S)e GöldóeSoii^cmt Joego-Slavië en de Vier- mogendheden besprekingen De afvallige Italiaanse communisten Togliatti moet gaan zuiveren Mr. Romme krijgt informatieve opdracht Duitsers zullen de buikriem moeten aantrekken Pleven wilde aftreden WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12219 Directeur: C M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Heeft Pleven naar Den Haag gekeken Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 VIERDE BEDRIJF WA langdurige overpeinzing H. M. heeft gisteren geen politieke persoonlijkheden meer in beraad ont vangen heeft de Koningin in de late avond een informatieve opdracht tot vorming van „een kabinet" ver strekt aan prof. Romme. Met enige benauwenis ziet Neder land de fractie-leider van de K.V.P. in de Tweede Kamer aan de slag en de slag in gaan. Het verloop van de Kabinets-crisis vertoont gelijkenis mutatis mutandis! met het grouwelijke sprookje van Blauw baard. De een voor de ander sneeft, na op hoop van zegen zich aan een formatie te hebben gewaagd. Num mer 5 is nu aan de beurt. De per soonlijke begaafdheid en de politieke persoonlijkheid van prof. Romme kennend, troosten we ons opnieuw met goede verwachtingen. Prof. Romme heeft vóór en bij de noodlottige crisis zulk een waar schuwende rol gespeeld en zowel in zijn lijfblad als op de jongstleden Partijraad zo duidelijk en onomwon den zijn standpunt uiteengezet, dat nopens hem men niet in het onzekere behoeft te zijn in welke richting hij in eerste aanleg zal streven: naar een kabinet op brede basis. Met nadruk: in eerste aanleg. Op de Partijraad heeft de nieuwe infor mateur er reeds op gewezen, dat een brede basis zijn voor-, maar ook zijn nadelen heeft, hoewel de balans z.i. zeker doorsloeg aan de zijde der voordelen. In de „Volkskrant" van gisteren toonde hij zich beslister ten opzichte van de nadelen: „Wordt de brede basis onmoge lijk, omdat de gegadigden in de kringen .waaromheen mr. Oud zo gaarne zijn derde macht slaat, zich daarvoor niet gevoelig tonen, dan valt er geen brede-basisliefde te koesteren. En de brede basis wordt evenzeer onmogelijk, wanneer de P. v. d. A. niet zou kunnen opbren gen, wat aan de liefde eigen is, na melijk niet alleen -te ontvangen, maar ook te geven. Want liefde, ook de politieke liefde van de K. V.P., kan nu eenmaal niet bloeien in een dwangpositie, welke ook, noch in enige poging daartoe". Of mr. Romme, toen hij deze lief devolle verklaring neerschreef reeds bevroedde, wat hem boven het hoofd hing? Vermoedelijk wel. Uit een rede, die de waarnemend fractie-leider van de P. v. d. A., mr. Burger, gisteren te Dordrecht heeft gehouden, blijkt, dat nóch Stikker, nóch DreesVan Schaik en, zoals be kend, nóch Steenberghe aan de poli tieke of programmatische eisen van de P. v. d. A. hebben kunnen voldoen. Tot slot vermeldt het verslag als zijn zienswijze: „Wij begeren geen brede basis, hoewel de P. v. d. A. tegemoet komend is". „Tegemoetkomend" in woorden, maar blijkbaar niet in de practijk. Wanneer men de uitspraken van prof. Romme en mr. Burger naast elkaar stelt, ziet de poging van de eerste om tot overeenstemming te komen er niet bijster hoopvol uit. Prof. Romme heeft onder aan voering van een uitspraak van de A^ti-Rev. prof. Anema op de Par tijraad beklemtoond, dat zonder de P. v. d. A. „het voeren van een krach tige nationale politiek vrijwel onmo gelijk is" en daarbij de hoop uitge sproken, dat de P. v. d. A. niet zich zelf in de oppositie zal dringen. Ook heeft prof. Romme vol over tuiging verklaard, dat enig nieuw kabinet zich niet min of meer be langrijk zou kunnen distanciëren van de politiek, door het kabinet Drees— Van Schaik gevolgde en minister Van Maarseveen de hand'boven het hoofd gehouden. Wat de kwestie-Nieuw- Guinea betreft, zag hy het treu rig verschiet, dat „wanneer ieder een hier op zijn standpunt blijft staan, óf Nederland onbestuurbaar wordt ófwel het parlement zichzelf ten deze uitschakelt". Hij kent de moeilijkheden dus door en door. Het feit, dat hij een infor matieve opdracht „zonder grenzen" heeft aanvaard, wettigt de veronder stelling, dat een zo practisch po liticus en handig advocaat nog een gaatje open ziet om tot kabi netsvorming te geraken. Wat voor kabinet ligt geheel in het onzekere. De verwachting is, dat, mocht prof. Romme in zijn informatie slagen, hij niet zélf in het kabinet zitting zal ne men en hij na aan de Koningin een nauw-omschreven advies ten be sluite varf zijn grenzeloze opdracht te hebben uitgebracht de formatie formeel aan een andere figuur zal wensen over te geven. Prof. Romme trekt er nu op uit, om van alle partijen offers te vragen, offers in het belang van het land! het belang dat hij zelf en zijn partij steeds gedurende deze crisis onver droten heeft voorgestaan. Wij hebben in deze weken nergens horen verlui den, dat de Kath. Volkspartij niet off er bereid zou zijn! Wie zelf offer- bereid is, mag offers vergen. P'RF. ROMME EN DE .VOLKSKRANT". De hoofdredactie van „De Volks krant" deelt mede, dat prof. mr. C. P. M. Romme, gedurende de tijd dat hij zich wijdt aan de opdiacht: te infor meren, welke mogelijkheden er zijn tot vorming van een kabinet, gener lei bemoeiingen zal heboer met „De Volkskrant", waarvan hij zoals bekend staatkundig hoofdredac- \k t is. Spanning te wijten aan JSFSagl; de Sovjets De Joego-Slavische minister van buitenlandse zaken, Edward Kardelj, heeft in de Joego-Slavische Nationale Vergadering verklaard, dat zijn re gering een vier-mogendhedencon- ferentie toejuicht. Zelfs een gedeel telijk succes zou het vertrouwen van de mensheid in de mogelijkheid van uitkomst in de huidige toestand her stellen. Joego-Slavië en „alle andere vredelievende landen" verwachten van de vier mogendheden de volgen de vier dingen: 2. het behandelen der vraagstuk ken op practische wijze, 3. het overtuigen van de wereld, dat geen moeilijkheid een veront schuldiging vormt voor het grijpen naar de aanvalswapens en 4. geen onderhandelingen ten De strijd op Korea Moei rder izaam ve Volgens een communiqué van Mac Arthur hebben troepen van het Brit se Gemenebest in het gebied ten Oosten van Tsjipjong zware tegen stand overwonnen en belangrijke doelen veroverd. Het communiqué doelt blijkbaer op de verovering van „heuvel 614" door de Australiërs, aldus Reuter. De Australiërs worden in dit com muniqué echter niet genoemd. De vijandelijke strijdmacht op deze heu vel in de vermoedelijke sterkte van een bataljon bood heftige tegen stand, aldus het communiqué, doch werd er van verdreven Enkele kilo meters ten Westen van deze heuvel dreef een Engelse patrouille een strijdgroep in de vermoedelijke sterk te van een peloton uiteen. De verovering van de heuvel ten Noord-oosten van Tsjipjong is be langrijk, daar de Chinezen van deze heuvel uit vier dagen lang de op mars der verbonden troepen hadden tegengehouden. Op twee punten ten Westen van Hoengson drongen Australische en Zuid-Koreaanse t roepen door de Noordelijke linies. Meer naar het Oosten drongen Zuid-Koreanen Chi nese troepen van strategische plaat sen. Twee kilometer ten Westen van Hoengson bezetten Zuid-Koreanen enkele heuvels. Aan het centrale front deed de luchtmacht der V. N zware aanvallen op 3.000 tot 5.000 Noordelijken, die zich 70 kilometer ten Oosten van Seoel hebben inge graven. De vroegere Zuid-Koreaan se hoofdstad is door de Noordelijken door een netwerk van naar schatting 20.000 loopgraven en geschutsstel- lingen omgeven. Chinezen broeden wat uit op Hainau Gemeld wordt, dat een niet-ge- identificeerd vliegdekschip zich 20 mijl buiten de Westkust van Formosa bevindt. Vliegtuigen van de Chinese nationalisten staan tot opstijgen ge reed. Het blad „Kioe Jat Pao" meldt uit Taipeh, dat de Chinese communis ten op het eiland Hainan voorberei dingen treffen om de Zuidelijk van Hainan gelegen eilandengroep aan te vallen. Oorlogsschepen, landings- boten en jonken zouden bij Hainan samengetrokken zijn. Verder zouden Russische officieren drie divisies Chinese marinesoldaten voor lan dingsoperaties opleiden. men. Alle grote mogendheden, zo ver volgde de minister, dienden de on afhankelijkheid van andere landen te eerbiedigen. De kwestie van de vrede dienden de grote mogendheden als één geheel te beschouwen. De vraag van de herbewapening van Duitsland kon bijvoorbeeld niet af zonderlijk behandeld worden, zij vloeide voort uit de internationale toestand. Joego-Slavië was voorstander van een verenigd doch ontwapend Duits land Ook de bewapening van Roe menië, Bulgarije en Hongarije bo ven de in de vredesverdragen vast gelegde limieten diende op de con ferentie van de Grote Vier bespro ken te worden daar ,de schendin gen van de vredesverdragen door deze landen de internationale ver houdingen hebben verscherpt en van de zelfde aard zijn als de kwestie- Duitsland". Kardelj weet de tegenwoordige spanning aan de Sowjet-Unie. Joego- Slavië had alles in het werk gesteld om de normale betrekkingen met de Sowjet-Unie te herstellen doch te vergeefs. Hij vroeg zich af wat de beteke nis was van de activiteit en de be wapening langs de grenzen. „Dit be tekent niet, dat wij ons in onmiddel lijk gevaar bevinder doch wij moe ten steeds, waakzaam zijn. Wij on- dersc-hfliten de situatie niet licht vaardig". Joego-Slavië zou zich heldhaftig tegen iedere poging om het van de onafhankelijkheid te beroven ver zetten. Rust in Marokko weergekeerd Volslagen rust heerste gisteren in Rabat, de hoofdstad van Marokko en in Casablanca, nadat het geschil tus sen sultan Sidi Mohammed ben Yous- sef en de Franse resident-generaal Juin in der minne was geschikt. De Arabische Liga liet haar secretaris generaal Azzam Pasja echter in Caïro bekendmaken, dat de Arabische sta ten de sultan in bescherming zullen nemen, om te voorkomen, dat hij een instrument wordt ten bate van het kolonialisme. De beide „afvallige'' Italiaanse communistische afgevaardigden A'do Cuchhi en Valdo Magnanie beraden zich al drie dagen met voormannen van de linkervleugel in Rome en men verwacht, dat zij een dezer dagen een politieke verklaring zu'len afleggen. Zij belegden bijeenkomsten ten huize van de sociaal-democratische leider Ignazio Silone in het bijzyn van vooraanstaande politici, vakbondleiders en partisanen uit alle hoeken van het land. Intussen zocht Palmiro Togliatti Daarom vestigen zij hun hoop op de communisten-leider, zijn plaats achter het bureau in de „straat der donkere winkels" weer op. na een afwezigheid van tien weken in Mos kou, terwijl zijn partij, die aan deze zijde van het „ijzeren gordijn" de machtigste is met haar 2 mil'ioen leden, aan een crisis werd blootge steld. Togliatti schijnt voorbereidingen te treffc-n voor een bestuursraad om daarna met alle macht via een zuive ring tot de aanval over te gaan. Veertig communisten te Giulianova in het Oostelijk district Terano heb ben zich „bekeerd" hun partijkaar ten ingeleverd en zich a's lid opgege ven voor de christen-democratische partij. In hetzelfde district heeft de vice-secretaris van het (communisti sche) vakbond hoofdkwartier zijn lidmaatschap opgezegd. Drie honderd leden volgden zijn voorbeeld. „II Tempo' een rechts blad meldt, dat de „afscheidings-"brochure van Oucchi en Masnani een record dag verkoop van 50 000 exemplaren heeft bereikt. De beide afvalligen' houden vol, geen nieuwe partij te willen stichten maar alleen een beweging in het leven te wi'len roepen, die oo zo breed mogelijke basis onderdak kan verschaffen aan communisten en linkse socialisten. De straffe dogma tiek van de Kominform heeft in beide partijen een sfeer van diepe onvrede veroorzaakt, beweren zij. Cucchi en Magnani zijn voorstan ders van een gewapende neutraliteit en geloven, dat een oorlog in de toe komst een partisanenstrijd zal zijn. BEDRIJVIGHEID OP DE TUINDE RIJEN. Bij het naderen van het voorjaar heerst er op de tuinderijen grote bedrijvigheid. De platte kas sen, waarin men aanstonds de vroege groenten gaat kweken, worden in ge- socia'e hervormingen, die meer dan een herbewapening, de wil van het volk o-m zich te verdedigen kan stalen. Loon- en prijspoli tiek in Amerika De Amerikaanse regering heeft gisteren de prijsstop opgeheven, wel ke de vorige maand is ingesteld voor de kleinhandel in kleding, kleden, huishoudelijke textielgoederen, lam pen en manufacturen, en in de plaats hiervan beperkingen opgelegd aan de winstmarges van de kleinhande' Men verwacht -thans vele prijsver hogingen, wanneer de detailhandel de hogere prijzen, die de groothan del vraagt, zal gaan doorberekenen in de verkoopprijzen. De directeur voor de economische stabilisatie, Johnston, heeft bepaald, dat de lonen in Anvika voortaan slechts met zoveel mogen worden verhoogd, dat zij het niveau van 15 Januari 1950 met niet meer dan 10 pet. overschrijden. DE KEULSE VOORJAARSBEURS GEOPEND. In aanwezigheid van vele autoriteiten, waaronder de Hoge Commissaris Frangois Poncet en de Minister van Handel Erhard werd in Keulen de Voorjaarsbeurs ge opend. Ook Nederland is op deze Beurs vertegenwoordigd: een overzicht van de stand waarop propaganda voor de Nederlandse kaas wordt gemaakt. De onveiligheid op Java In het gebied van Paseh in West- Java hebben bewapende benden een aanval op enige dorpen gedaan. Daarbij werden huizen geplunderd en in brand gestoken. De bewoners van dit district moesten vluchten. Zij vonden onderdak in het gebied van Bandung. Militairen en politie hebben de bendeleden na gevechten van een paar uur op de vlucht ge slagen. Het betrof een aanval door ongeveer 600 mannen, die met moder ne wapens waren uitgerust. REL IN BUENOS AIRES In Buenos Aires is het gisteren tot een rel gekomen, waarbij één per soon gedood en enkele gewond wer den. Ongeveer 1-000 employé's van het onafhankelijke blad „La Prensa" trachtten door een cordon van pos ters te breken, die reeds een maand verhinderd hebben, dat het werk op het blad verricht wordt. Tenminste vijf vrachtauto's van de krant wer den beschadigd door de posters. De posters behoren tot het vak verbond van krantenventers, die een aandeel in advertentiewinst eisen en voorts tegenstander zijn van het rechtstreekse verzenden aan abon- né's. Reeds Maandag trachtten 1.300 employé's van het blad de „blokka de" te breken. De posters verdwenen toen politieversterkingen aanrukten. 's-GRAVENHAGE 27 Febr. Het Kabinet van dc Koningin deelt mee: H.M. de Koningin heeft hedenavond op het paleis Soestdijk profes sor mr. C. P. M Romme ontvangen De Koningin heeft aan de heer Romme opgedragen te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet. In deze opdracht is derhalve niet vervat de vorming zelve van een kabinet, doch aan de informatie stelt zij geen grenzen. De heer Romme heeft deze opdracht tot informatie aanvaard. DE LEVENSLOOP VAN PROF. MR. C. P- M. ROMME Prof. Mi-. Carl Paul Maria Romme werd 21 December 1896 geboren in het Brabantse dorp Oirschot, waar zijn vader van 1890 tot 1898 kanton rechter was; deze was geboortig uit Den Bosch. Als jong advocaat nam hij in 1921 al zitting in de Amster damse gemeenteraad. Zijn scherp zinnigheid, vlot -iprekerstalent en slagvaardigheid wezen hem al spoe dig aan als de leider van de katho lieke fractie. Romme bleef in de gemeenteraad tot 1937. In 1935 voegde zich daarbij zijn lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noord-Holland, met in 1933 een kort lidmaatschap der Twee de Kamer. Gelijk met zijn politieke loopbaan ontwikkelde zich Romme's autoriteit op sociaal terrein. Nauwe lijks gepromoveerd in 1920 kreeg hij in zijn functie in de Katholieke Werkgeversorganisaties kwestie met de groot-werkgevers. Zij vonden Romme's denkbeelden al te radicaal. In 1937 werd prof. Romme minister van Sociale Zaken in het vierde ka binet Colijn, op een tijdstip, dat de toenemende werkloosheid het volks bestaan meer dan ooit ondermijnde Steeds weer nieuwe plannen tot be strijding der werkloosheid kenmerk ten dan ook Romme's beleid als mi nister. Toen deze plannen 's lands schatkist te veel geld gingen kosten, ontstond een conflict met de minis ters Colijn en De Wilde De Wilde ging heen. Colijn protesteerde, maar Romme hield stand, al betekende het de ondergang van het kabinet. In de oorlogsjaren werd prof. Romme lid van het college van Rijks bemiddelaars, van '45 tot '46 bekleed de hij hiervan het voorzitterschap. Tijdens de bezetting maakte hij een ontwerp voor een nieuwe Grondwet, Teveel verbruiks- goederen Dinsdag is te Bonn op een pers conferentie medegedeeld, dat de Westduitse regering, in samenwer king met alle betrokken organisaties gedurende vier maanden alle vraag stukken heeft onderzocht, die voort vloeien uit de sterke stijging van de wereldprijzen en in het bijzonder de uitwerking daarvan op de landbouw prijzen Als onderdelen van het plan van - de Westduitse regering om de bestaande economische moeilijkhe den te overwinnen werden genoemd: verhoging van de vastgestelde prij zen van de voornaamste voedings middelen, een overeenkomstige ver hoging van lonen en pensioenen, hogere belastingen en 'een investe ringsprogramma van 7 milliard, on? de moeilijkheden bij de productie te overwinnen en de uitvoer te kunnen reedheid gebracht. Met vereende i vergroten. In de komende dagen zul- krachten brengen de tuinders de len de ministeries van economische grote dek-ruiten naar de plaats van zaken, landbouw en financiën zich bestemming. 1 met de resultaten van dit onderzoek bezighouden en ook met een rapport van vooraanstaande economen der regeringspartijen. Hugo Scharnberg, voorzitter van de commissie voor geld en crediet van de Bondsdag, zeide, dat te veel van het nation-y.- inkomen aan verbruiksgoederen werd besteed en dat daaraan een einde dient te komen. Door een te groot deel van het nationale inko men aan verbruiksgoederen te be steden, werd het moeilijk voldoende geld voor investeringen te vinden, waarvoor dit jaar ongeveer 7 mil liard mark nodig zouden zijn. ZEVEN .3EZETTERS" VAN HELGOLAND IN HECHTENIS. Tegen de zeven communistische „bezetters" van Helgoland, die Maan dag van het eiland verwijderd wer den, is een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd. Zij zullen tot 6 Maart in hechtenis worden gehou den, zo hebben de Britse autoriteiten medegedeeld. Zij worden er van be schuldigd het eiland zonder het daar toe nodige verlof te hebben betre den. na de bevrijding zette een periode in van hernieuwde activiteit. Op 8 Mei 1945 trad hij naar voren als staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant. In '46 was hij lijsttrek ker voor de K.V.P. in vijf kieskrin gen. Op 17 Mei '46 werd hij weer gekozen in de Tweede Kamer en wederom voorzitter van zijn fractie. Maar Auriol aanvaardde het ontslag niet De Franse premier, Pleven, heeft gisteravond laat het ontslag van zijn kabinet aangeboden, maar president Auriol heeft hierin niet bewilligd, zo verneemt Reuter ir Parijs. Even te voren was het kabinet op de rand van zijn val geweest tijdens de stem ming in dc Nationale Vergadering over een motie van vertrouwen, ver bonden aan de nieuwe kieswetten. Pleven kwam evenwel met de hak ken over de sloot met een overwicht var slechts 27 stemmen (243216), dus aanzienlijk beneden de volstrek te meerderheid (311). Pleven riep onmiddellijk zijn kabi net in speciale zitting bijeen en het heeft er alle schijn van. dat hij de uitslag als een morele nederlaag heeft willen opvatten. Pleven, die aan het hoofd staat van de zeven maanden oude coalitie, heeft dit be sluit genomen naar aanleiding van onenigheid in het kabinet over de wijze waarop de volgende verkiezin gen zullen worden gehouden en kelvoudig of tweevoudig. De MRP, die deel uitmaakt van de regering, onthield zich van de stemming. ICo.'L'iettie... Zekerheid verschaft door weten schap verschilt in hoge mate van die geboren uit. het geloof. De laatste heeft meer diepte en kan door argu mentatie niet aan het wankelen wor den gebracht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1