BEURS - Q VERZICHT Als verstekeling in een vliegtuig de Oceaan over Wat een vliegende reiziger zoal pleegt te vergeten WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA J IN CANADA WAS HET HEM NIET BEVALLEN Ging er op de bonne fooi" heen Maandagavond stond de douane op Schiphol wel even raai tc kijken, toen er uit het vrachtvliegtuig van de K.L.M. dat kort tevoren van New Foundland komende, op vaderlandse bodem was neergestreken, een vei stekeling stapte. De eerste verstekeling, voor zover wij konden nagaan, die ae ipis over de Oceaan per vliegtuig heeft ge maakt. Het is de 28-jarige Amsterdammer J. van den Heerik, 'n avontuurlijke knaap, die in September van het vo rige jaar op goed geluk met een En gels koienschip naar Canada toog, en nu bij gebrek aan geld maar tussen een lading vliegtuig banden en andere vracht in een KLM-tocstel naar huis terugkeerde. Het verhaal. Een verslaggever van het ANP heeft de verstekeling thuis opge zocht Het verhaal van zijn avon tuurlijke reis luidt als volgt: „Ik werkte in Amsterdam bij een expeditie-firma en kreeg veel vracht van emigranten te verzorgen. Daar door ontwaakte bij mij het vorlangen om ook eens een kijkje over de. Oceaan te nemen. Maar ik had waar schijnlijk niet voldoende inlichtingen ingewonnen, anders was ik nooit in het najaar naar Canada gegaan. Ik vroeg, en kreeg, een toeristenvisum en als werkend passagier maakte ik de overtocht aan boord van een Én- gels koienschip. Met .vijfentwintig dollar op zak, stapte ik op Canadese wal. Mijn vi sum was zes maanden geldig. Het was mijn bedoeling van die tijd gebruik te maken om het land te le ren kennen en de mogelijkheden, die er zijn, te onderzoeken. Zou Canada mij bevallen zijn dan had ik daarna mijn vrouw laten overkomen, maar Caflada beviel mij niet. Het is een hard land met slechte sociale voorzie ningen en vooral in de winter is het een toer om een goede „job" te vin den. In de zomermaanden is het er goed. Dan is er een tekort aan land arbeiders en worden er iioge 'onen betaald, ook in de industrie. Maar zodra het werk op het land ten ein de is dalen de lonen tot bijna de helft. Een deel van de industrie sluit zelfs. Ik kwam er in September aan, juist bij het begin van de slechte t;jd. Vooral de eerste twee maanden heb ik een harde dobber gehad, later had ik de slag beter te pakken en lukte het mij om mijn kostje oijeen te scharrelen, door dan eens hier, en dan eens daai een paar weken te werken. Ik heb op die manierhet land goed leren kennen en veel ge reisd. Toen het einde van mijn verblijfs vergunning in zicht kwam, besloot ik echter naar huis terug te gaan. Ik had 120 dollar opgespaard en hierme de gewapend ging ik op zoek naar een schip om ook de terugreis als werkend passagier te maken. Ik ging al de Canadese havensteden af maar kon geen schip vinden. In de win ter zijn enkele havens dicht gevro ren en die havens, die nog open zijn hebben, in deze tijd maar weinig scheepvaart. Een Nederlands schip vond ik nie' en de buitenlandse schepen wilden mij niet als werkend passagier meenemen. Toen besloot ik het te proberen met een vliegtuig. Ik dacht te kunnen „liften" met een vrachtkist of anders iemand te vin den, die bereid was mij de 300 dollar voor de overtocht te lenen. Ik kwam tenslotte op het vlieg veld Gander op New-Foundland te recht, waar ik wist, dat K.L.M.-vlieg- tuigen passeren. De vrachtvliegtuigen mochten mij niet meenemen en voor de passa giersvliegtuigen had ik geen geld. Na verscheidene vergeefse pogingen verliet ik dus Gander maar weer en ging naar de hoofdstad van New- Foundland, St. John, waar ik werk vond om in mijn levensonderhoud te voorzien. Zaterdag jl. kreeg mijn verlangen naar Nederland mij echter zo sterk te pakken, dat ik op de trein stapte .en opnieuw naar Gander ging. Douane in de armen gelopen. Ik besloot nu als verstekeling de reis te maken. Eerst dacht ik te gaan met een clipper van de Pan Ameri can World Airways, Deze maken tussenlandingen op Gander en de pas sagiers krijgen dan gelegenheid zich wat op te frissen in het restaurant. Omdat Gander uitsluitend uit ba rakken bestaat en de douane het er in de felle koude met de controle bui ten niet zo nauw neemt, dacht ik wel eens kans te hebben mij tussen de passagiers te mengen als zij van het restaurant weer naar het vliegtuig zouden lopen. Toen een clipper met bestemming Europa was geland, ver school in mij tussen de barakken met het plan te voorschijn te komen op het moment van vertrek. Ik had ech ter lelijk pech, want toevallig was er ditmaal wel een douanebeambte buiten en toen ik mijn kans schoon zag, liep ik net in zijn armen. Ik wist mij met een smoesje te red den, maar mijn kans om in het vlieg tuig te komen was verkeken. Voorzichtig informeerde ik links en rechts en zo hoorde ik, dat Zondag avond kort na elkaar twee vracht vliegtuigen van de K.L.M. op Gander een tussenlanding zouden maken. Tijdig was ik op mijn post en toen het eerste vliegtuig was geland mengde ik mij onmiddellijk ik droeg ook een overall tussen het grondpersoneel en poogde op deze wijze binnen te komen. Ik kreeg ech ter geen kans dit onopvallend te doen, vooral niet, omdat ik al ge merkt had, dat de douane en de mi litaire politie mijn plannetje „door" hadden. Tweede keer beter. Zij doorzochten tenminste het toe stel grondig toen het klaar was voor het vertrek. Ik had mij inmiddels in een tankauto verstopt en wachtte ge duldig het tweede toestel af. Dat kwam tegen half elf en nu lukte het mij binnen te komen. Brutaalweg deed ik of ik het stuwen van de la ding moest controleren en het Cana dese grondpersoneel liet mij rustig mijn gang gaan, zonder twijfel er van overtuigd, dat ik tot de K.L.M.-men- sen behoorde. Toen ik even alleen in het vlieg tuig was, zag ik kans een deel van de schuiven en er onder te kruipen. De ruimte die ik had was maar heel klein. Ik zat er als het ware opge vouwen. Nauwelijks had ik mij zo verstopt of de marconist kwam uit de cockpit, nel een halve minuut te laat om mij te ontdekken. Een spannende paar uren braken aan. Bij het proefaraaien bleek een der motoren niet helemaal in orde en een hele poos dacht ik, dat wij tot de volgende morger. zouden blijven staan. Alleen bij de idee kreeg ik al kramp. Maar het euvel bleek ver holpen te kunnen worden en juist toen ik dacht: „Zo dadelijk gaan wij", klommen douanebeambten, po litiemensen en de vertegenwoordiger van de KLM het vliegtuig in. Zij hadden kennelijk gemerkt, dat ik zoek was en twijfelden er niet aan of ik zat in het vliegtuig. Langer dan een half uur hebben zij ieder hoek- j je en gaatje besnuffeld en met hun zaklantaarns beschenen, zonder mij echter te vinden. Mijn schuilplaats bleek onzichtbaar te zijn. Kort daarna zaten wij in de lucht en was de reis begonnen. Ik heb nog ongeveer vierenhalf uur gewacht en toen ben iktnaar te voorschijn geko- mocht pakken en naar huis mocht gaan, waren zij accoord. En nu. Nu is mijn grootste zorg om hier weer een baan te vinden, die mij in de gelegenheid stelt mijn schuld aan de K.L.M. af te betalen". Het was overigens niet de eerste maal, dat dez^ avontuurlijke Am sterdammer als verstekeling reisde. In 1943 was hij als gedwongen arbei der in Duitsland. „Daar beviel het mij helemaal niet" zo vertelde hij ons „en op een goede dag ben ik maar in een Wehrmachtsgoederen- trein gestapt. In het hol van de leeuw ben je vaak het veiligst, redeneerde ik toen. De trein maakte wel een om weg, want ik kwam tenslotte in Bor deaux terecht mar vandaar gingen ook weer treinen naar Nederland". OUDERWETSE LOCOMOTIEF PUFT DOOR „HET IJZEREN GOR DIJN". Tussen de Sovjet-Russi sche zonegrens in Berlijn en een klein goederenstation in Spandau rijdt een ouderwetse locomotief met enige goederenwagens op een 8 km lang traject. Met regelmatige tus senpozen tuft dit treintje langs de Britse sector om voedsel en brand stof naar Spandau te vervoeren. De ze spoorlijn is de enige nog in parti culier bezit zijnde trein in Berlijn Eén van de drie locomotiefies die de Maatschappij bezit op haar tocht naar Spandau. U nadert een school, wegversmalling U.N.A.C. SCHENKT VIJF CRECHES VOOR ISRAEL. Maandag is te Franeker in de oude studentensocië teit „de bocht fen gune" een gift van U.N.A.C. (United Nations Appeal for Children) aan O.S.E. (Oeuvre Secours aux Enfants) overgedragen. Deze gift bestaat uit een tweetal complete creches en de inrichting voor nog drie andere creches. In gezelschap van twee dames in Friese klederdracht en met als ach tergrond de nieuwe creche: links Prof. Mr R. Kranenburg, voorzitter van het Nederlandse U.N.A.C.-comi- té; rechts Prof. Dr E. Minkowski, voorzitter van de Wereld O.SE. Iedereen was vriendelijk. De bemanning was erg aardig voor mij en had direct wat te eten eh te drinken. Natuurlijk moest ik mijn verhaal in geuren en kleuren vertel len. Ook op Schiphol was men eer verbaasd dan boos. Ik heb een stuk moeten tekenen, dat ik bereid was zo spoedig mogelijk de reiskosten f 1200 aan de KLM te betalen. De douane en marechaussee hebben mij langdurig ondervraagd. Iedereen was vriendelijk en toen ik op een goed ogenblik vroeg, of ik de bus En hoeveel dat vandaag zoel opbrengt Op het met duizend-en-een arti- orkest) en schoenen in alle maten, kelen volgepakte toneel in hel ro- j Een paar damesschoenen, klonk kerige zaaltje van café „Het dorstige het over de hoofden der kopers. Hert" te Amstelveen, stonden gister- I Welke maat?, riep een stem. middag veidu-meester J. Mcerkoert Tussen zes-en-dertig en twee- en zijn assistent met tropenhelmen en-veertig! was de repliek /an vei- op hun warme hoofden een grote lingmeester Moerkoert. kartonnen doos met herenhoeden en Zij gingen weg voor drie gulden enkele verdwaalde tropische hoofd- naar een dame, die waarschijnlijk deksels te veilen. Op een ve hoog- negen-en-dertig had en die er zich de plankier bewogen zien, gewa- j vandaag al niet meer in verdiepen zal pend met een soort prikkebeen- vang- of haar nieuwe bezit eens in Kaap- net aan een bijzonder lange steel een stad, Buenos-Aires of Stockholm controleur en een portier in uniform van de K.L.M., die uit de samenge pakte schare van zeker /ïerhonderd koopgrage toeschouwers met bedie- ven gebaren het „handgeld" binnen haalden op al datgene, wat niei ter veiling kwam en voor meestal goe de prijzen van de hand ging. De afdeling gevonden voorwerpen van de KLM veilde in „Het dorstige Hert" de rijke oogst van alles, wat in 1949 in haar toestellen en naar ap partementen op Schiphol achter bleef en waarnaar eigenaars om on begrijpelijke redenen geen navraag meer deden. Dat iemand desnoods berust in het verlies van een zonne- of gewone bril, een feit waarvan grote doos vol getuigde, laat zich nog denken. Maar wie de aarde is omgereisd met een manshoge bamboe-boog met pij len of een eeuwenoud indrukwek kend ganzenroer, zal toch allicht iets van zijn verlies bespeuren. De drieduizend artikelen, die de vendumeester er deze •miltjag door- hamerde, bewezen echter het tegen deel Parapluies en wandelstokken per bos vooi vijf of tien gulden, een bedrag, dat een bundel rozenkran- zer. amper haalde Hoeaen en sjaals per doos voor dertig, veertig gulden, uii alle delen der wereld samenge komen en achtergebleven op Schip hol Kapstokken vol dames- en he ienregenjassen, windjacks en wol- Ipn vesten, die dikwijls tegen onbe grijpelijke prijzen var. de hand gin gen en waarbij men zich kon afvra gen, waarom men hier voor vaak verre van onberispelijke kleding tot bedragen bood, die bijna gelijk waren aan prijzen voor nieuw. Honderden keren in enkele uren kon men de vendu-meester na een droge hamertik horen vragen: „hoes-de-naam?" En onvermoeid werden de spullen voor het forum gebracht Een hor loge, dat niet liep, zilveren poeder dozen, twee maracas (voor rumba- KATHOLIEKE HOOFDARBEIDERS VERWEREN ZICH werd aangetrokken. Van 7 tot 42 dagen herhalingsoefeningen Bij Koninklijk Besluit is de duur het verblijf in werkelijke dienst vastgesteld voor de herhalingsoefe ningen in 1951. Voor korpsraals en manschappen van de 7-Decemberdivisic en van de tweede divisie bedraagt de duur van het werkelijk verblijf in dienst 28 dagen; voor onderofficieren en som mige nader aan te wijzen catego rieën korporaals 42 dagen. Voorts zullen dienstplichtigen van dertig bataljons infanterie, zes afdelingen lichte luchtdoelartillerie en van 22 staven van oorlogsbevelhebbers en territoriale commandanten worden opgeroepen voor herhalingsoefenin gen met een duur van veertien da gen voor soldaten en korporaals en van 28 dagen voor onderofficieren en sommige nader aan te wijzen ca tegorieën van korporaals. Dienstplichtigen van vier trans- portbataljons twaalf verbindingsaf delingen en vijftien logistieke een heden zuilen, in dienst worden ge roepen voor 28 dagen voor zover het betreft soldaten en korporaals en voor 42 dagen voor zover het be treft onderofficieren en sommige nader aan te wijzen groepen van korporaals. DienstDlichtigen van alle onderdelen van de luchtstrijdkrachten zullen worden opgeroepen voor herhalings oefeningen van zeven dagen. REGERING WIL HOGERE ACCIJNS De Regering stelt bij nota van wij ziging voor, de accijns op gedistil leerd voorlopig van 320 gulden op 475 gulden te brengen, in afwach ting van de inwerkingtreding van het verdrag met België en Luxem burg tot unificatie van de accijnzen en van het waarborgrecht. De bate hiervan wordt geraamd op 2 millioen per jaar. In het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp tot goedkeuring van dat ver drag was vooral critiek geuit op de verhoging van de accijns op gedis tilleerd van 320 per hl. tot 596,50. Het is de regering echter gebleken aldus de memorie van antwoord op dit voorlopig verslag, dat van een nieuw overleg met de Belgische re gering geen heil is te verwachten. Immers in België bestaat al een sterke oppositie tegen een verlaging van de accijns op gedistilleerd tot het peil dat in het verdrag wordt genoemd. De verhoging in Nederland zal echter niet dadelijk worden gereali seerd. De regeringen zijn het er over eens geworden dat het de voorkeur verdient de wijzigingen niet vóór 1 Januari 1953 in werking te doen tre den. Uit het Noord-Hollandskanaal bij de gemeente Ilpendam is gistermor gen, onder toezicht van vele politie autoriteiten'uit Amsterdam, een auto opgehaald, die van diefstal afkomstig was. Enige weken geleden deden zich namelijk in de Beemster en in Oosthuizen een paar inbraken voor, waarbij o.a. ook een personenauto werd ontvreemd. Hoewel men één der daders wist tc arresteren, zekere M. van O., bekende deze niet. Tot Maandagvond toen hij plotseling de plaats noemde waar hij de gestolen auto in het water had gereden. Of O. spijt van zijn bekentenis heeft gehad is niet bekend, maar ik de nacht van Maandag op Dinsdag heeft hij kans gezien uit zijn cel te breken. N. v .d. D. Berouwvol communist Raadslid stal en zink lood „Alg. Dgbl." EEN MILLIOEN VOOR VERBOU WING DER TWEEDE KAMER De kosten van de aanbouw bij het gebouw der Tweede Kamer langs de Hofweg zijn voorlopig op een mil lioen gulden geschat. Dit bedrag is gebaseerd op een zeer ruwe raming. Deze is nog af hankelijk van de voorstellen, die de Kamer bij de nadere behandeling van dit deel van het verbouwings- olan eventueel zou kunnen doen. De verbouwing der Tweede Kamer zal tevens worden benut om de tele foon-installatie te vernieuwen. Het tegenwoordige apparaat dateert reeds van 1922 en eist dringend ver vanging. De aanlegkosten van een nieuwe installatie zullen 25.000 gul den bedragen. GARAGEHOUDER WILDE VROUW EN KIND DODEN. De garagehouder M. K. te Nieuw en St. Joosland (Z.) is door de rijks politie aangehouden onder verden king van poging tot moord op zijn vrouw en dochtertje. Op 31 Januari werden K.'s vrouw en zijn 2 y.-jarig dochtertje be dwelmd in de slaapkamer van de wo ning gevonden. Het bleek, dat zij be wusteloos waren geraakt door gas, dat via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaiende motor van een auto, r.aar de slaapkamer werd gevoerd. Deze leiding was door K. gefabriceerd. Op de bewuste ochtend was hij vroeg opgestaan om een klant te hel pen. Tegenover de politie verklaar- A.N.WB. VRAAGT BETERE VER- de aanvankalijk enige tijd buiten LICHTING LEIDSESTRAATWEG De A.N.W.B. heeft rijkswaterstaat nogmaals verzocht met spoed een goede natrium-verlichting aan te brengen op de rijksstraatweg in Wassenaar en Den Haag. Zelfs over dag is deze weg vaak niet in staat het grote aantal motorvoertuigen te verwerken, terwijl het linksafslaan grote gevaren schept. Met te meer klem dringt de A.N.WB. op de betere verlichting aan, daar de rijksweg Ypenburg Burgerveen voorlopig niet zal wor den voltooid, zodat het verkeer tus sen Amsterdam en Rotterdam de ge wraakte rijksweg zal moeten blij ven volgen. bewustzijn bij de benzinepomp te hebben gelegen, naar hij dacht ten gevolge van een griepaanval. Later bleek echtei, dat hij naar de garage is gegaan en de motor van de auto heeft aangeslagen, waarna hij het gas van de uitlaat door de leiding naar boven leidde. Het kind herstelde spoedig, de vrouw ligt nog steeds in het zieken huis. Over de motieven van K. werd geen mededeling gedaan. De anders vaak zo rumoerige ver gadering van de raad der gemeente Finsterwolde droeg gisteren een ge heel ander karakter. Men kon zelfs zeggen, dat er een gedrukte stem ming heerste. Eén der communisti sche raadsleden, de heer T. Nap, is onlangs geverbaliseerd wegens het stelen van stukken lood en zink. Sa men met nog twee andere onderne mende Finsterwolders trok hij langs de boerderijen en stal hij Links en rechts van de daken dit vrij kostbare materiaal. Thans heeft de heer Nap in de gisteren gehouden raadsvergadering zijn ontslag als raadslid ingediend. Hij motiveerde z(jn ontslagaanvrage met do mededeling, „dat hij niet paste in het gezelschap van de C.P. N 'ers. De C.P.N. staat steeds op de bres voor de arbeiders", aldus spre ker, „maai mijn gedrag staat niet toe, dat ik nog langer als vertegen woordiger vap deze partij deel uit maak van de raad. Daarom heb ik gemeend mijn plaats aan een ander te moeten afstaan". DIEVEN VOOR DE RECHTBANK. ,In de avond van de zevende Octo ber van het vorig jaar werd er in gebroken aan de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam en behal ve een radiotoestel verdwenen er Nederlands, Belgisch en Zwitsers geld, geldswaardige papieren en een aantal juwelen voor een totale waarde van f 17.500, Verdacht van deze diefstal ston den gistermiddag voor de Rotter damse rechtbank terecht de 20-jari- ge L, P., dc 22 jarige L. G. en de 22 jarige H. N„ alle drie zonder beroep en wonende te Amsterdam. Bovendien was hun een inbraak te Zutphen tenlaste gelegd, waar zij uit de ambachtsschool enige schrijf machines en meetinstrumenten had den ontvreemd. De eerste twee ver dachten zouden ook nog te Zutphen, Alkmaar en Oegstgeest een radio, een portefeuille met f 370 een geldkistje en een loonzakje heb ben gestolen. De verdachten beken den. In tegenstelling tot het reclasse- ringsrapport voelde de officier van justitie er in zijn requisitoir niets voor, de jongelui naar de jeugdge vangenis te Zutphen te sturen. Hij eiste tegen P. een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, met aftrek, door te brengen in de jeugd afdeling van de Haarlemse gevange nis, tegen G. een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, en tegen N. een straf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk, door te brengen in een werk kamp. Uitspraak op 27 Febr a.s. KINDERLOOS PAAR MET EEN TWEELING. Een winkelier te Lunteren, wiens huwelijk kinderloos bleef, besloot een VERKEERSBRUG GING EIGENER i kind te adopteren. Hij rientte zich tot BEWEGING OMHOOG. j een bureau te Amsterdam en wacht- 'te af. Groot was echter zijn verba- Door een tot nu toe onbekende oor- i zing, toen hem medegedeeld werd, Nadat de organisatie van technici uit het Ned. Verbond van Vakver enigingen zich heeft uitgesproken tegen de opvatting van genoemd N.V.V. met betrekking tot de ko mende sociaal-economische orde, hebben thans organisaties van ka- tholieke hoofdarbeiders, namelijk de brugwachter, die tot zijn grote ver zaak is een gedeelte van de Dieze- brug te Den Bosch, „eigener bewe ging" omhoog gegaan door een sto ring in de electrische hefinstallatie. Uiteraard waren op het moment dat de brug omhoog ging de afsluit bomen niet neergelaten. Toevallig be vonden zich geen weggebruikers op de rijbaan van de brug. Op de zuide lijke oprit tot de brug bevond zich een wielrijdster, die een kind achter op haar fiets had. Zij zag gelukkig kans bijtijds van haar fiets te stap pen. Ingenieurs van de Rijkswaterstaat hebben de zaak in onderzoek. De bazing de brug ineens in de hoogte zag gaan, maakte onmiddellijk een einde aan de gevaarlijke situatie door de afsluitbomen neer te laten. technici, de werkmeesters en het administratief personeel, zich ver weerd tegen een soortgelijke opvat ting door het Verbondsbestuur van de Kath. Arbeidersbeweging. Van hun protest hebben de leiders van de drie bonden uitvoerig en gemo tiveerd kennis gegeven aan het Hoogwaardig Episcopaat. Wij vernemen, dat hoogste kerkelijke instartie een des kundige commissie van advies op korte termijn advies zal uitbrengen, waarna men een uitspraak verwacht van de Nederlandse bisschoppen. Wij menen te weten, dat het eventuele advies niet slechts de hoofdarbeiders maar ook de werkers in bepaalde uit Dordrecht moest heden echter tot leidende groepen zal betreffen, om-1 zijn teleurstelling ervaren, dat hy dat hier evenzeer moeilijkheden zijn zich had vergist. Het ei was door een gebleken. I plevier gelegd. Maandag meldde het A.N.P. uit Dordrecht, dat aldaar door de heer H. van P. in een weiland een ei was opgeraapt, dat door de vinder als het eerste kievitsei van dit jaar werd be schouwd. Der traditie getrouw zond hij het naar H.M. de Koningin. De vinder dat hij niet voor een pleegkind in aanmerking kwam, daar zijn huwe lijk gezegend was met een tweeling! Het bureau had bij de Burgerlijke Stand geinformeerd, en daar zouden ze het toch wel weten! Gewapend met zijn trouwboekje vervoegde de winkelier zich aan het loket, waar de pasgeborenen worden ingeschreven. De ambtenaar haalde een kaart uit het systeem te voor- scshijn. Inderdaad meneer, u is va der van een tweeling! Op 16 Maart 1947 werden ze op uw naam inge schreven!, werd hem medegedeeld. Later bleek, dat de tweeling be hoorde te staan op de kaart van een inwoner van Lunteren met precies dezelfde voor- en achternaam als de winkelier. Veranderingen in de bur gerlijke stand vereisen veel tijd. De winkelier en zijn vrouw hopen ech ter de tweeling op papier spoe dig voor één pleegkind te mogen rui len. BANKWERKER VERONGFLUKT. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft een 28-jarige bankwerker in dc electrische centrale aan de Hemweg le Amsterdam een stalen mat op hel hoofd gekregen. De mat viel van 7 meter hoogte. De man werd deerlijk gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelminagasthuis te zijn overle den. FLAUWE STEMMING TER BEURZE j Viel er Vrijdag en Maandag weinig te bespeuren van de reeds meerma len gesignaleerde „ruilorder", giste ren had het aanbod in Kon. Olies weer de overhand en ook Unilever werd bij geringe vraag behoorlijk aangeboden. De gehele markt onder vond hiervan de terugslag, zodat de stemming aarzeyend was. De Indone sische sector kon zich echter betrek kelijk goed handhaven en behou dens incidentele verliezen was de stemming hier prijshoudend. Olies sloten op 309 (314 J^) en Unilever op 227 (231). Tegen midden beurstijd werd een grote hoek gevormd in Aku's, die eveneens wat aanbod te verwerken hadden en circa 2 pun ten lager noteerden. Philips en de incourante industrie-soorten waren eveneens vrij flauw gestemd. Als voornaamste oorzaak werd hiervoor aangenomen, dat een verhoging van de vennootschapsbelasting niet tot de onmogelijkheden behoort. Opmerkelijk was 't dat dc Staats- fondsenmarkt gedecideerd flauw was. Vraag bestond er zo goed als niet, dit in tegenstelling tot vorige keren, toen de conversielening klaarblijke lijk voor buitenlandse rekemng >verd aangekocht. Voorts houdt men ter beurze rekening met een verdere achteruitgang in deze rubriek, voor al ook na de introductie van de 4 pet. pandbrieven. Daarenboven circu leerden geruchten betreffende een gedwongen grote staatslening. Ook de Scheepvaartmarkt kon het peil van Maandag niet behouden. De verliezen waren hier niet zo groot als op de industriemarkt, maar toch vrij veelvuldig. De belangstelling voor certificaten van Amerikaanse shares was iets groter dan anders. Het agio trok aan tot ruim 9y, pet. Prolonga tie 2 yk pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5