PSendo=SPSonne VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 UK LËlUSfc COURANT rWEEDE BLAD PAGINA 2 Boeken los-kloppen Voor de missionarissen De Mlssie-boeken-actie (M.B.A.) van .de Missievereniging St. Fran- ciscus Xaverius, gevestigd op de Groot-Seminaria .der 5 bisdommen, die tot nog toe al'een in direct con tact trad met het publiek, heeft in verband met de komende Boeken week de .medewerking gezocht en verkregen van de boekhandel. Zeer vele katholieke boekhandels zijn voorzien van een suggestieve affiche en zullen tijdens de Boekenweek een stand inr chten met boeken geschikt voor missionarissen. Het publiek wordt daarbij in de gelegenheid ge steld een boek naar keuze te bestel len voor een missionaris, inlands se minarie etc. De schenker verzekert zich door zijn naam on een lijst te plaatsen van nader bericht waar zijn boek is terecht gekomen. De bedoeling is duidelijk: De M.B.A. wil de Boekenweek ook efficiënt doen zijn voor de Neder- Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Gramo foonmuziek. 8.50 Idem. (9.309.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", medische cause rie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voer de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.40 Viool en piano 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingcn. 12.33 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.40 Instrumentaal kwintet. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gramofoonmu ziek. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Metropole Orkest. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Gramofoonmuz. 16.30 Sportpraatje. 16.50 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Hammond-orgel. 18.30 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staa kaart. VPRO' 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma 21.15 Tiroler muziek. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Instrumen taal sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorsoel. 22.45 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuz. 23.4024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IL 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Amusementsorkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 40 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muziek. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03. Gram.muziek. 12.30 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmed^delingen. 12.33 Gram. muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 14.00 „Wy maken een Paaseroep". 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzen ding. 15.15 Kroniek van etteren en kunsten. 15.50 Omroeporkest en so liste. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17 00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 „Nederland industrialiseert", klankbeeld. 18.25 Gram.mrziek. 18.40 Regerinvsuitzen- ding: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven" Actualiteiten: Sport. 19.27 Orgelsoel. 19.5? Journalistfek week overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram.muzik. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens oo. Heren!". 21.00 Populair concert. 21.30 „Uit het Dag boek van een Dorospastoor", hoor spel. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gramofoon muziek. landse Missionarissen in den vreem de. Ze zijn er hard om verlegen. Een Seminariepresident-professor- doctor-etc. aan het woord: „Ik kom God vergeve 't me weer een beroep op jullie doen. We hebben nog maar pas een tafel en een stoel, maar al 10 theologanten. En zonder boeken!" Uit Gaudjuran (hartje Java): „Het enige wat wij hier hebben is oude rommel, boeken uit 1827 en 1848. Zulke boeken hebben wij niets aan Neen, ik heb moderne, voor deze tijd geschikte, boeken nodig, voor pre ken, voor catechismus op school, ca techismus in de staties enz." (van een inlands priester). Om aan deze en zoveel andere stemmen om hulp gehoor tc geven, werden vanaf 1934 de M.B.A 's opge richt. Naar schatting zijn er sinds dien reeds een 40.000 boeken verzon den altijd nog te weinig! die werden bijeengebracht uit legaten boekenkasten met niet-opengesneden boeken etc. Onlangs werd nog "en hele kast met boeken en al toegezon den. om het opbergen te vergemak kelijken. Aan opbergen kunnen de theo'oganten, die de boekenactie verzorgen, overigens niet beginnen. Vanuit de Boekenactie gaat er eerst een cataloog zijn reis om de wereld beginnen de actie-radius van deze Actie is onbeperkt. Wan neer nu de boekenlijst op zijn basis terugkeert, dan hebben vele missio narissen hun eigen persoonlijk te kentje voor een begeerd boek gezet. En dan kan aan de zending worden begonnen. De stands welke nu worden inge richt zijn niet de eerste welke ver zorgd worden. Op verschillende missie-tentoonstellingen wordt de aandacht voor de M.B.A. gevraagd. Van de ten toonstelling te Beverwijk verwachten we dezer dagen de re sultaten van de boekenact;e en van de andere afdebn^en van Xaverius. De actie van de boekenweek is slechts een nieuwe vorm om boeken voor de Miss'e „los te klonnen",, nu ri»t al'een uit boekenkasten en zol ders, maar ook en vooral vers uit boekhandel en uitgeverij. HERDENKING BOMBARDEMENT VAN NIJMEGEN. Op 22 Februari 1944 werd door een tragisch misverstand Nijmegen door Amerikaanse bommenwerpers, wel ke Nijmegen voor Cleef hielden, ge bombardeerd Na dit bombardement vielen 1000 doden te betreuren en over een grote oppervlakte werd de stad verwoest. In alle stilte herdacht Nijmegen heden dit gebeuren. Ter nagedach tenis der doden werd in de St. Cani- sius-kerk een H. Mis van Requiem opgedragen. Van de 400 winkelpanden die wec- den verwoest zijn er thans weer 60 opgebouwd. Vrijwillige zieken fondsverzekering Van de zijde van de Ziekenfonds raad wordt het volgende medege deeld: Heden heeft de Ziekenfondsraad een besluit genomen met betrekking tot de hoogte van de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering in het jèar 1951 met ingang van 4 Maart aanstaande. Bepaald is, dat het bedrag, dat aan rijkssubsidie zal worden uitgekeerd, aan de algemene ziekenfondsen zal worden toegekend in de vorm van een uniform bedrag voor iedere bij een fonds ingeschreven vrij wil] ig- verzekerde en dat de fondsen een premie-reductie van 0.30 per week zullen verlenen aan bepaalde groe pen vrijwillig-verzekerden van 65 jaar en ouder Met ingang van 4 Maart aanstaan de zullen de premies der vrijwillige verzekering, die tot dusverre in het gehele land gelijk waren, in vele ge vallen worden verhoogd, zodat in de onderscheidene gedeelten des lands verschillende premies zullen worden geheven al naar gelang van de kos ten der genoemde verzekering. In Den Helder is opgericht de Ka tholieke militaire Voortrekkersstam „Stella Maris". Hij is de eerste van die aard in Nederland en is bestemd voor verkenners, voortrekkers en leiders, die in dienst worden ge plaatst bij de Koninklijke Marine in Den Helder. Jan weer terug Jan Remmelts, de achttienjarige jongeman te Almelo, die door zijn slippertje naar Duitsland de emigra tieplannen van het gezin Remmelts dreigde te doen mislukken, is weer thuis. De familie kan rustig vertrek ken, want dank zij de hulp van alle mogelijke instanties kon het gebeu ren, dat Jan voor zijn illegale grens overschrijding niet meer dan drie dagen hechtenis kreeg. Het ging eigenlijk helemaal niet om Erika, het zeventienjarige Duit se meisje, vertelde hij bij zijn terug keer gisteravond. Voor hij wegging wilde hij graag nog even kennis ma ken met zijn aanstaande schoon moeder. Op weg naar haar toe liep Jan in de val. Een kampeer- en buiten centrum zal worden gesticht aan de Noot- dorpse plassen bij Delft. Als finan ciële basis zal daarvoor worden ge bruikt de 25.000 die door de Ko ninklijke Nederlandse gist- en spi ritusfabriek aan de burgemeester per chèque zijn overhandigd ter gele genheid van het tachtig jarige be staan van dit bedrijf. Dit bedrag was indertijd geschonken met de bedoe ling het te besteden in het belang van de jeugd. KAMPEN DER KATH. JEUGD BEWEGING VOOR NIET GEORGANISEERDE JEUGD. De Katholieke Jeugdbeweging or ganiseert deze zomer kampen voor jongens, die niet in enig organisatie- verband zijn opgenomen. Deze kam pen worden op verschillende plaat sen in het land gehouden. Zij zullen een of twee weken duren. Plannen zijn in voorbereiding voor speciale spel- sport en waterkampen Ook bouwers van vliegtuigmodellen zul len waarschijnlijk een eigen kamp krijgen. Een aantal R.K. voortrekkers zal naar Lourdes vertrekken om daar dienst te doen als brancardier. Hun verblijf in Lourdes valt samen met de Limburgse Lourdes-bedevaart, die van 29 Mei tot 6 Juni wordt gehou den en de Nationale Bedevaart. De Rechtbank te Amsterdam heeft de 25-jarige J. A. S. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met ontzegging van het rijbewijs voor een jaar. Hij had in staat van dron kenschap een auto bestuurd en daar bij twee mensen lichamelijk letsel toegebraoht. Hij moet de beide bena deelden Ieder een bedrag van 150 gulden uitkeren. Het is nog steeds weinig rooskleu rig gesteld met de woningtoestand in ons land. Zelfs ondanks het steeds groeiende aantal nieuwgebouwde woningen is ook het tekort aan wo ningen nog groeiende, zij het ieder jaar in mindere mate. Uitgaande van het bestaande woningtekort op 31 December 1947 (377000) moeten wij hier voor elk der volgende jaren 49000 bijtelllen zijnde het gemiddel de jaarlijkse kwantum woningen dat nodig is voor noodzakelijke vervan ging (14000) en uitbreiding van het aantal gezinnen (35000). In deze grafiek komt tot uitdruk king hoe de aantallen bijgebouwde woningen in de laatste jaren niet toereikend waren om dit groeiend tekort te dekken. Wel moet worden opgemerkt dat de groei van het te kort jaarlijks kleiner wordt zodat mag worden aangenomen indien de nieuwbouw nog sneller kan ge schieden het tekort zal gaan af nemen. Plastic brandslangen Nederlandse brandweerdeskundi gen leggen grote belangstelling aan de dag voor brandslangen van plas tic die op het ogenblik door een Bel gische fabriek worden vervaardigd en aan verscheidene Nederlandse in stanties zijn aangeboden. Dit nieuwste snufje op brandweer- gebied zal nauwkeurig worden ge test alvorens men tot aanschaffing overgaat. Men is echter nu reeds doordron gen van de vele voordelen van die plastic brandslangen. Er is reeds ge bleken, dat de slangen een druk van twintig atmosfeer kunnen weerstaan. De plastic slangen zullen verder het voordeel bieden dat zij niet ge wassen behoeven te worden en min der aan slijtage onderhevig zijn. Op het Technisch Natuurweten schappelijk laboratorium te Delft zullen proeven met de slangen wor den genomen. dat U meende geen confectie te kunnen dragen. Thans echter dient U Uw oordeel te herzien. C A bekend om zijn grote verscheidenheid van maten komt nu met iets volkomen nieuws, een opzienbarend maatsysteem met zoveel variaties dat ieder figuurklein, lang of extra langslank, gezet of corpulentonmiddellijk en volkomen slaagt Dit perfecte maatsysteem is ook doorgevoerd bij onze beroemde vormvast-costuumsde cos- tuums met het originele, sterke en elastische vormvast binnenwerk. Een vormvast costuum in ons nieuwe maatsysteem is het hoogste en volmaaktste wat op herenkledinggebied geboden wordt. Kortom Votmyoat/ a&9efZen' Spoorwegen naar de bollen De Nederlandsche Spoorwegen zul len bijzondere maatregelen nemen voor het vervoer naar en van de bollenstreek. Te beginnen op 24 Maart tot onge veer half Mei zal des Zaterdags en des Zondags, bovendien op Maandag 26 Maart (2e Paasdag), een aantal treinen van de gewone dienstregeling te Lisse stoppen. Deze maatregelen gelden niet op Zaterdag 21 April (bloemencorso) en op de Zondagen 15, 22 en 29 April. Op deze dagen zullen er extra stop treinen rijden tussen Amsterdam en den Haag. Deze treinen zullen tussen 10 en 19 uur elk uur in beide rich- tl gen rijden en op alle tussenstations stoppen. Op zeer vele stations zullen dag- retourkaarten naar Lisse tegen gere duceerd tarief met aangehechte toe gangsbewijzen voor de „Keukenhof" verkrijgbaar zijn. J^EURS- O verzicht LUSTELOZE MARKT De effectenbeurs blijft deze week wel zeer onbewogen. Gisteren had de handel weer heel weinig te bete kenen en ook in het koersniveau, zat zo goed als geen ontwikkeling. Verlaten hoeken en weinig note ringen, zelfs bij de voornaamste tapefondsen, wijzen wel op de zeer gerirtge activiteit. NeW York bleef gisteren dicht wegens Washington Day, dus ook de Amerikaanse sector was zeer stil, waarbij het agio ge handhaafd bleef op circa 10Yz pro cent. Algemene Exploratiemaatschappij werd weer in een open hoek ver handeld, waarbij de koers aanvan kelijk enkele punten beter was. Te gen slot werd dezelfde prijs betaald als eergisteren n.l. 50. De Indonesi sche sector opende voor het meren deel prijshoudend, doch moest tegen slot hier en daar een enkel puntje prijsgeven. Grote nadelige verschil len kwamen echter niet voor. Indo- nesische credietinstellingen waren prijshoudend. De Industriemarkt was lusteloos, waarbij alleen Olie en Unilever re gelmatig noteerden, zoals dit al de hele week het geval is. Van enige drukte in deze hoeken was echter geen sprake. Kon. Olie mosst tegen slot een kleinigheid prijsgeven en gold 309l/2 (310%). Unilever was 1 punt lager, Philips wist zich vrij goed te handhaven, De overige in dustrieën waren eerder wat lager Aandelen Thomassen en Drijver, waarvan het emissieprospectus gis ter-middag is verschenen, waren des ondanks twee punten hoger op 305. De Scheepvaartmarkt had een vrij wel identiek verloop als de industrie- markt. Staatsfondsen houden zich reeds de hele week vrij goed, ook gisteren bleven de noteringen ten volle gehandhaafd. Lusteloos "BAKKERTJE SPORT WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND Volgens een uit België komend be richt heeft de secretaris van het be stuur van de stichting de Ronde van Nederland, mr Veenhoven, met en kele Belgische wielerofficials be sprekingen gevoerd aangaande de deelneming van Belgische renners in de Ronde van Nederland. Het resultaat van het onderhoud v/as, dat twse Belgische ploegen, elk bestaande uit acht renners, aan de ronde zullen deelnemen. DE ZESDAAGSE TE GENT De zesdaagse te Gent is gewon nen door het Belgische koppel AdriaenssensEruyland. Het eindklassement luidt: 1. AdriaenssensBruyland (Belg.) 104 pnt. Op een ronde: 2. Bruneel—vau Steenbergen (Belg.) 346 pnt.; 3 StromArnold (Austr.) 233 pnt.; 4. SchultePeters (Ned.) 201 pnt.; 5. OckersTytgat (Belg.) 136 pnt Op 2 ronden: 6. van de Meerschaut— Ryckaert (Belg.) 139 pnt. Op drie ronden: 7. DeclerqThyssen (Belg.) 187 pnt. Op vier ronden: 8. de Beu- kelaerevan de Velde (Belg.) 179 pnt On zes ronden: 9. SecruOlli- vier (Belg.) 117 pnt. Op zeven ron den: 10. Naeys^—Decorte (Belg) 181 pnt. TAFELTENNIS De Juniorencompetitie Het programma voor Zondag a.s. luidt- Aid. B: Trefkracht 2Swallows Treffers 2Swallows 5; Trefkracht 1St. Vooruit 1 Afd. B: Trefkracht 2Swallpows 4; Treffers 1St. Vooruit 2; Swal lows 2--Wilskracht 1. DEMONSTRATIES BIJ DE P.T.T. Op Dinsdag 27 Feftruarl a.s. orga niseert de „Soort- en Ontspannings vereniging P.T.T. Leiden" een grootse tafeltennisdemonstratie- avond onder auspiciën van de Lei taco. Behalve verschillende vooraan staande Nederlandse spelers en speelsters zal hét o.m. ook de jeugd zijn, die op deze avond zal tonen wat tafeltennis is en hoe het gespeeld dient te worden Wij noemen o.m. Wout Heemskerk (Nederlands jeugdkampioen 1949 en Ned kampioen overgangsklasse '49) Jan Hogendoorn (Nederlands ieugd- kamoioen 1950), Henny van Woezik (Nederlands kampioene 1950). ter wijl ook waarschiinliik de k-moioen van Limbur? 1950. de heer Klinken berg .van de partij zal ziin. De d°monstraties zullen plaats vin den in het ontsoann'neslokaal van de P.T.T. ingang BoorrTiarkt. Aanvang der demonstraties 20.00 uur. WilskrachtNoordwijkerhout). De strijd om de „Pastoor van der Waarden-beker" tussen St. Bavo Boys en „Wilskracht" is na een spannond verloop in gelijk spel 15 15, geëindigd. Er was dikwijls van goed spel te genieten. Vooral het dubbelspel van de 2e teams was bij zonder aantrekkelijk en spannend. Ook de schenker, Pastoor van der Waarden, gaf blijk van interesse door zelf de wedstrijden bij te wonen, wat door de spelers zeer gewaardeerd werd. De wedstrijd zal overgespeeld worden op een binnenkort te bepa len datum. Uitslagen competitiewedstrijden: Wilskracht a- -St. Vooruit b 91. Tempo 4Wilskracht 2 55. Deze „big-match" is onbeslist ge bleven. Toch heeft Wilskracht hier mee voordeel behaald, want Tempo staat nu nog steeds 1 punt achter bij de leider Wilskracht. Practisch heeft het 2e hiermet dus reeds het kam pioenschap behaald. Drie wedstrijden resten nog te spelen, welke, gezien cie vorige uitslagen, alle gewonnen kunnen worden. Henk van Dam wist in bovenge noemde wedstrijd al zijn partijen te winnen. A. den Elzen en C. Duiven voorden ieder een, terwijl de dubbel, die inging bij een voorsprong van 54, verloren ging. Dat de jongens gevochten hebben bewijst wel het feit, dat ze met 41 achtergestaan hebben en dat zl dat wisten te veran deren in een voorsprong. Programma voor a.s. week: 24 Fe bruari: W.K. 1 (dames)—ATTC 1. 25 Febr.: Swallows dWilskracht a. 27 Febr. Sleutels 6Wilskracht 1. j BILJARTEN Een bijzondere prestatie behaalde de LUTO-speler Degger door in zijn partij tegen P. Duivenvoorde in 12 beurten 250 carb. te scoren, alzo een gemiddelde van 20.83. Maar na zijn fraaie start van 3 overwinningen volgden 2 nederlagen, waardoor de kamoioenskansen van Degger een ge duchte knauw hebben gekregen. Nog ongeslagen zijn C. Faas en H. v. d. Voort. De uitslagen waren: pnt. brt. hh.s gem. J. Diedericks 250 34 26 7.35 p. Duivenvoorde 184 34 27 5.41 J. Diedericks 250 27 32 9.25 G. C. Degger 232 27 24 8.59 G. C. Degger 250 12 61 20.83 P. Duivenvoorde 76 12 14 6.35 J. Diedericks 250 22 38 11.36 B. Elfering 159 22 26 7.22 J. Duivenvoorde 250 34 55 7.35 B. Elfering 249 34 33 7.32 J Duivenvoorde 250 24 64 0.41 J. Diedericks 174 24 30 7.25 HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder De luin Het hekje stond uitnodigend open. Sonja weifelde een luttel ogenblik, maar uiteindelijk kon zij aan de ver leiding geen weerstand meer bieden. Ze wilde \fceten, wie haar buren wa ren en omdat ze uitgegaan was om een onderzoek in te stellen naar het toenemende getik, dat tot vervelens toe uit deze tuin tot haar doordrong, bedacht ze zich niet langer en richt te zij haar schreden regelrecht naar de voordeur van de achter heesters :n hagen verscholen villa. Sierlijke krullen op het pasgelakte bout: Ricochet. De naam kwam haar .kend voor. Wonderlijk, dat je zelfs :i zo'n eenzame omgeving je buren et kende. Haar gehandschoende vingers be roerden even bescheiden de belknop Ricochet waar had ze die naam méér gezien? Pas na een poosje werd zij zich bewust, dat er ook op haar herhaald schellen niet opengedaan werd. Toch klonk uit de achtertuin het bekende getik, nu eens langdurig en snel, dan weer langzamer met af en toe haperingen alsof de kleine klopgeest op adem moest komen. Sonja waagde een oogje om de hoek van het huis. Wat zou hij er van zeggen, als ze onaangediend de achtertuin inliep en een praatje kwam maken? Meneer Ricochet scheen bezoek niet al te zeer op prijs te stellen, anders had hij zijn naaste buren wel eens uitgenodigd om kennis te komen maken toen hij zich hier vestigde. Misschien ver stokt vrijgezel en vrouwenhater Of zou hij een weduwnaar zijn, die vergetelheid zocht? Haar hoge hakjes priemden in 't gras. Het getik klonk steeds duide lijker. Tenslotte zag ze hem zitten: een jongeman leek het, van hoog stens dertig met een achteroverge- worpen wilde haardos. Hij hield zijn voeten gestrengeld om de po ten van de withouten tuinstoel. Voor hem stond de schrijfmachine, waarvan het geluid nog regelmatig opsteeg. Daarnaast, op het vierkan te tafeltje, lagen papieren. Op de ^rond wat kranten, enkele weekbla den en een boek. Opeens schoot het haar te binnen, waarom die naam haar zo bekend voorkwam. Ze herinnerde zich vaag eens een boek te hebben gelezen, 'at haar heel erg geboeid had. Ri cochet zo heette de schrijver. En ier zat nu een Ricochet blanco bladzijden te betypen in de tuin naast de hare, en zij had niet eens geweten hoe ze toch. dat getik moest verklaren. Langzaam drong nu ook het ver kwikkende verhaal weer tot haar door. Het handelde over een zonne bloem en een vlinder, in een tuin vol bloemen en planten. Daar waren frisgroene gazons, net als hier. Ja, pr:cies zo had zij zich altijd het kleine wereldje van die roman voor gesteld. Hoe begon het ook weer? „Stralend scheen de warme voor jaarszon over de lusthof van bloeien de bloemen. De tuin geurde en gons de van vreugde. De lente kwam in het land en het leven nam voor ve len een aanvang". Vreemd, dat ze zich die regels na zoveel jaren nog precies herinnerde. Ricochet wist nvisschien zelf niet meer, wat hij zo lang geleden ge schreven had. Hij zou haar uitlachen, als ze er over begon. Als Een glimlachje plooide zich om haar lippen: hij had haar niet eens bemerkt en mocht hij op eens ontdekken dat zij hem stond te bespior.neren, dan kon alles nog heel anders uitpakken. Het zou waar schijnlijk raadzamer wezen om stil letjes te verdwijnen voor er iets van achterdocht in hem gewekt werd. Reeds draaide zij zich resoluut om, toen een onverwacht windvlaag je in een speelse bui een paar pa oieren van het tafeltje griste en ze bollend en buitelend in haar richting voerde. Sonja hoorde het knisteren- de geluid zag de dartele bladziiden in haar onmiddellijke nabijheid en ontrukte het briesie zijn prachtige orooi. Een recalcitrante ruk aan haar roomkleurig rokje was al wat de wegvluchtende wind aan avontu ren kon achterlaten. Zij richtte zich op, legde de dicht- betypte velletjes op elkaar en wilde naar de schrijver toegaan om hem zijn eigendom met een woord van excuus voor haar aanwezigheid te overhandigen Maar de tuinstoel was leeg, de machine stond daar verla ten en het enige levende wezen wat zij ontwaarde was een ruigharige terrier, die aan ds andere kant van de tafel overeind kwam en haar met zijn trouwe hondenogen goedhartig opnam. Aarzelend kwam ze naderbij. Er stond 'n theepot in 't gras, zag ze nu. Er lag ook een omgevallen glas. ver der een halve citroen, een koek trommeltje, een aantekenboekje. „Ziezo" klonk het achter haar, „ik heb een zitplaats meegebracht, we zullen er een gezellige theevisite van maken". De plotselinge stem deed Sonja opschrikken. Ze wist opeens niet goed wat ze zeggen moest, nu alles zo anders liep. Er stond een tweede tuinstoel en ergens uit de lucht vandaan verschenen twee glazen op het wankele tafeltje „Doe net als of je in je eigen tuin bent", sprak de zelfde zachte stem verder, ,.ga zitten. Of lig je liever in 't gras?" Ricochet schoof haar stoel aan. Daarop nam hij de papieren van haar over en even boorden zijn rus tige grijze ogen zich in het diepst van haar ziel. Een fijnbesneden ovaal gelaat tekende zich een ogen blik scherp voor haar af. Dan week het gewelfde voorhoofd met de schijnbaar slordig gekamde haardos alweer achteruit. De jongeman-die- zo-jong-niet-kon-zijn legde de weg gewaaide bladzijden terug op een stapel, deponeerde er voor alle ze kerheid nog een zware kiezelsteen bovenop en nam toen zelf weer olaats op zijn eigen zetel. Niet zoals Sonja hem aangetroffen had met de voeten geslagen om de poten van zijn stoel, maar gemakkelijk achter over leunend met de benen uitge strekt m haar richting. „Ik hoef me zeker niet voor te stellen", zei hij. „je zult mijn naam wel gelezen hebben op de voordeur of ergens anders" Sonja bloosde. U zult me een erg brutale indringster vinden, me neer Ricochet, maar...." Als ze gehoopt had dat hij haar in de rede zou vallen, om haar meer op haar gemak te stellen, kwam ze bedrogen uit. Geen enkele beweging tegenover haar verried, dat hij haar van verontschuldigingen voor haar aanwezigheid wilde ontslaan. Hij leek zelfs lichtelijk geamuseerd af te wachten, welke verklaring zij hem zou geven om dan des te beter voor vergevingsgezinde gastheer te spelen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6