weingarten heeft niet te onderschat ten pianistische gaven. Zijn spel wordt door gevoels-expansie beïn- eniging maakte gisteravond de uit slagen bekend van de jaarlijkse club wedstrijd. De deelname werd bevre digend genoemd en het peil der foto's over het algemeen hoger dan verle den jaar. Met een klein puntenver- schil werden de prijzen als volgt toe gekend: Hoofdklasse: 2 eerste prij zen: J. G. Gompelman en H. Groe nendijk. 2de mr. F. E. de Wilde. Se niorenklasse: le B. Hoogewerff Eikelenboom. 2e K. Hulsbos. Junio renklasse: le W. G. Aldershoff, 2e. S. H. Lim. Eervolle vermelding: A. For ma, G. Hof enk Jr. Vandaag viert de heer J. C. Dier gaarde, verkoper op de tap ij ten-af de ling van Vroom en Dreesmann te Leiden, zijn zilveren jubileum. Hij werd hedenmorgen toegesproken door de heer G. M. Gribnau, bedrijfs- leidere die in de jubilaris de uitste kende service prees, die hij de klanten biedt en memoreerde de ijver van de heer Diergaarde voor de vakoplei ding. Namens de directie, die ver hinderd was, bood de heer Gribnau de gebruikelijke enveloppe aan. Bo vendien geschenken namens het per soneel en de chefs. De heer Huibers sprak namens de collega's van de af deling en kwam met een grote mand vol met fruit en andere heerlijkhe den, aandragen. STADSKOK. Leidse commissie vergaderde. Dezer dagen vergaderde, onder voorzitterschap van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, het algemeen be stuur van de commissie van samen werking voor Bijzondere Noden. Aan het door het dagelijks bestuur uitge brachte verslag over 1950 ontlenen v/ij het volgende: De Commissie heeft ten doel steun te verlenen, indien mag worden aan genomen, dat de hulpzoekende voor goed, althans voor geruime tijd, bui ten geregelde onderstand zal worden gehouden, of in zijn zelfstandigheid zal worden hersteld. Er kwamen in 1950 90 aanvragen in, waar-van in 38 gevallen werd geholpen. Om een in druk te geven van de verleende hulp: een invalidenwagen, verpleging en medische behandeling, een studietoe lage, ledikanten, huisraad, kleding. De gehoipenen behoorden tot allerlei kringen der bevolking. Met de hulp verlening waren in totaal bedragen van ruim 9200 aan giften en 1900 aan leningen gemoeid. Krachtige hulp ondervond de com missie in het bijzonder van de Leid se Maatschappij van Weldadigheid en van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nor*en. Verder werd met verscheidene kerkelijke en particu liere instellingen en fondsen samen gewerkt. vloed. Hij speelde het 2e concert als of hij toch wel op dreef was. Zijn genre is deze muziek ongetwijfeld, omdat hij Germaans is ingesteld. De lyrische idéé leefde hij uit en toch blijft er een afstand bestaan, een af wezigheid tussen vertolker en toe hoorder. 't Orkest was ook al niet gelukkig in de vertolking van Brahms ideeën. Niettegenstaande 't werk er aanleiding toe geeft, 't Was alles zo log en het moment, waarin de cello „Immer leizer wird mein Schlummer" speelt was sentimen teel en gag geen aangename verras sing. 't Was of de solist, en 't orkest beiden tot een zekere nervositeit ge prikkeld werden. Toch bleek 't dat er in de volle zaal velen onverdeeld genoten hadden, veel applaus. Na de pauze waren Flipse en z'n mede werkers anders te spreken. Buiten gewoon mooi was de vertolking van de Ballade voor orkest, van Henk Badings. Symphonische variaties over „Het waren twee Conincskin- deren". Welk een prachaige thema tische verwerking. Wat een sterke structuur en wat een voortreffelijk orkest-coloriet. 't Orkest speelde met verzadigde klank en de dirigent stond de idee van het werk zeer na bij. Ten slotte de melodieuse, ster ke en kleurige Suite „l'Orséau de Feu" van Strawinsky. nog in de sfeer van Rimsky Korsakoff maar toch de eigen sfeer en moderniteit duidelijk waarneembaar. De algehe le toewijding, het verband van de musici onderling en met de dirigent bleek uit alles, 't Was een uiterst verzorgde levendig beweeglijke en bewogen interpretatie vol distinctie. Dit alles verdient de grootste waardering, die ruimschoots betoond werd aan de dirigent en 't orkest. Flipse had namens het bestuur van K. en O. een bloemstuk in ontvangst te nemen met dankwoord voor 't ve le in dit seizoen door 't Rotterdams orkest geschonken. Ovationeel ap plaus! J. Kortmann. Jaarvergadering van „St. Eloy De R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, hield jaar vergadering in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Voorz. J. de Groot verwelkomde de geest, adviseur, pater E. Spruyt O.F.M. en de districtsbestuurder, de Het bestuur onderging een wijzi- heer E v d_ Hulst. Nadat de jaar- ging, doordat de heer J. J. M Noord- verslagen van secr. en penningmees- man werd vervangen door de heer i ter onveranderd waren goedge- J. B. M. Pompe en doordat het se- keurd en de kascommissie verslag cretariaat overging van de heer J. A. j had uitgebracht, werd de heer P. van Zanten op mr. P. A. van Too- Stouten benoemd tot kasnaziener. GEMEENTERAAD OEGSTGEEST Gisterenavond kwam de raad van Oegstgeest in openbare vergadering bijeen. Het nieuw benoemde raadslid, de heer Th. van Vugt legde in de han den van de voorzitter de vereiste eden af. De voorz. deelde mede, dat G. S. hun goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit van 19 Juli 1950 tot aankoop van grond aan de Rijn- zichtweg voor woningbouw. De heer Vallentgoed meende, dat de bevoegdheden van de raad wer den beknot en zou in beroep willen gaan bij de Kroon. De voorz. ontraadde dit, waarna de mededeling van G. S voor ken nisgeving werd aangenomen. B. en W. deelde mede, dat de ver wachting, dat binnen een jaar het nieuwe uitbreidingsplan tot stand zou komen, helaas niet in vervulling is gegaan. Zelfs kan thans nog niet worden gezegd, wanneer dit wel het geval zal zijn. De commissie van advies voor de uitbreidingsplannen had het ont werp met verschillende opmerkin gen teruggezonden B. en W. hadden met het architectenbureau Verhagen inmiddels voorbereidende bespre kingen gevoerd. Voorstel tot verkoop van 350 m2 grond; gelegen aan de Hofbroucker- laan a 10.80 per m2 aan prof. dr. S. W. Tromp te Leiden. Werd goed gekeurd. Naar aanleiding van het voorstel tot beschikbaarstelling van een cre- diet groot 2250 voor verbreding van de Schoutenburgstraat en tot overname van grond van de firma Proper, zei de heer van Nieuwkoop, dat hij de gehele straat verbreed zou willen zien. In gelijke geest sprak ook de heer Oosterom. De heer van Vugt, evenals weth. o Neef, ontraadde dit op technische •on den. Het voorstel Oosterom werd met 9 tegen 5 stemmen ve worpen. Verwijdering voorlopig monument Vervolgens was een verzoek aan de orde om verplaatsing van de steen van het z.g. voorlopige monu ment aan de Fred. Hendriklaan. B. en W. kenden de motieven, die worden aangevoerd tegen handha ving van de steen ter plaatse alsook de gevoelsoverwegingen, die er voor pleiten, om de bestaande toestand ongewijzigd te laten. B. en W. zien er persoonlijk geen bezwaar in, om de bestaande toestand ongewijzigd te laten, maar gelet op het voorlopig karakter, dat door het comité, met instemming van het toenmalige ge meentebestuur, steeds aan de steen is toegekend, menen B. en W., dat er termen zijn toestemming te verle nen om de steen met inscriptie te doen verwijderen Plaatsing van deze steen bij het monument in het bos van Wijkerslooth heeft de instem ming van het college van B. en W. De heer Blomsma herhaalde, wat hij vroeger reeds had gezegd, dat hij liever het monument had gezien op een openbare zichtbare plaats en niet weggestopt in een bos. Spreker zou de steen voorlopig op de plaats van thans willen laten. De heer Vallentgoed erkende, dat de plaats wat „achteraf" is. Spr. meende, dat aan de verzorging van het monument niet de nodige aan dacht wordt besteed. De voorz. gaf dit laatste toe, waar na het voorstel van B. en W. met 10 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De agendapunten 915 werden als hamerpunten zonder opmerkin gen goedgekeurd. De Leidse grondaankoop B. en W. hadden aan de raad ope ning van zaken gedaan. Zij hebben hun collega's van Leiden naar de motieven van deze koop gevraagd, maar niets losgekregen. De raad van Leiden is van oordeel, dat het belang van de gemeente de eigendom vor dert en het is niet mogelijk, aan der den hieromtrent nadere mededelin gen te doen Aldus, zo zeiden B. en W. in de raadsstukken, luidde het Leidse antwoord. Ten aanzien van de feiten ver meldt het dagelijks bestuur van Oegstgeest, dat dwars door de grond een weg is geprojecteerd. De eigena resse bood hierop de grond aan de gemeente Oegstgeest aan, onder voorwaarde, dat de exploitatie on gestoord zou voortgaan. Wanneer onteigening zou zijn afgewend, moest de eigenaresse een optie kunnen uit oefenen om de terreinen weer in be zit te krijger.. B. en W van Oegstgeest achtten deze voorwaarden niet aanvaardbaar. De eigenaresse wilde, mede in het belang van boeren en personeel Veldheim en Bouv/lust zijn modelbe- drijven het ongestoorde bezit van do boerderijen houden. Door aanne ming van het Leidse aanbod meen den zij nader tot dit doel te kunnen komen. Als voorwaarde is gesteld, dat een passende accommodatie voor de bedrijven wordt aangeboden, of dat de boerderijen na overdracht worden verhuurd voor twaalf jaren met twaalf optiejaren. Indien eigenaresse dit aanbod niet had aanvaard, voorzag zij een liqui datie op lange termijn met rigou reuze gevolgen voor de gezinnen, die hun bestaan op de boerderijen vinden en afbraak van een levens werk. Zij meende dit althans ge deeltelijk te kunnen voorkomen. Aan het eind van hun verklaring deelden B. en W. van Oegstgeest aan de raad mede, dat zij aan Ged. St. hebben verzocht het besluit van de Leidse raad niet goed te keuren. Motie Oosterom veroorzaakte nogmaals discussie Weth. de Neef zei, dat de feiten bewezen hebben, dat zijn mening ge uit in de vorige vergadering juist was, en deelde mede, dat hij in ver band met de toen aangenomen mo tie Oosterom, ontslag neemt als wet houder. Weth. Dijsselbloem heeft destijds voor de motie gestemd, niet, omdat hij meende dat 't gevoerde be leid niet goed was, doch om aan de geste van de raad tegemoet te komen die beoogde stappen te ondernemen tot het niet goedkeuren van de aan koop der gronden. De heer Oosterom meende, dat weth. de Neef de motie te zwaar op neemt. Deze was toch niet gericht tegen zijn persoon als zodanig. - heer de Gruyter kon weth. Dijsselbloem goed begrijpen. Met het oorstemmen heeft hij de raad wil len tegemoet komen. De conclusie, die Weth. de Neef trok, gaat vol gens spr. veel te ver. Spr. hoopte dat weth. de Neef op zijn besluit terug zou komen. De heer Blomsma kon de houding van de heer Dijsselbloem niet begrij pen. De voorz. maakte bezwaar dat dit in urjenbare vergadering werd be sproken. De heer Kerkhof deelde deze me ning niet, daar de motie toch ook in openbare vergadering is behandeld. De raad ging daarna in Comité- Generaal. Na heropening deelde weth. de Neef mede dat hij naar aanleiding van de besprekingen zijn verzoek om' ontslag introk. Rondvraag Mevr. Kramers vestigde de aan dacht op het 750-jarig bestaan dei- gemeente. Zij zou een comité willen zien ingesteld, om de herdenking daarvan voor te bereiden. De heer Vallentgoed wees op de slechte toestand der trottoirs in de Regentesselaan. De heer van Mameren bepleit ver plaatsing tramhuisje aan de Leidse Buurt. De heer Blomsma vestigde de aan dacht op de onbestrate tramrails aan de Rijngeesterstraatweg. De voorz. deelde mevr. Kramers mede, dat het geenszins zeker is dat de gem. 750 jaar bestaat. De Oran jever. heeft over e.a. reeds met het gemeentebestuur gesproken. Weth. de Neef antwoordde de he ren Vallentgoed en Blomsma en be loofde onderzoek. De heer Dijsselbloem deelde op een vraag van de heer Blomsma de, dat hij spoedig met voorstellen betreffende vergoeding aan de brand- jweerlieden hoopte te komen. Hierna sluiting. De bouw van verschillende pa viljoens voor de Stichting Bloemen- daal te Loosduinen, waarvoor 20 Fe bruari de aanbesteding plaats vond, is opgedragen an het aannemers bedrijf Voordouw en Hoogstraten voor een bedrag van 998.000. renburg. DE V. O. L. A. HIELD JAAR VERGADERING. Gisteravond hield de V. O. L. A. (Vereniging Oud-Leerlingen Am bachtsschool) haar jaarvergadering, welke geopend werd door voorzitter P. Zwanenburg, die het jubileum het over.ijden van G. E. K. Kuyn- tjes in herinnering bracht. Als direc teur heeft hij zeer veei voor de ver eniging gedaan en het bestuur mist hem node. Gelukkig werd in de heer C. Brilman een goede opvolger ge vonden, die de vereniging een warm hart toedraagt. Voorts herinnerde spr. aan de excursies, welke in het afgelopen jaar werden gemaakt. De voorzitter verheugde zich in de goede samenwerking met de Boncl van Leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs. Nadat de secretaris zijn jaarver- dag had uitgebracht, meldde de pen ningmeester een batig saldo van ruim 50 gulden. Geruime tijd geleden wer den reeds voorstellen gedaan tot wij ziging van het reglement. Het nieuwe concept werd met enige veranderin gen aangenomen. In plaats van de niei hertuesoare penningmeester werd de heer G. R. E. Kuyntjes in het bestuur gekozen- Tenslotte bracht de voorzitter een grote propaganda-actie ter tafel. In a-lie omliggende plaatsen zal een con tactman aangewezen worden, die vel schillende personen moeten bewer ken. Teneinde de kas niet al te zwaar te belasten, zullen in 1951 en 1952 geen feestavonden georganiseerd worden. Met wel luister hoopt men in 1953 het zilveren feest te vieren. WARMOND Oudste ingezetene overleden. De oudste ingezetene dezer gemeen te, mevr. de Wed. A. Focchetti-Klein- hans. is in de ouderdom van 94 jaar overieden. Thans staat als oudste in gezetene ingeschreven mevr de Wed. W. Kuyper-Weijtenburg, die dit jaar de leeftijd van 95 jaar hoopt te be reiken. ALPHEN AAN DEN RIJN AANKOMENDE MONTEUR VLOOG IN BRAND Toen de bestelauto van de expedi teur Vis en de Jong thuis kwam en aan de pomp zoals gebruikelijk ben zine geladen was, wilde de 18-jarige knecht v. Veen met een brandende lucifer even zien hoeveel getankt was. Daarop wierp hij deze lucifer op de grond, waarop promt de op de grond gelopen benzine in brand vloog en ook van Veen als een brandende fakkel in lichter laaie kwam te staan. In allerijl probeerde men de brandende kleren te blussen. Toen dit gebeurd was bleek de vracht auto vol geladen met goed, vlam te hebben gevat, zodat deze niet zon der gevaar bij de pomp weggereden moest worden. Dit gelukte eveneens waarna met zand en koolasch de brand geblust kon worden. Met ernstige brandwonden over dekt is van Veen na overgebracht te zijn naar dr van Wermeskerken door deze behandeld en verbonden Daarna bestuursverkiezing. Aftre dend waren J- P- Prins, P. Speel en J. v. d Mey, die allen hsrkozen wer den. De voorz. dankte de leden voor het vertrouwen dat zij in het be stuur stellen. Vervolgens werden verschillende excursies besproken: Hoogovens (21 Juli), Sterrenwacht (29 September) en Antwerpen (15 Augustus) voor de bezienswaardig heden en de mooie processie, die door de stad trekt. De kosten hier van zijn 9.per persoon, alles in begrepen. Mocht het voor de leden een bezwaar zijn dan kan er ge- soaard worden op de adviesavonden. Naar de Leidse Duinwaternvaatschap- pii gaat men in do 2e week van Mei tfr~«te»*0 O Na deze uitleg over de excursies, sprak de districtsbestuurder over de klasindeling der gemeenten. Pater Soruyt sprak over de pa troon St. Eloy en over de activiteit van het bestuur. Medewerking van de leden werd gevraagd om er voor te zorgen, dat volgend jaar. wanneer het gouden feest gevierd wordt, de afdeling nog groter en sterker is dan nu. Burgerlijke J§tand Geboren: Hendrika, d. van J. Pouw en J. Fielemon; Gerard Johannes, z. van J. Kokkedee en J. P. Kromhout; Alida Dirkje, d. van G. Russchen- berg en H. Boef; Paul Jan Jacob, z. van J. Hooykaas en G- C. P. Becker. Getrouwd: P. G. van der Sluis jm en R H. van Rijn jd; E. N. van der Drift jm en C. Pret jd; J. de Horn jm en L. F. M. Honsbeek jd; J. Plug jm en G. D. van der Linden jd; J. de Roode wedn. en A. Sira jd; C. Jonge- leen jm en M. C. Bodrij jd; C. van der Reijden jm en J. C. Fasseur jd; j. Stoof jm en E. A. Oudolf jd; H. J. A. Bokern jm en H M. A. Karre- man jd; J. J. van Rooié gesch. F. H. W. Baard-a jd. Overleden: W. van Dam man 48 j.' j. Stoof zoon 2 maanden: M. E. van der Meel wed van v. d. Walle 77 j.; H. van der Vet, huisvr. van Fa-es. 44 jaar; J. M. Gijsman zoon 28 jaar; J Kaapaan man 50 jaar; T. van Bohee- men man 60 jaar. Laatste Berichten PER VLIEGTUIG NAAR KOREA. Van de zijde van de voorlichtings dienst deelt men ons het volgende mee: „Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal in de loop van de volgende week een klein aantal offi cieren en onder-officieren, die zich vrijwillig voor het Nederlandse deta chement Verenigde Naties hebben gemeld, per vliegtuig naar Korea vertrekken, teneinde enkele openge vallen officiers- en onderoficiers- plaatsen aan te vullen. Bij hen zal zich ook de legerpredi- kant, kapitein ds. Ph. P. Meerburg bevinden. Een gedeelte van -het aanvullings detachement zelf, ten getale van om streeks 150 man, zalomstreeks 19 Maart a.s. per schip uit Nederlatv" naar Korea vertrekken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2