wÊËBÊËam Onrust in de stad Praag Een nieuwe zuiveringsactie VERKNOEIDE LEVENS Verzuurd door millioenen fortuin 25e Bedetocht naar Amsterdam iïXodie Shvtf in ffiaxió, ffiaai duidt opi f t-v - W* Vr* Sombere openingstoespraak van voorzitter Volgering DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 UE I.K1DSE CUUKAN 1 EERSTE BLAD - PAGINA 1 J^AT PRESIDENT Gottwalds gloriedagen als staatshoofd van Tsjechoslo- wakije niet lang zouden duren, was ingewijden al lang bekend. Hij had immers in de ogen van een rechtgeaarde stalinist twee bijzonder gro te karakterfouten: ten eerste was hij geen fanaticus hij vertoont zekere gelijkenis met de „kleine man-figuur" die eens Mussert ten onzent was en verder had hij een geweten. Diep in zijn hart is hij steeds een vereerder van Benesj gebleven en de vandaag tegen hem geuite be schuldiging dat hy Clementis, de eveneens in ongenade gevallen minister van Buitenlandse Zaken, een tip zou hebben gegeven omtrent diens aan staande arrestatie, klinkt zeker aannemelijk. Gottwald koesterde vriend schap voor Clementis, en verloochende die niet, ondanks het feit dat de laatste al sedert de „zuiveringsgolf" van October 1949 onder verdenking stond, een „nationalist" te zijn en eigenlijk duurde die verdenking al veel langer: Clementis was immers nog een van de figuren uit de Lon- dense tijd. Gottwald zelf daarentegen schijnt langer het vertrouwen van Stalin persoonlijk te hebben genoten, dat dateert van zijn oorlogsverblijf in de Russische hoofdstad. Verder was hij een tamelijk populaire figuur bij het Tsjechische volk zelf en dat deson danks nu is ingegrepen in de Tsje chische verhoudingen, schijnt er op te wijzen dat Moskou haast heeft met het gelijkschakelen van Tsjechosló- wakije. Dit land liep namelijk achter, ver geleken bij de rest van het gebolsje- wiseerde deel van Oost Europa. Een achterstand, die gedeeltelijk te ver klaren is uit het feit dat het pas als nummer laatst (Februari 1948) aan de beurt kwam om definitief in Mos- kou's invloedssfeer te worden ge trokken, maar die ook voor een be langrijk deel is toe te schrijven aan de traditionele onafhankelykheids- zin van de Tsjechen zelf, die reeds voor de oorlog bekend stonden als „het meest westers denkende volk van de Balkan" als men de Balkan voor deze gelegenheid tot aan het Bohemerwoud wil uitstrekken. Het ging slecht met de productie in Tsjechoslowakije dat wist ieder een. Al anderhalf jaar geleden werd plotseling rigoureuzer de hand ge houden aan het distributiesysteem waarnaast merkwaardigerwijs ook de zg. vrije markt bestaat; dat zijn de zaken waar men een costuum kan kopen voor 800 gulden, terwijl het tractement van een hoogleraar om en bij de 300 gulden zweeft en werden nationalisaties uitgevoerd tot in het belachelijke toe. ^len nationa liseerde bijvoorbeeld een schoenma- kers-„bedrijf" waar een baas met twee knechts geen knechts meer wa ren, dat de laatsten meteen jij en jou tegen hun (ex-) baas gingen zeggen en dat de zaak achteruit ging, want de animo was zoek. Een andere nationalisatie was die van de Bata schoenfabrieken. Maar hier lieten o ironie de commu nistische bevrijders van het verdruk te proletariaat het gehate systeem van de lopende band.onaangetast. (Vermoedelijk op grond van de vol gende motivering: een lopende band in een kapitalistisch bedrijf is een instrument, tot onderdrukking van de arbeiders; een lopende band in een door de communisten genationa liseerde fabriek draagt bij tot de be vrijding van de proletarische mas sa's. Want zo ongeveer zegt het de bolsjewistische catechismus). Maar intussen verarmde het land, ook als gevolg van een door Rusland opgelegd handelsverdrag dat geba seerd was op een wisselkoers tus sen Tsjechische kroon en Russische roebel die volkomen in strijd was met de werkelijkheid. Ook geestelijk vreet Praag onder curatele Russen controleren alle ministeries Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" bevindt Beria, de Sowj et-Russische vice-pre- mier en lid van het politieke bureau, zich met 76 Russische specialisten op het gebied van Tsjecho-Slowaakse zaken thans in Praag. Deze groep zou in feite het bestuur van Tsjecho-Slo- wakije overgenomen hebben. Reizi gers uit Praag, aldus de correspon dent, hadden de eerdere berichten omtrent Beria's aanwezigheid in Praag bevestigd. De Russische groep had zich onmiddellijk na aankomst verdeeld en kleine groepen hadden zich naar de verschillende ministeries begeven. Thans kon geen enkel mi nisterieel besluit worden genomen zonder de goedkeuring van de Rus sen. Voorts waren drie Tsjecho-Slo- waken medegekomen, die naar men meent enige tijd in de Sowjet-Unie hebben doorgebracht. In Praag heerst een sfeer van „on beschrijfelijke spanning en angst". Alle nauwe verwanten van Clemen tis, de gewezen minister van buiten landse zaken, over wiens lot men in de Westerse pers in het duister tast, zouden gearresteerd zijn. Zelfs de kok en andere leden van zijn huis houding waren voor verhoren gear resteerd. Reeds eerder werd gemeld, dat Zo- rin, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie, in Praag is. AANSLAG OP PLANTERS. Twee planters, de heren K. G. de Vogel en van Arens, werden gewond tijdens een aanslag op de suikeron derneming Wringgin Anom in de om geving van Situbondo; zij verkeren niet in levensgevaar. Een detache- meent van de mobiele brigade was spoedig na de aanslag op de onderne ming aanwezig, doch van de daders was. toen geen spoor meer te ontdek ken. de verarming door: tienduizenden in tellectuelen zijn bij -'orige zuiverin gen al het slachtoffer geworden en werken nu in dwangkampen of in de uraniummijnen. Om de door hun arrestaties open gekome posten in het onderwijs, de rechterlijke maoht of het bedrijfsleven te kunnen inne men .behoeft men slechts zijn Marx en zijn Lenin goed te kennen, naar capaciteiten voor de te vervullen functie wordt niet gevraagd. De huidige maatregelen tegen Gott wald en de zijnen volgens een nog niet bevestigd bericht zou ook Rudolf Slansky, de secretaris-generaal van de communistische partij slachtoffer van de nieuwe zuivering zijn be tekenen voor Gottwald zelf het be gin van het eind. Binnenkort zijn op hem de gebruikelijke beschuldigin gen van toepassing: nationalisme, burgerlijkheid titoïsme, verraad, fas cisme of hulpverlening aan een wes telijke mogendheid of dit alles te zamen. De term doet er niet toe. Van belang is alleen dat Moskou het blijk baar ineens nodig oordeelt, tijdens de race van paarden te verwisselen. En men denkt daarbij onwillekeurig tegelijkertijd aan de communistische nederlagen te Lake Success op diplo matiek, en in Korea op militair ter rein. PASTOOR VAN CEVOLI VERMOORD. De politie-autoriteiten van Pisa hebben verschillende arrestaties ver richt in verband met de moord op de priester Hugo Bardotti, pastoor van Cevoli bij Pisa. Uit het voorlopig 1 hoor van de verdachten blijkt, dat op 4 Februari j.l. om 22 uur drie man. nen zich aan de pastorie hadden ge meld om de pastoor te vragen bij een ernstige zieke te komen. Door knecht hiervan verwittigd kleedde de pastoor, die zich reeds te bed had begeven, zich aan. Toen hij de pas- torie wilde verlaten, werd hij door de drie bezoekers doodgeschoten. Pastoor Bardotti was pas twee jaren in Cevoli. Door zijn beminnelijkheid en ijver had hij reeds vele van zijn parochianen bewogen om uit de Ita liaanse Communistische Partij tt treden. Dit moet de haat van de plaatselijke partijleiders tegen de priester hebben opgewekt, die hem dan ook ter dood hadden veroor deeld. Alle gearresteerden behoren tot de extremisten van de rode partij. Rust keert weer in Nepal Koning Triboevan van Nepal heeft Maandag zijn goedkeuring gehecht aan een tussentijdse regering van tien man, waardoor aan de crisis, die drie maanden heeft geduurd, een ein de is gekomen, evenals aan zijn eigen ballingschap. De premier bij erfop volging Mohoen Sjamsjer en vier an dere ministers van familie der Ra- na's maken deel uit van het kabinet, de overige vijf ministers zijn be noemd door de Congrespartij, die de leiding van de opstandige beweging had. De koning heeft er in toegestemd, dat premier Sjamsjer in functie b ijft. totdat de geprojecteerde con stituerende vergadering volgend jaar een volledige volksregering kiest. Koning Triboevan keert Donder dag naar zijn hoofdstad terug. De rijkste vrouw van de wereld is onlangs te New York gestorven in bittere en vale afzondering Mevrouw Sylvia Wilks heeft' een kapitaal nagelaten van ongeveer 440 millioen gulden. En haar laatste woorden warep: „Honden zijn trouwer vrienden dan mensen", aldus schrijft R. M. MacCol'l uit New-York aan de Daily Express. Ze had tachtig jaren nodig om tot deze ervaring te komen, tachtig ja ren waarin de term „arm rijk meisje" voor haar gemaakt scheen. Alleen, ze was geen meis-jè. Ze was 1.80 meter lang en ze woog ruim 35 kilo Omdat ze zich bewust was van deze voor een vrouw wat uitzonderlij ke proporties voelde ze zich des te eenzamer. Een andere reden lag in haar af stamming. Haar moeder was de zon derlinge Hetty Green, in de geld we reld een legendarische figur, waar over Wallstrret zeide: „Zij is harder dan de mannen." JONGEMANNEN GEWEERD Hetty Green verkreeg haar miilioen uit vaste goederen over geheel Ame rika en het einde van haar leven werd beheerst door de Angst. Het was haar nachtmerrie, dat een of andere nietsnut en fortuin jager er in zou slagen, met haar dochter te trouwen om haar geld in de wacht te slepen. De sombere, eenzelvige vrouw bleef jaloers waakzaam toen haar dochter Sylvia opgroeide. Jongeman nen werden van de deur gejaagd. Vrekkig leven. Sylvia leefde alreeds onder de schaduw van een oude vrijsterschap en aldra leerde ze afgetrokken te leven en publiciteit te schuwen met de fanatieke vastbeslotenheid van haar moeder. Ze werd in Londen geboren als dochter van een buitenlandse make laar in effecten, Edward Green, die invalide werd. Hetty nam Sylvia en haar zoon met zich mee naar New York om daar te gaan wonen in een kleine onogelijke flat van de wijk Hobo ken, waar Sylvia naaide en kookte om voor haar vrekkige moeder een paar pennies te besparen. Terwijl ze met vaste hand haar uitgebreide financiële onderneming leidde, hield Hetty onafgebroken een agressief-waakzaam oog op haar dochter. Een man Ze leefden een leven van Spar taanse zuinigheid en er waren bit tere twistgesprekken met kooplieden wanneer er maar de geringste ver denking van overvragen bestond. Ten langenlestc maar Sylvia was intussen al 38 geworden! werd er een echtgenoot gevonden, die beantwoordde aan de voorstellin gen van de moeder. Dat was Mat thew Astor Wilks, achterkleinzoon van de multi-millionair Jacob Astor Hij had zelf een groot fox-tuin. Hij was een 64-er, een „goed club lid" en hij hield van lekker eten. Maar het werd een huwelijk zonder liefde. Ondanks het enorme fortuin van de bruidegom moest deze van Hetty een document ondertekenen, waar mee hij afzag van alle aanspraken op Sylvia's geld. In 1916 stierf de „Draak van Wall- street". Ze liet honderd millioen dollars na, die gelijkelijk tussen zoon en dochter werden verdeeld, terwijl de ovci-levende van hen alles zou krijgen, wanneer een hunner stierf. Alles en niets De zoon stierf. In 1926 stierf Syl via's echtgenoot. Zij kreeg alles, en verdween steeds meer uit de leven de eemeenschap. Zij had maling aan de wijzigingen in de mode, ging in het zwart ge kleed en meed oude vrienden. Nieu we vindingen als de radio kwamen bij haar de deur niet in. Op haar grote landgoederen in Massachusetts en Connecticut be studeerde zij het leven van de vo gels en fokte zij honden. In haar huis aan de Fifth Avenue bestudeerde zij nauwgezet haar fi nanciële stukken en verzond ze op drachten aan haar makelaars. Maar nooit ging zij uit of gunde zij zich zelf enige ontspanning. Eens heeft deze sombere vrouw, die door het leven sloop achter een muur van weelde, aangegeven hoe de dingen voor haar lagen. Gedurende een rechtsgeding over het pei-soonlijk landgoed van haar broer vroeg een advocaat, waar haar broer in New York had gewoond. Bitter antwoordde zij: „Bij mijn moeder als u dat tenminste wo nen noemt". Haar neven, die het reusachtige fortuin erven, zullen nu wellicht pogen er meer geluk door te ver werven. Of het hun gelukken zal? Stille Omgang Roeiofarendsveen De 25e bedetocht van de afd. Roe iofarendsveen en haar nevenafd. Rijpwetcring, Oud-Ade en Oude We tering had reeds op een vroegere da tum moeten plaatsvinden, maar de oorlogsjaren maakten het onmoge lijk, officieël althars. Voor het bestuur en de leden is er een reden tot grote dankbaarheid bij dit jubilé, voor het bestuur vooral omdat er zovele leden ter beêvaart gingen. Op de laatste vergadering van al le ox-ganisaties van de Stille Om gang, gehouden te Amsterdam op 4e Februari 1951, waar ook de Veen streek vertegenwoox-digd was, werd met klem betoogd, dat de grote deelname aan de omgang bleek uit het treinvervoer. Tijden vei-anderen, dat werd ook door de afd. R'veen onderwonden. De spoorlijn Hoofdox-pLeiden werd opgeheven en men was op vervoer met autobussen aangewezen. Tot zijn grote vreugde kan de geest. adv. pastoor Onel dit jubilé medemaken. Het is de wens van de moderator van het Amsterdams ge zelschap en van hem ,dat er zoveel mogelijk jonge mannen aan deze be detocht zullen deelnemen. Een bij zondere reden hiertoe is de alg. in tentie voor alle Ommegangers: de terugkeer tot dé Moederkerk van alle afgedwaalden in ons land en in het bijzonder van die rder Mirakel stad Maar er niet alleen een jubilé in de Veenstrsekt ook het gezelschap van de Stille Omgang te Amsterdam' mag zich vei-heugen, dat in 1881 dus nu zeventig jaar geleden de eerste mannen als groep aan deze bede tocht gingen deelnemen. De heren E'senburg en de zijnen gingen des tijds bij het eerste daglicht de al oude processieweg, zoals deze was beschreven door Aeatha Loen. Vol gens haar verklaring was het ook 'n gewoonte om lederen Woensdag des morgens vroeg de H. Mis bij te wo nen ter ere van het H. Sacrament van Mirakel Zo is dus d? Stille Omgang in de vorm, zoals wij deze thans kennen, een indrukwekkende vervanging ALKEMADE Raadsvergadering- De gemeen teraad is in openbare vergadering bijeen geroepen op Maandag 19 Febi' des namiddags 19.30 uur De agenda punten zijn o.a. beschikbaar-stelling van gelden als bedoeld bij art. 72 der L.O.-Wet 1920; onderhandse ver huring van de Jeugdherberg te Kaag; benoeming leden alg. bestuur der, stichting drinkwaterleiding' „De Drie Gemeenten" wegens periodieke af treding; credietverlening ad f 600. voor het vervaax-digen van een sa menvattende kaart van het uitbrei dingsplan; aankoop .van een pex-ceel grond; bespreking verbouwing raad huis. Aanbesteding. Heden had de aanbesteding plaats voor de bouw van een woonhuis van de heer L. Bakker onder ax-chitectuur van de heren van Damme en Hofman te Hoofddorp. De laagste inschrijver was de fa. G. Wesselman en Zn te Roeiofarendsveen voor f 14205, aan- welke fa. het werk is gegund. Geboren: Petronella H- M., doch ter van G. H. J. Volwater en A. C. v. d. Akker; Johannes F. M., z. van J. P. v. d. Zwet en M. A. Wesselman; Rudolf P. G. M- z. van G. E. de Ko ning en J. M. M. Loos; Jantje E., d. van A. Dompeling en J. J. van der Mark; Fredii'icus A., zo. van A. G- Bis schop en A. Rotteveel; Max'ia P., d. van J. E- Termeulen en C. C. Dobbe. Gehuwd: J. Th. Strijk en E. M. van der Geest; J. Hulsbos en K. van Nieuwkoop. Overleden: Anna van Wievingen (Wed. N. van der Klugt) 69 jaar. BOSKOOP Geboren: Ai'ina d. van A. de Jong en G. van Sprang; Cornelis Jan, zn van A. Pellekooren en L. C. Bree- dijk. Ondertrouwd: Cornelis Pellekoo ren en Johanna Max-ia Klex-ks; Bone- facius Zoon en Max-ia van den Ende. Geti-ouwd: Cox-nelis van Harskamp en Gerarda Christina Zevenhoven; Hermanus Adriaan Oskam en Aga tha Paulina Bier. Overleden: Jan de Loos 68 jaar. OUD-ADE Dat was goed werk. De enkele weken geleden gehouden toneeluit voeringen door de toneelver „Door Vriendschap Sterk" ten bate van de bouwpastoor uit Roeiofarendsveen hebben een zeer goed resultaat ge had. Een batig saldo van ruim f 400 kon aan pastoor S. Ligthart worden ovei'handigd, die dit begrijpelijk dankbaar aanvaardde. Dat was goed werk! 20. Pargel richtte zijn voorsteven scherp op het midden van Dokie Durf's zeilboot. Onder water lanceer de hij zijn verschrikkelijke torpedo! Dokie hoorde een zonderling gebor- rel in zijn buurt en zag een bellen- baan. Daarop zag hij de torpedo zelf, die met grote snelheid op hem toe kwam Met de moed der wanhiip gooide de detective zijn roer om- Zou het nog helpen? De zeilboot maakte een sne.le zwenking- Het ging nu om seconden. Dokie hield zijn adem in. „Ik hou niet van torpedo's", dacht hij nog. van de eens zo luisterrijke omgang in vroeger tijden. De eerste omme gangers van de zeventiger jaren zullen niet vermoed hebben, dat reeds in 1888 hun getal reeds zou zijn geklommen tot 700 personen. Zo treft het bestuur wederom voor-bereidingen voor de jubileum- tocht naar de Amstelstad op de 2e Zondag di. 4 Maart. In de Mirakel stad in de stille nacht zullen We mediteren over het wonder, dat hier geschidde. Op de Dam zullen we bidden voor het welzijn van vorstin en vaderland en op de Nieuwebrug voor de zee varenden. Maar bovenal willen wij in die nacht Hem eer en liefde be tonen, omdat Hij wilde wonen te midden van ons en in Maart 1345 voor ons zijn liefde openbaarde te midden der vlammen, een liefde, die kunnen beantwoorden door in WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN OPKLARINGEN. Vanavond exx vannacht plaatse lijk enige regen en in de na nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking met slechts hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit uiteenlopende richtingen, la ter Zuid-Westelijk. Vrij zacht. LEIMUIDEN Begin van brand. Gisterenmid dag omsti'eeks 5 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een begin van brand bij de veehouder Vink in Vriezekoop. Door een onbekende oorzaak was de hooibei-g in brand geraakt. Met enkele brandblusappa- raten slaagde men er in het vuur te doven. De brandspuit, die spoedig groten getale deel te nemen aan de aanwezig was werd voor alle zeker- bedetocht. heid nog even in dienst gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN Het echtpaar C. Krum- pelman-Martens dat van daag zijn gouden huwe lijksfeest viert. De bruide gom is 69 en de bruid 71 jaar. AanbestedingGistermiddag had in Den Haag de aanbesteding plaats van de bouw van de prov. Rijnóver- gang te Alphen aan den Rijn. Er wa ren 33 inschrijvers. Hoogste was A. J. Bleyleven, Breda met een bedrag van 639.000; laagste N.V. Aann.bedr. v.h. v. Dongen en v. Hoven, Dor drecht 516.000. De gunning is aan gehouden. Jaarvergadering LTB. Ter Aar In zijn openingsrede op de jaar vergadering van de L.T.B., afd. Ter Aar sprak voorz. J. Th. Volgering over de ongunstige tijd, die de tuin bouw beleeft. Als de tuinbouw, zo zeide hij, ver geleken kan worden met een schip in nood dan zitten de tuinders uit de Veenstreek al in de sloepen. In verband met de dikwijls gead viseerde „verantwoorde teelten" wees spr. op de afzet van snijbonen. Op de bonendag in Utrecht was men tot de conclusie gekomen, dat in de cx-iisistijd 10% werd doox-gedraaid. De bevolking is sedex-tdien toegeno men met 10% en de aanvoex-en be droegen de laatste jaren 50%. Men meende derhalve, dat enige uitbrei ding van de teelt verantwooi'd was. In 1950 is echter van de aanvoer uit Ter Aar 45% doorgedraaid. Voor de augurken waren er ook goede ver wachtingen, doch het grootste ge deelte van de oogst belandde op de mestvaalt Nu is er grote vraag naar vex-duurzaamde augurken en gaan deze voor hoge prijzen weg. De winst is bij de verwerkingsindustrie terecht gekomen en de tuinders bij ai-men zorg. Spr. wilde geen verwij ten doen aan d? organisaties, omdat deze hard wei-ken. maar hij vi-oeg zich af, of er in alle tuinbouwkrin- gen voldoende wil tot medewerking is bij de hulp aan de zwaar getrof fen tuindei-s. Het is toch duidelijk, dat eer: bedrijf niet kan renderen, als de hoofdproducten 40 of 50% van de kostprijs opbrengen. Tot nu toe is er na alle activiteit alleen enige hulp van gemeentewe ge door de sociaal-economisch bij- standsi-egeling Tegenover de hoge sociale lasten staat geen enkele be schermingsmaatregel of enigerlei be drijfszekerheid. Aan het slot van zijn rede sprak de voorz. zijn teleurstelling er over uit, dat de credietverlening voor de „Ve nen" nog steeds op zich laat wach ten ondanks de royale wijze, waarop door verschillende instanties aan het W'aarborginstituut wordt medege werkt. De secr. F. Sassen Lz moet in zijn jaarvex-slag eenzelfde somber ge luid laten horen. Wanneer men de Veilingoipzetten beziet heeft iedere tuinder gemiddeld 1000.dit jaar minder ontvangen dan in '49. Duidelijk blijkt wat er in het afge lopen jaar is gedaan om enige ver lichting te krijgen, maar niets mocht baten. Uit het financieel verslag bleek dat er een batig saldo was. De aftredende bestuursleden, de heren P. C. van Rijn en M. Keijzer werden bij acclamatie herkozen. Mr. G. J. Vermeulen, alg. secr. van de L.T.B. besprak de alg. toe stand in de tuinbouw. Aan de tuin der worden hoge eisen gesteld, wat betreft zijn persoonlijkheid en zijn vakbekwaamheid. Daaraan kan wor den voldaan door grote activiteit en initiatief om zo de wetenschap in de practijk op de voet te volgen. Dooi' grote solidariteit met de orga nisatie kunnen de tegenwoordige moeilijkheden worden overwonnen. De heer Baars van het hoofdbe stuur der L.T.B. toonde met cijfers aan hoe na de oorlogsjaren het are aal en de productie gestegen zijn, terwijl de afzet steeds groter pxoei- lijkheden ondervindt, omdat het bin nenlands groenteverbruik per hoofd in dalende lijn gaat en de export zeer wordt bemoeilijkt, door uitbrei- ding van de tuinbouw in de landen en door concurrentie op de buiten landse markt. Een gevolg van de laatste factoren is nog de straffe contigentering. Alleen met prima kwaliteitsproducties zullen wij ons in het buitenland kunnen handha ven. De grote doordraai van het af gelopen jaar meende .spr. vooral te moeten toeschrijven aan de goede groeiomstandigheden. Daarnaast speelden de geringe afzetmogelijk heden naar het buitenland en de weinige spreiding in de pi'oductie een belangrijke rol. Spr. adviseert om tot groter spx-eiding over te gaan. vooral ook door glascultuur. Andere middelen ter verbetering zijn het minder volgen van de markt, het vrijgeven van de tuinbouw en een juiste beroepskeuze voorlichting voor tuinderszoons. Een toeslagrege ling tot van de kostprijs is in voorbereiding, maar hiermede is van een lonende teelt nog geen sprake. Van de gedachtenwisselin^ werd ruim gebruik gemaakt. Hierbij kon men telkens weer beluisteren de klacht, dat er van regeringswege te weinig wordt gedaan voor de solie- de tuinder, die toch in grote nood verkeert. Na een dankwoord van de voorz. wordt de vergadering DE KWAKEL K.D.O. 1—Wagenaar 1, 2—1. Het in het wit gestoken KDO heeft weer twee kostbare puntjes op het lang niet malse Wagenaar behaald. Na enig terreinverkenningen wogen beide partijen goed tegen elkaar op. Mooie aanvallen volgden. Doelpun ten lieten echter lang op zich wach ten. Pas in de 35ste minuut opende de linksbuiten Th. Haak uit een mooie pas van P. Verhoef de score. Aan beide kanten werd er fel op de bal gezeten. Nog een paar maal kwam Wagenaar gevaarlijk voor het KDO-doel. Maar de KDO-keeper was in prima vorm. Na de rust was het eerste kwartier voor de thuisclub, maar de voorhoede kon het doel niet vinden. Wagenaar kwam nu steeds meer in de aanval en uit een van die aanvallen wist de rechtsbinnen van de gasten te scoren 11. Nu wex'd er fel gestreden om het win nende doelpunt. Het spel golfde voor beide doelen op en neer. In de laat ste minuten speelde een achterspe ler der gasten de bal tex-ug op de doelman maar deze kon de bal niet onder controle ki-ijgen en Eeck maakte er 21 van. Na nog enig ge- trap uit het midden blies de goed- leidende scheidsrechter het einde. HOOGMADE Stille Omgang. Morgenavond zal in de zaal v. d. Ploeg de jaarlijk se bijeenkomst worden gehouden voor het bespreken van de reis voor de aanstaande bedevaart. '."ERWOUDE (H. R.) DE WONINGBOUW AAN DE RIJNDIJK. Men schrijft ons van hooggeachte zijde: Het vraagstuk van de woningnood voor de Hoge Rijndijk te Zoeter- woude is nog lang niet opgelost. In Juni 1944 zijn door de bezetter 20 woningen afgebx-oken en in oorlogs tijd is 1 huis afgebrand. Door weder opbouw zijn in October 1950 11 wo ningen gereed gekomen. Binnen: kort zullen de eei'ste 8 nieuwge bouwde woningen gereed zijn en 16 zijn over een paar maénden klaar. Hiervan zullen er 8 toegewezen wor den aan inwoners van de kom van Zoeterwoude, alhoewel daar na den oorlog ruim 30 nieuwe huizen ge bouw zijn en geen huizen dooi de bezetter zijn afgebi'oken. Waar schijnlijk zullen hier ook nog 3 wo ningen bestemd worden voor ambte naren. Veel kans maken dus de trouwlustige paartjes van de Hoge Rijndijk nog niet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2