Leidse ARKA-mannen in vergadering bijeen Loonsverhoging was geen Luxe unstleven in Veiöen 7RIJDAG 23 FEBRUARI 1951 Dfc. LülUSfc tUUKANl EERSTE BLAD - PAGINA J NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RITN Viering' nationale feestdagen. De Wilhelmina-vereniging en de Chr. Oranjevereniging hebben in ge zamenlijk overleg het onderstaand schema opgemaakt voor de viering van de verjaardag van koningin Ju liana op 30 April a.s. en de Nationale Gedenkdag op 5 Mei e.k. Uiteraard is dit programma nog voor wijzigin gen vatbaar. 30 April: 's morgens tractatie van de schoolkinderen: men zal trachten de schoolbesturen te be wegen om voor de hoogste klassen een opstelwedstrijd uit te schrijven. Voor de beste van elke school zal een prijsje worden uitgeloofd. Des mid dags worden een voetbalwedstrijd en andere sportdemonstraties gehouden. Mits de K.N.V.B. toestemming ver leent zullen twee Alphense elftal len elkaar bekampen ir. een voor de leden, donateurs e.d. gratis toeganke lijke wedstrijd. Des avonds voert „Mobiel" in het Nutsgebouw op: „Achter wallen en poorten". Het stuk behandelt het beleg van Haarlem. Reprise van dit stuk op 1 en 2 Mei Op 5 Mei: des middags voetbalwed strijd van een Aiphens elftal, ge vormd uit de 22 spelers van 30 April, tegen een stei'ke tegenstanrer, zoals b.v. „Stormvogels" met Piet Kraak. Des avonds: Nationale herdenking in de Ned. Herv. kerk, Julianastraat, spreker, zang, muziek en declamatie. Getracht zal worden bij de organisa tie van deze feestelnkheden de di verse speeltuin- en buurt veren, in te schakelen. Bijeenkomst, van .land- en tuin bouwers. De gezamenlijke land bouworganisaties hielden een bij eenkomst in Hotel Centraal, waar de alg. secr. van de stichting van de landbouw, ir. Royackers, het woord voerde over „Vooruitzichten van land- en tuinbouw op sociaal-econo misch gebied in de eerstkomende tijd". Spr. had de overtuiging, dat de land- en tuinbouw een moeilijke tijd tegemoet gaat, maar vond het feit, dat de uitvoer grotendeels op land bouwproducten drijft, een gunstig teken. Men zal echter met concurrerende prijzen cp de wereldmarkt moeten blijven komen en hierbij dient men te bedenken, dat de prijzen van vee voeders etc. in de toekomst zullen stii^en. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Geboren: Piet, z. van.J. van Dijk en M. A. Lamfers; Ali Geertruida Maria, d. van Chr W. Nieuwenhui- zen en J. C. Peek; Allert Willem Ba ren, z. van B Kikkert en C. S. Schot; Ingetje Wilhelmina, d. van A. Sneeuw en A. Bosman. Ondertrouwd: A. J. van Veen 25 j. en Chr. E. van Halteren 18 j.; H. H. Oppelaai 24 j. en J. M. Spelt 20 j. Getrouwd: D. Leenheer 22 j. en J. Wieman 20 j.; J. L. Kroon 28 j. en A. M. Plante 29 j. Overleden: Jacobus van der Laan 67 j.; Cornelis van Staveren 74 j.: Abraham van der Kleij 63 j.; Dirk van Smirren 33 j. ALKEMADE Aanbesteding. Gistermorgen had op het raadhuis de aanbesteding plaats voor het maken van een vaste betonnen brug langs het. Westeinde te Roelofarendsveen lot ontsluiting van het Kerkplan Van de 9 inschrij vingen was de hoogste Ac. v. Be zooyen te Alkmaar voor f 19.900. en de laagste Wed C Lrnghout te Oude-Wetering voor 16.350.aan wie het werk gegund is. BOSKOOP Gemeenteraad Boskoop De raad van Boskoop kwam Woens dagavond in openbare vergadering bijeen. Aan de heer T. J. van Riemsdijk werd op diens verzoek, met ingang van 3 Maart e.k. eervol ontslag ver leend als directeur van gemeente werken. Een-voorstel van B. en W. tot wij ziging van de beheersverordening dei- gemeentebedrijven en een voorstel tot vaststelling van de verordening op de heffing van het vergunnings recht en verlofrecht gingen onder de hamer door. Het voorstel tot verbetering van de Rozenlaan, kreeg nadat de voorz. enkele toelichtingen had gegeven de goedkeuring van de raad. Vervolgens kwam in behandeling een verzoek van de diverse regionale afdelingen van de Veren van Onder wijzers om een uitkering bij overlij den. B. en W. stonden daar afwijzend tegenover, omdat de salariëring van het onderwijzend personeel een aan gelegenheid van het Rijk is. De raad was het hiermede eens. De raad hechtte haar goedkeuring aan het feit, dat de gemeente als deelnemer toetreedt met één aandeel in het aandelenkapitaal van de N.V. keuringsinstituut voor waterleidings- artikelën. Het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor een plan tot regeling van de bebouwing van het nog onbebouwde gedeelte van het Julianakwartier gaf aanleiding tot uitgebreide discussies. Nadat de voorzitter een en ander nader had toegelicht, werd het voor stel echter aangenomen en een cre diet verschaft van 1000.ter be strijding van de kosten van een des kundig advies. Nadat nog was goedgekeurd een wijziging van de gemeentebegroting 1950, kwam in behandeling de aan schaffing van een nieuwe motor brandspuit en de bouw van een brandweergarage op het plein van het gemeentehuis. De kosten waren ge raamd op 39.375. Verschillende leden voerden hier over het woord. De voorzitter en wet houder Taat beantwoordden uitvoe rig de vragen. Op een vraag van de heer P. D. Noest of de kleine motorspuit opge ruimd wordt, zeide de voorzitter, dat deze nog enige tijd in reserve blijft. De heer W. C. Hage maakt bezwaar om de garage te bouwen naast het gemeentehuis. Spr vond de grond, waar B. en W. de garage wensten te bouwen, te mooi voor dat doel. An dere sprekers waren het daarmede eens. B en W. wijzigden toen hun voor stel in dier voege, da+ de plaats waar de garage zal worden gebouwd na der door B. en W. zal worden beke ken, waarna het voorstel werd aan genomen. Jaarvergadering G.D.S. Woens dagavond werd in het R.K. Ver.ge- bouw de jaarvergadering gehouden met vooraf de jaarvergadering van afd. Gymnastiek. De voorz. memo reerde in zijn openingswoord het suc ces van de le lustrum-uitvoering. Bij de verkiezing werden in plaats van mej. C. Vermeulen en de heer J. Houtman gekozen mej. W. Vlasman en de heer M. Kuijstermans. Voorts deed de voorz. mededeling van het programma van de Rijnlandse Turn kring. De door deze Kring aangeno men contributieverhoging vond wei nig instemming, doch zal noodge dwongen moeten worden aanvaard. Bij de rondvraag kwamen enkele in terne aangelegenheden ter sprake, I welke tot aller genoegen werden op- I gelost. Aansluitend hierop werd de alg. jaarvei-gadering gehouden. Uit het financieel overzicht van de penn. bleek, dat nog een ruim voordelig kassaldo aanwezig is, doch dat de fi nanciën toch verminderen tengevolge van dj steeds hoger wordende kos ten. De aftredende voorzitter van het hoofdbestuur werd met alg. stemmen herkozen. Bij de mededelingen deelde de voorz. mede, dat in verband met het le lustrum een feestavond zal worden geoiganiseerd. In verband met de stand van de kas zal echter een klein entrée moeten worden ge heven. Het bestuur kreeg machtiging naar eigen goeddunken een avond te organiseren. Geboren: Johannes Cornelis, z. van C. J. Toor en J. Romijn. HAZHRSWOUDE (H. R.) ERNSTIGE VAL. Toen notaris Bakker, komend van de afscheidsreceptie van pastoor Boin, zijn rijwiel wilde halen bleek de garage van de heer Boers op slot te zijn. Bij zijn tprugkeer naar het Parochiehuis stak de notaris schuin de rijksstraatweg over en kwam te vallen over een lage heg, waartus sen een staaldraad is gespannen. De val was zo ongelukkig, dat de elleboog van de rechterarm werd versplinterd, terwijl de notaris voorts in de linkerarm een bloeduitstorting opliep. Na door dr. Blauwendraad, die ook in de zaal aanwezig was, verbonden te zijn, werd in het ziekenhuis een foto van de gekwetste arm gemaakt. Het bleek, dat operatief ingrijpen noodzakelijk was. IJssportver. De jaarvergadering van de ijssportver. „Hazerswoude- Rijndijk werd gisteren gehouden in Café Verhaar. De voorz., de heer M. Scheel, sprak zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Mededeling werd gedaan, dat de pogingen om tot een ijsbaan te komen deze winter ge faald hebben, maar dat het bestuur alles in het werk zal stellen een vol gende winter een eigen baan te bezit ten De secr.-penn. bracht verslag uit en er bleek een kassaldo te zijn van ƒ704.47. De kascommissie 1951 werd benoemd, terwijl de aftredende be stuursleden bij acclamatie werden herkozen. HAZERSWOUDE Op straat gezet. Ongeveer een jaar geleden werd de andarbeider D. door zijn vroegere patroon aange zegd, dat nu hij geen werkzaamheden meer verrichtte, ook de woning moest verlaten, waar de patroon eigenaar van is. D. stoorde zich hier niet aan en bleef rustig wonen. De patroon liet hem toen bij deur waar - ders-exploit de huur op zeggen en D. moest binnen de gestelde termijn de woning verlaten. Daar D. hieraan geen gevolg heeft gegeven, kwam j Donderdagmorgen de deurwaarder met zijn mannetjes, vergezeld van de politie, en liet de gehele inboe- del uit de woning van D. halen en plaatste deze op de openbare weg. D. heeft voorlopig met vrouw en kinderen onderdak gekregen bij een familie-lid en wacht nu af, of B. en W. hem een andere woning aan wij- HOOGMADE Gecombineerde Jaarvergadering L.T.B. Voorz. P. L. Zwetsloot ging het afgelopen jaar na en constateer de, dat voor de veehouders een gun stig, doch voor de tuinders een een ongunstig jaar was afgesloten. Hij d. Voorn. memoreerde de overleden G. Adv. en het lid J. Zwetsloot. De kascontrole- comrriissie verklaarde bij monde van de heer Th. Zwetsloot, dat gebleken is, dat de financiële zaken geheel in orde waren Uit het jaarverslag ontleenden we, dat ei een batig saldo was van 434.76 (veehouders) en 92.15 (tuinders). Na vele ingekomen stukken en mededelingen moest worden overge gaan tot verkiezing van drie be stuursleden, die herkiesbaar waren. Bij acclamatie werden de heren P. L Zwetsloot, W. v. d. Laan en W. H. J. Bank herkozen, terwijl tot voor zitter afd. tuinders werd gekozen de heer S. Strijk, vanwege de vacature P. H. Hoogenboom. De heer L. C. v. cl. Geest werd gekozen tot lid van de kascontrolecommissie. Voorts werden een aantal afgevaardigden aangewe zen n.l. naar vakgroep Veehouders Th. Zwetsloot en Jac. v. Wieringen Nz.; naar vakgroep tuinders A. v. d Ploeg; naar kringvergadering vee houders J. Zwetsloot; naar krinver- gadaring tuinders Jac. Th. Volwater; naar algemene vergadering C. J. Lie- verse en W v d. Laan. Hierna volgde een geanimeerde verloting van landbouwgereedschap- oen. Winnaars waren A. C. v. Schie, W. Zonneveld, Joh. Rijkeliikhuizen, B. J. van Leeuwen GzTh. Zwet sloot, C. J. Lieverse, A. C. Lieverse, J. Volwater. Tenslotte sprak pastoor Olsthoorn, die zeide dat aan Gods zegen alles gelegen is. Hij wees er op om in de as. Kruisdaecn de kerk te bezoeken om te bidden voor de vruchten der aarde. Dc voorz. deelde mede, dat in de Kruisdagen een H. Mis zal worden opgedragen voor de vruchten der aarde. In de rondvraag dankte de heer A. C. Lieverse het bestuur voor de be schikbaar gestelde prijzen, waarna de voorz. de vergadering sloot. Stille Omgang A.s Zondag is er na de Hoogmis gelegenheid tot afhalen van trein- en kerkkaarten in de bakkerij van de heer G. M. v. LISSE „St. Barbara". De begrafenisver. ..St. Barbara" hield haar jaarverga dering in het K.A.B.-gebouw. De voorz. wees er in zijn openings woord op, dat in het afgelopen jaar nieuwe uniformen voor de dragers zijn aangeschaft, dank zij het verkre gen voorschot van het K.A.B.-bestuur. Na de notulen bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. waaruit bleek, dat in 1950 33 leden en 16 niet-Ieden zijn begraven, en wel 35 in de St. Agatha-parochie; 9 in de parochie van de H.H. Engelbewaarders en 5 in de parochie van de Kaag.. De penn. bracht hierop zijn jaarver slag uit, waaruit bleek, dat ontvan gen was in 1950 een bedrag van f 3935.63 en uitgegeven een bedrag van 3645.79, zodat een batig saldo viel te boeken van f 289.84. Het aan tal leden bedraagt 1083. De heren van der Voet en Lindaard werden benoemd tot verificateurs voor het jaar 1951. De bestuursleden P. Kerkvliet en Joh. van Dijk werden herbenoemd. Aan de gevolgen overleden. De heer A. van Waveren, die enige da gen geleden is aangereden, is aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Aanrijding. Gistermiddag reden n tweetal personen-auto's op de jreweg e'ikaar aan. De ene auto be kwam een zodanige materiële scha de, dat hij per kraanwagen moest worden weggesleept, terwijl de an dere wagen zijn weg kon vervolgen. Geboren: Jacoba Catharina d van G. van Gerven en A. H. Hoog kamer; Simon Nicolaas Maria z, van N. Witteman en M. W. v. d. Voort. Getrouwd; P. Havenaar te Sassen - heim en A. G. van 't Wout; Th. Wit teman en J. M Trompert. Overleden: Margaretha Jacoba Meskers 16 j.; Geertruida Hendrika Maria van Rooijen 3 dg.; Neeltje Kool, 82 j., wed. van A. van Blitters- wijk. SASSENHEIM Geboren: Robertus Theodorus Ali- da, z. van W. J. M. Preenen en M. A. van der Klauw; Adrianus Joseph Maria, z. van A. C. van der Veer en M. C. van Kesteren; Adriana Johanna Hermina. d. van C. J. van der Voet en M. ten Donkelaar; Adrianus Bar- tholomeus Cornelis Antonius, z. van A. W. J. Otto en M. H. R. Satter; Theodorus, z. van Th. Witteman en M. van Veelen; Martinus, z. van Th. Witteman en M. van Veelen; Geer tje, d. van F. Hubers en A. Bol; Ro land Joseph Gerardus, z. van G. M. B. Meijer en M. M. de Prouw; Hen- dricus Johannes, z. van C. F. van Hoekelen en M. A. Goddijn; Elisabeth Cornelia Maria, d. van W. Hooge- veen en C. J. van der Linden; Jaco bus Gerardus, z. van P. M. Sikking en J. G. Koppers; Geertruida Antho- nia, d. van A. van Leeuwen en J. N. van Solingen. Overleden: Egbertje Dijkstra, wed. van Tj. de Vries 83 j. Het feit ,dat de regering vrijwel onmiddellijk na de devaluatie van Sept. 1949 en na de inval in Korea van Juni 1350 de lonen optrok met j telkens 5% was wel een bewijs, hoe zeer de lonen in grote kring de gren zen van het levensminimum raken. De salarissen, vooral van de ambte naren kunnen om het populair te zeggen geen enkel stootje velen. Zij vormen geen enkele marge, die hen in staat stelt om bepaalde ge beurtenissen op monetair of econo misch gebied op te vangen. Het is zelfs zo, dat in verhouding van vóór de oorlog de ambtenaren salarissen, gezien de hoeveelheid be hoeftegoederen, die men ervoor kon krijgen, niet weinig gedaald zijn. De loonsverhogingen van vorig jaar waren geen luxe maar noodzakelijk om de nog grotere relatieve loons verhoging wegen het telkens stijgen der prijzen te neutraliseren. Dat was dan ook de reden, waar om de door het H.B. voorgestelde contributie-verhoging zoveel beden kingen ontmoette, en vanaf de be stuurstafel moest een hartstochtelijk beroep gedaan worden op de aloude en beproefde offerzin van de Katho lieke ambtenaren, vooral toen bleek, dat de laag- en middelmatig gesala- rieerden onder hen het meest hier door getroffen werden. De eerste ARKA-vergadering van 1951 droeg n levendig en gevarieerd karakter Beha ve de economische positie van de ambtenaar kwam ook j de structuur van de ARKA zelf ter sprake. De ARKA specifiek een or- ganisatie van hoofdarbeiders in over- 1 heidsdienst? Moet de ARKA als hoofdarbeidersorganisatie aansluiting zoeken bij een eventueel op te rich ten vakcentrale van R.K. hoofdar beiders? Er zijn juridische gronden om zich te verzetten, tegen de beperking, die de organisatie zich in haar groei kracht en expansiemogelijkheden op legt. Men kan zich de vraag stellen of de Algemene RK. ambtenaren- eniging krachtens haar wezen en haar naam niet geroepen is om de vakbelangen van alle ambtenaren te behartigen, óf het nu hoofd- of handarbeiders zijn, of het nu de „ambtenaren' in het gewone spraak gebruik of óók de ambtenaren-werk lieden betreft. Ook de laatsten en vooral de laatsten hebben de rechts bescherming nodig, die alleen een vakorganisatie geven kan. De Alge mene R.K. Ambtenarenvereniging als vakorganisatie moet opkomen voor de belangen van alle vakgeno ten (ambtenaren) van hoog tot laag en niet zoals een standsorganisatie, zich hierin tot een bepaalde stand beperken. Algemeen onbevredigend werd dc situatie beschouwd, die sinds kort ontstaan is, dat «middelbare en hoge re ambtenaren van de P.T.T. krach tens bepaalde overeenkomsten zich niet meer bij de ARKA kunnen aan sluiten. In het tweede deel van de bijeen komst vertelden de drie deelnemers aan het onlangs gehouden weekend voor ambtelijke vorming, ieder op hun eigen manier, van hun bevin dingen te Drakenburgh. De heer F. Pont behandelde spe ciaal het referaat over de verschil lende trappen waarop de ambtenaar zijn deskundigheid uitoefent, en over de taken, die hij op ëlke trap te vervullen had. De heer Tj. Wiersma belichtte vooral de plaats van de Katholieke ambtenaar in het ambte lijk leven ten opzichte van zijn me demensen. terwijl de laatste spre ker de heer W. J. Kriek een be schouwing hield over het menselijke in de ambtenaar. Ds antipathie, die in grote trekken de ambtenaar sinds de oorlog ondervindt, komt voort niet alleen uit de te grote staatsbe moeiing die het particuliere bedrijfs leven als een knellend pantser voelt maar vooral uit het feit. dat velen als ambtenaar benoemd zijn, die de roeping van ambtenaar niet begrij pen: dat zij er zijn, niet om ts heer sen, te snauwen en te grauwen, maar om te dienen, om de mensen zoveel mogelijk behulpzaam te zijn, hen als het ware door hun meeleven te verwarmen en te koesteren, kort om om humaan en menselijk te zijn. Elf uur had het al lang geslagen, toen deze vruchtbare en gevarieerde bijeenkomst werd gesloten. De aan wezigen hebben er geen spijt van gehad Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht de heren Th. B. ten Kate, Rotterdam, W. Huizinga, den Haag. AANBESTEDING STRAATAANLEG Hedenmorgen werd door de Direc teur van Gemeentewerken namens B. en W. aanbesteed: Bestek no. 1 het uitvoeren van bestratingswerken c.a. aan de Zoeterwoudseweg, Toma- tenstraat en Verlengde Lammen- schansweg. De volgende 15 inschrijvingen wa ren ingekomen: J. A Stomphorst, Utrecht ƒ51.980.—; Aann. Bedr. Corn. Kevel, Amstedam 37.200. Fa. Bosland en Zonen, Assendelft ƒ36 000.Aann. Bedr. F. R. Wiers ma, Sloterdijk f 35.300.Fa. Kos ter en de Rooij, Waddinxveen 35.000.—; Gebr. J. en P. A. Schouls Rotterdam f 34 600.Fa. C. Lam- WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Matige tot zwakke wind tus sen Zuid en Wc t. Vannacht op klaringen met hier en daar lich te nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende bewolking met plaatselijke buien en ongeveer dezelfde temperaturen als van- pert en Zn., Haarlem 34.000. N.V Prori, Wassenaar f 33.980.J. Kooyman, Voorschoten 33.900. C. A. Langeveld, Alphen a. d. RJJn 33.900.Th. G. Barthen en F. v. d Mark. Leiden f 33.000.A. van Halcm, Leiden ƒ30.500A. Th. Stuifzand, Leiden 29.690.A. en J. J. van Elliswijk, Zoetermeer ƒ20.979.G Visser en C. de Groot Wassenaar 20.772. De gunning is aangehouden. k RESIDENTIE-ORKEST. Het programma, dat het Residentie orkest onder leiding van Willem van Otterloo gisterenavond uitvoerde was mooi en interessant. Met Mozart's Serenade „Eine Kleine Naohtmusik" werd de avond ingeluid, en wij kre gen een vertolking in de puntjes af en subtiel van indrukken. Hoogst ge differentieerd, fleurig en bewogen slaagde de dirigent de objectieve, pu re muziek tot een verrukking te ma ken. De beide pianisten, George van Renes en Gerard Hengeveld, traden te zamen op in een Concert voor twee klavieren en strijkorkest van Alexander Voormolen. De twee gere nommeerde pianisten gaven in deze mooie, door en door gezonde contra- puntïsche compositie, een samenspel van hoog plan. De opvatting was streng rhythmisch, nauwkeurig ver zorgd en eenvoudig. De dynamische schakering en beider parelende tech niek, de rijkdom van klank uit de twee Steinway's en 't gemak van spelen, boeiden de toehoorder van be. gin tot einde. De compositie is zeer markant, de orkestklank komt tot volle ontplooiing, zingt meermaals het melodisch gegeven, waarop de klavieren de thematiek hameren, zo als in het 2e deel. Een mooie Fuga besluit het influencerende concert. Een enkele opmerking: het accoor- den-spel was nog niet geheel en al sluitend met 't orkest, waaraan van Otterloo de uiterste zorg heeft be steed. De componist moest voor het daverend applaus komen danken. De boeiende Ravel-figuur hebben wij mogen ontmoeten in zijn „Shéhércza- de" voor sopraan en orkest. Dit prachtige littcrair-muzikale gedicht is gezongen door Irma Timmerman. Zij gaf een bewonderenswaardige tekst-interpretatie. Muzikaal weet zij liefdevol de schone vocalen te strelen. De beheersing vooral in deel II en II, waarmede zji zong, bewijst hoezeer de zangeres haar muziek waard is. Van Otterloo en het orkest waren Vrijdag 23 Februari. Stadskok zal nooit meer één kwaad woord over de Leidse Politie vertel len! Moet u horen, wat hem gister avond overkwam. Stadskok liep op de Breestraat en zijn fiets stond er gens tegen de muur. Toen kwam er een agent aan, die zei: „Mijnheer uw achterlicht brandt niet. Ik zag u twee uur geleden op de Blauwpoorts- brug fietsen. Kijk maar uit want er wordt streng gelet op de niet-bran dende achterlichten. U zult van mij geen last hebben, maar probeer het even in orde te maken of ga anders morgenochtend naar de fietsenmaker. Goede avond". En terwijl de ag*:nt toekeek, kon Stadskok rustig opstap pen. Met een niet-brandend achter licht. En met het goede voornemen de zaak zo spoedig mogelijk te laten reapreren. De fiets staat al bij dc fietsenmaker. En Stadskok brengt ondertussen hulde aan deze spor ie- ve agent! De „VauderSleng", U weet wel: het propaganda-schip voor alles wat met de scheepvaart te maken heeft, is weer in Leiden. Het kwam gisteren dooi onze stad, op weg naar Kat wijk. Maar wegens de lage water stand kon het schip de Marebrug niet passeren. Er werd toen ligplaats ge kozen aan de Haven, waar het schip tot en met Zondag blijft liggen. Mer kan er elke middag van 2 tot 5 cn elke avond van 7 to' 10 uur een be zoek brengen. Vanzelfsprekend, dat de jeugd voor zoiets grote oelangstel- ling heeft Maar ook voor de oude ren is het interssant, om op deze gemakkelijke manier kennis te ma ken met vele dinger., die met de scheepvaart, in de ruimste zin van hec woord, te maken nebben He! vorig jaar was de. VanaerSceng" ook in Leiden Sedertdien hebcen 355.000 mensen een bezoek aan het schip gebracht! Als we aannemen dat alle Leidse K.A.B.'ers act Alidder.standsverslag lezen en dat alle Leidse Middenstan ders het K A.B.-verslag van A. tut Z. uitspellen, dan zullen beioe groepen begrepen hebben dat gisteren aja; een noodlottige vergissing het riot van het nuddenstamlsverslag te recht gekomen ir onder dat van de Leidse K.A.E. Eindelijk hornn we weer eens wat r.ieuws van de R.K. Metaalbewer- kersbond „St. Eloy", afd. Leiden A.s. eióse Hutspot^ Maandagvoni om acht uur wordt in het gebouw voor Chr. Scc Belangt r., Oude Vest 23o, de jaarvergadering gehouden Met bestuursverkiezmy! Zeei belangrijk dus. Natuurlijk zijn «.he leden pre.:ent. A.s Woensdag zal de neer J. L. i'Ecluse Zuidö'iigei 16, oe dag her denken. waarop hij 25 ;aar geleden in dienst trad bij de N.Z.H.V.M. Van af deze plaats wensen wij de zilve ren onderhoudsmonteur bij de Tech nische Dienst van harte geluk. De Woningbouwvereniging „Eens gezindheid" gaat weer bouwen. De plannen zijn gereed voor 88 wonin gen in de Meerburgerpolder aan de Hoge Rijndijk De bouw is opgedra gen aan de fa. B. Hubers en Zoon, Dordrecht, voor f 622.950. Hedenmorgen vingen twee dappe re werklieden aan de Papengracht open te breken. Naar verluidt be treft het hier een onderzoek naai de toestand van de overkluizing, Zoals bekend is deze zeer slecht. De mo gelijkheden tot demping en het aan leggen van een riool worden thans onderzocht. Vandaar dat openbre ken. Vandaag is het een grote dag voor burgemeester van Kinschot Want hedenmiddag zal hem tijdens een plechtige raadszitting het erebur gerschap van Zuidlaren worden aan geboden. Na deze woorden geschre ven te hebben, vertrekt Stadskok on middellijk naar dit schone Drentse dorp. Want hij wil er bij zijn. Om u morgen veel te kunnen vertellen over deze grote gebeurtenis. STADSKOK. waardige tegenspelers, die op elke nuance van haar zijde gevoelig rea geerden en in de illustratie 'n voor treffelijk aandeel hadden. Het suc ces, dat de zangeres oogstte, werd terecht vriendschappelijk gedeeld met de dirigent en 't orkest-ensemble. Ten slotte een onvergelijkelijk mooie interpretatie van de 2e Balletsuite „Daphnis et Chloe", eveneens van Ravel. Eerst de dageraad, de stem ming van de wijkende nacht weerge vend. Het hoofdthema hoort men in de clarinetten, een pastoraal wijsje herinnert aan herders en kudde. Ra- vel, aangetrokken tot 't JSriekse dichtwerk van Longus, streeft in dit eerste deel naar sobere ingetogen heid. Daphnis zoekt zijn geliefde Chloé. Een geweldige climax wordt bereikt en in 't koper klinkt het hoofdmotief. Een langzaam deel volgt, als Chloé danst op het geluid van Pan's fluit, 't Dansen wordt bewo- gener en feller. Alle nymphen en godjes, aangevuurd door Pan, dansen mee. Prachtige effectvolle kleuren worden in 't orkest ten toon gespreid, o.a. ook in de slaginstrumenten. Har monisch en rhytmisch zijn er velerlei interessante vondsten, 't Was wonder mooi van aanvoeling, suggestief voor naam van rhythmen en uiterst be heerst en tot in perfectie verklankt. Ovationeel applaus. J. Kortmann. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Adrianus, z. van: C. G. van Es en M. Visbeen; Maria Jacoba, d. van: J. Bruin en M. van der Blom; Julia Charlotte, d. van: J. J. J. Tanahatoe en A. M. Tan; Paulus Adrianus Maria, z. van A. J. C. Onderwater en T. M. E. J. Devilee; Johan Marinus, z. van: C. de Ru en P. Remmerswaal; Adrianus Martinus, z. van: W. Verkerk en M. H. Kleijn. Overleden: A. H. J. Goudappel, wed. van: Van Es, 72 j.; A. A. M. Valentijn, dochter. 4 j. Ondertrouwd: A. Schlagwein, gesch., 33 j. en J. van Es, jd. 21 j.; A. de Koning, jm. 38 j. en A. Verkuil, jd. 31 j.; J. Biesheuvel, jm. 24 j. en C. Eenning, jd. 24 j.; L. Bosscher, jm. 28 j. en S. A. Redel, jd. 26 j.; J. van Tongeren,jm. 22 j. en J. van Rhijn, jd. 20 p.; J. W. F. H. Diedrich, jm. 28 j. en B. G. Mulder, jd. 23 j. R. C. Bronner, jm. 23 j. en I. Poeliejoe, jd. 21 j.; W ,T. van Hugten, gesch. 50 j. en H. J. Hopman, gesch. 29 j. H. Prins jm. 29 j. en L. N. Haasbeek, jd. 21 j.; W. de Vogel, jm. 24 j. en P. J. Jan sen, jd. 22 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Febr. Vee. Aange voerd: 7 fokstieren, 4 slachtstieren, 140 kalf- en melkkoeien 6901000, handel willig; 206 varekoeien e.a. 470725, handel willig; 160 vette koeien 750—1050, 2 25—2.70, handel stug; 32 vaarzen 500760, handel willig; 20 pinken f' 300470. handel willig; 5 graskalveren 155 300, handel willig- 2 vette kalve ren, 333 nuchtere kalveren 3060, handel willig; 10 fokkalveren 60 85, handel willig; 60 vette schapen f 90130, handel stug; 212 vette lammeren f 50—85, handel stug; 3 zuiglammeren, 58 zeugen, 593 schram men 6090, handel matig; 699 big gen 2844, handel vlotter, 3 paar den, 0 bokken en geiten 1830, handel matig. Kaas. Aanvoer: 27 partijen Goudse kaas: zware f 220, idem le srt 208—215, idem 2e srt f 195 2076 partijen Leidse kaas: le srt. 198210, per 100 kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 22 Febr. Bloemen. W Pitt 51—78 ct, Gol den Harvest 58—31, Zenober 4456 ct, Rose Copland 48—62 ct, v. d. Eer den 60—72 ct White Sail 46—63 ct, E. Eddy 6277 ct, Bandoeng 8085 ct, Gen. de Wet 6571 ct, Amido- nette 49—52 ct, John Gay 55—59 ct, Crown Imperial 40—54 ct, Sc. Admi raal 50—56 ct, Dubbele tulpen 67—98 ct, Kin? Alfred 51—57 ct, Helios 40— 42 ct, BI. Druifjes 1320 ct, Sneeuw klokjes 13—15 ct, Irissen 1.60—1.70.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3