S)e C<2id6c(Eoii4cmt Verbonden legers hernemen initiatief Koreaans front recht getrokken Laatste rapport van overste Den Oud en Westerse nota op Kremlin overhandigd KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG De kou is het ergst op Korea Directeur: C M v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 7J826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. I 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.30 GEKLEURDE GEESTDRIFT J\E pers is éénstemmig geestdrif- tig over de aanwijzing van mr. Steenberghe tot kabinetsformateur en zo vervuld van goede verwach tingen, dat men het er in mr. Steenberghe's plaats staande be nauwd van zou krijgen. Uit al die beschouwingen komt namelijk met een om de hoek kijken, wat iedere partij van hem verlangt. Men tracht heni al naar gelang van politieke kleur in deze of gene richting te duwen," en vóór de formateur is be gonnen te raadplegen, worden de adviezen reeds van alle kanten op gedrongen. Aangeboden diensten zijn echter zelden aangenaam. De raadpleging zal heden begin nen en van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat alle grotere fracties in de Tweede Kamer daarin zullen worden betrokken. De V.VD. juicht reeds met mr. Oud aan de top, maar kreeg van de liberale Nieuwe Rott. Courant al terstond een veeg uit de pan: „Bijna vier weken duurt thans de kabinetscrisis, waarvan wij de opportuniteit in dit tijdsgewricht nog steeds menen te moeten betwij felen. Deze critiek uitte het ge zaghebbende liberale orgaan gister avond, toen mr. Oud en mr. Vonk in Amsterdam kwamen vertellen, dat thans helder en klaar was gebleken, hoe zeer de motie-Oud in het belang van het land was geweest! Tot tweemaal toe heeft ook prof. Romme reeds de V.V.D. vermaand een toontje lager te zingen. Het eerste streven van de nieuwe formateur zal gericht zijn op een breed samengesteld kabinet, maar prof. Romme „waagt te veronderstel len", dat voor mr. Steenberghe dat streven ook grenzen zal kennen. „Voor ons" schrijft prof. Romme „is die grens daar bereikt, waar men medewerking alleen 2ou wil len verlenen tegen het incasseren van offers zonder zelf offers te brengen". Opdat geen misverstand in zou slui pen en men zou gaan menen, dat de P. v. d. A. niet tot offers bereid was, beklemtoont hij, dat de twee grote partijen in deze crisis-weken r-eeds genoegzaam hebben getoond er wél toe bereid zou zijn. Zijn predikatie betreft dus de andere partijen wel in 't bijzonder de V.V.D. De verma ning' besluit met een opgeheven vin ger: „Want wie niet tot een offer be reid is, blijft beter buitengesloten". Deze meditatie zal tevens bedoeld zijn voor allen zonder onderscheid die plotseling weer bedenkend, dat het land in een ontzaglijké crisis ver keert gaan roepen om een „crisis kabinet". waarin, met voorbijzien van politieke verschillen, een hechte nationale eensgezindheid tot uitdruk king komt. Een dergelijke harte- schreeuw is uit ieders hart gegrepen ook uit het onze maar de poli tieke bedoelingen van deze ogen schijnlijk on-politieke strevingen lig gen er vrij dik boven-op. De „derde macht" vermeit zich in wens-dro- men, welke niet stroken met de werkelijkheid. De werkelijkheid is deze, dat de straks te né men nood-maatregelen geheel in de politieke sfeer liggen en dus ook politiek zeer degelijk dienen te wor den voorbereid en parlementair ver antwoord moeten zijn. Het Anti-Rev. dagblad „Trouüv" mag nu op ongetwijfeld geestige manier de draak steken met bere keningen van het te verdelen aantal ministers-zetels, toch moet men zich door deze spotternij niet van de wijs laten brengen. Het doel van deze spotternij is precies hetzelfde wat zij bespot. Men wil óók graag een flinke stem in 'het ministerieel ka pittel hebben! yOLGEN EEN COMMUNIQUé van het achtste leger op Korea heerst slechts hier en daar activiteit aan het front, dat thans vrijwel in een rechte lijn ligt van West naar Oost. Een Amerikaanse patrouille stak 32 KM ten Oosten van Seoel de Han over en stuitte op een Communistische groep. Noord-Westelijk van de Zuid-Koreaanse hoofdstad doorkruisten ge allieerde patrouilles het schiereiland Kimpo zonder in aanraking te ko men met de tegenstander. Uit Seoel zelf kwam zo nu en dan artillerie en mortiervuur. In het gebied van de stad zouden de communisten meer pantservoertuigen samentrekken Ten Noord-Oosten van Tsjipjong werden twee ingegraven communis tische bataljons gedwongen zich terug te trekken. Maandag werden de gehele dag gevechten geleverd onmiddellijk ten Zuiden van Hoengsong en ten Noor den van Tsjetsjon. Een grote communistische con centratie zou zich in de buurt van Hoengsong bevinden. Vandaag was het verzet van de communisten aan het centrale front bij Tsjetsjon ineengeschrompeld en naar verluidt trekken de Noord-Ko- reanen zich van een zestien kilo meter ten Noorden van deze stad ge legen punt terug De bevelhebber van het achtste leger, generaal Ridgway. heeft op een persconferentie een grote lans getoond, die de Chinezen als wapen gebruikten bij de strijd aan de Han. Wanneer de Chinezen anno 1951 dergelijke wapens aan hun soldaten geven om er gemechaniseerde troe pen mee aan te vallen, dan moeten zij toch wel een groot gebrek aan wapens hebben. Stakingsactie in Engeland Genationaliseerde bedrijven zijn daarom nog niet vrij van spanningen en conflicten. Zo worden de gena tionaliseerde spoorwegen in Enge land bedreigd door een grote sta kingscampagne. In Manchester zijn 3500 spoorwegarbeiders in staking gegaan, in Liverpool doen driedui zend man alles op hun dooie gemak, evenals 10.000 man in Sheffield. In Londen dreigen 11.000 man het werk neer te leggen. Machinisten en stokers te Londen, Bristol, Birmingham en New-Castle hebben besloten van het volgende weekeinde af symbolische stakingen te houden. De vakverenigingen heb ben aangedrongen op loonsverho gingen tot zeven a vijftien procent. De regering heeft een loonsverho ging van vijf procent toegestaan. De kortgeleden genationaliseerde staalindustrie had gisteren reeds haar eerste wilde staking. Tweehon derd monteurs legden in de Mid lands het werk neer uit protest te gen aanhoudende schending van de vakiverenigingsovereenkomsten. In verscheidene van de grootste havens dreigen de havenarbeiders weer in staking te zullen gaan. WINDHOOS TEISTERDE HET WESTLAND. Zaterdagmiddag heeft een windhoos in Wateringen in het Westland honderden ruiten van broeikasten vernield. De schade aan glas, opstanden en gewassen wordt begroot op 20.001) gulden. Boven: een overzicht van de scha de, welke bij een gedeelte der kas sen werd aangericht. Onder: Met grote zorg worden scherven en glassplinters uit de aar de en de gewassen gehaald. MACARTHUR AAN HET FRONT Tijdens een bezoek aan het front bij Wondjoe heeft generaal Mac- Arthur heden de „hervatting van het initiatief" door de strijdkrachten DE STRIJD OP KOREA. Terwijl leden van de genietroepen van de der Verenigde Naties bevolen. „Ik Verbonden Strijdkrachten bezig zijn een vernielde brug te herstellen, trekken troepen van de Zuid Ko reaanse Republiek over een dam in de bevroren rivier de Han. niet willekeurig van mijn be voegdheid, de 38ste breedtegraad te overschrijden gebruik maken" zo voegde hij er aan toe. KOREA IS BITTER TEGEN GEVALLEN j^OREA IS BITTER TEGENGEVALLEN. Niet de vijand doch het kli- maat en de te verduren ontberingen werken slopend en uitput tend Slechts de bezieling, die vanr de officieren uitgaat en het besef, dat men als vrijwilliger deze consequenties te aanvaarden heeft, houdt de soldaten op hun plaats. Vooral de laatste drie weken hebben het uiter ste van het moreel gevergd. Terwijl ik reeds zelf meer malen mijn waar dering hierover heb geuit, hebben; de Amerikanen niets dan de grootste bewondering hiervoor". Aldus een citaat uit een officieel rapport van lt.- kol, Den Ouden van 25 Januari jij aan de chef van de generale staf. Wat niet in dat rapport was beschreven, waren de bezieling, die van over ste Den Ouden zelf uitging, de zorg, die-hij aan zijn mannen gaf, het voor beeld van toewijding en standvastigheid dat hij hun was. Dit alles blijkt uit zijn officiële rapporten en privé-correspondentie aan mede-officieren. De taak der Nederlanders Onze eerste opdracht zo schreef overste Den Ouden luidde: stellin gen voorbereiden en vuurplan indie nen van een defensieve opstelling achter de Han met een Jfrontbreedte van, schrik niet. 8 km. De tweede opdracht was een hoof daan voerwe" beveiligen over een afstand van 100 kin. en dat alles met een batalinn minus één geweercampagnie (ca. 850 man). Gekker is nog wat ik al eer der zei dat de Amerikanen het alle maal even mooi vinden, wat we doen. Telkens heb ik het gevoel dat ze ons wat op zitten te Doetsen. Maar zij menen het echt. Tk kreeg eind Decem ber een telegram van de commandant 2e divisie, waarin hij ziin waardering uitsorak over ons werk en dat is toch wel leuk. want er ziin heus nog andere moeilijke problemen ge noeg". PRACHTIG CHAUFFEURSWERK. En dan weer over zijn mannen: „Onze chauffeurs zijn prachtig, want wij hebben nu al zeer moeilük.e verplaatsingen achter de rug met spiegelgladde ijswegen langs steile ravijnen en nog geen enkele wagen verongelukt". On lfi Januari schreef hij: „Ik geloof dat we de 6 zwaarste dagen van ons leven achter de rug hebben in de Wonjoe-sector. Tot tweemaal toe hebben we de terug tocht van de 2e divisie gedekt als achterhoede en toen moesten wij plotseling Wonjoe weer gaan herove ren. Drie dagen heeft dat Geduurd maar het is niet gelukt, 't Kon ook niet lukken, want de hele divisie van de kaart door oververmoeid heid. Ik heb het aan onze eigen men sen gemerkt wat het zeggen wil met oververmoeidheid te doen te hebben. Wij waren reeds vier dagen en vier nachten in touw, steeds verolaatsen. ingraven, nieuwe posities verkennen, „moven", ingraven, geen eten. geen slaap, ontzettend koud en toen ze moesten gaan vechten was iedereen kapot. En zo heb ik een hele divicie zonder enige stootkracht gezien. De Fransen en Hollanders hebben de spits afgebeten en worden door de Amerikanen geweldig geprezen. Maar hecht niet te veel waarde aan de kranten en radioberichten. Het is alles overdreven. De koude en vermoeidheid ziin heel wat ernstiger dan de vijand. Wij beschikken over betere wapens en onze vrijwilligers willen vechtenik ben trots op onze compagnieën. De a-compagnie (Van der Veer) heeft een paar ern stige gevechten gehad. ZUID-KOREANFN VALLEN ERG MEE! Groot was ook de waardering van de commandant van het Nederlandse detachement voor de Zuidkoreaanse soldaten, de Roks (Republic of Ko rea-soldiers), van wie een 100-tal bij het detachement zelf zijn ingedeeld. „In feite hebben de Roks het vuil ste werk gedaa: Zij hebben de flank-bedreiging afgeslagen door met drie bataljons tegen 900 meter hoge heuvels op te klauteren, waar zij de hele dag en nacht over deden en wat hun 40 doden en 100 gewon den kostte; doch de communisten waren er af en ik verzeker je, dat geen enkel Europees leger dit had nagedaan. Deze kerels klimmen als klipgeiten tegen de bergen op, met alles bij zich, zware mortieren, mi trailleurs en munitie Je moet het gezien hebben om het te geloven". „Het gevecht tegen het klimaat en de natuur beneemt iedereen wel 80 pet. van zijn energie en als je daar mee klaar bent begint de gedachte aan het vechten tegc de vijand. „Inderdaau hac ik nooit gedacht, dat het vechten in de winter zoveel problemen heeft. Neem b.v. schoeisel. We hebben nu shoeparks, grote rui me rubberlaarzen waar je met twee binnenzolen en drie paar sokken in kunt en dan heerlijk warme voeten heb ;als je in een jeep zit of op wacht staat. Maar als je moet lopen, gaat dat niet, dan worden je voeten nat en bevriezen ze zodra je stilzat. Dat is de oorzaak van de z.g. „loop graaf-voet" Het brandt in Djakarta Sabotage in 't spel? Nieuwe hinderpaal voor Schuman-plan De verwezenlijking van het plan- Schuman is wederom verhinderd, doordat de Duitsers vasthouden aan hun eis tot opheffing van het inter nationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied, aldus mededelingen van Duitse zijde. Walter Hallstein, leider van de Duitse delegatie te Parijs, is met spoed naar Bonn teruggekeerd om rapport uit te brengen aan kanselier Konrad Adenauer. Hallstein heeft van de onderhandelaars te Parijs een schriftelijke garantie geëist, dat het gezagsorgaan voor de Ruhr zal wor den opgeheven. Duitse functionaris sen noemden dit een „absolute voor waarde" tot deelneming aan het Dlan Schuman door de regering te Bonn Het uit zeven landen bestaande gezagsorgaan werd in het begin van 1949 opgericht met het doel te voor komen, dat-de industrie in het Ruhr gebied nogmaals voor agressieve doeleinden wordt gebruikt en ten einde de productie aan te passen bij de Westeuropese economie Een van zijn belangrijkste functiés is de toe wijzing van Duitse steenkool, name lijk welk deel daarvan wordt uitge- CONFEREREN DE WESTERSE MOGENDHEDEN hebben- gisteren hun antwoord nota inzake de voorgestelde viermo- gendhedenconferentie aan het Krem lin overhandigd. De tekst zou in de loop van vandaag worden gepubli ceerd, maar aan de algemene strek king van de nota wordt toch niet ge twijfeld. Dat is een toestemming om een voorconferentie van plaatsver vangers te houden in Parijs, teneinde het terrein van te voren te verken nen De minister van buitenlandse zaken van de vier grote mogendhe den willen nl. niet zomaar op goed geluk af met elkaar gaan confereren, zonder dat zij de garantie hebben, dat1 er inderdaad iets te bereiken valt.. Aan nutteloze praatjes 0 hebben zij geen behoefte; de wereld trouwens ook niet. Iedere conferentie moet worden voor bereid en langs de diplomatieke ka nalen zal ongetwijfeld reeds het „.i nodige contact hebben plaats gehad r j tussen de vier hoofdsteden. Blijk- -V JA baar hebben Washington, Londen en Parijs toch wel enig heil gezien in een bespreking van de plaatsvervan gers en hebben zij de kans niet wil len laten glippen tot het bereiken van een betere atmosfeer tussen West en Oost. Niemand kan daar bezwaar tegen hebben, al moet men wel een onver beterlijke optimist zijn om van een nieuwe conferentie gouden bergen te verwachten. En bepaald naïef is de mening, dat de Russen werkelijk van plan zijn om duurzame vredelieven de betrekkingen met de Westerse democratieën aan te knopen. Een eventuele viermogendhedenconferen- tie betekent voor hen uitsluitend een middel tot propaganda, een poging om verdeeldheid te zaaien tussen de Westerse geallieerden en zodoende de afweer van het Westen te ver zwakken. Het jongste interview van Stalin is daar het zoveelste voorbeeld van. Stalin heeft het daarin nodig gevon den om eens extra van leer te trek ken tegen Attlee Een bepaalde aan leiding bestond daar niet voor, nog minder een noodzakelijkheid. Waar om de sfeer dan bij voorbaat vertroe belt, wanneer men zoveel waarde hecht aan een samenspreking? Men heeft Stalins woorden gewikt en gewogen, mei heeft zelfs aan dacht geschonken aan hetgeen hij niet gezegu heeft en zich afge vraagd, waarom hij dat niet gezegde voerd en welk deel in Duitsland kan blij ven. Kanselier Adenauer heeft heeft weggelaten. Onzin, zegt meermalen in het openbaar geëist, Londense „Times", wij hechten dat het gezagsorgaan zou worden af geschaft, als het plan-Schuman in werking trad. Uit de eis van een schriftelijke garantie blijkt, dat de Duitse tegenstand nog krachtiger is geworden. ANDRE GIDE OVERLEDEN De Franse romanschrijver André Gide, die in 1947 de Nobelprijs voor literatuur won, is Maandagavond in de te veel waarde aan wat Stalin zegt. Dat deden we indertijd met Hillers rede voeringen ook. Wat wij moeten doen, zegt de „Times" is ons niet te veel storen aan de praatjes van anderen, maar doelbewust onze eigen weg gaan. En die weg is duidelijk en klaar: n.l. ons sterk maken en ons paraat houden. Praten en confere ren kunnen wij ook, daar is niets op tegen, maar alleen als wij zelf we- van 81 jaar te Parijs j ten wa* wiUen- INZAKE VIERMOGENDHEDEN OVERLEG J^E AMERIKAANSE, Engelse en Franse ambassadeurs te Moskou heb ben gisteren de antwoorden hunner regeringen op het Sowjet-voor- stel tot het houden van een vier-lan denconferentie op het Sowjet-minis- terie van Buitenlandse Zaken aan minister Andrei Wisjinski overhandigd. Deze Westerse nota is de zesde van een reeks over de mogelijkheid tot het houden van een conferentie van de „Grote Vier", waartoe de Sow- jet-Unie in November van het vorige jaar het initiatief nam. 4. De nota herinnert het Kremlin er aan, dat de Sowjet-houding de po gingen tot internationaal toezicht op en vermindering van bewapening uvciicg te tucgcu uvci uc ucinuiiau- heeft doen mislukken en dat de vrije Zondagmorgen is het gebouw van satje Van Duitsland, maar de nieuwe landen geen andere keus hadden, dan PLAATSVERVANGERS OP 5 MAART BIJEEN. De Sowjet-Unie stelde toen voor, overleg te plegen over de demilitari- de „Deli Atjeh"-Maatschappij in de benedenstad van Djakarta geheel uitgebrand, waardoor grote voorra den papier, textiel garens, voedings waren en dranken ter waarde van een half millioen Roepiah een prooi der vlammen zijn geworden. De brandweer werd te laat ge waarschuwd en kon daarbij ten ge volge van geringe druk op de wa terleiding en de lage waterstand van een in de buurt stromende kali nau welijks iets uitrichten. De brand woedde van zeven uur 's ocljten tot vijf uur in de middag. Het feit, dat het vuur tegelijkertijd in de goedang en een aangrenzend kantoor was uit gebroken heeft het sterke vermoe den doen ontstaan, dat men met sa botage te doen heeft. Zaterdagochtend woedde daarbij ook een hevige brand in de sigaret- tenfabriek „Industria", waarbij 7000 kg. tabak ter waarde van 140.000 Roepiah verloren ging en de fa- brieksinstallatie ernstig werd be schadigd, zodat hier eveneens op een schade van ten minste een half mil lioen Roepiah moet worden gere kend. Ook bij deze brand bestaat een sterk vermoeden, dat er sabotage in het spel is daar broeiing uitge sloten moet worden geacht aange zien de tabak eerst vier dagen gele den was opgeslagen. Westerse nota stelt de Sowjet-Unie het nemen van maatregelen om de opnieuw voor, alle vraagstukken te ge.weldige wanverhouding van de onderzoeken, die bijdragen tot de strijdkrachten in de wereld te ver- verhoogde spanning in de wereld en minderen. in het bijzonder de problemen van 1 5. Ten volle wijst de nota op de Oost-Europa, aldus een woordvoerder wens van het Westen tot het houden te Parijs. j van een conferentie of de werkelijke De inhoud van de nota's moet nog oorzaken van de heersende interna- tionale spanning te onderzoeken, in officieel vrijgegeven worden, maar het bijzonder te* aanzien van de hui- in officieuze kringen verluidt, dat de dige stand der bewapening in geheel nota vijf punten bevat: Europa en de vraagstukken, die I Duitsland en het vredesverdrag mt 1. Een voorstel tot het houden Oostenrijk raken, van een bijeenkomst van de plaats- De plaatsvervangers behoren over vervangende ministers van Buiten-1 het opnemen van deze onderwerpen landse Zaken op 5 Maart in Parijs en hun volgorde van plaatsing op de en een voorstel, dat, zodra een we- agenda overeenstemming te berei- aerzijds aanvaardbare basis voor een ken. conferentie van de ministers bereikt Het intervoew, dat maarschalk is, deze op een nader te bepalen da turn in Washington zou bijeenkomen. Stalin vorige week aan de „Prawda" toestand en waaraan ons buitenlandse noverzicht gewijd is, heeft geen in- Alvorens deze voorstellen te vloed op de houding van de nota.s gehad, omdat deze toen reeds waren opgesteld. doen, verwerpt de nota opnieuw de Sowjet-aantijgingen over de geal lieerde politiek. 3. Verder bevestigt de nota op nieuw, dat er geen miritaire strijd macht of een oorlogsindustrie in West-Duitsland bestaat en dat de enige bewapening bestaat in de ge weldige bewapening van het Sowjet- blok, waarbij Oostduitse troepen in begrepen zijn. fameftie... Er ligt oneindig veel ongeleefd le ven, als een vervlogen geur over de aarde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1