Een vliegtuig vol mensenleed op doorreis Rumoerige vergadering van Noordwijks V.V.V Grondtransactie aan Oranjekade heeft aller instemming Een praatje over snurken DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 L)tL l.L. EERSTE BLAD - PAGINA 2 D.P.'s naar Amerika Een vliegtuig vol mensen] eed streek gisteravond op Schiphol neer. De vrij dichte mist, waarin de Am sterdamse luchtaven Woensdagavond was gehuld, noodzaakte de K.L.M.- Constellation, die uit München kwam, aanvankelijk zijn last ut te zetten op het vliegveld van Eindho ven, maai- tenslotte kon de tocht naar Schiphol toch worden voortge zet. Zestig passagiers bevolkten even na de landing het pacsagiersrestau- rant. Zelden was dit restaurant, waarin luchtreizigers met glanzende, actetassen en onberispelijke nylons het laatste half uurtje vïoi de start plegen door te brengen, het toneel van enerzijds een aaneenschakeling van tragiek en anderzijds van zoveel nauwelijks meer uiterlijk waar te ne men vreugde over het ogenblik van een terugkeei in de wereld, dat voor deze menhen aanbrak toen ze het beton van Schiphols platform onder hun schoeisel voelen. Wederom was een groep „verplaatste personen" uit een Duits D. P.-kamp op weg naar een nieuw vaderland: de Verenigde Staten. Twaalf babies, vijftien kinderen, vier aanstaande moede, s en nog 29 vrouwen en mannen verlieten Duits land, het land. waar velen hunner zes of zeven jaar hebben doorgebracht. Dinsdagnacht hebben zij voor de laatste maal de nacht doorgebracht in het D. P.-kamp te München. Woensdagnacht zouden zij reeds bo ven de Oceaan op weg zijn naar de V.S. om een nieuw teven te begin nen. Het is de internationale vluchte lingen organisatie, die haar zorgen over deze mensen heeft uitgestrekt. Ze komen uit Polen, Hongarije, Roemenië, Rusland en de Baltische Staten. Ze zijn door de Duitsers tot dwangarbeid verplicht hebben Da chau gezien ën andere concentratie- JCaite Q.a£f j BINNENLAND Bij de in aanbouw zijnde elec- trische centrale aan de Hemweg te Amsterdam is een 28-jarige bankwer ker door een vallende ijzeren mat zo danig aan het hoofd gewond, dat hij kort daarna overleed De zeventiende grote Paasvee- tentoonstelling in Den Bosch zal op Woensdag 14 Maart worden gehou den. Zij zal omvatten: ossen, vaarzen, koeien, kalveren en varkens. Het jaarlijke landjuweel van de Federatie van Schuttersgilden in Noord-Brabant zal dit jaar te Oir- schot worden gehouden en aan het St. Annagilde te Venray. dat behoort tot de kring Land van Cuyk, is ter viering van het 300-jarig bestaan op 24 Juni een feest toegekend. Met de bouw van het eerste kamp in de Oosterpolder, het eerste gedeelte van de Zuidoostpolder, zal vermoedelijk volgende week worden begonnen. De voorlopige verblijf plaats, die plaats zal bieden aan 130 arbeiders, zal met behulp van accu's die met benzinemotoren worden geladen worden voorzien van elec- triciteit. De Duitse eenmansdnikboot, die enige weken geleden Vlissingen is binnengebracht, zal worden opgesteld op het terrein van de Marine te Vlis singen. De torpedo, die onder het vaartuig was bevestigd, is voor on derzoek naar Den Helder overge bracht. De verbinding tussen Vlaardin- gen en de petroleumhavens aan de andere kant van de Nieuwe Waterweg zal Zaterdag tot stand komen. Des morgens om elf uur wordt de eer ste overtocht met de wagenveerboot gemaakt. Prof. dr. W. E. J. Kuiper, hoog leraar in de oud-Griekse taal- en let terkunde aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, is op 67-jari ge leeftijd te Amsterdam overleden. De Nederlandse week in Ier land, van 30 April tot 6 Mei in Du blin te houden, omvat een jaarbeurs met een vijftigtal inzendingen van Nederlandse industrieën. KORT BUITENLAND. De werken van Rembrandt zijn overal. Nu heeft de schilder Alejan dro Canada, restaurateur van het Museo de Bellas Artes te Madrid, weer een werk van Rembrandt ont dekt tussen verschillende doeken, die van Irun uit ter restauratie caar dit museum waren gezonden Het doe.* is 75 bij 50 cm. groot en is waar schijnlijk tussen 1630 en 1625 geschil derd. De handtekening ir duidelijk leesbaar. De Israëlische regering is Woens dag afgetreden, nadat het parlement een motie van „geen vertrouwen" in de regeringspolitiek m. b. t. de gods dienst en het onderwijs had aan vaard. In Egypte is een nekkramp epidemie uitgebroken. De regering heeft per radio aangeraden speciale voorzorgen te treffen. De epidemie heerst ook in Soedan Uit Chartoem alleen worden reeds ongeveer 1.000 gevallen gemeld. In Canada schijnt een cynische griepepidemie te heersen; zelfs de honden worden er door aangetast. De politie te Acbury Park m New Jersey wil kleine vei-keerszon- daars niet de das om doen, maar geeft gekleurde dasser cadeau in plaats van processen-verbaal. De dassen zyn bedrukt met verkeerste kens. kampen. Sommigen hunner zijn na de oorlog weer naar hun oorspron kelijke vaderland treuggekeerd, doch kwamen later vrijwillig 'doch ille gaal) terug naar het land. waar zij zulke verschrikkelijke jaren hadden doorgemaakt, om een ander regiem, dat zij niet begeerden, te ontvluch ten. Dit was het geval met een Joods Roemeens zakenman. De Duitsers voerden hem en zijn vrouw naar Da chau in 1944. Beiden overleefden de oorlog en gingen naar Roemenië te rug. Maar drie jaar later lieten zij wederom huis, zaak en familieleden in de steek om uit te wijken naar Duitsland. Het kamp in München was twee jaar lang hun woonplaats. De Roemeen heeft een broer in New York. „Daar blijf ik'zei hij op Schiphol. „Het is het laatste land waar ik in mijn leven heen ga". Ergens bij het raam zat een vroe gere inwoner van Charkov met zijn Poolse vrouw en 7 maanden oude baby Mijn nationaliteit? „Russisch". In 1943 naar Duitsland in het kader van de „Arbeidseinsatz". Twee jaar later door de Amerikanen bevrijd. Waarom ik niet naar Rusland terug gegaan ben? „Mijn vader stierf in Si berië. Hij bezat vroeger wat land. Het werd afgenomen. Het huis in brand gestoken. Twee broers werden BIOSCOPEN De films voor de komende week zyn door de Kath. FU.il ."entrale als volgt gekeurd: Casino: „Genadeloze afrekening", 18 jaar. Lido: „Misdaad achter het vJpt- licht", 18 jaar. Luxor: „Vrij op erewoord", 18 ir. Trianon: „Nancy go:-s to Rio", 18 jr. Rex: „Mensensmokkel", 18 jaar. ver naar Amerika. Ik heb nog fami lie in Maryland. Een beroep heb ik weliswaar niet, maar wel twee han den En zo heeft elk dezer D. P.'s zijn lijdensweg gevolgd. Een Tsjechische rabbijn, die een voorlopig contract in Amerika heeft gekregen. Hij kwam in de oorlog in Oostenrijk terecht, maar wist weer naar zijn land terug te komen. De oorlog kwam ten einde; hij leefde enige tijd gelukkig. Maar de dag kwam, dat hij andermaal naar Oostenrijk ging, thans uit eigen vrije wil. Ook voor hem doemde het D.P.-kamp in München op. Vandaag Eindhoven en Schiphol. Morgen Amerika. De groundhostesses, die juist haar diploma's hebben behaald, kwamen handen tekert om deze voor elk ge baar dankbare reizigers het korte verblijf op Schiphol aangenaam te maken. Er werd gesjouwd met kin derstoelen, er werden maaltijden aangedragen, fruit, gebak, melk, kin- Babies werden gewiegd derspenen, en buit:n werd de Constellation bij van mijn getankt. „Hier is het al het paradijs", weggevoerd. Ik heb zei de Roemeen. Om half twaalf nooit meer wat van hen gehoord. Zou startte het vliegtuig met bestemming ik dan naar Rusland teruggaan? Lie- New York. GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN Gisteravond kwam de raad in openbare zitting bijeen. De heer Vi- ven was wegens ziekte verhinderd. Bij de bespreking door B. en W. van de stand van zaken bij de woning bouw voor grote gezinnen, sprak de heer Fortanier er zijn voldoening over uit. dat het college in deze dili gent is. Bij de mededeling, dat B. en W. ter plaatse een vergunning had af gegeven voor de inrichting var. een showroom op grond van een verkla ring van de Kamer van Koophandel te Leiden, ageerde de heer Korthals fel tegen de handelwijze van het college, daar het zich had ingelaten met een kwestie, die nog in harden was van de rechler. Wat is de re den, dat Voorschoten écn van zijn schaarse woningen beschikbaar stelt voor een bedrijf uit Leiden? De af gegeven vergunning kon volgens spr. in ieder geval ir vloed hebben op het rechtsgeding. Spr. wilde het stellen van een motie achterwege laten, maar zou de zaak toch niet als afgelopen willen zien. Het verzoek van de Ned. Kam- peerraad om' een subsidie als bijdra ge in de kosten van in standhouding en verdere opbouw van het werk dezer vereniging, werd ingewilligd. De jaarlijkse subsidie zal bedraden 25.met ingang van het jaar 1951. Bezoldigingsregeling De ontwerp bezoldigingsregeling, waarover in de vorige zitting nog geen besluit werd genomen, werd thans zij het dan met enige wijzi gingen in details aangenomen. De leden van de raad, welke zitting hebben in de Commissie van Geor ganiseerd Overleg deden het voor stel, om een motie in te dienen om daarmede aan te tonen, dat de me thode om via de schaal van het in wonerstal verbetering te zoeken niet juist is, maar dat de enige juiste methode om verbetering der loon schalen te verkrijgen ligt in de waardering van de gemeente naar haar aard en niet naar het inwoner tal. De voorz. achtte dit niet het juiste tijdstip om de motie in te dienen. Hij stelde voor. om de mo tie aan te houden. De heer Dekker zeide. dat er alle moeite voor moet worden gedaan om in klasse II te komen. Deze spr. wilde de aangele genheid brengen onder de aandacht van het College van Rijksbemidde- laas. De heer Korthals stelde voor eerst in deze het prae-advies in te winnen van het college van B. en W. en het daarna te besnreken. Over dit voorstel werd gestemd en het werd aangenomen met 75 stem men. Bij de behandeling van het voor stel tot het aangaan van een reke ning-courant overeenkomst met de N.V. Slavenburg's Bank wem' over gegaan tot besloten zitting. Na her opening deelde de voorz. mede, dat het betrokken voorstel wordt aange houden tot de volgende vergadering, verordening inzake de gastarieven- Het voorstel tot wijziging van de apparatenen meterhuren van het gasbedrijf werd aangehouden tot de volgende vergadering. Het voorstel var de aankoop en verkoop grond in de omgeving van de Oranjekade. zoals in ons blad van gisteren uitvoerig besproken, kreeg de instemming van alle leden. De heer Schrama sprak er zijn vreugde over uit, dat de gemeente er in ge slaagd was dit terrein in haar bezit te krijgen, waar de heer van der Hulst nog aan toevoegde, dat de prijs voordelig was. Rondvraag. Naar aanleiding van het tragische ongeval met de brandweer van Vlaardingen vroeg de heer Schrama zich af, hoe het nu gaat met de ver zorging van de achtergebleven ge zinnen? Speciaal met betrekking tot Voorschoten vroeg spr. of hier ter plaatse in voorzien is. De voorz. deelde mede, dat de plaatselijke brandweer volkomen verzekerd is. e heer Buwalda vroeg naar de mogelijkheid om de witte streep voor het verkeer op de Leidseweg vanaf het Raadhuis door te trekken tot het Vernédepark. Deze kwestie zal wor den bezien. Mevrouw Rornijn had verschillen- vragen. Allereerst informeerde j naar de stand van zaken aan gaande hit „Gezondheidscentrum", waarop de voorz. antwoordde, dat hieraan wordt gewerkt en dat er binnenkort meer kan worden mee gedeeld. Daarna hield spr. een pleidooi voor woningen voor ouden van dagen, hiermede tegemoetkomend aan het pleidooi van de heer Fortanier voor woningen voor grote gezinnen. Zij besprak voorts de sanering van de Bloklaan door de gemeente. Deze woningen zijn merendeels reeds on bewoonbaar verklaard, maar daar mede zijn er nog geen nieuwe en daarbij komt. dat nieuwe woningen in huurprijs veel hoger liggen, het welk voor de bewoners weer de no dige finantiële moeilijkheden- h:eft. De heer van der Hulst had met genoegen geconstateerd, dat de kabel voor de verlichting was gearriveerd. De lampen branden echter nog niet? 'De voorz. antwoordde, dat hier bin nenkort aan gewerkt zal worden, immers de huizen in de nieuwe wijk moesten ook van dienstleidingen en aansluitingen worden voorzien Denk aan de Etalageverlichting! De Economische Controledienst heeft reeds enkele malen de etalagever lichting in Voox'schoten gecontro leerd. Bij de eerste controle werden 20 overtredingen geconstateerd, bij de tweede nog tien. Hieruit blijkt, dat nog niet voldoende bekend schijnt te zijn, dat de etalageverlich ting slechts ontstoken mag worden vanaf zonsondergang tot half negen. Indien bij een nieuwe controle weer overtredingen geconstateerd zullen worden, zal van gemeentewege, op bevel van de instanties in Den Haag tot afsluiting van de electriciteit moeten worden overgegaan! HILLEGOM Bouw van nieuwe beurs begon nen. De N.V. Panagro te War mond, aanneemster van de Nieuwe Beurs, is met de bouw begonnen. Waar de firma een even groot be lang heeft bij zo snel mogelijk af werken, zal getracht wordert zelfs binnen de vastgestelde datum gereed te komen. LÏSSJF Demobilisatie-avond. Vijf en veertig gedemobiliseerde militairen die in Indonesië waren geweest, werden gisteravond met hun ouders feestelijk door het demobilisatie comité ontvangen Op deze bijeen komst waren het voltallige college van B. en W„ overste aalni. Cronen- burg, kapitein veldprediker Pellen- boer en vertegenwoordigers van de thuisfronten aaanwezig. De voorz., de heer Strik, getuigde in zijn ope ningswoord van de waardering voor hetgeen de militairen in Indonesië onder zulke moeiliike omstandighe den hadden verricht. Burg de Graaf herdacht de ge vallenen en releveerde de moeilijke tijd, die de militairen hebben door gemaakt. Spr kon zich indenken, dat zij zich bij de ontwikkeling van de gebeurtenissen overzee vaak heb ben afgevraagd: Waarom? Het rege ringsbeleid was voor niet ingewij den vaak onbegrijpelijk, maar hij was er van overtuigd, dat de opoffe ringen van de militairen niet tever geefs zijn geweest. Spr. verwacht thans de steun van de strijders op het burgerlijk front. De verdere avond stond in het te ken van amusement. De „Ware Ja- ca's" zorgde voor muziek, Ar ie West- Gisterenavond vond in rest. „De Zeeléeuw" dc eerste algemene leden vergadering van V.V.V. plaats in dit jaar. Dö interne moeilijkheden en span ningen in V.V.V., waarover wij in December reeds schreven, waren nog niet geluwd. Ook de besloten verga dering, enkele weken terug gehou den, bleek geen bevrediging te heb ben gegeven, hoewel het rapport, sa mengesteld door de commissie van onderzoek, de ernstige klachten van de secretaris jegens de voorzitter on gegrond had verklaard. Twee leden uit de commissie hadden geweigerd dit rapport te ondertekenen, t.w. de heren. Marijt en Visser. Bij het be stuur was een brief ingekomen, waarin twaalf leden, alle hotelhou ders, hun lidmaatschap opzegden, daar''zij samenwerking met de secre taris verder onmogelijk achten. Dit Was het voorspel van de gisteravond gehouden vergadering. 5 Leden van het bestuur ontbraken achter de groene tofel, daar zij het lidmaatschap Opgezegd hadden. Het was de vice- voorzitter, de heer Merkelbach, op Wiens schouders de ondankbare taak rustte om de vergadering te leiden, daarfde voorzitter ontbrak. fös~het jaarverslag van de secreta- taris moest volgen het verslag van de penningmeester, maar daar de heer. Th. Verloop niet aanwezig was, wegéns bedanken voor het lidmaat schap, moest dit achterwege blijven. De kwestie secr. contra voorz. - De heer Merkelbach memoreerde, dat dé commissie van onderzoek on der voorzitterschap van de ere-'voor zitter. burgemeester G. F. W. var Berckel haar rapport, waarin de eindconclusie was vervat, dat de be zwaren en klachten van de secretaris jegens de voorzitter ongegrond wi ren, had aangeboden op de besloten vergadering. Na deze vergadering bleek" het echter voor de voorz. en enkele andere bestuursleden onmoge lijk te vergaderen met een bestuur, waarin de secr., de heer Van der Wilk, gehandhaafd bleef, daar deze nlet-van zins was zijn verontschuldi ging aan te bieden. De heren Droogh en Merkelbach hadden, daar er zo vele zaken op afdoening wachtten, met beide partijen onderhandeld, waardoor, het mogelijk werd het drukken van de kamerlijst voortgang te. doen vinden. Men besloot het be stuur te reorganiseren. Daar echter bij een reorganisatie de begroting en bestuursverkiezing weer teniet den worden gedaan, achtte spr. het beter deze zaken af te handelen na de reorganisatie. Het reorganisatie plan is besproken met de burgemees ter en de voorz., do_ch_ door het be danken van 5 bestuursleden kan ook hier nu niets van terecht komen. Spreker wenste daarom het oordeel van de vergadering te vernemen over het feit. dat de secretaris zijn excuses niet het aangeboden na het aannemen van het rapport Onenigheid over het rapport. De heer v. d. Wilk wenste toe te voegen, dat de tussentijdse bestuurs vergadering op het laatste moment telefonisch afgelast was geworden en dat hij het volstrekt niet eens was met het opgestelde rapport. De heer Herner merkte op, dat het rapport was aangenomen, nadat de ere-voorzitter zijn ere-functie had verbonden aan het al of niet aanne men. De persoon van de burgemees ter werd door de vergadering van zo grote waarde geacht, dat het rapport erd aangenomen. De heer Merkelbach antwoordde, dat de zaken zo niet goed werden voorgesteld. Wanneer men iets niet juist had bevonden in het rapport en in de eindconclusie, dan had men hierop kunnen reageren. De heer Schneider vond het niet van volwassenheid getuigen, om ja te knikken, wanneer men het met de zaak niet eens was en wilde de per soon voor de ere-voorzitter buiten de discussie laten. Spreker vroeg of de heer Van der Wilk zijn onparlemen taire houding ook gemotiveerd had? De heer v. d. Wilk antwoordde, dat strikt de hand gehouden werd aan de op schrift gestelde klachten, maar dat er veel meer klachten waren, welke spr. niet op de besloten verga dering mocht behandelen. Spreker motiveerde zijn houding reeds op de besloten vergadering, toen hij zeide geen genoegen te nemen met het uit gebrachte rapport. De heer Wenke- bach, aldus de heer v. d. Wilk, is voor mij onaanvaardbaar als voorzitter. De heer Visser vroeg, hoe het mo gelijk is. om de voorz. excuus aan te bieden, nu deze bedankt heeft. De heer Heruer stelde voor. dat iet gehele bestuur aftreedt, daar de sa menwerking en eensgezindheid steeds slecht is geweest. Na de stemming bleek, dat van de 93 leden 66 vonden, dat de heer v. d. Wilk geen excuus behoefde te vragen, 23 meende van wel, 4 leden brachten hun stem blanco uit. Hierop schorste de vice-voorzitter de vergadering, om na de schorsing mee te delen, dat het bestuur beslo ten had af te treden. Hij wenste van de vergadering nieuwe voorstellen. Verkiezing zonder bestuur. De heer v. d. Wilk stelde hierop als candidaten 3 hotelhouders, te weten heren Droogh, Lindhout en Schalks; drie huizenverhuurders, de heren Disser, Marijt en v. d. Wilk en drie middenstanders uit een candida- tenlijst van 6 (de heren J. Steen, H. Vis. Beuk, v. Stein, Balbergen en Poortier. Na de stemming bleken in het nieuwe bestuur te zitten de he ren Droogh, Lindhout, Schalks, Vis ser, Marijt, v. d. Wilk, J. Steen, A. Beuk en Poorti.er. De secretaris betreurde, dat er geen grote hotelhouders zitting hadden, doch dit bleek niet mogelijk door het bedanken als lid. Getracht zal wor den een neutrale figuur als voorz. te doen verkiezen. De.heer Merkelbach verliet hierop de bestuurstafel, aange zien hij zich niet herkiesbaar stelde als voorz. De heren Droogh, Lindhout en Schalks wilden wel in het bestuur plaats nemen, met dien verstande, dat het voor een korte tijd zou zijn, totdat de reorganisatie zou hebben plaatsgevonden. De scheidende vice-voorzitter werd hierna door de secretaris bedankt. Na de bestuursverkiezing nam de heer v. d. Wilk het woord over de a-s. Bloemenfeesten, waaraan hard gewerkt moet worden. De heer v. d. Staak heeft bedankt als secretaris voor het Bloemencomité en de spr. stelt voor dit werk te laten verrich- WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). HIER EN DAAR ZONNESCHIJN. In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met plaatsélijke opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelij ke richtingen. Vannacht een kleine kans op nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. zaken, VW betreffende, wende mén zich tot dit adres. Wij vernamen verder, dat ook dit jaar weer een bloemenfietsralley, waarvan de primeur vorig jaar zo is ingeslagen, zal worden gehouden. Waarschijnlijk zal deze ralley plaats vinden op Hemelvaartsdag (3 Mei). Ook zullen weer wedstrijden in het leggen van mozaïken door particu lieren en scholen worden uitgeschre ven. Aanbesteding. Bij de openba re aanbesteding van het leggen van een riolering in plan Zuid (net ter rein waar de 50 nieuwe woningen worden gebouwd) was de firma v. d. Bron Visser te Den Haag de laagste inschrijver met f 47.441,—. Aan deze firma is het werk gegund. SASSENHEIM Gemeenteraad. De raad van de gemeente komt Dinsdag 20 Febr. om 8 uur in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt o.a.: wij ziging reglement burgerlijk arm bestuur, benoeming lid burgerlijk armbestuur, tijdelijke rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. gemeenten, deel neming aandelen kapitaal N.V Elec- triciteitsbedrijf H.L.S., maatregelen inzake de bezoldiging van het ge meente-personeel, verhuur gedeelte schooltuin aan mevr. wed. Wijntjes, wijziging huisvuil- en vuilnisem- ten door zijn dochter tegen een iaia- i merretributie-verordening, premie ris van 80 per maand. Het kantoor woningsplitsing C. t v - zal in het informatiebureau worden verhu®r tennisbanen. J. Kiebert en gevestigd, zodat zij ook daaraan haar krachten zal kunnen geven. De heer Hemer wees op de finan ciële positie. Ook de heer Droogh wil de dit niet direct besluiten. Twee le den uit de vergadering stelden zich hierop garant voor 230. Inbraak. In de nacht van Maan dag op Dinsdag is ingebroken in het pand Oude Zeeweg 42. Door het in slaan van een ruit in de afd. Boek handel kon de deur worden ge opend, waarna de ongewenste be zoekers het gehele complex hebben doorgesnuffeld, waarbij zij een buit van pl.m 350.— aan geld hebben meegenomen. Ook is getracht de deur van het Informatie-bureau van V.V.V. te forceren, doch hierin kon men blijkbaar niet slagen en bleef de schade beperkt tot een vernielde ruit. De politie stelt een ernstig on derzoek in naar de daders, NOORDWIIKERHOUT „St Damianus". In een leden vergadering van het Ziekenhuisver- plegingsfonds „St. Damianus" bracht de penn. verslag uit over het afge lopen jaar. De inkomsten over dat jaar bedroegen f 1416,26 en de uit gaven f 1231,80. Batig saldo f 184,46. Met dit batig saldo is het reserve fonds gestegen tot f 2788,78 De af tredende bestuursleden H van Kam pen en van Diemen werden herko zen. Met algemene stemmen werd de heer van Kampen wederom tot voorz herkozen. V.VV Wegens vertrek naar Rotterdam heeft de heer Visser, die benoemd was tot administrateur van V.V.V. zijn functie niet kunnen aanvaarden. Deze functie wordt nu waargenomen door de heer van Buijtenen, Herenweg 6. Voor alle Geboren; Driksje Cornelia, dr van J. G Vos en M. J. Tijsen; Cornells Willem,n zn van J. W. Brouwer en C. M. Schouten; 'Margaretha Alida Geertruida, dr. van J. P. Belt en M. A. Klaver. Overleden: Erik Cusell, 3 jaar., ZOETERMEER Biljarten. De uitslagen van de biljartwedstrijden tussen de Jonge Prins 1 en Raedthuis 1 gespeeld voor de dorpencompetitie luiden als volgt: C, van LeeuwenG. Schu ring 11; C. KeyzerA. A. Greve 02; W. v. DuijvenbodeB. Greve 20; J. HennekenJ. Smit 20; mitsdien 53 voor Jonge Prins. Cursus Gezinszorg Het bestuur van de Gezinszorg heeft een cursus geopend voor jonge meisjes. Aap deze cursus wordt door 13 meisjes deelgenomen. De pater, plaatsver vanger van onze zieke pastoor, zorgt voor de geestelijke zijde - an de op leiding. Zusters verzorgen het koken en naaien en Zuster de Backer (wijkzuster) zal de gezondheidsleer behartigen. Gisteren is de cursus ge opend door de voorz., de heer A. J. Vollebregt. Wilt U iets weten Vraag: Hoe moeten kippen veren behandeld worden, om ze geschikt te maken voor bedvulling. Antwoord: Op de fabrieken, die zich nïet de verwerking van kippen- veren bezig houden worden deze als volgt behandeld: wassen, stomen, desinfecteren, opstomen. geest voor gezellige praatjes en ver der werden er films vertoond. Tot slot spraken de aalm. en de veldprediker enkele opwekkende woorden. Geboren: George Cornells Gerar- da, zn van C. J. v. d. Zon en M. C. v. d. Berg; Gerardus Wilhelmus zn van Th. H! v. d. Burg en A. A. Meeu wenoord; Maria Margaretha Elisa beth, d. van A. G. F. Konings en C. M. Hoven; Simon Petrus Maria, zn van J. Langeveld en C M. Smit; Geertruida d. van P. Boogerd en G. v. d. Horst; Maria Jacoba d. van J. J. Kuipers en M. Vonk; Johanna An- tönia Wilhelmina, d van F v. d. Ploeg en Chr. H. Schreiber; Adria- nus Andreas Georgius zn van M. J. van Kesteren en E. W. Beijk. Getrouwd: W. Elderbroek te Hille- gam en H. van der Leeden. Overleden: Wilhelmus Arnoldus Bal, 83 jaar, wedn van M. Th. Souljé; Leonardus Hubertus van Stein, 71 j. wedn. van E. Stet Er zijn altijd weer mensen die bij hun dokter raad komen vragen over het snurken. Van hun echtgenoot of echtgenote, wel te verstaan! Geluk kig is de tot nu toe schaarse litera tuurbron betreffeivde het snurken onlangs rijker gaan vloeien, omdat er belangwekkende onderzoekingen over het slapen zijn gepubliceerd, waarin ook het hinderlijke euvel van het snurken behandeld is. Allereerst zullen we nagaan waar het verschijnsel snurken, weten schappelijk gesproken, uit bestaat. Dit is dan het geluid dat tot stand komt wanneer het palatum molle, of wel weke gehemelte, gaat trillen bij het langsstrijken van de ingeademde lucht Meestal heeft dat plaats wan neer de mond geopend is, hoewel het, naar een ieder wel weet, ook kan gebeuren dat gesnurkt wordt bij gesloten mond. Het weke gehemelte is dat gedeel te van het dak der mondholte waar in zich geen hard beenweefsel be vindt, zoals in het harde gehemelte het geval is Het weke gedeelte be vindt zich achterin de mond, terwijl 'het harde stuk meer naar voren ge legen is. Het is een dubbele slijm- vlieslaag, die spierbundels bevat; door middel van die spieren kan be weging plaats hebben, zo kan bijv. de huig, het bekende aanhangseltje van het weke gehemelte, door spier werking omhoog worden getrokken. Wanneer de spieren ontspannen zijn, zakt het zachte gehemelte omlaag en in die slappe toestand kan het ge makkelijk in trilling geraken wan neer er lucht langs strijkt Maximale ontspanning nu heeft plaats bij diep slapen, vandaar dat juist dan het verschijnsel van snurken optreedt. De nieuwe onderzoekingen over het geheimzinnige proces van het slapen hebben o.a. aan het licht ge bracht, dat het slaaptype, waartoe men behoort, in hoge mate bepaalt of men al of niet tot snurken neigt. De goedmoedige, gezellige evenwich tige mensen, die graag lang slapen, slapen meestal diep en ontspannen. Zij snurken er lustig bij. De sportie ve, opgewekte typen hebben weini/ slaap nodig, maar zijn 's morgens direct fris en levenslustig, qjndat hun kortdurende slaap intensief er. verfrissend was, ook zij snurken met animo. Een derde groep mensen echter, die tot het overgevoelige, nerveust type behoort, zijn om zo te zeggen beroeps-slapelozen, zij kunnen zich 's nachts ook niet voldoende ontspan nen, slapen oppervlakkig en snur ken niet. In New York is een „sleep-shop" een winkel die voorzien is van aue mogelijke en onmogelijke middele: om een rustige slaap te bevorderen Daar hoort ook een „anti-snore- strap" bij, een band die men over dc wegzakkende onderkaak kan Tv'"-'"" in de hoop, dat het snurken dan min der goed mogelijk wordt. Zo u kan men dan aan de wederhel n bieden en vriendelijk verzoeken te gebruiken. Meestal zal het er echter wel bij blijven dat nien de snurkende we derhelft af en toe een duwtje geeft om wakker te worden. Dit Helpt eventjes, maar pleegt niet afdoende- te zijn. Een bekend New York's arts wiens mening men over dit pro bleem vroeg, zei dat hij er geen an dere raad op wist dan dat de echtge noten in een verschillend deel van het huis gingen slapen, of, als het met het snurken heel erg was, in een verschillend deel van de stad! Men moet stoppen en voorrang geven aan het verkeer op de andere weg-

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2