^eC^idóeSoti/fccmt Laaghartige Chinese overval Hoe overste Den Ouden om het leven kwam Eisenhower weer naar Europa Het werk begint Churchill's aanval mislukt weer 4 Extra divisies voor Europa Voortdurend felle strijd om Wonjoe Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ttOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG OVERSTE DEN OUDEN SLACHTOFFER VAN SCHURKENSTREEK Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 73826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PUZZELAARS IN een room-witte villa, Plein 1813 *no. 4, te den Haag zitten twee oudere heren over een leg-puzzel gebogen. De heer Drees geeft de losse stukken aan, de heer Van Schaik past en meet met eindeloos geduld, maar zonder succes. Een liberaal stuk ligt op de grond, een christ. historisch staafje is op zij geschoven. De heer Van Schaik houdt een anti-revolutionnair por tretje peinzend tegen het licht van het raam en geeft het aan de heer Drees terug. Er is, in dit stadium van de puzzel althans, niets mee te be ginnen. Het ergste is evenwel, dat door al dat passen en meten het gedeelte van de puzzel, dat reeds stevig gelegd was, nu ook weer uit de voegen is ge raakt. De heer Stikker trekt de heer Van den Brink mee. Hun stukken zijn zo nauw en precies aan elkaar ge past, dat als de een gaat, de ander heeft gezworen óók Ae gaan. nadat als wij' „Trouw" mogen geloven de heer Stikker, in de reeds lang ver vlogen dagen, dat hij informateur was, aan prof. Vèn den Brink het mi nister-presidentschap had toegedacht. Het is onmogelijk in het hart van mr. Stikker te kijken, maar veron dersteld wordt, dat hij, ziende „de droeve optocht" van hen, die be dankten, zijn eerste voorkeur verste vigd zag: een kabinet van voor een groot deel nieuwe gezichten. Onder deze gezichten zou, niet uit persoon lijk, maar uit politieke overwegingen, het gelaat van mr. Var Maarseveen niet meer voorkomen, zeker niet od de oude zetel. De besprekingen in R. E.A. en demissionnaire ministerraad over het ontwerp-program kunnen ook de heer Van den Brink versterkt hebben in de overtuiging, dat de ge wenste breedheid van het kabinet niet zal worden bereikt, als collega Stikker zich afzijdig houdt. En de heer Stikker houdt zich thans meer afzijdig, omdat opeenvolgend ir. Staf, jhr. Tjarda en prof. De Gaay Fort man niet hebben toegehapt waar bij het overigens opvallend is. schrijft prof. Romme: „dat ieder zo zijn eigen reden schijnt te hebben waarbij geen woord gerept wordt van een bezwaar tegen het ontworpen program". Zou dan niemand buiten degenen, die reeds op het kussen zitten, bereid zijn in deze omstandigheden het land te dienen? Zo tragisch moet men de bedankjes weer niet opvatten, maar wel ligt de puzzel er weer even los en onopgelost bij aly in het allereer ste begin van de crisis. De puzzelaars op Plein 1813 no. 4 kunnen weer op nieuw aanvangen. De oplossing is hun echter, door het niet-passen van de aangevoerde stukken en door het vin geren in het gedeelte, dat reeds als kant en klaar werd beschouwd, niet gemakkelijk gemaakt. Er wordt reeds gefluisterd, dat de formateurs het pogen zullen staken. Wie weet echter, of mr. Van Schaik in het oplossen van puzzels en raadsels uitermate vindingrijk er nog iets op weet te bedenken. Lawines eisen nieuwe slachtoffers Lawines, aardverschuivingen en overstromingen hebben Donderdag weer slachtoffers geëist in de Ita liaanse, Zwitserse en Oostenrijkse Alpen. Uit Milaan wordt gemeld, dat Don derdag opnieuw vier personen door de vallende sneeuwmassa's gedood zijn, waardoor het aantal doden sinds Zondag tot 14 gestegen is. De rivier de Po is buiten haar oevers getreden en stijgt vijf cm. per uur. In de Lesach-vallen in Oostenrijk, w^er 10.000 mensen van de buiten wereld zijn afgesneden, schijnt de toestand zeer ernstig te zijn. De sneeuw ligt er zó hoog, dat telegraaf palen eronder bedolven zijn en 188 palen, met hoogspanningsdraden, zijn door de sneeuw weggerukt. In Zwitserland zijn 1.000 reservis ten opgeroepen om in het bedreigde Tessino de bevolking bij te staan. Het dorpje Osco aan de rivier de Ticino is geëvacueerd. DE „KAARTTRUC" VAN GENE RAAL EISENHOWER. Na zijn bezoek aan West-Europa, waar hij de landen van het Atlantisch Pact bezocht, richtte Generaal D. D. Eisen hower zich via de radio en de tele visie tot het Amerikaanse volk. De kijkers aan de ontvangtoestellen zagen de Generaal zittend aan zijn schrijftafel en kregen de indruk, dat hij zijn rede óf van buiten geleerd had, óf improviseerde. De werkelijk heid was echter anders: onder de te levisie- en filmcamera's stonden grote kaarten, waarop de gjhele re de in duidelijke letters stond afge drukt. „Ike" had niets anders te doen dan te lezen en, als de tekst op een blad ten einde was, een teken te geven aan de man die voor het ver wisselen van het blad moest zorgen. Foto boven toont Generaal Eisenho wer zoals de kijkers aan de televisie toestellen hem zagen. De foto onder toont wat Generaal Eisenhower tij dens het uitspreken van zijn rede zag. Jl/IET HET VRIJGEVEN van bijzonderheden over het sneuvelen van de commandant van het Nederlandse detachement op Korea is een nieuw staaltje van de Chinese tactiek aan het licht gekomen, meldt Associated Press. Tezamen met leden van zijn stat is luitenant-kolonel Den Ouden te Hoengsong in zijn eigen commandopost doodgeschoten door 400 Chinese communisten, die zich als Zuid-Koreaanse soldaten voor deden en munitie van de Nederlandse soldaten leenden. Men vond er niets verdachts aan, toen de leider van de infiltranten in het Engelse zei, dat zijn groep geen munitie meer had. Met gekregen patronen laadden de roden hun kanonnen en openden zij het vuur op de Nederlanders. Een overlevendt van het bloedbad, luitenant Tinus de Haan, de inlich tingenofficier van overste Den Ouden, heeft de gebeurtenissen in Generaal Eisenhower zal over de bezetting van de voornaamste posten in zijn hoofdkwartier van de geal lieerde strijdkrachten in Europa (SHAPE) beslissen, als hij de vol gende week uit de VS in Parijs te rugkeert. Zijn stafchef, generaal Gruenther deelde in Parijs cp een persconferen tie mede, dat de omvang van het hoofdkwartier zo beperkt mogelijk zal worden gehouden. Eisenhower wilde zijn hoofdkwar tier buiten de stad waarschijnlijk in de omgeving van Versailles op zetten. Ongeveer half Maart zullen daad werkelijke oefeningen beginnen. ATTLEE HAD »ROYALE« MEERDERHEID jyiET DE BETREKKELIJK RUIME MEERDERHEID van 21 stemmen heeft het Britse Labour-kabine t de derde conservatieve aanval op zijn bestaan in een week tijds overleefd. De motie van wantrouwen in de bekwaamheid van de regering om haar bewapeningsplannen te verwerkelijken, die de oppositieleider,, Win ston Churchill, gisteravond aan het Lagerhuis had voorgelegd, werd na melijk met 308 tegen 287 stemmen verworpen. Tot grote opluchting van premier Attlee bleef de socialistische eenheid bewaard en stemden ook de pl.m. 20 Labour-pacifisten over wier houding tot het laatst onze kerheid bestond tegen de motie, evenals de zes aanwezige liberalen. FELLE REDE VAN CHURCHILL „Het is een deprimerend gevoel, dat wij door de Sovjet-Unie zijn In felle bewoordingen betoogdevoorbijgestreefd," zei Churchill, en Churchill, dat „het wanbeheer van hij herhaalde zijn verzoek dat de ge- de regering in burgerlijke zin zich ook uitstrekt tot het militaire ter rein en dat dit de (steeds groei ende) mening van de natie" is. Na de oorlog zijn talrijke wapens, die thans nog van grote betekenis zouden zijn, vernietigd, verkocht of weggegeven, sprak de voormalige oorlogsleider die er verder niet mee accoord kon gaan, dat de troe pen wanneer het op een oorlóg aan komt. alleen maar met de nieuwe wapens in het vuur gezonden moeten worden. „Dat is weliswaar het ideaal, maar in geen enkele oorlog is dat verwezenlijkt" verzekerde hij. CRITIEK OP ATOOMPOLITIEK. Scherp ook hekelde hij de atoom bom-politiek van het kabinet. Marshall onthult Amerilca's sterkte VIER EXTRA DIVISIES in totaal 100.000 man zijn de Ver. Staten van plan dit jaar naar Europa te zenden, maakte de Ameri kaanse minister van Defensie, George Marshall, gisteren te Washington bekend. De minister verklaarde voor de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en strijdkrachten, dat president Truman hem uitdrukkelijk ver lof gegeven had de juiste sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te bespreken, jp de huidige kritieke omstandigheden, gevaarlij ker dan die welke de tweede wereldoorlog deden ontstaan. Hij zeide, dat er een groter gevaar school voor de Amerikaanse veiligheid in het ver zwakken van het moreel der bondgenoten, door een debat gebaseerd op onzekere gegevens, dan door het openbaar maken der voorgenomen sterkte. De VS beogen ongeveer zes divi sies in Europa te legeren waarvan zich er reeds twee in Duitsland be vinden. De Amerikaanse bijdrage aan vloot- en luchtstrijdkrachten zou naar verhouding groter zijn, dan de West-Europese, ook wat de productie van munitie aangaat. Marshall kon niet mededelen wan neer de divisies zouden vertrekken, maar hij beantwoordde desgevraagd de verdediging van Europa tegen agressie geen hopeloze taak te ach ten. Marshall vertelde verder, dat op heel wat plaatsen vliegvelden wor den aangelegd en dat er plannen zijn om de Atlantische vloten ih de At lantische Oceaan en in de Middel landse Zee nauwer te doen samen werken. heime overeenkomst, die hij met wijlen president Roosevelt maakte over de atoomenergie, spoedig open baargemaakt zal worden. Scherpe critiek had Churchill ook op de beperkingen, waaraan de Brit se regering de herbewapening van West-Duitsland wil binden, terwijl zij anderzijds een zo groot mogelij ke veiligheid nastreeft. Doch deze politiek van „de kool en de geit spa ren" leidt er, zo verzekerde de oppo sitieleider, onvermijdelijk toe, dat. men „tussen twee stoelen" terecht komtVeiligheid kan men nooit verkrijgen langs de weg van de minste weerstand", waarschuw de hij. DEELNEMEN AAN PARIJS. Verder drong hij aan op Britse deelneming aan de conferentie (in Parijs) over het Europese leger waarvan volgens hem de opbouw van een verdedigingsfront in Europa tegen het communisme afhangt. Sprekende over de Russische drei ging, vroeg hij bekendmaking van de beschikbare cijfers over de Rus sische onderzeeboten. „Is de Britse vlootkracht sterk ge noeg om weerstand te bieden aan de bedreiging van de Russische U- boten een dreiging, die vijf- tot tienmaal zo groot is als die van Duitsland tijdens de oorlog?" vroeg hij. Ten slotte vroeg hij, het Huis (des noods in geheime zitting) in kennis te stellen van mogelijke belangrijke feiten, die minister Shinwell giste ren tot zijn verkaring hebben ge bracht, dat het oorlogsgevaar drei gender is dan ooit. PREMIER VAN EIRE OVER NEDERLAND. De minister-president van ©re, John Costello, heeft in het parlement gezegd, dat zijn regering de aanwe zigheid van Nederlandse legereen heden in Londonderry afkeurt. Zij sympathiseert echter met de Neder landse regering, die in een zo „moei lijke" positie is geplaatst. Tokio aan Amerikaanse officieren verteld. De Haan zei, dat de Chinezen, na dat zij de patronen ontvangen had den, enkele meters doorliepen, hun geweren laadden en op de verbaasde Nederlanders vuurden. Overste Den Ouden viel vrijwel gelijktijdig met het eerste salvo en binnen enkele seconden waren vele leden van zijn staf gesneuveld. Enkele Nederlandse soldaten be antwoordden het vuur. De Chinezen staken de brand in een stapel takke- bossen, hetgeen voor andere Chine zen, die zich in de duisternis schuil hielden, een signaal bleek te zijn. Luitenant De Haan zei, dat enkele seconden later mortiergranaten op de commandopost terechtkwamen. Deze granaten kwamen zo nu.en dan zo dicht bij de Chinezen zelf, dat zij sneuvelden. DE ONVEILIGHEID IN MIDDEN- JAVA. De heer Van dei Ven, employé van de suikeronderneming Tjurug in de residentie Semarang, is Woensdag het slachtoffer geworden van twee bendeleden, die hem in zijn hand en heup schoten. Hij overleed dezelfde dag in het Elisabeth Ziekenhuis te Semarang aan zijn wonden. De voorafgaande dag werden twee employé's van de onderneming Getas bij Salatiga dooi 30 gewapende per sonen overvallen toen zij het werk volk uitbetaalden. Zij wisten te vluchten, met achterlating van 20.000 rupiah. RAKETTEN KUNNEN MENSEN LEVENS REDDEN. Raketten kannen ook gebruikt worden om mensenlevens te redden, aldus heeft luitenant-kolonel C B. Limbrick, chef van de afdeling ge leide projectielen van de Canadese luchtmacht van het Canadese genoot schap voor luchtvaart meegedeeld. Medicamenten en bloedplasma zou den namelijk met een snelheid van 4800 kilometer per uur in een raket toegezonden kunnen worden aan de gebieden, die door atoomstraling of bacteriologische oorlogvoering getrof fen worden Geleide projectielen kunnen volgens luitenant-kolonel Limbrick zonder te breken betrek kelijk gemakkelijk op het water lan den. De Nederlandse vrijwilligers weren zich T%E COMMUNISTEN zijn bij hun tegenaanval langs het centrale front in Korea in vier dagen 55 km. gevorderd. Een strijdmacht van naar schatting twee bataljons heeft Vrijdagochtend vroeg Zuid-Koreaanse stellingen 15 km. ten Z. O. van Wonjoe aangevallen. Wonjoe zelf is nog in geallieerde handen. De stad wordt zwaar bestookt. India had zijn best gedaan China's achterdocht ten aanzien van de be doelingen der V.N. weg te nemen, maar China was blijkbaar van me ning. dat zijn beoordeling van de gebeurtenissen mogelijk juister was dan die van anderen. DE HEL VAN WONJOE. Amerikaanse en Nederlandse man schappen hebben Vrijdag ten Noor den en Noord-Westen van Wonjoe aanvallen afgeslagen. Doch het meeste gevaar dreigt van de Zuid-oostzijde van Wonjoe, waar de tegenstander Tsjetsjon tot op zestien kilometer is genaderd. In dien het net van wegen en spoor wegen ten Zuiden van deze stad werd bezet, zou de gehele bevoorra ding en verbinding van het achtste léger aan het centrale front bedreigd worden. Zuid-Koreaanse stellingen ten Zuid-westen van Wonjoe werden door 4.000 man aangevallen. Naar verluidt bevinden de communisten zich op slechts 2J^ kilometer afstand van de weg WonjoeTsjetspon. Verder naar het Oosten, bijna vijf kilometer ten Zuid-oosten van Jongtsjang, werden stellingen der verbonden legers doorbroken. Ten Westen van" deze stad. die Vrijdag morgen nog in handen der verbon den legers was, werden grote troe penconcentraties van de tegenstan der waargenomen. Een Engels-Amerikaanse strijd groep heeft een Frans-Amerikaanse gevechtsgroep, die twee dagen lang te Tsjipjong was ingesloten, bevrijd. Twee duizend Chinezen waren in eenmansgaten bezig het garnizoen te beschieten, toen zij plotseling in de rug werden aangevallen. De En gelse en Amerikaanse soldaten trof fen hen met bajonetten en handgra naten, voordat de Chinezen uit hun eenmansgaten konden springen. RAU OVER KOREA. Sir Benegal Rau, India's permanen te vertegenwoordiger bij de V.N., heeft in een radiogesorek verklaard, dat volgens de inlichtingen, waarover zijn regering beschikt, het optreden van communistisch China in Korea niets te maken heeft met bevelen uit Moskou. Pekings actie was uit vrije wil ondernomen. Vopr zover bekend, verleende Rus land geen hulp aan de Chinezen in Korea. Pekings tussenkomts zou kun nen zijn ingegeven door „vrees voor invasie van Chinees grondgebied". De zeven van Landsberg In de strafgevangenis te Landsberg zitten nog zeven Duitse oorlogsmis dadigers, die ter dood veroordeeld zijn. Zij zijn uitgesloten van de am nestie, welke de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten onlangs hebben ver leend, wegens de zwaarte van hun misdaden. In West-Duitsland is nu een beweging gaande om ook voor deze nazi-misdadigers het doodvon nis te verzachten tot gevangenisstraf. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de terechtstelling is uitgesteld, omdat de advocaat te Washington in beroep is gegaan. De grote meerderheid van de af gevaardigden van het provinciale parlement van Wuerttemberg-Baden heeft gisteren de parlementszaal ver laten onder het roepen van „nazis" uit protest tegen een verzoek om cle mentie voor de zeven gevangenen. De uit veertien landen bestaande commissie vooi collectieve maatrege len van de Algemene Vergadering der V.N. zal Vrijdag haar eerste bij eenkomst houden om mogelijke sanc ties tegen communistisch China te overwegen. Een der 14 leden. Birma, heeft of ficieel geweigerd in de commissie zit ting te nemen. Een weigering van Joego-Slavië wordt verwacht. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat generaal MacArthur als opper bevelhebber in het Verre Oosten de volledige bevoegdheid heeft de 38ste breedtegraad in Korea te overschrij den. De president zei, dat het overschrij den van deze breedtegraad een mili taire en strategische kwestie is. Vol gens hem is de resolutie van de UNO waarin de strijdkrachten worden ge machtigd de breedtegraad te over schrijden nog steeds van kracht. Ambonezen weigerden zich in te schepen Toekomst niet verzekerd De „Kota Inten" en het passagiers schip „Atlantis", die Ambonese militairen uit Soerabaje naar Neder land zouden vervoeren, zijn niet vertrokken, aldus luidt een medede ling van de Nederlandse legerleiding in Indonesië aan Aneta. Deze Ambonese militairen van de Kon Landmacht. in totaal met hun gezinnen ten getale van 2000 perso nen, hadden zich bereid verklaard, naar Nederland te vertrekken, doch hun leiders voelden zich, volgens een mededeling hunnerzijds aan de com mandant der Nederlandse troepen te Soerabaje, niet geheel gerust en heb ben aan de Ambonese delegatie in Nederland, dier onder leiding staat van de sergant-majoor Aponno, tele grafisch om instructies verzocht. Eerder hadden de contingenten Am bonese militairen te Djakarta, Tji- mahi en Semarang reeds geweigerd. Zij wensten jegens het Nederlandse aanbod om naar Nederland te ver trekken een afwachtende houding aan te nemen. Via de Ambonese militairen van de K.L. te Semarang ontvingen de leiders te Soerabaja Donderdag het volgende telegram van Aponno: „Afvoer van welke aard ook zon der beslissing van de delegatie in Nederland geschiedt buiten verant woordelijkheid dier delegatie en derhalve op eigen risico. Op het ogenblik worden informatieve be sprekingen gehouden omtrent de afvoer. Zonder waarborgen van de Nederlandse regering omtrent de toekomst der Ambonese militairen na hun aankomst in Nederland wenst de delegatie de afvoer naar Nederland niet goed te keuren. In andere kampementen (dan dat te Soerabaja) wordt de beslissing uit Den Haag afgewacht ondanks de door de Nederlandse legerleiding ge geven orders voor afvoer". Tot zo ver het telegram van ADonno. Beinvloed door dit tcleeram heb ben de Am'bonese militairen der K.L. te Soerabaja geweigerd aan boord te gaan. Slechts 157 personen, wier bagage zich reeds aan boord bevond, zijn scheep gegaan. West-Duitsland krijgt ook grenspolitie De Westduitse Bondsdag heeft Don derdagavond een wetsontwerp aan vaard, waarin dé centrale regering wordt toegestaan een grensbescher mingsmacht op te richten. Dit zal het eerste onafhankelijke wapen met politiebevoegdheden van de centrale regering zijn. De grens- macht mag opereren tot een dieote van dertig km. van de grenzen. (De gewone politie staat onder controle van de afzonderlijke Westduitse sta ten). De plichten van deze macht zullen zijn: illegale grensoversteking tegen te gaan, controleren van paspoorten en „de openbare veiligheid aan de grenzen te verzekeren tegenover ge vaarlijke verstoringen van de open bare orde". Hoewel de regering de omvang mag vaststellen, is de bepaling ge maakt, dat deze de 10.000 man niet mag overschrijden. De minister van binnenlandse za ken, Robert Lehr, beschouwde het nieuwe wapen als een bescherming tegen „de bedreiging van het Oesten uit". ENGELANDS GROOTSTE VLIEG TUIG IN AANBOUW. Te Cowes op het eiland Wight is men bezig met de bouw van drie Saunders Roe „Princess" vliegboten, de grootste vliegtuigen, die tot nog toe in Enge land gebouwd werden. Een kijkje in een der enorme montagehallen van de fabriek, waar men bezig is met het aanbrengen van het eerste paar van de tien motoren waarmee ieder der drie vliegboten zal worden uit gerust. Deze Bristol Proteus turbine motoren, elk met een vermogen van 3500 PK., worden geplaatst in vier groepen van twee- en twee enkele motoren. Elke motor weegt vijf ton. Gezamenlijk zullen ze de vliegboot, die een gewicht van 140 ton heeft, een snelheid van ruim 570 KM/u geven; de actieradius zal meer dan 8000 km bedragen. Er zal voor 105 passagiers acco modate aan boord zijn De lengte van het vliegtuig is 49 meter, de hoogte ruim 18 meter en de span wijdte 73 meter. JCo-Viettie... De doorzichtigheid van het leven is misschien de eigenlijke winst van de ouderdom.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1