Amerika gaat Japan helpen Economische en politieke samenwerking Jeugdherberg te Kaag voor 1 jaar verhuurd WIE DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Ut LKlUSh COURANT EERST E BLAD - EAGINA 2 \70LGENS ZEER GOED INGELICHTE KRINGEN is de Amerikaanse regering met de Japanse regering overeengekomen, dat de Ver enigde Staten aan Japan alle financiële, materiële en technische hulp zullen verlenen, die nodig is om Japan in staat te stellen na het sluiten van het vredesverdrag zijn industriële activiteit te coördineren met de Amerikaanse defensie-inspanningen. De Japanse regering heeft volgens deze kringen te kennen gegeven, dat Japan met behulp van 2 milliard dollars binnen twee jaar zijn industriële productie zal kunnen herstel len tot het peil van vóór het uitbreken van de oorlog. dat het tot stand brengen van een vredesverdrag met Japan wordt overwogen in het licht van het ge brek van Japan aan „bescherming tegen infiltratie". De toestand van Japan is „zeer precair'' aldus Dul les. Het heeft geen kustwacht en slechts een geringe politiemacht. Als een belangrijke schakel in de keten van eilanden tussen de Aleoeten en Nieuw-Zeeland verloren zou gaan, zou het militair onmogelijk zijn de andere schakels te houden Japan was „voor het Sowjet-com- munisme" een der grootste prijzen ter wereld. „Een combinatie van Sowjet-China en Japan zou zó krachtig zijn, dat er in dit deel van de wereld geen weerstand aan zou kunnen worden geboden", zo zei Dulles. Er wordt thans door Amerikaanse en Japanse deskundigen een groot scheeps plan voor de coördinatie van de Amerikaanse en Japanse indu strieën uitgewerkt, cn de Japanse minister van financiën, ïkeda, zal binnenkort naar Washington ver trekken om de laatste details van dit plan met de Amerikaanse auto riteiten te bespreken. Volgens dezelfde kringen heeft de Japanse regering de Amerikaanse bezettingsautoriteiten reeds doen weten, dat Japan, wanneer het vol doende financiële hulp en de nodi ge grondstoffen ontvangt, zijn jaar productie van kolen zal kunnen verhogen van 40 tot 50 millioen ton, van staal van 4 tot 10 millioen ton, van ruw ijzer tot 6 millioen ton en van aluminium tot 110 000 ton. Voorts zouden de bezettingsautori teiten aan de Japanse regering ge gevens hebben gevraagd over de mogelijkheden voor verhoging van de industriële productie, en zouden zij hebben verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn al het benodigde te verschaffen, mits Japan econo misch en politiek met de Ver. Sta ten wil samenwerken. STRATEGISCHE BETEKENIS VAN JAPAN. John Foster Dulles, de persoonlij ke vertegenwoordiger van president Truman, heeft te Sydney verklaard, Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 21 Februari a.s. geen audiëntie verlenen. JUWELEN AFKOMSTIG VAN INBRAAK. De caféhouder J. S., die Zaterdag avond na een wilde achtervolging door de Haagse binnenstad, werd ge arresteerd, heeft bekend de juwelen omstreeks St. Nicolaas 1950 te heb ben gekocht. Hij zou er vijftigduizend gulden voor hebben betaald. Op enkele stukken na bleek de ge hele collectie afkomstig te zijn van een op 7 October 1950 bij de familie W. in Den Haag gepleegde inbraak. ,Eén van de daders zat reeds voor een andere ii braak in de gevangenis. De caféhouder wordt onder verden king van heling in verzekerde bewa ring gehouden. J-jaite Qo£f j Opperbevelhebber Atl. Zeestrijdkrachten Admiraal Fechteler, opperbevel hebber van de Amerikaanse vloot in de Atlantische Oceaan, is de enige wiens naam aan de plaatsvervangers van het Atlantische Pact zal worden voorgedragen voor de post van op perbevelhebber van de zeestrijd krachten van het Atlantische Pact in de Atlantische Oceaan. Hij zou van gelijke rang zijn als generaal Eisenhower en moeten zor gen voor het beschermen van de ver bindingswegen tussen Amerika en 't hoofdkwartier van generaal Eisen hower. WYSJINSKI ONTBIEDT WESTELIJKE AMBASSADEURS- De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken André Wysjinski, heeft de ambassadeurs van de V.S., Engeland, en Frankrijk te Moskou vooï een onderhoud ontboden, dat hedenmiddag plaats zal hebben. Men verwacht, dat de ambassadeurs het antwoord van hun regeringen op het Sovjet-voorstel voor een vier- mogendheden-conferentie zullen over handigen. Het zijn Sir David Kelly (Engeland), Yves Ohataigneau (Frankrijk) en admiraal Aian G'Kirk (Veren. Staten). DE RUSSISCHE „STOFZUIGER" Dc Oostenrijkse Nationale Bank heeft de financiering stopgezet van de uitvoer naar Hongarije, Bulgarije en Roemenië, omdat deze landen de credieten, die hun zijn toegestaan krachtens handelsovereenkomsten rivet Oostenrijk, aanzienlijk hebben overschreden. Hongarije heeft aen Oostenrijk een schuld van 6 mil lioen dollars, Bulgarije van 1.300.000 dollars en Roemenië van ruim 800.000 dollars. Volgens deze landen was de droog' te van de vorige zomer oorzaak, dat zij geen tarwe en andere landbouw producten konden zenden in ruil voor Oostenrijkse fabrikaten. Oos tenrijkse economische deskundigen verklaren echter, dat behalve land bouwproducten ook te weinig grond stoffen en andere goederen zijn ge leverd. Zij gaven als'hun mening te kennen, dat het niet de droogte, doch de „Russische stofzuiger" is welke de landen in het Zuidoosten de middelen heeft ontnomen om hun schulden aan Oostenrijk te betalen. Ver. Naties niet naar Den Haag Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse regering de plannen van de gemeente Den Haag om' te trach ten de najaarsvergadering van de Ver. Naties in Den Haag te doen plaats vinden, van de hand gewe zen. Het gemeentebestuur van Den Haag zal thans geen verdere pogin gen in deze richting doen. NIEUW-ZEELAND VERDIENT AAN DE WOL. Dank zij de wol heeft Nieuw-Zee land op het ogenblik millioenen dol lars meer aan inkomsten dan het uit geeft. Volgens de huidige officiële ra mingen zal de betalingsbalans voor 1950 een overschot te zien geven van ongeveer 20 millioen dollai-s. Wan neer de prijzen van- wol en van an dere exportartikelen ongeveer op het huidige niveau blijven, zou het dol laroverschot over 1951 bijna 50 mil lioen dollars gaan bedragen. Voor het eerst is gisteren een vlie gende schotel gesignaleerd boven Oost-Afrika Hij werd op 3000 me ter hoogte waargenomen in Tanga nyika boven de Kilimanjaro, d< hoogste berg van Afrika. De beman ning en passagiers van een vliegtuig van de East African Airways be schreven deze vliegende schotel als een kogelvormig voorwerp met een vin aan hst eind. BELGISCHE SCHILDER OP BALI OVERVALLEN Een bende van twaalf man heeft aan de Zuidkust van Bali het ver blijf van de Belgische schilder Le Majeur overvallen. Met slagwopens werd de schilder aan het hoofd en de rug gewond. Toen in de aangren zende dessa op de alarmtrom werd geslagen vluchtte de bende met me deneming van de radio en een deel van het huisraad. Het huis van Le Majeur is in de loop der jaren door duizenden toeristen bezocht. BUITENLAND Bij de Deense communisten is het ook al niet pluis. Volgens een oud-lid dier partij heerst er thans een ware heksenjacht op partijleden die van de officisel gedecreteerde partijpolitiek afwijken. Een vrachtvaarder is in de Chi nese Zee aangevallen door zeerovers. Zij slaagden er echter niet in om aan boord te komen en beschoten het schip daarna met machinegewe ren en revolvers. De vrachtvaarder kon evenwel ontkomen. De Amerikanen hebben in 1950 het formidabele getal van 360 mil- i van de schapen bedraagt liard sigaretten de lucht in geblazen.duizend gulden. KOPER- EN LOODDIEVEN IN ARREST. In Utrecht werden dit weekeind twee koperdieven en één looddief ge arresteerd. Vooral met de arrestatie van de twee koperdieven, de 31-jari- ge J. A. v. V. en de 21-jarige M. J. v. M. J. bleek de politie een goede vangst te hebben gedaan. Bij een opkoper in de stad had de politie reeds enkele weken geleden ruim 150 kilo koper in beslag geno men, afkomstig van diefstal bij een Zuilense fabriek. Na nauwgezet speuren zagen twee rechercheurs op de Amsterdamse straatweg twee mannen met een bak fiets rijden. Bij onderzoek bleek, dat er ongeveer 450 kilo koper in de bak lag. De mannen bekenden al spoedig, dat dit metaal van diefstal afkomstig was. Zij bleken ook de daders te zijn van de eerder ge noemde diefstal. Korte tijd later werd de 25-jarige N. A. v. S. aangehouden die betrapt werd toen hij op het terrein van de Gemeente-reiniging achter een zich daarop bevindend gebouwtje een pak verborg, dat 35 kilo gestolen lood be vatte, dat hij van een dak van een huis in de Zandhofsestraat had afge haald. HONDEN BETEN 19 SCHAPEN DOOD. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werden in een weiland ach ter „De Put" van Te Werve in Rijs wijk vijftien drachtige schapen en vici lammeren doodgebeten. De po.- litir heeft een onderzoek ingesteld cn voor zover men nu heeft kunnen na <;aan hebben twee honden dit op hun geweten. Zaterdagmorgen bleek bij het on derzoek dat één dezer honden reeds gedood en begraven was door ce eigenaar De andere hond is op aan wijzing van de recherche afgemaakt Bij sectie bleek dat beide honden inderdaad de schapen hadden ge dood. De schadepost voor de eigenaar een paar Gemeenteraad Alkemade yxt dat ê-etaten Alois Skalsky, een 50-jarige, magere en hongerig uitziende Oostenrijkse vrachtautobestuur- der, heeft aangeboden honderd eieren achter elkander op te eten mits iemand anders ze betaalt. Hij zegt. dat dit 'n peuleschil letje voor hem is, aangezien hij elke dag tachtig tot honderd rauwe eieren kan eten. Vóór de afwisseling verorbert hij ook wel enkele dozijnen eieren met schaal en al. Ook ziet hij kans in één maaltijd 3 kilogram rau we biefstuk naar binnen te wer ken Alois staat bij de buurtgeno ten als de „struisvogelman" be kend. Zijn vrouw klaagt: ..Ik kan hem niet alle voedsel geven, dat hij zou kunnen verwerken. Maar ik moet hem elke dag een half kilo vlees geven." Alois heeft nog nimmer een dokter over zijn maag geraad pleegd Hitiers schulden De weg naar de vrijhe d Het Westduise kabinet heeft thans definitief het besluit genomen, de verantwoordelijkheid op zich te ne men voor de buitenlandse schulden, welke het voormalige Derde Rijk on der Hitier heeft gemaakt. Dat was een van de voorwaarden, welke de Westelijke geallieerden in September te New-York hebben gesteld voor het toekennen van grotere politieke vrij heid voor de regering te Bonn. Nu Bonn heeft gegarandeerd, dat de buitenlandse schulden van het Derde Rijk zullen worden voldaan, kunnen er twee stappen worden ge zet op de weg naar West-Duitslands volledige politieke onafhankelijkheid. 1 De eerste herziening van het ge allieerde bezettingsstatuut kan van kracht worden. Het belang rijkste gevolg daarvan zal zijn, dat Bonn een eigen ministerie van buitenlandse zaken mag op richten. 2. De geallieerde invloed op de bin nenlandse politieke en economi sche aangelegenheden van West- Duitsland zal verminderd wor den. Dat Bonn de schulden door Hitier en zijn trawanten gemaakt, erkent, betekent niet, dat er onmiddellijk.be- thalingen zullen worden gedaan. Het houdt slechts in, dat nu de weg is ge- effend voor een regeling van de bui tenlandse schulden en de inmiddels vervallen rente en aflossingen De geallieerden hebben al uiteen gezet, dat zij niet van plan zijn, West-Duits- land te belasten met dc geheie schuld van Hitier. Maandagavond kwam de raad van Alkemade in openbare vergadering bijeen, waarbij de heren A. v. d. Bijl en J. A. v. d. Geest met kennisge ving alsmede de heer N. J. Riet broek afwezig waren. Na opening -•-•rak voorz. J. M. H. L. Hoynck van "mendrecht, zoals gebruikelijk op de eerste vergadering van het jaar, een nieuwjaarsrede uit. Ten aanzien van het batig slot der begroting 1951 ad ƒ21.000.zeide hij, dat dit door enkele wijzigingen teruggebracht is op 14.420.Al is de begrotingspo- sitie dezer gemeente gedurende de laatste 3 jaren gunstig te noemen, toch wilde spr. niet verhelen, dat een andere materie, n.L de credietvoor- ziening de bijzondere aandacht op vordert. De huidige omstandigheden van geld een kapitaalmarkt hebben n.l. tot moeilijkheden geleid bij de voorziening in de credietbehoefte van de gemeente. Dit kan tot verdere moeilijkheden aanleiding geven, wan- i neer ook de z.g. korte credietmidde- len beperkt worden, zoals kasgeldle- ningenen crediet in rekening-courant. Onze gemeente moet derhalve nog een vaste geldlening sluiten voor wo ningbedrijf ad 1.289.000.en voor andere objecten ad 411.000.Al deze kapitaalsuitgaven konden tot dusver worden gefinancierd met ge bruik van eigen reserve en voorts met kasgeldleningen en rekening courant-geld. Aangaande grond- en woningbedrijf vermeldde spr., dat 134 woningen in exploitatie en 26 in aanbouw het totaal in dit bedrijf on dergebracht 160 woningen zal bedra gen. 145 Woningzoekenden zijn nog zonder woning in de gemeente. Voorts' sprak spr. over de zorg der gemeente voor de stijging der werke loosheid, het teruglopend inkomen in de tuinbouw, hetgeen de volle aan dacht had van het gemeentebestuur. De heer P. v. d. Velden, als nestor der raad, beantwoordde namens de raadsleden deze rede. EEN VLIEGENDE AUTO! Een klein vliegtuig, dat gemakke lijk gedemonteerd en dan als auto mobiel gebruikt kan worden, zal binnenkort in de V.S. op de markt gebracht worden. Deze vierwielige „autoplane" wordt reeds gedurende enkele jaren aan allerlei proefne mingen onderworpen en is onlangs door de American Civil Aeroautics Administration goedgekeurd. Het achterste gedeelte van het chassis, de vleugels en de schroef met drie bladen van het vliegtuig kunnen vlug van de cabine worden verwijderd. De cabine, die 3 meter lang is, gelijkt dan op een gesloten auto. Er is een aparte carburateur voor het vliegtuig en voor de auto. De meeste onderdelen van de stuurin richting Vorden echter zowel in de lucht als op de grond gebruikt. De twee pedalen bijvoorbeeld, waarmee het verticale roer van het vliegtuig bestuurd wordt, dienen in de auto als voetrem en koppeling; de auto heeft geen versnellingsbak. Het vliegtuig heeft een vleugel spanning van tien meter, het is vijf meter lang en aan de staart 2 meter hoog. Het bruto gewicht is 945 kilo gram Een motor van 175 P.K. kan een snelheid van 192 km. per uur geven. Op de grond heeft de auto een maximum snelheid van 80 km. De „Airphibian", zoals het vlieg tuig genoemd is, werd uitgevonden door Robert E. Fulton, een afstam meling van de uitvinder van de stoomboot. De fabricage zal plaats vinden in de fabriek te Danbury in de Staat Connecticut. Voor de Katholieke Kinderuitzen ding werd een subsidie vastgesteld ƒ0.60 per kind en verpleegdag. Het hoofdbestuur van de Bond van Land- en Zuivelarbeiders te Gronin gen verzocht om aan de min. van Sociale Zaken te vragen de over bruggingsvoorschriften zodanig te wijzigen, dat de loonnorm over een gemiddelde werktijd naar een mini mum van dit uur kan worden bere kend. In tegenstelling met prae-ad- vies B. en W. verzocht de heer C. de Jong hieraan medewerking te ver lenen. De voorz. antwoordde hierop, dat de gemeente een Rijksregeling niet kan doorkruisen. Besloten werd een bedrag ad 5544.70 beschikbaar te stellen voor de R.K. school te Nieuwe Wetering voor aanschaffing van leermiddelen. Jeugdherberg te Kaag. Het voorstel tot onderhandse ver huring van de Jeugdherberg te Kaag, deed voor d& zoveelste maal nog eens een uitgebreid debat ontstaan. Het voorstel vaii B. en W. was om de Jeugdherberg voor 1 jaar tegelijk te verhuren aan de Jeugdherberg-Cen trale te Amsterdam. Door een 15-tal inwoners uit de Kaag was een adres ingezonden, om dit gebouw te be stemmen voor de ingezetenen van de Kaag, n.l. als recreatie-ruimte en/of bewaarschool. De heer Versteege merkte op, dat inderdaad groot ge brek is aan recreatie-ruimte. Men is aangewezen op andere gemeenten, welke aldus ook de vermakelijkheids belasting int. Spi". was niet overtuigd, dat dit geen algemeen belang is. Al hoewel de gemeente niet tot verbou wing wil overgaan, zullen toch diver se voorzieningen noodzakelijk wor den. Deze zullen door de Jeugdher berg-Centrale zelf moeten worden utigevoerd. Deze zal hiertoe echter wel niet bereid zijn en geen investe ringen in dit gebouw aanbrengen bij het vorstelijke aanbod van Alkemade om tot verhuring voor 1 jaar over te gaan Spr. stelde daarom voor te ver huren voor de tijd van 3 jaren. De heer C. de Jong merkte op, dat hij in tegenstelling met de afgevaar digde van de Kaag, gezien het inge komen adres, door de inwoners het gebouw graag voor andere doelein den bestemd zou zien. De heer Versteege antwoordde hierop, dat men in de Kaag niet te gen dè Jeugdherberg is, maar men wil daarnaast ook recreatie-mogelijk heden en een bewaarschool voor kin deren. Voorts betreurde spr. het, dat de kwestie tot verbouwing wel is be sproken in B. en W. en Commissie van Openbare Werken, echter zonder dat de raad hiervan kennis heeft kun nen nemen. Ook voerde spr, nog aan, dat door de voorz. met de Jeugdher berg-Centrale was overeengekomen, dat de huur na verbouwing 1000. zou bedragen, mits goedkeuring van de raad. De Jeugdherberg-Centrale had hier echter nooit meer iets op gehoord. De voorz. verdedigde hierna het standpunt van B. en W., en zeide voor de mogelijke bouw van een school over dit gebouw te moeten kunnen beschikken en aldus maar tot verhuring per 1 jaar kan worden overgegaan. De heer Kerkvliet wilde dit punt tot de volgende vergadering aanhou den, opdat de leden eerst terdege kennis kunnen nemen van de feiten. De heer C. de Jong ondersteunt dit, omreden men nu niet weet of men voor of tegen moet stemmen. Weth. v. d. Poel luchtte zijn hart met te zeggen: Ik begrijp niet, wat men in die jeugdherbergen ziet. De heer Spring in 't Veld stelde hierna voor deze kwestie in geheime zitting te behandelen. Aangezien dit punt in een impasse dreigde te geraken, deed de heer Versteege een tussenvoorstel om dan nu maar tot verhuring voor 1 jaar over te gaan, hieraan de laconieke ontboezeming toevoegend: „komt tijd komt raad". Aldus werd besloten. Tot leden Algemeen Bestuur der Stichting Drinkwaterleiding „De Drie Gemeenten" werden, wegens perio dieke aftreding de heren P. J. Heems kerk, J. P. Hogenboom, P. de Jong en H. P. v. d. Poel, herbenoemd en als plaatsvervangend C. v. d. Meer en P. v. d. Velden. Aangezien de ge meente-architect behoefte had ge voeld aan een samenvattende kaart voor het uitbreidingsplan werd een credietverlening groot 600.hier voor goedgekeurd. Het raadsbesluit d.d. 8 Mei 1950 tot aankoop van een perceel grond van de heer J. Boer te Oude Wetering ten behoeve van de R.K. school, werd in die voege ge wijzigd, dat het nu in eigen beheer zai komen. Goedgekeurd werd voor schotten te verlenen aan de bestu ren der bijz. lagere scholen als be doeld in art. 101 en 101 bis der L.O.- wet 1920, voor dit jaar naar het aan tal leerlingen a 24.— p. leerling. Voor het wegenplan, geprojecteerd bij de in aanbouw zijnde nieuwe R.K. kerk te Roelofarendsveen, was aan koop nodig van een perceel grond van de Prov. Zuid-Holland, welke dit tegen 0.50 p. m2. wilde afstaan, waarmee de raad accoord ging Rondvraag. In de rondvraag bepleitte de heer M. R. v. d. Veld, het wegnemen van de kuilen in de weg langs Oude We tering. Voorts dat men in Roelof arendsveen over een prachtig trottoir beschikte, maar dit zo weinig door de kinderen gebruikt werd, en hierop de ouders, onderwijzers en politie te attenderen. De heer Kerkvliet was ter ore gekomen, dat, wil men voor credietverlening bij het Waarborg- Instituut in aanmerking komen aan vrager over 25 pet. eigen kapitaal moest beschikken. Indien dit juist was, aldus spr., zou dit Instituut voor de Venen geen waarde meer hebben. De voorz. zeide, dat hem hiervan niets bekend was, maar zo ja, hij hier ten sterkste tegen zou ageren. Na sluiting bleef de raad in geheime zitting bijeen ter bespreking en ken nisneming van de plannen ter ver bouwing van het raadhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN Lustrum Alphens Mannenkoor. Ter gelegenheid van het eerste Lus trum van het Alphens Mannenkoor gaf deze vereniging Maandagavond in de grote zaal van het Nutsgebouw onder de bekwame leiding van de dir. de heer Gerth van Vliet uit Woerden een uitvoering waaraan medewerkten de Leidse Accordeon vereniging „D.V.V." en een Ha> waiian-gezelschap luisterend naar de naam van „Midway" met als gastgitarist Theo Boesie. Het programma opende met het zingen van De Reddingboot van H. van Reenen en Requiem Aeternam van P. Cornelis, welke beide num mers door het koor goed werden ge zongen. Het optreden van het accor- deongezeischap was een buitenge woon succes. De uitstekende avond werd besloten met de prach tige wals van Johan Strauss „An der Schonen Blauen Donau" gezongen door het koor met begeleiding van de accordeonvereniging. Alphense hond wint tweede prijs. Op de Hondententoonstelling te Eilthoven wist een Alphense hond nl. een Ierse Setter genaamd Hurd le Ford's Toby eigenaar de heer W. Kleijn van de 16 honden in deze klasse een tweede prijs te behalen met de kwalificatie uitmuntend. De kampioen van 1950 in deze klasse behaalde de eerste prijs. BODEGRAVEN Gemeenteraad. De eerste verga dering van dit jaar, die Vrijdag wordt gehouden, belooft een uiterst belang rijke te worden. Het aanvangsuur is gesteld op 18.15 uur. De agenda ver meld o.a. de vo.gende punten: sub sidieverzoeken van de speeltuinstich ting en de voetbalver. Rijnstreek, enkele onderwijskwesties, slachthuis affaires, de overname van de gasfa briek, woningbouw en last not least het nieuwe Raadhuis, in verband waarmee 3 plannen aan de raad zul len worden voorgelegd. Prijzencommissie. De interge meentelijke prij zencommissie voor Bodegraven en Zwammerdam maakt bekend, dat zij haar werkzaamheden heeft hervat. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet en de verschillende van kracht zijnde speciale prij zenbe schikkingen volledig moeten worden nageleefd. Hetzelfde geldt voor de prijsaanduidingsvoorschriften. De taak van de commissie bestaat uit bemiddelend optreden in geval van geschillen over prijzen, zowel tussen koper en verkoper van goede ren en diensten, als tussen huurder en verhuurder. Alleen klachten te gen malafide ondernemers, die niet tot bemiddeling bereid blijken wor den doorgegeven aan de Economische Controle-dienst. De commissie is samengesteld uit. de heren J- Huchshorn, Spoorstraat 43 en G. Stolwyk, Spoorstraat 29. Klach ten kunnen dus op deze adressen worden ingediend. Naar uitbreiding van de commissie wordt gestreefd. Geboren: Gerritje, d. van J. Verhoogv. RavenswaaijDorothy, d- van J. MeerlooDomburg; Jozef Felix G., z. van F. van PeltStol wijk. Getrouwd: Bastiaan v. d. Werken 26 jaar en Johanna Graafland 23 jaar; Jan Lieftink 22 jaar en Antje Burg graaf 26 jaar. Overleden: Johanna Oosterom wed. van J. van Egdom; Jozef Felix G. v. Pelt 3 dagen. HAZERSWOUDE Steiger ging zakken. Toen Maandagmorgen de opperman R., een duizend gevelsteen had gereden 1 op de steiger van de inaanbouv zijn de woningen, en de op de steiger staande kuipen met specie had ge vuld, begon door de zachte bodem de steiger iets te werken. De opper man ging onder de steiger om enige stenen op te rapen. Toen hij zich onder de steiger bevond, begaf de metselaar van R., zich met zijn zoon er op. Toen begon plotseling de stei ger te zakken; de steigerpalen zak te zo diep weg, dat de steiger op de grond terecht kwam. De opperman R., die het ongeval bijtijds zag, kon zich nog van een wisse dood red den door over een kozijn van een keukenraam te kruipen. Er lag een gewicht van rqim twee ton op de steiger. Molen „Nieuw Leven",Naar wij vernemen zouden de eigenaars van de Dorpsmolen „Nieuw Leven" van plan zijn, om de molen van wieken en kap te on'doen. De molen, die voorheen een korenmolen was, wordt niet meer gebruikt, en kost jaarlijks veel aan onderhoud. Het zou jammer zijn als dit plan door gang zou vinden, want het land- schapschoon zou er door verliezen. NIEUWKOOP Melk in het water De melkslij- ter K. geraakte gistermorgen met zijn kar in de sloot. De ponny, die het gebroken lemoen tegen de ach terpoten kreeg, ging er plots snel vandoor, waardoor de wagen van het „goede pad'' afging. De wagen met baas en melkbussen reed in de nabijheid van de nieuwe weg. Een nat pak voor de baas, enige schade aan het wagentje maar dichte melk bussen. En zodoende kregen de klan ten ondanks alles toch geen water en melk. ZOETERWOUDE JAARVERGADERING VAN DE L. T. B. De eerste vergadering van de L. T. B. na het overlijden van de voor zitter, de heer A. C. Paardekooper, werd door de heer G. P. van Leeu wen, tweede voorzitter, met een „In Memoriam" geopend. Het afgelopen jaar zou zeker met een heerlijke Oogstdankdag beëin digd zijn, v/are het niet, dat de ern stige ziekte die onze voorzitter ons deed ontval.en van zulks weerhield. Wat dit verlies voor de L.T.B. bete kent behoef ik u niet voor te hou den. Streng principieel van karakter met een doorzettingsvermogen als maar zelden wordt gezien heeft deze vporzitter met hart en ziel, beginsel vast de leiding 20 jaar onnavolgbaar in handen gehad. Naar aanleiding van de gedane toe zegging in de vorige vergadering omtrent de medewerking aan het Feest van de Aroëid deé:de de voor zitter mede, dat het bestuur nu voor stelt dit jaar ook mee te werken De heren C. van Leeuwen Azn. en G- W. van der Poel steunden het voorstel en na aanneming drong de heer C. van Leeuwen Azn er op aan, dat de leden ook werkelijk actief zul len deelnemen. De Oost-Priesterhulp werd'daarna aan de orde gesteld en na een zake lijke uiteenzetting met gloed en kracht verdedigd door de geest. adv. kapelaan M. Huibeats. Deze actie zal in samenwerking met de L.T.J. voor 1 Maart gevoerd worden. De voorz. deelde mede, dat de La gere Landbouwschool van de minis ter is uitgegaan en op 1 Sept. met één klas aangevangen zal worden. Deze school is toegankelijk voor jongens die de 7de klas doorlopen hebben. Naar aanleiding van het jaarverslag waarin het aflasten van de Oogst dankdag werd vermeid, merkt de heer N. van de? Salm op, dat de armen nu de offergaven hebben gemist. De voorz. zeide, dat ieder toch nog wel zijn gaven uit dankbaarheid voor de goede oogst aan het Armibestur kon geven. Het financieel verslag van de pen ningmeester gaf aan ontvangsten 95416, en uitgaven 326.11, Saldo 628.05. De contributie voor 1951, hoewel door het Bondsbestuur als afdracht met 20 pet. verhoogd, werd op voor stel van het bestuur niet verhoogd. De aftredende bestuursleden, de he- G. J. Belt en W. M. v. d. Salm werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Verkiezing voorzitter. Bij de verkiezing van een voorzit ter in de vacature Paardekooper :rd candidaat gesteld de heer J. J. Noordman. De heer Jac. N. v- d. Salm beval deze candidaat aan. De heer Noordman heeft ais voorz. van de Propagandaclub blijk van goed organisatietalent gegeven en het is goed een jonge kracht in de leiding te kiezen. De heer P. C. Paardekooper be vreemde het, dat het bestuur geen candidaat heeft gesteld. Spr. moet de verkiezing van een zo jonge can didaat enigszins ontraden. Hij zou de heer v. Leeuwen graag voorz. zien. De heer v. Leeuwen zeide blij te zijn, dat er een andere candidaat is. Hij liet een vrije stemming houden. De uitslag was: Noordman 25 en van Leeuwen 18 stemmen. De heer Noord-man wilde met deze kleine meerderheid de benoeming niet aanvaarden. Na de tweede vrije stemming, waarbij Noord man 34 en de heer van Leeuwen 11 stemmen kreeg, nam de gekozene zijn benoe ming aan. Tot afgevaardigden naar de hogere vergaderingen werden benoemd de heren A. A. de Jong en N. H. Berg. De heer N. van Ommen directeur van het Verzekeringswezen van de L. T. B. hield een uiteenzetting over de nieuwe organisatievormen enz. Bij de rondvraag besorak de heer J. Moerkerk het ontbreken van een vertegenwoordiger in de Noordbuurt en Miening. De voorz. begreep^ de be doeling: er is nu nog maar één be stuurslid in de Kruisherenoarochie. Het Bestuur zan nu een bestuursuit- breiding bespreken: De heer P. C- Paardekooper dankte bestuur en leden voor de grote laat ste eer aan de overleden voorz.. zowel bij de begrafenis als bij de later on gedragen plechtige H. Mis van R0-

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2