S)e &3td6è0cm/fcct/nt 't Nieuwe offensief in Korea toenemende tegenstand der Chinezen Engeland inz'n trots gekrenkt „Was er geen Britse admiraal goed genoeg?" West-Duitslands economische crisis Erhard gaat praten in Amerika KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12215 Britse leeuw op zijn teentjes getrapt Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32. Tel. 20015. Adm, en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KLIP ONDER WATER I"\e nieuwe formateur heeft er flink de vaart in met zijn voorberei dingen van de kabinets-formatie. In tweede aanleg zijn gisteren en van daag de 5 fractie-leiders geraad pleegd over het ontwerp-program. Uit het feit, dat mr. Steenberghe zo spoedig een program in grote lijnen kon samenstellen, mag besloten wor den, dat hij de bouwstoffen er voor gereed vond en dat zijn zienswijze in hoofdzaak niet veel afwijkt van wat door het demissionaire kabinet reeds was uitgedokterd. De eerste diagnose door de geneesheren gesteld is door de te hulp geroepen specialist onder schreven, wat ook te verwachten was, aangezien alle eerder in het ge val betrokken dokters eveneens spe cialisten in hun vak zijn. De herhaalde uitnodiging van de vijf fractieleiders toont bovendien duidelijk aan, dat mr. Steenberghe streeft naar een 5-motorig kabinet, een nationaal kabinet. Er blijkt uit de nieuwe raadpleging bovendien dat in eerste instantie geen van de vijf grotere partijen botweg heeft geweigerd, doch zich in beginsel be schikbaar stelt voor dee'neming. Dat geeft reden tot voldoening, maar men roepe niet te vroeg: hei! De moeilijkheden van een stuurman ontstaan meestal niet in volle zee, maar op het tijdstip, dat het schip de haven zal binnenvaren. Voor die ha ven ligt overspoeld door alle ge beurtenissen rond deze kabinetscrisis het venijnig klipje Nieuw-Guinea. Het is bijna niet doenlijk eromheen te koersen. Al zouden alle 5 partijen bereid zijn een oogje dicht te knij pen en willen toegeven, dat de klip te klein is, om de invaart te versper ren dan zou toch blijken, dat op de duur geen zeemans-kunst in staat zou zijn de gekozen kabinets-haven veilig te houden. Het probleem- Nieuw Guinea kan ieder ogenblik weer opduiken. Dat hangt niet van Nederland af. maar van Indonesië. Zet men in onze zuster-staat een nieuwe hetzij politieke hetzij daad werkelijke agitatie op touw, om Irian in te palmen, dan raken in Ne derland „de poppen weer aan 't dan sen". De houding van de Anti-Rev. en van een gedeelte der Christ.-His- torischen is. op het punt Nieuw-Gui nea te scherp gesteld, om vele mo gelijkheden open te laten voor een compromis. Wil er een vijf-partijen regering komen, dan zal op dit punt niettemin tot overeenstemming moe ten worden gekomen. Misschien, dat de laatste uitspraak van minister Van Maarseveen (op 23 Januari in de Tweede Kamer) daartoe aankno ping geeft. De minister zeide: „Dit kabinet zal nimmer de overdracht der souvereiniteit over Nieuw-Gui nea aan Indonesië voorstellen". Van de Indonesische kant is de Nieuw- Guinea-aangelegenheid te fel aan gepakt en een opdracht (geen over dracht) aan de Unie te vierkant af gewezen, dan dat het op zijn weige ring zou kunnen terugkomen. Prak tisch kwam de uitspraak van minis ter Van Maarseveen daarop neer, dat Nederland niet bereid is Nieuw-Gui- nea af te staan. Thans, nu alle politieke gevoelig heden op dit terrein tot ontploffing gebracht en uitgedoofd zijn, lijkt de slotuitspraak van het demissionnaire Kabinet een welkome aanhef voor het nieuwe. De kennelijke bereidheid van alle partijen, eraan mede te werken uit het slop van de ka bin ets-crisis te ra ken, en het nationaal belang eens gezind te behartigen, doet de hoop leven, dat het Nieuw-Guinea-klipje met staatsmans-wijsheid zal worden omzeild. Atlantische organen naar Parijs? De plaatsvervangende Atlantische Raad te Londen heeft gisteren de kwestie besproken van het overbren gen van het hoofdkwartier van de organisatie van het Noord-Atlan tisch Verdrag van de Engelse naar de Franse hoofdstad, verneemt Reuter. Een besluit of de plaatsvervangende raad en de raad voor de defensie productie naar Parijs verplaatst zul len worden zou echter nog niet geno men zijn. Het vervoer van kolen uit Zuid- Yorkshire is stilgelegd door een sta king op het sleutelpunt te Wath-on- Dearne. Duizenden spoormannen te Manchester, spoorwegknooppunt van van het industriële Lancashire, zijn in staking gegaan waardoor het plaat selijke treinverkeer gedesorganiseerd is. In verschillende andere spoorweg knooppunten is men tot langzaam- aan-acties overgegaan, waardoor al een aanzienlijke achterstand bij het goederenvervoer is ontstaan. WEST-DUITSLAND EN INDONESIë. Te Djakarta is vandaag officieel medegedeeld, dat de Indonesische re gering heeft besloten diplomatieke betrekkingen met de Westduitse auto riteiten aan te knopen. HEL OFFENSIEF der verbondenen aan het centrale front op Korea, dat twee dagen geleden begon, duurt voort. De troepen der geal lieerden rukken langzaam over modderige wegen naar ret Noorden op zonder novr.ensv/aardige tegens md te ontmoeten. Luchtverkennings- rapporten van de afgelopen 24 uur bevatten echter aanwijzingen, dat zij spoedig op vastberaden verzet van de communisten kunnen stoten. SLECHT WEER VERTRAAGDE OPMARS In het jongste communiqué van generaal MacArthur wordt gezegd, dat de opmars der verbondenen Donderdag vertraagd werd door het slechte weer. Bij Pjongtsjang en ten Noorden van Tsjetsjon vorderden zij 5 km, aan de Oostelijke sector 6J-3 km. Britse patrouilles aan de Zuide lijke oever van de Han, 14 km ten Oosten van Seoel, stond af en toe bloot aan mortiervuur. In het gebied van Hoengson zouden volgens de jongste berichten de geallieerden op krachtige tegenstand gestuit zijn. Deze plaats bevindt zich voor de hoofdpas door de bergen van Mid- den-Korea. Zuid-Koreaanse troepen onder vonden Donderdagavond en heden morgen (plaatselijke tijd) zware te genstand ten Oosten van Wonjoe. MAJOOR EEKHOUT COMMANDANT Tot commandant van het Neder landse detachement in Korea is be noemd majoor W. D. H. Eekhout, die na het overlijden van luitenant-ko lonel M. P. A. den Ouden belast was met de waarneming van dit com mando. Majoor Eekhout wordt met ingang van 1 Maart a.s. bevorderd tot tijdelijk luitenant-kolonel. Treedt Bevin toch af? Volgens het -.-onservatieve Engelse blad „Daily Mail" zou de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Er- nest Bevin, zich thans verzoend heb ben met het feit, dat hij zijn functie niet langei kan waarnemen. Het blad houdt het voor mogelijk, dat vice-premier Herbert Morrison Be vin zal opvolgen. Reeds eerder werden in dit ver band de namen genoemd van sir Hartley Shawcross, de huidige pro cureur-generaal, en van sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in Washington. De gezondheid van Bevin heeft de laatste tijd veel te wensen overgela ten. Hij verblijft thans voor herstel van zijn krachten in de Engelse bad plaats Eastbourne. MET EIGEN HAND EEN KERK GEBOUWD. In Daarlerveen bij Almelo moest een kerk gebouwd worden. Er bleek echter 3000.te weinig te zijn, om het gebouw te la ten optrekken. Na vele besprekingen kwam ds. J. van Loo toen op het denkbeeld om zelf hamer en zaag ter hand te nemen en aldus het te kort uit te sparen. Dominee toog aan het werk en na een jaar van noeste arbeid is het kerkje thans ge reed gekomen. Ds. J. van Loo (rechts) toont met gerechtvaardigde trots „zijn" kerk. NEDERLANDERS KREGEN ENKELE DAGEN RUST Van de commandant van het Ned. detachement zijn thans enkele na dere bijzonderheden ontvangen om trent de acties, waarinhet deta chement in de afgelopen dagen was verwikkeld, zo deelt de Legervoor- lichtingsdienst ons mede. Op 12 Februari was er een vijan delijke doorbraak toen het detache ment bij Hoengsong een dekkings actie uitvoerde. Tijdens hevige straat gevechten werd luitenant-kolonel Den Ouden door een hoofdschot ge dood en sneuvelden enige andere leden van het detachement. Na de Chinese aanval op 12 Fe bruari werd het detachement gere organiseerd en terstond opnieuw een stelling betrokken in de alge mene defensielijn. Aldaar werd op 14 Febr. door een overmachtige vijand een aanval gedaan op de lin kervleugel van het detachement. De daaropvolgende nacht werd weer een aanval gedaan door de vijand, waarbij een heuvel in de frontlijn door hem werd veroverd. Deze heu vel werd door het detachement her overd. Ondanks deze aanvallen bleef het front gehandhaafd. De commandant van het Amerikaanse regiment, waaraan het detachement is toege voegd, sprak daarover zijn bijzon dere waardering uit. Op aandringen van de commandant ging het deta chement daarop n rust in achter waarts gelegen gebied. De zeer goede geveohtskwaliteiten van de Nederlandse soldaat zijn in deze uiterst moeilijke en vermoeien de omstandigheden gebleken. Deze gevechten zijn tot nu toe de zwaarste geweest, die het Ned Korea-deta- chement heeft meegemaakt. Deze dagen werd het detachement weer naar de defensielijn verplaatst. Clementis in handen der Russen Wladimir Clementis, de gewezen Tsjechische minister van Buitenland se Zaken, die reeds enige weken is verdwenen, is waarschijnlijk bij een mislukte poging om uit zijn land te vluchten, in Russische handen ge vallen. Zo luiden de inlichtingen, die het „Anti-Bolsjewistische Blok van Landen" een organisatie van anti communistische groepen uit bijna al le Oost-Europese landen heeft ontvangen. Het zou thans wel defini tief vast staan, dat Clemenns zich niet in het Westen bevindt. Intussen houdt het cenLaie comi té van de Tsjechische communisti sche partij deze week een conferen tie in het paleis van president Gott- wald te Praag. MGR. P. HOPMANS TEN GRAVE i van Breda, te ruste gelegd naast de GEDRAGEN. Op de Priesterbe- graven van drie van zijn voorgan- graafplaats op Zuylen te Breda is gers. Een overzicht van de rouwstoet Woensdagmiddag het stoffelijk over- op weg van de Kathedraal naar de schot van Mgr. P. Hopmans. Bisschop begraafplaats. DINNENKORT WORDT DE BENOEMING VERWACHT van een Ame- kaan tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten ter zee. Attlce deelde dit gisteren in het Britse Lagerhuis officieel mee, hetgeen een storm van verontwaardiging deed ontstaan. Onder gejuich vroeg Winston Churchill: „Was er geen enkele Britse admiraal kundig genoeg voor deze functie?" CHURCHILL VERONTWAARDIGD. „Het is nog niet zo lang geleden", vervolgde Churchill op scherpe toon, „dat een zeker land 525 Duitse U- boten tot zinken bracht, vergeleken met 174 door de Verenigde Staten". Terwijl hij ging staan, voegde hij hieraan toe: .Niemand kan zeggen, dat ik de Verenigde Staten vijandig gezind ben, maar ik geloof niet, dat ons land zo diep had behoeven te zinken op het gebied van nederig heid". Op de vraag van Churchill of de zaak al definitief geregeld was of dat de premier de Verenigde Staten zou verzoeken de kwestie in alle vriend schap" nog eens te bezien, antwoord de Attlee, dat de kwestie ongetwij feld zijn aandacht had. Geen enkel lid van de Atlantische organisatie heeft echter het alleen recht een benoeming te dicteren. Toen de conservatieven hierover vragen bleven stellen, zei de pre mier, dat men algemeen van oordeel is, dat dit de beste benoeming is. Het is onmogelijk, aldus Attlee, dat één land aan zijn recht op een bepaalde post kan vasthouden. De Sjah had teveel gasten Het hof van Teheran is in be roering. De groot-ceremonimees- ter is afgetreden, de hoofd-offi- cier van de administratie heeft zijn ontslag genomen en de cere moniemeester is met verlof ge gaan. Iedereen zoekt naar de schuldige in het „mysterie der duizend ongenode gasten." Toen de Sjah van Perzië verle den week Maandag in het huwe lijk trad, waren er slechts 136 hoogwaardigheidsbekleders en buitenlandse diplomaten uitge nodigd voor het huwelijksdiner. Daarna werd er een receptie ge houden, die eveneens toeganke lijk zou zijn voor een klein, exclusief gezelschap. In plaats daarvan was het in het konink lijk paleis zo vol, dat de gasten op de receptie nauwelijk een arm konden optillen. Een van de vrouwelijke gasten heeft zich er zelfs over beklaagd, dat haar een armband van drieduizend gulden van de pols was gerukt. Er moeten zich dus een massaal aantal' ongenode gasten naar bin nen hebben gedrongen. De Sjah heeft nu een commissie benoemd om te onderzoeken, waar de tweeduizend gasten vandaan kwamen, die zijn receptie, waar voor er slechts duizend waren uitgenodigd, hebben bedorven. Functionarissen te Washington hebben naar aanleiding van de ver klaringen van Churchill gezegd, dat een lid van het Atlantisch Pact kan verzoeken om herziening van benoe mingen. Dit zou evenwel de toestem ming van de 12 regeringen van het Atlantisch Pact vereisen, zo voeg den zij er aan toe. Ofschoon hij nog niet officieel be noemd is, wordt vernomen dat Wil liam Fechteler voor de functie is uit gekozen. Hij is op het ogenblik be velhebber van de Amerikaanse At lantisch vloot. IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de ac tie bij Hoengson op 12 Februari de volgendè militairen zijn ge sneuveld: Sgt L. M. M. Grasso, Utrecht; Sold. J. F. Ketting Olivier, Mar- kelo; Sgt. W. B. F. Sonnemans, Schiedam; korp. J. J. Zwart, Den Briel, Sold. H. M. Wage naar, Schaesberg (L.). De ongehuwde sergeant Lucas Michiel Johannes Marie Grasso werd 1 Maart 1927 geboren. Hij diende destijds bij het Eerste Re giment Pantserdoel Artillerie. De ongehuwde soldaat Johan Frans Ketting Olivier werd 21 October 1926 geboren. Hi.i dien de als beroepssoldaat bij het KNIL. Sergeant W. B. F. Sonnemans werd geboren op 23 October 1925. Voor hij als korporaal naar Ko rea ging diende hij als oorlogs vrijwilliger bij de Mariniers. In Korea werd hij bevorderd tot sergant. Hij was ongehuwd. De korporaal J. J. Zwart werd geboren 24 Maart 1929 Voor hij als soldaat 1ste klas naar Korea vertrok diende hij als dienst plichtig soldaat bij het Derde Regiment Infanterie. In Korea werd hij tot korporaal bevor derd. De ongehuwde soldaat Herma- nus Martin Wagenaar werd ge boren op 7 Mei 1928. Hij diende als dienstplichtig soldaat bij het Elfde Regiment Infanterie. HURKOS WAS GEEN SUCCES. De Britse minister van binnenland se zaken Chuter Ede, heeft Donder dag in het Lagerhuis medegedeeld, dat het optreden van de Nederlandse telepaath Peter Furkos bij het zoe ken naar de uit de Westminster Ab bey gestolen kroningssteen geen re sultaten had opgeleverd, dat het de Britse belastingbetaler echrei niets bad gekost en dat Scotland Yard Hurkos niet naar Engeland had uit genodigd, maar hem wel aanwijzin gen had gegeven bij zijn pogingen. p)E WESTDUITSE minister van economische zaken, Ludwig Erhard, zal weldra een bezoek aan de Verenigde Staten brengen om te spre ken over de integratie van de Westduitse economie en de Amerikaanse economische plannen. Hij zei, dat Bonn hoopt op een blijvende Ameri kaanse steun ten behoeve van de handhaving van de vrije handel. Dit bezoek staat in verband met de crisis, welke Duitsland op het ogenblik doormaakt en welke dezer dagen gebleken is uit het besluit om de in voer van de z.g. vrije goederen tijdelijk stop te zetten. AAN HANDEN EN VOETEN GEBONDEN. Omtrent de economische crisis in West-Duitsland schrijft een corres pondent van het „Nieuws v. d. Dag" o.m .het volgende: „Het zal niemand verbazen, dat van Duitse kant de oorzaak van het euvel wordt gezocht in de afhan kelijke positie, die de Westduitse staat nog altijd inneemt en die het hem belet, naar eigen goeddunken de nodige maatregelen te nemen. Zo wordt er o.a. aan herinnerd, dat Duitschland niet vrij kan beschikken over de verleende credi^ten. dat niet alleen de soort, doch ook de omvang en vooral de prijs der ge- importeerde goederen door de cre- dietgevers worden voorgeschreven, terwijl Duitsland als inkoper ook in andere opzichten de rol van een tweederangs klant moet spelen. Duitsland kan niet daar kopen, waar het het goedkoopst is en moet bovendien afwachten, tot de Wes telijke geallieerden hun behoeften hebben bevredigd. Als voorbeeld wordt er gewag van gemaakt, dat het graan, hetwelk in Australië werd besteld, is uitgebleven, omdat de Engelsen vóórinkoopsrechten hadden. Ook toegezegde Amerikaanse graan- leveringen schijnen tevergeefs op zich hebben laten wachten. Daardoor Amerika bouwt atoom vliegtuigmotoren De Amerikaanse luchtmacht en de Commissie voor Atoomenergie heb ben het eerste stadium van het on derzoek naar de mogelijkheden van door atoomkracht voortgestuwde vliegtuigen besloten. In een gemeenschappelijke verkla ring over de voltooiing van het NE- PA-project (kern-energie voor het aandrijven van vliegtuigen) werd te gie Washington medegedeeld, dat het werk aan de andere projectielen, waarmee de luchtmacht zich op het gebied van atoom-vliegtuigen bezig houdt, voortgezet wordt. Algemeen neemt men aan, dat het volgende stadium van uitvoering voor rekening komt van de afdeling gas turbines van de General Electric Cy, die in aanbouw is te Lockland, een voorstad van Cincinnati (Ohio). Het project is nu dus van de voorberei ding in het stadium van uitvoering gekomen en daarmee grotendeels door de luchtmacht overgedragen aan de Commissie voor Atoomener- is volgens Duitse mening de reserve aan graan in West-Tuitsland ver be neden het normale gedaald. Het schijnt alsof de regering te Bonn haar heil ziet in maatregelen die er ten slotte op neer komen, zo wel de prijzen als d« lonen in haar gebied aan te passen aan het niveau van de wereldmarkt. Bij alle onzekerheid over hetgeen er gaat gebeuren, staaf één ding vast, n.l. dat het leven- voor de West duitse bevolking duurder zal worden. Volgens een voorlopige raming kan worden verwacht, dat de kosten van het levensonderhoud mei circa 10 procent zullen stijgen. Vergeleken met alle bestaande politieke vraag stukken is de dreigende economische crisis voor de regering van West- Duitsland probleem no. 1. WEST-DUITSLAND EN HET PLAN-SCHUMAN. De terugkeer van prof. Hallstein, de leider van de Duitse delegatie by de conferentie over het plan-Schu- man te Parijs, die oorspronkelijk op Donderdag was bepaald, is op het laatste ogenblik uitgesteld. Van amb telijke zijde werd medegedeeld, dat dit uistel moet worden opgevat als een teken, dat de West-Duitse rege ring alle mogelijkheden wenst te on derzoeken om de moeilijkheden, die de ondertekening van het plan in de weg staan, te overwinnen. Er is nog geen dafcum vastgesteld voor de te rugkeer van prof. Hallstein naar Parijs. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. E. de Bisschop van Haarlem zal op Woensdag 28 Februari a.s. geen audiëntie verlenen. Ko-ViefMe... Vertrouwen ontstaat daar, waar de meester dient.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1