S)e Eden valt Labourpolitiek aan De Romeo van Kreta Deuk in het centrale front Sprookjessfeer in Perzische hoofdstad Pleven bij de Gasperi Directeur: C M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG PRAAG ONDER VADERLIJKE BESCHERMING Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 2J826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd-, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 130 Attlee begrijpt iets van de Chinezen HET BUITENLANDSE BELEID van de Labour-regering dat ook al door linkse leden van de Labour-partij is gecritiseerd, is gisteravond het on derwerp geweest van een felle aanval van oud-minister van buiten landse zaken Eden, die namens de oppositie de regering verweet, geen vaste lijn te hebben in haar buitenlandse politiek en daardoor verwar ring te zaaien. VERWARD DENKEN. Als voorbeeld van „verward den ken" noemde hij Engelands houding inzake de plaats die Duitsland zal innemen bij de verdediging van West-Europa. Ernest Davies ,de onderminister van buitenlandse zaken, heeft de vo rige week in het Lagerhuis ver klaard, dat Groot-Brittannië in prin cipe heeft ingestemd met de herbe wapening van West-Duitsland. Te voren echter hadden de mogendhe den van het Atlantische pact defini tieve plannen aangekondigd voor die herbewapening. Dit was niet de eerste keer, dat Labour de indruk gewekt heeft, ver ward over deze kwestie te denken, zei Eden. Hij herinnerde er aan, dat in Oc tober Phillips, de secretaris van de Labourpartij, gezegd had dat noch de regering noch de Britse Labour partij een besluit had genomen over Het rumoer nog niet bedaard Woedende uitroepen over en weer van leden van twee twistende fami lies, veroorzaakten gisteren in Ca- nea (Kreta) de schorsing van het rechtsgeding tegen de Kretenser Kosta Kefaloyannis, die met het schaken van zijn bruid bijna een burgeroorlog op het eiland uitlokte. Onder het spektakel viel de moeder van de aangeklaagde flauw en de rechter1 schorste het verhoor voor enkele uren, Kefaloyannis, die verklaarde niet schuldig te zijn aan het .vormen „van een gewapende bende en het bieden van gewapende tegenstand" nam de vlucht naar het gebergte met Tassoula Petrakioi'ghis, de dochter van een rijke Kretense liberale afge vaardigde. Twee duizend gendarmen joegen hem na tot in het bijna on toegankelijke hooggebergte van de Ida en de staat legde bijna een half millioen gulden aan de achtervol ging ten koste. De moderne Romeo weigerde echter zich over te geven voordat hij zijn Julia in een afgele gen bergklooster had gehuwd. „Zon- J der haar kon ik niet leven" ver klaarde hij voor de rechtbank. Tassoula was niet in rechtzaal j aanwezig. Zij schreef, dat zij een j nieuwe uitbarsting van vijandigheid tussen haar verwanten en Kosta's familie wilde voorkomen. Haar vader, Emmanouil Petrakior-1 ghis striemde Kosta uit de getuigen- J bank met uitlatingen als „misdadig karakter" en verklaarde vermoedens van twijfelachtige aard te koesteren I omtrent zijn houding tijdens de Duit- J se bezetting. „Schande, schande", riep Kosta van de beklaagdenbank, toen zijn „schoonvader tegen wil en dank" voortging beschuldigingen te -uiten tegen zijn broer Manoli, die afge- vaardigde van de volkspartij is. De bisschop van Kreta en andere leidende autoriteiten hebben tever geefs getracht de vete tussen de fa milies bij te leggen. het probleem van de Duitse herbe wapening. Eden eiste dat daarin onmiddellijk een verbetering gebracht zou worden in de vorm van een verklaring van hefr ministerie van buitenlandse za ken. Eden had ongeveer dezelfde cri- tiek op de Britse houding ten op zichte van het plan-Pleven: „ieder een gaat naar de conferentie te Pa rijs. Alleen Engeland stuurt geen af gevaardigde maar een waarnemer Wat moet men van ons denken?" Lang sprak hij over Duitsland en pleitte ervoor, dat West-Duitsland weer als gelijke zal worden behan deld door de andere volkeren. ATTLEE ANTWOORDT. Minister-president Attlee ant woordde uit naam van de regering en sprak tegen, dat er geen lijn zou zijn te vinden in de buitenlandse po litiek van de laatste jaren. „De be ginselen van onze politiek zijn vijf en een half jaar geleden door de Uno vastgelegd", zei hij. Hij was vrij uitvoerig wat betreft Korea en het verschil van mening tussen de Verenigde Staten en En geland over de in het Verre Oosten te nemen maatregelen. Hij zei dat Groot-Britannië niet van plan is af te wijken van zijn politiek van hulp- yerlening aan de politie-actie van de Uno op Korea. Na te hebben opge merkt, dat Groot-Britannië grote er varing in Aziatische zaken heeft, zei Attlee: „Zonder de actie van Chinezen op Korea te willen vergoelijken, be grijpen wij enkele van hun redenen, hoe dwaas die ook lijken. Evenzo hebben wij begrip voor onze vrien den in de Verenigde Staten." De Engelsen zullen zich verzetten tegen het zenden van de verbonden troepen naar gebieden ten Noorden van de 38ste breedtegraad Wij ho pen tot onderhandelingen te kunnen komen, die tot een regeling leiden. VERSCHERPTE VERKEERSCON TROLE BIJ AMSTERDAM In verband met de ernstige verkeerson gevallen van de laatste tijd is de Amsterdamse Verkeerspolitie er toe overgegaan, om aan de invalswegen van de stad een intensieve controle uit te oefenen op de staat, waarin de auto's verkeren. Op de linkerfoto: ook de lichten van de aangehouden wagen worden onderzocht. Midden: met behulp van een spe ciaal meetapparaat wordt de rem weg dit is de afstand, die de wa gen nodig heeft om tot stilstand te komen berekend. Rechts: agent en chauffeur con troleren de achterlichten en de ver lichting van de nummerplaat. Communistisch offens ef in Korea jyjEER DAN 30.000 Noordelijken zijn een krachtig offensief tegen de verbonden troepen aan het centrale front van Korea begonnen. Zij hebben een wig van ongeveer 11 kilometer in de verbonden linies ge dreven en Hoengsong werd door de Chinese communisten heroverd. HOENGSONG IN RODE HANDEN woordvoerder van het 10de corps zei, dat de Amerikanen artillerie en De stad Hoengsong viel na zware gevechten van man tegen man in de straten. De Chinezen hadden de stad van drie kanten ingesloten. Een ZOEKT voor dessinateur TWEE KAMERS EN KEUKEN KOSTHUIZEN voor vier Brabantse Aanbiedingen schriftelijk Kantoor Vestestraat 1 E Waar lawines neerstorten Te Tschamutt in Graubenden zijn Zondagavond electrische leidingen en telefoonverbindingen door lawi nes vernield. Een deel van de plaats moest worden geëvacueerd. Het dorpje Someo bij Bellinzona (Zwitsers kanton Tessino) is even eens door een lawine getroffen. Er zijn evenwel geen slachtoffers. De Zwitserse meteorologische dienst heeft bekend gemaakt, dat het lawi negevaar ten Noorden van de St. GotharcT „critiek" is. De lawine te Airoio, nabij re St.- Gothard, heeft 6 personen het leven gekost, onder wie twee vrouwen en twee kinderen. Men heeft de hoop opgegeven verscheidene andere men sen nog levend aan te treffen. De lawine te Frasco werd vooraf gegaan door een hevige sneeuwstorm gepaard gaande met onweer. Het dorpje is volledig bedolven onder de sneeuw. Slechts de kerktoren is zichtbaai'. Tien van de 16 onder de sneeuw bedolven personen zijn tot dusver gered. Men vreest de overi gen niet meer te kunnen redden. Het verkeer tussen Italië en Zwit serland door de St. Gothardpas is Maandagavond laat hervat. SNEEUW BRACHT GELUK AAN De Sjah van Perzië, Mohammed Reza, is zoals gemeld, gisteren in het huwelijk getreden met Soraya Isfan diari-Bakhtiarim, de 19-jarige doch ter van een hoogwaardigheidsbeklede r. De plechtigheid werd naar Mo hammedaanse ritus voltrokken in het sprookjesachtige Golestan-paleis te Teheran, dat prijkte met de sier van de twse ton Aalsmeerse bloe men, die per K.L.M.-vliegtuig waren aangevoerd. Het feit van de huwe lijksvoltrekking werd bekendgemaa kt door 21 saluutschoten. Stad en omgeving waren door ree ente sneeuwval in smetteloos wit ge huld. De Perzen, die hun ramen met bloemen en tapijten versierd had den, beschouwden de sneeuw als een gelukbrengend voorteken, omdat dit een gelukskleur was. OOM STALIN ZOND EEN CADEAUTJE De huwelijksdag was tot openbare feestdag verklaard. De huizen in Te heran waren versierd met bloemen, tapijten en vlaggen. Twee Mohammedaanse priesters plaatsten de huwelijkssymbolen de Korean, een spiegel en kaarsen voor het vorstelijk paar in de ivo ren zaal. alvorens Soraya de huwe lijksbelofte uitsprak en de bruide gom' de ring aan haar vinger schoof. Het protocol schreef voor de heren donkere kledij en voor de dames lichte kledij voor. De plechtigheid werd besloten met een staatsbanket, maar in verband met de algemene wereldtoestand en die van Perzië in het bijzonder, vervallen op uitdruk kelijke wens van de Sjah de gebrui kelijke vierdaagse feesten. De strategische belangrijkheid van Perzië werd onderstreept door het feit, dat Stalin een bijzonder huwe lijksgeschenk had gezonden. De Russische leider, die het huwe lijk van Engelands prinses Elizabeth DRAMATISCHE REDDING IN NEW YORK'S „CHINATOWN". Tijdens de viering van het Chinese Nieuwjaar in de Chinese wijk van New York brak brand uit in een der woningen op de vijfde verdieping van een huizencomplex. Mevrouw Saungs Wong en haar beide kinde ren van vier en van vijf jaar, die een toevlucht hadden gezocht op een balconnetje, konden met veel moeite door de brandweerlieden via de door hen uitgeschoven ladders in veilig heid worden gebracht. De foto toont het moment, waar op mevrouw Wong een der kinderen aan een brandweerman over geeft (links) terwijl op de tweede ladder anderen wachten om haar met het andere kind te helpen. Amerika overlegt met Belgrado De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, belast met Euro pese aangelegenheden, George Per kins, is Maandag te Belgrado aange komen voor besprekingen met maar schalk Tito en zijn minister van bui tenlandse zaken, Edvard Kardelj. Perkins verklaarde in antwoord op 'n vraag, dat hij „slechts een toerist was in Joego-Slavië. Diplomatieke waarnemers veron derstellen echter, dat hij met de Joe- go-Slavische leiders zal spreken over de positie van hun land „in geval van een Russiche aanval in het komende jaar of later en over hetgeen het Westen naar aanleiding hiervan zou doen"# genegeerd had, heeft, naar United Press verluidt, aan de bruid een mink-jas gezonden, die het somme tje van bijna 5.000.000 realen (ruim een half millioen gulden) waard is, terwijl hij de Sjah een schrijf garni tuur, bezet met zwarte diamanten zond. De rijzige, bruid, die in een ver gulde Rolls Roce naar het rose mar meren paleis reed, was gekleed in een Christian-Dior-toilet van zilver lamé versierd met 6.000 diamanten en anderhalf millioen lovertjes en me' 20.000 witte zwanendonzen veer tjes, die in ringen geschikt waren. Over de japon droeg zij een korte cape van zilver lamé en voor de rit van haar huis naar het paleis een van witte mink. De sluier over haar kastanjebruin haar werd op zijn plaats gehouden door een tiara van diamanten en haar hooggehakte zil veren schoenen waren bezaaid met imitatiediamanten. De Sjah droeg een donker-blauwe uniform met gouden epauletten en een witte sjerp, die diagonaal over de borst liep. Het was het tweede huwelijk van de Sjah. Dat met prinses Fawzia van Egypte, gesloten in 1939, werd op 19 November 1948 ontbonden. Zij had den een dochter, de nu 10-jarige prinses Tsjahinaz.k voertuigen verloren toen zij zich losvochten uit een Chinese val ten Noorden van Hoengsong. Hoengson werd prijsgegeven „om een gunsti ger verdedigingslinie te behouden", aldus de woordvoerder. Het hoofdkwartier van het 8ste leger noemt de toestand in het ge bied van Hoengsong „beweeglijk". Een V.N.-regiment, waarvan eerder werd gemeld dat het omsingeld was, is op weg zich bij andere eenheden in het Zuiden te voegen. ZUIDKOREANEN NIET OVER 38STE BREEDTEGRAAD Het hoofdkwartier van het 8ste leger heeft vandaag het bericht te gengesproken, dat de Zuid-Koreaan- se Kapitool-divisie aan de Oostkust van de 38ste breedtegraad zou heb ben overschreden en de stad Jang- jang, 8 km ten Noorden van de breedtegraad, zou hebben veroverd. Meegedeeld wordt, dat het bericht op een vergissing berustte, daar de Zuid-Koreanen later gedv/ongen werden. terug te trekken, toen zij vlak bij de breedtegraad waren. GEVAARLIJKE REPORTAGE Jean Marie de Premonville, een 30-jarige oorlogscorrespondent van het Franse persbureau AFP, is gis termorgen vroeg, toen hij een Ame rikaanse patrouille aan het centrale front vergezelde, bij een actie om het leven gekomen. Vóór Premonville waren reeds twaalf journalisten om het leven gekomen. Eén correspondent wordt vermist en één is gevangen geno men. Verscheidene journalisten in Korea zijn in de loop van de tijd gewond. V.N.-COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN SAMENGESTELD Dr. Paadilla Nervo, hoofd van de Mexicaanse delegatie bij de Verenig de Naties, heeft zich bereid ver klaard zitting te nemen in de com missie van goede diensten der Ver enigde Naties voor Korea. Aangezien de Zweed Grafstrom er ook in heeft toegestemd deel uit te maken van de commissie ,is deze thans gevormd (Het derde lid, tevens voorzitter, is,, w zoals bekend, de voorzitter van de j gen, dat men het verliest Algemene Vergadering, de Pers En- tezam). EEN VREEMDE OORLOG EE IS EVEN VEEL REDEN om te zeggen, dat de geschiedenis zich herhaalt, als om te beweren, dat de geschiedenis zich nooit herhaalt. Wie de geschiedenis kent, zal in die ken nis een grote steun vinden bij het beoordelen van de ontwikkeling der wereld, zoals deze zich thans bezig is te voltrekken. Hij is als een erva ren man, die de tekenen van de tijd verstaat en weet te duiden. Maar bij de vergelijking van vroeger en nu zal hij telkens stuiten op deze eigen aardigheid, dat de moderne wereld zich niet meer stoort aan vroeger als gangbaar aanvaarde spelregels. Men spreekt dan van een „eigenaardige" crisis, welke volkomen uit de band springt van het tot nu toe 0 normaal aanvaarde type. Men vindt dan ook de oor log op Korea maar een vreemd soort oorlog, waarin alles ontbreekt, wat vroeger als behorende bij een oor log werd aangemerkt, behalve dan dit essentiële element, dat men el kaar de koppen inslaat. De geschie denis herhaalt zich wel, maar toch niet helemaal precies; het loopt toch anders dan men denkt. Als er één oorlog geweest is, die anders is verlopen dan men meende te kunnen voorzien, dan is het wel de Koreaanse oorlog. Telkens ko men wij voor nieuwe verrassingen te staan. Zo plaatst de krijgstactiek van de Chinezen ons voortdurend voor raadsels. Na aanvankelijk met een geweldige overmacht over de Jaloe te zijn getrokken, hebben zij de verbonden legers op een derge lijke manier voor zich uit gedreven, dat het om het populair te zeg gen niet mooi meer was. Van de 38e breedtegraad trokken zij zich niets aan en wij begonnen al een gokje te wagen, hoe lang het nog duren zqu alvorens de UNO-troepen het schiereiland zouden hebben ont ruimd. Maar op een gegeven mo ment werd die opmars gestuit en wachtte men op een krachtproef. Totdat op een schone ochtend de verbonden troepen constateerden, dat er geen Chinezen meer waren om op te schieten. Voorwaarts ging het weer, naar Seoel en naar de 38e breedtegraad. Een verklaring zou hierin gevonden kunnen worden, dat de Chinezen bij nader inzien toch de 38e breedtegraad wilden aanhouden als voorlopige lijn voor een wapen stilstand. Seoel bleek verlaten; be grijpelijk, want wat hadden de Chi nezen aan zo'n hoouje puin. Maar neen, zij deden weer niet wat onze Westerse hersens dachten; zij zijn begonnen met het hoopje puin fel te verdedigen, terwijl zij bovendien een offensief hebben ontketend aan het centrale front bij Hoengsong. En weer vragen wij ons verbijsterd af, wat zij nu weer willen? Het is mogelijk, dat zij het zelf ook niet weten, omdat Mao het nog niet weet en intussen de Amerika nen en de andere Verenigde Naties maar een beetje bezig houden. Mao zou volgens de berichten in Moskou zitten te praten met de luitenants van Stalin en hij doet dat natuurlijk op z'n Chinees, nl. met veel Ooster se omhaal. Voor de Chinezen speelt de tijd geen rol; zij zijn "niet zo onge duldig als wij hier in het Westen en nemen zich de tijd om alles breed voerig te bespreken en ampel te overwegen. De strategie van MacArthur schijnt zich ood daarbij aangepast te hebben, want hij gaat thans vrij om zichtig te werk, hier een stapje voor uit, daar weer een stapje achteruit; terwijl de Verenigde Naties op het ogenblik duimen draaien in afwach ting van enig nader geluid uit het verre Peking. Niemand heeft enig idee, hoe dat alles zal aflopen, want een ouder wetse nederlaag wil nog niet zeg- at men het verliest en wie overwint is er tegenwoordig dikwijls het slechtst aan toe. Defensieproblemen de hoofdschotel In de salon van het luxueuze Mi- ramar badhotel aan de Italiaanse Ri- vièra zetten de premier van Italië De Gasperi, en zijn minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, zich gistermiddag aan één tafel met hun Franse ambtgenoten Pleven resp. Schuman voor een conferentie van drie dagen, die zo drukken waarnemers zich uit „een nieuwe overspanning moet bouwen in de brug der Europese eenheid". Naast de Duitse herbewapening, waarvan de Italianen zich krachtiger voorstanders betonen dan het aarze lende Frankrijk, zal vooral ook de Europese defensie binnen het kader van het Atlantisch Pact aan een diepgaand onderzoek onderworpen worden. Doch op deze eerste dag werd het overleg, volgens ingelichte kringen, beperkt tot een „zeer alge mene uitwisseling van gedachten". Aan deze éerste op Frans ini tiatief gearrangeerde besprekin gen werd deelgenomen door de voornaamste adviseurs voor buiten landse zaken van de vier ministers. De Franse premier Pleven gaf als zijn overtuiging, dat zijn bezoek er toe zou bijdragen, de banden tussen beide landen nauwer aan te halen. Dat de defensieproblemen een grote plaats in het overleg zullen in nemen, bleek gisteren, toen premier De Gasperi tegenover journalisten verklaarde: „Het Atlantische Pact moet worden gehandhaafd en ver sterkt. Alles wat dit pact verzwakt of vertraagt, moet door-en-door wor den bekeken en verwijderd." KoMzitit... Niemand is onvrij wiens wil vry is.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1