Drieske uit den UIvenhout W^ikgeteg,e*theid (in Australië) Geen reden voor ongerustheid over griep-epidemie Banderolles verdwenen Acht ton EEN GOED BEGIN DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 GEEN PROBLEEM Een jongeman uit Leiden stuurt me een briefje. „Kunt U me vertellen hoe ik in Australië aan een baan kan komen?" Indien alle vragen zo gemakkelijk te beantwoorden waren als deze, wel, dan zou het emigreren naar Austra lië geen enkel probleem opleveren! schrijft onze correspondent in Australië. En, ik ben blij in deze re portage nu eens een bemoedigend ge luid voor de aspirant-emigranten te kunnen doen horen, na de pessimis tische klanken, die ik over de kam pen moest uitstrooien. Ik heb voor me liggen de „Sydney Morning Herald" van 7 Febr. Dat is een stevige krant van twee en twintig pagina's; de Nederlandse uitgevers zouden ervan likkebaar den, vooral bij de huidige beperkin gen in papiervoorziening en de hoge prijzen van papier! Van die twee en twintig pagina's is ongeveer de helft gewijd aan ad vertenties en daarvan weer een pa gina of vier, vijf gevuld met aanvra-1 gen om personeel. Zowel vrouwelijk als mannelijk. Wat vraagt men alzo, wilt U we ten? In de intellectuele beroepen voor mannen en jongens: kantoorbedien den .vooral veel stenografen, dito voor vrouwen en meisjes ;in de ru briek handenarbeiders: machinisten, electriciens, persers, schilders, straatmakers, timmerlieden, metse laars, chauffeurs, „store-men", dat zijn magazijnbedienden en inpak kers. Voor de vrouwen o.a. schoonmaak sters, v/aitress, huishoudelijk perso neel. Meen echter niet, dat men zó op U aanvliegt! Er zijn emigranten, die in de ver onderstelling leven, dat de Australiër eigenlijk van niets weet en dat zij hier eens even orde op de zaken moeten komen stellen. Zó is het heus niet; de Australiër verstaat óók z'n vak en dat men die bekwaamheid wil opvoeren, blijkt o.a. uit het cysteem van de licenses en de examens vanwege de Vakbonden. Het is daarom belangrijk dat de Nederlandse emigrant er voor zorgt van al zijn diploma's, getuigschrif ten etc. enige in het Engels vertaalde en liefst gelegaliseerde afschriften bij zich te hebben. Men levert in Nederland bij het Arbeidsbureau veelal de originele ge tuigschriften etc. in en men krijgt die gewoonlijk weer terug bij in ont vangst nemen van de Landings Per mit, doch er kan weieens iets mee gebeuren en dan is het altijd gemak kelijk voldoende afschriften bij zich te hebben! Over een baan behoeft de jonge man uit Leiden dus niet benauwd te zijn; zodra hij in Australië aan wal stapt, kan hij aan de slag. En een landbouwerszoon uit de buurt van Dokkum, die vroeg naar de kansen op een farm, kan eveneens gerust zijn. De factor „loon". Ja, en dan iets over de belangrijke factor: het loon! Ook in dit opzicht kan ik een op timistisch geluid doen horen. Er zit uiteraard nogal variatie in de „wages". Laat ik beginnen met de categorie van ..landarbeiders", of „farmers", zoials men het liever en met meer dis tinctie in Nederland noemt. Er is trouwens wel reden voor, want een Nederlandse landarbeider is nog wel iets anders dan hier een „farms-hand". Dezer dagen was ik op bezoek op een soort model farm, waar men zo wel koeien, varkens, kippen en een den heeft, als appel-, peren-, citroen en sinaasappelbomen. Een heel groot bedrijf dus, dat in gesteld is op import en export. Mr. R. O. Blacket, de directeur van dat bedrijf, gevestigd in Pennant Hills, vroeg mijn aandacht voor misver standen welke in Holland blijken te bestaan omtrent het loon op een farm en Mr. Blackett deed me het afschrift toekomen van een brief, welke hij aan de Minister for Immi gration zond. Toen de vorige week hier de „Jo- han van Oldebarnevelt" arriveerde, had Mr. Blackett getracht enkele hel- Een ontplofbare patiënt Gisteren is een jonge Fran se soldaat uit het ziekenhuis te Bordeaux ontslagen, die mid den Juni aan zijn linker dij been geopereerd was; men had had een onontplofte mortiergra naat verwijderd. De granaat was diep in het vlees gedrongen, doch had het been en de slag ader onbeschadigd gelaten. De soldaat was in Indo-China ge wond geraakt. Een militaire deskundige verklaarde, dat dit soort granaten bij de minste aan raking ontploffen. Men mocht haar slecht bij de punt aanra ken en ook de uitstekende zij vlakken mochten niet aange raakt worden. De ramen van het ziekenhuis werden geopend en de vertrek ken m de nabijheid van de ope ratiekamer ontruimd. De chi rurg slaagde er in de granaat te verwijderen, bijgestaan door een assistente, die aangewezen was door het lot, want alle ver pleegsters hadden zich vrijwil lig opgegeven. De granaat werd later in een bos tot ontploffing gebracht. Onze naar Australië geëmigeer- de correspondent schrijft deze keer iets over het verkrijgen van een baan voor immigranten. Ge lukkig isdit een onderwerp, waarover hij minder pessimis tisch schrijven kan dan over de kampen, waarin de pas binnen gekomen immigranten worden ondergebracht. Toch was het nuttig ook minder optimistische geluiden te laten horen, omdat de a.s. emigrant niet gebaat is met geflatteerd optimisme. Het huisvestingsprobleem is nu een maal het zorgenkind van iedere emigrant en het is beter, te we ten wat men ontmoeten1 zal, dan later teleurgesteld te worden in z'n verwachtingen. pers voor zijn bedriji te vinden, doch de meeste Nederlanders stelden zich in op een loon van 10 pond per week. „Pas na weken van teleurstelling en ijverig zoeken komt de immigrant tot de conclusie, dat een loon van 6 pond en een klein huisje een zeer goede beloning vormen voor een weekarbeid van 6 dagen", schreef Mr. Blackett. In algemen zin is dit juist, zes pond, een kleine vrije woning, goed koop melk en eiereen etc. is een goed loon, waarvan een klein gezin aardig wat over kan houden. Nu ligt Pen nant Hills „slechts" een mij] of 20 Sydney. Doch verder de country waar dus moeilijker hulp is te krijgen, worden wel hoger lonen be taald. Bovendien steekt meestal de vrouw een handje uit en verdient er nog een paar pond bij. Een slecht be staan is het dus op een farm niet en de arbeidstijden zijn meestal van uur des morgens tot 5 uur des middags. Wat de andere vakken betreft; een „labourer", dus ongeschoold man, verdient rond 10 pond (pijn. 84), een vakman 1213. Dit zonder „over time". Indien men iedere dag een paar uurtjes langer en ook des Za terdags werkt, dan komt men aan een loon, dat niet zo heel veel van het dubbele blijft! Bij dit alles speelt uiteraard ook weer de plaats waar men werkt een rol. Een Haagse familie van vijf vol wassen personen, die per 2 weken aan 100 pond komt, blijkt b.v. in een techrilsche afdeling van een open ko lenmijn werkzaam te zijn; maakt er overtime; werkt er Zaterdags en Zondags Pondenkoorts. Ja, ik weet niet of iedere emigrant een dergelijk „leven" zich wenst, hoewel er méér emigranten zijn die „ponden-koorts" hebben. Veelal van wege het eigen huisje en stukje grond dat men wil kopen. In het algemeen zijn de Vakbon den weinig gesteld op de „overtime- makers" en dezer dagen heeft men juist aan de regering verzocht maat regelen daartegen te nemen. Er broeide zelfs een „strike" (staking). Het standpunt der Vakbonden is n.l dat momenteel iedere arbeider bij normale werktijd een behoorlijk bestaan heeft en he.. dus niet nodig is om over te werken. Wanneer te veel overgewerkt wordt, is er kans dat op den duur een werkloosheid zou ontstaan, doordat minder arDei- ders in een bedrijf nodig zijn. Men ziet, de redenering is uit dit oogpunt bezien, vrij logisch. Maar een an dere vraag is, of de huidige regeling van korte werktijd en hoog loon, op den duur economisch te handha ven is. Doch dit onderwerp valt bui ten dit bestek en daar hoop ik nog wel eens op terug te komen. Vermeld zij slechts, dat er momenteel al een streven is, te komen tot vier ar beidsdagen per week en ik zag reeds advertenties, waarin wordt medege deeld, dat tot Vrijdagmiddag 12 uur wordt gewerkt! Een ideaal land dat Australië Voor de intellectuele beroepen lig gen in het algemeen de lonen bijna gelijk met die voor vakarbeiders; leidende functies dan buiten geslo ten. Over het vraagstuk van kosten voor levensonderhoud, een andere keer. In elk geval, degenen die zich in Holland druk maken over werk. als zij in Australië komen, kunnen ge rust zijn, al zal de schilder misschien wel eens een poosje ijzer moeten sjouwen en de timmerman chocolade inpakken. Maar die tijd gaat evenals in de kampen voorbij en dan is het erg ste leed voor de immigrant wel gele den Al blijft er dan ook een stukje heimwee naar het land, huis en fa milie, dat hij en vooral „zij" ver liet Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Mol (K.V.P.) in ver band met de berichtgeving in zake het optreden van het bestrijden van influenza heeft de minister van So ciale Zaken geantwoord, dat hij op grond van deskundige voorlichting van oordeel is, dat de huidige griep epidemie naar ernst en omvang niet afwijkt van de epidemieën, die om het andere jaar plegen voor te ko men De sterfte is geenszins aonor- maal en het aantal ernstige compli caties niet groot. Een ernstig beloop der ziekte komt in hoofdzaak voer De Duitse groenten-uitvoer Verzet tegen Nederlands contingent Het „Deutscher Bauernverband" en de Stichting voor de_Landbouw treffen voorbereidingen voor het or ganiseren van een bespreking over onderwerpen die met de productie van groenten enz. samenhangen, j Ook van Duitse zijde stelt men deze besprekingen zeer op prijs. Het be hoeft geen betoog, aldus de Slichting voor de Landbouw, dat zulk een ontmoeting, waarbij een openhartig gesprek mogelijk is, zeer waardevol is voor een goede verstandhouding tussen de producenten en op den duur ook voor de handelsbetrekkin gen het hoogste nut kan hebben. Het nieuwe handelsverdrag dat tussen Nederland en Duitsland ge sloten is, heeft in de kring van de Duitse producenten nogal verzet ge wekt, zo deelt men van de zijde van de Stichting voor de Landbouw o.a. mede. Reeds toen de onderhande lingen aan de gang waren heeft het „Deutscher Bauernverband" duide- ,-700000 lijk zijn mening doen blijken en in j brenSst J 'OU.OUU. bij personen op gevorderde leeftijd, die veelal reeds bestaande chronische aandoeningen hebben. Er bestaat geen gegronde reden voor ongerust heid. Op grond van de stand der medi sche wetenschap kan door deskundi gen nog geen definitief oordeel ge geven worden over de waarde van inenting ter voorkoming van influen za. De voor een algemene inenting tegen influenza gevoerde dagbladpro- paganda moet dan ook voortijdig ge acht worden. Terzelfder tijd heeft de minister bij de Gezondheidsraad advies doei inwinnen omtrent de weg, die ge volgd zou kunnen worden om in de toekomst een uit het oogpunt var. volksgezondheid onjuiste berichtge ving te voorkomen en een goede voorlichting zowel van publiek als van geneeskundigen té bevorderen. HET EMIGRANTENVERVOER NAAR AUSTRALIë In aansluiting op ons bericht van gisteren deelt men ons van bevoeg de zijde thans het volgende mede over het emigranten ver voer naar Australië: Teneinde de wachtlijst van aan staande emigranten naar Australië, welke thans reeds ongeveer 13.000 personen telt, enigszins te verlich ten, heeft de regering besloten in de eex-stkomende maanden het vervoer van emigranten naar Australië dooi de lucht té bevorderen. In verband met de hoge kosten van deze wijze van vervoer komen hiervoor in de eerste plaats diege nen in aanmerking, die de thans gel dende vliegprijs van Amsterdam naar Sydney ten bedrage van 1700 per volwassene betalen. In deze ge vallen wordt het vertrek zoveel be spoedigd als mogelijk is zonder het scheepsvervoer te vertragen. Daarna komen voor vervoer dooi de lucht in aanmerking de emigran ten, die aan de volgende drie ver eisten voldoen: A. Opgegeven hebben de scheeps- passage volledig zelf te kunnen be kostigen, doch eventueel bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vliegtuig te maken; B Zich reeds geruime tijd gele den voor emigratie naar Australië hebben aangemeld en dus reeds in het bezit zijn van een volgnummer van de stichting landverhuizing Ne derland; Gereed zijn om ook werkelijk op zeer korte termijn te vertrekken. Voor dit luchtvervoer dient men zich aan te melden bij het Centraal Emigratie Boekingskantoor, Achter om 88 (bij de Hofweg) te 's-Graven- hage, of bij de plaatselijke agenten van de K.L.M. Het laat zich aanzien, dat degenen nnnnnm die zich thans voor het eerst voor j LQOO.QOO) emigratie naar Australië aanmelden, 1 totale telling der geconsolideer- waarschijnlijk pas tegen het einde balans bedraagt van het jaar op vervoersmogelijk- heid per schip kunnen rekenen. 40.000 Gulden aan accijnzen Dc recherche te Haarlem stelt op het ogenblik een nauwkeurig onder zoek in naar de geheimzinnige ver dwijning van twee pakketten bande rolles voor sigaren het ene van tien en het andere van zes kilo die bij elkaar ten vaarde van ongeveer veertigduizend gulden aan accijnzen vertegenwoordigen. De pakketten zijn respectievelijk op 15 Januari en 6 Februari door een Haarlemse drukkerij naar klanten te Utrecht ei Wageningen verzon den en sindsdien spoorloos verdwe nen. Men weet niet zeker, of de pak ketten zijn gestolen, maar houdt ter dege met deze mogelijkheid reke ning. Een Amsterdams expertisebu reau heeft een o'eloning van vierdui zend gulden iitgeloofd voor degene, die zodanige aanwijzingen kan ver schaffen. da; verdwenen pakken worden opgespoord. De Amsterdamse Bank N.V.-Incas- so-bank N.V. heeft over het boekjaar 1950 een saldo winst behaald van 11.485.422 (ƒ8.734.517), waaruit een dividend van 9 procent op de gewone en 4 procent op de preferente aan delen wordt voorgesteld. (Vorig jaar resp. 8 pet. en 4 pet.). In het reser vefonds wordt 2.500.000 gestort 1.121.813.294 1.224.455 155). Crediteuren parais- seren met ƒ916.523.446 (ƒ1.022.526.416) Schatkist- en overheidspapier be loopt totaal ƒ645.087.178 (ƒ815.08,565) debiteuren ƒ315.220.122 (ƒ252.133 666). De stijging van debiteuren inclu sief voorschotten tegen effecten met circa 69 millioen (tegen 31 millioen in 1949) is geen ongezonde expansie, in her licht van de economische ont wikkeling, aldus het verslag. BEURS - O VERZICHT STILLE PRIJSHOUDENDE MARKT Een onbelangrijke markt met wei nig verschillen en opmerkelijk wei nig handel voor Maandag, zo werd de beurs van gisteren gekentschetst. De kabinetscrisis is nog niet opgelost en hoewel de beurs de benoeming van oud-minister Steenberghe tot Onderwijzers-salarissen verhoogd Verschenen is een K. B. van 7 Fe bruari 1951, waarbij gerekend van 1 Januari 1948 af de onderwijzerssala rissen worden herzien overeenkom stig het accoord der commisie-Wes- seling ,de z.g. „ontknikking"). Dit besluit kent een verhoging van de maandsalarissen boven ƒ300. toe aan hen, die a. In 't bezit zijn van de be voegdheid tot het geven van lager onderwijs in ten minste een der vak ken: Franse taal, Duitse taal, Engel se taal. wiskunde, handelskennis, lichamelijke jefening (akte S), land- l formateur a priori niet ongunstig bouwkunde, tuinbouwkunde, vrou- acht, wil men toch eerst iets meer welijke handwerken (niet te verwar- j positiefs weten over de eventuele ren met nuttige handwerken)) of samenstelling van de nieuwe regc- huishoudkunde, alsmede aan hen. die pp mternattonaa. politiek en in het bezit ziii. der middelbare ak- 1 unitair terrein is er dit weekend te naeda"oeie Nederlands aardriiks- i weiniS belangrijk nieuws geweest, te paedagogic, Nederlands, aarar«Ks zodat ook Weryan v00r de ^urs geen kunde of geschiedenis. ëtimulans uitging. Voorname hoofd- b. Hoewel niet in het bezit van fondsen, zoals Philips, A.K.U. en ten minste een der onder a genoemde Scheepvaart Unie brachten het in de bevoegdheden, op 1 Januari 1948 deeerste etape niet tot een notering, leeftijd van 50 jaar hadden bereikt. 1 wel een bewijs, hoe weinig de han- Ook brengt het besluit wijziging del had te betekenen. Niettemin in de wijze van berekening der sala- stemde het toch tot voldoening, dat ris-ancienniteit in die zin, dat van 1 er in het prijsniveau weinig of ^geen Januari 1948 af alle tijd, na 10 April 1 1 1"~1~ J 1939 doorgebracht in militaire dienst, voor zover belanghebbende in het bezit was van een akte van be kwaamheid als onderwijzer, als zo danig medetelt. PRINSES MARIJKE KREEG FORNUIS. De verjaardag van Prinses Marijke werd Zondag in intieme kring op Pa leis Soestdijk gevierd. Maandag kwam er nog een verlengstuk aan. Het cadeau dat het jarige prinsesje kreeg, was een electrisch fornuis, dat het regiment Verbindingstroepen te Utrecht haar aanbood. Prinses Marijke probeerde het for nuis onmiddellijk, daarbij geholpen door de Koningin. Er werden schijf jes appels en beslag in de bijbeho rende pannetjes gedaan en na en kele minuten waren de appelbeignets gereed. Ze waren goed uitgevallen. BENOEMD EN DIRECT WEER ONTSLAGEN. De Vlissingse gemeenteraad zal in de raadsvergadering van 24 dezer een ambtenaar benoemen en hem ter stond daarop weer ontslag verlenen, tenminste als de raad het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaardt Het betreft hier de direc teur van de vismijn, de heer J. L. van Leeuwen, die met ingang van I April a.s. tot directeur van het vis- mijnbedrijf te Scheveningen werd benoemd. Toen zijn verzoek om ont slag te Vlissingen werd bezien, con stateerde men, dat verzuimd was, de heer van Leeuwen officieel te be noemen, toen hij zijn functie op I Mei aanvaardde. KEURING WEIGERT ANTI-COMM. FILMS De Rijksfilmkeuringscommissie te Den Haag heeft twee Amerikaanse films, een van de Columbia, „He stayed for breakfast", en een van de RKO „The woman on pier 13", welke vroeger als „I married a com munist in Amerika is vertoond, welke ter keuring waren aangebo den. niet voor openbare vertoning in Nederland toelaten. De motieven waren o.a. dat de communisten er in belachelijk worden gemaakt. Daar de filmkeuringscommissie autonoom is, kan tegen deze beslis singen geen beroep worden aangete kend, noch zou de Nederl. regering een afwijkend besluit kunnen nemen Van een optreden van de Ameri kaanse regering bij de Nederlandse over deze niet-toelating js ter be voegde plaatse niets bekend. SOUSCHEF GENERALE STAF. Naar wij vernemen zal luit. kolo nel F. H. W C. J. van Duin benoemd worden tot souschef van de generale staf als opvolger van luit.-generaal M. R. H. Calmeyer. Luit.-kol. van Duin is militair-attaché van Neder land te Washhington. Luit.-kolonel A. L. van den Ber ge is benoemd tot militaire attaché te Washington. Hij was laatstelijk com mandant der landmacht op de Ned. Antillen. aan kinderpostzegels De actie voor de verkoop van de kinderpostzegels heeft dit jaar tot nu toe een bedrag van ƒ800.000 opge bracht. Het vorig jaar bedroeg de op- het officiële blad van deze organisa tie, de „Deutsche Bauernkorrespon- denz", zijn verscheidens malen pu blicaties verschenen waarin men er op aandrong het contingent voor groenten en fruit voor Nederland niet te groot te maken. In de „Deutsche Bauernkorrespon- denz" is onlangs een berekening ge maakt van de hoeveelheid groenten en fruit die Nederland naar Duits land zou mogen uitvoeren als men I de vooroorlogse cijfers als basis zou nemen. Het „Deutscher Bauernver band" en het „Zentralverband des Deutschen Geir/uese-, Obst und Gar- tenbauers" hadden voorgesteld dat Nederland voor groenten een conti- gent van 5Vi millioen dollar en voor fruit van 2]< millioen dollar zou krijgen. Nu het verdrag is afgesloten heb ben de Duitse boeren en tuinders het verzet nog niet opgegeven. Zij hébben zich gewend tot de politieke partijen en blijkens berichten staat de Centrumfractie van de Bondsdag achter de Duitse boeren. Er is hierbij rekening gehouden met een vermindering ad 50.000, gezien het besluit van het hoofdbe stuur van PTT om de frankering bij abonnement ditmaal niet in te scha kelen bij het gebruik van kinderpost zegels. a Het comité voor de kinderpostze gels dankt in de eerste plaats het on derwijzend personeel van de scho len, alsmede de leerlingen van lage re- en middelbare scholen, die ook ditmaal hui uiterste best hebben ge daan, ten einde een groot nationaal belang te dienen. Deden vorig jaar 140.000 kinde ren aan de actie mee, nu bedroeg het aantal jeugdige medewerkers 240.000 Gehoord enige opmerkingen van oudere zijde, dat kinderen niet zou den moeten meewerken aan een actie van financiële aard als deze. deelt het comité mede, dat deze actie door de kinderen volkomen naar tevre denheid is verlopen en dat geen en kel geval van onregelmatigheid of fraude heeft plaats gehad. verandering kwam en enkele fond sen zelfs iets beter waren. Olies openden goed prijshoudend, maar noteerden tegen slot onveran derd 311/4- AKITs waren vast en boekten een winst van ruim 3 pun ten. Ook Philips kwam op een iets hoger niveau, n.l. 253)4, Unilever was goed prijshoudend, hetgeen eveneens geldt voor de overige in dustriepapieren. De Cultures waren licht verdeeld en voor zover er van Kasteel Doorwerlh, gelegen op de belangstelling sprake was, concen- Uiterwaarden van de Noordelijke treerde deze zich in de rubberhoek, Rijnoever, circa tien km. ten Wes- Waar bescneiden winsten vielen te ten van Arnhem, begint langzaam constateren. Voor het overige was weer een gaaf gehee te worden. Men cieze afdeling prijshoudend. Voor de is nu al jaren bezig, deze in de oor- j Indonesische gemeenteleningen, .die log door de Duitsers totaal vernielde j de laatste dagen grote koerswinsten 'hebben geboekt werden iets lagere DOORWERTH BIJNA WEER IN OUDE GLORIE. roofriddersburcht uit de twaalfde eeuw te restaureren. Slechts heel langzaam is het werk gevorderd, doch de voorbijgange. die het slot van Oosterbeek nadert, ziet thans weer het romantische silhouet boven het vlakke Rijn-landschap oprijzen. adviesprijzen vernomen. De Scheepvaart-afdeling had ook al uiterst weinig orders te verwerken en was nagenoeg onveranderd. Staatsfondsen openden vrij zwak voor investeringscertificaten, waarna De drie hoektorens zijn hersteld; die een gedeeltelijk herstel volgde, aan het Zuidelijke gedeelte is in conversielening was vast. Amerika- wording. Financieel rezien is er een nen waren over het algemeen iets zeer groot probleem, n.L het inte- hoger, waardoor het agio met een rieur, dat er nog niet is en voorlo- half procent steeg tot circa 10 pro- pig ook nog wel niet zal komen. cent. Prolongatie 21/4 pet. Wilt U iets weten? Vraag: Is de kinderbijsiagregeling voor kleine zelfstandigen reeds in werking getreden? Antwoord: Deze kinderbijslagrege ling is wel in behandeling geweest bij de Tweede Kamer, doch is nadien weei- ingetrokken. Zij zal opnieuw worden behandeld. Vraag; Als iemand bijv. half Maart emigreert, bestaat er dan nog een mogelijkheid om de kinderbijslag over de maande* Januari en Fe bruari uitbetaald te krijgen? Antwoord: Dat is inderdaad moge lijk. U kunt. zich wenden tot de Be drijfsvereniging, waarbij uw patroon is aangesloten, of anders tot de Raad van Arbeid. Vraag: Is het waar, dat de sperwer in de winter een sperwer is en in het voorjaar en zomer een koekoek? Antwoord; Het is een veel verbreid volksgeloof, doch niet waar. Dit on juiste volksgeloof vindt zijn oor sprong hierin, dat de koekoek een trekvogel is, dus de winter door brengt in zonniger klimaat, terwijl ieder najaar en winter vele sper wers (én ook andere vogelsoorten) uit de Scandinavische landen naar Nederland reizen, omdat zij het Hol landse klimaat verkiezen boven de barre kou van het Noorden. In ve renkleed en voorkomen lijken sper wer en koekoek enigszins op elkaar, doch de sperwer heeft een' roofvo gel-snavel en dito klauwen, terwijl de koekoek welke slechts rupsen (bij voorkeur harige!) en insecten eet geheel ongewapend is. De sperwer is een roofridder. De koe koek een vreedzaam staatsburger. Voor wie enigermate thuis is in de vogelkunde zijn de zeldzame sper wers, welke hier te lande de zomer doorbrengen, gemakkelijk van de algemene zomervogel, de koekoek, te onderscheiden. se ment van mii voor ae wat ie ca cu oa11 VUU1- -'"'w viifde maal bezoek van de doet hii meestal hardop klooster waar men alleen stuurd en nformeerde ï.i Aex mnoi nlfo ewi rtfïpt nap-rstiP bn allerlei 'kim- ooievaar verwacht, onze ouderlijke woning plotseling de ieugd bin nengevallen in de vorm van een neefje, dat men wijselijk heeft uitbesteed. Toen ik Zondagmiddag thuiskwam, ontmoette ik in de gang een roodharig kere.tje, dat vrijmoedig op een mii toestapte en zei: ..Ha, hedde ge Flip-oom; ik zij oewe neef Drieske uut den Ulverhout!" Drieske is pas zes jaar en heeft de eigenschap om zich overal ogenblikkelijk 'ntfaïn Pract-ch Mere vuf nijnu voor het raam. „Tjonge, tjonge", hoor de ik hem lispelen, terwijl hij zijn blik filosofisch over de straat liet gaan. ..dat hier nou nooit enne carnaval ies. En daor sien zukke aordige meskes!" Leiden schijnt overigens brond van inspiratie voor hem te zijn. want de moeilijke dingen doet en de lolletjes, die er aan verbonden kunnen zijn, laat waaien. Waarschijnlijk om de zaak eens nader te onder- naarstig bij allerlei 'kin deren ,of ze soms een jon getje hadden gezien met rooie haren, die erg gek praatte. Niemand kon in lichtingen geven. Juist toen we op het valse schaamte en kletst aan één stuk door. Toen ik drie minuten binnen was. had hij me al in geuren en kleuren verteld, dat „Ne- lis oomke zat gewiest war mee den carnaval en dat allemaol 'n zakske mee ten meldt zich een nieuw idee in zijn kleine hersen pan. Mijn moeder mam- ke noemt hij haar is tel kens de eerste, die deelge noot van zijn laatste ont dekking v/ordt gemaakt. „Mamke". zei hii. mid- gebakken patatten hadden den in zijn carnavaisover gekriegen.' ..Zijde gij wel 'ns zat. Fiip-oom?". vroeg hij. ..Nee. nooit!''" zei ik. Deze deugd scheen Drieske niet erg te bewon deren. .Dat is spie lig mompelde hii teleurgesteld. ..Van zatte minsken kriefi de ae altied wat!". peinzing „als gullie hier gene carnaval hed, dan hoef ik m'n snoepkes zeker ook niet in 'n trommelke te bewaeren tot d'n Zon- daogen?" Het feest, dat hij in zijn gedachten had, ging echter niet door en nu snapt Drieske er helemaal niets het verkeer dat hier druk- de politie in te roepen, ont dekte miin jongste zuster de nieuwe huisgenoot, die zich achter de piano had ge wrongen en daar rustig een dutje deed. Alle zussen waren het er „X ovey eens, dat hij net een engel v/as zoals hij daar lag met een stukje blauw kleurkrijt in zijn hand. Mijn moeder vroeg ech ter wraakzuchtig: ..Wie heeft hem dat kleurkri.it- ie gegeven." Dat kwam voor mijn re kening! Ik dacht", zei ik op de toon van een kinder vriend ..dan kan hii leuk spelen." „Nou dat heeft ie ge daan". zei de hele famirie Toen werd Drieske stil. akelie stii na zijn uren- .ang geklete. In het begin vonden we het allemaal een opluchting en lazen rustig onze krantjes. Maal later voelden we, dat het verdacht werd en op dat moment bleek Drieske ver dwenen te zijn. De hele familie kwam in touw. be halve mijn vader, die al tijd het standpunt huldigt. dat verdwenen jongens van sarcasuscn. zelf weer boven water ko men. De gang. de keuken, de slaapkamers en zelfs de W. C. werden aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Toen keek ik achter de niano en zag op het be hang een levensgrote hond met het onderschrift: .Ons Doeske". FLIP.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6