S)e C<2id<ie(Soii^cmt West-Duitsland zet vrije invoer stop MACHT ZONDER MACHT Deviezentekort leidt tot scherpe maatregelen Nieuw offensief aan het centrale front 8a nge uren in 'n kabelwagentje Praag hangt zich economisch op Londen legt voorraadje aan Algemene dreigt Zeemanstragedie op de Noordzee FRANSE TRAWLER VERGAAN spoorwegstaking in Engeland Binnen vijf uur over de Oceaan Directeur: C. M. v. HAMEKSVELp Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12214 STROP VOOR NEDERLANDSE EXPORT Papengracht 52, Tel. 20015. Adm. en Adv. 73826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 DIJ het mislukken van de formatie- poging Drees-Van Schaik is van verschillende zijden te verstaan ge geven, dat dit falen voortsproot uit een eigengereid opbieden van de formateurs en van het demissionnai- re kabinet, die te zamen alvast een program opstelden, waaraan de nieu we aan te trekken ministrabelen zich maar hadden te houden Ver onderstellend, dat de demissionnaire ministers geen domoren zijn hebben wij destijds tegen dergelijke bewe ringen bezwaar geopperd Het blijkt nu, dat het formateurs-duo Drees- Van Schaik „geen afgerond program ma heeft nagelaten." Wel zijn er stukken over een belangrijk aantal programma-punten, waarop men zich eniger mate (niet volledig) had verenigd. „Een uitgewerkt program ma schijnt er niet te hebben bestaan en in aÜerlei opzichten zou men zich tot meer algemene lijnen hebben be paald". Deze „programmatische punten", met de toelichtende en begeleidende stukken zijn overhandigd aan mr. Steenberghe, die zich gisterenmor gen en een gedeelte van de middag in zijn kamer aan het Bezuidenhout heeft opgesloten om te studeren. Daarna heeft dr. Drees op ver zoek van de formateur de minis ters Lieftinck, Van den Brink en Manshplt uitgenodigd tot een be spreking met mr. Steenberghe in het kabinet van de minister-president. Deze wijze van uitnodigen ken schetst de hoffelijkheid van forma teur en minister-president beiden. De besprekingen liepen over econo mische en financiële problemen. Men heeft daaruit reeds de gevolgtrek king gemaakt, dat de militaire aan gelegenheden geen moeilijkheden meer opleveren. De noodzaak en de omvang van de legeropbouv staat voldoende vast en wordt algemeen ingezien, zodat het erom djaait, hoe de mede daardoor ontstane nieuwe lasten zo rechtvaardig mogelijk over de bevolking zullen worden uitge smeerd. Hedenmorgen heeft de heer Stikker een bespreking gehad met de formateur. Zaterdag vertrekt hij naar Washington, in zijn functie van voorzitter van de O.E.E.S- Hij zal een week buitengaats blijven. De formateur is echter nog niet toe aan het kiezen en uitnodigen van personen. De formatie is kènne- lijk nog in het stadium van de infor matie. De fractie-voorzitters zijn ge hoord de fracties vergaderen en daarna zal het definitief standpunt van de partijen aan de informateur worden kenbaar gemaakt De P. v. d. A. heeft een heel verlanglijste opgesteld De formateur werkt naar stig aan zijn definitief program. In een gisteravond te Hoofddorp gehouden rede heeft de voorzitter van de Anti-Rev. Tweede Kamer fractie, dr. J. Schouten, er de nadruk op gelegd, dat de samenstelling van zulk een program geen simpele zaak is en dat men de moeilijkheden, gele gen in de verschillen, welke te dezen opzichte ongetwijfelr bestaan, niet moet onderschatten. De A.R. leider hield zich in zijn toespraak op de klakte, maar gaf toch als zijn mening, dat alle politieke richtingen de communistische bui ten beschouwing gelaten in deze tijd een positieve taak hebben. „Of deze positieve taak kan uitmonden in het verlenen van medewerking aan de formatie van een kabinet, is thans nog niet.te zeggen. Dat is af hankelijk van het program en de sa menstelling van het kabinet". Opnieuw dus een bereid-verkla ring in beginsel van deze zijde, méde regerings-verantwoordelijkheid te dragen, na welke bereidverklaring dr. Schouten desbetreffend onder vraagd een woord van critiek liet horen op de V V.D. en mr. 'Oud, die zelf een politiek verleden heeft, waardoor hij „boter op zijn hoofd" heeft, en zich te Dordrecht minder voorzichtig had uitgelaten over de kabinets-samenstelling. „Immers" aldus de heer Schouten „wanneer in de practijk zou blijken, dat die sa menstelling iets zou moeten afwij ken van het door mr. Oud gegeven advies, dan zou dit voor de V.V.D.- fractieleider minder prettig zijn". Uit deze vriendelijkheid kan men opmaken, dat de door de V.V.D. de laatste tijd met zoveel geestdrift naar voren geschoven „derde macht" niet zeer machtig is. gelet ook op de om standigheid, dat de C.H.U. haar wel haast traditionele politiek van vrij heid, blijheid niet heeft prijs gege ven. Dan blijft van het voorgewende drietal van de derde macht alleen nog de V.V.D. over. SPELEND IN WINDMOLEN GEDOOD De negenjarige Sake Booi te Drachten is gisteren in een z.g. Ame rikaanse windmolen om het leven gekomen. Hij was met zijn vriendje Siebe Tuinstra in de molen aan het spelen. Hun jassen geraakten rond de draaiende as van de molen ge wikkeld en de jongens werden rond geslingerd, waarbij hun lichamen voortdurend tegen het ijzeren hek werk kwamen. Toen arbeiders, die op het land aan het werk waren, de ongens bevrijdden, was Sake Booi I stervende. Het andere jongetje is 'aar het ziekenhuis te Heerenveen -rvoerd. Hij is zwaar gewond, "naar niet levensgevaarlijk. Mr. M. P. L. STEENBERGHE KABI NETSFORMATEUR, De nieuwe kabinetsformateur, Mr. M. P L. Steenberghe is met zijn besprekin gen in het Ministerie van Economi sche Zaken te Den Haag begonnen, waar hij o.a. verschillende fractie voorzitters ontving. Mr. M. P. L. Steenberghe bij het verlaten van het Ministerie van Economische Zaken. Scfaadepaói uaa* ACed. expatteutó rvE WEST-DUITSE REGERING heeft, naar Reuter meldt, met onmid- dellijke ingang de import stopgezet van alle goederen, die tot dus verre vrij in Duitsland konden worden ingevoerd. De stopzetting heeft geen betrekking op goederen, waarvoor in de handelsverdragen contin genten zijn vastgesteld; bestaande contracten mogen worden afgewikkeld De stopzetting draagt een tijdelijk karakter en heeft tot doel de auto riteiten in de gelegenheid te stellen de huidige situatie grondig te on derzoeken. Het aanhoudende tekort op de Duitse betalingsbalans maakt het echter noodzakelijk, dat met onmiddellijke ingang krachtige maat regelen werden genomen. zodanige afvloeiing van deviezen ten gevolge gehad, dat een grondig on derzoek van de huidige positie nood zakelijk was. Duitsland blijft er de voorkeur aan geven een bijdrage te verlenen tot de vrijmaking van de Europese handel. Ernstige betalingsmoeilijkheden Reeds eerder was Duitsland in ern stige betalingsmoeilijkheden ge raakt, maar de ECA sprong toen bij door de verlening van een extra cre- diet. Zoals uit de recente cijfers van de Europese betalingsunie is geble ken is ook dit extra crediet al weer verbruikt voor een groot deel. De Duitse regering heeft bekend gemaakt, dat de aanvoer van grond stoffen en van voedsel voorshands is verzekerd. De scherpe prijsstijging van grondstoffen heeft evenwel een ^E BEVELHEBBER der verbonden troepen op Korea, generaal Ridg- way, heeft gisteren aan het centrale front een nieuw offensief inge zet. Deze aanval heeft de eerste dag een terreinwinst van meer dan 16 K.M. opgeleverd. Er werd weinig tegenstand ondervonden. Het offensief begon te 10 uur we stellingen ten Noorden van morgens plaatselijke tijd over een linie, welke loopt van Jangpjong aan de Han tot ten Oosten van Wonjoe. Britse, Canadese. Australische, Nieuw-Zeelandse, Franse, Griekse, Zuid-Koreaanse en Amerikaanse een heden nemen er aan deel. Een am bulance-groep uit India vergezelt de troepen. De Chinezen trokken zich op nieu- Een redd;ng vol sensatie Tienduizenden mensen te Rio de Janeiro hebben Dinsdagavond hun halzen gerekt om van minuut tot minuut de dramatische redding te kunnen volgen van een 16-tal per sonen dat op een hoogte van 150 meter boven de begane grond hulpe loos in een kabelwagentje aan een der grote staalkabels hing. Zij waren in deze benauwende situatie geraakt, doordat tijdens de tocht naar boven naar de z.g. ,Suikerbrood"-piek, een hoge bergtop, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft de hoofd kabel brak en het wagentje bleef hangen aan de noodkabel Hoog bo ven de stad hing de bak met zijn in paniekstemming verkerende last. Nadat de „bemanning" zeven uur in angstige spanning had verkeerd, kwam de redding opdagen: twee vrouwen en drie Kinderen werden behouden naar de begane grond ge bracht. De ademloos toeziende om wonenden, die zich op de balkons en op de daken hadden geïnstalleerd om niets van de sensationele redding te missen, zagen een wankel, in al lerijl in elkaar getimmerd noodcou- peetje langs de staaldraad glijden, terwijl door soldaten machtige zoek lichten in stelling werden gebracht de commandant van de brand weerbrigade, die als enige in het wagentje had plaats genomen, bij zijn reddingswerk te helpen. Niet meer dan vijf van de „gestrande" passagiers konden m het nood wagen, tje worden overgenomen. Daar net geval met handkracht naar boven en weer naar beneder moest worden gehesen, duurde het een uur voordat de commandant met zijn iucht-schip- breukelingen de veilige aarde be reikte. Viermaal heen en terug moest de reis langs de noodkabel worden ge maakt, om allen uit hun benauwde positie te bevrijden. Een daverend gejuich ging op uit ae rijen der dui zenden toeschouwers, toen, na de vierde reis, het tergend langzaam da lende wagentje voor de laatste maal de begane grond 'bereikte. Geen en kel ongeluk deed zich voor, hoewel sommige passaagiers een shock had den opgelopen. In de geschiedenis van de betrok ken kabelbaan gebouwd in 1912 was dit de eerste keer, dat een luchtreis niet zonder haperingen verliep. Hongtsjon, 45 km. ten Noorden Wonjoe, terug. De nog altijd in handen van de Chinezen zijnde Zuid-Kofeaanse hoofdstad Seoel wordt thans van twee zijden door de oprukkende verbonden legers bedreigd. De enige Noordelijke vooruitge schoven positie, ten Noorden var Tsjetsjon, wordt geleidelijk aan te ruggedreven. De grootste handicap vormt het zware weer. De plotueling ingevallen dooi, gepaard gaande met hevige on afgebroken slagregens, heeft n.l. het gehele front op Korea in een grote modderpoel herschapen, waardoor de krijgsverrichtingen in belangrijke mate worden lamgelegd. VERENIGDE GENERALE STAF VAN OOST-EUROPA. Volgens de diplomatieke corresr pondent van de Londense „Daily Te>- legraph" zal op 20 Maart te Boeka rest de eerste bijeenkomst gehouden, worden van de verenigde generale staf van de Oost-Europese landen. Hieraan zouden afgevaardigden uit de Sowjet-Unie, Albanië. Bulgarije, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen, Roemenië en Tsjecho-Slowakije deelnemen. De vergadering zou wor den voorgezeten door maarschalk Boelganin. Het besluit om een verenigde ge nerale staf in het leven te roepen werd op 20 Januari op een geheime conferentie te Moskou genomen. Het permanente hoofdkwartier zou in Boekarest of in Sofia gevestigd wor den, aldus de correspondent van de „Daily Telegraph". Omwille van de „onafhankelijkheid'' De zuiveringsactie in Tsjecho-Slo wakije heeft haar doel niet gemist. De regering te Praag heeft haar goedkeuring gehecht aan een econo misch plan voor 1951 dat tengevolge zal hebben, dat de handel van het land zich nog meer zal richten op de Sovjet-Unie. De invoer uit de Sov jet-Unie en haar satellieten zall zeer aanzienlijk moeten stijgen, evenals de uitvoer naar die landen. Het doel van het plan is „het versterken van de onafhankelijkheid van het land" De uitgebreide zuivering, welke on langs is gehouden op het departement van buitenlandse handel, is het voor spel geweest van dit nog nauwer aan halen van de banden met de Sovjet- Unie Het toen weggezuiverde personeel van het departement (enige honder den mannen en vrouwen) kreeg ais reden voor het ontslag te horen, dat de handel van Tsjecho-Slowakije zich te veel richtte op het Westen en de Sovjet-Unie verwaarloosde. NED. EXPORT GEDUPEERD. De maatregel heeft ernstige con sequenties voor de Nederlandse uit voer naar Duitsland. De uitvoer van producten waarvoor contingenten zijn vastgesteld, blijft voortgang vin den, maar naar ruwe raming bestaat ongeveer 60% van de Nederlandse uitvoer uit producten, die op de libe- ralisatielijsten voorkomen. Deze uit voer komt dus voor zover geen io pende contracten moeten worden afgewikkeld, stop te staan. Voor de zo belangrijke export van Nederlandse landbouwproducten is de situatie in zoverre iets gunstiger, dat van deze uitvoer ongeveer 70% krachtens contingenten plaats heeft. De resterende 30%, waaronder b.v. de eieren vallen, valt echter onder het Duitse invoerverbod. Daarenboven bestaat steeds het ri sico dat de contingenten uitgeput ra ken Dit is thans o.a. het geval met de uitvoer van fruit, welke dienten gevolge voorshands eveneens is stop gezet. EIEREN EN PHILIPS PRODUCTEN De nieuwe importstop voor geli beraliseerde artikelen betekent naar van bevoegde zijde te Bonn verklaard Philipsproducten wordt er direct door getroffen. De export van Ne derlandse artikelen van de vrije lijst naar Duitsland kan op rond 50 millioen per maand worden geschat. De duur van de importstop is niet begrensd. Volgens het officiële communiqué der regering zal de stopzetting slechts enkele dagen behoeven te duren, doch men neemt in Bonn aan dat het ook wel enkele weken kan duren vooraleer een nieuwe basis voor de voortzetting van de handel zal zijn gevonden. De regering aoht het nodig de prijsverschillen van de industriële en agrarische producten op te hef fen en de oude huren aan te passen aan het nieuwe niveau. Dit vormt een zodanige belasting dat men plan nen overweegt om de armste twee millioen mensen speciale bunnen te verstrekken, waardoor zij levens middelen tegen gereduceerde prijzen zullen kunnen betrekken. Verwacht wordt voorts dat de re gering haar sterkste wapen zal trach ten te vinden in credietrestricties en financiële maatregelen ten einde in elk geval de stabiliteit van de mark te garanderen. De centrale raad der Bank der Duitse Landen, die de controle over de geldcirculatie heeft, zal Zaterdag bijeenkomen. Men verwacht dat hij zal besluiten het disconto andermaal te verhogen en wel van 6 tot 8%. Volgens mgr. Fulton J. Sheen, di recteur van het Genootschap voor de Voortplanting des Geloofs, wor den in communistisch China de Ka tholieken, die weigeren mee te doen aan een van communistische zijde gevoerde campagne voor een z.g. „onafhankelijke Katholieke Kerk" in China, op hevige wijze vervolgd en in sommige gevallen gefolterd. Priesters en religieuzen, zowel Chi nese als buitenlandse, zouden in het bijzonder op smartelijke en ont- erende wijze gepijnigd worden. De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat zij van plan is 143 mil lioen pond uit te geven voor het vor men van voorraden voedsel en grond stoffen in het begrotingsjaar, dat op 1 April begint. Dat is elf maal meer dan het be drag van dertien millioen pond. dat in het vorige jaar voor het aanleg gen van strategische voorraden was uitgetrokken. Van het bedrag van 143 millioen pond zal ruim 725 miliüoen worden besteed door het ministerie van voedselvoorziening. De rest zal ver deeld worden tussen het ministerie van handel en het ministerie van be voorrading, die de aankopen van grondstoffen in het buitenland be handelen. Onderhandelingen afgebroken De onderhandelingen tussen het bestuur van de Britse genationali seerde spoorwegen en de vakbond leiders van het spoorwegpersoneel zijn na drie dagen afgebroken. Er dreigt thans een staking in het ge hele land, Tienduizenden spoormannen in de centra in het gehele land zijn reeds een langzaam-aan-actie begonnen. Stakingen in vrijwel alle belangrij ke spoorwegcentra gedurende het weekeinde schijnen thans vrijwel wordt, voor de Nederlandse handel I zeker te zijn. Het spoorwegpersoneel een aanzienlijke directe schade. In had reeds voor het afbreken der on- hoofdzaak de export van eieren en derhandelingen besloten om Vrijdag yERMOEDELIJK ZIJN 23 VAN 24 OPVARENDEN van de Franse trawler „Duc de Normandie" uit Boulogne-sur-Mer verdronken, toen dit schip gistermiddag in de Noordzee door een grondzee is gegrepen en gekapseisd. Het Amerikaanse s.s. American Counsellor van de United States Lines heeft op een mijl afstand van het lichtschip West Hinder twee overlevenden kapitein Rigue en diens broer opgepikt. De ka pitein is evenwel later overleden. e beide mannen hadden zich vastgeklampt aan de kiel van hun vaartuig, dat ter hoogte van Zee- brugge in de Wielingen drijvende werd aangetroffen. De trawler was op weg naar Vlissingen om Jaar te bunkeren en vervolgens ter visvangst te gaan. Aanvankelijk was men van plan om de twee gereddenen te Vlissingen aan land te brengen. In plaats daar van zijn bij het verwisselen van loods voor Vlissingen het schip was voor Antwerpen bestemd twee artsen aan boord van de Ame rican Counsellor gegaan. De sleepboot Schelde en het ber gingsvaartuig Meermin van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die waren uitgevaren om te onder zoeken of er nog iets van schip of opvarenden was te vinden, zijn, na het vallen van de duisternis onver- richterzake naar Vlissingen terug gekeerd. Wel hebben zij geconsta teerd ,dat het wrak van de Duc de Normandie dieper was gezonken dan 's middags het geval was, zodat met vrij grote zekerheid kan worden aan genomen, dat de Franse trawler ver loren is gegaan. Het Amerikaanse schip is vanoch tend vroeg de haven van Antwerpen binnengelopen. te middernacht in staking te gaan, indien het niet tevreden zou zijn over het resultaat der besprekingen. Tienduizend spoorweglieden te Manchester hebben besloten het werk hedennacht neer te leggen. Volgens een verklaring van de spoorwegdirectie zijn loonsverhogin gen ten bedrage van 9.250.000 pond sterling per jaar aangeboden. De vak bonden hadden 12.COO.OOO pond ge- eist. Behalve de spoorweglieden te Manchester zullen ook spoorweglie den te Barnsley in Yorkshire heden nacht in staking gaan, waardoor het vervoer van steenkool uit de mijnen van Zuid-Yorkshire ernstig gestag neerd zal worden. GEëVACUEERD UIT JAVA'S OOSTHOEK. Van officiële zijde vernam Aneta te Surabaja dat er sedert het begin van de door de regering uitgevoerde „actie Merdeka" ongeveer 100 per sonen uit de Oosthoek zijn geëva cueerd. Het betreft hier voornamelijk amb tenaren. De evacuatie vond plaats op grond van nog van kracht zijnde staat van oorlog en beleg. Het doel van de eva cuatie is, de betrokkenen te be schermen tegen de gevaren, die hen in hun woonplaatsen bedreigen. Een groot aantal ambtenaren en leden van de politie werd uit de Oosthoek naar eiders overgeplaatst. De zon was toch sneller Eskadercommandant Callard heeft met zijn „Canberra", de eerste straal- bommenwerper ter wereld het Trans atlantisch snelheidsrecord verbeterd, door de afstand van Noord-Ierland naar New Foundland in 4 uur en 40 minuten af te leggen. Dit is de eerste maal, dat een straal vliegtuig een non-stop vlucht over de AtLantische Oceaan heeft volbracht, maar op één punt zal de uit drie kop. pen bestaande bemanning teleurge steld zijn: de wedstrijd met de zon heeft zij verloren. Zij had gehoopt, de afstand van 3200 kilometer in minder dan 3% uur de tijd, die de zon er voor nodig heeft af te leggen. Zware tegenwind op de twee de helft van de route drukte echter de snelheid, maar gemiddeld werd er altijd nog met 712 kilometer per uur gevlogen. Oorspronkelijk zou de tweemoto- rige bommenwerper reeds gisteren zijn gestart, maar onderweg uit En geland botste een zorgeloze zeemeeuw tegen de vleugel op, waardoor een gat van 20 centimeter ontstond. Door de gehele nacht te werken konden de mecaniciens het euvell uit de wereld helpen. Tot nu toe stond het record op naam van een „Mosquito"-bommen- werper, die in oorlogstijd de af stand in vijf uur en tien minuten af- 'egde. Als goede tweede volgde een Constellation van de K. L. M. die in December 1949 over het traject vijf uur en 28 minuten deed. DE VERBREDING VAN HET NOORDZEEKANAAL. De werkzaamheden voor de verbre ding van het Noordzeekanaal tussen IJmuiden en Velsen zijn in het eind stadium gekomen. Thans is men er bezig met het laatste gedeelte, n.l. dat naby de Velserpont. Het kanaal wordt hier 80 meter breder gemaakt. Op de foto is duidelijk te zien, hoe groot dit nieuwe stuk vaarwater zal worden. KoAAettie.... Wij werken voor langer dan voor eigen tijdgenoten alleen!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1