Het orgeltje aan het front DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 „Good night, Irene" Toen een van onze laatste „mo ves" zou beginnen schrijft le lui tenant W. Dussel ons uit Korea, ging het gerucht, dat we nu ergens zouden komen te zitten.... nou! Er moest geen kampong staan en dus geen enkel huis. Het moest één wil dernis zijn en niets dan bergen, ber gen en nog eens bergen Nee, het leek naar niets Enfin, we gingen dan „moven". De lange, lange colonnen van trucks, jeeps en „weaponcarriers" bewoog zich gestadig naar het Zuiden over slechte wegen, vol sneeuw en ijs. Een paar uren zijn we zo doorge sukkeld en het scheen alsof de ver spreiders van het gerucht gelijk zou den krijgen: er was hoe langer hoe minder te zien De weg slingerde zich over en langs een berg, steeds geringer werd het aantal kampongs, steeds hoger en steeds talrijker de hoge bergen. Toen kwam er plotseling toch nog een kampong Een grote zelfs. Er stond op een kleine heuvel een soort schoolgebouw en daarin kwam de „staf" te liggen. „Natuurlijk", zou de infanterist zeggen, die in de schuttersputten hoog in de bergen ligt, „natuurlijk, de staf in een school. Ja, die zullen in de bergen gaan zitten". Ze heeft eigenlijk gelijk ook. Er moet toch ergens gekookt worden, er moet toch ergens een telefoon centrale staan en er moet toch er gens een hoofdkwartier zijn, waar de commanderend officier zijn op drachten aan de hand van kaarten kan coördineren? Een gammele beweging Enfin, zo kwam de staf dus in een schoolgebouw. Het was overigens maar een gammele beweging, want er was geen ruit heel in het houten gebouw, de deuren lagen er alle uit en er was geen kachel te bekennen. Die hadden onze voorgangers al meegenomen en dat waren Ameri kanen, die het altijd nog een graad je kouder hebben, dan een Holland se soldaat. De eerste avond zat ik bij de ver binding op bezoek De wind waaide nogal ijzig door de kieren en sple ten, ofschoon ze inmiddels al een kachel „versierd" hadden, gemaakt van een oud vat. Toen kwam er iemand op een idee. „Er staan twee orgeltjes hier ergens" zei een soldaat. „En ik zou wel eens wat muziek willen horen na al dat artilleriegedonder". Het voorstel vond onmiddellijk bijval en met z'n tweeën werden de orgeltjes aangesleept. Met behulp van twee zaklantaarns werd het inwendige aan een nauw gezet onderzoek onderworpen en toen kwamen de beide orgelxepara- teurs tot de conclusie: „Binnen een uur is het hier warm en hebben jul- I lie muziek". De heren begonnen met alle toetsen van beide instrumenten op een hoop te gooien en vervolgens allerlei geheimzinnig uitziende on derdelen één voor één te demonte ren, zolang tot cr van de orgeltjes nog slechts de kast over was. Wat er bij het licht van die zak lantaarns allemaal gebeurd is, ik weet het werkelijk niet, maar wel weet ik dit: een dik uur later speel de één van de twee. Met toetsen, met een blaasbalg of weet ik met wat voor onderdelen uit het andere or geltje. En wat ook vermeld moet worden is dit: dat de kachel best brandde met het overschot van or geltje nummer twee. En bij al die warmte en bij die muziek werd er natuurlijk gezongen. Die liedjes, die altijd weer door soldaten worden gezongen op alle avonden in alle landen ter wereld „Home on the range", „Oh, give me a home" en dan de top-hit: „Good night, Irene, good night Irene, I,see you in my dreamOch, waarom ook niet9 We zijn toch allemaal mensen? De Noorse kapitein Reinius uit Os lo is overleden enige minuten naaat hij aan boord was gegaan van net vliegtuig, dat hem van Amsterdam naar Oslo zou brengen. De kapitein was reeds ziek gewor den in Antwerpen. Hij en zijn vrouw wilden echter zo spoedig mogelijk naar Noorwegen terug reizen. Een Belgische dokter, die geconsulteeid werd, gaf een attest af, dat kapitein Reinius per vliegtuig vervoerd kon worden. De reis naaj Amsterdam werd per auto gemaakt. Op Schipnoi werd hij op een brancard gelegd en het vliegtuig binnengebracht onder hoede van de medische dienst op de luchthaven. Men zag echter reeds spoedig, dat de patiënt onder geen omstandigheden de luchtreis kon aanvaarden en maakten reeds aan stalten om hem weer uit het vlieg tuig te brengen, toen zijn toestand plotseling veel slechter werd. Hij overleed nog in het toestel. Zijn vrouw was in zijn laatste ogenblin- ken aan zijn zijde. Er bevonden zich op dat moment nog geen andere pas sagiers in het vliegtuig. Mevr. Reinius heeft de vlucht naar Oslo daarop alleen aanvaard om de familieleden, die op het vliegveld Fornebu bij Oslo stonden te wachten van de droevige tijding in kennis te stellen. Het stoffelijk overschot van de Noorse kapitein zal per vliegtuig naar Oslo worden overgeDracht. Controle bij metaal-opkopers Reeds eerder meldden wij, dat de Amsterdamse recherche de laatoie weken scherpe controle ostent op de handel in oude metalen, waarvoor de opkopers hoge prijzen beia'.en. Daar door is het aantal diefstallen onrust barend gestegen. Zij heeft gedurende een week in de buurt van het Wat-nTooplein bij verscheidene opkopers steekproeven genomen. Dit leidde op de eerste middag reeds tot tien arrestaties, waarbij vijf aangehoudenen beken den zich aan diefstal van oude me talen te hebben schuldig gemaakt. In de volgende dagen werden nog meer mensen aangehouden. Twee van hen zijn inmiddels door de politie rechter veroordeeld to* straffen van zes en twee weken. Vooral zal op de opkopers streng worden gelet, omdat zij veelal de bevorderaars zijn van dit kwaad. PROEFNEMINGEN MET ATOOM WAPENS IN DE VERENIGDE STA TEN. De laatste weken zijn in de staat Nevada, in de Verenigde Sta ten, herhaalde malen atoombommen tot ontploffing gebracht, teneinde gegevens te verkrijgen omtrent de uitwerking van dit wapen. Deze fo to's werden genomen met een tus senruimte van 5 seconden, op een afstand van meer dan 80 Km van de plaats der proefnemingen, en geven een duidelijk beeld van het verloop van de ontploffing. De bovenste foto links toont de reusachtige, lichtgevende wolk, wel ke onmiddellijk na de ontploffing ontstond; op de foto rechts boven verliest het licht reeds aan sterkte, terwijl de wolk nog steeds stijgt. Op de fotot links onder is de atoomwolk op het hoogtepunt; ter wijl zij op de foto rechts onder be gint op te trekken. 'n Beetje tocht kou of vocht, is uiet het ergste. Als ge tw bloed maar zuiver houdt. Eu dat (can! Met Kruschen Salts Onzuivei bloed is één van de ge niepigste oorzaken van Uw Rheuma- tische pijnen Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslap pen en niet meer die jeugdige kracht ontwikke.en, gaan afvalstof fen ir. het bioed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voor komen tast ge Uw Rheumatische pij nen bi, de ooi sprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de k'eine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen ver dwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig en veerkrach tig jeugdig gevoel. (Ingez. Med.) Weinig animo voor slagersvak De Vereniging tot bevordeirng van het Slagersvakonderwijs (S.V.O.) hield gisteren te Utrecht onder voor zitterschap van dr. K. Reitsma, di recteur van het abattoir te Leiden, haar jaarvergadering. Hier is beslo ten de lesgelden van de vakcursussen van 175 te verhogen tot 250. en de leden contributie van 2.50 tot 5. Zonder deze maatregelen zou het sla gersvakonderwijs niet alleen in ge vaar komen doch binnen enkele ja ren gestaakt moeten worden, zo deel de het bestuur mede. Het jaar 1950 heeft een verlies van 11.500 opgele verd. Verwacht wordt dat de ontwikke ling van het slagersvakonderwijs zich aldus zal aftekenen, dat het leerling stelsel de brede algemene grondslag voor de vakopleiding tot gezel wordt en de voortgezette opleiding tot het patroonschap zich meer zal con centreren aan de slagersvakschool te Utrecht. De vakcursus te Utrecht en te Am sterdam telden resp. twee en één vrouwelijke deelnemers, die vrij gesteld van het examen in het slachten allen het vakdiploma be haalden. Het aantal uitgereikte diploma's wijst uit, dat de toevoer van gedi plomeerde slagers in het slagersbe- drijf nog steeds afneemt en dat van een overbezetting in de toekomst wel geen sprake kan zijn. De oor zaak van de teruggang schuilt ten dele in de gevolgen van het vlees- distributietijdperk. Verschillende jonge krachten hebben het vertrou wen in het vak verloren en zijn ook in betrekkelijk groot aantal geëmi greerd, zo meldde de secretaris, de heer C. Verwoerdt. Arts en rechter Mr. J. Fabius, procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, heelt in zijn loopbaan nog nimmer een psychiatrisch rapport onder ogen gekregen, waarin geconclud-erd werd, dat de onderzochte verdachte de cel in moest Nog nooit heb ik een rapport van eer dokter gezien zo ging mr. Fabius voort, waarin deze zegt: aeze man is een schurk, iedere dokter zegt altijd, dat niemand in de gevangenis tuuis- hoort Om die reden sta ik ietwat sceptisch tegenover de medische rapporten. Het betrot hier een 29-jarige voor malige onderwijzer uit Sneek, die in November voor het het verklaard had, dat hij veroitterd was in Sneek, waar hij van de kinderen niet de minste genegenneid nad ondervon den. Toen nij schulden had vrnaakt bij zijn kleermaker en bovendien in he krijt stond bij zijn hospita, had hij zich. deels uit wraak/.ucht. ver grepen aan de spaa-gelden van de kinderen. Intussen had hij dit geld achter terugbetaald. Mr. Fabius had in November be vestiging van het rechtbank vonnis van drie maanden gevraagd. Het Hof gelastte toen een psychiatrisch onder- ziek. Naar aanleiding van het rap port over dit onderzoek maakte mr. Fabius bovenstaande opmerkingen, terwijl hij bij zijn eis bleef. Belaste trucks remmen slecht Het ongeluk, dat kort geleden op de Overtoom in Amsterdam het le ven kostte aan een meisje en een man, die op een vluchtheuvel wer den doodgereden door een truck, is voor de Rijkspolitie aanleiding ge weest om een onderzoek in te stellen naar de remcapaciteiten van derge lijke wagens. De remmen van de vrachtauto, waarmee het ongeluk gebeurde, ble ken niet voldoende te zijn In korte tijd inspecteerde de Rijkspolitie tal van vrachtauto's en ontdekte twee trucks, waarvan de remmen wel voldeden, wanneer de wagen niet was beladen, maar on voldoende bleken te werken, wan neer de wagens waren belast met 'n behoorlijke vracht. Beide trucks waren van Van Gend en Loos. Te gen de chauffeurs werd proces-ver baal opgemaakt. De directie van Van Gend en Loos zal ongetwijfeld na deze ervaring maatregelen nemen om al haar wa gens te laten controleren. Het onder zoek van de Rijkspolitie heeft uitge wezen, dat het toezicht op het rem- vermogen van vrachtauto's eerst dan succes heeft, wanneer 't gebeurt met volbelaste wagens en niet zoals dat tot nu toe meestal gebeurde wanneer zij leeg zijn. MGR. J G. VAN SCHAIK 80 JAAR. De Verbondsadviseur van de K.A. B., Mgr. J. G. van Schaik. herdacht gisteren zijn 80ste verjaardag. Kar dinaal De Jong en vele K.A B.-be- stuurders kwamen hem gelukwen- Nederland at 1 milliard eieren De export van eieren heeft in het afgelopen jaar met het respectabele aantal van 1070 millioen stuks een stevig record gevestigd. In vergelij king met 1949, toen 454 millioen eieren uitgevoerd werden, is het ex port-cijfer verdubbeld. Van de tota le productie in Nederland is ruim de helft over de grenzen gegaan. De binnenlandse consumptie, die één milliard stuks bedroeg, is onbevre digend laag. Per hoofd van de be volking worden in Nederland onge veer 100 eieren per jaar gegeten Met 95 percent van de totale ex port is Duitsland de beste afnemer geworden. In 1951 zal de productie in Neder land naar schatting 300 millioen eieren meer bedragen dan verleden jaar. Deze eieren zullen moeten worden gelegd door de hennen van broed 1950, zijnde een toewijzing van 20 millioen eendagskuikens. Zoals bekend zullen de in 1950 uit gereikte toeristen deviezenboekj es ook voor 1951 worden gebruikt. In afwijking van de op de binnenzijde van de omslag geplaatste aanwij zingen behoeven de houders van een toeristendeviezenboekje het niet bij hun bank in te zenden, tenzij alle bladzijden daarvan mochten zijn gebruikt. Indien een in 1950 uitgereikt toe ristendeviezenboekje in het ongere de is geraakt, wordt geen nieuw boekje uitgereikt, hetgeen tot gevolg heeft, dat de belanghebbende in 1951 geen reisdeviezen voor toeris me kan kopen. Daarop wordt slechts één uitzondering gemaakt, n.l voor diegenen, die uiterlijk 24 Februari zich persoonlijk wenden tot de Ned. Bank, kantoor deviezenvergunnin- gen, afd. reisverkeer, Damstraat 13 te Amsterdam en daar hun paspoort overleggen. Zij zullen dan ten ge- noege van de Ned. Bank moeten aantonen, dat hun boekje inderdaad verloren is gegaan. WITTE KOOL NAAR AMERIKA. Er zijn enkele, lichtpuntjes ont staan voor de tuinders uit de Lange- dijk en omgeving als gevolg van de^ex port van witte kool naar de Ver Sta ten. In dit land zou n.l. vrij veel groenten bevroren zijn. Er wordt gehoopt, dat deze trans actie van enige omvang zal zijn, daar er nog grote voorraden witte kool aanwezig zijn. Op het ogenblik wordt door de overheid de mogelijkheid onderzocht om 't economisch verantwoord is op haaldiensten te creëren voor afval die nog waarde heeft, zoals blik, waarvoor dezer dagen een verbod voor gebruik als verpakkingsmate riaal is uitgevaardigd. In net verle den is meermalen gebleken dat der gelijke diensten zeer kostbaar wa ren Niettemin wil men toch opnieuw onderzoeken of er nie4 een oplos sing te vinden is voor dit probleem, zodat gebruikt blik of ander bruik baar materiaal niet wordt wegge gooid. In de gemeente den Up heeft zich weer een geval van pseudo-vogel- pest voorgedaan. Van het bedrijf van de heer J. Bosschieter werden 90 kippen vernietigd. Verscheidene inwoners van Den Haag en van Delft hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag om vijf minuten voor middernacht een lichtstraal waargenomen, gevolgd door een harde slag. Vooral in Delft was de slag die gehoord werd vrij hevig. Volgens inlichtingen die de Delftse politie heeft ontvangen, zou men de lichtstraal van Zuid-Ooste lijke naar Noord-Westelijke rich ting hebben gezien. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het verschijnsel. SLECHT SPEELGOED. „Zeer ongeslaagd speelgoed" noem de de Haarlemse kantonrechter de uit België geïmporteerde alarm pistolen, die thans in speelgoedwin kels hier te lande verkocht "worden en op het eerste gezicht niet van 9 mm-brownings te onderscheiden zijn. Een Haarlemse speelgoedwin kelier, die een aantal van deze wa pens ten verkoop in voorraad had gehad, moest zich wegens overtre ding van de vuurwapenwet voor de kantonrechter verantwoorden. De ambtenaar bij het O.M vond, dat de pistolen zeer goed voor bedrei ging konden worden gebruikt en vroeg f 25 boete, subs. 5 dagen hech tenis en verbeurdverklaring van de pistolen. De kantonrechter veroor deelde tot een voorwaardelijke boe te van f 10 subs. 2 dagen hechtenis en gaf de wapens terug, onder voor waarde, dat zij omgaand naar het land van herkomst zouden worden geretourneerd. HAZERSWOUDE Pastoor Boin gaat rusten Pastoor W. P. N. J. Boin, die se dert 8 Nov. 1940 de zielzorg leidde in de parochie van de H Michael, zal Hazerswoude verlaten, om in het St. Jozef pension te Alphen a. d. Rijn na een 37-jarige priesterleven te gaan rusten. Het gezichtsvermogen van pastoor Boin nam de laatste tijd snel af, om welke reden hij het nodig achtte ont slag te vragen. In de 11 jaren ,die pastoor Boin aan de Rijndijk-parochie stond, heeft hij zijn parochianen aan zich weten te binden. Zijn godsvrucht en soberheid, en vooral zijn liefde voor de zieken, deden hem aller achting ook die van niet-katholieken verwerven. Zijn belangstelling voor het jeugd werk, bewees hij door de bouw van het mooie parochiehuis „St. Joris", waarvan de eerste steen werd ge legd in de zomer van 1946. Op initiatief van pastoor Boin werd de bestaande school gesplitst in een jongens- en meisjesschool. Door de grote toename van het aan tal leerlingen, werd de bouw van een vierklassige meisjesschool ter hand genomen, die in October '49 gereed kwam. De pastoor verleende voorts medewerking aan de tot standkoming van huishoudonderwijs, waarvan de eerste cursus in April a.s. zal beginnen. De nieuwe pastoor Terwijl de Rijndijkers node af scheid kunnen nemen van him pas toor, betreuren de Ilpendammers het vertrek van pastoor C. J. Koene, die het pastoraat over de parochie van de H. Michael heeft gekregen. Pastoor Koene werd op 22 Octo ber 1897 geboren en 6 Juni 1925 priester gewijd. Hij was achtereen volgens kapelaan te Zoetermeer, Rotterdam (Kruiskade) en Amster dam (Obrechtstraat). De 17e Fe bruari 1947 werd hij benoemd tot pastoor te Ilpendam in het dekenaat Purmerend. In de 4 jaren, die pastoor Koene in deze parochie heeft doorgebracht, is hij een zeer geziene figuur gewor den Hij restaureerde kerk en pas torie, schafte een nieuw doopvont Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft om gezondsheidredenen eervol ontslag verleend aan de Wel- eerw. Heer J. Rijk, als Rector van het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissin- gen en aan de Weleerw. Heer W. M. P. J. Boin, als Pastoor te Rijndijk. (Hazerswoude). Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Bovenkerk, de Weleerw. Heer D. Buijs; tot Pastoor te Yerseke, de Weleerw. Heer H. A, A. Rouw, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Bo- nifacius). Tot Pastoor te Weesp, de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. J M. H. v. d. Lugt: tot Pastoor te Warmen- huizen, de Weleerw. Heer Th. A. Nij- man; tot Pastoor te Oude-Schild de Weleerw. Heer W. H. C. Nijsten, die Kapelaan was in de Zilk. Tot Pas toor te Rijndijk (Hazerswoude), de Weleerw. Heer C. J. Koene; tot Pas toor te Ilpendam, de Weleerw. Heer F. J. J. Bollinger, die Kapelaan was te Purmerend. (Door vertraging in de postbestel ling kwamen bovenstaande benoe mingen te laat in ons bezit Red.) PASTOOR DE ROOS.-" Pastoor P. J. de Roos, van de pa rochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Loosduinen, is met een longont steking opgenomen in het R.K. Zie kenhuis aan het Westeinde Gister morgen was zijn toestand iets voor uitgaande. Kapelaan J. C. M. Velze- boer, van dezelfde parochie, zal waarschijnlijk een operatie moeten ondergaan in de Ursula-kliniek te Wassenaar, aan en voorzag de kerk van nieuwe banken. Het kerkhof dat tamelijk verwaarloosd was, werd onder zijn leiding aanmerkelijk verbeterd. Ook in het organisatieleven van Ilpendam bracht pastoor Koene nieuw leven. Hij richtte een jonge- mannenvereniging op, een toneel club, een voetbalver, voor de jon gens en een handbalclub voor de meisjes. Bij zijn zilveren priesterfeest, dat hij vorig jaar vierde, hebben de Il pendammers bewezen, hoezeer zij de activiteit van hun pastoor waar deerden. Het hele dorp was een vlag- genzee en ook véle andersdenken den gaven blijk van hun sympathie. Te Eerveen (Dr.), dicht bij Steen- wijk, is gistermorgen een autobus van de frima Van der Vlag uit Bor ger (Dr.) verongelukt. De autobus, die met 37 werklieden voor de Noordoostpolder op weg was van As sen naar Steenwijk, geraakte bij het uitwijken voor een tegenligger in de zachte berm. Het voertuig kantelde en viel, nadat het nog een boom had geraakt, in een sloot. Drie personen werden vrij zwaar gewond. De autobus werd ernstig be schadigd. De slager A. B. uit Hoek van Hol land moest voor de Haagse politic- rechter terecht staan omdat hij uit een vleeswaren fabriek te Hazers woude, waar hij wejjczaam was, worst, bacon e.d. had meegenomen. „Je had het hele huis vol hè", zei de officier. „Dat is nu wel een beetje overdre ven", vond de rechter, „maar het was toch wel een aardige voorraad' „Zo nu en dan nam ik wel eens een pondje mee", erkende verd. Het bleek geen huis vol, en ook geen pondje te zijn, doch een voor raad ter waarde van f 250.die in beslag was genomen. Bij zijn betrap ping voerde verdachte juist 5 kilo clandestien de fabriek uit. „Daar ga je met je pondje", zei de officier gemelijk. Verdachte was op staande voet ontslagen, doch wel had men hem werk bij een soortgelijke fa briek bezorgd. De schade was inmid dels vergoed Alles was voor eigen gebruik geweest beweerde verd De officier vond de diefstal bewe zen. Het misbruik van het vertrou wen dat B. in de fabriek genoot vond de officier een ergerlijk feit, doch erger nog de houding van verd. ter zitting. In plaats van ruiterlijk voor de feiten uit te komen klei neerde verdachte alles. Bovendien was hij nog recidivist ook. Daarom eisto de officier een onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf, n.l. een week ge vangenis. De politierechter bracht verdachte goed onder het oog dat hij door zijn misstappen de sociale ver houding tussen patroon en werkne mers ernstige schade toe had ge bracht en veroordeelde verdachte conform de eis. Wilt U iets weten? Vraag: Wat is het adres van de Prijsbeheersing te Leiden? Antwoord: Stadhuis, telef. 20041. Vraag: Waar kan ik mij in Leiden melden als R.K. Gezinsverzorgster? Antwoord: De opleiding geschiedt in Den Haag. Wend U voor nadere inlichtingen tot de R.K. Gezinsver zorging, Morssingel 8, Leiden. 60 JAAR JACHTOPZIENER. Op 11 Maart a.s. hoopt de heer J. van Honschoten te Zandvoort zijn 60 ja rig jubileum als jachtopziener te vie ren. Sinds 1891 heeft „Ome Jan", die nu 84 jaar is, toezicht gehouden op het jachtgebied het Zandvoortse Duin van de families Quarles van Ufford en de Favange. De krasse baas, die van rusten nog- niet wil weten is een uitstekend ja ger en een uitmuntend voge'.kenner. Vele ornithologen komen bij hen1 hun kennis verrijken. Zijn vader was ook al jachtopziener en de .io"-| ge generatie zet de familietrad 1 voort. „Ome Jan" van Honschoten op van zijn tochten door de duinen

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5