PS eudo-SPion Prof. Romme benadrukt de nood zaak van deelneming door P. v. d. A. Oude schoenmaker met loden pijp neergeslagen y MAANDAG Dh I.KIDSE COURAN1 EERS'l'E BLAD - PAGINA 2 Partijraad v/an de Kath Volkspartij Gezond èn lekker! In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht werd Zaterdagmorgen de dertiende Partijraadsvergadering van de K.V.P. voortgezet onder voorzit terschap van de heer W. J. Andries- sen, die allereerst gelukwensen in ontvangst had te nemen in verband met zijn verjaardag. Voortgegaan werd met de behan deling van de voorstellen van de kringen. Uitvoerig werd gediscus sieerd over -bespoediging van de uit keringen op grond van de wet „ma teriële oorlogsschade". In den brede werd door verschillende sprekers het leed der oorlogsgetroffenen ge schilderd en geëist, dat aan dit leed een einde zou worden gemaakt door het doen wedervaren van recht aan de slachtoffers. „En toch" zo zei- de de voorzitter „heeft minister Lieftinck loyale uitvoering van de wet toegezegd". Spr. noemde dit po litiek zeer bedenkelijk. De geuite klachten hebben, volgens de voorzit ter, alle grond en alle reden. De voorzitter deelde mede, in ver band met discussie over de stand plaatsaftrek, waarbij ook de ver schijning van het rapport Kruyt een rol speelde, dat van de zijde der Ka merfractie niets zal worden nagela ten, om deze aangelegenheid zo spoe dig mogelijk tot een goed einde te brer m. Be.loten werd vervolgens, in de aandacht van de Tweede Kamerfrac tie aan te bevelen de verhoging van de pensioenen, in het bijzonder van de voor 1945 gepensionneerden, on der wie meer speciaal de Indisch- pensioengerechtigden, een en ander in verband met de stijging van kos ten voor levensonderhoud. Het p!an-Schuman Nu ja of neen! De Franse delegatie bij de onder handelingen over het plan-Schuman zal Dinsdag of Woensdag a.s. aan de leiders van de delegaties der overige vijf deelnemende landen de herziene teksten voorleggen van de twee eni ge clausules van het ontwerp-ver- drag, waarover men 't nog niet eens is kunnen worden Deze clausules voorzien in de ontbinding van ko len- en staalkartels in de deelnemen de landen en controle op de bestaan de kartels door het hoge gezags- lichaam voor het plan en vormen volgens de Franse delegatie het mi nimum, dat vereist is om het func- tionneren van het plan-Schuman en het instellen van een vrije markt voor kolen en staal in de zes lan den mogelijk te maken. Frankrijk zal de delegaties vragen hun houdin" ten aanzien van deze clausules te bepalen. Naar een woordvoerder van de conference verklaarde, kunnen deze cluasules slechts worden ver worpen of aanvaard, doch valt er niets meer te bespreken. Naar het oordeel van de Franse delegatie be staat er geen reden om de onderte kening van het Schuman-verdrag uit te stellen, tenzij West-Duitsland het princine, dat het huldigde, toen het de uitnodiging om aan de onder handelingen over het plan deel te nem°n aanvaardde, zou willen prijs geven. De Hongaarse actrice en filmster Katalin Karady is naar Oostenrijk gevlucht. Na een uitzending voor radio-Boedapest is zij met de Hon gaarse radiozanger Oliver Lant is en haar dienstmeisje in de nacht van Dinsdag op Woensdag de Hon gaars-Oostenrijkse grens overge stoken. Nadat zij 80 km. door net Russisch gebied waren getrokken, kwamen zij in de Amerikaanse zone Thans is Katalin Karady te Salzburg. De actrice, die veel van Rita Hay- wordth wegheeft, is van plan, haar carrière in de Verenigde Staten voort te zetten. Tijdens de oorlog werd zij we gens deelnemen aan de Hongaarse ondergrondse door de Duitsers ter dood veroordeeld. Haar terechtstel ling werd echter voorkomen door de bevrijding van Boedapest. Het Leidse voorstel. Een voorstel van de kring Leiden verzocht het partij bestuur om via de Katholieke Tweede Kamerfractie bij de regering er op aan te dringen, dat vrijstelling van loonbelasting wordt verleend bij overwerk. De voorzitter meent echter, dat deze re geling voorshands wel niet te ver wezenlijken zal zijn. De Minister van Financiën heeft reeds eerder aan de geoefende aandrang ter zake weerstand geboden. Het kies-reglement. Aan het slot van de ochtendverga dering kwam aan de orde het voor stel tot wijziging van het kiesregle ment voor de aanwijzing van candi- daten voor de Tweede Kamer der Stagen-Generaal. Besloten werd de aan te vullen reglementscommissie opdracht te geven een nieuw voor stel te doen onder bestudering der ingediende amendementen. Dit nieu we voorstel moet dan in het najaar worden behandeld. REDE PROF. ROMME. In de middagvergadering sprak de voorzitter der K.V.P."-Tweede Kamer fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, over de staatkundige toestand en het parlementaire werk. Prof. Romme zette uiteen dat na de motie-Oud deze crisis moest ko men. De drie formatie-pogingen. Prof. Romme besorak de gedane en nog niet ten einde gebrachte no- gingen. Alle drie pogingen beoogden een kabinet, waarin de K.V.P. èn de P. v. d. A. voorkwamen. Dit kwam het duidelijkst uit bij de informatie- Stikker. Want mr. Stikker brak zijn poging af na zijn stranding bij de P. v. d. A. Dit moet aan de geestver wanten van deze informateur iets zeggen. Heeft trouwens prof. An erna reeds vroeger niet beweerd, dat het voeren van een krachtige nationale politiek vrijwel onmogelijk wordt zonder de P. v. d. A.? Prof. Romrre voelt er dan ook niets voor voet te geven aan pogingen, om de P. v. d. A. in de oppositie te dringen. Doet deze aan het vormen der regering niet mee, dan mag dit niet zijn door opzet of schuld onzerzijds aldus prof Romme. Bij de tweede en derde formatie poging gaat het, volgens spr., spe ciaal om een kabinet op brede basis. Bij mr. Stikker is dit niet geble ken of kunnen binken. Wii aldus spr. staan ook een kabinet op brede basis voor waarna sur. dit na der toelichtte. Nonhtans w»as prof. Romme van oordeel, dat er niet uit sluitend argumenten vóór een bre^e basis zijn, „maar voor ons slaat de ■chaal (naar een brede ba*is) ver door in 't lands belang". Voor de oplossing der grote vraagstukken van deze tijd is n.l. regeerkracht on bre de basis nodig. Trouwe"* bij die on- lossing is het geheel volk betrokken. Maar in niet mindere mate is van betekenis, dat de brede basis riet alleen bij de leider* maar ook bij het volk een zekere mate van zelfbe heersing eist. „Er zijn lieden die beweren, dat aan het potverteren nu maar een* een eind moet worden gemaakt". Laat deze lieden zo zegt spr. maar eens nagaan wat er onder het demissionnaire kabinet op economi-ch gebied is verricht. Een nieuw kabi net met onze medewerking kan zich niet distanciëren van het kabinet DreesVan Schaik. Waar ziet men ons voor aan? zo riep spr. uit Zou mr. Steenberghe willen *treven naar een kabinet zonder prof. v. d. Brink en prof. Lieftinck? Spr. zeide ge neigd te zijn „neen" te zeggen. En zouden die beiden willen ingaan on een ander financieel program als door hen zelf werd voorbereid? Nieuw-Guinea. Spr. kwam dan op de kwestie Nieuw-Guinea. Daarover staan de meningen fel tegenover elkaar. Deze meningen zijn in een brede basis niet op te vangen, als men elkaar niet vindt. Anders zou Nederland onbe stuurbaar worden of het parlement zou zichzelf uitschakelen. Door het klapperpistool van mr. Oud (dat woord ligt in de sfeer van de kwajongen, aldus spr.), is de cri sis naar aanleiding van Nieuw-Gui- ROOSENDAAl HOLLAND fURNHOUT BELGIf nea ontstaan. Maar mr. Van Maars- seveen, sprekend ook namens dr. Drees, was geen voorstander van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Daardoor zou beider te rugkeer op welke plaats dan ook, te meer welkom zijn. Mr. Steenberghe zal in zijn kabinet op brede basis vuur en water" moeten verenigen. Maar er is zelfbeheersing voor no dig aldus spr. en dan meer van de rechtse oppositie dan van ons of de P v. d. A. Overigens is momen teel voor geen enkel standpunt de 2/3 meerderheid te bereiken. Ook daar door wordt de weg op stuk van Nieuw-Guinea geëffend. Sor. kwam ten*lotte tot het vraag stuk Korea. Er is reeds een koude oorlog, marr wij moeten zorgen, dat die oorlog hier niet heet wordt. Het is de taak van het kabinet hierbij leiding te geven en het hoogste ren dement der lasten te bereiken met behoud van sociale rechtvaardigheid, waarbij men een open oog zal moe ten hebben voor het gezin. Spr. leg de er de nadruk op, dat het in deze evenzeer gaat om de militaire als om de *oci?le verdediging. Enige vragen, uit de vergadering gesteld, werden beantwoord door prof. Romme dr. Lucas, de heer Fens en de voorzitter. De Stil'e Omnang Ongeveer 24000 Katholieke man nen hebben Zaterdagnacht wederom de 70 jaar geleden teruggevonden middeleeuwse processieweg door het oudste deel van Amsterdam af gelegd. Met vele tientallen extra treinen en autobussen zijn zij 'gekomen uit het Zuiden. Westen en Oosten van ons land. De twee volgende Zondag nachten zullen nog duizenden volgen in de „Stille Omgang", de massale zwijgende hulde aan het H. Sacra ment van Mirakel. Na afloop van de bedetocht wer den in '30 kerken H.H. Missen voor de bedevaartgangers opgedragen. Dit jaar voor het eerst weri ge durende de Omgang de binnenstad door honderden agenten voor het "rote verkeer afgesloten, zodat ver- keer*puzz!es, die vorige jaren noval eens storing verwekten, niet voor kwamen. De weersomstandigheden waren bijzonder gunst'g MIDDENSTAND VERZOEKT VOOR OVERLEG OVFR SCFAARSTE- MAATREGELEN. De Commissie van Overleg van de Middenstand*-vakcentralen heeft een ■chrijven gericht aan de Minister van Economische Zaken in verband met de te nemen maatregelen tengevolge van de toenemende grondstoffen - schaarste en de stijging der grond- stoUenprijzen. Hoewel over de aard der te ne men maatregelen tot dusver nog niets bekend is. aldus dit schrijven, mag worden verwacht, dat deze ook aan het middengroot- en kleinbedrijf in handel, nijverheid en verkeer niet ongemerkt voorbij zullen gaan. De commissie verzoekt de minister te willen bevorderen, dat zij, resp. de bij haar aangesloten ondernemers- vakox-ganisaties, tijdig worden be trokken in een voorafgaand overleg ten aanzien V2n al die maatregelen, welke de hier bedoelde ondernemin gen direct, of indirect regarderen. DE KABINETSCRISIS. H.M. de Koninri» ontving heden ochtend in verband met de kabinets crisis ten paleize NoordeinLc de fractie-voorzitters uit de Tweede Ka mer Oud (V.V.D.). Tilanus (C.H.). Burger (P.v.d.A.) en Schouten (A.R Tevens ontving zij de ministers Lief tinck en Mansholt. In de middag brachten jhr. mr. F- Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van de Raad van State en prof. mr. C. P. M. Romme een bezoek aan H. M. Min. Stikker naar Amerika Nijpend grondstoffen- probleem Op uitnodiging van het Ameri kaanse State Department en de ECA is Zatei'dagavond minister D. U. Stikker in de functie van voorzitter der OEEC per KLM naar Washington vertrokken om met Amerikaanse des kundigen het in Eux-opa nijpende gi'ondstoffenprobleem onder de loupe te nemen. Hij is inmiddels te New York aan gekomen. „Ik heb", zei de minister, „zolang mogelijk gewacht, maar nu kan ik deze reis niet meer uitstellen, want al hebben wij in Nederland ook grote moeilijkheden in verband met de ka binetscrisis, de wereld staat niet stil en het is vooral het grondstoffen- probleem, dat om een spoedige en juiste oplossing vraagt". Minister Stikker denkt ongeveer een week onderweg te blijven. Wanneer men hem de tijd laat, reist hij ook nog naar Ottawa in Ca nada. welk land ook een grote stem heeft in het erondstoffenprobleem. De regeringen van Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben in een gemeenschappelijke verklaring me degedeeld, dat negen andere landen mee willen werken aan de oprichting van een organisatie, welke zorg dra gen voor internationale samenwer king met betrekking tot problemen op het gebied van de grondstoffen- voorziening. De landen zijn: Australië, België (voor de Benelux), Canada Chili, Italië, Mexico, Noorwegen, Peru en West-Duitsland. 60.000 ton fruit wacht op uitvoer Nederlandse fruittelers en fruit handelaren zijn van mening, dat het practisch uitgesloten moet worden geacht, dat de Duitse overheid de eer ste drie weken nog toestemming zal geven om de import van fruit te her vatten. Er kan niets worden uitgevoerd van de zestig millioen kilo fruit, die voor export naar Duitsland in de Nèderlandse koelhuizen liggen op geslagen en binnen drie weken moe ten worden opgeruimd. Men vreest te moeten rekenen op een schade van circa zes millioen gulden. Men is van plan vergaderingen in allerlei plaat sen te beleggen, om er tegen te pro testeren, dat wekelijks enkele mil- lioenen kilo's zuidvruchten worden geïmporteerd, terwijl het Nederland se fruit geen afzet vindt. Mgr. v. Lierde bisschop gewijd Mgr. Canisius van Lierde O.E.S.A., de Nederlandse pater Augustijn, die onlangs tot Pauselijk koster en tot vicaris-generaal van Vaticaanstad is benoemd, is gistei-morgen. in de kerx van de Heilige Augustinus in Rome door kaï'dinaal Pizzardo, prefect van de Congregatie der Seminariën, tot bisschop gewijd. Dc Nederlandse Provinciaal der Augustijnen, pater Van Nuenen O.E.S.A. en dr. Mac- kaay O.E.S.A. assisteerden bij de ^xeentigheid. Onder de talrijke aanwezigen, die de kerk geheel vulden, bevonden zich de kardinalen Canali en Micara en het voltallig Pauselijk hof met alle priesters en leken. Vrijwel alle in Rome woonachtig NêdexTanders, geestelijken zowel als leicen, waren eveneens aanwezig. De bisschopswijding vai; mgr. Van Lierde werd bijgewoond door zijn moedei', zijn zuster en vijf broers met hun echtgenoten. Mgr. Van Lierde gaf na zijn eerste bisschops zegen zijn op de Communiebank ge- knieude familieleden zijn eerste per soonlijke zegen De nieuwe Nederlandse bisschop zal Maandagmorgen door de Paus m j bijzondere audiëntie wordt ontvan gen. Groenteteelt in 1950 uitgebreid Uitkomsten van de Landbouwtel ling 1950 I hebben uitgewezen, dat by de met tuinbouw beteelde opper vlakten de groenteteelt onder glas vergeleken met 1949 een uitbreiding heeft gehad van ongeveer 300 hectare. Deze uitbreiding betreft voorname lijk de komkommerteelt en de teelt van tomaten in onverwarmde kassen. De groenteteelt in de volle grond breidde zich met 3400 hectare uit De teelt van enkele vroege koolsoorten werd ingekrompen. Door de nieuwe aanplant bedroeg de uitbreiding van de teelt van pit- en steenvruchten in de volle grond 840 hectare. De teelt van het zoge naamde kleinfruit zoals zwarte bes sen en frambozen nam toe, maar de cultuur van fruit onder glas nam met 50 hectare af. In de sierteeltsector valt een ver groting van de teelt van gladiolen en irissen te constateren, de bloemen teelt onderging practisch geen wijzi ging en de inkrimping van de teelt van snijbloemen in de volle grond zet door. NOG GROTE PARTIJEN ONTPLOFBARE STOF NABIJ VENRAY. Bij onderzoek op de plaats të-Mersè- lo, waar enige dagen geleden twee personen het slachtoffer werden van een munitie-explosie, is gebleken, dat er zich nog een grote partij niet ontplofte explosieven bevond. Deze is inmiddels door de hulpverlenings dienst opgeruimd. Het terrein is reeds lang duidelijk van borden met „ver boden toegang" voorzien. Onder de indruk van het gebeurde heeft de landbouwer van H. aangifte gedaan, dat op zijn landerijen nog onontplof bare projectielen lagen. Een flinke partij oor'ogstuig werd hier opgegra ven en weggevoerd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEER ENIGE NEERSLAG. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Over het algemeen iets la gere middagtemperaturen. Zatex-dagmiddag omstreeks vier uur is het echtpaar E. F. van H.A., wo nende te Voorburg, op het Bczuiden- hout te Den Haag door de blauwe tram ScheveningenVoorburg gegre pen. De 51-jarige heer Van H. werd gedood; zijn 47-jarige echtgenote werd ernstig gewond. HAAGS GERECHTSHOF. Onbevoegd autorijden. Het Haagse Gerechtshof veroordeelde gis termorgen een Leidse stucadoor tot een geldboete van 100 gulden, subs. 20 dagen hechtenis, en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De Rechtbank had hem destijds vex'oordeeld tot 10 dagen gevange nisstraf en 1 jaar ontzegging van het rijbewijs omdat hij, ondanks het feit, dat de bevoegdheid tot autorijden hem was ontzegd, toch met een auto had gereden. De ver ooi-deelde was in beroep gekomen omdat h'i meexxde ten onrechte te ziin veroordeeld, daar er een bevoegd chauffeur naast hem had gezeten. Het Hof bleek deze me ning niet te delen. Aether'-'-»"'">?n 7.( DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 0 AV^O. 7*0 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. ROOFOVERVAL IN ROTTERDAM In een schoenmakerswerkplaats aan het Frederikspad te Rotterdam is Zaterdagavond omstreeks halfacht de 72-jarige schoenmaker J. O. door twee jongemannen overvallen en met een loden pijp tegen de grond gesla gen. De schoenmaker werd beroofd van zijn portefeuille, die naar schat ting enkele duizenden bevatte. J. O. werd na de overval door een boven buurman in bewusteloze toestand aangetroffen. De bovenbuurman had hevig ge stommel in de werkplaats gehooi'd. Hij begaf zich naar beneden en tikte tegen het raam. Hij ontving geen ant woord en begaf zich weer naar zijn eigen woning. Nauwelijks boven ge komen hoorde hij wederom lawaai. De man vertrouwde de zaak niet en keerde terug. Toen hij de deur van de woning binnenging, kwam hij twee jongemannen tegen. Hij vroeg hen wat er toch aan de hand was. ,Er is hier niets aan de hand" zei den de overvallers en zij hielden met een hoffelijk gebaar de deur voor de buurman open. Toen deze in de gang was, verdwenen zij ijlings. De buurman had weldra gezien, wat er zich had afgespeeld in de kleine schoenmakerij. J. O. lag met een gapende hoofdwond op de grond. Verschillende bewoners van het Frederikspad konde de politie nauw keurige inlichtingen verstrekken om trent het signalement van de over- vallei'S. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuzi^K VPPO: 7.50 D?."ooe- ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.45 Orgelspel. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramofoonmuz. 9.3G Waterstanden 9.35 Gramofoon- muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Pianoi'ecital. 11.30 Voor d»3 zieken 12.00 Theaterorkest. 12,30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 P'anospel. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO- ATcrle'. 13.20 Financieel weekover zicht. 13.30 Dansorkest en solist. 14.00 \7oor de vrouw, 14.30 Gramofoon muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Bu ren. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Gramofoonmuziek. 17.35 Alt en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 Politiekapel. 19.00 „Paris vous parle". 19.05 Musette-muziek. 19.35 Orgelspel. 19.50 Vxragengesprek over de Marine Luchtvaartdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 AVRO- allerlei. 21.20 De Antwoordman. 21.35 Operamuziek. 32.00 „Goede moed", causerie. 22.15 Tenor en piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7-30 Gram', muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 15 Symphonette orkest en solisten. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtba ken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 10 40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. 12.30 Land-en tuin- bouwmeds delingen 12.30 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13 25 Metropole-orkest en so list. 14.00 Kamerkoor, orkest en so listen. 14.40 Pianospel. 15.00 Gram. muziek. 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Hendrik de Wit „De Nederlandse Antillen als zelfbe- sturend gebied". 18.00 Gram. muziek 18.15 „Waarom koos ik dit berc°n?: Wijkverpleegster" causerie. 18.25 Amusementsorkest. 18.48 Sport, „Dit is Leven" en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Lichte muziek. 19 40 Pianoduo. 1952 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20 05 De gewone man zegt er het zijne van 2.12 Gram. muziek. 20.30 Lijdensm'e- ditatie 21.30 Omroepkoor en orkest en solisten. 22.00 Kamermuziek. 22.30 Gram. muziek 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.1524.00 „Lohengrin" opera (verkorte uitv.) HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 3) „Ja, erg mooi", antwoordde de on gewenste vreemdelinge, „Ik begrijp niet, hoe u op zo'n dag over sneeuw en xjs kunt schrijven. Moet die no velle zo noodzakelijk af?" Pats. Die was raak. Sonja begreep zelf niet, welke tere snaar ze aange raakt had. maar haar buurman dacht aar bedoelingen des te beter te be- rijpen. Zij wist werkelijk te veel. Hij kon beter nu iets toegeven en "roberen uit te vissen hoever zijn ijanden op de hoogte waren, dan 'eteen alles verknoeien door dom weg de eenvoudige feiten te willen "ntkennen. Dies zuchtte hy bijna tragisch. .Ja, die novelle moet af, of ik wil of niet. Ondanks de warmte". „Er komt alleen weinig diepte in door die haast, vindt u zelf ook niet? De geschiedenis van die zoon is erg oppervlakkig en later, als zijn vader op zoek gaat, drijft een inner lijke kracht hem voort, m'aar welke kracht dat is, laat u in het midden. Of bent u daar nu juist aan bezig?" „Hoe.... hoe weet je...." Sonja haalde haar schouders op. Dat is ir/n beroep", zei ze zonder meer. „Je houdt er een vreemd beroep op na, meisje"! ..U ook!" Stilte. Twee blikken boorden zich in elkaar en werden geen van beide iets wüzer. Ergens in een colbert- zak klauwden vijf vingers zich krampachtig on? het koude metaal van een revolver. In de onschuldige hersens van eer. jong meisje combi neerden zich vreemde vragen en feiten. Waarom die angst in zijn ogen? Wat school er achter zijn schrijverij? Was zijn werkelijke be roep soms iets anders? Hoe kon ze zich voordoen alsof ze alles al wist, indien die romans alleen dienden ter dekking van zijn daden of misdaden.... „Wat weet jij van mijn beroep, jij, vuige spionne!" bracht Ricochet ein delijk uit. Zijn geheimzinnige gast keek om zich heen, schudde het hoofd en ant woordde: „Laten we het daar maar niet over hebben, 't is hier erg ge horig en wie weet wie er nog méér interesse voor hebben. Dergelijke dingen kunnen we beter niet in 't openbaar behandelen!" ..Je hebt gelijk", bromde hij, „er kunnen hier nog meer spionnen ver borgen zitten. Phylax zoek-" De terrier lichtte traag zijn kop op en gaapte nadrukkelijk. Het was hem wel wat te warm ,om aan dat vreemde bevel gehoor te geven, rrraar als hij de baas er een plezier mee kc-n doen „Zullen we over iets anders pra ten?" informeex'de Sonja met haar liefste glimlach. „Over uw boeken, bijvoorbeeld? U bezit er zoveel, dat u me wel wat interessants kunt ver tellen." „Jou hoef ik niets meer te vertel len", klonk het stug, terwijl hij met een boze blik op 't burluske gezel schap bukte en het notitieboekje op raapte, dat daar nog onbeheerd rond zwierf. „Je kent me beter dan ik me zelf ken, je hebt het verhaal in je hoofd dat ik nog geen mens ter we reld heb laten lezen, je weet dingen van me die me vandaag nog in de gevangenis kunnen brengenWat moet ik jou nu eigenlijk nog vertel len?" „Ik ben maar erg eenzijdig inge licht", gaf ze terug, „U kunt me toch tenminste uw levensgeschiede nis vertellen zoals die werkelijk ge beurd is. Ik bedoel zoals u het zelf beleefde en ondervonden hebt. Niet wat anderen er van denken. Mis schien zal ik dan een andere kijk op u krijgen. Een betere dan tot dusverre!" Er blonk iets van bewondering in de ogen, die hij nu langer op haar liet rusten. Zij was een gevaarlijke tegenspeelster, maar ze wenste te weten wie ze voor zich had en zij liet zich van twee zyden voorlichten. Eerlijk als goed. overdacht hij Zij zal geen kip kwaad doen, zolang ze er zeker van is, dat hij onschuldig is. Vreemd, dat hij haar na die woorden voorlopig vertrouwde. Ie mand. die zo handelde als zij. kon van nature geen nrensen bedriegen. „Goed je zult mijn levensgeschie- Je"'s horen, Annie, Bertha, hoe heet je?" „Sonja". Het was er uit voor ze hét wist; ze kon nog net haar tan den in haar onderlip vastbijten voor ook de achternaam haar ontglipte. „Sonja...." herhaalde hij voor zich heen, „Mooie naam. Het doet me altijd denken aan twee voorna me gegevens voor een roman, de zon en het ja. Ik schreef een boek over een zwartharige Sonja, maar nu ik jou zie, vind ik je veel mooier dan die droomfiguur uit mijn verle den Tja, die Sonja leek op het meisje waarvoor ik toen alles op al les zette. Ze heette geen Sonja en ze zag er ook anders uit dan ik haar voor 't grote publiek uitbeeldde, maar haar geschiedenis is vrijwel het zelfde. De macht naar eer en roem van dat schepseltje zweepte mij op, harder te werken: vroeger op en later naar bed Het ene ver haal na het andere. Ik heb wat ge produceerd in die jarenIk moest en zou een beroemd schrijver worden, eerder wilde zij mij haar jawoord niet gevenToen kwam er een kentering in haar liefde, om dat ze me niet meer zag. Ik sloot me dag-in dag-uit op in m'n dakka mertje om te typen. Vellen vol. Voor een brief aan haar had ik geen tijd. De maanden daarna verdween ze uit mijn leven en verging de kans op het ja Fen stille tragedie speelde zich af op het zolderkamertje, waar ik worstelde om boven water te blij ven. De manuscripten, die ik in vlie gende vaart afleverde, kwamen dc één na de ander van de uitgevers terug. Soms met een beleefd briefje, dat het werk helaas niet in aanmer king kon komen veelal met een hatelijke aantekening op 't titelblad: prullaria of knudd? Mijn laatste geld raakte op. Ik snakte naar lief de en dorstte naar wraak. Als er in die dagen iemand gekomen was om' heel rustig en verstandig met me te Draten, zou het allemaal niet ge beurd zijn. Sonja begreep opeens welk boek hij bedoelde. Zij had het zelf niet ge lezen, maar er wijd en zijd over ho ren spreken, et dateerde van hoog stens twee jaren terug en gold toen reeds voor het meest verkochte boek van de maand. Meesterlijk geschre ven en raak getypeerd: een meisje, dat een man onbewust aanzette tot moord en zelf het slachtoffer werd. Die Sonia had dus niet alleen in de verbeelding van de schrijver be staan; zij was werkelijk zijn toe komstige vrouw. En hij, Ricochet, moest de moordenaar we-'en.... De gestalte tegenover haar boog zich voorover, een hand streek door zijn wilde haardos, dan over de rui ge rug van de hond, die hii zijn baas teruekwam na een vergeefse speur tocht door de tuin.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2