jfejEeiose Hifispöiz/? Is de grond in Knotterpolder niet geschikt voor tuinders? De Leidse Gemeenteraad vergaderde Voorstel-Woudstra in prae-advies '%&V;d.<BConb Leidse Universiteit OOK IN LEIDEN VIERT MEN NEDERLANDSE BOEKENWEEK '24 FEBR -3MAART DINSDAU 20 FEBRUARI 1951 Ut LtlUbt ^UUHAN'i EtRSlt BLAU - PAGINA 3 Onder voorzitterschap van jhr. mr. F. H. van Kinschot vergaderde gis termiddag de Leidse Gemeenteraad. Afwezig waren de heer Ten Broek (K.V.P.) en mevr. Vijlbrief (Comm.) Bijna onmiddellijk na de opening ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd de heer W P. Lee- nen, nummer twee van de voor dracht, benoemd tot leraar L. O. aan het Gymnasium (18 stemmen). Num mer één, de heer A. Kuiler, kreeg 15 stemmen. De raad aanvaardde in dank de twee plaquettes, voorstellend H M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhelmina, aangeboden door het Comité Regeringsjubileum 1948 en vervaardigd door prof. L. O. Wen ckebach. Voorts werden voorstellen zonder hoofdelijke stemming aangenomen inzake overplaatsing van de onder wijzer P. T. Klinkhamer van de U.L.O Maresingel naar de Dr. van Voorthuysenschool (B.L.O.), inzake een bijdrage van 27 539.aan de Ver. voor Christelijk Onderwijs (L. O. school, Plantsoen) en inzake ont eigening van grond in het uitbrei dingsplan Leiden Zuid-West. Achterstand bij gemeentewerken Bij het voorstel tot beschikbaar stelling van 12.415.voor aan schaffing van machines bij de Dienst van Gemeentewerken, informeerde de heer Knol (Prot.) of aanschaffing van een tweede boekhoudmachine wel efficiënt was. Weth. Jongeleen antwoordde, dat de huidige machine defect kan raken en dat men anders tot uitbreiding van personeel moet overgaan Het is te overwegen, of de machines ook op andere afdelingen gebruikt kunnen worden. Op een vraag van de heer Froh- wein (V V.D.) antwoordde de weth dat er inderdaad enige achterstand in de administratie is, ondanks het feit, dat er de laatste tijd "herhaal delijk overgewerkt is. Voor een deel is de achterstand nu ingelopen Hier op werd het voorste] aangenomen. De heer Knol (Prot.) verzocht aan tekening van tegengestemd te heb ben. Het voorstel inzake toewijzing in gevolge de wet op de materiële oor logsschade van onteigende percelen aan de Stationsweg, werd door B. en W. teruggenomen. Ontevreden tuinders? Bij het voorstel tot beschikbaar- stellen van gelden, ten behoeve van het verplaatsen van twee tuinders- bedrijven in het plan Zuid-West naai de Knotterpolder (Zoéterwoude), kwamen de tongen eerst goedlos. De heer Woudstra (Prot.) had in tuinderskringen vernomen, dat de aangeboden grond nog lang niet ge schikt was voor tuingrond. Het Proefstation Naaldwijk, aldus spr heeft een rapport uitgebracht, waar in gezegd wordt, dat de grond ge schikte eigenschappen bezit voor tuingrond, m.a.w. geschikt gemaakt kan worden, wanneer de gemeente zorgt voor voldoende bemesting, ziekte-bestrijding en aanleg van smalspoor. Spr was bang, dat er een controverse gemeentetuinders zou komen, wat in geen van beider be lang is. Wanneer er echter niet meer wordt gedaan dan is toegezegd, zal geen tuinder bereid zijn op deze grond „te gaan zitten" Het is ge meente-belang deze grond zo goed mogelijk af te leveren, omdat de tuin bouw een grote bron van inkomsten is. Spr. verzocht de weth. te willen toezeggen, dat de gemeente bereid is de grond geschikt te maken, op advies van het Proefstation, en de maatregelen, die genomen moeten worden, eerst te laten bespreken in een commissie van gemeente, tuin ders en Proefstation De heer Frohwein (V.V.D.) merk te op in de commissie de indruk ge had te hebben, dat met de tuinders een volkomen accoord bereikt was hetgeen uit de woorden van de heer Woudstra niet blijkt. Leidse Processie naar Kevelaar Na de eerste berichten over het in ere herstellen van de jaarlijkse Leidse processie naar Kevelaer, kwamen er van verschillende kan ten berichten binnen waaruit de gro te belangstelling voor deze bedevaart bleek. Velen voelden het als een te rugkeer van een doodgewaande tra ditie en zij staken hun blijdschap niet onder stoelen of banken. Het is voor het bestuur een groot genoegen zoveel sympathie voor de Broederschap te ondervinden. Deze sympathie kwam niet alleen van die genen, die reeds jaren lid zijn van deze Broederschap, doch tevens, en zelfs in belangrijke mate. van de jongere generatie. Hieruit blijkt dat de devotie tot de Allerh. Maagd Ma ria als de „Troosteres der bedruk ten" een warm hart bij de jongeren heeft gevonden. Welnu, het bestuur kan thans me dedelen. dat de BroederschaD inder daad de Processie naar Kevelaer eaat houden. Het contact met de de ken van Kevelaer is gelegd. Op wel ke wijze deze Bedevaart wordt ge organiseerd, hoeveel dagen men gaat en meerdere van deze practischc puntjes, hoopt het bestuur binnen kort te kunnen mededelen. Ernstig misverstand Weth. Jongeleen' verklaarde zeer nadrukkelijk, dat de gemeente zo veel mogelijk tegemoet zal komen aan de vez-langens van de tuinders Daarin is het college nog niet geheel geslaagd. De tuinders hebben een rechtskundig adviseur in de arm genomen, die met de gemeente on derhandelt. Hierdoor schijnt een ern stig misverstand ontstaan te zijn. Liever zou spr daarom met de tuin ders zelf onderhandeld hebben. Er moet gelijkwaardige grond aangebo den worden; is dat niet het geval, dan zal de gemeente geld moeten bijpassen. Er is in de omgeving ech ter geen betere grond als die waar op de tuinders thans zitten En men moet niet verwachten, dat de ge meente op alle verlangens kan in gaan. De tuinders moeten redelijk blijven en behoeven niet ongerust te zijn. De grond zal worden bewerkt volgens de methode, aangegeven door het Proefstation Spr had geen bezwaar tegen een commissie, maar de instelling hiervan, die in de be doeling lag, is nagelaten vanwege het misverstand met de zaakwaar nemer. De gemeente wil de zaak echter niet uit handen geven en de tuinders zelf grond laten kopen. Tot de heer Frohwein merkte de v/eth. op, dat er in de commissie in derdaad overeenstemming bereikt was, maai* dat bepaalde tuinders geen interesse bleken te hebben voor de aangeboden grond. De heer Woudstra (Prot.) diende tenslotte een voorstel in, om de door de gemeente aangekochte of aan te kopen grond voor tuinders, volgens advies van het Proefstation geschikt te maken voor de tuinbouw en een commisise van deskundigen (gemeen te, tuinders en Proefstat.) jn te slel- len, die advies moet uitbrengen in zake de maatregelen, welke nodig zijn om de grond voor tuinbouw ge schikt te maken. De heer Frohwein (V.V.D.) wens te uitstel van dit punt, om nader ad vies te vragen in Naaldwijk. De heer van Dijk (K.VP.) sloot zich hierbij aan. De heer Schüller (P.v.d.A.) echter meende, dat uitstel de tuin bouw op deze grond voor een jaar zou opschorten. Het voorstel-Woud- stra werd tenslotte door B. en W in prae-advies genomen, waarna de raad geen bezwaar meer had tegen votering van het gevraagde bedrag van f 4.000. Het voorstel inzake onteigening van grond in het uitbreidingsplan Zuid-West werd aangenomen. Hamerpunten Aangenomen werden ook de voor stellen tot aankoop van enige per celen aan de Langegracht voor 6.300, tot verkoop van een stukje grond aan de Zoeterwoudseweg, tot wijziging van de begroting 1950, tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van e.ectriciteit aan Waddinxveen, tot aankoop van enige percelen grond en water in de Stads- polder, tot aanschaffing van een intzaagmachine voor Endegeest" en tot goedkeuring van de begroting 1949 van het H. Geest- of Arme WeeS- en Kinderhuis. Wcrkloosheid-bestrijding, In behandeling kwam tenslotte een prae-advies op het voorstel van de heer Piena (P.v.d.A.) tot vorming van een Werkcomité voor de bestu dering en uitwerking van plannen ter bestrijding van de werkloosheid. De heer Piena zeide zeer erkente lijk te zijn voor de vlotte behande ling van zijn voorstel. De heer Aalders (K.V.P.) meende, dat er in het comité te veel ambte naren zaten in verhouding tot het aantal leden uit het bedrijfsleven. Weth. Menken ontkende dit. Na een nadere uiteenzetting kon de heer Aalders zich met de samenstelling verenigen. Ontslagen in textiel- en metaal-industrie. Dc heer van Weizen (Comm.) hield een interpellatie over de re cente ontslagen in de Leidse textiel- en metaal-industrie, waarop weth. Menken antwoordde, dat de oorzaak ligt in de verhoogde prijzen van grondstoffen, waardoor de onderne mers niet durven inkopen mede omdat het aantal orders terugloopt. Er worden bijzondere maatregelen genomen inzake een wachtgeldrege ling. Verdere ontslagen zijn afhan kelijk van de situatie in de bedrij ven. Men tracht echter het ontslag tot het uiterste te beperken. In tweede instantie weidde de heer van Weizen uit over het ver dwijnen van de Textielschool en het gebrek aan'her- en omscholing van ongeschoolde textiel-arbeiders, die in tijden van hoog-conjunctuur zijn aangenomen. De heer Knetsch (Prot.) merkte op. dat de wachtgeldregeling een zaak van het Rijk is en dat alle ge schoolde mannen weer aan het werk zijn. De heer Piena (P.v.d.A.) wees er op, dat alle ontslag-aanvragen op het Gewestelijk Arbeidsbureau eerst zeer nauwkeurig onderzocht worden, zowel door werkgevers als door werknemers. Weth. Menken onder streepte dit. De heer Geertsema (V.V.D.) ver zocht, inzake de kwestie verhuur Stadsgehoorzaal, om advies van de onlangs ingestelde Culturele Com missie in te Winnen, bij het bepalen wat wel of geen culturele organisa ties zijn. j Rondvraag. De heer Aalders (K.V.P.) was niet enthousiast over de verandering van lesrooster aan het Gymnasium, waai de schooluren thans van 8.15 tot 2 uur lopen, practisch zonder onder breking, Dit tot nadeel van de leer lingen (te lang achter elkaar les), het gezin (niet met etenstijd thuis) en de jeugdbeweging, die op vrije middagen vroeg op pad gaat. Weth. van Schaik antwoordde, dat dit slechts een proef van één jaar betreft, in navolging van andere plaatsen. De heer Geertsema (V.V.D.) wilde een opmerking maken over de ver- lichtings-proeven op het Rapenburg met neon-buizen. Weth. v. d Kwaak achtte het niet meer nodig, nade- maal de veelgesmade proeflantaarn juist was weggehaald. Dc heer van Weerlee (P.v.d.A.) vroeg of het niet mogelijk was, dat de bijzondere scholen aankopen in de eigen stad deden, waarop weth. van Schaik antwoordde dat de ge meente slechts invloed heeft op de grootte van het te besteden bedrag, niet op de keuze der firma's. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN BUIEN Winden hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Aanvankelijk nog krachtig later tijdelijke ma tig tot zwak. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw en verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. BURGERLIJKE STAND. Gebuien: Hermanus Petrus zn van N. L. M. Jansen en C. M. J. Linden- hof f: Jacob zn van C. de Roode en J. Slingerland; Martinus Johannes zn v_u M. J. Helfensteyn en J. Kruijk; Apolonia Maria dr van G. J. Visser en H. A. van Leeuwen; René Aric zn van A. Klinkhamer en C. H. Schouten. Hëhdricus Martinus zn van S. D. Bouman en J- W. van der Doe. Marianne Cornelia dr van L. J. Teeu- wenen M. Brugman. Jacobus Johan nes Pieter zn van P. A. Brussee en C. van der Walle. Anthonia Catha- rina Petronella dr van E. Peterzen en A. Blokzijl. Adriaan Jacobus zn van J. H. Prins en W. H. Boon. Jo annes zn van T. van Iterson en J. Verver. Marinus Leonardus zn van te Rzaa en J. van Rossum; Wil lem Johannes zn van J. Dusoswa en J. A. Kleer. Overleden: A. J. C. J. Genang zn 4 dagen; G H. M. van Rooijen dr 3 dagen; J. Roodenburg w,ed van Treur 76 jr; H. M. Krst huisvr. van Zwart 78 jaar; J. Cahen huisvr. van van Dam 72 jr. Dinsdag 20 Februari. Gisteren hebben we dan het zilve ren feest gevierd van de heer F. J. Teunissen, die 25 jaar penningmees ter is van het Leids Politie Muziekge zelschap. 's Middags werd een sere nade gebracht en de hele Acacia straat stond op z'n kop! Na afloop hiervan bracht voorzitter J. Dragt hulde aan de trouwe penningmees- tei, die de verenigingsgelden steeds zo accuraat beheert heeft. Een zilve ren tafelcouvert werd namens de le den aangeboden. Het dames-comité bood bij monde van mevr. C. Ver- straetenMollet de gelukwensen aan, eveneens met een geschenk. Mevr. Teunissen deelde in al dit hul debetoon. Tenslotte kwam ook de heer M. Bolderdijk, oud-directeur van het gezelschap, de feestvreugde nog verhogen. Er moet gistermorgen wel iets aan de hand geweest zijn bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Want van de grote kraan waaide feestelijk de vlag Inderda :a er was iets aan de hand. Be heer J. H. van de Wijn gaard, bankwerker, was er gisteren 25 jaar in dienst om welke reden de adjunct-directeur, de heer K. Bou man, die vergezeld was van zijn echt genote, hartelijk toesprak. Spr. wees er op, dat ook de vader van de ju bilaris vele jaren als bankwerker bij de „Grof" g werkt heeft. Er kwam een vererend getuigschrift van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel en na tuurlijk een e .veloppe met inhoud. Bovendien bloemen voor mevrouw. En morgenavond vergadert het Leidse K.A.B.-kader. Opgelet! Niet in het R.K. Mil. Tehuis, maar in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 23u. zijn L'\ ren pas, als zij door een com binatie van technische vakbekwaamheid nauwkeurigheid, inzicht en smaak tot een kapsel zijn geworden, waarin licht en wind hun charmant samenspel met de kleur kunnen spelen. In verbrande haren kan het licht de kleur niet meer tot leven wekken, omdat de opperhuid van de haar ruw is geworden. En de wind vindt niets meer om mee te spelen dan wat bosjes dor vlas, meer gelijkend op ijzerdraadjes, die aan het doorroesten zijn, dan op haar. Een bekwaam en nauwkeurig vak man mag zoiets niet overkomen. In onze kapsalon nemen wij daarom liever één klant minder aan dan door overmatige drukte iemand onder de permanentkap te vergeten! Bovendien hoort een vak man te weten, dat de 30.000 haren op ons hoofd in soort onderling even veel verschillen als ae haarsoorten van iedere klant afzonderlijk „Elke klant daarom een proefwikkel!" is het devies van de kapper die ziin vak lief heeft. En ook met de verschil lende eigenschappen van vóór-, kruin en nekhaar houdt hij rekening. Maar of Uw haren nu krullen van nature, door een electrische of door een ..lauwe" permanent, de hand van de kapper maakt er pas - met watergolf - een kapsel van, dat de beste eigen schappen van Uw persoonlijkheid onderstreept ofafbreekt! Het is een kwestie van psychologisch inzicht en van smaak. De een zou men willen kap pen als een Venus van Titiaan. een ander als het roodharige jonge meisje van Ghirlandajs in de National Gallery, een derde als de asblonde Mrs Mark Curric, zoals zij door Romney werd ver eeuwigd. Natuurlijk is men gebonden aan de mode. maar het is zaak zich niet door haai- te laten beheersen, doch haar te gebruiken. Deze opvattingen van het kappersvak vindt i i riet overal, maar wèl bij STEEN STRAAT 57 Telefoon 20477 Telefoon 21721 De Leidse Hengelaarsver. „Hengel sport" hield Zondag de laatste wed strijd in dit seizoen te Oude Wete ring. Na 2 uur vissen was er ruim 27 pond aan de haak geslagen. De eerste prijs was voor C. Habraken, 1550 gram (met extra prijs) gevolgd door J. Wassink, W. v. d. Linden (kampioen 1950—'51), W. de Vries, Poelijoe, Carels, Doove, Boon (cup voor grootste bliek), Schareman, van Oosten, Cambier, Hermse, Willemse, de Rijk, v, Stokker, v. Haasteren (beker voor grootste voorn), H. de Water, J. de Holder, Ramak, Brag- gaar (met extra prijs), Blikman, Rijnnaken, Vijlbrief, IJzerman, Bon tje (extra prijs), J. de Water, de Roo Sr., van Haaf ten, Th. van Rijzen, Par don en R. de Roode. Het is geen mooi bericht, dat wij van de Morsweg ontvingen. Gister morgen om even voor tien uur reed op de Lage Morsweg de 80-jarige D. v. d. R., uit de Tolhuissteeg, in zijn invalide-wagentje en kjvam in bot sing met een vrachtwagen, die stil stond en plotseling achteruitreed. De heer v. d. R. bekwam een rechter schouder-fractuur en een wond aan het gezicht. Door de E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Aan het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Over- veen slaagde voor het examen „al gemeen sportleider" de heer H. G. v. d. Dop uit Leiden. En a.s. Maandagavond treedt in de Stadsgehorzaal de Franse bariton Gé- rara Souzay op voor de Kunstkring „Voor Allen". Deze 32-jarige leerling van Pierre Bernac heeft een tournée door de Ver. Staten achter de rug, waar men hem een „openbaring" noemde. Welnu, we zullen zien wat mej. Jo. Kortmann er van denkt! STADSKOK. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte geneeskunde H. G. D. den Hertog. Leiden; G. H. J. M. Kemme, Rijswijk; J. P. Nater, Rotterdam; M. W. Smits, Rotterdam; F. Vaas, De venter; Artsexamen 2e gedeelte ge neeskunde: L. H. J. Th. Crobach, Heerlen; A. Kraaijeveld, Leiden; Lim B.K.T. Leiden; H. R, Obergföll Den Haag; voor het doctoraal exa men geneeskunde II: mej. A. M. Ca- minada, Rotterdam; de heer A. den Dikken Katwijk Zee; voor het can- didaatsexamen Godgeleerdheid de heer Tj. G. Hommes, Oegstgeest. PROF. REMMELTS BENOEMD AAN LEIDSE UNIVERSITEIT. Door de Universiteitsraad van het Leids Universiteitsfonds is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de prae- ventieve geneeskunde prof. dr. R. Remmelts. directeur van het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. Prof. Remmelts volgt aan de Leidse Universiteit prof. J. P. Bijl in deze functie op. Wat s schrijven In uw artikel van heden ..Het Leidse Spoorfwegplan vordert!" treft mij bizonder het volgende: Hier de Lage Morschweg heerst een enorme ravage. Inder daad, en niet alleen door de spoor- werkzaamheden. maar ook door de intense bouwbedrijvigheid in deze wijk, welke ik overigens niet anders dan toejuichen kan. Deze ravage heeft zijn hoogtepunt bereikt aan de overweg en hier moeten dagelijks honderden schoolgaanden passeren uit deze kinderrijke wijk Dat hier tot nu toe geen ongelukken zijn voor gekomen, mag welhaast een wonder heten. Zou het niet mogelijk zijn hier tijdens de spitsuren een verkeersagent te stationneren, ten einde vooral ne opening der geslo ten bomen een oogje op onze jeugd te houden? Dat het niet zijn ..als het Zaterdag ajs. begint de Nederlandse Boe kenweek. Men kan op merken, dat dit een re clame-campagne is van de gezamenlijke boek handel, zonder meer. Punt! Maar men kan er ook oog voor hebben, dat de Boekenweek in middels een begrip ge worden is voor een zeer groot deel van het le zend publiek. En als dat het geval is. komt men er niet zo gemakkelijk van af. Wij geloven aan het laatste'. Wij geloven, dat vele boekenliefhebbers, in welk genre zij het ook zoeken, in de ko mende week een bijzon dere belangstelling la ten uitgaan naar alles wat op het boek betrek king heeft. En dat zij, indien maar even moge lijk, hun boekenschat met een zij het be scheiden aankoop willen verrijken. Nu komt onmiddellijk de kwestie naar voren van de sterk gestegen boekenprijzen. Zó sterk, dat menigeen zich wel driemaal bedenkt, voor dat hij tot aankoop overgaat. Onte genzeggelijk, dat dit een groot nadeel is voor hem die zich in de loop der jaren een klein privé-bibliotheekje willen opbouwen. Maar er is ook een voordeel aan verbonden en dat zien wij speciaal in de uiterste zorg, die men nu aan de keuze ziiner boeken zal besteden. Wanneer het immers om flinke bdragen gaat (en tien gul den is heel gewoon tegenwoordig!) zal men zich wel terdege afvragen, of het boek. aua inhoud, de prijs werkelijk waard is! Maar zelfs al zou men in deze dure tijd niet aan boeken kopen toekomen, dan toch is de Boekenweek een ge beurtenis, die aan de liefdhebber niet ongemerkt voorbijgaat. Hij zal in ieder geval met veel belangstelling de prospecti lezen, die vele uitgevers en boekverkopers hem toezenden, om te weten wat er tegenwoordig op de markt verschijnt. Hij zal eens een extra uurtje nemen om dc boekwin kel-etalages te bekijken en als de boekverkoper ziin vriend is, mag hij natuurlijk wel eens even komen „neuzen", zonder iets te kopen. Dit laatste is overigens zeer gevaarlijk! De ervaring leert, dat men dan toch niet zonder een nieuw boek te win kel verlaat Leids Allerhande. De Nederlandse Boekverkopers bond, afd. Leiden, wil ook dit jaar een bijzonder cachet aan de Boeken week geven. Op de eerste plaats kan men in de Leidse winkels, bij aan koop tot een bepaald bedrag, het jaarlijkse boekengeschenk ontvan gen, dit jaar een kleine roman „Dc Porseleinen Tafel", waarvan men, uit een lijstje van 16, de auteur moet aanwijzen. Hiervoor worden prijzen beschikbaar gesteld. Voor de jeugd is een kleine dicht bundel samengesteld, voor een zeer gering bedrag, en bovendien worden gratis sprookjesalcur- en raadsel platen beschikbaar gesteld, waarmede eveneens prijzen gewonnen kunnen worden. Op Donderdag 1 Maart wordt in de Leidse Schouwburg een avond van „Leids Allerhande" gegeven, waaraan medewerking verlenen: Co Hageman- Verhagen (declamatie), Winja Maro- va (dans), Betsv de Ridder-Spaan (accompagnement), Iskar Aribo (piano-solo), Han dc Wilde (voor dracht) en de Reizende Zangers, o.l.v. Herman Stenz met vrolijke liedjes uit eigen repertoire. Han dc Wilde schreef een speciaal schetsje en een toneelstukje over het boek en Her man Sten?, componeerde speciale boe- ken-liedjes. kalf verdronken is, dempt men de put". De ouders van de schoolgaan de kinderen van de Lage Mors zul- j len de politie dank weten. Uw abonné PETERS Leiden, 17 Febr. Naar de politie ons mededeelt, wordt er tijdens de spitsuren door lopend controle uitgeoefend op deze plaats, soms zelfs door twee agenten tegelijk. Dit geschiedt al sedert 10 dagen. (Red.). Weth St. Menken voor „St Christoffel" In ons verslag van gisteren over de causerie, die weth. St. Menken hield voor „St. Christoffel" zijn ongelukki gerwijze enige alinea's door elkaar geraakt. De betreffende aspecten worden daarom hieronder nogmaals afgedrukt. Belangrijke middenstand. De tweede belangrijke groep is de Middenstand, waarvan de economi sche functie zeer belangrijk is voor Leiden en verre omgeving. Men zie slechts naar de stroom van buiten mensen, die Zaterdags in Leiden j hun inkopen komen doen. Dit brengt j mede, dat er in de enige honderden kleine winkel en ambachtsbedrijven duizenden mensen werkzaam zijn. I De sociale verbondenheid in deze j bedrijven tusen patroon en knecht is .meestal vee' beter dan in dc fa briek, waar de arbeider een nummer j is. De Leidse middenstand heeft een goede naam wat betreft de vervul ling van sociale plichten. Naast de zakelijke inslag, blijken de midden standers ook handels-eerlijkheid tc bez'tten, groter dan in ve'e andere 1 steden. De derde groep is de hogere stand van groot werkgevers en leden van dc universitaire gemeenschap (pro fessoren, doctoren, enz.) De laatste groep vormt nog te veel een zelfstan- dig geheel, al is hierin na de oorlog wel verbetering gekomen. Het zou een zegen zijn. wanneer mensen uit universiteitskringen nog meer zou den beseffen, dat wij allen een ge meenschap vormen, iets wat een levend '~osef moet worden. Verplaatsing van de Veemarkt? De markten in Leiden zijn even eens van grote betekenis. We denken slechts aan de Veemarkt (Vebo!). Wanneer men de aanvoer van vee, met „treinen van auto's" een last noemt in de nauwe binnenstad, dient bedacht te worden, dat verplaatsing van de veemarkt naar buiten de stad een geweldig nadeel zou zijn voor de neringdoenden (café's en handelaars in landbouw-artikelen). Lange tijd geleden werd reeds grond aangekocht achter het Open baar Slachthuis. Maar dan zou de markt ongeveer in de po?der komen te liggen. Verplaatsing dient voor zichtig te geschieden, b.v. naar een nieuwe stadswijk, zodat de markt- ncring zich er kan vestigen. Laatste Berichten MIS VAN REQUIEM VOOR GEVALLENEN OP KOREA. In de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat te Den Haag werd heden morgen een H. Mis van Requiem ge celebreerd voor de gevallenen op Korea. De mis werd opgedragen door dc hoofdaalmoezenier luitenant-kolonel P. Schoonderbeek, geassisteerd door de garnizoensaalmoezeniers majoor H. Determeyer en majoor C. Lou- rent. Rond de katafalk stonden twaalf soldaten van het gardereg.-ment gre nadiers cn jagers opgesteld. Onder de aanwezigen werden op gemerkt vice-admiraal b.o H. C. W. Moorman, staatssecretaris van oorlog en marine en luit.-generua! B. R. P F. Hasselmans, chef een. staf, en ge neraal mr. H. J. Kruis. NA-INLEVERING KWARTJES EN STUIVERS. Naar is gebleken circuleren onder het publiek nog betrekeijlk grote hoeveelheden zilveren cn zinken kwartjes en nikkelen en zinken stui vers, die op 15 Augustus buiten om loop werden gesteld. In verband hiermede zal van 5 tot cn met 30 Maart a.s. een laatste gelegenheid worden gegeven tot inwisseling van deze oude munten tegen gangbare betaalmiddelen. De inwisseling zal kunnen geschie den bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en post stations. MAP' IEN LEIDEN, 19 Febr. Groente. Per 100 kg.: rode koo, 9.80—16, savoye kool 8—10.20, groene kool 9.20— 16.80, boerenkool 12—26, rapen f 1150, prei 12—24, kroten 6.70. kroten gekookt f 12—17. uien 1— 4.20, peen 8—27 spruiten 12—49, andijvie 53—95, witlof 10—33, spi nazie 97—102, per 100 stuks, knol- selderie 58.70. 20 Febr. Varkens. Aanvoer 279 stuks. Prijzen: zware 1.67—1.71, lichte 1.60—1.64. zeugen 1.45— 1.57 per kg. leven gewicht. Handel vrij goed, een enkel hok voor f 1.72. BODEGRAVEN, 20 Febr. Kaas. Aanvoer 55 partijen. Prijzen: le soort 2.10—2.18, 2c soort 2.04—2.09, ex tra soort tot 2.24 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM. 20 Febr. Vee. Aanvoer 5494 totaa 750 vette koeien en ossen. 1326 gebruiksvec, 34 vette kalveren, 150 gra kalveren, 2072 nuchtere kalveren. 233 varkens, 646 biggen. 128 paarden, 6 veulens, 92 schapen of lammeren. 57 bokRen of geiten. Prijzen: vette koeien f 2.35— 2.60. 2 05—2.30, 1 95—2 05; vette kalveren 2.502.80, 2.20—2.40 en 2 00—2.20 per kg: graskalveren 300200150: nuchtere kalveren f 48—42—38; bieecn f 35—30—25: slachtpaarder. 1 05 ƒ1 85 en 1.75 Der kg.; schapen 150—120—80; lam meren f 12010030: kalfkoeien en melkkoeien f 1000—800675; vare koeien 570520475; vaarzen f 675 —600—500; pinken f 475—400—325.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3