eióse hutspot/# Maandag a.s. een lange agenda kleine zaken van Aan tien personen zelfde kamers verhuurd DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 Ut LEI USE COURAN1 EERSTE BLAU - PAGINA 3 LEIDSE GEMEENTERAAD materialen voor de arbeidstherapie, moet veel zaag werk voor onderde- - len in gebogen vormen worden ver- missie richt. Nu de door de Inrichtingen in """roT4 QO~" °"or,e de oorlogsjaren zelf geconstrueerde lintzaagmachine niet meer worden gebruikt, moet het zaagwerk öf steeds met de hand geschieden öf worden opgedragen aan timmerbe drijven. Vooral dit laatste brengt, behalve een belangrijke verhoging van kosten, een aanmerkelijk- tijd verlies mede. Aanschaffing van een lintzaagmachine zal dan ook oen be sparing van kosten geven. De prijs van een zodanige machine r.vet toe behoren zal naar raming ƒ2.000. bedragen. De aanschaffingskosten kunnen worden gebracht ten last De Gemeenteraad van Leiden vergadert Maandag 19 Febr. a.s. om 2 uur. De agenda vermeldt o.a. voor stellen: tot het aanvaarden van twee mar meren plaquettes met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana en van H.K.H Prinses Wilhelmina, tot het overplaatsen van de on derwijzer P. T. Klinkhamer, van de opleidingsschool voor U.L.O. aai de Maresingel naar de school voor bui tengewoon lager onderwijs (Dr. van Voorthuysenschool; inzake het verlenen aan het Be stuur van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs van een bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van stichting en eerste inrichting van zijn school voor buitengewoon lager onderwijs aan het Plantsoen, groot f 27.539,—; tot het beschikbaarstellen van gel den voor. de aanschaffing van ma chines ten behoeve van de Dienst van Gemeentewerken, tot een be drag van f 12.415, inzake toewijzing ingevolge de Wet op de Materiële Oorlogsschaden van onteigende gronden aan de Sta tionsweg aan L. W. F. v. d. Steen te Leiden 72 M2 voor f 3310,en 46,55 M2 voor 5598,97; aan N.V. Wijnhoff en van Gulpen en Larsen, Amsterdam 163 M2 voor f 1499,—; tot het beschikbaarstellen van gel den ten behoeve van het verplaatsen van twee tuindersbedrijven in plan „Leiden-Zuidwest' 'naar de Knotter- polder. inzake het aankopen van de per celen Langegracht nos 210, 212 en 214, voor i b.300 met f 450.— voor bijkomende kosten; tot het verkopen van een stukje grond gelegen aan de Zoeterwoudse- weg aan B. J. Huurman en J. Rave- stein te Leiden, groot 39 M2 voor f 12,— p. m. (niet opgehoogd), uit sluitend bestemd voor tuingrond, vermeerderd met reeds gemaakte kosten voor ophoging van f 2,50 per M3. tot het wijzigen van de begroting der gemeente en die van enkele tak ken van dienst, ten aanzien van wel ke artikel 252 der gemeentewet is toegepast, voor het dienstjaar 1950. tot het aangaan van een overeen komst tot levering van eiectriclteit met de gemeente Waddinxveen; tot het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaffing van een lintzaagmachine ten behoeve van de Inrichtingen „Endegeest'" tot het goedkeuren van de staat van af- en overschrijvingen van en op posten der begroting van het Heilige Geest- of Arme Wees- en j is het nood Kinderhuis voor 1949 en de rekening tuindersbedrijven, n.l. die van de van deze instelling over dat jaar. pachters li. v ..ei -Joe I- -.iv.s, Praeadvies op het voorstel van de die ter plaatse gelegen zijn v.-crck heer Piena tot het vormen van een verplaatst, aangezien ever deze gron- werkcomité voor de bestudering en j den voor de bovenaarreduk-v l c - uitwerking van plannen ter bestrij- c.nden moet worden beschikt. Het is ding van de werkloosheid. - mogelijk geLieiccn voor deze tub 's bedrijven terreinen te vinden van de heer C. J. Piena tot het vor men van een werkcomité voor de bestudering en uitwerking van plan nen ter bestrijding van de werkloos heid. Naar aan eiding hiervan delen B. en W. mede, dat reeds in Novem ber 1950 in verband met de toename van het aantal werklozen een kleine werkcommissie is samengesteld voor het tewerkstellen van langdurig werk loos zijnd personeel. B. en W. achten het zeer wel mogelijk aan deze com- te geven en haar tevens met een aantal leden uit te breiden. Het ligt dan ook in het voornemen daartoe over te gaan en te bevorderen, dat door een vertegenwoordiger van B. en W. en van de Vereniging van Leidse In dustriëlen de Leidse Middenstands centrale, de drie werknemersorgani saties, het Gewestelijk Arbeidsbureau de Dienst voor Sociale Zaken en door een der hoofden der gemeentelijke takken van dienst in deze nieuwe commissie zitting wordt genomen. Verder stellen B. en W. zich voor de heer M. Nolet, Rijksconsulent voor de Sociale Bijstand van het Ministe rie van Sociale Zaken, te verzoeken van de exploitatie der Inrichtingen u adviterend ]id de2e commissie Endegc st c a over het jaar 1951.1willen toetreden. B. en W. stellen voor aldus te ne- sluiten. OPNEMEN VAN KASGELDEN BURGERLIJKE STAND Zoals bekend is, verkeren de ge- j meenten op het ogenblik in de on- j Geboren: Theodora Maria, dr van mogelijkheid om vaste geldleningen i b. J. Hoogstadt en M. C. de Wolf; te sluiter, terwijl daarenboven het j petrus Gerardus Maria, zn van S. J. sluiten van kasgeldleningen ook zeer moeilijk is. Het gevolg hiervan is, dat ver wacht moet worden, dat, in verband met de grote betalingen, welke de gemeente ter zake van de investe ringen ten behoeven van de lichtfa brieken en de spoorwegwqrken moet doen, het in de toekomst noodzake lijk zal zijn in de daartoe mogelijke gevallen op andere wijze kasgeld op te nemen dan door middel van het sluiten van kasgeldïeningen. Op grond hiervan is bet noodzake lijk het raadsbesluit van 20 Novem ber 1950 als volgt té wijzigen: B. en W. kunnen bepalen, dat bij gebleken behoefte gelden tijdelijk zullen worden opgenomen op de wijze en tijdstippen en verder onder de voorwaarden door hen te bepalen Heemskerk en M. J. Zandvliet; Mar griet Marie Scholastica, dr van T. B. A. Govaart en C. J. M. Halkes; Wilhelmina Juliana Elizabeth, di van M. van Loef en J. Komlós; Jan, zn van J. Barends en H. van Leeu wen; Arie, zn van S. Pracht en T. N. van der Hoogt; Elisabeth Agatha Maria dr van D. P. Schrama en A. M. Langeslag; Evert Jan, zn van P. van Schaik en B. M. Sanders; Frede- rik Gerardus Johannes zn van G F. Paans en P. Koree; Marijke dr. van I. Guldemond en T. Merbis; Alida, dr van M van der Zwaan en A. de Vos; Jannetje Cornelia, dr van P. van Waaij en M. G. Hertog; Martina dr van J. J. Bronmeijer en E. A. Halvemaan; Elizabeth Pietertje di van B. Bekkenk en S. Vrolijk; An- nemarie. dr van W van Rooij en K. zulks met dien verstande, dat de Van der Klooster; Andreas Johannes rente, voor wat de op te nemen kas- Theodorus zn van A. J. T. v. Kerk- geldleningen betreft, zal worden be- overeenstemrr/ing met de door de Minister van Financiën ge geven richtlijnen en verder met dien verstande, dat op geen enkel tijd stip in dat jaar het opgenomen be- "Örag de som van ƒ20.900 000.-- te boven gaat. In verband met de uitvoering van het bouwplan van de llö B.B.B.-wo ningen ten Zuiden van de Kneppel- houtstraat en de verkoop van "in dustrie-terreinen nabij dê Trekvliet hoff en N. Mechelse; Maria Johanna Elisabeth dr van C. A. de Jong en M. J. C. Speet; Monique Josephina Maria dr van A. M. J. Rijs en M. M. J. Meiman Getrouwd: J. van Rijn jm. en E, H. Schlagwein jd; J. J. Houps jm, Dinsdag 13 Februari. Alles goed en wel, riep een lezer ons hedenmorgen door de telefoon toe. Alles goed en wel, dat verhaal tje van gisteren over de Stille Om gang. Maar er stond niet bij, op wel ke avond en waar de vergadering ge houden zal worden! Gelijk heeft de goede man. Welnu, het Genootschap van den Stillen Omgang, afd. Lei den, vergadert a.s. Donderdagavond om 8 uur in het Mil. Tehuis aan de Mare. Over „Is de Stille Omgang nog van onze tijd?" spreekt pater dr. Wulfram P.C.M. Herinnert u zich nog de tenoonstel- ling „De Mens en zijn Arbeid" in de zomer van 1949? En kunt u zich nog herinneren, dat er toen in de foyer van de Stadsgehoorzaal een dame zat kant te klossen. Weet u nog, hoe we in stomme verbazing hebben toe gekeken? En hoe onder haar vaar dige handen een kostelijk patroontje van arabesken, sterretjes en bloe men groeide? Nu vernemen we juist, dat er in Amsterdam een Kantklos- school bestaat, de enige in Neder land, die deze oude huisvlijt wil be houden op het hoge kunstzinnige plan van weleer. Daarom wordt door deze school a.s. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" een tentoonstelling met demonstratie ge houden van producten en methode. Gisteravond werd in „Den Burcht" het eerste lustrum gevierd van de Ned. Ver. van Èx-politieke Gevange nen (uit de Bezettingstijd), afd. Lei den. Onder de aanwezigen bevonden zich de rector-magnificus, prof. dr. S T. Bok en de heer Staal, namens het hoofdbestuur, toen de voorzitter, de heer L. Questroo met hartelijke welkomstwoorden de feestavond opende, om daarna het programma in te leiden. Men hoorde de solisten in „Jong en Jolig", accordeon-muziek, jodelzang, dameskoor, enz. Daarna de opvoering van „M'n vriend Leonard", uitgever, drukker, binder en niet het minst als boekverkoper en de het minst als boekverkoper en I en uitgeverij, naast elkaar gaan. en T. den Hoed jd; P. Kooreman jm.maar ook velen, die zonder elkaar te en A. E. Bokma jd; J. C. M. Waaij er kennen langs elkaar heen wandelen, jm. en J. B Schalks jd. Ook leiding gevende figuren uit de Overleden: E. M. W. Monde,grafische bedrijven in dit rayon •huisvr. van Schramp 73 jr; H. L. Lut,kennen soms de mensen, met wie zij man 72 jr; J. Broeren, huisvr. van j dikwijls in contact staan alleen maar Hermans 67 jr; H. P. A. Trel, man, j aan hun stem, door de telefoon. ting Den Haag. De man was 80 jaar. van P. Mossinkkoff, onder regie van de heer H. v. d. Broek. Gistermorgen om twaalf uur is er weer eens een schoorsteenbrandje uitgebroken in de Bakkersteeg, in een huis, dat door de fatn. Ie P. bewoond wordt. De oorzaak was natuurlijk weer een vuile schoorsteen. Enfin, de Brandweer was er gauw bij om het brandje te blussen en de schoor steen te vegen. En gisteravond om tien uur brak de 41-jarige verpleegster J. C. S. haar linkerbeen, toen zij in de kleed kamer van de Christelijke Kweek school een van de omvallende toneel schotten op haar been kreeg. Per E. H. D. werd zij naar het Acad. Zieken huis gebracht. Dan dient u nog te weten, dat de K.A.V., afd. Leiden a.s. Donderdag avond jaarvergadering houdt in de zaal Maria Gijzensteeg. Er zal be stuursverkiezing zijn, het Jubilate- koor treedt op en er worden licht beelden vertoond. De Leidse K. J. M. V. „Petrus Ka nis'' verwacht morgen al haar leden om acht uur in het R.K. Mil. Tehuis aan de Mare. Er moet heel wat be sproken worden, dus men dient op tijd te zijn. De Kon. ver. „Litteris Sacrum" gaat op Zaterdag 17 Febr. a.s. in de schouwburg een opvoering geven van „Ons Stadje", een vertaling van Thornton Wilders „Our Town", on der regie van mevr. Co Hageman Verhagen en met medewerking van een dubbelkwartet o.l.v. Herman Ttenz. Op 22 en 24 Febr. worden re prises gegeven. STADSKOK. UIT DE OMGEVING WASSENAAR RELIGIEUZE VAN URSULA- KLINIEK DOODGEREDEN. Vanmorgen om 11.00 uur is op de Rijksweg in de gemeente Wassenaar ter hoogte van de Ursulakliniek de 66-jarige religieuze NI- Conradette, verbonden aan deze kliniek, door onvoorzichtig oversteken overreden door een auto uit de richting Leiden. Zij werd op slag gedood. Gisteren is ter hoogte van het Kerkerhout onder Wassenaar, even eens op de Rijksweg, de mannnelij- ke voetganger R. B. op slag gedood door een auto. komende uit de rich- Het Comité Regeringsjubileum 1948 heeft bij de herdenking van het 50- jarig Regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina aan de ge meente geschonken een bedrag van 3.000.met de bedoeling, dat dit bedrag zou worden aangewend voor het aanbrengen van een marmeren plaquette met de beeltenis van H.K. H. Prinses Wilhelmina in de Burger zaal van het Stadhuis. Op 30 April 1949 heeft het Comité opnieuw een zelfde bedrag aan de gemeente aan geboden ten behoeve van de vervaar diging van een tweede plaquette, welke de beeltenis van H.M. Konin gin Juliana zal bevatten. Opdracht is sedertdien gegeven ggzb aan de beeldhouwer Prof. L. O. Wen- metl ckebach te Noordwijkerhout, die in- 62 jr; L. H. Witte, vrouw 76 jr; P. Huge, vrouw 80 jr; J. L. C. v Leeu wen, man 71 jr; T. H. J. van Dort, zoon 3 v/eken. Gisteravond is in „Het Gulden Vlies" een contactkring opgericht !met de naam: „Contactkring-B.O. vervangingsobject, en wei percelen weiland in de Knotterpi der in de gemeente Zoeterv bij het Rte-Sehie'<sr.si". reinen. deel uitmaken van de onlangs \V.'' aldaai, o m. .am en J. L. A. M, ..j verwezenlijkt is, kochte gronden. Mee deze tuinder.: i volgt woro en verklaard, in principe overeenstemming bereikt' vrij ui-gebreid ra79n over de voorgestelde veruiaa'sirg j "eri' rne" assenaar, Alphen en de van hun bedrijven. I Mdplaatsen^ Noordwijk en Katwijk, Teneinde bedoelde terreinen ge schikt te maken voor de aldaar te vestigen tuindersbedrijven, dienen hieraan enkele werkzaam;;ede,. te worden verricht. De hieraan verbon den kosten, die ten laste - su hel Grondbedrijf komen, worden geraamd op 4000.welke kosten echter i. z. geheel of gedeeltelik in de vorm van een verhoogde pachtsom zullen worden terug-ontvangen, aan zoals bekend is, pacht oplevert da bestaande weiland. ir. feite is, telt veel mensen, die als Daaraan wordt thans een einde ge- maakt. Voorlopig kwamen op de i stichtingsavond 33 belangstellenden i bijeen en met 32 hunner is de Kring gesticht. Er is een bestuur gekozen, dat b£; 1 staat uit de heren: J. de Kier (boen- Hel was gisteravond groot alarm handel fr. B. de Kier), voorzitter; voor de bemanning van de redding- Stafleu (uitgeverij L. Stafleu), boot doch deze kcer zonder zwem- NOOROWDK KON. N.Z.H. REDDING-MIJ. Huldiging van „Lange Aai". secretaris; D. G. V/aasdorp (proc.- houder A. W. Sijthoff), penningm.; J. G. Pulle (boekbinderij Pulle), be stuurslid; J. C. Stafleu (Nederl. Ro togravure Mij), bestuurslid. Hierin zijn vijf groepen van het vak verte genwoordigd, n.l. de boekhandel, de uitgeverij, de vertegenwoordigers, de boekbinders en de drukkers Eens per maand zal de Kring in vergade ring bijeenkomen en elke week op Donderdagmorgen zal er een tref punt worden gevormd. Haagse politie heeft Zondag '.uingronc! ;in het Huygenspark te Den Haag et thans j aangehouden de 27-jarige reclame tekenaar J. C. H. K. middels zijn werk heeft voltooid, zo- j De verplaatsing van het bedrijf dat binnenkort de plaquettes ter be- van de pachter van der Doe zal gee'n j K. had einde vorige week in een stemder plaatse zullen kunnen wor den aangebracht. B. en W. stellen de Raad voor deze van grote burger zin getuigende schenking met bijzon dere erkentelijkheid voor de gemeen te te aanvaarden. In de timmermanswerkplaats der Inrichtingen „Endegeest" ba. wordt reeds lang behoefte gevoeld aan een goede lintzaagmachine. Voor onder houdswerken, zoals het vernieuwen van meubelonderdelen, en voor het verdere kosten met zich medebren-1 groot plaatselijk blad twee kamers anders staat het met het bedrijf van de pachter Kruts, aangezien ten aanzien van dit bedrijf o.a. verplaat sing van opstallen van het oude naar het nieuwe terrein nodig is. Met be trekking tot de aan de hier bedoelde schade'aetoren verbonden hosten zal t.z.t. een nader voorstel gedaan wor den. In de vergadering van 22 Januari werd om prae-advies in handen gereedmaken en voorbewerken van van B- en W. gesteld een voorstel Wat legers schrijven Zoeterwoude, 12 Febr. Mijnheer de Redacteur, Verleen mij s.v.p. een weinig plaatsruimte in uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen, waar voor ik u bij voorbaat dank zeg. Kortgeleden besprak het raadslid v. d. Ploeg in de raadsvergadering van Zoeterwoude de mogelijkheid, om van 't zogenaamde „Grote Kerk- pad" 'n rijweg te maken. De voorz. wees de geachte afge vaardigde op de grote kosten het maken van een brug over de Zuid- buurtse-watering die aan dit pro ject ten grondslag liggen. Altoos bewonder ik de voortva rendheid en de wijze, waarop de heer v. d Ploeg in de raad zijn voorstel verdedigt. Hoezeer ik het werken van de heer v. d. Ploeg als raadslid ook waardeer, z'n informatie om van het Grote Kerkpad 'n rijweg te ma ken, kan ik niet ondersteunen. Voor lopig zie ik van 'n dergelijk plan het nut niet in. Wel ziq ik er veel nut in (en ik ben er van overtuigd: ve len met mij) dat er aan het Grote Kerkpad iets afdoende wordt ge daan, hetwelk vele bewoners van de Weijpoort met vreugde zouden be groeten. Het is de laatste tijd met dit zeer veel begane pad wel zeer treurig' gesteld. Het pad dat het ge hele jaar door, door tientallen kin deren die de school bezoeken, moet worden afgelegd, verkeert de laat ste tijd in een allerberoerdste con ditie. Wanneer men des Zondags per rijwiel ter kerke gaat. mag men van geluk spreken als men zonder een halsbrekende toer te hebben moeten verrichten, zijn einddoel be reikt. Gaat men te voet, dan is liet noodzakelijk, wil men met droge voeten in de kerk komen, zich voor af te voorzien van een paar gummi laarzen. Als bewoner van de Weij poort gaan ook wij trots op onze mooie dekenale kerk, doch ik vind het meer dan droevig dat we zulk een pad moeten passeren, alvorens de kerk te hebben bereikt. In gemoe- de vraag ik mij af: Kan de Gemeen te in overleg met het R.K. Kerkbe stuur in deze hopeloze kwestie niet enige verbetering aanbrengen. Ik hoop naar aanleiding van deze kwes tie, de heer v. d. Ploeg aan mijn zij de te moge vinden. Al is en wordt het dan ook geen rijweg. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. 'n Bewoner van de Weipoortse- weg. en een geïmproviseerde keuken te gen billijke condities te huur aange boden. Eventuele reflectanten dien den hun brieven te sturen naar een postbus. Gezien de huidige woning nood kwamen zeer veel brieven op deze advertentie binnen Zaterdagmorgen reed K. per taxi verschillende gegadigden af en maak te afspraken met hen om de kamers te komen bezichtigen. Hij nodigde er voor Zaterdagmiddag vijf uit en voor Zondag eveneens vijf. Daarbii liet hij de woningzoekenden met een half uur tussenruimte bij zich ko men Zaterdagmiddag liep alles naar K.'s wens. Wanneer een reflectant aanbelde, dan deed K. zich als de hoofdbewoner van het perceel voor en zeide „In den Braak" te heten Bij het bezichtigen der geïmprovi seerde keuken vertelde de „verhuur der" dat hij deze zou laten verbou wen, hetgeen een 120 zou kosten. Hij vroeg dan de aspirant huurder of deze niet de helft van de kosten wilde betalen, welk voorstel gaarne werd geaccepteerd. Daarna werd mondeling de huurovereenkomst aangegaan. De 300, die K. Zater dag op deze wijze in zijn bezit kreeg, verbraste hij nog dezelfde avond. Zondag ging het spelletje echter mis. Want één van de toekomstige huurders was zo lang van stof, dat tijdens de onderhandelingen een an der aanbelde, die zeide te komen om de kamers te huren. De man, die zo lang van stof was, kreeg argwaan en nadat hij vertrokken was, bleef hij voor de deur wachten, totdat zijn „opvolger" zou zijn buitengekomen. Zodra dit slachtoffer de woning had verlaten, sprak hij hem aan en vroeg hem, wat hij daar binnen had uit gevoerd. Toen hij vernam, dat deze daar kamers had gehuurd en voor de te verbouwen keuken 60 had betaald, deelde hij zijn lotgenoot mede, dat hij zo juist hetzelfde had gedaan. Inmiddels had er weer een toekomstige huurder aan het per ceel aangebeld. De beide mannen voorgeleid. besloten toen naar het even verder gelegen politiebureau te gaan en daar te vertellen, wat hun was over komen. De recherche begaf zich snel naar de bedoelde woning en slaagde er nog juist in K te verhinderen om te vertrekken. De taxi waarmede de reclametekenaar zich uit de voeten had willen maken, wachtte reeds voor de deur. In de woning trof de politie nog een zoveelste huurder aan, die op dat ogenblik bezig was de maat van de gordijnen te nemen. Deze had echter nog niets voor de te verbouwen keuken betaald. K. woonde aan het bewuste adres op een klein kamertje en daar de hoofdbewoners een paar dagen af wezig waren, had hij zijn slag wil len slaan. Op zijn eigen adres aan het- Lorentzplein voelde hij zich niet meer veilig K. had namelijk enige tijd ge'.eden een grote advertentie in de Haagse bladen geplaatst, lui dende: „Vul nu uw linnenkast aan, een goed gevulde linnenkast is de trots van iedere huisvrouw". K. had het daarbij laten voorkomen, dat hij vertegenwoordiger was van de niet- bestaande „Leidse Textielhandel". In die advertentie bood K. textiel aan onder rembours zending. Hij hoopte daarbij, dat zijn aanstaande klanten vooruit zouden betalen en dat is inderdaad in enkele gevallen geschied. De brieven, die voor deze textielaanbiedingen aan het Lorentz plein binnen kwamen, waren zovele, dat K. toen hij besloot met de ka- merverhuur te beginnen, zich een postbus aanschafte. Hij had echter zoveel schulden gemaakt en de aan maningen van zijn schuldeisers wa ren zo talrijk, dat hij besloot van het Lorentzplein te vertrekken en een kamertje aan het Huygenspark te betrekken. De advertentiekosten in de bladen voor de textielaanbieding, die op 500 a 600 worden geschat, heeft K. nooit voldaan, aangezien hij geen cent bezit. K. heeft inmiddels bekend en de politie vermoedt, dai het niet onmo gelijk is dat nog meer kamerzoeken den het slachtoffer van zijn practij- ken zijn geworden. K. stond reeds bij de politie bekend voor diefstalle tjes en oplichting. Hij zal worden vest of Zuidwester. Er was grote bijeenkomst in „Sein post", waar wij niet alleen aantrof fen de bemanning van het station Noordwijk met hun dames, doch ook de heer en mevr. de Booy uit Am sterdam, de bemanning van het sta tion Scheveningen met oud-schipper Willem Bruin en schipper Siem de Heijer, de havenmeester Eschauzier met zijn staf, de plaatselijke commis sies van Noordwijk en Scheveningen en een delegatie van de N.R.B. De aanleiding van deze bijzondere bijeenkomst was het feit, dat Arie Duindam na een 30-jarige dienst als roeier door het bereiken van zijn 65- jarige leeftijd afscheid van de be manning nam c-n zijn p.aats aan een jongere kracht afstond. „Aai van Klemme" verkreeg in 1905 een oorkonde van de N.Z.H.R. Mij, wegens moedig optreden bij een moeilijke redding, terwijl zijn broer „Jan" o.a. een hoge Engelse onder scheiding verkreeg voor de redding van de Engelse bemanning van de „Transit". Het behoeft daarom geen betoog, dat voor het afscheid van „Aai" grote belangstelling bestond en het was schipper Jan v .d. Niet een groot voorrecht, om naast de vele genodigden Arie Duindam en echtgenote op deze bijeenkomst v harte welkom te heten. De heer de Booy was de eerste welke de schei dende roeier toesprak en hem lof toezwaaide voor de grote plichtsbe trachting. welke hij in deze 30 ja ren heeft getoond. Namens de Kon. Mij. speldde hij hem als beloning de bronzen medail le van de Maatschappij op, waarbij hij tevens mededeelde, dat zo moge lijk nog dit jaar het station Noord wijk een motor-reddingboot zal krijgen. Schipper v. d. Niet dankte de heel de Booy voor het gesprokene en wist, dat hij de tolk niet alleen van de bemanning, doch van geheel Noordwijk aan Zee was, als hij de scheidende van harte feliciteerde bij deze onderscheiding. Namens de be manning bod hij een blauw Delfts wandbord als een blijvende herinne ring aan. Namens de Scheveningers bood kleine Pronk lange „Aai" een boek aan betrekking hebbende op het reddingswezen. De heer Vrolijk bood hem een schemerlamp aan vervaar digd op een dubbelblok „scheepska- trol". Hiermede was deze eenvoudi ge, maar indrukwekkende plechtig heid ten einde, v/aarna allen nog ge zellig bijeen bleven. DE ZILK KAPELAAN NIJSTEN WORDT PASTOOR TE OUDE SCHILD. Kapelaan C. Nijsten van de paro chie van het H. Hart van Jesus is be noemd tot pastoor te Oude Schild op Texel. De nieuw benoemde pastoor werd in 1900 geboren, in 1927 priester ge wijd en in 1944 benoemd tot kape laan in de Zilk. Laatste Berichten IR. C. STAF BIJ DE FORMATEURS Gisteren heeft liet démissionnaire kabinet zijn wekelijkse vergadering gehouden. De kabinetsformateurs dr. Drees en mr. Van Schaik hebben daarna, laat in de middag, een on derhoud van ongeveer een half uur gehad met ir. C. Staf, directeur-ge neraal van dc landbouw. DE HAAGSE KNAL Over het lichtverschijnsel en de knal, die in de afgelopen nacht in Den Haag cn Delft zijn waargeno men, hoorden wij het volgende van een ooggetuige, die ons meedeelde het gebeurde extra goed te hebben opgenomen, al duurde het lichtver schijnsel dan ook slechts enkele ogenblikken. Onze zegsman stond op de Laan van Meerdervoort in Den Haag, ter hoogte van de Pomonalaan en dc Zonnebloemstraat, op een tram te wachten. Toen de klok van de na burige Bethlehemkerk tien voor twaalf wees, zag hij het lichtver schijnsel. Hij beschreef het als een soort bol met daarachter een brede streep. Het voorste gedeelte van het ding" was geelwit, het achter stuk wit. Onze zegsman, die een vrij doorzicht had in de richting van de zee, zag het verschijnsel, dat een boogvorm had. in die richting naar bencden gaan. Toen het zich volgens zijn waarneming nog in de lucht moest bevinden, werd het geheel wit, gaf een fel licht en doofde toen uit. Vier minuten later, om zes voor twaalf op de toren van de Bethle hemkerk, hoorde hij een korte ex plosie. Andere waarnemers hebben het verschijnsel beschreven als „net een heel kleine V2". De mogelijkheid is geopperd, dat het een meteoor is ge weest. LICHTVERSCHIJNSEL NABIJ DELFT EEN METEOOR? De adjunct-directeur van het K.N. M.I. te De Bilt, dr. II. ten Kate, deel de het A.N.P. mede, naar aanleiding van de ooggetuigeverslagen van het lichtverschijnsel, dat zich Maandag avond boven Den Haag heetf voorge daan, tot de conclusie te zijn geko men, dat waarschijnlijk een -meteoor door de hemelruimte heeft gezweefd. Dr. ten Kate noemde het een meteoor van een bijzonder interessant soort, omdat normaal een meteoor geen ge luid geeft. Een soortgelijk verschijn sel is op 9 October 1948 boven Fries land gezien. Het onderzoek heeft toen uitgewe zen, dat het een meteoor was, die ongeveer boven Schoonderzeek in de punt van Drente zichtbaar werd en vermoedlijk boven de Louwerszee verdween. Er was toen nogal wat be wolking en daardoor heeft men het verschijnsel slecht waargenomen. Het feit-, dat een ooggetuige in Den Haag ongeveer vier minuten nadat hij het lichtschijnsel zag, het geluid hoorde, doet veronderstellen aan de hand van een ingewikkelde bereke ning, dut de meteoor op bijvoorbeeld 40 kilometer hoogte heeft gezweefd en ongeveer 5U kilometer van dc plaats waar de waarnemer zich bevond, dus in de Noordzee is terechtgekomen. In het algemeen zweven deze me teoren op een afstand van 50 tot 100 kilometer boven de aardoppervlakte. Zij verbranden langzaam "doordat zij een geweldige wrijving, die weer hitte ontwikkeling tot gevolg heeft, ondervinden in de dampkring. Meest al bereikt een meteoor ook niet de aardoppervakte en is hij voor die tijd verbrand Slechts in zeer zeld zame gevallen en wel als zij zeer groot zijn, kunnen zij de aarde ra ken en dan aanzienlijke scnado aan richten. Dc heer ten Kate is zeer be nieuwd nan nadere gegeven,, die dan bij de werkgroep meteoren' van de sterrenwacht in Utrecht worden verwerkt in een waarnemingsrap- MARKI BERICHTEN LEIDEN, 12 Febr. Groente. Per 10O kg.: rodi kool 12.40—12.70 sa- voye kool j 10.20—11.20, groene kool 15.3019.90, boerenkool 17—29, prei 11—18, kroten f 6.10—6.90, kroten gekoekt 10—17. uien f 1.00 —4.90, peen J 8—21. spruiten 18— 48, andijvie 56—101; sla 100—124, Nero f 28, witlof 13—39, spinazie 108, per 100 stuks: salade 18.80 20.90, knolseldcrie 616, per 100 bos: selderie 5.40—8.30. 13 Febr. Vette Varkens. Aan voer 235 stuks. Prijzen: zware 1.66 —1.73, lichte 1.581.62 en zeugen L481.54 per kg. levend gewicht. Handel vlot. BODEGRAVEN, 13 Febr. Kaas. Aanvoer: 50 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.10-2.17, 2de soort f 2.02— 2.09. extra soort tot 2.21 per kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 13 Febr. Vee. Aanvoer: 5399 totaal, w. o. 800 vette koeien en ossen. 1360 gebruiksvee, 30 vette kalveren, 127 graskalveren, 1892 nuchtere kalveren, 280 varkens, 598 biggen, 170 paarden, 12 veulens, 89 schapen of lammeren. 41 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.30 —260, 2.08—2.25, 1.90—2.00 en vette kalveren 2.502.80, 2.20— 2.40 en 2.002.20 per kg. levend gewicht: graskalveren 300—200— 150 nuchtere kaiveren f 5044, big gen 3530—25; slachtpaarden 1.90 1.80 1.70; schapen 150—120—80; lammeren 125—100—80: kalf- koen en melkkoeien 1000—800675 varekoeien 570—520—475, vaarzen 675600^-500, pinken 475400 325. Vette koeien aanvoer iets korter, handel traag, prijshoudend; vette kalveren aanvoer matig, handel kalm en prijzen onveranderd; graskaiyeren aanvoer iets minder, handel slepend, niet geheel prijshoudend: nuchtere kalveren: aanvoer aanmerkelijk gro ter, handel redelijk, prijzen iets la ger; biggen aanvoer groter, handel lui, prijzen constant; slachtpaarden aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen vorige week gemakkelijk te handhaven; schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel stug. prij zen als vorige week;

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3