Aan Mr. Steenberghe opdracht tot kabinets-formatie Chinees offensief is weer doodgelopen Engeland antwoordt Stalin De gesneuvelde kapitein, die niet dood was Directeur: C M. v. HAMEKSVBLE» Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG T Maos leger weer vastgelopen Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd-, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 DE NIEUWE MAN NA een uitvoerige raadpleging, in welke niet alleen de fractie-lei ders van de vijf grotere politieke partijen, maar ook de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad werd betrokken, heeft H.M. de Koningin de kabinets-formatie opgedragen aan mr. Steenberghe. Zo wenig geestdrift als het Neder landse volk aan de dag legde voor de opdracht aan de heren Drees Van Schaik, zo vol belangstelling is het voor de nieuwe poging aan de nieuwe man. De teleurstelling over de mislukking der DreesVan Schaik-besprekingen behoeft men niet onder stoelen of banken te ste ken, om toch verademd te zijn, dat na de hopeloze uitkomst van de laatste dagen er een streep onder is gezet. Na de informatie-Stikker en de formatie Drees-Vain Schaik begint een nieuw hoofdstuk in de crisis, welke thans inderdaad een crisis blijkt te zijn en niet een „tijdelijke sluiting voor het opmaken van de balans.'' Een reconstructie van het demissionnaire kabinet op een bre de of bredere basis is op de achter grond geschoven. Ook de beide for mateurs zullen verademen, dat de zware last van hun schouders is ge nomen. Zij hebben jegens het geme nebest tot het uiterste hun plicht gedaan. Zij gaan heen met de vol doening in het belang van het land gehandeld te hebben volgens hun eigen inzicht. Critiek, zeer felle cri- tiek is hun bij hun poging tot oplos sing van de crisis niet bespaard. Het is niet de gewoonte, dat over misluk te formaties openbaar rekening en Op 25 Juni 1934, toen minister Verschuur om' gezondheidsredenen aftrad, .werd mr Steenberghe diens opvolger als minister van Econ. Za ken Op 6 Juni 1935 trad hij af we gens verschil van mening in zake het monetaire vraagstuk met Colijn. Voor de tweede maal Op 24 Juni 1937 trad minister Steenberghe opnieuw op als minis ter van Economische Zaken in het vierde kabinet-Colijn van 1937 1939. Toen het kabinet-De Geer in de Meidagen van 1940 naar Londen ver trok, behield hij deze post, ook toen in September 1940 prof. Gerbrandy de portefeuille van jhr De Geer overnam verantwoording wordt afgelegd, waaraan hij als rsgeringsgedelegeer- doch, als het bestuur van het land de heeft deelgenomen, weer normaal zal zijn. zal toch wel officieel of officieus de sluier even Voor de eerste maal minister, worden opgelicht en zal blijken, dat al was de uitslag bedroevend hun bedoelingen goed 'zijn geweest en niet zo kortzichtig, als hier en daar is verkondigd. Kunnen dus de bedankte kabinets formateurs zich ontheven voelen van ,,'t lastig lants-pack" mr Steen berghe krijgt het nu te dragen. Het feit, dat hij bij deze kabinetscrisis nog in 't geheel niet gemoeid, en zelfs niet genoemd is geweest, maakt hem een poging gemakkelijker. Even eens de omstandigheid, dat hij zich sinds 1947 uit de politiek had terug getrokken in het bedrijfsleven (als adviseur van een grootbedrijf) On danks zijn herhaald ministerschap van economische zaken en financiën is hij geen politicus in de eigenlijke zin van het woord, maar zÜn parle mentaire ervaringen hebben hem niettemin inzicht gegeven in natio nale verhoudingen en zijn buiten landse betrekkingen in internatio nale verhoudingen. Daarbij is hij een wetenschappelijk econoom van groot gezag en tevens een man van de practijk, als nauwelijks een ander op de hoogte met de economische moeilijkheden van 't ogenblik. Een vooraanstaand staatsman noemde de keuze: „zeer verstandig", en heel Nederland kan waarderen, dat mr. Steenberghe aan de oproep van het Staatshoofd gehoor heeft gegeven. De nieuwe formateur kan op een schone lei beginnen, maar kan daar bij de vruchten plukken van het be raad over de economische, sociale en militaire maatregelen, dat geduren de de vier weken na deze kabinets crisis binnenskamers is gehouden. In zoverre is het uitstel niet nutte loos geweest en kan dr, Drees toch de voldoening hebben, dat hij de za ken netjes" aan zijn opvolgers kan overdragen. De nieuwe formateur behoeft het met het ontwerp-pro- gram niet in allen dele eens te zijn hij vindt in ieder geval een over zichtelijk geheel, vergezeld van de (met geheel eensluidende) adviezen van bekwame raadslieden. De opdracht aan mr. Steenberghe verstrekt, is in dezelfde bewoordin gen gesteld als die aan de heren Drees en Van Schaik, d.w.z. zeer ruim. Een kabinet, dat niet het ver trouwen heeft van het parlement, zou, in onze staatkundige verhoudin gen, al zeer vreemd zijn! Er is nog geen enkele aanwijzing, in welke richting mr. Steenberghe het „zoe ken" zal, naar een parlementair of naar een zaken-kabinet. Veel zal hierbij afhangen van de houding, welke de P. v. d. A. tegenover de formateur zal aannemen. Uit de aan wijzing van deze Katholieke oud-mi nister mag men concluderen, dat de K.V.P. geen bezwaar heeft tegen de opdracht, maar zij zal wis en zeker vasthouden aan een brede basis, en zo mogelijk aan een zeer brede basis. Het in gehoor ontvangen van alle fractie-leiders van de grotere par tijen is daartoe een goed en hoop-ge- vend begin. H.M. de Koningin heeft gisteravond op het paleis Soestdijk mr M. P. L. Steenberghe ontvangen. De Konücg in heeft aan de heer Steenberghe opdracht gegeven tot het vormen va n een kabinet, dat geacht mag wor den het vertrouwen van het parlem ent te genieten. De heer Steenberghe heeft de opdracht in beraad gehou den. LEVENSLOOP VAN DE NIEUWE j FORMATEUR I Mr. Maximilien Paul Leon Steen berghe is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. (Zijn vader was officier van het garnizoen). Hij studeerde aan het gymnasium en de rijksuni versiteit te Utrecht in de rechten, aan welke universiteit hij in 1920 promoveerde. Op internationaal terrein is mr. Steenberghe zeer dikwijls werkzaam geweesi en ook hier werden hem de meest belangrijke opdrachten ver leend. In 1923 vaardigde de Werk- loosheidsraad hem af naar het In tern Congres in Luxemburg, in 1925 vertegenwoordigde hij de Nederland se werkgevers op het Int. W'erkge- verscongres te Stresa, in 1927 nam hij als vertegenwoordiger der Neder landse regering deel aan de economi sche conferentie te Genève en in 1928 trad hij op als gedelegeerde der Unie van de Volkenbondsver eniging op het economisch congres te Praag. Ook heeft mr. Steenberghe een zeer voorname rol gespeeld bij de onderhandelingen over het han delsverdrag NederlandDuitsland, In Londen Mr Steenberghe werd toen minis ter van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en kreeg daarbij opdracht alle maatregelen te nemen tot economisch herstel van het rijk in Europa. In Mei 1941 werd hij in genoemd kabinet minister van Landbouw en Visserij ad interim. In November 1941 nam hij uit genoemde functies ontslag en werd opgevolgd door mi nister P A. Kerstens. Studiereizen In opdracht van de Nederlandse regering vertrok mr Steenberghe in 1942 voor een studiereis naar Amerika. Hij werd daar benoemd tot voorzitter der commissie voor economische, financiële en scheep vaartaangelegenheden van het ko ninkrijk voor het Westelijk halfrond Uit deze functie werd mr Steenber ghe op 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend. Na zijn terugkeer uit Ame rika in Nederland in 1947 verklaarde mr Steenberghe zich terug te wil len trekken uit het politieke leven en zich geheel aan het zakenleven te willen wijden. Minister Steen berghe is groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. BONDGENOOTSCHAP MET GRIEKENLAND EN TURKIJE. Volgens het Engelse blad „Daily Mail" heeft de Griekse eerste minis ter Venizelos in een exclusief inter view met een correspondent van het blad te Athene aangedrongen op de vorming van een krachtige strijd macht op Griekse bodem, het zenden van enkele nieuwe Britse eenheden, die voor West-Duitsland samenge steld worden, naar Griekenland en het sluiten van een militair bondge nootschap tussen Griekenland, Tur kije en Zuid-Slavië, dat nauw ver bonden zou zijn met het commando van generaal Eisenhower. Joego-Slavië voelt zich bedreigd Tito waarschuwt Maarschalk Tito van Joego-Slavië heeft Vrijdagavond te Belgrado ver klaard, dat „Joego-Slavië zal vechten tegen elke agressie in Europa, hetzij plaatselijk, hetzij algemeen" maar „alleen dan, wanneer zich agressie voordoet en wanneer in verband hiermee de onafhankelijkheid van ons land in het geding kómt, zullen wij vechten". Wij nemen een heel aantal maatre gelen, welke ons met succes in staat if -f' t* Br mm ut teii jj zullen stellen elke aanval het hoofd te bieden, aldus de maarschalk, die er aan toevoegde, dat deze maatrege len bestaan uit verdere ontwikkeling van Joego-Slavië's oorlogsindustrieën en de aankoop van noodzakelijke ma chines en grondstoffen in het bui tenland. Verbondenen rukken weer op naar Seoel SYMPTOOM VAN TOENEMENDE SPANNING ^yNMIDDELLIJK heeft Groot-Brittannië gereageerd op de Vrijdag avond door Radio-Moskou omgeroepen beschuldiging van maarschalk Stalin, dat de Britse premier, Attlee, oorlogsvoorbereidingen zou treffen. Een krachtige nota is Zaterdag te Lon den aan de Sovjet-ambassadeur, Za- Toebin, overhandigd. Ongeveer terzelfder tijd kwam het van de Grote Vier op 5 Maart te Amerikaanse ministerie van Buiten- doen bijgenkomen voor het opstellen landse Zaken met een reactie, waar in Stalin's uitlatingen worden be stempeld als „weer een nieuwe on juiste verklaring" en waarin het Kremlin verantwoordelijk wordt ge steld voor de agressie op Korea. Overigens zal het door Moskou ver spreide interview met Stalin g,een wijziging brengen in .de tekst der nota, welke de V/estelijke Drie Maanij dag of Dinsdag op het Kremlin zullen doen overhandigen en waarin wordt voorgesteld, de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken De Zwitserse spoorwegautoriteiten hebben medegedeeld, dat men de massa's sneeuw en gesteenten, die de St. Gothardtunnel versperren, met dynamiet zal opruimen. Alle andere pogingen hebben tot nu toe gefaald. Het is niet waarschijnlijk, dat het verkeer vóór het midden van deze week zal kunnen hervat worden, zo deelden de autoriteiten mede. van een agenda. Maar wel menen officiële zegslie den van Reuter te Washington, dat Stalin's persoonlijke aanval op Attlee als een symptoom van toegenomen spanning tussen Oost en West ge zien moet worden. De atmosfeer voor constructieve vredesbesprekingen acht men er niet door verbeterd. SLECHT WEER IN MELBOURNE. Tengevolge van een stortregen, ge paard aan een storm met een uur snelheid van 110 kilometer, is in Mel bourne schade aan gebouwen ont staan. Vissersboten in Port Phillip Bay werden vernield en sommige streken worden met overstroming be dreigd. Een veerboot werd op het land geslingerd. Het verkeer werd door storingen in de electriciteits- voorziening, omgevallen bomen en overstromingen verlamd. Een vaartuig met 300 ton explosie ven aan boord werd van het anker geslagen en dreef naar de havenhoof den. Het lukte echter buitengaats te geraken. LIET VIERDE CHINESE OFFENSIEF in Korea sinds November van het vorige jaar strandde gisteren definitief en pantsertroepen van de V.N. rukten opnieuw in de richting van de rivier de Han. Amerikaanse en Engelse troepen vorderen bijna zonder tegenstand te ontmoeten door het besneeuwde heuvelland ten Zuidoosten van Seoel. Een colonne baande zich een weg uit het vorige week zo fel omstreden Tsjipjong in Noord westelijke richting tot binnen de muren van Jangpjong, een Chinese be voorradingsbasis aan de Han. Kleine groepen Noord-Koreanen deden nog aanvallen ten Zuidoosten van Wonjoe. Tussen Tsjipjong en Seoel werd het verlaten Chinese hoofdkwartier Jang pjong bezet. Door deze plaats lopen belangrijke bevoorradingslijnen der Chinezen, zodat het verlaten van Jangpjong er op kan duiden, dat de Chinezen het gehele westelijke deel van het centrale front verlaten De UNO-bevelhebbers blijven echter op hun hoede, daar de Chinese te rugtocht ook een aflossings-ma- noeuvre kan zijn. Ook is het. moge lijk, dat de Chinezen zullen worden overgebracht naar het front bij Tsjetsjin. Opmerkelijk was, dat het Chinese tegenoffensief zo kort is ge weest. Blijkbaar doet zich het over wicht der UNO-troepen aan vliegtui gen en artillerie voelen en worden de bevoorradingsmoeilijkheden te groot voor de Chinezen. Tussen het verlaten hoofdkwartier Jangpjong en Seoel, waar de commu nisten nog een flink bruggenhoofd hadden ten Zuiden van de Han, dron- den Uno-troepen thans ook tot de ri vier door. De gehavende Chinese troepen lieten lts jon, de Zuidelijkste plaats, die zij in hun tegenoffensief bereikt hadden, in de steek. DE KABINETSCRISIS. In ver band met de kabinetscrisis heeft H.M. de Koningin Zaterdag op het Paleis Noordeinde in Den Haag de fractievoorzitters van de A.R., J. Schouten en van de V.V.D., Mr. Oud alsmede de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, Prof. Mr. F. de Vries, ontvangen. V.l.n.r.: De heer J. Schouten, Prof. Mr F. de Vries en Mr P. J. Oud bij het verlaten van het paleis Noordeinde. PRESIDENT TRUMAN ONTVANGT IN OPLEIDING ZIJNDE MILITAI REN UIT WETS-EUROPA. Acht van de meer dan tweeduizend in de Verenigde Staten in opleiding zijn de militairen van de West-Europese landen van het Noord Atlantisch Verdrag werden door President Har ry Truman in Washington ontvan gen. Staande van links naar rechts: M. Sabbatini (Italië); J. Leyzat (Frank rijk); R. N. Langton (Canada); M. A. Petersen (Denemarken); H. S. Edwards (Engeland); N. Astrup 'Noorwegen); T. J. C. Benninghof (Nederland) en A. Jonckheere (Bel gië). De bekende Engelse journalist Ar thur Moore, de eerste Westerse cor respondent die Peking heeft bezocht na het begin van de Chinese oorlog, heeft gemeld, dat de Chinese autori teiten bezorgd zijn over hun zware verliezen in Korea. Sinds het begin der vijandelijkheden in Korea heb ben de communisten ongeveer 600.000 man verloren, tegen de UNO-troepen 50.000 man Verder heeft Moore gezien, hoezeer de Chinezen met benzinegebrek te kampen hebben. In Peking wordt al leen voor militair transport en leden van het diplomatieke corps benzine beschikbaar gesteld. In de Chinese hoofdstad ziet men enkele taxi's en bussen, die op houtskool rijden. Alle sleperswerk wordt gedaan met kar ren getrokken door pony's, ezels, os- sen en koelies. Volgens Moore zijn de Chinees- Russische betrekkingen nog steeds hartelijk, al komt de hartelijkheid voornamelijk van de kant der Chine zen. Dezen beginnen zich dan ook af te vragen waarom de Russen geen soldaten naar Korea sturen. Indien JONGETJE KREEG NIEUWE TONG Drie Londense chirurgen zijn er in geslaagd een 11-jarige jongen een nieuwe tong te geven, waardoor zijn spraakvermogen gedeeltelijk hersteld is. De serie operaties, die hierbij te pas kwam, wordt aldus de „Daily Mail" als uniek beschouwd in de medische geschiedenis. Het jongetje had een ongeluk gehad, waarbij door een kaakbreuk het grootste gedeelte van zijn tong werd afgesneden door gebroken beenderen. Bij de operaties werden nu steeds stukjes huid aan het overblijfsel van de tong genaaid en dit werd zo vaak herhaald tot de chirurgen weer een (betrekkelijk) normale tong hadden gevormd. Zondagochtend heeft zich weer een hevige uitbarsting van de vulkaan Lamington, in Papoea (Oostelijk van Australisch Nieuw-Guinea), voorge daan. Aan de uitbarsting was een aardschok voorafgegaan, die in ver schillende. ver uiteen liggende gebie den van Papoea, is gevoeld. Te Port Moresby, de aan de Torresstraat ge legen haven en hoofdstad van Pa poea, werd de aardschok gedurende 35 seconden gevoeld. Een uur later te negen uur plaatselijke tijd, begon de uitbarsting van de Lamington, die, naar gemeld wordt, in hevigheid toe neemt. Bij de vorige uitbarsting van de het vertrouwen der Chinezen in de i Lamington znij vier duizend perso- Russen minder wordt is er groter Inen om het leven gekomen. Ditmaal kans op een compromis, zo zegt is nog geen melding van slachtogffers Moore. gemaakt. ,Wij wisten, dat het Chinezen waren'' Ï^APITEIN NICOLAAS LINZEL, veilig en wel in een hospitaalbed te Tokio, is niet verwonderd dat m en hem als gesneuveld had gemeld. En ook zijn echtgenote in Wassenaar is niet verbaasd. „Mijn man was al tijd een geluksvogel", verklaarde zij, overgelukkig. Geluksvogel Linzel had een meer substantiële reden dan zijn vrouw om zich niet te verwon deren: hij heeft zich een half uur lang dood moeten houden terwijl de Chinezen zijn lichaam als dekking gebruikten om de Nederlandse troe pen met mitrailleurvuur te bestoken. „Wij wisten drommels goed, dat het Chinezen en geen Zuid-Koreanen waren", verklaarde hn aan een ver slaggever van Reuter. „Het is niet waar, dat wij in de val zijn gelopen". „Het was Maandagavond 10 uur" handgranaten gegooid. Alles sprong (zo vertelde hij) „toen een wacht post van het hoofdkwartier alarm maakte. De Chinezen zijn er! riep hij. Ik zag 300 a 500 Chinezen op een af stand van niet meer dan 60 meter. Zij maakten veel lawaai, schoten, schreeuwden en bliezen op hoorns. Zij storrr de op ons in. Wij konden nen niet houden. Iedereen maakten iedereen af. Er waren slechts een honderd Nederlandse officieren en minderen op de commandopost en wij stolden voor een vijfvoudige overmacht. Overste Den Ouden voerde zijn stafcompagnie aan. Ik zag hem ver scheidene malen tijdens het gevecht. Hij werd getroffen door een schot in het hoofd en viel. volgens hen die het zagen gebeuren, neer naast een jeep. Een andere Nederlander riep om hulp. Chinezer antwoordden: „Okay" en schoten hem toen drie maal door het hoofd. Alles wat branden kon, brandde rondom". DRIE SCHOTWONDEN. „Toen het gevecht verflauwde kon ik niet wegkomen", vervolgde kapi tein Linzel zijn verhaal. „Ik had schotwonden opgelopen in een knie, in de rug en in de schouder. De Chinezen tilden mijn hoofd od om te zien of ik dood was maar ik hield me zo. Ook schopten ze tegen mijn knie om te zien of ik reageerde. Daarna gebruikten ze mij als barrière voor een mitrailleur. Later gingen de Chinezen naar de linkerkant van het plateau van Hoengsong. Ik hoorde rechts van mij Nederlandse stemmen en riep om hulp. Een korporaal, een van mijn oudgedienden uit dc wereldoorlog, kwam naar mij toe en zei: „We zul len voor u zorgen, kapitein". Er kwamen een paar Nederlandse soldaten. Ze legden mij op een deur en droegen mij anderhalve kilometer verder naar de commandopost van een Nederlandse compagnie waar ze mij op de motorkap van een jeep legden. De reis ging naar Wonjoe. Twintig minuten later stuitten wij op een wegversperring. Er werd weer verschrikkelijk geschoten, mortier en mitrailleurvuur. Ook werd er met van de weg af om dekking te zoeken. Ik zelf kon niet van de jeep afkomen en liet me maar van de motorkap afvallen. Ik bloedde erg en vóór de tweede keer dacht ik dat mijn einde nabij was. Het zijn de acht verschikkelijkste uren van mijn leven geweest", ver volgde kapitein Linzel. „Ten slotte ben ik toch in Wonjoe aangekomen, waar ik in een hospitaal eerste hulp kreeg. Per ambulance werd ik naar Taegoe gebracht, waar men de ko gels uit mijn wonden verwijderde en mijn been spalkte. Toen ging het per vliegtuig naar Tokio". Kaoitein Linzel gaat goed vooruit, vertelde een Amerikaanse verpleeg ster verder. Over enkele weken zal hij misschien al zover zijn opgeknaot, dat hii voor verder herstel naar Ne derland kan terugkeren. „HIJ WAS ALTIJD EEN GELUKS VOGEL". Mevrouw Linzel, echtgenote van kapitein Linzel, heeft verklaard, dat zij aanvankelijk niet overtuigd was van de waarheid van het doodsbe richt. „Ik ontving namelijk een brief van mijn man op 28 Januari, waarin hij zeide in een ziekenhuis bij Tae goe te liggen met een lichte wond. Dat was het laatste wat ik van hem gehoord had, toen een functionaris mij mededeling kwam doen van „zijn overlijden". Ik kon het gewoonweg niet geloven. Ik begon pas overtuigd te raken, toen mij enkele officiële te legrammen werden getoond en ik het in de kranten las. „U kunt zich voorstellen hoe ge lukkig ik was toen bleek, dat hii nog leeft. Wij zeiden altijd al. dat hij een geluksvogel was en dat weten wij nu ook zeker. Ik hoop, dat hij gauw herstelt en dat ik hem spoedig weer- KtPih-eUie... Zonder idealisme kan een nieuwe generatie haar taak niet aan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1