Een bekroond stemmingsbeeld van de vorige Stille Omgang Biddend en mediterend door een nachtelijk Amsterdam „3leuhenAal" wacht ap de £ente Uitbreiding en verbeteringen bij de tweede tentoonstelling rRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 L.i Lb jSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I /""•LIJDENDE DIESELS RIJDEN met hun laatste personenvracht de Amsterdamse perrons uit. Het blijft enige tijd rustig. Maar dan schijnt het Centraal Station in dit nachtelijk uur met een magnetische kracht geladen te worden. Van alle kanten komen volle treinen onder de holle overkapping binnenlopen, en verscheuren de rust, v/elke reeds was ingetredem Maar het gejaag van het dagelijkse reizigersverkeer ont breekt: niemand heeft haast. Het is immers de nacht van de Stille Om gang, waarin juist de stilte moet medehelpen deze tot een heilige nacht te maken. Eén uur wijst de klok boven de in gang van het station. Het stations plein ligt daar in de laatste ogenblik ken van een stervende Zaterdag, trams zijn verdwenen, maar late Am sterdammers hebben hun rust nog niet gevonden en vergapen zich aan de honderden ernstige mannen, die zich in formatie aan het opstellen zijn als gold het hier een belegering van de hoofdstad. Het lijkt ook wel enigszins op een belegering, maar dan niet op het slapend Amsterdam, maar op het luisterend hart van God. Hoog boven de stad gloeit het rode kruis van de St. Nicolaaskerk; de kerk zelf evenwel verdwijnt tussen de contouren van de bebouwing op de Prins Hendrikkade. Intussen komt er beweging in de rijen, en zoals straks op het station allen naar dit ene punt waren sa mengestroomd uit alle delen van het land, gebeurt nu het tegenoverge stelde, en zoekt iedere streek haar eigen kerk op om de laatste voorbe reidende maatregelen voor de eigen lijke bedetocht te treffen. Wij zwenken de Prins Hendrik kade op en zien het nachtvolk uit enkele late gelegenheden komen. Is het toevallig dat we juist de Schreierstoren passeren, de plaats waar volgens overlevering de Am sterdamse vrouwen haar heenvaren- de mannen schreiend zolang mogelijk bleven nawuiven? Kon deze plek ook nu niet een plaats van voortdurende tranen zijn, zoals de klaagmuur van* Jerusalems tempel, waar iedere_ Vrij dag Joodse mannen en vrouwen hun tranen storten om de vergane groot heid van hun volk? Zouden wij niet bij deze Schreierstoren telkens moe ten wenen om verloren gaafheid en grootheid van ziel voor de vele be woners van Amsterdam, die hun waardigheid besmeuren om een handvol genoegen? Iedere stad, ook deze stad, heeft haar helden, maar he laas ook haar zwakkelingen; en nu moeten wij dooi een innerlijke drang gedreven ons gebed heenbuigen naai de velen, die zich hier telkens in ge vaar begeven hun hoger geluk te ver spillen. De Mozes en Aaronkerk. Nu eens vlug lopend, dan weer langzaam, soms wachtend komen wij langs de grachten van de binnen stad op het Waterlooplein. Hier voe len wij ineens het verschil van Am sterdam bij dag en bij nacht. Niet enkel een verschil tussen drukte en rust, maar het lijkt of ook het ver schil tussen het heden en het verle den gaat wegzinken. Wij denken en voelen niet meer als een, die leeft in de twingste eeuw. Wij gaan iets ondervinden wat pro feten in de oudheid voelden, wanneer zij de toekomst inschouwden, maar dan in hun visioenen het verschil in tijd niet meer onderscheiden. Wij leven één nacht in Amsterdam, maar dan niet in het Amsterdam van van daag. Los van de tijd zal iedere straat, ieder huis ons aanspreken en dingen openbaren, die ons tot ontroering en gebed zullen brengen. De deelnemerskaart gereedhou dend, betreden wij de trappen van de Moses en Aaronkerk, en de lange rij wringt zich tussen de bordeszui len naar binnen. De kerk is feestelijk verlicht. "Zo staan deze nacht vele kerken in Amsterdam te stralen als even zovele Godslampen, God ter ere, mits wij die er in zijn de rol van gewijde olie, brandend voor God, wil len vervullen. Wal doen wij nu an ders dan een zeer oud gebruik in ere herstellen. Wanneer de paus vroeger omring van zijn geestelijkheid de plechtige Statiemis in een of andere basiliek zou gaan vieren, dan ging men processie-gewijs daarheen, na eerst zich in een ander kerkgebouw verzameld te hebben. Zo hebben wij ons hier in de Moses en Aaronkerk verzameld om straks onze bidpro- cessie des te beter gestemd aan te vangen. De-e processie zal dan be- j kroond worden met de plechtige Sta- i tiemis ter ere van het Sacraments- mirakel. Ongeveer half drie openen zich de deuren van de Franciscanerkerk, en worden wij aangemaand in rijen van vier ons aan te sluiten. De nacht is stil; de sterrenhemel vredig en kalmerend. Nu moet het ook in óns stil en vredig worden om de genaden van deze heilige nacht ten volle in ons op te nemen. Is het niet dwaas wat we nu doen? Duizenden mannen komen na uren reizen de nacht in de hoofdstad door brengen. Was het overdag, dan zou het op anderen indruk maken, en een propagandistische waarde bezitten. Waarom vieren wij het Mirakel niet in onze eigen kerken thuis, waar Christus' verblijf even waarachtig is als hier in het Begijnhof, of in de Moses en Aaron? Deze gedachten flitsen, door het hoofd. Maar het antwoord komt zon der lang zoeken. Wij lopen hier niet door het donkere A'dam om in druk op anderen te maken, hoogstens om elkaar te stichten in onze gelijk gerichte devotie. Wij zijn ter bee vaart, d.w.z. wij gaan reizen en trek ken om in de moeite van de tocht de diepte van onze dankbaarheid voor Amsterdam's Mirakel te tonen. De Stille Omgang is een bij uitstek mannelijke devotie om de inspan ning die het vraagt. Terwijl andere beevaarten dikwijls een vrouwelijk overwicht hebben, en jonge kerels daarom wel eens er van afhouden, zien wij nu hier jongens met hun va der de tocht meemaken, fier dat zij dit nu ook mogen doen. De beeweg. Het Singel, centrum van bloemen handel in de hoofdstad, ligt ontdaan van zijn fleurige koopwaar, 't Wordt nu omkranst met een slinger van on gewone substantie, een mensenslin ger, die moet wachten op zijn beurt om langs het Koningsplein het Spui te betreden. Daar komen uit de Hei lige Weg drommen mannen, die als weleer voor eeuwen terug deze weg van en naar de H. Stede als een on derdeel van de bidweg afleggen. Waarvoor moeten wij deze nacht vooral bidden?" Meer godsdienstig gezinsleven en meer geestelijke roe pingen". Deze twee vastgestelde in tenties grijpen in elkaar. Zij die tot het geestelijke geroepen zijn, moeten bidden en werken voor de godsdienst in het gezin, maar het godsdienstig gezin zelf wordt weer de kweek plaats het eerste seminarie, voor de geestelijke roepingen. Dat dit zo in onze gezinnen moge worden, daar voor doen wij deze nacht de bid tocht. Maar nu gaat het oude Amster dam tot mij spreken. Nu loop ik door de oude straten, die rechts en links mij herinneren aan wat vroe ger hier aan geestelijke roepingen geleefd h.eeft. Daar in de Heilige Weg staat nog een klein, oud poort je, de herinnering aan het Huis van Bewaring tot 1895, „Het Mannen- tuchthuis Voordat het verloren ging door de misvormende Her vorming was dit gebouw het Cla rissenklooster op de Heilige Weg, door Maximhiaan beschermd. Daar baden de zusters uren lang voor de uitgestelde H. Hostie, dicht bij de gezegende plaats, waar eens het Mirakel geschiedde. De grond, waar het klooster opgebouwd werd, was een geschenk van de Amsterdamse koopman Jan de Wael, die toonde 1 dat Amsterdam zijn opkomst ook j aan het Mirakel te danken had. Nu I is het klooster weg, en wij bidden in zijn plaats, het Sacrament ter I ere. Wij bidden voor onze meisjes, I dat er onder haar gevonden wor den, die de roepstem van God zul len horen. Dan komen wij in de Kalverstraat. Laten wij ons niet afleiden door de verstrooiende étalage-reeks. Aan onze linkerhand weten wij het Burger- j weeshuis te liggen met het bekende jongensgeveltje. Ook dit herinnert mij aan de intentie, waarvoor wij deze nacht de beevaart houden. Dit was vóór de Hervorming het klooster 1 van S. Lucia, rond 1400 gesticht. Hipr hebben meer dan 150 jaar vrouwe- I lijke tertiarissen het voorbeeld van j S. Frans voor ogen gehouden, en allen die de H. Stede bezochten, kon den zich stichten aan de idealen van deze religieuzen. Massief, nog fermer dan overdag, staat Jacob v. Campen's bouwwerk op het uitgestorven Damplein. Als j een zwijgend défilé trekken wij langs het verlaten balcon, maar ge denken toch Vorstin en vaderland. Na de Nieuwendijk komen wij op de Nieuwe Brug. De zeevarenden vragen om onze, geestelijke steun. Wij vormen in deze ogenblikken de nachtwacht over Gods gen&den- stroom. Laten wij die kostbare mi nuten besteden om ook de mannen van de zee binnen onze gezichtseinder te halen. Wij moeten in het Aposto laat ter Zee hun zielenheil beharti gen. maar al dit werk van een god delijk keurmerk laten voorzien. Vanuit de Warmoesstraat naar de De Begijnhof na de res tauratie in 1949. Nes passeren wij het monument voor hen die vielen: Wanneer wij nu vrij kunnen ademhalen, dan is dit mede te danken aan de velen, die vielen in de strijd voor God en vaderland. Ons eresaluut aan hen. in deze nacht: dat zij allen rusten in vrede! Nu trekt de biddende rij de nauwe Nes binnen. Men kent bij nacht de anders zo rumoerige handelsstraat van een weekse dag haast niet terug. Hier links stond eens het klooster van Maria Magdalena, waarvan een der zusters door een drievoudige rondgang om het Sacrament van Mi rakel wonderbare genezing vond. Daarom bidden wij nu om de gene zing van de kwalen van onze tijd door de wonderlijke kracht van dit zelfde Sacrament. Aan mijn rechter hand stond eertijds het Mariakloos- ter, en links de kloosters van St. Bar bara en St. Clara. De zusters van St. Barbara, contemplatieven, hielden het lijnwaad in orde voor de dienst van de Oude S. Nicolaaskerk. In hoe- vele zielen strooit God op de dag van vandaag het zaad der geestelijke roeping uit om zich in dienst te stel len van het H. Dienstwerk. Hier links, waar „De Brakke Grond", de stadsdrukkerij en politie bureau staan, was eens het klooster van^St. Margaretha en die der Ber- voeters. Het burgerlijk leven heeft thans iedere religieuze gedachte uit dit handelscentrum weggespoeld, en kel een straatnaambordje als „Het gebed zonde*- end" herinnert ons aan wat eens de Nes aan godsdienstig le ven bezat. En wij bidden nu onge merkt voor ons eigen gezin, familie en voor al onze Nederlandse gezin nen. Tot slot gaan wij één keer rond de historische plaats, als het ware een symbolische kranslegging op een plaats, waar uiterlijke tooi achter wege moet blijven. Hier vindt de aandrang in ons gebed het hoogte punt. Wij vragen geen nieuw won der, dat opzien oaart, maat het won der van een geheimiznnige on- weerstaanbre roeping in de harten van zeer velen onzer kinderen. Dan keren wij terug naar onze Sta tiekerk om in dankbaarheid en liefde Christus' Gedachtenisoffer mee te vieren, en in stille vereniging met Hem om wien wij deze nacht uit- trokken, onze dank en liefde uit te spreken. Dat God dit jaar in ons vaderland in vele harten een klankbodem moge I vinden voor Zijn roepende stem, mede door ons gebed in deze nachte lijke omgang. En zo gaan wij huis waarts, met de thein terug in de rich ting van Leiden. A. M. VULSMA, Pr. j^E „KEUKENHOF" te Lisse is in deze dagen een verlaten park, waar nog niets te bespeuren valt van bloemenpracht, die straks weer dui zenden naar de Bollenstreek zal lokken. Onder de laagjes turfmolm in de perken liggen echter meer dan tien millioen bloembollen te wach ten, om bij de eerste aanraking van de lentezon hun groene kopjes fees telijk door de vochtige grond te priemen. De mensen hebben gedaan wat in hun vermogen ligt en moeder natuur zal in de komende maanden de kroon op dat werk gaan zetten. OP WONDERBAARLIJKE WIJZE UIT GEKAPSEISD BINNENVAAR TUIG GERED. Het 105 ton me tende binnenvaartuig .,Pax" uit Rcnkum is Donderdagmorgen tijdens het watertanken bij de Katendrecht- èe Dam te Rotterdam plotseling om geslagen. De 31-jarige schipper A. Derksen en zijn vrouw zagen kans om van boord te komen. Echter niet de twee kinderen, een jongetje van acht en een meisje van twee jaar. Onmiddellijk werd het schip, dat met de kiel naar boven lag, door een bok boven water getrokken. Met be hulp van snijbranders spleet men de bodem open en het bleek toen, dat de twee kinderen, Wimpie en Roosje, die zich in de roef bevonden, nog in leven waren. Foto toont hoe de kinderen dade lijk na hun bevrijding over een plank naar de wal worden gebracht. Ach ter de man in zittende houding ont waart men het gat van dertig cM. in 't vierkant, waardoor zij uit het schip werden gehaald. De bezoekers van „Keukenhof" zullen dit jaar veel veranderingen constateren. Bij de hoofdingang is de situatie aanmerkelijk verbeterd. Ge bouwtjes zijn verplaatst en het res- taurant is uitgebreid. Er is een spe- J ciaal buffet bijgekomen voor de be diening op het terras, terwijl het theehuis geriefelijker is dan voor- I heen. Ook het tentoonstellingsterrein zelPi heeft uitbreiding ondergaan. De „Keukenhof" beslaat een oppervlakte van 26 ha., waarvan er vorig jaar 15 in gebruik waren. Dit jaar strekt de tentoonstelling zich uit over 21 ha. De tuinarchitect, de heer Van der Leede, heeft flinke stukken bos weg laten kappen, maar overal bos- randen in stand gehouden, die straks een mooi effect zullen teweeg bren gen als achtergrond van de kleur rijke bloembedden. Het nieuwe gedeelte is door een brug verbonden met het oude ter rein aan de Oostzijde, waarmede een practisch doodlopend punt is opge ruimd. Een werkelijke opluchting voor het bollenveldje in deze hoek, dat zich zozeer in de belangstelling van de bezoekers mocht verheugen. Een wereldprimeur. Het publiek, dat in de eerste tijd na de opening op het tentoonstel- Mngsterrein komt. krijgt hoofdzake lijk de bijgewassen in bloei te zien. Om de tulp de eer te geven, die haar toekomt, is er thans een glaspavil- joen aangelegd met een oppervlakte van 2000 M2, waarin 750 variëteiten zijn geplant. Om aesthetische rede nen is afgezien van verwarming door een warmwaterinstallatie, die het noodzakelijk zou maken, dikke buizen door het paviljoen aan te leggen. In plaats daarvan heeft' men een experiment gewaagt met een luchtverwarmingsinstallatie. Een bo- venrooster blaast verwarmde lucht in het paviljoen en een onderrooster zuigt koele lucht op, om deze te Ver warmen. Thermostaten regelen de temperatuur en een voordeel is, dat - als de installatie wordt uitgescha keld afkoeling ogenblikkelijk op treedt, wat met warm water enige tijd vergde. Het onderzoek in de laatste weken heeft uitgewezen, dat dit experiment geslaagd is. Hierdoor zal men de tulpen in haar volle pracht kunnen bewonderen, want zij hetben de juiste temperatuur gekre gen en geen last ondervonden van slippertjes der natuur. Modeltuintjes. Bij deze tweede tentoonstelling zal blijken, hoe de organisatoren vo rig jaar hun oren te luisteren hebben gelegd, om de wensen van de bezoe kers te achterhalen. Het aantal rich tingaanwijzers is verveelvoudigd en de gids, als drukwerk reeds een meesterstuk uitgebreider en over zichtelijker dan voorheen. Bij het aantal inzenders uit de bol len wereld, dat van 50 op 70 is geko men, hebben zich ook 6 hoveniers gevoegd, die allen een modeltuintje verzorgen. Ieder, die een lapje grond achter zijn huis heeft, kan hier zijn licht opsteken voor een smaakvol ge bruik hiervan. Het gemeentebestuur heeft maat regelen getroffen voor een vlotte verwerking van het verkeer en ook de parkeerterreinen zijn ingesteld op een groot aantal auto's. Alles is ge reed om het de bezoekers van de sprookjestuin zo gemakkelijk mo gelijk te maken. Op 21 Maart zal „Keukenhof" voor het publiek worden opengesteld. De middag daarvoor zal mr. Kesper, de commissaris van de koningin in Zuid Holland, de officiële opening ver richten. Regeling treinenloop. De Nederlandsche Spoorwegen verlenen medewerking door bijzon dere maatregelen voor het vervoer Het nieuwe glaspaviljocn. Foto: Mielo, Lisse. van en naar de Bollenstreek. Met in gang van 24 Maart tot ongeveer half Mei zullen Zaterdags en Zondags enbovendien op Maandag 26 Maart 2e Paasdag) onderstaande treinen van de gewone dienstregeling te Lisse stoppen. Vertrek uit Amsterdam om 9.42, 10.42, 11.42, 14.29 (alleen op Zater dag) 15.42 en 16.42. Terug uit Lisse naar de richting Amsterdam om 13.51 (alleen op Zaterdag) 15.03 en 18.33. Vertrek uit Dordrecht om 9.49, 11.19 en 13.49. Bovendien alleen op Zaterdag om 13.02 uit Rotterdam D.P. Terug uit Lisse naar de rich ting Dordrecht om 16.08, 17.07 en 19.38. Deze maatregelen gelden niet op Zaterdag 21 April (bloemencorso) en op de Zondagen 15, 22 en 29 April. Op deze dagen zullen er extra stop treinen rijden tussen Amsterdam en Den Haag. Deze treinen zullen tussen 10 en 19 uur elk uur in beide rich tingen rijden en op alle tussensta tions stoppen. Op zeer veel stations zullen dag- retourkaarten naar Lisse tegen gere duceerd tarief met tevens toegang tot Keukenhof verkrijgbaar zijn. De apen 'van Gibraltar In Engeland bestaat een volksgeloof, volgens hetwelk het Britse wereldrijk te gronde zal gaan wanneer de apen, die sedert lange jaren op de rots van Gibraltar leven, mochten uitsterven. De Duitsers hebben van dit volksgeloof in de jong ste oorlog èen dankbaar gebruik gemaakt bij hun propaganda. Telkens als er een aap ter ziele ging, zeiden ze: „Daar gaat het Britse imperium! Nu heeft het Lagerhuislid Gammans, die pas in Gibraltar is geweest, aan de regering de vraag gesteld of de vergoeding van 4 pence, die per dag voor het onderhoud der apen (per aap) is uitgetrokken, wel vol doende is. Hij heeft geconsta teerd dat de apen „lusteloos" zijn. Krijgen ze wel wat hun toekomt? Doet de regering wel haar plicht? Churchill heeft zich ook al eens bezorgd gemaakt over de apen. Dat was midden in de oor log, die de apen zich schenen aan te trekken!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5