Bevolking in '50 3$Caemencox&a fSaCCettaitee/l JCavte Qa({ J «Dierenrijk in Bloemenland« fyedie ïïwtf, in fBaii& ffiacd duidt ap, VRIJDAG 23 bruari 1951 Ub LKIUSE COURANT eerste blad - pagina 7 In Mei de meeste huwelijken Pp 1 Januari j.l. telde de Neder landse bevolking blijkens gegevens van het C.B.S. 10.200.022 zielen. In 1950 werden 83060 huwelijken geslo ten. waarvan 9414 in Mei, 8055 in Augustus en 8110 in September. De andere maanden vertonen lagere cij fers. Vorig jaar werden 229.249 kin deren geboren. Maart staat hierbij bovenaan, met 20 828. Sinds 1948 is het aantal geboorten per jaar iets te rug gelopen: in 1948 zagen 247.923 kinderen het levenslicht, het jaar daarop 236.177. Het aantal sterfge vallen (75.521) was in 1950 kleiner dan in 1949 (81.077), en iets groter dan in 1948 (72.459). De meeste sterfgevallen kwamen voor is de maand December (7318). Nieuwe petten voor de officieren De officierspetten van de Konink lijke Landmacht zullen een grote verandering ondergaan. De officie ren zullen voortaan voor op de pet midden op de opstaande rand een op donkerblauwe stof geborduurde lauwerkrans met kroon dragen, van goud- of zilverdraad Daarbinnen is een oranjekleurige, ronde kokarde, ongeveer 23 m.m. in middellijn waarin een metalen goud- of zilver kleurige leeuw. De kokarde is om geven door een goud- of zilverkleu rige bies. De rode band om de op staande pet van opperofficieren blijft gehandhaafd. Hoofdofficieren dragen om de op staande rand een donkerbruine état-major band met gouden bies, subalterne officieren dragen dezelf de band zonder gouden bies. In een legerorder van achttien pa gina's worden 38 vroegere ministe riële kledingvoorschriften afgeschaft en wordt een gedetailleerd overzicnt gegeven van alle onderscheidings tekenen, zoals die nu op de khaki- uniform van de Koninklijke Land macht en het bijbehorende hoofd deksel mogen of moeten worden ge dragen. De nieuwe voorschriften gelden niet voor de luchtstrijdkrachten. TELEVISIEMAST KLAAR. De luchtvaart is er door de rijks luchtvaartdienst van op de hoogte gesteld dat de bouw van de televisie- mast bij IJsselsteijn thans is voltooid. De hoogte van de top van de mast boven het terrein bedraagt nu 219 meter. De mast is voorlopig voor zien van een tijdelijke hindernisver lichting bestaande uit groepen van twee rode lichten, geplaatst boven elkaar met onderlinge tussenruimten van vijftig meter. Opsporingsambtenaren ontdekten in samenwerking met de rijkspolitie bij een zekere De W. in Elspeet een drietal clandestiene broedmachines. Het spoor leidde tot deze clandestie ne broederij toen opsporingsambte naren bij een handelaar te Barne- veld voor de consumptie bestemde eieren ontdekten, die bebroed waren en verpakt in een kist, waarop de naam van de Elspetenaar stond. Jongeman deed inval in speelhol Ter ere van zijn schoonvader Twee jonge inwoners van Hilver sum hebben gisteravond een inval gedaan in een speelclub aan de Am- stelstraat te Amsterdam en zitten nu met bloedende neuzen in een cel van het politiebureau aan het Sin gel. De aanstaande schoonvader van één van de beide iongemannen had de speelclub enige malen bezocht en was daar ruim drieduizend gulden kwijtgeraakt. Zijn toekomstige schoonzoon meen de, dit geld wel te kunnen terugha len en tezamen met een vriend is hij gisteravond de club binnengestapt. De roulette stond op tafel en er waren twee bezoekers. Beide inval lers zeiden, dat zij van de politie kwamen en „dat het nu maar eens uit moest zijn met dat spelen". De vriend nam beide bezoekers mee naar de keuken en de aanstaande schoonzoon deed een greep naar de portefeuille van de eigenaar. Deze was echter leeg. De vrouw van de eigenaar, die ook in de kamer was, riep hem toe: „Jij bent niet van de pojitie, want zoiets doet de politie niet" Zij wilde de te lefoon van de haak nemen, maar de jongeman belette haar dit. Binnen enkele ogenblikken ontstond toen een wilde vechtpartij, die de kamer in een ruïne herschiep. Er vlogen meubelen door de ramen en spoedig schoten buren en agenten van de radio-autodienst te hulp. Het gehele gezelschap werd naar het politiebu reau overgebracht. GEZOCHTE HORLOGERIE VOOR INBREKERS Voor de tweede maal dit jaar is er ingebroken bij horlogerie De Jong in de TwijnstTaat te Utrecht. Nu werden, nadat een ruit was verbrij zeld, een dertig horloges met een waarde van f 1600.—, gestolen. Na de inbraak in Januari had de heer De Jong al elke avond de waarde volste voorwerpen uit de etalage ge haald. anders zou de buit van de dief ontegenzeggelijk groter zijn ge weest. NOG GEEN KATHOLIEKE AMBACHTSSCHOOL TE HAARLEM. De gemeenteraad van Haarlem, die gistermiddag bijeenkwam, besloot met 22 tegen lp stemmen, dat de stichting van een^R.K. dagambachts school niet noodzakelijk is r.aast de bestaande openbare ambachtsschool. Twee jaar geleden had de raad reeds afwijzend beschikt op een dergelijk verzoek van de stichting tot bevor dering van R.K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en omstreken. De stich ting had zich toen gewend tot de kroon, waarna Ged. Staten het ver zoekschrift weer in handen hadden gesteld van de gemeenteraad. Biggen in een pantser-auto Op een stille landweg van het landgoed „De Utrecht" onder de ge meente Esbeek, daar, waar de Ne derlands-Belgische grens loopt, ont dekten ambtenaren van de ambu lante dienst der invoerrechten en accijnzen uit Tilburg diepe wielspo ren van een auto, die erop wezen dat hier vermoedelijk een smokkel auto was gepasseerd. De ambtena ren volgden het spoor op Nederlands gebied en na ruim 6 km te hebben afgelegd, kwamen zij tot de ontdek king, dat de wielsporen leidden naar de boerderij van de landbouwer W. G. te Esbeek. Hier werd een onderzoek inge steld, waarbij men een partij van 22 biggen en 10 kalveren ontdekte, die klaarblijkelijk wachtten om over de grens gesmokkeld te worden. Een verder onderzoek had tot resultaat dat vast kwam te staan, dat de vorige dag een pantserauto, speciaal voor deze veesmokkel geconstrueerd, 50 biggen over de grens had gebracht. Het waren de sporen van deze pant serauto die de ambtenaren van de douane-recherchedienst hadden ge vonden. Het vee was op de Bossche veemarkt door een Belg uit Poppel gekocht en werd getransporteerd naar de boerderijen van W G. en diens broer J. G. beiden wonende te Esbeek. De pantserauto, die ook de rest van de partij zou vervoeren, kwam even wel niet meer opdagen. De biggen en kalveren werden door de amb tenaren in beslag genomen Het in beslag genomen vee vertegenwoor digt een waarde van pl.m 1260 De smokkelde 50 biggen hadden een waarde van 1500. In deze smekkelaffaire werden zes arrestaties verricht, doch de hoofd dader, de Belg, die vermoedelijk ook de pantserauto gereden heeft, bleef buiten schot. H.M. Koningin Juliana heeft voor Zijne Keizerlijke Majesteit de Shah van Perzië ter gelegenheid van diens huwelijk, bij de „Porseleyne Fles" tc Delft 'n rraaie vaas laten vervaar digen, met het Perzische en Neder landse rijkswapen versierd. Het ge schenk is door de K.L.M. naar Tehe ran vervoerd en door de gezant al daar, de heer A. J. Schrikker. per soonlijk kort na de huwelijksvol trekking aan de Shah overhandigd. Deze betuigde zijn grote erkente lijkheid voor wat hij noemde het magnifieke geschenk van Hare Ma jesteit. Aan de heer en mevrouw Schrikker schonk de Shah een zilve ren bonbonière versierd met een gouden kroon. PRINSESSEN PADVINDSTERS. Dezer dagen zijn de prinsessen Margriet en Irene geïnstalleerd tot respectievelijk kabouter en waterpad- vinster van het Nederlands Padvind- stersgilde. Vee-diefstallen in de omgeving De laatste tijd wordt vooral de provincie Zuid-nolland geteisterd door een bende veedieven, die naar alle waarschijnlijkheid bij het trans port van het gestolen vee gebruik maakt van een grote vrachtauto. Deze lieden slaan bij voorkeur hun slag bij kleine veehouders Zo werd enige tijd geleden in Bleiswijk een zestal koeien gestolen. In Roelofarendsveen werden 5 koeien weggevoerd en even later in Wad- dinxveen een gelijk aantal. Vannacht heeft de bende haar slag in Leldschendam geslagen. Daar werden bij de kleine veeboer Wen- nekes uit de stal aan de Westvliet- weg 7 koeien weggehaald. De boer is door deze diefstal vrijwel ge ruïneerd. De groepscommandant van de Rijkspolitie in Leidschendam (tel. 233) verzoekt een ieder die aanwij zingen kan geven, welke kunnen lei den tot arrestatie van de daders, zich met hem in verbinding te stel len. In een onderhoud, dat onze Am- SShïïïÊ'Tar»end T de Een menselijke barometer hoofdstad, mr. Van Wijck, heeft de- Gij, als vocht en ocht Uw vijanden ze meegedeeld dat B. en W. aldaar STSJaiffffSE een proef zullen nemen met het peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk spreiden van werkuren, hetgeen zij ffChte pijnen laaien vaak in alle hevigheid van belang vinden voor de ontlasting van spitsuren voor het verkeer. De Amsterdamse overheid Loopt, dat ook het vrije bedrijf zal willen ko men tot die spreiding van werkuren. Het spoorbussenconflict in het Noorden is opgelost. Met ingang van Zaterdag a.s. zullen de busdien sten der N.S. worden hervat volgens de dienstregeling van 22 Januari jl., waarbij de halteplaatsen, voor zo ver gewijzigd, nader bekendgemaakt zullen worden Met ingang van die zelfde datum zal de dezer dagen tijdelijk ingelegde extra-dienst van de particuliere bus-onderneming de N.V. Marna Dienst op hst traject GroningenRoodeschool komen te vervallen. op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatlek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, hei middel waarvan men al 3 geslachten tang zegt: „geen goud zogoed/ ZATERDAG 21 APRIL A.S. VAN HET DAK NAAR DE DIVAN. De politie werd in de afgelopen nachi door bewoners van het Be noordenhout gewaarschuwd, dat in een der villa's een heftige ruzie aan de gang was en dat de vrouw des huizes uit anget voor handtastelyk- neden op het dak was gevlucht. Toen de politie in allerijl naar het bewus* te percee reed. bleek de vrouw reeds verdwenen te zijn. Toen men in het huis een onderzoek inste de. zaten man en vrouw heel knus samen op i de divan. Het schriftelijke gedeelte van de eindexamens van: gymnasia en de afd. gymnasium van lycea wordt dit jaar gehouden op 16, 17 en 18 Mei, van de middelbare scholen voor meisjes op 23, 24 en 25 Mei, van de handelsdagscholen op 23, 24. 25, 28 29 en 30 Mei, van de HES A en B en de afd. HBS van lycea eveneens op 23. 24, 25. 28, 29 en 30 Mei en j Hotel Sistermans door Notaris D. van de handelsavondscholen met 3- Lodder de verkoop bij gunning en 5-jarige cursus op 2, 4. 7. 8, 9, 10 i plaast van: A. Woonhuis Meerstraat en 11 Mei. 29; hoogste bod f 2000 woonhuis Meestraat 31: hoogste bod 15000. woonhuis Meerstraat 33; hoogste bod D* 1500.woonhuis Meerstraat 35; ilG arreSTanIGn hoogste bod 1500.Bij combina tie werden de percelen afgemijnd door de heer H. Bakker op 1600, die dus koper werd voor 8100.— B. Drie woonhuizen met berg plaats, Meerdorpstr. 87, 89 en 91; sa- j men groot 5 A10 c.A,; hoogste bod Drie arrestanten de 22-jarige I f WMi C. Vier woonhuizen en open kleermaker M„ de 36-jarige mon- 8™nd. Meerdorpstr. 79. 81 en 8o sa- teur H. en de 61-jarige bankwerker I men groot 9 A 33 c.A; hoogste bod D. - hebben Woensdagmiddag kans I .">00; verhoogd met 50. By com- rezien nm uit het huis van bewaring I binatles B en C afgemijnd op 2800 De algemene tcuer.auuoe Goud van gepensionneerden heeft de mi nister van Sociale Zaken telegrafisch verzocht de mogelijkheid te schep pen gepensionneerden op te nemen in een verplichte ziekenfondsrege ling. Een drieling is Woensdag te Midwoud geboren bij de familie Cha- tillon. Johan, Dirk en Simon wegen ruim vijf pond. Zij en hun moeder, maken het best. De 74-jarige mej. R. A. is Don derdagmiddag op de Emmakade in Den Haag door een wagen van lijn tien overreden en gedood. Een bescheiden monument zal op 3 Maart op de algemene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag, op het gemeenschappelijke graf van een groot aantal slachtoffers van het bombardement van 3 Maart 1945 in het Bezuidenhout, worden onthuld. NIEUWS UIT DE OMGEVING hirxegom I hij hier ondervonden had, steeds een aangename herinnering voor hem Donderdag had in zal blijven. de zilk >rie arrestanten uitgebroken Een weer terug gezien om uit het huis van bewaring aan de Levantkade te Amsterdam te ontsnappen. Eén van hen, de kleer- maker, heeft z!ch gisterochtend om bij vijven weer gemeld. Het drietal was Woensdagmiddag om ongeveer drie uur aan het werk in een als kleermakerij ingerichte kamer Zij stonden onder toezicht van een bewaker, die eveneens een groep badende arrestanten in een nabij gelegen badkamer in de gaten moest houden. Het is gebleken, dat één van de drie met een goed ijzerzaagje in twee maal vijf minuten de tijd, dat de bewaker in de badkamer was een ijzeren tralie heeft doorge zaagd. Men vond althans later de verwijderde spyl terug. De bank werker D., die grote bekendheid ge niet waar het gaat om het openbre ken van brandkasten, wordt van dit feit verdacht. Een bewaker, die het drietal had zien verdwijnen, sloeg alarm, waar na de politie uit Amsterdam en om geving onmiddellijk begon te speu ren. Twee ontsnapten zijn nog niet gevonden. door de heer P. L. G. van Lierop qq, die dus koper werd voor 4950. D De villa „Weerestein" a. d. Wee- resteinstraat 183 groot 26.37 A. In hoogste bod gebracht op f 11500; af gemijnd op 9100 door de heer P. L. G. van Lierop qq, die dus koper werd voor 20600.E. Een perceel wei land aan de Vosselaan, groot 88 A., 30 c.A. In hoogste bod gebracht op de hoogst toelaatbare prijs van 2200; toegewezen aan de gebruiker, de heer W. Lieverse. Afscheid van kap. Hamman. Donderdagavond was er xn Flora ge legenheid afscheid te nemen van kap. C. Hamman Aanwezig waren o.m. mgr. B. van Leeuwen, kap Suyker, het kerkbestuur en besturen of af gevaardigden van de Maria-congre Zeven overtredingen. Een in woner van de buurtschap, die te diep in het glaasje had gekeken, ont ving van politiezijde een zevenvou dig verbaal fietsen zonder licht, zon der bel, zonder rem, zonder reflec tor, veroorzaken van nachtrumoer dronkenschap en het hinderen van een ambtenaar in functie. katwijk Onderscheiden! Het bedrijfschap voor visserijproducten heeft prijzen toegekend aan enkele schippers, die de best verzorgde haring of vis heb ben aangevoerd. Uit Katwijk ontvin gen prijzen de schipper K. v. d. Plas (haringvloot) en schipper C. van Duin van de trawloggervloot. Dammen. De vijfde ronde om het kampioenschap van Katwijk had de volgende uitslag: Groep A. Am. van BeelenB. Vooys 11; W. van der HolstB. van Rijn 02; D. de Mooij—C. van Klaveren 02; D. BarnhoornJ. van Rijn 02; H. Du- rieuxJ. Vlieland uitgesteld Groep B: C. de MooijL. Dubbelaar 02; E. de JongJac de Best 11; L. VinkT. Oudshoorn 02; A. Hel- lenbergL. Brouwer uitgesteld. katwiik aan den rijn 40-JARIG JUBILEUM BOEREN LEENBANK. Dinsdag 27 Febr. a.s. bestaat de gaties, Gidsen en de verenigingen Coöp. Boerenleenbank alhier 40 jaar. waarvan kap. Hamman G. A. was. Ongetwijfeld een feit van bijzonde- Vele sprekers voerden het woord en re betekenis, van groter betekenis dankten de scheidende kapelaan voor dan tegenwoordig vele denken. Boe- hetgeen hij in de parochie heeft tot renleenbank, het klinkt zo gewoon, stand gebracht. In een kort dank-1 vooral op het platteland is een Boe woord getuigde kap. Hamman van renleenbank zo'n gewoon iets; er zijn liefde voor Hillegom en zeide, zijn meer Boerenleenbanken dan dat de hartelijke samenwerking, die gemeenten in Nederland, 733 aan- Onderwerp: Het Centrale Comité Bloemencorso heeft besloten dit jaar wederom een bloemencorso in de gemeenten Hille gom, Lisse en Sassenheim te organi seren op 21 April 1951. Het corso in 1950 is in alle opzich ten een groot succes geweest. De re clame, die er van is uitgegaan, zo wel in binnen -als buitenland, was zeer groot. In het buitenland is door film en pers veel aandacht aan het corso geschonken. Speciale films zijn door grote Amerikaanse filmmaat schappijen opgenomen en deze zijn wekenlang in de bioscopen vertoond, terwijl grote artikelen in bladen en tijdschriften zijn verschenen, geïl lustreerd met foto's. Daarnaast zijn op die dag naar schatting ongeveer honderdduizend toeschouwers uit alle delen van het land gekomen, om het corso te zien voorbijtrekken. Ook dit jaar moet het corso weer een grandioze reclame voor de bol lenstreek worden. Verder moet het corso zodanig zijn, dat het zowel na tionaal als internationaal een pro paganda wordt voor de onderne mingszin in Nederland. Het ligt in het voornemen dit jaar meer lijn en gedachte in het corso te gaan verwerken. In verband hierme de heeft het comité besloten in het komende corso uit te beelden: „Het dierenrijk in Bloemenland". Het comité heeft een aantal ont werpen doen vervaardigen, welke gratis ter beschikking gesteld kun nen worden. Is reeds een idee ter beschikking, dan kan dit geheel vrij worden uitgewerkt. Voor de prijstoekenning zullen de wagens in twee groepen worden ver deeld n.l. één groep voor wagens, versierd door vaklieden en één groep voor wagens, versierd door amateurs. Verder wordt overwogen om het publiek in de beoordeling van de wagens te betrekken en voor dc door hen hoogst gewaardeerde wagen een extra prijs beschikbaar te stellen. Teneinde deelname, vooral ook door verenigingen, in deze streek te stimuleren heeft het comité besloten een bedrag van f 100.— beschikbaar te stellen als een tegemoetkoming in de kosten van opbouw e.d. per deel te nemen wagen. Dit bedrag wordt uitsluitend toegekend aan de deelnemers uit de gemeenten Hille gom, Lisse en Sassenheim, terwijl deze regeling alleen geldt voor vrachtwagens. Evenals vorig jaar zal uitsluitend deelname met motorvoertuigen wor den toegestaan. De benodigde bloe men voor de versiering der wagens zullen met,medewerking van de kwe kers gratis ter beschikking worden gesteld. Eventuele nadere inlichtingen zul len gaarne worden verstrekt door het secretariaat, gevestigd: Raadhuis Hil legom. Aanmeldingen voor deelname kun nen thans reeds worden ingezonden, liefst voor 10 Maart a.s. 29. Professor Onsnor begon dade lijk met het construeren van een „octoaestraal-detector", een machine waarmede men de aanwezigheid van octodestralen zou kunnen aantonen en hun bron opsporen. Terwyl de geleerde aan het werk was. woei een strooide professor. De geleerde begaf koude luchtstroom de kamer binnen en deed de gordijnen opwaaien „De ba kondeurem staan open", mompel de de professor. „Hoe is dat moge lijk? Ik heb ze zeker niet openge daan." Hij was namelijk geen ver- zioh naar de deuren om ze te sluiten. Op dat ogenblik glipte een vreselijk mens naar binnen. „Nou speel je me in de kaart, prefester", siste Mergel tussen zijn tanden. gesloten bij de Centrale in Utrecht, 568 aangesloten bij Eindhoven. Ook hier, in Katwijk a. d. Rijn, is de Boe renleenbank met de bevolking één. Dat blijkt uit de groei der Bank, vooral sinds de laatste jaren In 1911 opgericht had de Bank het eerste jaar een omzet van f 58 000.—thans beloopt dit bijna de 12 millioen. Het aantal spaarders liep tot ben. 1000, voor een kleine plaats als Katwijk a. d. Rijn met in alle omliggende plaatsen een Boerenl.bank, een zeer bevredigend getal. Het getal reke- ningcouranthouders kan gerust res pectabel genoemd worden, dit be draagt 160. De gestadige groei noopte het bestuur tot uitbreiding van kan toorruimte: met de bouw van een nieuw bankgebouw is reeds begon- Het 40-jarig jubileum zal Dinsdag a.s. gevierd worden. Eerst met een algemene receptie in Hotel „De Ros kam" op Dinsdagmiddag en vervol gens met het geven van een feest avond op dezelfde dag in het Paro chiehuis, voor leden en genodigden met hunne dames. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit: J. P. Rietveld, voorz. van het bestuur, J v d Perk secr. die dien dag tevens jubilaris is, en R. van Delft. Leden van de Raad van Toezicht zijn: Hub. v. Paridon, J. Haasnoot en P. v. d. Gugten. Kas sier is sinds 21 jaar de heer Jac. Meijer. Zinkdieven. Zink en dergelijke metalen blijken zeer gevraagd te zijn! Dat onaervond ook gisteren de heer R, op wiens landereiën op „De Bilt" langs de Noordwijkerweg een stenen schuur staat, waarop een dak van zinken platen is. Dit waardevol le metaal had de aandacht getrok ken van bepaalde personen, die er 's nacht op uit trokken en het gehele dak maar in een keer meepikteen. Er komt geen zinken dak meer op de schuur. De politie zoekt naar het oude dak. Gebakken haring. Vanuit rich ting Katwijk aan Zee kwam met grote haast een vraentauto van de neer D. uit Noordwyk en vanuit de Cantineweg kwam een militaire auto (die dus van rechts kwam) Maar door de haast kwamen de 2 auto's in botsing, een botsing die lang niet mis was De haringauto slingerde zolang over de weg lot hij kantelde en nog eens omverrolde. De wagen vloog in brand en brandde geheel uit. De weg lag intussen vol harin gen. De uitgerukte brandweer kon weinig meer uitvoeren. De militaire auto was weinig beschadigd. De auto van de heer D. was verzekerd, de lading haring echter niet. noord wijkerhout ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE BLOEMBOLLENKWEKERS. In samenwerking met de pi. afd. van bloembollencultuur gaf üe voor lichtingsdienst van de rijkstuinbouw- consuient te Lisse een ontwikkelings dag voor de kwekers. De heer P S. v. Leeuwen, voorz. van de pl. afd. zeide in zijn openings woord. dat Noordwijkerhout zeer er kentelijk was op deze dag als gast heer te mogen optreden Vooral het onderwerp Bodemkartering te Noordwijkerhout en naaste omge ving' achtte spr. zeer actueel. Hierna nam ir. Vlag. rijkstuin- bouwconsulent het woord. Spr. wist reeds van het bestaan van grote plannen in Noordwykerhout. U zu t dienaangaande wel veel moeilijkhe den ondervinden, doch de bollenteelt is van essentieel belang en alle mo gelijkheden moeten worden uitge buit. Er moet op gelet worden, dat 'geen andere belangen voorrang op de bloembollenteelt krijgen. Hierna voerde ir. K v .d. Meer. medewerker van het Instituut voor bodemkartering het woord. De heer van der Meer liet uitkomen, dat niet altijd alle af gezande ouingronden geschikt zijn voor bollenteelt, wegen:, kalkgebrek. Helaas, zijn de kalsrij- ke lagen in Noordwijkerhout zó diep gelegen, dat zij niet doo. jfzanding of normale grondbewerxing aan de oppervlakte zijn gekomen De gronden benoorden Noordwij kerhout echter zijn na afgraving goed kalkhoudend en derhalve geschikt voor bollenteelt. De heer v. d. Meer besprak de mid delen tot verbetering van de grond en toonde aan, dat de gr-md tussen Noordwijkerhou en Noordwijk het voordeligst omgespoten kan worden. Ex is daar geen gevaar voor vermen ging met klei of zavel. Na de causerie van de heer van der Meer werd ruimschoots ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen 's Middags oieJd de heer G. Pa- pendrecht, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwc-nslulent »en voor dracht over sntiuurbehanneling van narcissen en de heer A. M Hulken berg, leraar aan de Rij kstuin Dou w - school te Lisse een causerie over ..Ziekteoestrijdmg fe velde' Aan het einde van de dag dankte ir. Vlag vooi de belangstelling en zeide dat dit 'n stimulans was voor de dienst om nog meer werk voor de kwekers te doen. Hij wekte de vergadexnng op op de bres te staan tegen de plannen van 'n recreatie oord in het Langeveld en de plannen om na afzanding het verdere zand nog dieper uit te zuigen We moeten op de eerste plaats goede teelgrond houden. Oranjevereniging In hotel van der Geest hield de Oranjevereniging Donderdagavond een algemene le denvergadering. De penn. had een batig saldo van f 741,73. De commis sie, die de boeken had gecontroleerd verklaarde bij monde van de heer v d. Hoorn dat de zaak in orde was. Hierna kwam? aan de orde een voorstel van het bestuur om het aantal bestuursleden van 15 te brengen op 13. Dit werd met alge mene stemmen goedgevonden. Tot bestuurslid werd hierna gekozen de heer C. Wassenaai-. Hierna deed de voorz. mededelin gen over de feestviering in 1951. Op Koninginneverjaardag zal des avonds een zanghulde gebracht worden aan de burgemeester als vertegenwoordi- ger van H. M. de koningin Hieraan zullen medewerking verlenen de zangkoren en zangverenigingen van het dorp en de schoolkinderen. Ook zal de beide muziekverenigingen verzocht worden na de zanghulde bij het gemeentehuis te musiceren. De Nationale Feestdag op 5 Mei valt dit jaar op Zaterdag, zodat 's middags, als bijna iedereen vrij is, gefeest kan worden. De Boek- horstruiters hebben zich bereid ver- klaard demonstraties te geven en Gios zal het 's avonds doen. De volksfeesten worden gehouden op 12 en 13 September. Evenals vo rig jaar zaï op 4 Mei een stille tocht worden gehouden ter herdenking van de gesneuvelden. Bij de rondvraag werd door een lid aangedrongen op het verpachten van eeVi consumptie- danstent op het terrein, aangezien door de caféhou ders die grote zalen hebben entree geheven wordt en men in de overige cafe's geen plaats genoeg heeft voor alle feestvierenden. De voorz zeide, dat het bestuur aan deze kwestie aandacht zal schenken. Een ander lid vroeg het touwtrekken weer by de feesten in te lassen, doch op een andere manier dan vroeger. Hij zag het n.l. gaarne zó, dat de bedrijven en het peroneel hiervoor kunnen inschrijven. De voorz. zeide toe. dat deze aangelegenheid de aandacht van het bestuur zal hebben. Ook gingen er stemm'en op de ronde van Noordwijkerhout uit te breiden. wassenaar Landmijn op het strand. Op het .strand te Wassenaar is gisteren we derom een landmijn gevonden. Het gevaarlijke projectiel is door de Hulpverleningsdienst onschadelijk gemaakt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2